FILMJOURNAAL Waalwijkse en Langsfraaise Courani Gigantisch buizennet brengt Israël vruchtbaarheid RAKONA Musis Sacrum Luxor Tentoonstelling „DE KEERKRING f, 't Geschenkenhuis ij In tien Jaar 120.000 ha. land gewonnen en 52 miljoen bomen geplant Een interessante ontmoeting Achter Uw Philips-toestel.... 'n Borrel 1 OPHEFFING AANTAL NETTEN DRAADOMROEP. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen DE ECHO m HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 71 Abonnement: cent per wock: per kwartaal ƒ2.88 f 3.10 franco p.p. Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Advertentieprijs: 10 cent per man. Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Na verstrooid te zijn geweest tot in alle uithoeken der aarde, heeft het Joodse volk zich weer verzameld. En het stroomt nog steeds bijeen in de jonge staat Israel, een kleine en stugge brok aarde onder de schroeiende zon van het Midden-Oosten, half woestijn, die in 1958 werd uitgeroepen tot de eigen en vaste woonplaats van Gods uitverkoren volk. Van alle kanten zijn ze gekomen, de Joodse mannen, vrouwen en kinderen, uit Amerika en Azië, uit Europa, Afrika en Aus tralië, naar het land, dat door de eeuwen heen als een on stilbaar heimwee is blijven leven in de harten van alle Joden. Zes miljoen kwamen er niet, zij kwamen om in de concentra tiekampen van het nazidom. En zij, die wel de kust van het „beloofde land" bereikten, vaak met niet meer dan ze aan hun lichaam hadden, vonden er nog geen rust en vrede, want van alle kanten besprongen de omringende vijandige Arabi sche staten het kleine Israel om het weer even snel van de aardbodem weg te vagen als het ontstaan was. Totdat in het najaar van 1956 het Israëlische leger tijdens de Sinaï-veld- tocht de communistische huurtroepen van Nasser verplette rend versloeg en de resten op de vlucht joeg. Thans is het weer rustig in Israel, ogenschijnlijk althans, want telkens weer doen Arabische sluippatrouilles aanvallen op de grenzen van de Joodse staat, waar Joodse gewapende mannen en vrouwen dag en nacht paraat zijn om de eigen bodem met hun bloed te verdedigen. AGRARISCH WONDER Een reis van ruim vier weken hebben de HoogEerw. Deken v. d. Hurk en moderator Stevens door het nieuwe Israel gemaakt en van het vele wat deken v. d. Hurk ons over deze prachtige reis vertelde, geven wij hieronder een korte samenvatting. Wat in Israel het eerst opvalt, is de enorme landbouwkundige activiteit en de prachtige resulta ten welke op dit gebied zijn be reikt. De landbouw in Israel speelt zich niet af, zoals bij ons, in het particuliere vlak, maar wordt voor het merendeel collec tief beoefend in nederzettingen, die men er in verschillende varië teiten kent. Zo heeft men er o.a. de bekende Ivibboetsjim, dat zijn collectieve nederzettingen, waar in land en bezit gemeenschappe lijk eigendom zijn, terwijl de ge meenschap zorg draagt voor alle behoeften van haar leden. Ieder een is vrij zich aan te sluiten bij een kibboets en hem te verlaten als hij dat wenst. Een bezwaar van deze vorm van samenleving is o.i. dat ook de opvoeding van de kinderen terwijl de ouders op het land werken voor 'n be langrijk deel collectief geschiedt. In het elfjarig bestaan van de staat Israël hebben zich 450 van dergelijke collectieve nederzettin gen gevormd. BUIZENNET Heel Israel is dooraderd met 'n gigantisch buizennet, dat water en daarmee vruchtbaarheid moet brengen in de uitgestrekte Negeb- woestijn in het zuiden, die de helft van Israel beslaat, en in de overige delen van het land waar de bodem snakt naar water. En omdat er van mei tot oktober geen druppel regen valt, is dus 'n intensieve irrigatie een levens voorwaarde voor de Israëliërs. De uitvoering van het grote irriga tie-plan zal tien jaar vergen en daarhii zal men gebruik maken van alle watervoorraden zoals ri vieren, bronnen, grondwater en stormvloeden, geschat op jaar lijks 2.000.000.00Ö kubieke meter. De voornaamste rivieren die het water hiervoor leveren zijn de Jordaan (118 km. in Israel), de Jarkon (26 km) en de Kisjon (13 km.). RESULTATEN De resultaten, welke de Joden op landbouwgebied in het eerste decennium van de staat Israel hebben behaald, zijn bepaald spectaculair te noemen. Door de irrigatie van dor land werden in die tijd 81.000 ha. land gewon nen, door terrasbouw van heu vels 17.000 ha. en door droogleg ging van moerassen 22.000 ha. In totaal zijn voor landbouwkundi ge bewerking geschikt 970.180 ha. De stamboekveestapel steeg van 19.000 in 1948 tot 48.000 in 1958 en de melkproductie van de beste koeien is daar even hoog als in Nederland! Het aantal schapen en geiten steeg in dezelf de periode van 26.900 tot 170.000 en het aantal leghennen van 1.430.000 tot 4.500.0D0. De opbrengst van de landbouw steeg in tien jaar ook met spron gen. In 1948 was de opbrengst ci trusvruchten 273 000 ton, in 1958 460.000 ton; druiven van 18.000 ton naar 40.000 ton; boomvruch ten van 13.000 ton naar 32.000 ton; bananen van 3.000 ton naar 30.000 ton; suikerbieten van niets naar 115.000 ton; katoen van niets naar 21.000 ton; aardnoten van 300 naar 28.000 ton. Ook de bosbouw is intensief aangepakt. In 1948 was 5.280 ha. bebost, momenteel 26.000 ha., waarop bijna 53 miljoen bomen zijn geplant. De verzorging van deze nomen op de berghellingen vraagt enorm veel arbeid, want om bij hevige slagregens het weg spoelen van de aarde te verhinde ren, moeten deze bomen aan de voet met een klein muurtje wor den omgeven. De toename in de levensmidde len-productie was ook bijzonder groot; de productie van melk steeg in tien jaar met 163 eie ren met 190 groenten met 263 en vis met 260 Dit zijn sprekende cijfers voor een land, dat slechts y van Ne derland beslaat en dat voor de helft uit woestijn bestaat. KLEIN LAND Israel is dus maar klein. Het heeft een oppervlakte van 20.700 vierkante kilometer. Van Metula in het uiterste zuiden tot aan de haven Eilat aan de top van de omgekeerde driehoek in 't zuiden is 423 km. De grootste breedte ligt ten zuiden van Jerusalem ter hoogte van Becrsheba, de hoofd stad van de Negeh, en bedraagt 103 km. Het land is het smalst ten noorden van Tel Aviv-Jaffa, namelijk slechts 15 km. De drie grootste steden zijn Je rusalem (156.000 inw.), Haifa (170.000) en Tel Aviv-Jaffa (380.000). Het hoogste punt is de berg Meron 1208 m.) en het laag ste punt de Dode Zee, die 394 me ter onder de zeespiegel ligt en te- vens het laagste punt op aarde is. De bevolking bedroeg op 1 jan. van dit jaar 2.031.672 inwoners, waarvan 1.810.148 Joden. Bij de vestiging van de staat Israel in 1948 bedroeg het aantal Joden 650.000. De rest van de bevolking bestaat voornamelijk uit Arabie ren (ca. 180.000), Druzen (19.000) en Bedoeïnen (20.000). Het is de politiek van de Israë lische regering de Arabieren bij te staan in het behouden van hun eigen culturele waarden en tradi ties. Zij genieten dezelfde rechten als de Joodse burgers, maar voor hen bestaat niet de dienstplicht. Zij kunnen wel vrijwillig dienst nemen. H. PLAATSEN In het middelpunt van de be langstelling staat bij de buiten landse bezoeker natuurlijk de hoofdstad Jerusalem, die helaas misvormd is door de splitsing in een Joods en Arabisch deel. En in Jerusalem dan vooral de H. Plaatsen, van welke er nog een aantal zuiver historisch zijn, zo als het plein voor het paleis van Pilatus, Ghetsemané en de Olijf berg, en buiten Jerusalem bijv. ook de bronnen van Sichem en Jacob. Het ontbreken van de his torische juistheid ten aanzien van de andere H. Plaatsen of an ders gezegd, de diverse tradities welke er te dien aanzien bestaan, zijn echter nauwelijks belangrijk, want de afstandsverschillen zijn zo klein, dat men met zekerheid mag zeggen dat bepaalde bijbelse gebeurtenissen zich in een duide lijk aanwijsbaar en nauw be grensd gebied hebben afgespeeld. Omtrent het onderhoud van de H. Plaatsen ontstaan en bestaan nog wel moeilijkheden. Zo wordt een restauratie van de kerk van het H. Graf getraineerd en tegen gewerkt door de Grieken. Deze kerk is aT jaren lang op alle mo gelijke manieren gestut, maar restauratie of zelfs nieuwbouw is nog niet in zicht. De enige verbinding welke er in Jerusalem bestaat tussen het Joodse en Arabische stadsdeel (Jordanië) bestaat, is de Mandel- baum Gate. Dat wil zeggen, men kan hier van Israëlisch Jerusa lem naar Jordaans Jerusalem ko- I men. Andersom, dus voor de Jor- I daniërs, bestaat die gelegenheid niet, om de eenvoudige reden dat Israel voor Jordanië niet bestaat. Een Jordaniër gaat nooit officieel naar Israel TEGENSTELLINGEN Bijbelwetenschap is de vondst ge weest van de Bijbelrollen van j Khumraan. Khumraan ligt aan i de Dode Zee op Jordaans gebied. In onderaardse grotten zijn hier oude bijbelrollen van circa twee duizend jaar oud gevonden, die I niet alleen een interessant licht werpen od de Tweede Tempel Periode van 457 v. Chr. tot 70 n. j Chr, maar waaruit ook duidelijk blijkt, dat de huidige Joodse bij belteksten zeer goed zijn overge nomen. Op godsdienstig gebied is Isra el een land van tegenstellingen en hotsingen in die zin, dat men in de beleving van de Joodse gods dienst duidelijk twee stromin gen kan onderscheiden, de ortho doxen, die geheel willen vasthou den aan de oude wetten en voor schriften én de meer modern ge- richten, die deze wetten en voor schriften willen aanpassen aan de huidige tijd. Dit komt op aller- Voorkomen is beier dan genezen, daarom nu beginnen mei Levertraan en Vitamine zoals bekend sieeds voorradig bij DINA DU MOULIN's DROGISTERIJ Groiesiraai 327 Tel. 3071 Waalwijk lei wijzen tot uiting, bijv. in de kleding van de Joodse vrouw en o.a. de varkensteelt, waarover in 't Israëlische parlement („Knes set") onlangs heftige debatten zijn gevoerd (van oudsher geldt varkensvlees voor de Joden na melijk als onrein). Van enorme betekenis voor de NASSER-HETZE Politiek moet Israel het hoofd bieden aan een felle en niets ont ziende hetze van de Egyptische president Nasser, een propaganda die geheel op Duitse nazi-leest is geschoeid en waaraan de satel lietstaat Syrië uiteraard dapper meedoet. Het grote doel van de V.A.R. (Verenigde Arabische Re publiek) blijft: de vernietiging van Israel; een Israel, waaraan geen enkel omringend Arabisch land economisch, sociaal, maat schappelijk en cultureel ook maar kan tippen. En militair tot nu toe ook niet, dat heeft de Si- naï-veldtocht duidelijk bewezen. Vandaar dan ook dat Israel dag en nacht waakzaam moet zijn te gen aanvallen en overvallen van uit alle richtingen. Overal langs de grenzen staan gewapende Joodse mannen en vrouwen ge reed 0111 de staat Israel te verde digen, tot liet uiterste, want er is geen mens die zozeer aan zijn land en zijn bodem verknocht is als de Jood aan Israel. Er bestaat in Israel dan ook een dienstplicht voor alle man nen en vrouwen in de leeftijd van 18 jaar; 2 Va jaar voor de mannen, 2 jaar voor de vrouwen. De reser ves bestaan uit mannen tot de leeftijd van 49 jaar en vrouwen zonder kinderen tot 34 jaar. Het leger is de grootste onderwijsin stelling in het land. Het moet dat helaas wel zijn. §n In tegenwoordigheid van een aantal genodigden werd dinsdag avond in de raadzaal van het ge meentehuis de tentoonstelling van de vereniging van beeldende kunstenaars „De Keerkring" geo pend. In zijn openingswoord prees burgemeester Teijssen het initia tief van Waal wij ks Belang en de grote medewerking van de Tentoonstellingsdienst Beeldende Kunst van het Provinciaal Ge nootschap van Kunsten en We tenschappen in Noord-Brabant, waardoor deze tentoonstelling thans ook in Waalwijk te zien is. Het doel van deze en andere ten toonstellingen op dit gebied is, aldus burgemeester Teijssen, om degenen die zich voor de schilder kunst interesseren, meer en beter in contact te brengen met die kunst en met de verschillende richtingen, welke zich in deze kunst manifesteren. Het belang rijkste in deze tentoonstelling noemde spr. de ontmoeting van het publiek met de diverse stro mingen welke uit de grote ver scheidenheid van doeken naar voren komen, en daarin ook met de kunstenaar. Na de heer Domien van Gent, hoofd van de Tentoonstellings dienst Beeldende Kunst van ge noemd genootschap, te hebben bedankt voor zijn bereidwillig heid deze tentoonstelling met een kort woord te willen inleiden, staat een paraat corps van ervaren technici. Tenmin ste als U dat toestel bij RAKONA koopt. Wat een rustige zekerheid een prima apparaat en een service-dienst - dag en avond - die er voor blijft zorgen dat U steeds de volle 100% uit Uw toestel haalt. W A A L W U K Grotestraat 281 Tel. 3062 verklaarde burgemeester Teijssen deze tentoonstelling voor geo pend. TRADITIE De heer Domien van Gent ver klaarde dat Waalwijk zo langza merhand is opgenomen in de kring van gemeenten met een tra ditie van geïnteresseerd zijn voor manifestaties in het vlak van de beeldende kunst. Spreker onder streepte de woorden van burge meester Teijssen door er op te wijzen dat deze tentoonstelling ten doel heeft een ontmoeting te bewerkstelligen tussen kunste naar en publiek. Uit deze ontmoe ting kunnen zeer interessante dingen naar voren komen,-aldus spr., en daarom alleen al is het houden van deze expositie ten volle gerechtvaardigd. De heer van Gent karakateri- seerde De Keerkring als 'n groep van wat oudere jongeren die over het algemeen een gematigde rich ting zijn toegedaan. Dat wat zij vertegenwoordigen is al ruim een halve eeuw aan de gang, het laat- impressionisme en het expressio nisme. Overigens vindt men op deze expositie ook werken, die velen zullen schokken door hun rauwheid en soms cruheid. Spr. wekte de aanwezigen op om bij 't zien van deze werken toch vooral ook de eigen verbeeldingskracht te laten werken en niet alleen maar oppervlakkig te kijken. Ten slotte sprak de heer van Gent de hoop uit dat ook de scho len een grote belangstelling voor deze expositie aan de dag zouden leggen. Gaarne verklaarde hij zich bereid een dag te willen re serveren voor een rondleiding van de schooljeugd. „Ook de z.g. ongeorganiseerde jeugd zou ik gaarne in contact willen brengen met deze tentoonstelling", aldus de heer van Gent. Deze algemene inleiding werd besloten met een rondgang, waar bij de heer van Gent op kundige en vaak ook humoristische wijze een aantal doeken aan een nadere beschouwing onderwierp. Daar bij kwam het in de trouwzaal tot een gedachtenwisseling tussen de heer van Gent en de heer M. v. d. Heijden. Aanleiding hiertoe was het chaotische doek, dat na de geboorte de naam „Zweefmolen" had gekregen, maar dat voor het zelfde geld „Gehaktmolen" had kunnen heten, zoals een der an dere aanwezigen opmerkte. Het zou zoals altijd hij kunstzaken een eindeloos debat zijn ge worden, als niet potseling 't licht was uitgegaan, waardoor 't doek weer geheel andere aspecten kreeg. Ons advies is overigens: gaatu deze expositie zien Het kost niets ha, ha en er zit, als u er voor wilt openstaan, een zeer boeiende en waardevolle ontmoeting in. „EILAND DER JALOUZIE". Laura (Esther Williams), een Amerikaanse mannequin en haar aanbidder Wally (Carlos Thomp son moeten wegens benzinege brek een noodlanding maken op een ruig «.n onooglijk Italiaans eilandje, waarbii het sportvlieg tuigje onherstelbaar beschadigd wordt. Op dit eilandje vinden zij een zeer zwijgzame Amerikaan, die zich Moore (Jeff Chandler) noemt, een oude visser, Urbano geheten, en diens knappe klein dochter Constanza (Rosanna Po- desta). Wally is verliefd op Lau ra, die echter onweerstaanbaar wordt aangetrokken door Moore, op wie Constanza weer allebei haar ogen heeft. Dan is er ook nog de jonge visser Gavino, die bij tijd en wijle probeert om Moo re om hals te brengen, wijl hij met de schone Constanza in de huwclijksboot wil stijgen. Inmid dels hebben Laura en Wally een gestrand zeil-motorjacht weer vlot gekregen, maar op t' ogen blik dat zij weg willen varen, lekt Moore's geheim uit. Dit is voor Laura voldoende om zich nog meer tot de Amerikaan aange trokken te voelen. Wally en Ga vino trachten dan gezamenlijk Moore uit de weg te ruimen, maar ook die vlieger gaat niet op en het is ten slotte Moore, die Laura in zijn armen sluit en koers zet naar Amerika. Een nogal moeilijk liefdesver haaltje met de zo bekende „pri mitieve" hartstochten. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. 99 oorgoed onschadelijk te maken. Een goed verfilmd en zeer boei end verhaal, waarin Mariene Die trich en Zsa Zsa Gabor gastrollen ervullen. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „Ja, graag" is wel meestal 't antwoord op deze vraag. De gretigheid waarmee dit antwoord wordt gegeven, hangt echter vaak af van 't soort glas, waarin U de borrel schenkt. 'n Goede borrel - 'n heerlijk glas wijn - 'n pittig glas bier? Het is pas af, in 't goede glas Wij hebben werkelijk 'n pracht collectie. GOEDE DRINKSERVIEZEN „Leerdam" - „Kristalunie" - „Dur. O. Bon", enz. Glad, geslepen voet, 30-dlg. 10 B95 Geslepen, apart model, 30-dlg. 26.^ Geslepen, op hoge voet, 30-dlg. 32 b25 Sierlijk geslepen servies, 30-delig 34»'® Fraai model gesl. servies, 30-dlg. 34 »95 Verder in prijzen van 44.75, 47.40, 58.25, 61.50, 78.— EXTRA AANBIEDING: 30-delig DRINKSERVIES m. goudrand, slechts 24.- Grotestraat 220, WAALWIJK j „COMPLOT MET DE DUIVEL". Uitstekend gemaakt is deze thriller door regisseur-acteur Or son Welles, waarvan het verhaal zich afspeelt aan de Amerikaans- Mexicaanse grens. Hier wordt na melijk de huwelijksreis van Mike (Charlton Heston) en Susan (Ja- net Leigh) onderbroken door een exploderende auto, waarin ken nelijk een tijdbom verborgen is geweest. Mike, die zich in het da- elijkse leven bezig houdt met de >estrijding van de handel in ver dovende middelen, krijgt van de Amerikaanse autoriteiten gele genheid aanwezig te zijn hij het onderzoek van deze zaak, dat ge leid wordt door Hank Quinlan (Orson Welles), een rauwe, dik ke kerel, die vriendelijkheid noch manieren kent, maar die toch 'n zekere beroemdheid geniet omdat hij nog nooit een zaak niet op loste. Door een aantal wilde en spannende gebeurtenissen wordt het Vargas duidelijk waarom Quinlan elke zaak kon oplossen, hij produceerde namelijk zelf het bewijsmateriaal. Ook nu weer tracht hij dit te doen door Susan in een compromitterende situatie te brengen, maar ditmaal loopt de zaak fout en met behulp van een helper van Quinlan weet Vargas de „grote" detectieve „UNION PACIFIC". Dit is het verhaal van de strijd, die geleverd moest worden om de houw vgn de spoorlijn, die het Oosten en Westen van Noord- Amerika met elkaar zou ver hinden. Het was in de eerste plaats een strijd tussen twee gro te concurrenten, de Union Paci fic en de Central Pacific, maar daarnaast ook een strijd tussen blanken en Indianen. In deze boeiende film, geregis seerd door Cecil Demille, krijgt men een beeld van beide. Verbit terde gevechten, intriges en sabo tage wisselen elkaar af en beide maatschappijen stellen alles in 't werk om met hun lijn het eerst in Ogden, het centrale knooppunt te zijn. Na veel spannende gebeurte nissen waarin Barbara Stanwyck en Joel McCrea de hoofdrollen vervullen, komen de Central en de Pacific tegelijk in Ogden aan, hetgeen een grote feestelijke ge beurtenis is, waarbij de twee voornaamste raddraaiers boven dien nog hun verdiende loon krij gen. Een boeiende en spectaculaire western. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „ANYTHING GOES". Show, muziek en dans zijn de voornaamste ingrediënten van deze pittige en vrolijke amuse mentsfilm. waarin Bing Crosby, Donald O'Connor, Mitzi Gaynor en Jeanmaire de hoofdrollen ver tolken. Het verhaal speelt zich af in de wereld van de show-bussi- ness en we zien hoe twee grote revuesterren Bill Benson (Bing Crosby) en Ted Adams (Donald O'Connor) resp. naar Londen en Parijs gaan om een vrouwelijke star voor een nieuwe revue te zoeken. Wanneer zij beiden met een aantrekkelijke jongedame op de proppen komen, ontstaan er natuurlijk moeilijkheden, want twee vrouwelijke stars in één re vue blijkt nu eenmaal niet te gaan. Als de moeilijkheden ten slotte hun hoogtepunt hebben be reikt, komt er toch nog een op lossing. Niet alleen de nieuwe re vue wordt een groot succes, maar er hangen ook twee huwelijken in de lucht. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. VOORZITTER C.N.V. LID VAN RAAD VAN STATE. Bij koninklijk besluit is het in gang van 1 oktober benoemd tot lid van de Raad van State de heer M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond. De heer Ruppert, die op 1 sep tember 1911 te Amsterdam gebo ren is, is onder meer voorzitter van de Nederlandse Bond „Maar ten Luther" en van de Protes tants-christelijke Arbeiders Inter nationale, vice-president Van het Internationaal Christelijk Vak- verhond, lid van de Eerste Kamer en lid van het dagelijks bestuur van de SER. KOFFIE GOEDKOPER. HF* RC fcr - Met ingang van heden worden de koffieprijzen als gevolg van de daling der prijzen op de wereld markt verlaagd. Deze verlaging zal over het algemeen bedragen 10, 12 en 14 centen per pakje van 250 gram. PTT heeft besloten, op grond van daartoe van de minister van Verkeer en Waterstaat verkregen goedkeuring, de exploitatie van een aantal bijzonder onrendabele draadomroepen en netgedeelten, die niet kan worden voortgezet zonder onmiddellijk noodzakelij ke relatief kostbare investerin gen, te staken. In het telefoondistrict 's Herto genbosch verdwijnen o.m. de net ten Drunen en Vlijmen. DUITSE SCHADEVERGOEDING De Duitse bondsrepubliek streeft er naar het vraagstuk van de her stelbetalingen aan de slachtof fers der nazi's voor maart 1963 geheel op te lossen. Dit heeft de voorzitter van de commissie voor herstelbetalingen van de Duitse Bondsdag, de heer Alfred Frenzel dinsdag in Den Haag verklaard

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5