IwyLï <~2ï)(icjlöeb Waalwijkse en Langstraaise Courant R. K. C. en Juliana kregen prachtig sportveldencomplex Gemeenteraad WAALWIJK Agenda en pre-adviezen Feestelijke opening met magere voetbalomlijsting Vele hoofden en handen bouwden Waalwijkse sportpark MAANDAG 5 OKTOBER 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO AM HET ZUIDil 82e JAARGANG No. 80 Abonnement: 22 cent per week: per kwartaal 2.35 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES ..ECHO' Bij nog altijd prachtig zomerweer hebben de voetbalverenigingen RKC en Juliana zaterdagmiddag bezit genomen van het nieuwe sportveldencomplex in het Olympia-sportpark aan de Akkerlaan. Deze overdracht, welke namens het gemeentebestuur geschiedde door bur gemeester Teijssen, mag een hoogtepunt genoemd worden in het Waalwijkse sportleven, dat met dit sportpark de beschikking heeft ge kregen over een accomodatie zoals men in ons land nog maar zeer spaarzaam aantreft. Met grote trots en voldoening mocht burgemeester Teijssen deze overdracht dan ook verrichten, zoals ook de besturen van de beide verenigingen met grote dankbaarheid dit vorstelijke ge schenk in ontvangst mochten nemen. Dat men echter op een voortreffelijke grasmat niet zo maar tot goed voetbal komt, bewees een RKC-Juliana-combinatie, die in het ka der van deze officiële opening een wedstrijd speelde tegen een combi natie van Desk-Uno Animo. Het was van de zijde der Waalwijkers een fantasieloos partijtje voetbal, waarin en dat is toch wel bijzonder verdrietig en een veeg teken voor de toekomst bijzonder onintelli gent met de bal werd omgesprongen. Het was typisch kick and rush voetbal, dat zelfs voor de 3e klas geen voldoende kon halen. Ieder een was dan ook blij toen de scheidsrechter het fluitje voor de laatste maal aan de mond bracht. De overdracht door burgemees- i ter Teijssen had zaterdagmiddag eerst plaats in het RKC-paviljoen in tegenwoordigheid van de beide wethouders, vertegenwoordigers van de Ned. Heide Mij., de directeur van de dienst Gemeentewerken, bestuursdeputaties van de vier Waalwijkse voetbalverenigingen, van de KMHC Waalwijk en andere sportverenigingen, van de voorzitt- ter en de secretaris van de vereni ging Waal wij ks Belang en ten slotte van vele genodigden. Burgemeester Teijssen zei verheugd te zijn zo ve len te mogen begroeten, "omdat thans weer een nieuwe fase de vakken 6 en 7 in de aanleg van het gemeentelijk sportpark kon af gesloten worden. De burgemeester wees er op, dat de aanleg van het sportpark geen streven zonder meer is geweest, maar een doelstelling, die dank zij de vérstrekkende be sluiten van de gemeenteraad en de medewerking van velen gereali seerd is kunnen worden ter bevor dering van de sport en van de voet balsport in het bijzonder. Burge meester Teijssen wenste de voetbal ver. RKC van harte geluk met deze nieuwe accomodatie en droeg het nieuwe sportveldencomplex vervol gens over aan het bestuur van deze vereniging, dat vertegenwoordigd was door de vice-voorzitter, de heer J. van Hees wijk. Als kersverse gastheer las de heer v. Hees wijk, allereerst een schrij ven voor van de voorzitter der ver eniging, de heer Dekkers, waarin deze meedeelde tot zijn spijt niet aanwezig te kunnen zijn wegens bij zondere omstandigheden en schrif telijk dank bracht aan alle instan ties die tot de verwezenlijking van het sportveldencomplex hadden meegewerkt. De heer v. Heeswijk noemde deze dag een zeer belangrijke dag voor de vereniging en namens de vereni ging RKC betuigde hij zijn grote dank aan het gemeentebestuur, de gemeenteraad en de vele instanties die aan de totstandkoming van de nieuwe terreinen hadden bijgedra gen. „Onze vereniging zal trachten om door betere prestaties op een hoger niveau te komen", aldus de heer v. Heeswijk, „maar onze groot ste aandacht zal toch gericht blij ven op het doel van de vereniging: de lichamelijke ontwikkeling en de ontspanning van de jeugd." De heer v. Heeswijk zei verder dat RKC zich nu als volwaardige club zal kunnen ontplooien en hij gaf het gemeentebestuur de verzekering d'at RKC haar best zal doen om de financiële lasten van het gemeen tebestuur zoveel mogelijk te ver lichten. In het ernaast liggende paviljoen had vervolgens de overdracht van de nieuwe sportvelden aan de ver eniging Juliana plaats. Hierbij zei burgemeester Teijssen o.m. dat het gemeentebestuur er naar blijft stre ven om elke club in het nieuwe sportpark haar eigen plaats te ge ven. Op elk der verenigingen deed burgemeester Teijssen een dringend beroep om de velden en gebouwen altijd in sportieve en goede harmo nie te gebruiken, waarna hij velden en gebouwen overdroeg aan dé ver eniging Juliana. Daarna schetste burgemeester Teijssen in het kort de totstandko ming en de uitvoering der sport parkplannen. Vijf jaar geleden kwamen de sportparkplannen voor het eerst in de gemeenteraad en konden daarna geleidelijk aan wor den geconcretiseerd. In 1958 kon 't eerste deel van het Olympia-sport park in gebruik genomen worden, namelijk de hockey terreinen van de KMHC Waalwijk, welke dit jaar werden gevolgd door het fraaie ten nispark. Bij de realisering van deze sportparkplannen hebben vooral de onkosten een belangrijk punt van bespreking uitgemaakt, aldus bur gemeester Teijssen, en het was dan ook bijzonder verheugend dat een 100%-subsidje in de arbeidslonen van het Rijk werd verkregen, na dat de Prov. Commissie Werkgele genheid aan de Waalwijkse sport parkplannen urgentie 1 had toege kend. Bijzonder dankbaar was burge meester Teijssen voor de medewer king welke het gemeentebestuur bij de realisering van de sportpark plannen van vele instanties en per sonen heeft ontvangen, o.a. van de gemeenteraad, de Ned. Heide Mij., de Prov. Comm. Werkgelegenheid, de dienst d.a.c.w., d'e Waalwijkse dienst gemeentewerken en van de vele secundaire medewerkers zoals aannemers, bouwers en alle arbei ders. De heer Pullens, voorzitter van Juliana, dankte namens alle leden het gemeentebestuur en de vele in stanties voor dit prachtige sportvel dencomplex. Hij noemde de opzet volkomen geslaagd en een prach tige aanwinst in het belang van de sport en van de opvoeding van de jeugd. Spr. hoopte dat RKC en Ju liana in een prettige en sportieve sfeer naast elkaar zouden leven in de geest van het spreekwoord: „Een goede buur is beter dan een verre vriend." De heer v. Heeswijk antwoordde en sprak eveneens zijn verwach ting uit in een goede relatie met Juliana en alle andere Waalwijkse sportverenigingen en verklaarde dat RKC zijn uiterste best zal doen om d'e sport in Waalwijk op een hoger plan te brengen. OMLIJSTING te spannen om d'e Waalwijkers op alle linies de baas te blijven. De Waalwijkse aanvalslinie was bijna nooit voor het vijandelijke doel aan wezig wanneer een snel doorgebro ken vleugelspeler een voorzet lan ceerde, de Waalwijkse middenlinie verzuimde het middenveld te be zetten en in de verdediging wilde het ook niet erg vlotten. Het ver wonderde dan ook niemand dat de stand na 7 min. 01 was. Midvoor Damen loste een hard laag schot dat doelman Eekels niet voldoende on der controle kon krijgen en de rap pe Uno Animo-linksbuiten P. van Noye was er snel bij om het vonnis te voltrekken. Na 20 min. distanci- eerden de vaak goed en snel com binerende gasten zich verder met behulp van de Waalwijkse verdedi ging, die een voorzet van v. Mos selveld in eigen doel werkte. Even leek het er op dat de Waalwijkers zich niet zonder meer gewonnen ga ven toen L. Klerks de stand op 12 bracht en J. v. Gelder even later 'n knap schot loste dat doelman Lig- tenberg met moeite naast de paal wist te werken, maar toen de snel le P. v. Noye vanuit een moeilijke hoek doelman Eekels voor de derde maal het nakijken gaf, was d'e fut er bij de gastheren uit. Nog voor de rust knalde Damen uit een voorzet van v. Mosselveld het vierde doel punt in de Waalwijkse touwen. Tijdens de rust gaf de gymnas tiekvereniging OWS enkele demon straties, die o.i. wel wat te veel tijd in beslag namen. De tweede helft stond op een nog lager peil dan de eerste, omdat ook toen de gasten het wel geloofden. Er werd onvoorstelbaar stuntelig en slordig gespeeld. Toen uit een van de schaarse goede aanvallen de Peffer uitstekend door de Brouwer werd bediend, moest doelman Lig- tenberg voor de tweede maal naar de touwen en kort daarop was het weer de Peffer, binnen de beruchte lijnen ten val gebracht, die een strafschop hard en hoog in het net knalde (34). Voordat echter de Waalwijkers nog op een gelijk spel konden ho pen, was het midvoor Damen, die beheerst no. 5 voor de gasten liet aantekenen en daarmee het flak- kerlichtje van de wedstrijd uitblies, want nadien gebeurde er van beide zijden niets meer wat vermeldens waard is. Jammer, dat de sportieve omlijs ting van deze feestelijke opening 'n wat mager karakter kreeg door de ze uiterst tamme en zelfs vervelen de wedstrijd. Men zou o.i. beter ge daan hebben indien men voor deze openingswedstrijd twee Brabantse eredivisieclubs had' uitgenodigd. Men zou dan heel wat meer publiek hebben getrokken en niemand zou in deze mate teleurgesteld zijn ge weest. Tijdens de officiële openingsplech tigheid was reeds een aanvang ge maakt met de handbal wedstrijd tussen het Waalwijkse Tachos en Rapid uit Breda. Voor velen is deze wedstrijd ongetwijfeld de eerste kennismaking geweest met een an dere boeier de veldsport, waarin 'n Waalwijkse vereniging op uitste kende wijze 'n woordje meespreekt. De ontmoeting tussen Tachos en 't een klas hoger geklasseerde Rapid wa boeiend van het begin tot het eind en het 44 gelijke spel mag voor de Waalwijkers als zeer ver dienstelijk worden beschouwd. En hopelijk is deze wedstrijd voor vele jongeren aanleiding geweest het oog eens van het voetballen af te wen den en wat meer belangstelling te tonen voor de handbalsport, dat een zeker zo spectaculair aspect heeft als de voetbalsport. Inmiddels waren ook de KAJ- drumband en de harmonie St. Jan binnengemacheerd en maakten voor de aanvang van de voetbalwed strijd een muzikale rondgang over het speelterrein. Nadat vervolgens de beide voet balelftallen door een erehaag van Juliana- en RKC-junioren het ter rein hadden betreden, werd door burgemeester Teijssen onder trom geroffel de bondsvlag van de KNVB aan d'e vlaggemast gehesen. De bur gemeester mocht dit tweemaal doen, want bij de eerste maal kwam de vlag prompt weer omlaag. Daarna betrad burgemeester Teijssen zon der enige plankenkoorts het terrein en na aan scheidsrechter en grens rechter te zijn voorgesteld, bracht hij met een magistrale trap de bal aan het rollen. Ook hier baart oefening kunst. Volkomen in tegenstelling met deze pittige muzikale omlijsting was de wedstrijd zelf. De Waalwijk se combinatie leed zo ongeveer aan alles waaraan een voetbalelftal kan lijden en de Desk-Uno Animo com binatie behoefde zich echt niet in De leden van de raad der ge- i ineente Waalwijk worden opge roepen tot bijwoning van een openbare vergadering, te houden op donderdag 8 oktober 1959 te 7.30 uur ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehou den 10 september 1959. 2. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. C. Controleverslagen reken- pi ichtigen. 3. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor het treffen van enkele voorzieningen aan het zwembad. 4. Voorstel tot instelling van een weekmarkt. 5. Voorstel tot 't verlenen der gevraagde medewerking overeen komstig artikel 72 der lager on derwijswet 1920 voor aanleg van een nieuwe speelplaats bij de r.k. meisjesschool te Baardwijk. Voorstel tot 't verlenen van een eenmalige bijdrage aan de harmonie „St. Crispijn" ten be hoeve van het uniformenfonds. 7. Voorstel tot verhoging der subsidie over 1959 aan de ge- mentelijke instelling voor maat schappelijke zorg. 8. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Waalwijk. 9. Voorstel tot aankoop van een woning aan de Grotestraat te Besoijen. 10. Voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de haven. 11. Voorstel tot verkoop van grond ten noorden van de Win terdijk. 12. Voorstel tot verkoop van een industrieterrein ten oosten van de Sprangseweg. 13. Behandeling nota van aan merkingen der gedeputeerde sta ten oj) de begroting 1959. 14. Voorstel tot het van een geldlening. 15. Voorstel tot: aangaan a. het aangaan van een stan daardovereenkomst voor gasleve ring; b. het aangaan van een stan daardovereenkomst voor de ber ging van gas; c. beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een in stallatie voor het fabriceren van gas tot het opvangen der winter- pieken in het gasverbruik. 16. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de aankoop van warmwaterappara ten ten behoeve van het gasbe drijf. 17. Wijziging begroting. HL PREADVIEZEN. Beschikbaarstelling krediet voor zieningen zwembad. Tijdens het afgelopen seizoen is gebleken, dat de betonnen aan- en afvoerkokers van de beide ba den op diverse plaatsen lekkages vertonen, waardoor het water in de zweminrichting wordt veront reinigd en de capaciteit van de pompen aanmerkelijk verzwakt in verband met aanzuiging van lucht. In verband hiermede is 't nood zakelijk dat vóór het komende seizoen terzake de nodige verbe teringen worden aangebracht. Met het oog op het behoud van de grasmat is liet gewenst, dat bedoelde werkzaamheden op kor te termijn kunnen worden uitge voerd. De kosten van de onderhavige voorzieningen zijn begroot op 3905.—. Markt. In december 1957 werd bij de instelling van een veertiendaagse markt reeds gewag gemaakt van de mogelijkheid van het instellen van een weekmarkt. Na gepleegd overleg met de organisaties van marktkooplieden werd door b. en w. toen het standpunt ingenomen dat voorzichtigheidshalve moest worden begonnen met een vrij- dagavondmarkt om de veertien dagen. Dit voorzichtige stand punt vond mede zijn oorzaak in de gelijktijdig ondernomen proef met 't verplaatsen van de markt naar het Vredesplein. Gesteld werd daarbij, dat die verplaatsing was te beschouwen als een aan gelegenheid, waarvan, het welsla gen tevoren niet viel te voorspel len. Intussen heeft zich de markt op het Vredesplein in gunstige zin ontwikkeld; ook de markt kooplieden, die aanvankelijk te gen de verplaatsing waren, geven nu toe dat het marktbezoek veel eer is toegenomen dan afgeno men. Men waardeert tevens, dat het op- en afrijden en het parke ren van allerlei motorrijtuigen op het Vredesplein zoveel minder bezwaar oplevert dan voorheen in de Grotestraat en de Stations straat. Uit 't toegenomen markt bezoek valt tevens af te leiden, dat ook het publiek op het ver plaatsen van de markt niet on gunstig heeft gereageerd. De in druk bestaat bovendien, dat het marktbezoek, vooral van buiten de gemeente, voor toename vat baar is, wanneer meer regelmaat in de marktdagen gebracht zou kunnen worden. Men verkeert thans vaak in de onzekerheid of er vrijdags al of niet markt ge houden wordt. Oorzaak hiervan kan b.v. zijn het tussenvallen van een feestdag, waardoor de regel maat in de marktdata wordt on derbroken. Wegens de vorenbedoelde om standigheden en mede met 't oog op de gestage groei der gemeen te, zijn b. en w. van oordeel, dat omzetting der bestaande veertien daagse vrijdagavondmarkt in een weekmarkt is aan te bevelen. Ook Er zijn gisteren weer tienduizenden nederlandse televisiekijkers gedu peerd door het niet uitzenden van de interland-voetbalwedstrijd Nederland - België. Het was de zoveelste maal dat de sportminnende tévébezitters de kous op de kop kregen en hun toe vlucht moesten nemen tot het radio verslag, dat, hoe conscentieus en be kwaam ook gebracht, toch nooit de boeiende realiteit van het tévéverslag kan evenaren. De oorzaak van het donker blijven van het tévékastje lag, naar u alten weet, bij de Belgische Voetbalbond, die de uitzending van deze wedstrijd had verboden omdat er in België com petitievoetbal werd gespeeld. Afge zien van het feit dat het competitie voetbal van onze zuiderburen de ne derlandse voetbalfans ronduit gesto len zal kunnen worden, mag men zich afvragen hoe de KNVB op een zo lichtvaardige wijze een overkomst heeft kunnen aangaan, waarbij de Belgische Voetbalbond het recht heeft om de tévé-uitzending van voetbal wedstrijden in ons land te verbieden op grond van het feit dat er in Bel gië anders geen mensen naar het competitievoetbal gaan kijken. Deze overeenkomst is het duidelijke be- iuijs dat het de heren bestuurders (bij gratie van de bondsleden) alleen maar te doen is om de centen en dat men zich van de belangen en de gerecht vaardigde verlangens van de leden hoegenaamd geen snars aantrekt. Bij interland-voetbalwedstrijden - en zeker bij Nederland - België - komt het stadion toch wel vol en de rest - dat zijn dan de honderddui zenden leden die een dergelijke wed strijd niet kunnen bezoeken - inte resseert de KNVB blijkbaar niet. Maar dan heeft de KNVB toch wel een glad verkeerde opvatting van zijn taak, die verder reikt dan het innen van contributie van over de 400.000 leden en het volstouwen van stadions. De KNVB, die bestaat bij de gratie van die 400.000 betalende Neder landers, heeft er ook voor te zorgen dat een zo groot mogelijk deel van die leden getuige kan zijn van een wed strijd van onze nationale ploeg die uit de KNVB-leden voortkomt. De leden hebben daar doodeenvoudig recht op en het is dus zonder meer een slag in het gezicht van deze le den wanneer de KNVB-bonzen met de Belgische Voetbalbond een gezel lig onderons-overeenkomstje treffen, waarbij de Belgische Voetbalbond de nederlandse KNVB-leden kan ver bieden een wedstrijd van hun natio nale ploeg te zien. Dit is zonder meer een geldklopperij van de Belgische Voetbalbond ten koste van de neder landse voetballiefhebbers en de KN VB helpt daar een flink handje aan mee. Het verbaast me dan ook heel sterk dat de nederlandse voetbalverenigin gen nog niet en masse in het geweer zijn gekomen tegen deze onhebbelijke voetbaldictatuur en dat het neder landse voetbalpubliek nog niet één lijn heeft getrokken door van de voet balvelden weg te blijven. Eén zondag geen publiek bij het voetballen en we krijgen in de toekomst alle voetbal interlands op de televisie! Het is toch te dwaas dat 400.000 mensen zich laten ringeloren door 'enkele mensen die gewoon op eigen houtje te werk gaan en de belangen van de leden van de bond met een licht handge baar opzij schuiven. Als de Waalwijkse voetbalvereni gingen nu eens begonnen met een fel protest tegen deze voetbal-tévédicta- tuur! Dan kon vanuit Waalwijk wel eens de televisie-victorie beginnen, want wat ze momenteel in Hilversum met onze (let wel: ONZE) televisie dóen, is ook niet om over naar huis te schrijven. Ook daar zitten alle maal baasjes die aardig de dictatur uithangen! de organisaties van marktkoop lieden, deswege gehoord, hebben verklaard van dé levensvatbaar heid van een weekmarkt over tuigd te ziin. Gewezen werd daar bij op het feit, dat in plaatsen als Oisterwijk, Boxtel, Oosterhout, Dongen en Baarle-Nassau, welke in mindere mate dan Waalwijk 't karakter van streekcentrum heb ben, eveneens weekmarkten zijn bevestigd. De omstandigheid ten slotte, dat een hier in te stellen weekmarkt een avondmarkt zal zijn, kan voor bestaande week markten in de omgeving geen be zwaren opleveren, omdat die zon der uitzondering overdag gehou den worden. In verband met 't vorenstaan de stellen b. en w. voor: 1. af te schaffen met ingang van 1 april 1960 de veertiendaag se vrijdagavondmarkt; 2. in te stellen met ingang van 1 april 1960 een wekelijkse markt van waren in de meest uitgebrei de zin, te houden elke vrijdag van 16 tot 20 uur; 3. te bepalen, dat deze markt uitvalt op vrijdagen, welke sa menvallen met een algemeen er kende christelijke feestdag, een in de gemeente Waalwijk gevierd wordende r.k. feestdag of de ver jaardag der Koningin; 4. te bepalen, dat een markt te vens uitvalt, wanneer dit naar 't oordeel van burgemeester en wet houders in verband met bijzonde re omstandigheden gewenst of noodzakelijk is. 5. te bepalen, dat de wekelijkse markt zal worden gehouden op het Vredesplein en, indien dit in bijzondere omstandigheden naar het oordeel van burgemeester en wethouders gewenst of noodza kelijk is, mede in de Wilhelmina- straat. Voorstel toekenning eenmalige bijdrage aan harmonie Sint Cris pin- Zoals bekend is, heeft de har monie St. Crispijn op een in de vorige maand te Delft gehouden muziekconcours, georganiseerd door de Ned. Federatie van mu ziekgezelschappen, de eerste prijs behaald. Daarmede heeft deze harmonie welke in 1961 haar gou den bestaansfeest hoopt te vie ren, wederom een belangrijk suc ces in haar vaandel" kunnen schrijven. Genoemd gezelschap heeft hier mede en soort traditie geschapen. Immers reeds vijfmaal achtereen heeft het een eerste prijs gehaald, is daarbij driemaal gepromo veerd. Thans komt dit korps uit in de op een na hoogste afdeling, n.l. de ereafdeling. In deze afde ling heeft St. Crispiin wederom direct de eerste prijs behaald. Als dit uitzonderlijk succes gevolgd wordt met nog een eerste prijs (binnen vijf jaar te halen) dan volgt de bekroning, n.l. promotie naar de hoogste afdeling, de Vaandelafdeling. De voorzitter van het college van b. en w. heeft bij de spontane huldiging, welke de harmonie ten deel viel bij de terugkomst in on ze stad, reeds de gelegenheid ge had om namens het gemeentebe stuur het gezelschap met dit ecla tante succes geluk te wensen. Naast deze gelukwensen vin- den b. en w. alle aanleiding om als blijk van waardering voor het prachtige werk van dit korps een voorstel te doen inzake het toe kennen van een eenmalige bij drage ad 500.voor het uni- forijienfonds. Deze bijdrage is naast een blijk van waardering mede bedoeld als een stimulans voor dit korps om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het is voor onze gemeenschap juist in deze moderne tijd, waarin een tendens naar vervlak king van de interesse-sfeer van het individu te constateren valt van betekenend belang een zo uniek gezelschap in haar midden te hebben. Een gezelschap, waar van de leden zich enthousiast ge zet hebben aan het beoefenen van muziek en daarbij trachten dit enthousiasme op anderen over te dragen. Daarnaast valt niet te ontken nen, dat deze harmonie bij talrij ke gelegenheden veel goodwill zal kweken voor onze stad.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5