wuL. SPORTSPIEGEL Jpoxt Waalwijkse en Langsiraatse Courani N.A.V.O. gerepareerd de gehele dag gesloten. S TA S S AR is SERVICE Speciaal voor UW BRIL.- STASSA R Koning Boudewijn in Kongo Berkdijk Loon op Zand UNO ANIMO Juliana. Kaatsheuvel D. E. S. K. Vlijmen Vlijmense Boys. Haarsteeg Haarsteeg: WAALWIJK. DINSDAG 5 JANUARI DONDERDAG 31 DEC. 1959 Dit blad verschijnt 2 x per week Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO Wi HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 105 Abonnement: 22 cent oer wee* oer kwartaal S 2.63 f 3.10 franco o.p Advertentieprijs: 10 cent per man Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50708 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 - In Parijs is het gecompliceerde overleg tussen de westelijke mo gendheden geëindigd en z°als men kon voorzien, is het niet tot een breuk gekomen tussen leden van de atlantische alliantie. Dit kan niemand zich veroorloven. Er zijn een aantal nog onoplos bare geschillen, maar de nood zaak van atlantische samenwer king dringt zich zozeer op, dat de interne twisten niet uitgroeien tot een ontbinding van de NAVO. Het grote kernprobleem was dat van cle „integratie". Maar men heeft nu ontdekt, dat het hierbij eigenlijk meer om technische dan om principiële kwesties gaat, ten minste wat het opperbevel aan gaat. l)e Gaulle heeft er zich te gen verzet dat de vloot en lucht macht en het apparaat der lucht verdediging zouden komen te staan onder een andere dan een Franse opperbevelhebber. Maar hij wilde wel aanvaarden wat de geallieerden in de laatste wereld oorlog kenden. Dat noemde hij „unificatie", dus vereniging, en geen „integratie". Onder dit laatste woord ver slaat hij blijkbaar zoiets als het prijsgeven van de nationale soe vereiniteit. Inderdaad kan daar geen sprake van zijn, want de NAVO is een bondgenootschap van soevereine landen, die natio nale strijdkrachten behouden. In de laatste oorlog echter was er één gemeenschappelijk opperbe vel, en een gezamenlijke generale staf, dus „unificatie". En het zou onmogelijk zijn geweest, dat enig land een eigen oorlogje zou zijn gaan voeren. In zoverre dus zijn de Fransen het met de anderen eens, en als het er op aankomt, zal er sprake zijn van een ge meenschappelijke verdediging. Men kan dan het woord „integra tie" laten varen voor wat het is, als de Fransen wel genoegen ne men met „unificatie". Toch gevaren wordt dat in april in Genève de „top" zal komen met de sovjet premier. Het gaat er nu om, of men zal spreken over Berlijn als afzon derlijke kwestie. Liever zou men over ontwapening en dan over de Duitse hereniging spreken, om pas in dit verband een regeling voor Berlijn te treffen. Maar dat is alles theorie. Op die topconfe rentie zal wel blijken, dat men in een paar dagen niets bereikt over ontwapening, en dat ook de Duit se eenheid even ver verwijderd is als voorheen. De besprekingen zullen dan toch neerkomen op Berlijn, want wat dit betreft kan men voortbouwen op de confe rentie van Genève van deze zomer en waarschijnlijk zonder veel moeite een voorlopig akkoord treffen. De vrijheid van West- Berlijn moet dan worden gewaar borgd door de Russen en Oost- Duitsers, misschien onder inter nationaal toezicht. Dit betekent, tot grote teleur stelling van Bonn, dat de Oost duitsers evenals in Genève prak tisch worden erkend als leiders van een staat. Maar men zegt dat Eisenhower de strategische posi tie van West-Berlijn zo zwak vindt, dat men er geen echte con flicten om kan riskeren. Die zou den overigens wel eens tot een grote oorlog kunnen leiden, en dat wil niemand, zolang de com munisten erkennen, dat West- Berlijn een vrije stad moet zijn. Inzake de verbindingen kan men dus wel tot een of andere rege ling komen. Maar niet over Duit se eenheid en ontwapening. En dus ligt het voor de hand dat toch de kwestie Berlijn geleidelijk op de eerste plaats zal komen. Bij la tere ontmoetingen komen dan andere punten weer aan de beurt, zo is de veronderstelling. KAATSHEUVEL Koning Boudewijn Onverwacht is de vorige week de Belgische koning Boudewijn naar Kongo gevlogen. Hij moest om wettelijke redenenen worden vergezeld van de Belgische minis ter voor Kongo, maar men neemt aan dat hij ou eigen initiatief de reis maakt. Hij wil de Kongolese nationalisten met de Belgen ver zoenen. Doorkruist hij dan de po litiek van de regering, die hetzelt- de doel heeft, maar op grond van haar eigen programma? De minister voor Kongo, De Schrijver, heeft verleden week al f een concessie gedaan door aan te kondigen, dat Kongo misschien niet pas in 1904, maar reeds vol gend jaar onafhankelijk kan zijn, nauw' verbonden met Belgie. Ve len zien daarin de hand van de koning, die thans zelf met de Kongolese leiders over een libe raal beleid zou willen praten. Nu zijn er staatkundige bezwaren te gen die interventie van de ko ning. Maar men vraagt zich ook af, wat zij zal uithalen. In Stan- levstad bleek dat de negers dach ten, dat de koning zelf kwam re geren, politieke gevangenen wou i vrijlaten en dergelijke cdelmoedi- ge dingen zou doen. Zij waren tc- leurgesteld, toen het slechts om I een studiebezoek bleek te gaan en er deden zich relletjes voor, ter wijl do koning nog niet was ver trokken. De persoonlijke belangstelling van de jonge koning is begrijpe lijk. Een van zijn voorvaderen, TEL.-ADRES ..ECHO" BerkdijkNieuwkuik Na eent zondag van gedwongen rust moet Berkdijk a.s. zondag aantreden tegen Nieuwkuik. Een niet zo heel gemakkelijke opgave. Toch zal Berkdijk, dat belust is op revanche voor de destijds te Nieuwkuik geleden nederlaag, al les op alles zetten om de volle buit thuis te houden. Of men daarin zal slagen, dat zal afhan gen van de strijdlust en het door zetten van de roodgchemde Berk- dijkers. Aanvang half drie. Scheidsrechter is de heer P. Dietze. Uno AnimoSchijndel. Na twee weken gedwongen rust zullen zondag a.s. de Uno-lui in 't veld komen 'in de thuiswedstrijd legen Schijndel, dat een zeer zwa re tegenstander voor haar is. In Schijndel was echter een goede partij voetbal gespeeld, doch van onze laatste wedstrijden kan dat niet gezegd worden en daarom is zij op de laatste plaats beland met een punt vserschil en een wedstrijd minder gespeeld. Er is nog van alles mogelijk, maar dan i zullen in deze tweede helft de za- i ken steviger aangepakt moeten worden, wat wel mogelijk is door 14JU Leopold II, heelt Kongo in pe - j censgezindhcid en werklust. Zon- soonlijk bezit gehad en het aan j der (lezc wapens za7*er tegen het België geschonken. De vorst oei t s|crj^ opkomend Schijndel geen zich altijd ook nog koning \an succcs geboekt kunnen worden. Kongo. De meningen over zijn succes zijn echter verdeeld. Hij kan, als alles goed gaat, bemidde- geboekt Uno-speiers, laat in de komende wedstrijden zien dat het anders kan, als alles goca gaai, oemmue- kan en geef je allen voor de v0,,e len tussen de Belgische regering j honderd procent. Vecht tot het en de zwarte nationalisten. Maar hij kan ook aan invloed verliezen door zich met concrete politieke kwesties in te laten, die niet zo gemakkelijk zijn op te lossen, en beide partijen teleurstellen. De spanningen in Kongo nemen he laas niet af en alleen met veel be leid kan men ze verminderen. Dr. A. C. Maar dat betekent niet, dat er op bepaalde gebieden thans geen geschillen zijn. Toen de^ secreta ris-generaal van de NAVO Spaak het bestaan er van in een pers- confetentie ontkende, werd hij met hoongelach ontvangen. Zo is het wel erg moeilijk, nauw samen te werken als er van „standaar disatie" weinig terecht komt. Er zijn reeds allerlei typen van wapenen, vliegtuigen enz., maar het is beter dat dit aantal niet vermeerdert. Toch zijn er natio nale belangen, die aan eigen in dustriële producten de voorkeur geven en zulke producten ook aan andere leden van de NAVO willen verkopen. Men denke aan de strijd tussen Franse en Ameri kaanse typen van tanks en vlieg tuigen op de Europese markt. Bovendien is er een kwestie, die dieper gaat. De Fransen wil len geen kernwapens op hun grondgebied van de Amerikanen, die daarover exclusief beschik ken. Vandaar dat de Amerikaan se bombardementstoestellen alle de Franse bases moeten verlaten. Het is een vrij pijnlijke geschie denis. In oorlogstijd immers moe ten die bases toch ter beschik king worden gesteld van de bond genoten, en dan beslist het opper bevel, of er atoom- en waterstof bommen zullen worden gebruikt. Men zou dus wel goed doen, nu reeds te erkennen welke bevoegd heden het gemeenschappelijk op perbevel heeft, en zich daaraan te onderwerpen. Niet Amerika of Frankrijk beslist dan over het gebruik van kernwapens, maar dit hoogste commando. Iets anders is het, als een land wapens wil gebruiken voor eigen nationale doeleinden van het grondgebied af van een ander land. In dat geval moet het gast land natuurlijk medezeggenschap hebben. Die vraag doet zich voor, als de Fransen strijdkrachten en materiaal gebruiken in Algerije. Het probleem rees ook, toén de Amerikanen besloten in 1958 strijdkrachten te zenden naar Li banon en Jordanië. Dat was geen NAVO-actie en in zo'n geval moet Wederom wacht de Dessers een uitwedstrijd tegen een van de oud ste tegenstanders, n.l. Sarto uit Til burg. Dit wordt voor beide ploegen een moeilijke wedstrijd, want beide lopen elkaar in kracht niet ver uit een. Sarto schijnt de laatste weken uit vorm te zijn, want vorige week verloren zij in Tilburg van OSS en i vervolgens moesten zij bij ODC het onderspit delven. De Dessers kwamen vorige week u^zondag verrassend goed voor de dag i door gelijk te spelen bij Schijndel, de" ge^zwarten de moed niet la- j in een van de beste wedstrijden van ten zakken en na de moeilijke wedstrijden van. de laatste weken RKS V ABaard wjj k Na de onfortuinlijke nederlaag van jl. zondag tegen plaatsgenoot WSC, is de goede positie van de geelzwarten op de ranglijst aan zienlijk verzwakt. De geelzwarten staan nu on 5 volle punten van koploper Bladella en er zijn enige misstappen van de leiders voor nodig om de Baardwijkers weer 'n reële kans te geven. Toch zullen procent. laatste ogenblik, want er moet toch enige winst uit deze wed strijd behaald kunnen worden. OSS '20 2—Uno Animo 2. Na zondag vrijaf gehad te heb ben, speelt ons 2e elftal weer een uitwedstrijd en wel tegen de re serves van OSS, waarvan thuis met 20 gewonnen werd, maar in Oss zal dat niet zo gemakke lijk gaan. Een waarschuwing is voor onze iongens wel op zijn plaats, om de zaken van 't begin Een heel klein dagboekje dit keer, omdat er nog maar een heel klein stukje van het jaar over is 'en er een nieuw, piepjong jaar voor de deur staat. U zult er, naar ik mag aanne men, weinig behoefte aan hebben om ook nog eens van mij te horen hoe het in 1959 allemaal wel en niet ge gaan is, en daarom zet ik kordaat en manmoedig een dikke streep onder dit dagboekjaar, met voor u allen de wens een heel goed en prettig uit einde en een blij en dapper begin. In dien u er vanavond niet buiten kunt om eens lekker uit te huilen bij de glaasjes en de oliebollen, wel, ga dan uw gang. Neem een schone zakdoek, zoek een brede borst en laat de tranen maar eens lang en dik rollen. Met overgave huilen kan een mens soms bar goed doen. En dan het nieuwe jaar. Ik kan u er alleen maar van vertellen dat het wel net zo zal gaan als dit jaar: niks in de voetbalpool en als nieuwigheid een ter ziele gaande markt. Ik wil u dit nieuwe jaar binnenvoe ren aan de hand van de jeugd. En wie zou ik daarvoor beter kunnen nemen dan de Waalwijkse drieling, Ton, Hanneke en Nineke de Gouw, die a.s. zaterdag 4 jaar wordt. Ik heb eens een babbeltje met die drie gemaakt en j hij later worden wil: voetballer. Daar lacht u om, maar ik kan u zeggen dat dit knaapje goud in de benen heeft. Hij gaat met de bal naar bed en staat er mee op en met z'n vier jaar trapt hij al even gemakkelijk als Di Stefc- lk heb moeten beloven dat ik no. nog eens met hem zou gaan voetbal len in de dam. Dat feest zullen we dan binnenkort hebben, Ton. Hanneke en Nineke waren het er nog niet heie maar over eens wat ze willen worden, o ja, toch wel, meisjes wilden ze wor den, hebben ze me bij het vertrek toe vertrouwd. Nou, dat zal dan wel luk ken, denk ik zo. Met deze verrukkelijke drieling stuur ik U het nieuwe jaar in. U ziet ze hierbij op een plaatje op de schoot van St. Nicolaas. Vraagt u me nu wie Hanneke en wie Nineke is al slaat u me doodl Ton, Hanneke en Nineke, heel hartelijk gefeliciteerd en een heel prettige dag. af stevig aan te pakken, daar zij daaruit de wetenschap mee naar huis weer met onnlusbare ijver ten strijde trekken om nog niet meer op de koplopers achter te raken. A.s. zondag zal dit al zeer moei lijk zijn, want dan staat voor de Baardwijkers de uitwedstrijd te gen het niet te onderschatten RKSVA uit Schijndel op het pro gramma. 'De thuiswedstrijd tegen de jongens van Avanti leverde de geelzwarten een benauwde 21 zege op en gezien het laatste suc ces van RKSVA, namelijk een 4-1 overwinning op het ook tot de kanshebbers behorende GVV zul len de punten ons ook in deze wedstrhd niet zo maar in de schoot geworpen warden. De spe lers van Baardwijk zullen er ech ter ook op gebrand zijn de neder lagen van de laatste weken vol ledig uit te wissen en hun toe schouwers te bewijzen dat deze niet een gevolg zijn van slecht spel. doch vanwege het onfortuin dat hen praktisch in iedere wed- striid dwars zit. Wanneer onze jongens a.s. zondag met fris en onbevangen spel hun Schijndelse tegenstanders partij geven, dan durven we de wedstrijd met een gerust hart tegemoet te zien. Ho- peliik is Vrouwe Fortuna ons de ze keer eens wat gunstiger gezind i ,.,Qi tnnc|flTn en mede daardoor moeten onze nfinjf geven^oor het gebruik van zorgen. Mannen, succes. .'l-li - 1 I f 1 'TlTsflTEïUi Programma voor zondag 3 januari 1960. SARTO—DESK Aanvang half 3. Scheidsrechter: A A. M. Retera, Eindhoven. ming gevi zijn grondgebied door een ander land.' Misschien zal men er in sla gen, daarvoor een regeling te vin den. Over de „top" De grote vier van het westen (waartoe Adenauer dus is toege laten voor zover het Duitse kwes ties betreft) hebben over de ko mende ontmoeting met Kroctsjef gesproken. Deze zal in maart in Frankrijk vertoeven en verwacht dit seizoen. Kunnen de Dessers de ze vorm zondag terugvinden, dan menen wij dat de Dessers beslist niet kansloos behoeven te zijn. Er zal in elk geval zeer snel gespeeld moeten worden, waarbij de bal di rect dient te worden afgegeven; dit werd in Schijndel zeer goed gedaan. Alleen de linkshalf verviel nog al eens in zijn enige zwakke plek om teveel het spel op te houden. Dessers, geeft u zondag ten volle en speel in elk geval sportief. Houd het hoofd koel en geef uw suppor ters reden tot juichen. Desk 3Concordia-SVD 3 Aanvang 12 uur. Scheidsrechter C. Graafmans, Tilburg. Het derde elftal ontvangt Concor dia, mede-candidaat voor de onder ste plaats. Deze wedstrijd moet ge wonnen worden, willen de derde- elftallers nog enige kans op redding hebben. Dessers, tracht de volle buit thuis te houden en geef u voor de volle honderd procent. Desk 5Berkdijk 3 Aanvang 12 uur. Scheidsrechter P. Lodenstein, Waalwijk. Het viifde elftal speelt de derby tegen het derde elftal van Berkdijk. Tot op heden konden de Berkdij kers nog geen enkel winstpunt be halen, maar de Dessers kunnen ge rust op hun hoede zijn, want de jongens van Dr. v. Tuyn zouden t liefst van de Dessers winst afsnoe pen. Dessers, om uw kans te behou den, dient ge de volle winst te be halen; houdt hiermee terdege reke- ning en speel een prettige partij, zoals de laatste jaren steeds het ge val is geweest tegen de Berkdijkers. TOTO-DEELNEMERS OPGELET. Houdt rekening met de vervroeg de inlevering van de Toto-formulie ren; tot vanavond 10 uur kunt u nog terecht bij Jan Verhiel, Peper straat la, alhier. in eigen huis niet voor de poes zijn. Wij hebben het volste ver trouwen dat onze jongens zich hiervan bewust zijn en hun uiter ste krachten zullen geven om tot een redelijk resultaaf te komen. RKTVV 5—Uno Animo 4. Het 4e elftal, dat dit seizoen tot de kanshebbers behoort, zal de strijd aanbinden tegen RKTVV uit Tilburg. Zo op het oog geen zware tegenstander, maar wij ho pen dat onze jongens hen niet zullen onderschatten en hun mooie positie op de ranglijst zul- len handhaven, want bij een mis- stap van de leiders kan de leiding dan worden overgenomen. Uno-jongens, zondag allen suc ces en 'n voorspoedig nieuwjaar. Vlijm. Boys 1Cone. SVD 1. Zondag speelt Vlijm. Boys een thuiswedstrijd tegen Concordia SVD uit 's Bosch. Daar de span ning in deze competitie z'n hoog tepunt beeft bereikt, omdat voor de bovenste plaats nog zes gega digden zijn en ook voor de onder ste plaats, is er nog volop span ning. Vlijmen neemt een mooie derde plaats in en Concordia SVD zit in de gevaarlijke zone, maar gezien haar spel, hoort Concor dia daar helemaal niet thuis. Ve- le wedstrijden werden met on- even goals verloren. Daarom kan zondag in Vlijmen weer 'n span- nende wedstrijd verwacht wor den. De Boys zullen het zonder stopper v. Engelen moeten doen, 1 wat een verzwakking van de ver- j dediging betekent. Maar als bet Boys-elftal zich ten volle geeft, zal het toch geen bezwaar zijn om op eigen terrein Concordia een nederlaag toe te brengen. Boys supporters, zondag allen weer 1 present om uw favorieten aan te moedigen. Aanvang van de wed strijd half drie. genomen, dat ze het leven heerlijk vinden en er nog alles van verwach ten, zoals wij alles van het nieuwe jaar verwachten. Ton weet nu al wat Ook het 4e elftal speelt thuis om 12 uur tegen het zeer sterke 3e elftal van Zwaluw uit Vught, dat stevig aan de leiding staat en het zou wel eens kunnen gebeu ren dat de gasten de punten mee huiswaarts zullen nemen. Evenals het le elftal speelt ook Haarsteeg 3 een uitwedstrijd en wel tecen OVH 3 te 's-Bosch. Het is van het Bossche RKJVV j ongetwijfeld een knappe presta- tie geweest om het tot dan toe nog ongeslagen OJC uit Rosma len in eigen huis een gevoelige nederlaag toe te brengen. Met de- zo nederlaag is de spanning aan de kop van de ranglijst weer be langrijk toegenomen en Rhode zou zelfs nog wel eens een be langrijk woord mee kunnen gaan spreken. Wij geloven echter niet dat de daaropvolgende clubs zo als Bcrghcm Sport, Haarsteeg en RKJVV nog een gpvaar voor de leidersplaats betekenen. iMaar bij voetbal is nu eenmaal van alles mogelijk en misschien is er dan nog wel een lachende derde bij. De eerste zondag in het nieuwe j AfHplinj, R jaar begint voor Haarsteeg met Aroe,,ng u een uitwedstrijd tegen Zaltbom- Dosko mei. Deze Gelderse club heeft het RKCConga nog niet ver weten te brengen en staat geheel alleen onderaan de i ranglijst, maar juist dat degrada- j UITSLAGEN VAN ZONDAG 27 DECEMBER 1959. Res. le klas TSC 2Helmondia 3 4—1 Brabantia 2Vlissingen 2 83 Taxandria 2Middelburg 2 52 Res. 3e klas B Vab 2—OSS 2 4—1 RKC 2—GVV 2 2—2 K.N.V.B. Afdeling Noord-Brabant Junioren hoofdklasse. Willem II—NAC NoadBaronie 2—0 11 |est afgel. is onze zaak Toon Schröderbaker (tussenronde) AdvendoVirtus 2 00 RKSSSBerkdijk 2 44 Taxandria 3Ons Vios 13 le klas 102 TVCVCW 2—2 Jeka—SAB 4—1 BavelBe Ready 32 Vlijm. Boys 4Heusden 3. Het 4e speelt een voorwedstrijd tegen Heusden 3, twee ploegen die aan elkaar gewaagd zijn. Zal het terreinvoordeel beslissen Boys, doet uw best. Herptse Boys 1Vlijm. Boys 5. Het 5e elftal gaat een zware uitwedstrijd tegemoet tegen de Herptse Boys, een ploeg, die op eigen terrein moeilijk is te klop pen. tiegevaar kan een elftal dikwijls inspireren tot buitengewone pres- tatics en de respectievelijke te genpartij wordt daarvan dan de dupe. Zo zou het ook Haarsteeg wel eens kunnen treffen. Een i slerk spelende thuisclub en zeer i waarschijnlijk een zwaar bespeel baar terrein. Willen de gasten nog in de running blijven, dan is het noodzakelijk dat er gewon nen wordt, maar daar zal dan zeer hard voor gewerkt moeten worden. Het 2e elftal ontvangt thuis Vlijm. Boys 3; gezien de kracht van de reserves, zullen de pun ten wel thuis blijven. le klas 110 Veerse Boys 2VI. Boys 2 afgel. 3e klas 313 Raamsdonk 2Right 'Oh 2 34 3e klas 315 RKC 5Heusden 3 37 3a klas 317 TAC 4Broekhoven 3 31 3e klas 319 SET 6Dongen 5 11 Noad 6WSJ 4 8-1 Velocitas 4—Longe 5 22

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 17