Liefde in de storm RUILVERKAVELING OOSTELIJKE LANGSTRAAT BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF i i 12 „LES PETITS CHANTEURS DE LA COTE D'AZUR" MORGEN IN WAALWIJK Feuilleton I Franse Wintermantels Mantel-costuums 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 2 van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen 36) Bij hoog water komt de zee al tot vlak bij de hutten. In een daar van vond ik gescheurde en ver sleten visnetten. Ik heb uren be steed aan het herstellen van een dier netten en heb er veel nut van gehad. Iedere morgen ving ik een zoodje vis en daarvan hebben we geleefd en tevens van vruch ten die we in het bos vonden. Ge lukkig had ik een doosje lucifers in mijn zak. Die heb ik gedroogd en zo konden we vuur maken." „Dat hebben wij ook gedaan", zei Gwynne, „maar ik heb vuur gemaakt zonder lucifers, is het zo niet, Robin?" Een nors gegrom was het enige antwoord. Ze wou haar geliefde zeker eens duidelijk aan het ver stand brengen, hoe handig ze wel was. Maar reeds 't volgend ogen blik schaamde hij zich over die gedachte. En hij zei eerlijk: „Ze is een geweldig handig en behulp zaam ding, Faust! Ik ben boven dien nog erg lastig geweest door ziek te worden." „Dat is niet waar", riep Gwyn ne even eerlijk, „hij heeft alleen maar een beetje verhoging gehad, dokter. Het heeft een paar dagen geduurd, langer niet. En omdat 't zo regende, hebben we binnen moeten blijven. Ik heb hem een flinke dosis kinine gegeven en de koorts is toen gezakt." „Kinine?" vroeg dokter Faust verbluft, „waar heb je die in vre desnaam vandaan gehaald? Die had je toch zeker niet bij je, wel?" Gwynne vertelde hem toen van de gevonden scheepskist, die aan het strand was aangespoeld en Robin vertelde van zijn scheer mes en zijn stuk zeep. Zijn stem ming was heel wat verbeterd toen hij Gwynne „dokten" tegen Faust had horen zeggen. Mis schien waren ze dus toch niet verloofdAls hij zich maar niet onophoudelijk dat ellendige ge zegde moest herinneren: „Robin Lee is nooit iets voor me geweest, we hebben maar een beetje ge speeld. Hij was wel aardig." Als die woorden hem niet tel kens voor de geest kwamen, dan scheen de hoop nog lang niet ver loren. In het bos was ze 'n ogen blikje weer bijna geheel de oude voor hem geweest. En ze had een hekel aan hem, dat had ze zelf gezegd. Hij trachtte belangstelling te tonen in wat Faust vertelde en na een poosje kwamen ze het bos uit en bereikten het strand, waar een rij armzalige hutten stond. De dokter wees naar de achterste. „Daar is Inez, Robin", zei hij zo gewoontjes als was de jongen brandend van verlangen om zijn verloofde terug te zien. „Jou te rug te zien zal haar meer goed doen dan alle medicijnen van de hele wereld. Ik zal even vooruit gaan om haar er op voor te be reiden, want als je zo maar in eens naar binnen liep, kon de schok wel eens te groot voor haar zijn." Gwynne zei dadelijk met ver dachte gretigheid: „Ik ga even mee. Robin zal hier wel wachten, tot we haar op de hoogte hebben gebracht." Over haar schouder heen glim lachte ze ridderlijk tegen de grim mige man, die haar stroef aan keek en zijn gevoelens achter een strak masker verborg. Ze stak haar arm door die van Julian en terwijl ze door het mulle zand voortploeterden, kwamen hun hoofden dicht bij elkaar en het zilveren lachje van Gwynne tril de over het strand en trof de een zame wachter als een schicht in de borst. „Ze houdt van hem. Ze voelt zich nu pas gelukkig!" dacht Ro bin, „maar Inez Maitland moet zich nu toch niet verbeelden, dat ik nog iets van haar streken ver dragen zal. Ik zal eens met haar praten en de zaak voor eens en voor altijd uitmaken. En wat er dan verder met me gebeurt, kan me geen snars meer schelen!" Dokter Faust duwde een wan kele deur open, die aan een enkel roestig scharnier hing en wees zwijgend op een donkere hoek van de hut. Gwynne sloop over de lemen vloer heen en keek vol medelijden neer op de vrouw die daar op een hoop dorre bladeren lag uitgestrekt. De vroegere schoonheid was nauwelijks meer te herkennen. Inez was een ingevallen, verma gerd wrak geworden. Haar ogen waren dicht en haar verwarde, aaneengeplakte haren hingen in slierten. Haar lippen waren paars en blauw. „Inez", riep Julian zachtjes en Zoals wij reeds eerder mededeel den zal tijdens de avondmis, welke morgen om 9 uur in de parochie kerk van St. Jan zal worden opge dragen, worden gezongen door de Franse koorzangertjes „Les Petits Chanteurs de la Cöte d'Azur". Voor degenen, die deze avondmis willen bijwonen, is het zonder twij fel interessant om iets meer te we ten van deze koorzangertjes, die reeds in vele Europese landen en zelfs in Noord'-Amerika met groot succes zijn opgetreden. De recen sent van de Parijse „Figaro" schreef over hen: „Ik heb hen gehoord. Het is een verrukking", en de pers in Zurich: „Dit koorgezelschap ver dient de grootste belangstelling. Het kan zelfs de vergelijking met de Wiener Sangerknaben met glans doorstaan." De Stichting „Petits Chanteurs de la Cóte d'Azur, gevestigd te Nice, werd in 1941 opgericht met als voornaamste doel: het verzorgen van volksonderwijs. Waar in Frank rijk alleen de openbare scholen staatssubsidie ontvangen en de katholieke ouders zich grote finan ciële offers moeten getroosten om aan hun kindteren katholiek onder wijs te verschaffen, is een dergelij ke stichting voor kinderen van minder welgestelde ouders van het grootste belang. Ongeveer honderd kinderen uit Nice en omgeving ont vangen nu door het werk van deze stichting geheel gratis lager en voortgezet onderwijs volgens mo derne methoden en op katholieke grondslag. In dit onderwijssysteem neemt de muziek een grote plaats in. Twee uur per dag worden besteed aan vo- en HAUTE COUTURE modellen MODEHUIS Markt 17 Telef. 7213 's-Hertogenbosch Behalve door deze gemalen zal de gehele watervoorziening van het ge bied op peil gebracht worden door een nieuw waterlopen-systeem, waar in een aantal stuwen is opgenomen. NIEUWE KAVELS De nieuwe kavels zullen deels een diepte krijgen van 250 meter en deels een diepte van 300 tot 400 meter. De kavels van de eerste categorie zullen gelegen zijn in de vierhoek Drunen - Elshout - Vlijmen - Haar steeg en bij het vaststellen van de diepte ervan is op de eerste plaats rekening gehouden met de mogelijk heden van tuinbouw in dit gebied. In het verkavelingsgebied is ook 'n landschapsplan opgenomen, waar van de kosten worden geraamd op f 284.500, die geheel door subsidie wordt gedekt. Zo zullen buiten de ruilverkaveling vallen: drie eende- kooien, het bos rond het kasteel caal en eenvoudig instrumentaal onderricht onder leiding van des kundige beroepsmusici. Jaarlijks maakt de koorklas van ongeveer dertig jongens een grote concerttournee, waarvan de op brengst mede moet dienen om het werk van 4e stichting financieel mogelijk te maken. In de laatste vijf jaar hebben ze reeds vele lan den van Europa bezocht en zelfs zijn ze in Noord'-Amerika opgetre den.Op deze reizen geven ze zowel religieuze als profane concerten van voornamelijk Franse muziek. Niet alleen beheersen ze het klassieke repertoire, maar van moderne wer ken (d'Indy, Poulenc, Absil) zijn ze eveneens gerenommeerde vertoL kers. De leiding van het koor is in handen van René Callonico. In de Sint Janskerk zullen ze morgen, feest van Maria-Geboorte, de Avondmis opluisteren. Ze zullen dan naast enige 16e en 17e eeuwse motetten ten gehore brengen de „Messe des Petits de St. Eustache" van André Caplet. Deze Mis is in 1922 gecomponeerd voor een kin derkoor in het kleine plaatsje St. Eustache-la-Forêt in Normandië. Marius Monnikendam schreef in 1948 nog over deze Mis: „Ze mag worden beschouwd als het belang rijkste kerkelijke muziekwerk in de laatste tijden ontstaan". In plaats van entrée-gelden, die op de gewone buitenkerkelijke con certen worden geheven, wordt in de kerk een schaalcollecte gehouden voor de bestrijding van de onkosten en voor het prachtige werk dat Stichting daar aan de Cöte d'Azur voor d'e jeugd doet. Nieuwkuijk en een aantal wielen in Haarsteeg, Nieuwkuijk, Vlijmen en Drunen. In het te verkavelen gebied is ook de bouw van 10 nieuwe boerderijen gepland met een gemiddelde bedrijfs- grootte van 18 ha, maar verwacht mag worden dat dit aantal nog wel zal toenemen in verband met de di verse uitbreidingsplannen, waardoor ook bedrijven in het gedrang zullen komen. Voorlopig zijn de stichtings- kosten der boerderijen geraamd op f 880.000. - waarvoor f 330.000.- aan subsidie verstrekt zal worden. De uitrustingskosten voor de tuinbouw zijn geraamd op f 500.000. - welk bedrag door betrokkenen in de vorm van een ruilverkavelingsrente aan 't rijk zal moeten worden terugbetaald. DISCUSSIE Na de inleidingen kregen de aan wezigen gelegenheid tot het stellen van vragen. Zo vroeg de heer Mom- mersteeg aandacht voor de belangen van de industrie in het te verkavelen gebied. Daarnaast werden er door diverse aanwezigen vragen gesteld over ontwatering en waterbeheersing, eigendomsrecht en landschapsschoon. Op al deze dragen werd door het fo rum een duidelijk antwoord gegeven, waaruit wel bleek dat de vele aspec ten van deze ruilverkaveling uitvoe rig zijn bekeken en nog zullen beke ken worden. Tevens werd uit de ant woorden wel duidelijk, dat de plaat selijke commissies straks bergen werk te verzetten zullen krijgen en dat zij op de z.g. „wensvergaderingen" nog heel wat vragen en verlangens te ho ren zullen krijgen. de boeren en kregen meer voorgezet dan ze op konden. „We hadden wel eens het idee, dat het welkom minder ons dan de ezel Platero gold", zei Antonio Diaz. „Het leek wel of de mensen het een eer vonden de ezel van prinses Irene onder hun dak te hebben. Je staat er versteld van hoe populair het Nederlandse vorstenhuis in Frankrijk is". Alleen de meisjes van Frankrijk hadden meer oog voor Antonio, Benjamin, Joaquin, Manu el, José en nóg een Antonio. „Er was er een, die we bijna niet kwijt konden raken. Die is ons twee dag reizen lang op de fiets achterna ge komen Bandieten Maar voetreizen zonder het com fort van een schoon bed voor de nacht en een bad vooraf, laten op den duur hun sporen na. Er kwam een dag, dat de boeren hen van het erf afscholden, hen voor bandieten uitmaakten en de politie waarschuwden. „Dan wachten we rustig de politie af", zei Antonio. Behalve de ezel Platero had het ge zelschap namelijk prima papieren: een van de studenten is de zoon van de Spaanse minister van landbouw, een ander de zoon van de directeur- generaal van de veeteelt in Spanje. Maar meestal waren er geen moei lijkheden: via de pastoor of de bur gemeester van het dorp waar ze wil den overnachten kregen ze altijd wel een goed adres. Toch studie berispelijk en de heren zaten keurig in het pak op het bordes van de Beu kenhof, waar ze gastheer 'en belang stellenden vermaakten met felle Spaanse liedjes bij de gitaar. Spanje's beminnelijke ambassadeur in Nederland was er en de innemende consul-generaal der Nederlanden in Antwerpen, dr. v. d. Mortel, was er óók. En Pieter Dekker uit Axel: „voluit Pieter astublieft, waarom moet het in Nederland toch altijd bij „P." blij ven?" j Voor jonkheer Jan van Vreden- burch was het een feestelijke dag. Zijn vrienden noemen hem nu de „knakezel-man", een plagerijtje dat je alleen door hebt als je weet dat de jonker consul van de K.N.A.C. is. Uit het oogpunt van de studie was de tocht niet geheel zonder zin. „Wij hebben het boerenbedrijf in verschei dene delen van Frankrijk en België van nabij kunnen bestuderen. We hebben het verschil in landbouwme thoden gezien, maar het plezierigst vonden we de kennismaking met de mentaliteit van de landbouwrs. De sfeer, die ontstaat in het samengaan van de volksaard, de gesteldheid van de grond en de bedrijfsvoering - dat is iets wat je uit boekenstudie alleen niet kunt lezen, maar wat daarom toch nog niet minder belangrijk is." Studenten en ezels vertoonden geen spoor meer van de vermoeienis sen. De ezel Platero, door een Franse veearts keurig en gratis gecureerd aan een kreupele voet, liep weer on- Naar Nederland. Zaterdag vertrokken de ezeltjes van „De Beukenhof" naar Nederland. Ze zullen te pronk worden gezet in fraa ie harnassementen, die uit Madrid per vliegtuig onderweg zijn, op de tentoonstelling van „Het Nederland- 1 se Trekpaard" in Den Bosch en de 1 zes studenten pronken mee in hun kleurige studentenkledij. Zaterdag 19 september viert de Spaanse ambassa de in Den Haag de overdracht van Platero met een officiële lunch en omtrent de 20ste - de juiste datum staat nog niet vast - zal het isabel- kleurige dier aan prinses Irene wor den overgedragen. Waarmee eenieder weet, waartoe een onschuldige studie van het Spaans zoal kan leiden. Groots plan over ca. 10 jaar gerealiseerd In verband met de ter visie legging van het grote ruilverkave lingsplan Heusden - Vlijmen had vrijdagmorgen in hotel Prinsen te Vlijmen een drukbezochte officiële informatieve vergadering plaats, tijdens welke nog eens in grote trekken de omvang en de betekenis van deze ruilverkaveling werden uiteengezet en waarbij tevens antwoord werd gegeven op een aantal vragen en bemer kingen welke uit het aandachtige gehoor naar voren werden ge bracht. Deze vergadering werd voorgezeten door ir. J. W. Wellen, direc teur-secretaris van de N.C.B., terwijl het forum verder bestond uit o.m. ir. C. P. Lambregts, hoofdingenieur-directeur van de Prov. Cultuur Technische Dienst, ir. J. W. G. Pfeiffer, districtsingeni eur van deze dienst en door ir. F. W. Maas van Staatsbosbeheer, dienstvak Landschapsverzorging. geraamd op 29 V2 miljoen, waarvoor van rijkswege een subsidie van 69 zal worden verleend. Ir. Pfeiffer ging nog eens nader in op de twee voornaamste punten waar aan het gehele ruilverkavelingsplan is opgehangen: de ontsluiting en de wa terbeheersing. In de ontsluiting van het te verkavelen gebied gaat de nieuwe Langstraatweg Den Bosch - Geertruidenberg een belangrijke rol spelen. Zo zal het gedeelte van deze weg tussen Vlijmen en Drunen in goed samenspel met de ruilverkave ling worden aangelegd. Vanaf Vlij men zal deze verbinding langs de noordzijde van de spoorweg lopen. NIEUWE NOORD-ZUID VERBINDINGEN CIRCA 10 JAAR Ir. Lambregts gaf allereerst een korte uiteenzetting van de omvang der ruilverkaveling en van de proce dure welke gevolgd gaat worden. Hij wees er daarbij op, dat deze ruilver kaveling reeds in 1940 door de N. C. B. is aangevraagd. Het te verka velen gebied omvat een oppervlakte van ca. 8900 ha., waar de slechte verkaveling en de slechte ontsluiting en ontwatering een belemmering vor men voor de groei van de bedrijven. De geplande verkaveling heeft dus ten doel om een zo hoog mogelijk arbeidseffect te bereiken. De stemming over de ruilverkave ling zal, naar men verwacht, in okto ber kunnen plaats hebben. Indien de ze stemming ten gunste van het plan uitvalt, zullen de plaatselijke com missies in het leven geroepen worden, die met de daadwerkelijke uitvoering van de ruilverkaveling zullen worden belast en daarmee een enorme en ver antwoordelijke taak op de schouders gelegd krijgen. De uitvoering van het gehele plan zal ongeveer 10 jaar in beslag nemen. De totale kosten van het plan zijn De nieuwe, ontworpen landbouw- wegen zullen voor het merendeel in oost-westelijke richting lopen, maar daarnaast zijn ook een aantal nieu we noord-zuid verbindingen gepro jecteerd, o.a. een aftakking van de nieuwe provinciale weg naar Heus den even ten westen van Elshout, welke verbinding zal aansluiten op de nieuwe provinciale weg, welke in het ruilverkavelingsplan van het Land van Heusden en Altena zal worden aangelegd vanaf de Heusdense brug naar de nieuwe brug over de Mer- wede bij Gorcum. Verder zal er een nieuwe verbinding komen vanaf de Cromvoirtse brug over het afwate ringskanaal Drongelen - Den Bosch via Nieuwkuijk naar Haarsteeg. De bestaande verbinding tussen Vlijmen en Engelen zal rechtgetrokken wor den, terwijl ook een directe aanslui ting is geprojecteerd vanuit de kom Engelen naar de westelijke stadsuit breiding van Den Bosch. Van bete kenis is verder ook de nieuwe weg tussen Haarsteeg en Elshout. VIER GEMALEN In het kader van de waterbeheer sing en watervoorziening zal een 4- tal gemalen worden gebouwd. Twee gemalen aan de noordzijde voor de wateruitlaat, een bij Doeveren en een 66). We hebben de vorige keer dus al gezien, dat het krijgshaftige leger van het vorstendom Slavo- nie op het station af marcheerde. Op dat station was intussen ook het een en ander geschied. Briga dier Piet had daar de zaak eens hekeken, hoewel er eigenlijk niet veel te bekijken was, want jonge jonge, wat was het maar 'n klein stationnetje. Er was maar één perronnetje en daarlangs liep maar één doodenkel spoortje. „Ik geloof nooit, dat we de trein hier unnen tegenhouden", zei briga dier Piet een tikje zuinig. „Ik zie maar één spoor. Als die trein lang stil staat, blokkeren we de lijn. Wat moeten we dan doen, als er van de andere kant ook 'n trein komt?" .Mis", zei Pepi hoofd schuddend, „bij gindse seinpaal ligt 'n wissel. Als ik die omgooi, rijdt de trein op dood spoor, want er ligt nog een klein zij lijntje achter het station. We zetten de trein op dat zijspoortje en kijken rustig de hele koektrommel na. Zodra we die mijnheer Kleuntjes gevonden hebben, laten we de trein weer terugrijden op het hoofdspoor en dan kan hij rustig zijn reis naar Fiorenza vervol gen". ,.'11 Uitstekend plan, Pe pi", vond brigadier Piet. „Inspec teur von Donnerwetter en wacht meester Zwiebelmann blijven bij mij voor het gewone politiewerk. Kapitein von Köpenick stelt zijn mannen zodanig langs de spoor lijn op, dat de trein in elk geval tegengehouden kan worden, des noods met geweld van wapenen". „Tot uw orders, brigadier riepen d.ie ferme aanvoerders van de Slavonische politie- en leger eenheden krijgshaftig. Ze spron gen daarbij kwiek in de houding en brachten stram hakkenklap pend het militaire saluut, het welk beslist een indrukwekkende vertoning was zo vriendelijk mogelijk, „wordt eens wakker en kijk eens wat we gevonden hebben. Ik heb groot nieuws voor je." Langzaam opende ze haar zwa re oogleden. Ze zag 't meisje niet eens naast haar staan. Ze zag al leen de dokter en wendde zich nukkig van hem af. „Je vindt telkens van die on zinnige nutteloze dingen op dit verschrikkelijke eiland", mokte ze. „Waarom maak je me nu ei genlijk wakker, Julian? Ga toch weg en laat me slapen. Ik heb geen zin om te praten." Hij boog zich over haar heen en schudde haar zachtjes door elkaar. „Maar ditmaal is 't heel iets anders, Inez. Ik wil je graag een schok besparen. Wij zijn niet de enigen die na de schipbreuk van het jacht gered zijn. Er zijn nog meer overlevenden. Daar ben ik zo even achter gekomen en nu heb ik een grote verrassing voor je. Hier is..." Maar voordat hij klaar was, had Gwynne zich reeds tussen hen in geschoven en knielde toen naast naar nicht neer. „Ik ben het, Gwynne, schat", zei ze zachtjes. „Inez, ik kom voor je zorgen, je verplegen, je weer gezond maken. Toe, wil je nu niet even naar me kijken... wil je geen woordje tegen me zeg gen?" Weer openden zich de zware oogleden, maar ditmaal bleven ze verschrikt opengesperd. De droge koortslippen hewogen zich 0111 iets te zeggen. En eindelijk zei ze met zwakke stem: „Ben jij het? Waar kom je vandaan, Gwyynne Cameron? Waarom ben je hier? Ga weg! Laat me alleen! Ik haat je gezicht..." Ze duwde de kleine hand, die over haar voorhoofd streek, weg en Gwynne richtte zich onwillekeurig op, als had ze een slag in haar gezicht gekre gen. „Je bent buiten jezelf, lieve meid", zei ze geduldig, „maar dat komt wel weer spoedig in orde. Ik zal het je in een paar minuten gemakkelijker maken en je iets vertellen, waar je heel blij mee zult zijn. Er wacht nog iemand anders buiten, om bij je..." „Ga van me vandaan!" viel Inez haar ruw in de rede. „Als jij er niet was geweest, zou hij nog in leven zijn... en niet op de bo dem der zee liggen. Ik haat je, moordenares!" (Wordt vervolgd). NIEUWBOUW h i j s Li* R1 bij Hedikhuizen, welke gemalen ook met elkaar gekoppeld zullen kunnen worden. De twee gemalen voor de wa- terinlaat zullen worden gebouwd langs het Drongelense kanaal. De al lerhoogste kop van het gebied, die gelegen is nabij Bokhoven, zal we gens economische redenen niet in de bemaling betrokken kunnen worden. STUDIO AVAN ±-66

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2