LAATSTE BERICHTE» DE LEUGENAARS PERSONEEL ETNA HAARD BEKENDMAKING P. H. Vloemans Schoenfabriek n.v. Prima thuisstikster Personeel voor de onderwerk- afdeling DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 NOVEMBER 1959 Feuilleton Pluimvee pension met zit- en slaapkamer Te koop: Wed. Frits v. Bladel Mannelijk en Vrouwelijk Plaats voor: geroutineerde typiste drukker of zetter leerling drukker leerling zetter vooraf voor verkiezing van be stuursleden. Aftredend zijn de he ren J. Swarts, M. Mandemakers en Zwart. SCHAAKCLUB WAALWIJK. Zaterdag j.I. speelde de schaak club Waalwijk in Breda haar tweede wedstrijd in de competitie van de N.- Brab. Schaakbond, nu tegen „de Va riant". Uitkomende met hetzelfde team dat op 7 okt. van Dongen won met 5Vi- 4V2, wist Waalwijk nu met 6V2SV2 te zegevieren. Deze uitslag herstelt het zelfvertrouwen, dat door het ver lies van enkele goede spelers enigs zins geschokt was. De „nieuwen" werkten zich aardig in. Ditmaal duur den de partijen niet langer dan de vorige keer: er werd harder ge zwoegd en men stelde zich niet zo spoedig tevreden met een goedkope remise. Zo gaat 't goed: Schaken is nu eenmaal ontspanning voor Inspan ning. Volledige uitslag Waalwijk - De Variant M C Goudberg - G Douwes 1-0 P H Kuijsten - A Donken 1-0 J Pullens - G van 't Hof 1-0 P v d Hoven - J v Engelen V2 - V2 G Smits - J Janssen 0 - 1 J Kooy - A Antonissen V2 - Yl D Pullens H Louwes 1—0 C Scholt - G Hofkes 1 - 0 A v Huiten - J v d Velde V2 - V2 B v Riel - G Hagenaars 0 - 1 DERDE ORDE. Morgen, dinsdag 3 november, om 7.40 en 8.50 uur 's avonds, resp. voor de oudere en jongere groep, bijeen komst van de leden en belangstellen den van de „Derde Orde" van Fran- ciscus in de St. Petrusschool (Cen trum) te Waalwijk. Pater Telespho- rus van het Capucijnenklooster te Den Bosch zal de bijeenkomst leiden. Zij die bekend willen worden met Fran- ciscus' „Derde Orde" zijn van harte welkom. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Groene deken; rode step; link se herenhandschoen; bruine por temonnee; weekkaart BBA; rood bonte pink. Verloren Bruine lederen herenportemon nee inhoudende 2.50 en twee medailles; groene shawl; 2 rood bonte pinken; tafeltennisbat; 'n gouden damesring met een rood 'steentje: doublé herenhorloge met doublé armband: zicken- fondskaart; bruine boodschap pentas; wit handpompje merk Union. AGENDA. Maandag en woensdag. Musis Sacrum 8 uur: „De zin gende hertog", alle leeftijden. Luxor 8 uur: „De klokken van St. Mary", alle leeftijden. Woensdag. 8 uur repetitie dameskoor Oe fening en Vermaak in De Twee Kolommen. 8.30 uur bestuursvergadering. Zondag. 12 uur: repetitie mannenkoor Oefening en Vermaak; De Twee Kolommen. De Westerse vier zullen op 19 december bijeenkomen 0111 de topconferentie te bespreken. Een nieuwe opstand in Ke nya is met kracht neergeslagen; men spreekt van 70 doden en 300 gewonden. De regering zegt dat er 24 doden te betreuren zijn. Een neger-leider is in arrest gesteld. Kroesjef heeft China ge vraagd z'n ruzie niet India te sta ken. Hij was in zijn toespraak zeer mild tegenover het Westen, zelfs over Algerië. Het verkeer heeft dit week end 8 doden geaist. Bij Valkens- waard reed een Duitse wagen met grote snelheid tegen 'n boom, drie van de inzittenden uit Dus- seldorf waren op slag dood. Bij Wieringen sloeg een auto over de kop; de bestuurderd werd ge dood. Op een vijftal plaatsen zijn kinderen en ouden van dagen door auto's aangereden en ge dood. Voor de voetbaltoto werd ditmaal 576.612 ingelegd; le pr. 141.270, 2e prijs 60.454. Voor de eerste prijs hebben zich twee, voor de 2e prijs tien personen gemeld. Kippenhouden in beperkte ruimte (vervolg) De Plymouth Rocks komen ook voor in wit, zwart, buff en Columbia. Ze dragen een kleine enkele kam, de kale benen zijn geel, de eieren lichtbruin. Gemest geven ze een zware bout. De kuikens groeien door gaans vlug op. Als derde groep noemen we de Rhode Islands, die speciaal in rood zeer zelden in wit voorkomen. Het vat niet gemakkelijk ook in het dons de juiste rode kleur aan te fokken. De staartveren zijn zwart, de kam en kel, maar ook met rozekam. De been- kleur altijd geel en de eieren bruin. Genoemde drie Amerikaanse ras sen blijken voor de stadsliefhebber van veel genoegen en nut te kunnen zijn. De ruimte voor deze dieren be hoeft wel niet groot te zijn, maar mag toch niet beneden de vierkante meter per hen gaan. Bovendien hebben we nog een Ne derlands ras n.l. de Barnevelders er bij. Het is ontstaan uit de voorgaande door een doelbewuste kruising en doorfok. De hoofdeigenschap blijft het koffiebruine ei, waardoor het ras ook in het buitenland, speciaal in Engeland opgang maakt. Ook een goede kip, maar sommige zijn nog wel wat te veel gewend aan de onbeperkte ruimte van het bos- of weiland om zich op de duur in de stad te handhaven. De Middellandse Zee-rassen, waar onder de leghorns vooraan staan, ko men ook veel in de stadsrennen voor, hoewel ze nogal tot ondeugden (ve- renplukken, eiervreten, overvliegen) geneigd zijn.Ontegenzeggelijk kunnen ze mede tot de beste legsters gere kend worden, van zuiverwitte tn meestal grote eieren. Hun woelige aard verzet zich merkbaar tegen op sluiting. Hetzelfde geldt voor de Minorca's, Andalusiërs in blauw en de Ancona's in zwart met witte punt- tekening zijn tamelijk grootkammig en daarom bij vriezend weer nogal gevoelig. Kippen houden voorheen enthans Onze „sport" is veel meer dan het woord in de gewone zin betekent. De kennis van pluimvee is voor velen een vak van studie geworden, dus veel meer dan enkel liefhebberij. Telkens komen de onderzoekers tot nieuwe ontdekkingen. In vroeger da gen heeft het algemeen publiek •- zelfs de gewone kippenhouder - geen bepaalde studie van het hoen gemaakt; slechts hier en daar ont- van „De Echo van het Zuiden" door Gerard A. J. van Schooten. 8). Abel's verontwaardiging zakte echter spoedig weer weg en hij klopte mij op de schouder. „Nou ja..." zei hij kleintjes, „zo bedoel ik het nu ook weer niet. Maar je zult toch moeten toegeven, dat het leven veel van zijn aantrekke lijkheid verliest zonder 'n beetje rook om je heen..." Wij vervielen weer in een pes simistisch stilzwijgen, tot Abel- mij plotseling meetrok in een te lefooncel. „Luister, beste kerel", zei Abel. „Wat ik nu ga doen, is bedrog. Maar heus, geloof me... ik kan niet buiten m'n sigaretje". „Haal alsjeblieft geen onzin uit!" trachtte ik mijn vriend te weerhouden, maar Abel zocht al een nummer in het beduimelde telefoonboek. „Abel!" „Jij slaapt achterin!" suste Abel en hij draaide al het laatste cijfer. Mijn hart bonsde en op dat moment betreurde ik onze vriendschap. moette men een ware kenner. Het verschil vroeger en thans is, dat men toen meer naar het uiterlijke streef de, zoals mooie veren, terwijl men heden in de eerste plaats naar de produktie zoekt bij het hoen, terwijl het uiterlijke daarbij niet vergeten wordt. Vroeger hield A. witte kip pen, terwijl B. zwarte hield. Kruis maar, zo redeneerde men, dan krijg je echte boerenkippen. Ja, zei een grappenmaker, als je nu wit met zwart kruist, dan krijg je ruitjes.. Ernstig was de studie dus niet. Maar de tijden zijn veranderd en velen hebben deze studie ernstig op genomen en er boekdelen over ge schreven en velen hebben het al ver gebracht met eigen proefnemingen en verrassende resultaten. In vroeger dagen betaalde pluim vee de houder dikwijls niet, omdat het ABC (met enkele uitzonderin gen natuurlijk) men nog niet kende. De dieren leefden? onder treurige omstandigheden en moesten bij on gunstig weer of wind schuiling zoe ken; - een vuile schuur of stal. Geen wonder dus, dat soms de hoenderstal totaal verwoest werd cn onheil bracht over het gehele district. De toestanden zijn gelukkig aanmer kelijk verbeterd. Het minderen van de leg. De leg gaat nu minderen en veel van onze hennen zijn reeds in de rui gevallen, waarmee nog niet samen gaat het algeheel stopzetten van haar leg. De exemplaren, die geen eieren meer geven of die om andere redenen afgedaan hebben, ruimt men nu op. Daaronder rekent men in de eerste plaats de hennen die omstreeks 3 ja ren oud zijn geworden, tenzij som mige dieren nog voor fokoogmerken kunnen dienen. Zelfs uit vierjarige dieren is nog wel eens wat moois, wat goeds te verkrijgen. Het ver schaffen van een krachtige voeding blijft ook onze plicht gedurende de ruitijd. Groenvoer moet ruim aanwe zig zijn. Het drinkwater tijdens de warmte vooral elke dag minstens een maal verversen en bakken van bin nen goed schoon houden.. Water, dat lang in de zon heeft gestaan, ver slaat geen dorst en dan nemen de dieren er veel te veel van. Gelegenheid tot het vinden van schaduw mag vooral nooit ontbreken. Hoe gaarne ze een zonne-zandbad nemen, toch ziet men ze de scha duwplekjes opzoeken. De heer J. van S. te Breda Hebt U de zitstokken in het nacht hok wel alle even hoog aangebracht? Zo niet, dan kan dit de oorzaak zijn van de avondvechtpartijen. Is er plaatsruimte genoeg op de stokken? U moet rekenen op 6 kippen per me ter stok. De zitstokken moeten zo ver van elkaar af zijn, dat de dieren me kaar niet raken, als ze zitten te rus ten. Dat zijn allemaal kleinigheden, maar als men ze verwaarloost, gaat het er 's avonds niet rustig genoeg naar toe in 't hok. De heer W. v. d. K., Arnhem De oorschelpen van zwarte Mi norca's moeten zuiver wit zijn, groot en vlak tegen de kop. Het rood in de oren wordt als een fout be schouwd, althans bij éénjarige hoen ders. De poten zwart of leiblauw, zonder zelfs de minste zweem van veren. De afmetingen van legnesten voor Minorcas zijn ongeveer 30 x 35 cm bij 25 cm hoog. Aan de voor kant brengt U een rechtopstaand plankje aan van 4-6 cm, om ie voorkomen, dat de eieren er uitrol- Het Italiaanse kwartet Enzo Gallo, dat woensdagavond voor de televisie speelde in de rubriek „Pas Geperst". len. Het bovengedeelte wordt afge sloten met een schuinlopende plank. De legnesten niet vasttimmeren, doch zo aan de wand bevestigen. KIPPENVRIEND KAMERS MET PENSION gevraagd tegen maart a.s. Heer op leeftijd, r.k., zoekt Ongemeubileerd geen be zwaar. Stromend water. Liefst centrale verwarming. Bij voorkeur in het centrum van Waalwijk of in onmiddellijke omgeving hiervan. Brieven onder nr. 1324 aan 't bureau van dit blad. een lange LEREN JAS; een korte LEREN JAS; een paar DAMESSCHAATS- jAARSJES met SCHAATSEN Alles als nieuw. Inlichtingen: Grotestraat 259, Drunen. BLOEMENHUIS „SEMPERFLORENS" Tel. 2873 Waalwijk Centrum biedt aan: Hyacinthen glazen, Crocus- potjes, Marmer steentjes (voor opplanting Paperwhits) Bloembollen, Ligustrum, Hertshorenpotten, Turfmolm in zakkenvan 5 kilo Gazongraszaden, zakjes bloemengrond, A.S.F. en Pokon kunstmest, Bloemenprikkers, Sierkurk- schors, Bloembakken, Sanse- veriapotten, Bloemenspuitjes, Bloempotten in vele maten, Coniferen, Bloemlieesters, Rozen, Vaste planten, enz. (kwekerij achter mag. Volks belang) TE KOOP: v. BERCKENRODELAAN 83 WAALWIJK „Ja, hallo?" riep hij in de tele foon. „O, meneer Krokeboom... U spreekt met Schorreleer Mogge... Met Schorreleer, ja Meneer Krokeboom, we moeten al vroeg de stad uit met een stel collega's, begrijpt u... Doet u mij een genoegen en legt u even... 's kijken... drie doosjes sigaretten en een doos sigaren klaar, wilt u? U weet het merk... Bezorgen? Nee... 's niet nodig... een collega wipt zo wel even bij u langs... Hij weet er van, ja... Dank u... dank u... meneer Krokeboom..." Met een belangrijk gezicht hing Abel de hoorn aan de haak en duwde mij de cel uit. „Wie is in vredesnaam Schor releer?" waagde ik angstig. „Schorreleer, hazehart, dat is de zwager van mijn hospita. En deze heer ligt al geruime tijd met zijn schoonzuster overhoop, snap je? Kijk, en daar ginds op die hoek daar woont meneer Kroke boom, onze leverancier..." „Als je meegaat naar binnen, krijg je van mij een lekker gloei end sigaretje op je hanglip..." stelde hij voor en hij voegde er aan toe: „Je moet nog heel wat leren, beste kerel..." Het klinkt misschien niet man nelijk, maar zulke dingen bren gen mij altijd een beetje uit mijn evenwicht. Ik kan die snelflitsen- de gedachten uit Abel's brein nooit op de voet volgen. Zij gaan me te vlug. Hij denkt en doet te overrompelend. Vijf minuten la ter stonden wij in de sigarenkin- kel en het was een vriendelijke meneer Krokeboom, die ons drie doosjes sigaretten en een doos sigaren overhandigde. „Mijn collega gaf me gisteren een telefoontje... Kom er toch langs, nietwaar? Is er al afgere kend?" Abel greep naar zijn bin nenzak. „Oei!" viel hij zichzelf in de rede, voordat meneer Kro keboom had kunnen antwoorden. „Is het al zo laat?" „Doet u geen moeite, mijnheer... doet u vooral geen moeite..." beijverde Kroke boom zich. „Komt wel in orde... komt wel in orde..." Ik had de deurknop al in de hand. Abel en ik wuifden haastig een afscheid en spoedden ons in de richting van het station. „Die slag is voor ons!" gniffel de Abel, toen wij een huizenblok verder ieder voor vijf centen aan onze lip hadden branden. „Nu gaan we op naar de kale Bulten en ons pad zal over orchideeën gaan..." Wij stapten welgemoed door 't grillige leven, als twee zakenlie den, die zo even een flinke order hadden geboekt. En juist toen wij in de verte een torenklok ne gen hoorden slaan, knipperden wij met onze ogen tegen de bun dels felle zonnestralen, die dooi de heldere broeikasramen werden teruggekaatst. En onder één van die ramen zagen wij een groot, rond hoofd dat in dit opzicht met de broeikassen scheen te wedijve ren. HOOFDSTUK 8. OP BEZOEK BIJ TWEE SCHAT RIJKE BROERS. Zoals dus gezegd, was 't hoofd van die Ruigbold onder het glas alleszins ruig. Integendeel, het was zó glad en zó volkomen rond dat zelfs een luis er, volgens Abel geen enkel houvast zou kunnen vinden. Toen Lucas Ruigbold ons zag naderen, leek hij enigszins vertoornd, hetgeen meer voor komt bij lieden, die plotseling worden opgeschrikt uit iets, waarin ze geheel opgaan. Abel liep meteen naar de deur van de kas, trok deze met een ruk open en vuurde bij wijze van groet een Burgemeester en Wethouders van Loon op Zand maken bekend, dat in verband met herbestrating gedurende het tijdvak van 2 november 1 959 tot 5 december 1 959 of zoveel langer als nodig mocht blijken, of zoveel korter als mogelijk is, hel gedeelte van de Hoofdstraat, gelegen tussen de Roestenbergstraat en de Jan de Rooystraat, te Kaats heuvel voor het verkeer in beide richtingen is gesloten. Kaatsheuvel, 31 oktober 1959 Burgemeester en wethouders van Loon op Zand Mr. R. J. Th. van der Heijden De secretaris M. H. J. van Nieuwstad Gevraagd voor direct: voor de FINISH-AFDELING Hoog loon. Vergoeding voor reiskosten. Aanmelden Peperstraat 12 -■* KAATSHEUVEL Wij vragen voor direct: en Schoenfabriek J. v. d. Putten en Zn. Grotestraat 224 DRUNEN YVSum N.V. i.o. Laageinde 89—91, Waalwijk uiterst beleefde vraag op de kwe ker af„Ik veronderstel, dat u een der heren Ruigbold bent?" De man veegde zijn smoezelige dikke vingers aan zijn overall af en knikte argwanend. „Dan zijn we hier in goed ge zelschap, Gerard" knikte Abel te gen mij en tegen meneer Ruig- j bold loog hij„Het is mij een ui- termate groot genoegen, met u j kennis te maken... collega..." l Ik schrok en hoopte dat Ruig bold het laatste woord niet had verstaan. Mijn hoop vervloog echter snel, want het eentonige, rimpelloze gezicht van Lucas Ruigbold vertoonde enkele trek ken van interesse, toen hij vroeg: „Collega... zei u dat?" „Zeker antwoordde mijn vriend. „Wij zijn wel geen orchi- deeënkwekers, maar toch wel van het vak. Wij zijn niet zo hokvast als de kwekers, ziet u? Wij heb ben geen orchideeën gekweekt, maar ze... gejaagd..." Abel wees met zijn hand naar het zonnige zuiden. „Gejaagd, meneer Ruig bold. Wij hebben ze betrapt in hun natuurlijke glans en glorie. In de oerwouden van tropisch Amerika... in Japan... Centraal Azië... op de Philippijnen..." Ruigbold veegde zich met de vieze zakdoek een paar droppels zweet van het hoofd en had er geen erg in, dat zijn mond uit bet verband dreigde te raken. Maar Abel was nog niet aan het eind van zijn latijn. ..Wij hebben ze soms met gevaar voor ons leven verzameld. Het orchideeën jagen als ons beroep gekozen, omdat wij harde, wetenschappelijk ge schoolde natuuronderzoekers wa ren... hartstochtelijke..." Abel hield plotseling op, want achter ons was de deur open ge gaan. Ruigbold II, met een boven aanzicht als een gepelde ui, was binnengekomen en stond ons zwijgend aan te kijken. „Herman..." zei Lucas, „hier zijn twee heren, die ook van het vak zijn. Ze hebben orchideeën gejaagd in Amerika en Azië..." „Jaaaah..." zei Herman teme rig en lei zijn verschrompelde pet op een roestige gieter. „Wij zijn hier voor enkele da gen in de omgeving", vertelde Abel. „Wij hoorden van uw kwe kerij... En u begrijpt... de oude liefde, nietwaar." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 7