ZWITSAL BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatsc Courant MOEDER WORDEN... Regering verduidelijkt loon-spelregels Geertruidenberg heeft ideale mogelijkheden voor industriële expansie Diensttijd twee maanden korter over drie jaar mogelijk Dongemond-gebied heeft natuurlijke voorbe stemming tot industrievestiging MAANDAG 5 OKTOBER 1959 Uitgever Waalvvijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 80 Abonnement: 22 cent per week: per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tariel Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO' Werving van vrijwilligers direct. De regering heeft het advies gekregen ernstig te streven naar een verkorting van de militaire diensttijd bij land- en luchtmacht met twee maanden. Tot deze maatregel zal op zijn vroegst pas over drie jaar, in de zomer van 1962 kunnen worden overgegaan. De lichting 19(51-1 kan er als eer ste van profiteren. Het advies is afkomstig van de Commissie „Werkelijke diensttijd dienst plichtigen", die er voor alle be trokkenen waarschuwend aan toevoegt niet te optimistisch te zijn over de mogelijkheden. Bij de zeemacht acht de commissie een verkorting van de diensttijd zelfs in het geheel niet uilvoerbaar. Bij de landmacht dienen offi cieren, onderofficieren en specia listen thans 21 maanden, de rest 18 maanden. Bij de luchtmacht is die verhouding 24 maanden en 21 maanden. Bij de zeemacht dient iedereen 21 maanden. Om straks de diensttijd te kun nen verkorten, moet volgens de commissie onverwijld uiterlijk 1 januari aanstaande worden begonnen met de werving van vrijwilligers. Elke lichting dienst plichtigen dient in de eerstko mende jaren 5800 man op te leve ren, die bereid zijn een zesjarig contract of een vast dienstver band aan te gaan bij land- pf luchtmacht. Daarnaast zullen in deze jaren per lichting 2000 man „na-dienenden" beschikbaar moe ten komen, die bereid zijn tegen een zeer behoorlijke vergoeding de thans reeds bestaande tekor ten aan personeel tijdelijk aan te vullen. Wil de werving van vrijwilli gers slagen, dan is een verhoging van de bezoldiging nodig. Dat kost 38.2 miljoen gulden. Als de verkorting eenmaal is doorge voerd, komt daar jaarlijks nog 48 milioen bij. Totaal dus rond 8(5 miljoen gulden per jaar. De com missie stelt uitdrukkelijk vast, dat onder de huidige internatio nale omstandigheden het paard niet achter de wagen mag worden gespannen. Ze adviseert daarom, pas te verkorten als de wervings resultaten dit wettigen. Om het jaarlijks contingent dienstplichtigen op te voeren, moeten wegens de geringe ur gentie de bestaande vaste vrij stellingen voor mijnwerkers en kostwinners worden opgeheven. Afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt is ook herziening van het koopvaardij reglement wenselijk. Hoe groter het contin gent dienstplichtigen, hoe kleiner het benodigde aantal contractan ten, aldus de commissie. De kosten worden geraamd op 50 miljoen gulden. Wanneer daarna gestreefd wordt naar ver korting van diensttijd van drie maanden of een half jaar, zal dat oplopen tot 80 en 100 miljoen gulden en moet het aantal vrij willigers naar verhouding telkens groter worden. „HERRIJZEND NEDERLAND" BIJ PHILIPS IN EINDHOVEN HERDACHT. In de foyer van het Philips Ontspanningsgebouw te Eindho ven is maandag herdacht, dat die dag vijftien jaar geleden de radio zender „Herrijzend Nederland" vanuit Eindhoven voor het eerst in de ether kwam. De voorzitter van het herden kingscomité, de heer G. Vente, herdacht in zijn openingswoord de overleden oud-medewerkers Henk van den Broek en Kees Gehrels. Ook ir. F. J. Philips wijdde enige woorden van dank bare herinnering aan beide pio niers van „Herrijzend Nederlad". Wij herinneren ons, zo zei hij, waar het in de oorlog om ging; helaas weten dat velen tegen woordig niet meer. Prof. P. S. Gerbrandy wees op het machtige wapen van 't woord in de oorlogsjaren dat door Chur chill zo magnifiek werd gehan teerd via de BBC. De Nederlandse BABYSET DE LUXE Evenwijdigheid nodig tussen ver hoging van loon en produktiviteit De regering heeft de knoop doorgehakt in de bijna onontwar baar geworden kluwen van uit legmogelijkheden van de „spelre gels", die op 31 juli werden vast gesteld voor de vrijere loonpoli tiek. Zij heeft haar beslissing aan de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid meegedeeld. Aan deze beslissing zijn de laat ste dagen verschillende gesprek ken voorafgegaan, waarbij geto verd is met cijfers, lijnen, grafie ken en wat dies meer zij. De kern van de moeilijkheden zat bij punt drie van de aanwijzing aan het college van' Rijksbemiddelaars, die handelt over de berekening van de produktiviteit in de ver schillende bedrijfstakken. In haar nadere toelichting gaat de regering voor het bepalen van het peil van de produktiviteits- stijging in 1959 uit van de datum 1 oktober 1958. De produktiviteit op die dag stelt zij op 100. Wan neer in een bepaalde bedrijfstak de stijging van de produktiviteit op bijvoorbeeld 4 percent per jaar zou kunnen worden aangenomen, betekent dit, dat voor het bereke nen van de beschikbare ruimte over 1959 op de datum 1 januari 1959 uitgegaan zou kunnen wor den van een produktiviteits-ni- veau van 101. De ruimte over het jaar 1959, die op deze manier door de pro- duktiviteitslijn wordt aangege ven, zal in de nieuwe cao's kun nen worden verwerkt, maar dan zou voor de in 1959 afgesloten contracten gerekend van de in gangsdatum van de cao af hoogstens in aanmerking mogen worden genomen de netto pro- duktiviteitsruimte, die in de zes voorafgaande maanden gegroeid is. Voor de cao's die tussen 1 ja nuari 19(50 tot uiterlijk 1 april 1960 worden afgesloten, geldt, dat tot 1 juli 1959 mag worden terug gerekend. Negen maanden. De produktiviteits-ruimte, die in aanmerking mag worden ge nomen, kan dus tot maximaal ne gen maanden oplopen. Aan deze voorwaarde is dan ook slechts te voldoen door een langer lopend contract af te sluiten, of wel een uitkering ineens te geven. De voorkeur van de regering gaat daarom uit naar meerjarige con tracten. Dit stond ook al in de aanwijzing van 31 juli. Een belangrijk punt in de be slissing is ook, dat nimmer tij dens de looptijd van een nieuw contract de zogenaamde „loon- lijn" de lijn van de produktivi- teitsontwikkeling met méér mag overschrijden dan met de helft van de produktiviteitsstijging. Er moet dus een zekere evenwijdig heid blijven bestaan. Deze laatste beslissing van de regering zal de vakcentrales wel aan het rekenen zetten. Ze zijn er namelijk nog lang niet zeker van of de werknemers hierbij on der alle omstandigheden ..hun rechtvaardig deel zullen krijgen. Het eerste gesprek over de uit legmoeilijkheden werd gehouden op 24 augustus. Dit leidde tot vol ledige overeenstemming, aldus een officieel communiqué van 't ministerie van Sociale Zaken. Toch zijn er daarna in de Slich ting van de Arbeid verschillen van inzicht aan de dag getreden. Op verzoek van de Stichting van de Arbeid heeft de regering op 1 oktober met de looncommissie uit de Stichting gesproken. Van de kant van de regering zijn toen enige voorstellen gedaan om de partijen in de Stichting bij el kaal te brengen. De regering meende, dat de verschillen van inzicht in de Stichting niet onoverkomelijk waren. Toch hebben haar sugges ties geen resultaat gehad. „Onder deze omstandigheden heeft de regering zich genood zaakt gezien zelf een uitspraak te doen over het in de Stichting ge rezen verschil", aldus het com muniqué. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen dat in de op 31 juli overeengeko men aanwijzing aan het college geen wijziging is gebracht. regering in Londen zag de bete kenis daarvan en dat zo verklaar de hij, heeft geleid tot de geboor- teslond van Radio Oranje en ook tot de stichting van „Herrijzend Nederland". Tenslotte herinnerde hij aan de noodkreet van Van den Broek via de zender in Eindho ven over de honger in het toen nog bezette gebied. Al had „Herrijzend Nederland" niets anders gedaan dan het uit zenden van deze noodkreet, dan was dat alleen reeds voldoende ge weest om er recht op te hebben in de dankbare herinnering van het gehele Nederlandse volk te blij ven voortleven, aldus prof. Ger brandy. Voorts werd nog het woord ge voerd door George Sluizer, eens de naaste medewerker van Van den Broek, die vele herinneringen ophaalde uit de korte, doch zeer bewogen historie van „Herrijzend Nederland" ep door Frank Gil- lard, oud-oorlogscorrespondent van'de BBC, die een boodschap van de directeur-generaal van de BBC overbracht en vertelde van zijn belevenissen en ervaringen tijdens het laatste oorlogsjaar in Eindhoven. De herdenking werd besloten met een zeer indrukwekkend klankbeeld, samengesteld door Karei Nord, van hoogtepunten in de uitzendingen van „Herrijzend Nederland". spaarbank Sint Jazef te Sneek gearresteerd. Hij wordt er van verdacht in vijf jaar circa 35.000 gulden te hebben verduisterd, met name ten nadele van zeer ou de en zeer jonge spaarders. VERMISTE BELG VERDRONKEN. Uit het water van de Buiten singelgracht te Amsterdam in de boent van de Stadhouderskade en de Amstel, is zondagochtend het stoffelijk overschot opgehaald van de 62-jarige gemeenteontvan ger M. J. uit het Belgische plaats je Gosselies. De man, die sinds 28 september werd vermist, werd j door de Belgische justitie ver- dacht van verduistering van onge veer 400.000 frank (30.000 gul den). De man had zijn vrouw een briefje geschreven, waarin hij de verduistering bekende. VAANDRIG VERONGELUKT IN FRANKRIJK. De 21-jarige vaandrig H. H. Ros uit Haaksbergen is bij Rocroix, even over de Belgisch-Franse grens, om 't leven gekomen door een auto-ongeluk, waarbij twee Nederlandse legervoertuigen be trokken waren. Vaandrig Ros maakte deel uit van een bataljon dat radio-verbindingen voorbe reidde in verband met komende transporten naar Frankrijk. Een jeep van dit bataljon vloog bij Rocroix een bocht uit en kwam in een zes meter diep ravijn te recht. Een truck, die achter de jeep reed, trachtte een op de weg geslingerde militair te ontwijken en schoot toen eveneens het ra vijn in. Vaandrig Ros werd ge dood. Drie andere militairen lie; pen lichte verwondingen op. Zij zijn overgebracht naar een zie kenhuis in Mézières. In La Courtine gebeurde een ongeluk, waardoor de 20-jarige soldaat W. Habink uit Emmen waarschijnlijk zijn rechterhand zal verliezen. De soldaat vond een projectiel en behandelde dat on deskundig, waardoor het tot ont ploffing kwar am. BUITENLAND KOEL AFSCHEID IN PEKING VAN KROESJEF. Kroesjef en zijn gevolg zijn uit Peking vertrokken na daar een zeer bevreemdende ontmoeting te hebben gehad met Mao Tse Toeng, I.ioe Sjao Sjie en de an dere Chinese communistische topleiders. Een week lang hebben Russen en Chinezen achter geslo ten deuren vergaderd. Gewoon lijk gaven zij na dergelijke ont moetingen een communiqué uit. Ditmaal is niet bekend gemaakt, waarover zij hebben gesproken. De ontvangst van Kroesjef is zelfs koel geweest; het afscheid nog koeler. Partijleider Mao Tse Toeng was bij beide gelegenhe den aanwezig met een aantal an dere partijleiders. Kroesjef voer de beide keren het woord op het vliegveld van Peking, maar er was geen Chinees, die ook maar één woord terug zei. RUSSEN STUREN SATELLIET ROND DE MAAN. De Russen hebben de wereld een nieuwe verrassing gepresen teerd in de ruimtevaart: een vol instrumenten gepakt vliegend ro bot-observatorium raast in de richting van de maan „met op dracht" er omheen te zwiepen en foto's van de steeds van de aarde afgewende achterkant te maken. Op terugweg naar de omgeving van de aarde moeten deze foto's, alsmede andere wetenschappelij ke gegevens naar de waarne mingsposten op de grond geseind worden. Het „onbemande auto- I matische interplanetaire ruimte station", zoals het officieel door Moskou is gedoopt, werd zondag morgen door een raket in zijn baan gebracht, zond precies op tijd zijn eerste gegevens uit en ge draagt zich zoals verwacht werd. Na zijn reis rond de maan keert 't vliegende laboratorium, eigenlijk een satelliet, terug tot op onge veer 2000 kilometer van de aarde. het goede anker-horloge Waarnemingen vandaag zullen duidelijk maken of Loenik III daarna nog een keer om de maan zal gaan, dan wel voor langere tijd een satelliet van de aarde zal gaan worden. Het Russische ruimtestation de Loenik 3, dat zondagmorgen door de Russen de ruimte werd inge schoten, voldoet aan de gestelde verwachtingen en zou dinsdag om 15 uur Nederlandse tijd zijn kortste afstand van de maan 7000 km. bereiken. Dit werd maandagavond door het Russi sche persbureau Tass bekend ge maakt. De technische apparatuur werkt nauwkeurig volgens het te voren vastgestelde schema, aldus het Russische persbureau, en van tijd tot tijd worden signalen van de twee ingebouwde radiozenders j opgevangen. De grote radio-teles coop te Jodrell Bank heeft maan dagmiddag zeer krachtige seinen van de beide zenders opgevangen. GEN VOOR TROEPENTRANS- INDONESIË KOOPT VLIEGTUI- PORT. De Amerikaanse Lockheed vlieg tuigfabrieken zullen Indonesië 5 grote vliegtuigen voor troepen vervoer van het type C 130 C le veren. De vliegtuigen worden af geleverd in januari 1960 en 18 maanden daarna. petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendememt zainig - qeen roei Het centraal in de westelijke Langstraat gelegen gebied aan de monding van de Donge kan gekenmerkt worden als een ge bied, dat als het ware door de natuur is voorbestemd voor in dustrievestiging. Met één blik op de kaart namelijk kan men constateren, dat de verkeersgeografische situering van dit Don gemond-gebied zeer gunstig te noemen is. De gemeente Geer truidenberg is zich deze gunstige situering bewust en gelooft, dat in de toekomst een aanmerkelijke industriële ontwikkeling gewenst en ook realiseerbaar te achten is." Aldus mr. Faure, burgemeester van Geertruidenberg, tpdens een persconferentie, waarbij hij een beeld gaf van de drie ver keersgeografische accomodaties, welke het gebied van de Donge- mond ongeveer samenvallende met de gemeenten Geertrui denberg en Raamsdonk potentieel tot een der optimale en in Brabant spaarzaam voorkomende vestigingsgebieden voor die industriële bedrijven maken, welke een combinatie van ver voersmogelijkheden te land en te water behoeven. P.N.E.M. bracht Geertruidenberg buiten de wallen. BINNENLAND NYLON SCHEEPSSCHROEVEN. De Ontwikkelings- en Research afdeling van Lips N.V. te Drunen bestudeert momenteel in coördi natie met 'n ontwikkelingsgroep van Bayer A.G. te Leverkusen de mogelijkheid tot het gebruiken van nylon voor scheepsschroe- venconstructies. Alhoewel de studie van dit ob ject nog niet geheel is beëindigd, ziin de resultaten hierbij momen teel al reeds van dien aard, dat mede door de moderne outillage van het bedrijf het mogelijk is, gebruik makende van de speciale eigenschappen van 't nylon, ook aan de individuele eisen van de klant betreffende nylon schroe ven tegemoet te komen. De toepassing van het nylon behoeft niet te worden beperkt tot de productie van scheeps schroeven, doch eveneens voor de fabricage van schroefmutsen, vleugels voor mengapparaten en eventuele andere producten. Te zamen met Bayer A.G. zullen ge durende de kunststoffenvakbeurs te Düsseldorf 2 Lips-HMF ver stelbare schroeven, voorzien van nylon bladen, worden tentoonge steld. Gezien de eigenschappen van dit nylon wordt verwacht dat de toepassing daarvan voor scheeps schroeven een nieuwe fase in de ontwikkeling van de scheeps- schroevenconstructie zal inlui den. Ons depót te Breda, Stationsemplacement, tel. 32886, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haard- oliehandelaar geven. WERKLOOSHEID DAALT NOG STEEDS. Het aantal werklozen daalde in september met meer dan driedui zend en kwam daardoor van 50 duizend 37 op 46.623. Daarvan waren er 7567 manrien werk zaam op aanvullende werken te gen 8832 een maand tevoren. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 5906 tot 6441. Het aan tal vacatures gaf een kleine da ling te zien. Eind september be droeg het 40.148 voor mannen en 30.077 voor vrouwen tegen 41.905 en 31.182 een maand tevoren. FRAUDE 35.000. Onder verdenking van fraude is de administrateur De J. van de Het heeft heel lang geduurd oordat de gemeente Geertruiden berg in haar uitbreidingen buiten de oude stadswallen trad. De ex pansie in woonruimte heeft zich zo lang mogelijk binnen de stads wallen voltrokken en het is dan ook nog niet zo lang geleden dat geen enkele inwoner van Geer truidenberg bereid was zich bui ten de stadswallen te vestigen, alsof men daarbuiten in het wij de polderlandschap bloot stond aan velerlei gevaren uit alle windrichtingen. Met de komst van de P.N.E.M. is Geertruiden berg in westelijke richting buiten de wallen getreden en in de laat ste vier jaar is de ontwikkeling zodanig geweest, dat men mo menteel zelfs graag buiten de wallen woont. Hetzelfde beeld kan men zien in de industriële ontwikkeling. Ook hier trad men vroeger niet buiten de wallen en omdat er bin nen de wallen slechts weinig mo gelijkheden waren voor indus trievestiging, heeft de gemeente, zoals trouwens dit hele gebied van de westelijke Langstraat, zich gekenmerkt door een spaar zame werkgelegenheid. Het ge volg hiervan was, dat zich in dit gebied steeds vrij aanzienlijke negatieve migratiesaldi voorde den en dit gebied lange tijd een vrij stationaire bevolkingsom vang behield. In de naoorlogse jaren ver dween de hogere migratie, maar daarvoor in de plaats kwam een hoge uitgaande pendel (in 1956 ruim 39 van de mannelijke be roepsbevolking). De aard van de mobiliteit van de bevolking is dus verschoven van vertrek naar pendel. IDEALE MOGELIJKHEDEN Over deze spaarzame werkge legenheid in net gebied rond Geertruidenberg kan men zich overigens alleen maar verwonde ren, want dit gebied is als het ware voor industrievestiging ge schapen. Daar is vooreerst de ligging aan diep vaarwater, hetgeen in de praktijk betekent dat alle belang rijke economische centra vanuit dit Dongemond-gebied over wa ter bereikbaar zijn voor de groot ste binnenvaartschepen. Daarnaast is het gebied geac- comodeerd voor het goederenver voer via de spoorwegen over Moerdijk en 's-Hertogenbosch, aansluiting gevend op de centrale spoorwegen naar de overige de len van het land. En ten slotte is daar de ligging aan de Rijksweg 27, welke dit Dongemond-gebied doorsnijdt en die op korte termijn een perfecte noord-zuid verbinding voor het snelverkeer via de in 1960 gereed komende brug bij Gorinchem ge noemd mag worden. Deze rijks weg wordt in dit gebied gekruist door de nieuwe provinciale oost west verbinding, welke reeds tot Waalw;;k gereed is. Het is derhalve duidelijk dat Geertruidenberg. gelegen aan de westeliike monding van de Don- ge, en Raamsdonk aan de ooste lijke, beschikken over belangrij ke sociaal-economische potenties en een belangrijke sociaal-econo mische ontwikkeling tegemoet kunnen gaan, hetgeen voor de ca. 35.000 inwoners tellende gebieden van de westelijke Langstraat van grote betekenis zou zijn. 26 HA. INDUSTRIETERREIN Ter realiseringn van een bete kenende industriële ontwikkeling heeft de gemeente Geertruiden berg langs de Donge-mond 26 ha. industrieterrein geprojecteerd. Deze terreinen worden ontslo ten door de Donge, de Amer en de P.N.E.M.-haven. Zijn ten dele reeds geaccomodeerd met electra en waterleiding, met rondweg en spoorwcg-racc.ordement en het ligt in de bedoeling aan de Don- ge-zijde eeen 150 m. lange loswal aan te leggen. Over land en over water zuilen dus alle belangrijke economische centra zeer goed be reikbaar ziin. Van hieruit kan men namelijk met de grootste binnenvaartschepen (2000 ton) en coasters Amsterdam, Rotter dam, Antwerpen en West-Duits- land bereiken. WOONKLIMAAT Het gemeentebestuur van Geer truidenberg is er zich bij de ont wikkeling van de plannen en ini tiatieven van bewust, dat aan een eventuele verdere industriële uit breiding een verbetering van het woonklimaat moet voorafgaan. Van vertrekgemeente is Geer truidenberg in de naoorlogse ja ren gegroeid tot een gemeente en pijn weg- wrijven met DAMPO met regelmatig positieve migra tiesaldi. Ruimtelijk had dit tot ge volg, dat de wallen overschreden moesten worden. Er ontstonden moderne nieuwe woonwijken bui ten de oude stad en deze ruimte lijke doorbraak wordt thans uit gebreid met eigentijdse aantrek kelijke woningtypen en nieuwe woonwijken waarin royale groen stroken gepland zijn. Dit tweeër lei aspect van de gemeente enerzijds de oude stad met zijn rijke traditie en historie en an derzijds de nieuwe uitbreiding buiten de wallen biedt speci fieke mogelijkheden met betrek king tot net woonklimaat. Want men is er zich van bewust, dat het sociaal-economische vesti gingsklimaat geen resultante is van technische en rationeel-eco- DE ECHO m HEI ZUIDEN Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een (Iet op het rode driehoekje)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9