Waalwijkse en Langsiraaise Courant N.V. VAN GENT en Co. NAM NIEUWE UITBREIDING IN GEBRUIK DE ARME SPEELGOEDMAKER Dit blad verschijnt 2 x per week Uitgever Waahvijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN 82e JAARGANG No. 97 Abonnement: 22 cent per week: per kwartaal J 2.83 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tariel Gironummer 80788 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 - OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES ..ECHO De nieuwe fabriekshal van de Bij de opening van de eerste Waalwijkse industriehal in decem ber 1951, sprak de toenmalige loco-burgemeester Smolders de wens uit dat het het spoedig nodig zou zijn voor de N.V. van Gent Co. nog meerdere hallen te bouwen. Een deel van deze wens, n.l. een grote nieuwe hal van 30 bij 40 m., is thans in vervulling gegaan. De nieuwe hal is dezer dagen in gebruik genomen, of beter, zoals de Technisch Directeur, de heer J. van Nijnatten opmerkte „We zijn uit de bestaande hal in de nieuwe gepuild", en dit verklaart meteen waarom deze in gebruikname vrijwel onopgemerkt voor de buitenwereld is ver lopen Men had geen tijd voor een officiële opening, reeds tijdens het afwerken van de hal werden de eerste machines naar binnen ge reden en een begin gemaakt met de productie, terwijl men ook thans nog bezig is de productie-apparatuur zodanig op te stel len dat een vlotte gang van zake in het bedrijf gewaarborgd wordt. N.V. van Gent Co., welke onlangs in gebruik werd genomen hardingsoven voor massa-artikelen Besloeg negen jaar geleden de vloeroppervlakte 300 m2, in 1951 uitgebreid tot 1700 m2, nu is de ruimte waarover dit bedrijf beschikt, inclusief kantoren en magazijnen van de verkooporganisatie, uitgegroeid tot ruim 4200 m2. Dit krachtig groeiende bedrijf, voortgestuwd door een energieke di rectie, bestaande uit de heren A. T. van Gent en J. van Nijnatten, ver vaardigt een zeer groot aantal arti kelen die practisch dagelijks door door iedere Nederlander worden ge bruikt. Alhoewel dit bedrijf als eerste in Nederland cambreurs vervaardigde, is de productie geenszins hiertoe be perkt gebleven en is het productie programma sterk uitgebreid. We zagen de aanmaak van cam breurs voor dames-, heren en kinder schoenen in letterlijk honderden soorten, modellen en maten. Het aantal stalen veren benodigd voor de schoenindustrie loopt in de miljoenen en zij worden hier, in het Centrum van de Schoenindustrie, vervaardigd. De stamperij vervaardigt echter ook tal van platte technische veren die gebruikt worden door meubel- en matrassenindustrie. Andere veren zijn bestemd om hun leven te slijten in wasmachines, auto's of schakelaars. Weckbeugels en baleinen voor ac- tetassen, stalen neuzen voor veilig heidsschoeisel, scharnierveren en rij wielonderdelen, behoren tot het da gelijks productieprogramma. Er zijn weinig bedrijfstakken in Nederland waarin niet een of meerdere van de door N.V. van Gent Co. vervaar digde artikelen worden gebruikt, k .'Ai Hl l:.; l.i JP Weinig Waalwijkse dames, gekleed naar de laatste mode, die hun toch reeds goede figuur geheel onberis pelijk maken met een kwaliteitscor- set, zullen vermoeden dat ook deze corsetbaleinen in hun eigen woon plaats worden vervaardigd. De uit speciaalstaal gefabriceerde baleinen worden voorzien van een dun laagje nylon met behulp van in het eigen bedrijf ontwikkelde machines. De uitstekende eigenschappen van het staal blijven behouden daar de nylonlaag de balein tegen corrosie beschermt. f__ De in de loop der jaren opgedane ervaring met de verwerking van ny lon en plastics bij de fabricage van corsetbaleinen heeft geleid tot een interessante uitbreiding van het pro ductieprogramma Na langdurige proefnemingen en het verkrijgen van licensierechten van een grote buitenlandse fabriek, met jarenlange ervaring op dit gebied, is men, ongeveer IV2 jaar geleden be gonnen met het vervaardigen van naaldhakken en achterlappen uit ny lon en andere plastics. Door research is men er zelfs in geslaagd nieuwe vindingen toe te passen die door patenten beschermd worden. In deze jongste afdeling, die zeer sterk groeit, werken naast een aan tal afwerkmachines, vijf grote spuit- gietmachines, waaronder enige vol- automaten, in dag- en nachtploegen, terwijl verdere uitbreiding boven aan het verlanglijstje staan. 1 kj n I.*, ji nrn 1 Deze hakken voldoen ruimschoots aan de kwaliteitseisen die door het Britse Onderzoekinstituut voor de Schoenindustrie (SATRA) worden gesteld. We zagen ook een speciaal voor dit doel ontworpen apparaat om hak ken op hun sterkte te testen. Ook de productie van plastic voet bedden begint een woordje mee te spreken. HET HART VAN HET BEDRIJF Nadat we deze productie-afdelin gen bezichtigd hadden, meenden we dat we het voornaamste wel gezien hadden. De heer van Nijnatten stond er echter op om wat hij noemde: „het hart van het bedrijf, de gereedschap makerij", te laten zien. In deze goed geoutilleerde afde ling, die, nu er ruimte komt nog wordt uitgebreid met de modernste gereedschapsmachines, werken een dertigtal bekwame gereedschapma kers en bankwerkers, die moeten zorgen dat de productieafdelingen steeds nieuwe gereedschappen, stem pels en matrijzen krijgen toegevoerd. Zonder deze gereedschapmakerij met zijn hooggeschoolde vaklieden en mo derne machines, zou het onmogelijk zijn deze talloze producten te ver vaardigen. Practisch alle gereed schapmakers hebben hun opleiding genoten aan de Waalwijkse Nijver heidsschool en zijn verder in het bedrijf opgeleid. Een andere interessante afdeling is de Harderij, waarin naast zoutbad- ovens voor het harden van stempels en matrijzen, een grote automatische ongeveer 15 ton per week kan har den. Vanzelfsprekend is er in een be drijf als dit een grote behoefte aan personeel en dit is wel de grootste zorg van de bedrijfsleider, de heer M. Verhoeven, die ons toevertrouw de, dat hij nog best een dertigtal mensen kon gebruiken naast de cir ca 180 mensen die thans reeds bij dit bedrijf betrokken zijn. Op onze vraag of er dan voldoende ruimte was, hoorden we ergens mompelen uitbreiden. DE NIEUWE HAL Deze fraaie hal, uitgevoerd door de Fa. A. J. den Teuling, roept zeer weinige herinneringen op aan het idee „fabriek" van enige tientallen jaren geleden Het is één grote ruimte, zonder pilaren of kolommen. Twee lichtkappen en de ramen in de buitenmuren zorgen dat er over dag in deze grote ruimte overvloedig licht is, terwijl de door de Fa. J. van Dongen aangebrachte T.L.-verlich ting hiervoor zorgt tijdens de avond en nacht-uren. In de nieuwe hal zijn reeds onder gebracht de hakken- en corsetbalei- nen-afdeling, terwijl met de verhui zing van de cambreurafdeling eerst daags wordt begonnen. De reeds bestaande hal blijft ter beschikking van Gereedschapmakerij, Stanzerij en Harderij, terwijl daar tevens de kantoren van Bedrijfslei ding, Productiebureau, Tijdstudieaf deling en Constructiebureau zijn ge legen. De Kantoorruimten voor de Direc tie, Inkoop, Verkoop en Boekhou ding zijn aanzienlijk verbeterd door het aanbrengen van grote ramen aan de straatzijde; door een andere inde ling van de ruimte is efficiënter wer ken in de kantoren mogelijk gewor den. De Fa. L. van Loon heeft laten zien wat te bereiken is met verfwerk in moderne kleuren. Thans is men nog bezig met het vergroten en verfraaien van de kleed- en wasgelegenheid, terwijl ook de cantine een ingrijpende verbetering ondergaat, in overeenstemming met het moderne personeelsbeleid dat bij dit bedrijf gevoerd wordt. V erkooporganisatie Bij ons gesprek met de Commerci eel Directeur, de heer A. T. v. Gent, die uiteraard ook zeer in zijn nopjes was met deze uitbreiding, wees deze ons op het belang van een goede verkooporganisatie. De verkoop van alle vervaardigde artikelen wordt verzorgd door de N.V. Gerolanda, die zeer nauw met N.V. van Gent Co. is verbonden. Onder leiding van de Directeuren, de heren C. van Huiten en A. van Roesel, bewerken een aantal verte genwoordigers het gehele land en een groot deel van West Europa en Scan dinavië. Daarenboven zijn in ver schillende landen speciale agenten voor de verkoop aangesteld. Ook de export naar Zuid Amerika, Afrika en Azië is van betekenis. Bij ons bezoek werden we getrof fen door de prettige geest die in het bedrijf heerst en die zeker, naast de bezielende leiding van de Directie, oorzaak is van de bloei van het be drijf, dat we nog vele uitbreidingen toewensen, ook in het belang van Waalwijk. Een Sinterklaassprookje voor de jeugd Nog niet zo lang geleden leefde er in een grote stad een speel goedmaker die Jan heette. Jan was een beste brave kerel, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hard werkte voor zijn vrouw en drie kinderen. En zoals dat bij een goed speelgoedmaker past, zong Jan bij zijn werk het hoog ste lied: „Tralala van diredom- dom!" Het gezang van Jan bol derde de hele dag als een feeste lijke optocht door de straat en soms bleven de mensen voor zijn werkplaats staan luisteren, want Jan had een stem die de muren deed trillen en de ruiten liet rin kelen. Maar hoe hard Jan ook werkte en hoe vrolijk en blij hij ook zong, de zaken gingen steeds slechter en ten slotte kwam het zover dat er in het huisje van Jan de Speelgoedmaker een sombere gast kwam wonen: de armoede. „Z'n eigen schuld", zeiden veel mensen. „Had-ie maar een ma chine moeten kopen. Wie maakt er nu in deze tijd nog speelgoed met de hand 't Is te gek om over te praten!" Dit zeiden natuurlijk de mensen die geen oog hadden voor de mooie dingen die Jan maakte. Maar andere mensen zeiden weer: „Het is toch wel verschrik kelijk! Niemand maakt zulk mooi speelgoed als Jan de Speel goedmaker, maar de mensen ko pen liever goedkope flodderdin gen dan het prachtige speelgoed van Jan. 't Is toch wel erg!" En zo was het inderdaad. Jan maakte elk stukje speelgoed nog met de hand, poppen, beertjes, konijntjes, soldaatjes, politie agenten, draken, paarden, leeu wen, eenden, enfin, te veel om op te noemen. Hij zaagde .schaaf de, timmerde, naaide, plakte en schilderde elk stukje zelf en heel precies. Dat duurde natuurlijk al lemaal veel langer dan in de fa briek, waar grote machines de hele dag door speelgoed maken, het ene stuk na het andere. En daarom was het speelgoed van dan ook duurder dan die fabrieks- dingen, maar als je het verschil zag, nou, dan vond je het hele maal niet erg om voor het speel goed van Jan iels meer te beta len. Sjonge, wat was dat een prachtig speelgoed! Als je het speelgoed van Jan zag, dan zei je: „Hé, daar zit een echt kindje en daar loopt een echt konijn tje... en kijk daar eens, als dat geen echter heer is dan ben ik een boon... en die politie-agent daar... nou, als die direct niet op z'n fluitje gaat blazen dan weet ik het niet meer... en dan die draak daar... oei!, die spuwt di rect de hele straat vol vuur, sjon ge nog aan toe!" Ja, dat zei je dan en je keek je ogen er bij uit. Maar ja, hoe mooi het ook was, de mensen kochten het niet, om dat die flodderdingen uit de fa briek veel goedkoper waren. Dat ze ook veel lelijker waren, dat za gen die domme mensen niet. En zo kwam 't dan dat Jan de Speel goedmaker steeds minder ver diende. In het begin dacht Jan dat het allemaal wel weer in orde zou komen en hij ging vrolijk door met zingen en grappen ma ken tegen de kinderen die de hele dag in zijn werkplaats zaten te kijken hoc. Jan het allemaal deed. Maar het kwam niet in orde. Jan verkocht steeds minder en ten slotte werd het zo erg dat er bijna niemand meer kwam 0111 een ko nijntje, een beer of een pop. „Dat gaat zo niet langer. Jan", zei de vrouw van de Speelgoed- maker op zekere dag. „We hebben bijna geen geld meer in huis. Je moest toch maar een machineko pen." Eerst zei Jan niets en keek somber en bedroefd voor zich uit. Zijn hele werkplaats stond vol met speelgoed, het mooiste speel goed dat je je maar denken kunt, maar niemand wilde het hebben. Toen schudde Jan het hoofd en zei: „Het gaat niet, vrouw! Ik kan geen machine kopen. Machi nes zijn domme dingen, machines maken allemaal dezelfde dingen waar niks aan is. Als ik 't speel goed niet meer zelf kan maken, dan houd ik er voorgoed mee op. Maar toe, laten we het nog één maand proheren, er gebeurt vast wel een wonder en dan komen de mensen terug, dat zul je zien." En weer begon Jan met nieuwe moed te werken. Overal lag het speelgoed opgestapeld en er was voor Jan nog maar net een klein plaatsje over 0111 te werken. En Jan geloofde nog altijd in het wonder en zong dat het een lieve lust was. Morgen komen er vast wel mensen, dacht Jan telkens weer, en elke dag ging hij vrolijk en blij aan het werk. Maar er gebeurde geen wonder en de maand*was al bijna 0111. Er kwam steeds minder op tafel, al leen maar droge aardappelen met een heel klein beetje, groente, maar geen vlees, en de lekkere boterhammen met hagelslag en stroop waren er ook niet meer. Soms was er zelfs niet eens boter 111 huis en 's nachts huilden de kinderen wel eens van de honger. ,Nu gaat het echt niet meer, Jan", zei de vrouw van de Speel goedmaker op zekere avond. „We hebben niets meer, alleen een he le werkplaats vol speelgoed. Mis schien kunnen we alles verkopen als we er heel weinig geld voor vragen en dan moet je maar gauw een machine kopen, hoe erg het ook voor je is." „Ja", zei Jan en hij ging be droefd naar zijn werkplaats te rug. Hij was ineens veel ouder geworden. Zijn vrolijke gezicht en zijn zingende stem waren ver dwenen. Hij wist dat hij nooit meer speelgoed zou maken, want een machine kopen, nee, dat kon hij niet. Hij nam een klein ko nijntje in zijn hand en streelde de lange zachte bruine oren. ,,'t Is voorgoed afgelopen, m'n beestje, want de mensen willen het speel goed van Jan de Speelgoedmaker niet meer." Het konijntje keek hem met grote bruine ogen aan alsof het allemaal begreep wat Jan zei. En alle beestjes en pop petjes in de werkplaats keken naar Jan, die somber voor zich uit zat te staren in de vallende schemer. Buiten op straat dans ten de sneeuwvlokken. De kinde ren hadden een glijbaan gemaakt en buitelden in de grootste pret over elkaar heen. Over een week zou het St. Nicolaas zijn. Ach, dacht Jan, als er nu maar eens voor één keer een wonder gebeur de en ik met St. Nicolaas alles kon verkopen. O, wat zou dat heerlijk zijnDan zouden de men sen zelf kunnen zien wat voor prachtig speelgoed hij maakte en ze zouden nooit meer iets anders willen. Plotseling ritselde er iets tus sen het speelgoed vlak naast Jan. Zeker een muis, dacht Jan, en hij keek niet op. Maar even later rit selde het weer en toen hoorde Jan opeens een helder stemmetje: „Hallo, Jan de Spcelgoedmaker Ik droom zeker, dacht Jan, en hij wreef eens flink in z'n ogen. Maar nee, daar was het weer: „Hallo, Jan de Speelgoedmaker!" Jan keek eens achter zich en op zij, maar zag niets. „Hier moet je kijken, Jan, hier vlak naast je." Jan keek, keek nog eens, maar kon z'n ogen niet geloven. Daar, op de rug van een grote beer zat een klein mannetje met een blauw jasje, een rode broek en een lange gele puntmuts. Het mannetje klom van de beer af en trippelde naar Jan toe. „Ik ben een kabouter", zei het parmantig. „Had je zeker niet gedacht, hè?" Toen Jan van z'n verbazing beko men was, zei hij„Nee, dat had ik zeker niet gedacht, want er bestaan geen kabouters." Het mannetje stampte boos met de voet op de grond en zei: „O nee, laat je toch niets door domme mensen wijs maken! Natuurlijk bestaan er wel kabouters, wat ben ik dan?!" Jan wreef z'n ogen eens uit en zei: „Jij bestaat ook niet, want ik droom natuurlijk." Met driftige pasjes kwam 't man netje naar Jan toe en bleef vlak naast diens been staan. „O nee!" zei het toen, „en wat is dit dan!" Opeens voelde Jan een heel scherpe prik in z'n been. „Au, deksels, wat is dat!" En hij greep naar z'n been. „Ha, ha, dat was nu een prik met een kabouter naald. Doet lekker zeer, hè?" zei het mannetje. „Nou en of!" antwoordde Jan en hij wreef langs z'n been. „Maar waarom ben je eigenlijk gekomen? Er valt hier geen speelgoed meer te maken, want niemand wil het hebben. Er is ook helemaal geen eten meer in huis en ik weet niet meer wat ik doen moet." „Ik ben juist gekomen om er voor te zorgen dat de mensen het DE HELFT van Uw GELD TERUG! Wanneer U ons, bij aankoop van Uw baby-uitzet, de juiste geboortedatum van de te verwachten baby opgeeft, ontvangt U van ons DE HELFT VAN HET BE STEDE BEDRAG TERUG. Iedereen heeft nu evenveel kans. speelgoed van Jan de Speelgoed- maker wel willen hebben", zei 't mannetje. „Ik zal je helpen op één voorwaarde." „En die is?" vroeg Jan nieuws gierig. „Dat je in drie keer moet zien te raden hoe ik heet." „En als ik het niet raad „Dan ben ik meteen weer ver dwenen", zei het mannetje, dat voortdurend op z'n tenen stond te wippen. „Lieve hemel, dat raad ik nooit want kabouters hébben altijd van die vreemde namen, maar ik zal het proheren. Jij heet... Geel- muts." „Mis!" zei de kabouter. „Pinkeltje „Weer mis!" Nog één keer, dacht Jan en hij kreeg het er warm van. Als het niet lukt, zal ik nooit meer speel goed kunnen maken. O, Lieve Heer, laat me toch raden hoe de ze kabouter heet! „Nou, lest best", zei de kabou ter lachend. „Je raadt het vast wel", en hij wipte weer vrolijk op z'11 tenen heen en weer. „Wipteen!" riep Jan en hij schrok er zelf van, want hij wist niet eens of hij dat wel had wil len zeggen. „Hoera, hoera, hoi, hoi!" riep de kabouter en danste heen en weer. „Je hebt het geraden! Ik heet Wipteen en nu zal ik je heel gauw eens iets laten zien en daarna moet ik gauw weer weg, want ik heb nog heel veel te doen." Wipteen ging helemaal op z'n tenen staan, blies met bolle wangen naar de vier hoeken van de werkplaats en zei toen: „Fun- loni, farjlom, dom!" En toen was hij ineens verdwenen. „Hé, waar ben je nu ineens?" riep Jan. „Je zou toch..." Verder kwam hij niet, want overal 0111 zich heen hoorde hij opeens wel duizend kleine stem metjes. „Wat is dat nou weer?!" «mkwi ii ra AAN 'T WERK KENT GE DF. MEESTER. Grootste en mooiste keuze TAARTEN Matige prijs. Pulles Heesbeen riep Jan verbaasd en keek 0111 zien heen. Van alle kanten klonk het: „Dag Jan de Spcelgoedma ker!" En toen begreep en zag Jan het: alle speelgoeddieren en -pop pen konden spreken! Hij holde naar zijn vrouw en riep: „Vrouw, kom eens kijken, er is een won der gebeurd, al mijn speelgoed kan spreken, dat heeft kabouter Wipteen gedaan." Eerst wilde zijn vrouw 't niet geloven, maar toen ze het zelf hoorde, schreide ze van geluk en zei: „Nu zijn alle zorgen aan de kant, Jan, want nu zullen de mensen jouw speelgoed wel wil len hebben." Nou, en of de mensen het speel goed van Jan de Speelgocdmaker nu wilden hebben. Het grote nieuws ging als een wervelwind door de stad en de volgende dag stonden er wel duizend mensen bii Jan voor de deur. Ze duwden elkaar opzij, want iedereen wilde het sprekende speelgoed van Jan en niemand vroeg wat het kostte. Maar Jan wilde er niet meer voor hebben dan vroeger, want als ik de mensen te veel geld vraag, dan gebeurt er nooit meer een won der, zo dacht hij en dat was ook zo. Ten slotte kwamen er drie-en tachtig dikke heren in grote au to's, die zeiden: „Wij zijn speel goedfabrikanten, Jan, en we wil len 't hele zaakje van je kopen." Jan lachte en zei: „Wie het hoog ste biedt, mag alles hebben." En toen had je eens moeten horen: tienduizend, twintigduizend, vijf tigduizend, tachtigduizend, hon derdduizend gulden wilden de he ren voor het speelgoed van Jan VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 Foto J. J. Bont, Waalwijk ST. ANTON!USSTR. 4 WAALW'JK

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9