Lviibï y lil FILMJOURNAAL Musis Sacrum Wie "r Waalwijkse en Langstraatse Courant STICHTING JEUGDBELANGEN KEEK TERUG OP 1 JAAR JEUGDWERK Luxor VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 77 Abonnement: 22 cent per weex: per kwartaal i 2.85 3.10 franco p.p. \dvertentieprijs: 10 cent per m.m. Jontract-advertenties: speciaal tariel Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Verjaardagsactie bracht f 2500.— op Half november groot jeugd-weekend Op een in zaal Thalia gehouden Sjeba-appèl heeft de Stichting Jeugdbelangen in de parochie St. Jan een terugblik geworpen op het jeugwerk, waarmee zij een jaar geleden is gestart en dat in deze korte tijd niet alleen 'n groot enthousiasme heeft losge slagen, maar ook een grote goodwill heeft gekweekt bij allen, die het „werken voor jeugd" zien als een christelijke taak, als „een werk van God uit en naar God toe", zoals de geestelijk ad viseur, kap. J. Knaapen, het in een boeiend betoog uitdrukte. Men heeft op dit Sjeba-appél echter meer gedaan dan alleen maar balans opgemaakt van wat in één jaar is bereikt. Óp grond van de opgedane ervaring en de gemaakte fouten, heeft men zich ook bezonnen op de werkwijze in dit tweede jaar, opnieuw bezonnen ook op de motieven die ons, ouderen, voor 't jeugdwerk in beweging moet brengen. Aan eigen jeugdgebouw wordt druk gewerkt. a i te houden van alles wat er is ge maakt, de finales van de sport- Op dit Sjeba-appèl, dat werd bijgewoond door het stichtings bestuur, de staven van Andreas Zijlinansgroep, St. Oda-groep en van de Terp, en verder door de leidsters en leiders van de jeugd beweging, ging de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer J. A. de Waal, uitvoerig in op de resultaten van het eerste jaar, waarbij hij tevens een overzicht gaf van de stand van zaken ten aanzien van het jeugdwerk in de parochie St. Jan. Allereerst deed de heer de Waal mededeling van het feit, dat het stichtingsbestuur in de persoon van de heer J. v. Nuenen '11 nieu we secretaris heeft gekregen, om dat de functie van secretaris penningmeester voor één persoon te zwaar werd. De voorzitter noemde het ver der zeer verheugend, dat de en kele leidsters en leiders die heb ben moeten bedanken, daar zeer. gegronde redenen voor hadden, zoals overplaatsing, verhuizing en studie. Nog verblijdender is 't echter, aldus de heer de Waal, dat ons jeugdwerk in onze paro chie al zoveel goodwill heeft, dat wij de opengevallen plaatsen op een enkele 11a hebben kunnen aanvullen. ST. ODA-GROEP club te houden, op ieder heel uur een uitvoering van zang-, muziek- of toncelclubie te geven en om 'n soort bliksemloterij te houden. Ook wil men er 'n gezellige thee tuin inrichten alsmede een infor matiestand, waar iedereen óver 't jeugdwerk in de parochie St. Jan inlichtingen kan krijgen. ER MOET GELD BIJ noemde kapelaan Knaapen: de echte belangstelling voor 't kind in al zijn aktiviteiten. „Het is niet zo maar een hobby, die je tussen neus en lippen door eventjes er bij doet. Het vraagt aandacht en belangstelling. Het vraagt een grondige belangstelling voor elk kind dat aan ons, al is het maar voor één of twee uur per weck, is toevertrouwd. We moeten elk kind leren kennen, er voor open staan, er aandacht aan besteden, niet alleen aan de opvallende en interessante kinderen, maar aan allemaal. We moeten er zelf he lemaal bij zijn en elk kind moet ook het gevoel hebben dat het er bij hoort. We moeten onze pro gramma's en onze werkwijze zo indelen, dat we aan elk kind iets te bieden hebben, aan het begaaf de zowel als aan het onbegaafde kind." Als derde belangrijke punt noemde kapelaan Knaapen de zorg die elke leidster en leider moet hebben om ook zelf 'n goed christen te zijn. „Ieder die iets voor kinderen wil betekenen, moet zelf eerst iets betekenen. Wat je van kinderen verwacht, moet je eerst zelf presteren." De vormende waarde, die van dit werk voor leidster en leider uit gaat, is bijzonder groot", aldus kapelaan Knaapen, „maar zij komt niet vanzelf, daarvoor is grote inspanning nodig". Naar aaleiding van deze beide uiteenzettingen ontwikkelde zich een levendig gesprek tussen de aanwezigen. Deze interessante bijeenkomst werd besloten met een film over het jeugdwerk. De St. Oda-groep omvat mo menteel 80 meisjes. Het is een verkennersbeweging van meis jes, die bij de neutrale groepering padvindsters genoemd worden. De afdeling van de kabouters draait momenteel volop, doch de gidsen zitten even zonder leid sters. Twee leidsters zijn op cur sus. ANDREAS ZIJLMANSGROEP De Andreas Zijlmansgroep, die nu 70 leden telt, is de oudste vorm van jeugdbeweging in de parochie Sint Jan en heeft als zodanig al zeer veel voortreffe lijk werk gedaan. Deze verken- nersbeweging is in Waalwijk in volle bloei en uitbouw. Onlangs werd gestart met een fonkelnieu we welpenhorde en een tweede troep, om grotere jongens te kun nen opvangen, staat op stapel. De Andreas Zijlmansgroep put haar leiders voornamelijk uit oud-verkenners, al is het njet al tijd gemakkelijk 0111 het aantal leiders op peil te houden (mil. dienst, studie, verkering). Voor een welpenleidster is er altijd wel een plaatsje, terwijl hetzelfde ge zegd mag worden ten aanzien van de gidsenbeweging. De Andreas Zijlmansgroep her denkt over enkele weken haar 25- jarig bestaan. DE TERP De jongste tak der parochiële jeugdbeweging is De Terp, die nu een half jaar bestaat. Het nieuwe is er voor de kinderen dus af en hoezeer deze vorm van jeugdbe weging bij de jeugd is aangesla gen, mag blijken uit het feit, dat er van de 600 gestarte kinderen nog 560 over zijn. Verwacht mag echter worden, dat dit aantal spoedig weer snel zal stijgen. Aan de realisering van 'n nieuw eigen jeugdgebouw wordt druk gewerkt. Met de architect zijn. al enkele besprekingen gevoerd. Momenteel zal men zich nog moe ten behelpen met zes noodloka- len gelukkig heeft men die nog waarvan echter in twee zeker niet „overwinterd" zal kun nen worden. JEUGDWEEKEND Door een intensieve propagan da, welke rond de start en daarna door en voor de Stichting Jeugd belangen is gevoerd, is veel en thousiasme, goodwill en mede werking losgeslagen. De verjaar dagsactie, aldus de heer de Waal, is daarvoor een prachtige baro meter. Van 1 sept. 1958 tot 1 sept. 1959 heeft deze actie bijna 2500 gulden opgebracht. Wel 'n bewijs dus, dat iedereen royaal heeft meegedaan. In het kader van een nieuwe propaganda-actie stelt 't bestuur zich voor 0111 begin oktober bij alle ouders, die kinderen hebben, in de leeftijd van 8 lot 17 jaar, nog eens een boekje te be/orgen, waarin precies staat wat de paro chie St. Jan de jeugd kan bieden. Deze propaganda-actie wordt beslist niet gevoerd 0111 het finan ciële gewin, want elk kind betaalt aan eigen- en gezinscontributie samen niet meer dan ongeveer lA deel van wat Jeugdbelangen ieder kind kost. De gemiddelde inkom sten per kind zijn 7.per jaar, maar de totale kosten, gedeeld door het aantal kinderen, geeft 'n bedrag van 27.Zouden er dus 100 kinderen bijkomen, dan zal men een bron moeten zoeken, die 100 maal 20.zal opbren gen. Bij een groeiend ledental wor den de moeilijkheden dus alleen maar groter, afgezien nog van 't aantal leidsters en leiders, dat ze ker met 6 vermeerderd zou moe ten worden indien men 100 kin deren meer zou krijgen. Dat men zich desondanks alle moeite blijft geven 0111 meer kin deren tot het jeugdwerk te trek ken, getuigt van een juiste en zui vere instelling ten opzichte van het jeugdwerk. Grote waarde hechtte de heer de Waal aan het contact met de ou ders, omdat vooral de ouders moeten beseffen hoeveel goeds en waardevols er in dit jeugdwerk zit. Zij moeten begrijpen, dat jeugdwerk, of het 1111 verkenners- beweging, gidsenbeweging of hob byclubs betreft, mooi en goed moet zijn, want anders zouden al die mensen, die zich voor het jeugdwerk inzetten, dit niet met liefde, vuur en moed kunnen blij ven doen. Of zouden het nu echt alleen maar de verstandigen zijn, die zeggen„Mij krijgen ze zo gek niet, dat ik daar mijn kostbare tijd aan besteed", zo vroeg de heer de Waal zich af. DRIE MOTIEVEN De heer de Waal deed verder mededeling van een jeugdweek end, dat medio november gehou den zal worden en dat tot doel heeft om de parochianen 'n beeld te geven van wat er al zo gedaan en bereikt wordt door middel van het jeugdwerk. Men stelt zich voor om tijdens dit weekend een tentoonstelling I11 een boeiend en helder betoog ging de geestelijk adviseur, kape laan J. Knaapen, vervolgens in op een 3-tal motieven, die aan 't jeugdwerk van leidsters en lei ders ten grondslag moeten liggen. Als belangrijkste basis noemde kapelaan Knaapen het christen dom. „Wij hebben ons christen dom dat ons hele leven door dringt en beheerst en dat ook on ze aktiviteit in dit werk inspire ren kan en inspireren moet. Wij dienen ons allereerst bewust te zijn dat we een plaats hebben in de Kerk, in het volk van God en dat we voor elkaar en samen voor dat volk van God mee verant woordelijk zijn. Dit betekent dat we dit werk doen van God uit en naar God toe, dat we uiteindelijk in ons geloof en in de genade Gods de kracht moeten zoeken 0111 dit werk met alle zorg te doen die het verdient". Als tweede voorwaarde om een goed leidster en leider te zijn, VAN LANSCIIOT BANKBOEKJES geven iü rente Geen koersrisico Gemakkelijk beschikbaar - Geen kosten Storten en openen kunt U aan onze kas, maar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes" tfm BANKIERS „DE HERBERG VAN HET ZESDE GELUK". Het is de hijzonder begaafde actrice Ingrid Bergmann, die deze gevoelige film van het begin tot het eind met haar sublieme spel beheerst. De film brengt het zo op het oog weinig spectaculaire verhaal van een vrouw, die alle comfort en gemak van de westerse wereld in de steek laat om als zendelinge in China werkzaam te zijn. Gla dys Aylward (Ingrid Bergmann) spaart zelf het geld bij elkaar 0111 de reis naar China te kunnen ma ken. In China vindt ze een oudere zendelinge, mrs. Lawson, die daar een oude herberg heeft gehuurd en deze nu samen met Gladys in orde brengt 0111 er de doortrek kende ezeldrijvers in te ontvam gen. Bij de maaltijd vertelt zij daar verhalen uit de Bijbel, die de ezeldrijvers dan verder zullen vertellen. Daar maakt Gladys ook kennis met kapitein Lin Nan (Curt Jurgens), een Euraziaat, die naar Wancheng is gekomen om de Mandarijn nieuwe wetten mede te delen. De belangrijkste daarvan is het verbod om de voe ten van de meisjes te binden. Als mrs. Lawson ten gevolge van een ongeval komt te sterven, wordt Gladys aangesteld als voetinspec- trice en zij weet deze functie door haar persoonlijkheid en optreden tot een succes te maken. Zij krijgt de bijnaam van Jen-Ai, hetgeen betekent „zij die gelukkig maakt". Op zekere dag komt Lin Nan terug met het bericht dat de Ja panners een invasie voorbereiden en de rest van dit vaak ontroe rende filmverhaal is gewijd aan het werk van Gladys en Lin Nan voor de op de vlucht gejaagde en verstrooide kinderen. De drie hoofdrollen in deze film worden door Ingrid Berg mann, Curt Jurgens en vooral ook door Robert Donat als de Mandaijn op prachtige wijze ver tolkt. Deze film, die toegankelijk is voor alle leeftijden, kunnen wij warm aanbevelen. Van vrijdag tot en met zondag. „DE VERLATEN STAD". Een bijzonder boeiende en knap gespeelde Western met voortref felijk spel van Gregory Peck, Ri chard Widmark en Anne Baxter. Zes vogelvrij verklaarden vluch ten, achtervolgd door Ameri kaanse militairen, 'n barre woes tijn in 0111 zodoende aan hun ach tervolgers te ontkomen. Na ne gen barre dagen komen ze in een verlaten stad, Yellow Sky gehe ten. De enige overgebleven bewo ners, een oude man en zijn klein dochter Mike (Anne Baxter) voorzien de mannen, zij het met tegenzin van voedsel en water, op conditie dat zij zo spoedig mo gelijk zullen vertrekken. Dude (Richard Widmark), een lid van de bende, komt er achter dat de oude man en Mike goud gevon den hebben en na een vuurge vecht stemt de oude man er in toe met goud met de bandieten te de len. Hun aanvoerder is een zeke re Stretcn (Gregory Peck), tot wie Mike zich aangetrokken voelt. Het is ten slotte Dude, die er alleen met het goud tussenuit wil maar Stretch en Lengthy (John Bussel) weten dat te verhinderen. Ten slotte besluit Stretch om het geld, dat de bandieten hebben ge roofd, naar de bank terug te brengen om daarna samen met Mike een nieuw leven te begin nen. Een pittige Western vol span ning en actie. Toegang 18 jaar. Maandag en woensdag. Zijn ze d'r nou of zijn ze d'r nou niet? De Russen op de maan, bedoel ik. Ik zou er m'n hand niet voor in het vuur durven steken, want dat maanschot ging wel erg vlot en het kwam ook wel op een opvallend mooi tijdstip, precies toen Vadertje Kroest- sjef zijn zondagse pak aantrok om bij Oom Eisenhower op bezoek te gaan. Bovendien heeft de omstandigheid, dat niemand de maantreffer heeft kunnen constateren - zelfs de Rus sen niet - toch wel forse dampen uit de rode propagandakeuken doen opstijgen. En nu kunnen de ruimte jongens wel zeggen nee, het is echt gebeurd, want er waren bepaalde piepertjes in het Russische piepding die je niet kunt nabootsen, maar dan zeg ik toch hó jongens, even op gepast, want sinds de grote „vrede van '45 hebben de Russische politici zich ook constantelijk uitgedost met witte gewaden en palmtakken in de hand. Er zaten hier en daar wel wat bloedvlekken op, maar de totaalin druk van de voorstelling was er toch een om een brok van in je keel te krijgen, want toneelspelen dat kun nen ze, die jongens van het Moskou- se Vredestheater. En hoeveel brave burgers zijn er niet ingetrapt en heb ben een levenslang abonnement ge nomen op deze rode kunstkring? Pas veel later hebben ze gemerkt, dat ze altijd dezelfde voorstelling te zien kregen, maar toen was er niets meer aan te doen, want je geld teruggeven dat doen de rode cassières niet. En wie al te fel protesteerde, diens plaats bleef voorgoed leeg! Zeg dus niet te gauw: dit of dat kan men niet nabootsen, want de menselijke geest is nog altijd veel ge raffineerder van constructie dan welk ruimteding ook. Maar goed, deze dan toch in ieder geval handige zet in de ruimte van de Russen doet ook weinig aan de zaak af, want vandaag of morgen lukt het wel en dan zó, dat iedereen het zien kan. Wij maken het nog mee dat ze raketten naar de maan schieten - precies in het oor van het mannetje aldaar - met de regelmaat en de pre cisie van het nederlandse treinver keer. En dan? Hebben we het dan ge wonnen? Mogen we er dan trots op zijn een speldeprik van het heelal ontsluierd te hebben, terwijl het op onze eigen planeet nog een bende van jewelste is en er nog zoveel ont sluierd moet worden, bijvoorbeeld waar al die miljoenen spoorloos ver dwenen mensen achter Kroestsjefs witte vredesgordijn gebleven zijn, en dan de financiële janboel bij de Ko len- 'en Staal Gemeenschap en het dictatoriale gedoe bij de NTS? Nee, de wereld en de mensheid zullen er met de verovering van de maan geen snars op vooruit gaan, het aardse ge krakeel gaat alleen maar uitgebreid worden tot een planeet waar het tot nu toe altijd pais en vreê is geweest. De goeie, ouwe en trouwe maan met z'n gezellig pretgezicht gaat een ge trouwe copie worden van de aarde. Met de komst van de raketten zul len er ook mannen met dikke rollen prikkeldraad gaan rondsjouwen 'en met bordjes „Verboden op het maan zaad te lopen", „Verboden toegang", „Eigen weg", „Alleen geopend op maan- en feestdagen"„Verboden te vissen", etc. En er zal ook nog wel wat prikkeldraad overschieten voor wat concentratiekampen hier en daar en als er overproductie dreigt zullen we ook daar het voedsel bij karre- vrachten op de vuilnisbelt smijten in plaats van het aan mensen te geven die er hun leven mee zouden kunnen redden. Ook daar zullen we gelijk in vervoering geraakte wilden om on ze centjes heen dansen totdat we ook daar de laatste adem zullen uitbla zen, oud, sterfelijk en broos als aards porcelein. En misschien met ergens nog de verwachting dat de hemel ons niet kan ontgaan omdat we er zoveel dichter bij zitten, hetgeen natuurlijk een puur ruimtelijke fictie is. Ach ja, en met de maanraketten zal ook onze rose en fluwelen romantiek in flarden geschoten worden, want de maan die nu nog de minnekozenden in het struweel blank en zwijgend be schijnt, zal in de toekomst een prach tige uitkijkpost vormen voor de da mes die precies willen weten wie met wie gaat. Bij helder weer zullen ze elke avond, met hun beentjes benge lend over de rand van de maan en het ruimtelorgnetje in het oog ge klemd, kunnen zien hoe Willem en Ali door de Drunense hei zich als kalveren lopen te verlieven. Daar zul len ze hun plezier dan wel aan bele ven. Maar Willem zit van dat ogen blik af in het blok, want als hij de volgende avond, gelijk hij tot nu toe placht te doen, met Corrie hetzelfde heide wandelingetje maakt, omdat de maan alle vrouwen lief en mooi maakt, dan trillen en kivetteren de ruimtetelefoontjes naar de aarde en dan heeft Ali voor Willem nog iets in het vet, waarbij geen maneschijn no dig is en dat die dametjes daarboven dan ook beter niet kunnen zien. Nog een luttel aantal jaren, beste mensen, en we zijn nooit meer onbe spied. Ook niet in het maanlichte avonduur, dat nog het mooiste uur is. Haast u dus, Willemen en Ali's.! Haast u dus, Willemen en Ali's! knipoogje op u neerziet! Binnenkort moet ge, om niet be loerd te worden, in regen en wind de hei op. En dat is nu ook niet je dat! zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last „OVERVAL IN DE PACIFIC". Dit verhaal speelt zich af in de tweede wereldoorlog. De idylle van luitenant ter zee Ken Braden (James Garner) met Sally Johnson (Andra Martin), wordt onderbroken door geheime orders, die hem met de meeste spoed naar Pearl Harbour dirige ren. Deze Sally is overigens een Marva, die in dienst is hij de Ma rine Inlichtingen Dienst en die tot opdracht had na te gaan of Ken geschikt was om een gevaar- lijkc'opdracht uit te voeren. Dat zij verliefd op Ken zou worden, had ze niet kunnen voorzien. De geheime opdracht van Ken bestaat hierin, dat hij moet trach ten «m de Japanse code van liet radiostation op het eiland Kusaie te fotograferen. Het is '11 levens gevaarlijke opdracht, die Ken na veel avonturen tot een goed ein de weet te brengen, waarvoor hij dan de smachtende Sally in zijn armen mag sluiten. Van vrijdag tot en met zondag. Toeganc 14 jaar. „DE ONDERGANG VAN BILLY THE KID". Deze harde Western geeft een beeld van leven en ondergang van de legendarische revolver- held Billy the Kid, die eens de schrik van het wilde Westen was. Het verhaal vangt aan in het begin der tachtiger jaren, in de dagen van de grote „vee-oorlog". Als armoedige jongen is William Bonney (Paul Newman) aange nomen door de veehouder Tun- stall, aan wie hij zich gaat hech ten. Als Tunstall door de verra derlijke sheriff Brady vanuit een hinderlaag wordt neergeschoten, zweert Billv dat hij hem zal wre ken. Hij weet wie de vier mannen zijn die Tunstall hebben neerge schoten en hij zet een genadeloze jacht in op de vier moordenaars jaent 1r - - Een voor een vallen de moorde naars van Tunstall onder de ko gels van de desperado Billy the Kid, die ten slotte zijn duistere daden met zijn leven moet beta- len. Een goed gemaakte en boeien de Western. Maandag en woensdag. Toegang 18 iaar. DB ECHO WHEÏ ZUIDEN /7JJ7 4% 's-HERTOGENBOSCH, H. Steenweg 27-31, Tel.8851 EINDHOVEN, Keizersgracht 17,Telefoon 27442 TILBURG, Stationstraat 17, Telefoon 30300 Vi-Shine ls een geheel nieuwe onge ëvenaarde shampoo. die meer, véél meer doet dan U elgenlUk van een haarwas middel zoudt verwachten. Na het wassen geen „dorre ragebol" maar heerlijk soepel, mooi glanzend, zach t en fris haar. Prijs per tube voor vele wassingen f. 1.50 CRYSTAL-JELLY SHAMPOO Rowntree N.V. Amsterdam

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5