WAALWIJK BINNEN- EN BUITENLAND Wf/r/mm DE LEUGENAARS BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F PllPiPP Feuilleton STASSAR IÉmMÉi f r DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 OKTOBER 1959 de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. Verder werd besloten tot aan koop van grond in de Buitenpol der van Waalwijk, tot aankoop van een woning aan de Grotestr. in Besoijen, tot verkoop van in dustrieterrein aan de fa. Teur- lings aan de haven, tot verkoop van grond ten noorden van de Winterdijk en tot verkoop van industrieterrein ten oosten van de Sprangseweg. Ook ging de raad akkoord met het voorstel tot het aangaan van een tweetal geldleningen met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Voor de Douw van een propaan- gasinstallatie voteerde de raad een bedrag van 89.000.voor het fabriceren van gas tot het opvangen der winterpieken in 't gasverbruik. WAALWIJKER VOOR TELEVISIE. Op 21 okt. a.s. zal onze stadge noot, de zanger-gitarist W. v. d. Ven optreden in 't televisie-pro gramma „Teenagers Instuif". De uitzending vindt plaats tussen 21.05 en 21.45 uur vanuit de con certzaal van het Singer Museum te Laren. Wij wensen onze plaatsgenoot een succesvol optreden toe en ho pen dat hij er in zal slagen in de toekomst zijn naam in de wereld van de lichte muze een goede klank te geven. Dezer dagen is Wim onder de wapenen geroepen voor het ver vullen van zijn dienstplicht. Mis schien slaagt hij er in wat fleur en kleur in de militaire brouwerij te brengen. SCHOENENINDUSTRIE IN BRABANTS HALFUUR. In de KRO-radiouitzending „Brabants Halfuur", die men op dinsdag 13 oktober via de zender Hilversum I van half 7 tot 7 uur kan beluisteren, wordt een klank beeld ten gehore gebracht, dat ge heel gewijd is aan de Brabantse schoenenindustrie. Frans Evers zal in dit program, dat is samen gesteld door Jan Naaykens, ge sprekken voeren met Jacques Bergmans, schoenfabrikant en ontwerper te Capelle, wonende te Waalwijk. SCHAAKCLUB WAALWIJK. Woensdag 7 oktober vond in Hotel Moonen de eerste ontmoe ting plaats in 't nieuwe schaak seizoen tussen de verenigingen „Dongen" en „Waalwijk". Waalwijk komt dit jaar niet zo sterk uit als verleden jaar, doordat het enige van zijn beste spelers om verschillende redenen moest afschrijven. Het was dus te voorzien dat het vorige resul taat dVz—2Vz) niet zou worden bereikt. Na 3 uur spelen was de stand van de wedstrijd 4M>iVz en was alleen de partij aan 't eer ste bord nog gaande. Deze werd in voor Waalwijk gunstige zin beslist. Eindstand 5Vz4'/2- Ken overwinning dus, maar met het kleinst mogelijke verschil. 1 M. C. Goudberg-H. Hölscher 2 P. H. Kuijsten-A. Snels 01 3 J. Pullens-J. Leijten 10 4 P. v. d. Hoven-Th. Leijten 5 G. Smits-A. Schilders VzVz van „De Echo van het Zuiden" door Gerard A. J. van Schooten. 1). j PROLOOG. A la sueur de ton visage Tu gagneras ta pauvre vie... Zonder mijzelf te willen ver schonen, meen ik toch wel te mo gen zeggen, dat mijn vriend Abel Jasmijn in de hierna volgende belevenissen 'n bijzonder gewich tige rol vervult. Daarom moet ik eerst iets over hem vertellen. In de eerste plaats zijn naam. Iedereen zal het met mij eens zijn, dat Abel Jasmijn een onge wone naam is. Het is ook de naam van een ongewoon mens. En niet eens z'n ware naam, want die luidt: Jean- Claude Philippe Graaf d'Abelle- Jasmine. Toegegeven, ook deze naam is verre van gewoon. Zij wekt bij de sensibele mens een 6 J. Koog-J. Schilders V2— Vz 7 D. Pullens-W. Leijten VzVz 8 C. Scholt-W. Goud Vz— Vz 9 A. v. Hulten-A. Claassen 1 10 B. v. Riel-L. v. Dongen 10 5y2—4V2 VORMINGSAVONDEN TIL- BURGSE JEUGDCOMPETITIE. De grote toename van het aan tal juniorenleden legt aan de jeugdleiders in de voetbalsport grote verantwoordelijkheid op. Daarom heeft het bestuur van de Tilb. Juniorencompetitie, waar bij momenteel ruim drieduizend jongeren zijn aangesloten, beslo ten, zij het op bescheiden schaal, ook de vorming van jeugleiders ter hand te nemen. In kleinere groepen van 20 tot 25 leiders wordt de taak van de jeugdleiders door deskundige do centen uiteengezet. J.l. maandag had de eerste van de reeks bijeen komsten plaats. De heer J. C. Vriens uit Eind hoven heeft op zeer prettige en leerzame wijze de leiders op hun taak gewezen. Genoemde heer heeft de mooie, maar soms moei lijke taak van een voetbal jeugd leider behandeld. Spr. noemde 't een voorrecht jeugdleider te zijn. omdat sport en spel een schat van vorming inhoudt voor het latere leven. Dit laatste heeft de heer Vriens met tal van voor beelden uit eigen ervaring aan getoond. Nu de sport ook van hogerhand meer waardering krijgt, moeten onze jeugdleiders zich op het ge bied van jeugdwerk meer bekwa men, aangezien vele onzer jon gens uitsluitend bij een sportver eniging zijn aangesloten en hier door is de sportvereniging een deel van de opvoeding bij de vor ming van de jonge mens. Na de lieer Vriens sprak de heer J. Coomans candidaal oefenmees- ter KNVB, over de taak die de jeugleiders op het gebied van de techniek en tactiek te doen heb ben. De heer Coomans behandel- STERKE BRILLEN de zeer uitvoerig wat onder tac tiek moet worden verstaan. Uit herinnering op aan iets verhe vens uit de tijd van Louis Qua- torze. Abel is een graaf. Hij heeft blauw bloed. Onvervalst, onver mengd, smetteloos blauw bloed. Als u ooit het genoegen mocht hebben, zijn blote kuiten te zien, zal de blauwige weerschijn op zijn aderen genoegzaam voor zichzelf spreken. Abel heeft zijn hoge Franse afkomst echter ver loochend en zich als een gewoon burger Abel Jasmijn laten noe men. Alsof hij slechts stamde van poorters en lijfeigenen. Zo is Abel. In één enkel opzicht echter is mijn vriend met iedereen in deze beschaafde maatschappij te ver gelijken: ook hij ziet geen kans, om zonder geld in leven te blij ven. Men zegt, dat ergens nog onbe schaafde wezens leven, die dit wel kunnen, maar daar zijn deze ook onbeschaafd voor. (U merkt intussen wel dat de begrippen be schaving en geld nauw met el kaar verwant zijn). Hoe nauw echter deze verwantschap ook is, Abel en ik kwamen op een gege ven moment in geldverlegenheid. (Waar zo'n moment zo plotseling vandaan komt, begrijp je toch nooit...) WIJ HEBBEN WEER onze van ouds bekende, fijn gekruide ROLPENS voorradig. Slagerij Ot van Roessel zijn grote ervaring gaf spr. diver se voorbeelden, waarnaar de aan wezigen met grote interesse luis terden. Alles bijeen is de eerste vor mingsavond bijzonder goed ge slaagd en kon de voorzitter van de Tilburgsc jeugdcompetitie, ka- Eelaan J. H. v. Ooi, dan ook het estuur gelukkig prijzen met het besluit tot het houden van deze avonden. Maandag a.s. heeft voor de 2e groep de volgende bijeenkomst plaats, die naar wij verwachten, even goed zal slagen als de eerste. Ook in Waalwijk worden t.z.t. dergelijke vormingsavonden ge houden. HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP MIDDEN-LANGSTRAAT e.o. Om het winterseizoen 1959 I960 te beginnen, heeft de Heem kundige Kring voor haar leden een lezing vastgesteld op vrijdag 10 oktober a.s. om 8 uur in de kleine zaal van Hotel Verwiel te Waalwijk. De heer Essink zal een voordracht houden over: „De ain- bachts- en schuttersgilden van Den Bosch. De heer Essink heeft zich op dit terrein gespecialiseerd daar hij werkzaam is op 't stads archief van deze stad, hetgeen ongetwijfeld zal bijdragen tot de geschiedenis van ons Heem. Na deze lezing zullen enkele punten uiteengezet worden aan gaande de plannen van de Kring op huishoudelijk gebied. Gezien het geringe aantal leden is 't niet nodig een aparte ledenvergader- ring te houden, zodat dit dan op die avond behandeld kan worden. Velen zijn toch al druk bezet. Zijn er nog gegadigden om in de komende maanden een lezing of iets dergelijks te houden, wil len zij het dan ten spoedigste aan de secretaris melden, opdat een programma'tje kan worden op gesteld. Het plan van vorig jaar was goed. Het ligt in de bedoeling van het hestuur op deze weg voort te gaan met afwisseling van een of meer wetenschappelijke sprekers. Het werk van de Heemkundige Kring moet vooral populair blij ven, wil het de leden blijven boei en op dit veelzijdige terrein. EINDE VAN DE SCHEIDSRECH- MISÈRE IN DE LANGSTRAAT. Donderdagavond j.l. had in de Gecroonde Leersse te Waalwijk een vergadering plaats om tot op richting te komen van éen scheidsrechtervereniging inplaats van de twee bestaande. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de COVS de heer Th. Hogenboom, daarin terzijde gestaan door dhr. Verstrepen, districtsbestuurder voor Noordbrabant. Op de eerste plaats werd dank goede diensten, de heren Blom, v. gebracht aan de commissie van d. Gouw, Rosenbrand, Smits en Verdink, voor het vele werk dat zij voor de goede zaak hadden ge daan. Na goedkeuring van statuten en huishoudelijk reglement werd tot stemming overgegaan. Op de eerste plaats werd be sloten de naam „De Langstraat" te handhaven met als_ oprich tingsdatum 8 oktober 1959. Vervolgens werd het bestuur Sekozen, dat er als volgt uitziet: Rosenbrand, voorzitter; W. Pot, secretaris, A. Blom, penning meester, P. Lodenstijn, alg. ad junct, H. Smits, commissaris. Besloten werd dat in verband met de opgelopen achterstand zo spoedig mogelijk met het winter- programma begonnen zal wor den. Dit gebeurt op maandag 19 oktober a.s. om 7.30 uur in De Gevroonde Leersse met een spel regelavond en causerie door dhr. Verstrepen uit 's-Bosch. ONS NIEUWE FEUILLETON. Vandaag maken wij een begin met ons nieuwe feuil leton „De Leugenaars". Het verhaal is veel minder schokkend en dramatisch dan de titel zou doen ver zonder kostelijk en amu sant verhaal, dat nu eens uw lippen tot een glimlach zal doen krullen en u het volgend ogenblik in scha terlachen zal doen uitbar sten. Over de inhoud be waren we liever het diepste stilzwijgen. Leest u zelf wat er zoal geschiedt met de heer van adellijke bloede, Abel Jasmijn, en de ik-fi- guur van het verhaal. Wij wensen u er prettige uren mee ZWAAI NAAR RECHTS IN ENGELAND. De Britse algemene verkiezin gen hebben een belangrijke ver schuiving naar rechts opgeleverd. Conservatieven 360 zetels, een netto winst van 23 zetels. Labour 258 zetels, een netto verlies van 23 zetels. Liberalen 6 zetels, gelijk geble ven. De Tories hebben hun voor sprong op Labour dus vergroot tot 108. De cijfers geven geen juist beeld van de liberale suc cessen. De liberalen verloren een zetel en wonnen een andere. Maar hun candidaten kregen tweemaal zoveel stemmen op hun naam als bij de verkiezingen van 1955. In het Britse stelsel der kiesdistric ten, die ieder één man naar het Lagerhuis sturen, komt deze enorme vooruitgang echter niet tot uitdrukking in de volksverte genwoordiging. De winst heeft wel veel psychologische waarde: in 25 kiesdistricten verdrongen de liberalen de socialisten van de tweede naar de derde plaats. EISENHOWER BREEKT OOK STAALSTAKING. President Eisenhower heeft besloten ook direct in te grijpen in de 86 dagen oude staking in de Amerikaanse staalindustrie. Evenals voor de havenstakers zal hij een federale rechtbank vragen de staalstakers te bevelen hun actie voor de duur van 80 da gen op te geven. In de loop van deze gedwongen arbeidsvrede zul len werknemers en werkgevers 'n oplossing moeten vinden voor hun loongeschillen. WIJLEN PIUS XII HERDACHT. Rome herdacht vrijdag paus Pius XII, die verleden jaar in de nacht van 8 op 9 oktober in Castel Gan- dolfo overleed, met een plechtige rouwmis in de Sint Pietcr en vele missen op het graf zelf in de Va ticaanse crypte. De requiemmis in de basiliek werd opgedragen door de kardinaai-camerlengo Aloisi Masella, op de troon geas sisteerd door de Heilige Vader, die te voet en zonder de gebruike lijke toejuichingen zijn entrée in de St. Pieter deed. Onder de 23 kardinalen, die in paars gewaad de jaarmis bijwoonden, waren ook kardinaal Montini van Mi laan, lange tijd de naaste mede werker van Pius XII en de Ame rikaanse kardinalen Spellman en O'Hara. Op de tribunes het volle dige corps diplomatique en vele familieleden van paus Pacelli. Volkskr.) KINDERPOSTZEGELS. Morgen (of dinsdag) staan ze voor uw deur. Wanneer 13 oktober, dus dins dag a.s., weer de bel gaat, dan moet u niet boos worden en niet laten bellen. Het kan een kind zijn, dat u komt vragen kinder postzegels en briefkaarten te be stellen. Want die dag begint de nieuwe kinderpostzegel-actie. Zo gauw gaat een jaar! Wordt u dus niet boos. Al dat gebel is vervelend, maar wanneer een kind belt voor de kinderpost zegel-actie, dan gebeurt er iets bijzonders. Iets waarom alle west- europese landen ons benijden, iets waarop honderden inrichtin gen gespannen wachten, iets waar duizenden kinderen afhankelijk van zijn, iets dat mede onze naam in de wereld bepaalt als een be schaafd volk, dat in zijn geheel zorg wil dragen voor de gehandi capten in zijn midden. Die dag zult u de voordeur open doen in gezelschap van hon derdduizenden andere Nederland se vrouwen. Het is geen gebaar dat u alleen maakt. Het is een ge zamenlijke belevenis. Vorig jaar was u gul en bereid te luisteren en te begrijpen. Met elkaar schonk u twee miljoen en vijfduizend gulden aan de kinde ren: de slechthorende en de dove, de slechtziende en de blinde, de moeilijk opvoedbare en de voog dijkinderen, de verlamde en mis vormde en spastische kinderen, kinderen met asthma, de zwak- begaafden... ach, u kent ze wel. Was u niet trots, toen de op brengst werd bekend gemaakt? Daar was ook uw gift bij. Dinsdag aanstaande komen ze dus weer. U zult dan merken dat het zakje postzegels voor één gul den, een zakje met anderhalf maal zoveel zegels is geworden voor 1.50. Van dat zakje voor één gulden was 44 cent voor het kind en de rest ging naar Tante Pos. Van dat zakje, dat u dinsdag gaat bestellen, zijn 66 cent voor het kind en de rest is voor de pos- 76). De brave Cesare Bellini keek onthutst op, toen hij het woordje „oorlog" hoorde. „Verdraaid-nog- es-an-toe, dat zou best kenne!" riep hij uit. „Ma... ma... maar als dat zo is, dan komt daar vast een vijand aan! Grutjes, ja! Dat moet het zijnEen woeste vijand dringt op nietsontziende wijze ons dier bare vaderland binnen langs een ongebruikte tunnel en een onbe waakte grensplaats! Wat nou?" Het geraas van de treinwagen in de tunnel klonk nu onheilspel lender dan ooit en zwol aan tot een machtig gedonder. Het leek wel of er tien gepantserde treinen tegelijk kwamen aanrollen. Peinzend keek het slimme boertje de bibberende Cesare aan. „Jij ken nou een nasjenale held wor de. Bellini!" zei nij. „Toon je de naam van de grote voorganger Julius Caesar waardig. Die zei immers ook venie-viedie-foetsie! Dat mot jij ook zegge. De trein kwam, jij zag hem en hij was foetsie. Leg ginderse wissel om, Bellini, en laat die razende trein tegen het stootblok opdondere! Dat schept verwarring in de gele deren van de vijand. Intusse bel jij gauw het grensgarnizoen op en als ze tijd en zin hebbe, komme ze dan wel met een bataljon voet volk en bergjagers om de indrin- bers op d'rlui kop te geve!" „Een goed idee! Ik wil held wor den!" riep Cesare Bellini uit en gezwind gooide hij de wissel om. Ilij was precies op tijd, want daar kwam de trein al aan. Pijlsnel schoot hij uit de tunnel te voor schijn. Angstig sloeg Cesare zijn handen voor zijn ogen, in on draaglijke spanning .wachtende op wat er nu zou gaan gebeuren. Zou hij er in slagen de trein te gen te houden En toen hebben wij dingen ge daan die niet door de beugel kon den. Wij zijn toen maar klakke loos de wijsheden der wereld voorbijgelopen. En het moet nu maar ineens gezegd wordenWij hebben medemensen bedrogen en belogen, beledigd en gekwetst. En allemaal in onze begeerte naar geld! Daar hebben wij nu spijt van, Abel en ik. Wij waren even verdoold en sloten de ogen zelfs voor de grootste onder de wijsheden: dat een mens zijn brood moet ver dienen in het zweet zijns aan- schijns! Wij verspeelden daarmee onze eer en vergaten, dat het bezit slechts iijdelijk is en de eer on vergankelijk. Daarom hebben wij nu berouw, Abel en ik. Wij alleen weten, hoe veel en hoe intens... Desondanks heb ik niet gepro beerd, onze daden te vergoelijken. O, neen! Ik heb deze belevenis met de Paling, die ons als een steen op het hart ligt, eerlijk en naar waarheid aan het papier toevertrouwd. In harde woorden soms, bij het realistische af Nee, schrikt u niet, naarstige commissieleden, die de aandacht van onze jeugd zo succesvol op verboden boeken vestigen. Zo Li I.'ill JJ l 1 v hebben wij het pAet bedoeld Wij bedoel/Jn alleen, dat Abel en ik geen achterbakse lieden zijn, die met praatjes gaatjes pro beren t.e vullen. Wij hebben eer lijk onze feilen willen bekennen. Zonder mooipraterij. Zonder ons 2'elf mooier voor te doen dan wij zijn. De gaatjes zijn nog gebleven. De gaatjes in ons binnenste. G. v. S. HOOFDSTUK 1. LEUGENAARS GEVRAAGD. Sinds ik op die druilerige za terdagmiddag in dat onopvallen de cafeetje van Lange Jaap ach ter een hoog glas pils mijn beste vriend Abel Jasmijn leerde ken nen, hebben hij en ik er een ge woonte van gemaakt, daar elke zesde dag van de week s: men zes glazen bier te drinken. Vooraf maken wij echter steeds een kleine wandeling: Abel, om het nuttig effect van zijil broek riem wat te verhogen, en ik, om aan een zekere mate van corpu lentie te ontkomen. Een glaa.sje bier is dan altijd de koele troont voor onze inspanning en elke week is het een zegening, het ver moeide vlees een steuntje te ge ven bij Lange Jaap, die zo gezel lig zijn glaasjes kan schoonkwet- teren op een ouderwets zeem- tuitje. Op één van die voldoening wek kende zaterdagmiddagen gebeur de er evenwel iets, dat een volsla gen ommekeer teweegbracht in ons beider leven. Wij zaten juist bij Lange Jaap achter ons weke lijks drankje uit te hijgen, toen Abel mij aanstootte en met zijn olijke hoofd in de richting van de deuropening knikte. Toen ik nieuwsgierig opkeek, ontwaarde ik een benige man met een Mephisto-lijf en een langwer pig hoofd. De totaalindruk, die deze ver schijning bij mij verwekte, was die van een gerookte paling. En hoewel ik altijd in de veronder stelling heb geleefd, dat er wei nig verwantschap bestaat tussen een paling en een mens, begon ik werkelijk aan mijn biologische kennis te twijfelen, toen hij zijn mond tot ver in zijn wangen opende en brijnzend een kaak- fragment liet zien, dat naar vorm en kleur positief afweek van een menselijk gebit. De Paling mon sterde ons met kennersblik en zei schor: „Mijn naam is Peetri- us! Kunnen we even onder zes ogen...?" Abel en ik keken rond, of deze vriendelijke uitnodiging inder daad voor ons was bestemd, doch buiten ons beiden, de grijnzende Paling en Lange Jaap, die kwasi- onverschillig achter zijn tapkast op een sigaartje stond te zuigen, bleek de gelagkamer op dat mo ment geen andere wezens te her bergen. Abel en ik keken elkaar der halve achter ons glas bitter ge luk in de ogen, beslikten haar witte rand van onschuld en ga ven ons jawoord. De Paling kwam aan ons tafel tje zitten en bestelde drie glazen bessenjenever vermengd met een schep suiker en een scheut brandewijn. Vervolgens legde hij zijn puntige ellebogen op 't gore tafelkleedje, vouwde op onna volgbare wijze zijn vingeren door elkaar en leerde ons: „Bier is voor de armen! Spoel die rommel weg of gooi het in de gootsteen, maar drink met mij bessenjene ver... (Wordt vervolgd) 7272 Stationsstraat 88, WAALWIJK Ziekenfonds leverancier cc;,'«.-v-T

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2