De vrijheid kwam maar de wrede niet Waalwijkse en Langstraatse Courant BABYDERM de Voo'igeschfie/Oen 99 Babyverzorging ALS DE MOTOR VAN DE V-1 STOPTE VRIJDAG 23 OKTOBER 195S Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 85 Abonnement: Z2 cent per wee* per kwartaal t 2.85 3.10 franco p.p. \dvertentieprijs: 10 cent per m.m. Jontract-advertenties: speciaal tariel Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 Vijftien jaar geleden werd de Langstraat bevrijd Wat vijftien jaar geleden een wonder genoemd mocht worden, is nu al weer de gewoonste zaak van de wereld; zó gewoon, dat slechts weinigen er zich blijvend van bewust zijn dal er toen een wonder is gebeurd en dat welhaast niemand er nog aan denkt wat er van de wereld geworden zou zijn indien dat wonder eens niet was gebeurd. Als een wonder maar lang genoeg duurt, is het ten slotte geen wonder meer maar iets heel gewoons, iets vanzelf sprekends. En toch hebben we het vijftien jaar geleden allemaal als een won der ervaren. De eerste soldaten van het roemruchte 8e Britse le ger hebben we als glorieuze engelen begroet, hoe zwart ze ovi ri- gens ook waren. Na vier en een half jaar onderdrukking en i >r- reur was daar plotseling het wonder, het licht van de vrijh- id, dat weliswaar in vuur, bloed en tranen tot ons kwam, maar dat daarom niet minder stralend en van God gezonden was. Vandaag, vijftien jaar later, kijken we terug; uit tradiie, maar ook uit dankbaarheid en piëteit en misschien ook wel om het vanuil de veilige beschutting van de vrijheid nog eens allemaal te bele ven, de bange vreugde en de wonderlijke roes van die dagen, waarin we geloofden dat de wereld een blijvende en duurzame vrede tegemoet zou gaan ja, dat geloofden we toen, zoals we geloofden in de zegepraal van het recht. Er is indie vijfien jaar veel ver anderd en de meeste verwachtingen van toen zijn (nog) niet in vervulling gegaan. De vijanden uit die dagen zijn nu onze bondgenoten en de me destrijders van toen hebben zich ont popt als de grootste vijanden (of zijn zij nooit vrienden geweest?), die nog altijd de wereldvrede in de weg staan en ten koste van alles de vrijheid op nieuw willen vermoorden. Men zou zich daarom kunnen af vragen of het in het belang van een eenheid van West-Europa en in het belang van de vrijheid dus nog wel zin heeft om de oude wonden, die nog lang niet allemaal geheeld zijn, opnieuw open te halen. Hoezeer het nazidom zich aan de mensheid ver grepen heeft, weten de ouderen onder ons allemaal. Velen hebben het aan den lijve ondervonden, de overigen hebben het kunnen lezen, zien en ho ren. En nog altijd worden we in film en literatuur geconfronteerd met het onmenselijke en onherstelbare leed, dat door een duivelse macht en een meedogenloos systeem aan miljoenen is berokkend, waarbij men zich overi gens mag afvragen of deze onophou delijke confrontatie wel altijd ge schiedt vanuit een puur menselijke bewogenheid en een diepe bezorgd heid met het lot van de mens en van de wereld. Met het nazidom zijn niet alle schurken en onmensen verslagen, want op het leed en de wonden van miljoenen hebben zich de walgelijke parasieten vastgezet, die nog altijd in beeld en woord munt trachten te slaan uit het weerzinwekkend bedrijf van oorlog, terreur en onderdrukking. Zijn deze levende „vrienden" niet evenzeer te verafschuwen en nog veel gevaarlijker dan de verslagen vijand? Daarom, als we in deze dagen te rugstappen in de geschiedenis en on ze terugkeer vanuit de nacht in het licht herdenken, laten we dan stil staan bij het afschuwelijk bedrijf van de oorlog in het algemeen, door wie die ook gevoerd wordt en bij al het leed dat door de oorlog de mensheid wordt aangedaan. Nazi-Duitsland heeft de wereld in een hel van ellende, bloed en tranen gedompeld en het heeft bijna onmen selijke offers gekost om deze ver schrikking van ons weg te nemen, waarbij het aan beide zijden voor het merendeel de onschuldigen waren die de tol aan de waanzin betaalden. Na zi-Duitsland is aan zijn eigen machts orgie ten onder gegaan en verscheurd. Op een sluwe manier verscheurd door wat eens onze bondgenoten waren en misschien zal deze verscheuring nog eens onze zwakheid betekenen. West- Duitsland is een bondgenoot gewor den, Oost-Duitsland is een vijand ge bleven, omdat de Russen nooit alleen maar de bedoeling hebben gehad om Duitsland te verslaan. De geallieer den hebben de onvergeeflijke fout ge maakt te menen dat met de val van Duitsland de oorlog gewonnen was, terwijl ze toch konden weten dat het verraad in eigen boezem schuilde, het verraad aan de vrijheid dat het Krem lin nu al vijftien jaar lang continu eert. Laten we daarom bij de herden king van ons vijftiende bevrijdings jaar beseffen, dat we op haat niet verder kunnen leven en sterker zelfs, dat onze haat de bondgenoot van de vijand is. Laten we ook beseffen, dat evenmin als onze eigen jeugd iets af weet van de verschrikkingen der oor logsjaren, ook de Duitse jeugd van vandaag onschuldig is aan het nazi- vergrijp aan de mensheid. Het is niet alleen ons christen zijn dat ons dwingt om de Duitser weer de hand te reiken, maar ook het sluwe en valse spel der politiek. Ons eigen behoud is ermee gemoeid I DE VRIJHEID Vijftien jaar geleden keken we er anders tegenaan. Toen was er maar één gedachte die allen bezielde: de« bevrijding. Onmenselijk was het juk geweest, dat het nationaal-socialisme op ons land had gelegd. Maar wat men ons ook had ontnomen en ont- j stolen, één ding was ons onver- j vreemdbaar bezit gebleven: het on- j wankelbare geloof in de uiteindelij ke overwinning. De Duitse onder- drukking en terreur liepen zich te pletter tegen de Nederlandse onbuig zaamheid en de onuitroeibare vrij heid: zin. Duizenden hebben daar voor met hun leven betaald, maar zij bereikten daarmee dat het vuur bran- j dend bleef. De Leeuw heeft altijd klauwen gehad, vijf jaar langl Maar eindelijk was het dan zover. Met de zon daagde op 6 juni 1944 j ook de vrijheid. Met een geweldig breekijzer aan mensen en materiaal werd toen de Franse kust openge broken. De vrijheidslegers stroomden binnen en drukten de Duitse legers steeds verder het iand in. Langzaam aanvankelijk, want de nazi-bonzen hadden voor hun soldaten slechts één order: vechten tot de dood toel Eu- ropa werd een vreselijk slagveld, doordrenkt met het bloed van jongens uit alle werelddelen. Maar toen kwam in september 1944 plotseling de grote doorstoot van ge neraal Montgomery. Tot ver in Bel gië rukte het 8e Britse leger voor waarts, de Duitsers als haveloze en ontredderde troepen voor zich uitja- gend. In Nederland en vooral in Zuid-Nederland werd de nationale driekleur al ontrold, want het was immers nog maar een kwestie van dagen. Ook in de Langstraat bracht de befaamde Dolle Dinsdag de bevrij- dingsroes, die met de luchtlandings troepen bij Arnhem en Nijmegen be zit genomen had van ons land. De vrijheid kon geen uur meer weg zijn! Maar toen viel er in Waalwijk plotseling een stilte, een stilte van afgrijzen en droefheid. Als in het nauw gedreven ratten vergrepen Ne derlandse SS-ers onder leiding van een Duitse officier zich aan het le ven van onschuldige burgers. Op 6 sept. 1944 werden Burgemeester Moonen en Joep Hoffmans achter het gemeentehuis neergeschoten. Als door een wonder wist Vincent Hoff mans aan deze moordpartij te ontko men. In de weken van 4 sept. tot 30 okt. werd er op grote schaal geplunderd en geroofd. De boerenbevolking werd beroofd van paarden en wagens onder leiding van „opper-rover-hoofdman" Dennenborg. Ook werden wagonla dingen schoenen, leer en rubber uit de Langstraatse fabrieken wegge- sleept. Daarbij kwam ook de dwang arbeid voor iedereen die maar een schop kon hanteren. De burgerbevol king werd gedwongen om loopgraven j op te werpen tegen de naderende be vrijders, maar het spreekt vanzelf dat Het enthousiasme in de straat. De belangstelling voor 't 6tadhuis, waar de bevrijders op 't bordes hadden plaatsgenomen. zeer velen zich aan dit werk trachtten te onttrekken. Tenslotte echter, op 25 oktober 1944, werd de stem van de vrijheid hoorbaar. Loon op Zand kwam onder het vuur van de oprukkende Engelsen te liggen. De Duitsers verdedigden zich verbeten en met de moed der wanhoop, maar moesten tenslotte toch wijken. Het dorp zelf werd door de gevechten zwaar getroffen. Op zaterdag 28 oktober vielen de eerste granaten op Kaatsheuvel. De bevrijding eiste ook hier doden, op zondag 29 okt. zelfs 31, maar op de middag van diezelfde dag verschenen de eerste „Tommies" in de straten van Kaatsheuvel, waar zij uitbundig wer den begroet. In Waalwijk waren de Duitsers in middels bezig aan een wanordelijke aftocht. Achter Maas en Afwaterings kanaal zochten ze een goed heenko men. Hun laatste daad was het op blazen van de Baardwijkse brug in de nacht van zaterdag op zondag. Maandag 30 oktober werd voor Waalwijk de dag van vreugde, want toen rukten de soldaten van het zege vierende 8e Britse leger de stad bin nen. Het werd een grandioos onthaal, zoals uit de foto's uit die dagen wel blijkt. Maar de oorlog ging verder. De zelfde dag nog ploften de eerste Duit se granaten in Waalwijk neer en tot de totale bevrijding op 5 mei 1945 heeft Waalwijk onder de dreiging van het Duitse vuur gelegen. Het zijn bange maanden geweest, die laatste oorlogsmaanden, waarin nog vele mensenlevens ten offer zijn gevallen aan de waanzin van de oorlog. On ophoudelijk sloegen de granaten na der in en dag in dag uit trokken de V-1's hun luguber spoor over de stad. Iedereen hield zijn adem in wanneer de motor van deze monsters afsloe gen, want dat was het teken dat dood en leed naderbij kwamen. Niet alleen in Waalwijk, maar ook elders heeft dit Duitse wanhoopswapen zijn slachtoffers geëist. Maar we waren vrij, we leefden weer in een vrij Brabant. We rookten de eerste Engelse sigaretten en we zagen het eerste oranje muntbiljet met de beeltenis van onze geliefde Vorstin. Het was een ongekende weelde en een gevoel van grote dank baarheid beheerste ons hart. DE WAALWIJKSE WIG Waalwijk vormde een wig in het Duitse front. Ten noorden, ten oos ten en ten westen van Waalwijk za ten de Duitsers nog als vermetele desperado's. Waalwijk was een basti on van Engelse mitrailleursnesten en ten zuiden van de stad stonden de ge allieerde batterijen in dreigende rijen opgesteld. Lang duurde deze vooruitgescho ven positie van Waalwijk echter niet, want twee legerafdelingen van het e Britse leger wisten ook vrij spoedig de rest van de Langstraat te veroveren. Geertruidenberg, Raamsdonk en Waspik werden na harde strijd ge nomen en 's Zaterdags na Waalwijks bevrijding kwamen ook Drunen, dat het zwaarst getroffen werd, Elshout en Nieuwkuijk onder een moordend Engels spervuur te liggen, terwijl Vlijmen vanuit Den Bosch werd be schoten. Bij het licht van lichtkogels en -fakkels trokken de Britten onder bescherming van vlammenwerpers over het afwateringskanaal en bezet ten Drunen en Nieuwkuijk. Vanuit Den Bosch gebeurde hetzelfde met Vlijmen. Vanut Drunen stootte men direct door naar Heusden en bereikte men de Maasoever. In de hier gele gen dorpen waren de chaos en de vernieling nog groter dan elders. Vooral rond de kerktorens waren de zwartgeblakerde puinhopen ver schrikkelijk. En wat men in Heusden aantrof tart elke beschrijving. Hier hadden de Duitsers het raadhuis op geblazen terwijl zich 135 mensen in de kelders bevonden, die daar be schutting hadden gezocht tegen het granaatvuur. Het was een vreselijke, koelbloedige moord, waarmee alleen gangsters zich inlaten en deze daad tekent voldoende de mentaliteit van de legers van het nazidom. Dit alles kon de Duitse nederlaag echter niet tegenhouden. Wel tracht ten de Duitsers rond de jaarwisseling nog het getij te doen keren, maar de held van de Langstraat, Jan de Rooij, wist de geallieerden tijdig in te lich ten omtrent de geplande Duitse te genaanval vanuit het overmaase ge bied. Een vreselijk artillerie en lucht bombardement heeft toen de bij el kaar getrommelde Duitse legerresten aan flarden geschoten. Het gevaar was voorgoed voorbij, de bevrijding was een feit. Kort na de bevrijding van Waal wijk, om precies te zijn op 4 novem ber 1944, verscheen ook weer het eerste nummer van ons blad. Het was een bescheiden nummer, maar het werd in enthousiasme en in dank baarheid ontvangen. De vrije pers, een groot bezit van elk democratisch volk, mocht weer spreken. En zij heeft sindsdien gesproken, vrij en onverveerd, niet schromend om de vinger te leggen op de misstanden die de nieuwe vrijheid ons bracht en vechtend voor de onvervreemdbare rechten van de mens. Vijftien jaar vrijheid zijn ons nu beschoren geweest, maar de vrede is ons nog niet ten deel gevallen. De onmenselijke oorlog tegen het nazi dom behoort tot het verleden, maar daarvoor in de plaats kregen we de z.g. „koude oorlog", waarin de span ning meermalen bijna ondragelijk is geweest en we enkele malen gewan keld hebben op de rand van een der de wereldoorlog, die een totale ver nietiging van alle leven op aarde met zich zal brengen. We zijn weer vrij, maar de angst is gebleven, j De angst die altijd aanwezig is waar de vrede ontbreekt. BINNENLAND WERELD-MISSIEDAG. Katholiek Nederland heeft zondag ter gelegenheid van Wereld-Missie- dag royaal geofferd, vrijwel het dub- i bele van 't vorig jaar. De opbrengst kan op 't ogenblik worden vastge steld op 1 miljoen gulden. LOTERIJ „SAMEN PARAAT" VOOR MILITAIRE TEHUIZEN. Nationaal Katholiek Thuisfront heeft van het ministerie van Justitie vergunning gekregen voor een loterij ten behoeve van de bouw van mili taire tehuizen. Katholiek Thuisfront organiseert deze loterij onder de naam „Samen Paraat". Het zwaar tepunt ervan zal liggen op zondag 15 november. Deze loterij moet de laatste twee ton bijeen brengen die nodig zijn om de bouw te financieren van acht nieuwere r.k. Militaire Tehuizen. De totale bouwsom van deze te huizen bedraagt acht ton. 5 MEI 1960 NATIONALE FEESTDAG VRIJE DAG VOOR RIJK. Op 5 mei 1960, wanneer het derde lustrum wordt gevierd van de bevrij ding van Nederland, zal het rijks personeel een dag vrijaf krijgen. Dit deelt minister-president De Quay in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mee. In juli van dit jaar is van particu liere zijde het initiatief genomen tot oprichting van het „Nationaal comité viering bevrijdingsdag 5 mei 1960". FRAUDE VAN F 60.500. Bij het Leeuwarder Autobedrijf (LAB) is een geval van fraude aan het licht gekomen, dat zich over ver scheidene jaren uitstrekt. De malver saties zijn gepleegd door de hoofd- boekhouder van het bedrijf, J. T. uit Leeuwarden, die reeds een bekentenis heeft afgelegd. Het verduisterde be drag bedraagt ongeveer 60.500 gul den. De fraude werd ontdekt, toen men stuitte op een dubbele boeking van eenzelfde bedrag. De accountant van de LAB controleerde daarop de gehele boekhouding, waarbij de mal versaties aan het licht kwamen. DE ECHO OTHEÏ ZUIDEN OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES ..ECHO" r»O n.i.é.«k..L rrjv m Complete Babyderm-Set met Doktersboek en voor navulling der Set: Poeder-Zalf-Olie-Zeop het goede anker-horloge (lel op het rode y? driehoekje) i

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5