wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant BINNEN- EN BUITENLANEj BETAALT DE FISCUS UW TUINMAN NOG NIET Weekmarkt vastgesteld op woensdag W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied. STASSAR MAANDAG 4 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 1 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Tel.-adres: „Echo" Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. KOSTEN VAN TUINONDERHOUD ZIJN AFTREKBAAR ZOLANG HET GEEN LUXE IS (Van onze belastingdeskundige). Velen van hen, die een huis zoeken omdat ze inwonend zijn, dro men van het bekende eigen tuintje. Ook onder flatbewoners zijn er talrijken, die begerige blikken werpen op benedenhuizen, waar een tuin behoort. In een tuin is het zomers aangenaam toeven, de kinderen kunnen er zonder verkeersgevaren spelen en er zijn meer redenen om op deze wijze een minimaal contact met de natuur te bewaren. Een tuin geeft vele lusten, maar ook lasten, die onder meer ge vonden worden in de hoge aanlegkosten en onderhoudswerkzaam heden. Heeft een bewoner veel tuinkosten gemaakt en geeft hij zich goed rekenschap van deze uitgaven, dan zal hij trachten deze zo mogelijk op de fiscus te verhalen. Welke mogelijkheden heeft hij nu? Wij moeten hier onderscheid ma ken tussen de bezitter van een eigen huis of de eigenaar van een huurhuis en de huurder. Voor de eigenaars is er een weg te vinden waarbij bepaalde tuinkosten ten laste van het inkomen kunnen worden gebracht. Deze kos ten moeten dan dienen om een tuin voor verwaarlozing te behoeden.. Een huis is een goed met een pro- duktieve funktie. Middels de huur- som geeft zo'n goed een bepaald ren dement. Afgezien van de woning- schaarste zal de huurwaarde van een huis met een goed onderhouden tuin dus hoger zijn dan de opbrengst van een perceel waarvan de tuin eruit ziet alsof hij nog nooit door een mens is betreden. En dit verschil ligt dus de rechtsgrond voor de aftrek wegens tuinonderhoud. Nu kunnen de kostengrenzen rondom die verwaarlozing ruim en minder ruim worden getrokken en daar ligt dan weer een bron van vele conflicten met inspecteurs, die over dit vraagstuk vanzelfsprekend een verschillend oordeel hebben. Hoe dan ook, er zijn inspecteurs, die het af trekbare bedrag voor tuinkosten be perken tot een bepaald percentage van de huurwaarde. Andere inspecties kij ken naar de grootte van de tuin. Frappante uitspraken In beide gevallen behoeft een be langhebbende het niet met de fiscus eens te zijn en er zijn dan ook arres ten over dit onderwerp. Een belang hebbende ging eens in beroep omdat hij f 1150. - voor een tuin had uit gegeven, terwijl de huurwaarde van het perceel slechts f 930. - bedroeg. De Hoge Raad wees de aftrek toe omdat dit college ervan overtuigd was, dat deze kosten nodig waren ge weest zonder dat er sprake was van luxueuze tuinaanleg. Bij een arrest van 14 oktober 1959 was er evenmin sprake van uitgaven voor overdreven tuinaanleg. Het ging hier om een bedrag van slechts f 166,70, dat een belastingplichtige had uitgegeven voor onderhoud van een voor- en achtertuin in de stad. Het Hof had hiervoor aftrek gewei gerd omdat zij deze zag als beste- dingskosten. Volgens de Hoge Raad zou het Hof van opvatting zijn geweest, dat voor stadshuizen als het bedoelde het maken van onderhoudskosten voor de tuin niet nodig is om de huurwaarde van het perceel in stand te houden. Daarin konden de Salomo's van de fiscale rechtpleging niet met het Hof meegaan. Toch toegestaan Zij oordeelden, dat veelal de huur waarde van een pand bij verwaarlo zing van onderhoud zal dalen, en in verband daarmee de grens tussen het geen voor onderhoud van een tuin en hetgeen louter voor genoegen van een bewoner wordt uitgegeven dikwijls daar zal liggen waar de uitgaven op houden te strekken tot het in stand houden van de huurwaarde. Die kos ten behoeven op zichzelf nog geen in vloed uit te oefenen op de huurwaar de. De eigenaar van de stadstuin mocht zijn f 166.70 aftrekken en zijn stadsbloementuintje zal voortaan deels bloeien op kosten van de fiscus, mits hij er maar voor zorgt zich tot het noodzakelijkste te beperken. Toch zijn er ook tuinen, die van fiscale zijde tot verwelken en wilder nis zijn gedoemd. Dat ondervond dit jaar een oogarts, die als huurder van een pand waarin hij woonde en zijn beroep uitoefende voor f 1904.- zijn tuin had laten opknappen. Blijk baar verwachtte de oogarts, dat al zijn patiënten na het consult althans weer oog voor zijn tuin zouden hebben. Hij bracht derhalve f 600. - van ge noemde tuinkosten ten laste van zijn winst. Hij redeneerde, dat zijn pa tiënten zich door de tuin naar zijn huis moesten begeven en voorts van uit de wachtkamer uitzicht op de tuin hadden. »vTf>r-isK9sS{r:r- Geen oog voor oogarts' oogappel Noch de inspecteur, noch het Hof, noch de Hoge Raad hadden oog voor de noodzakelijkheid van de kosten voor het beroep van de oogarts. Zij zagen deze geheel als uitgaven tot het voeren van een zekere staat. De ze zijn ingevolge art. 37 Besluit I.B. niet aftrekbaar. De veronderstelde bloemenpracht zal dus vermoedelijk spoedig niet meer de ogen van be doelde patiënten strelen en tot gene zing dienen. Wij moeten er bij deze afgewezen aftrek op wijzen, dat hier geen eige naar van een huis om aftrek vroeg voor in stand houding van de huur waarde, maar een huurder voor be roepskosten. En dat is iets anders. Had de oogarts in het bedoelde huis alleen een praktijk uitgeoefend, dan had hij kans van slagen gehad. Hij keek echter zelf in zijn vrije tijd ook naar die tuin en dat werd hem nood lottig. Het is een open vraag of misschien toch een deel van de tuinkosten tot het beroep behoorden. De tuingrootte staat meestal in een redelijke verhou ding tot de grootte van het huis. En daarvan was onmiskenbaar een deel van voor beroep in gebruik. Wij ge loven echter, dat de uitgaven van de arts voor de tuin wel wat luxueus van aard zijn geweest en dat de Hoge Raad deze bloemenweelde vanuit de verte heeft geroken. En zodra er op dit terrein het woord „luxe" klinkt is elk pogen vergeefs. Worden de gebo den kansen met bescheidenheid ge hanteerd dan zal elke eigenaar van een huis voor tuinonderhoud een be scheiden aftrek kunnen krijgen. Voor huurders is de beste oplossing voorlo pig nog om zelf te gaan tuinieren! drs. H. (Nadruk verboden) GEMEENTERAAD WAALWIJK FL. 1 50.000,- voor reconstructie van Burg. v. d. Klokbenlaan Ten aanzien van de markt is het tussen het college van b. w. en de raad maar moeilijk zaken doen, zo merkte burgemeester Teijssen j.l. woensdagavond op tijdens de behandeling van het voorstel tot instelling van een weekmarkt. Het was namelijk hele maal niet zo, dat het voorstel van b w, om m.i.v. 1 april 1960 over te gaan tot de instelling van een weekmarkt op woensdag, met uitzondering van de maanden december, januari en februari, waar in deze weekmarkt om de veertien dagen gehouden zou moeten ivorden, met algemene instemming werd begroet. Er bleek namelijk een aantal raadsleden te zijn, dat bij nader inzien toch maar liever vasthield aan de vrijdagavondmarkt. Er was bij deze leden duidelijk een zekere huivering merkbaar ten aanzien van de levensvatbaar heid van de wöensdagavondmarkt. Resultaat had deze „inkeer" overigens niet, want het voorstel werd met 15 tegen 1 (de heer Duijvelaar) aangenomen. Het waren de heren Duijvelaar, Kemperman en v. Seters, die wilden terugkeren naar het allereerste voor stel van b w, tot de instelling na melijk van een weekmarkt op vrijdag. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald", zo merkte de heer Duij velaar op, die de vrijdagavond als de beste marktavond zag en van de woensdag niet veel verwachtte. Spr. achtte het bovendien niet uitgesloten dat nu een andere gemeente deze vrij dagavond zal aangrijpen om markt te houden en dat het Waalwijkse publiek dan daar zijn inkopen zal gaan doen. De heer van Seters liet zich in dezelf de geest uit en zag in de vrijdag avondmarkt geen gevaar voor de koopavond. Ook de heer Kemperman wilde liever terug naar de vrijdag avond. De heer van Mosselveld wilde ook voor de maanden december, januari en februari een weekmarkt, welk ver- langen werd gedeeld door de heer Dercksen. De heer Pullens betoogde, dat 80 van de mensen waarmee hij be roepshalve in aanraking komt, zich tegenover hem hadden uitgesproken voor de markt op woensdag. Zij vin den dat een veel betere dag dan de vrijdag, aldus de heer Pullens. De heer Meijs dankte namens de plaatselijke middenstand het college van b w voor dit voorstel. Spr. be treurde het dat enkele raadsleden nu weer terug wilden naar de vrijdag avondmarkt en de middenstand niet terwille wilden zijn. De woensdag zag de heer Meijs als een zeer geschikte dag omdat dan nergens in de omtrek marjct wordt gehouden. De heer van Oss pleitte ook voor de woensdag. Ook dan is er nog vol doende geld om een druk marktbe zoek te mogen verwachten, zo meende hij. Met dezelfde klem waarmee de voorzitter destijds waarschuwde tegen het losmaken van de koopavond van de markt, pleitte hij thans voor de woensdag als marktavond. Overigens voet bij stuk, zodat de uiteindelijke stemming over dit voorstel de uitslag 15-1 ten gunste van b w ople verde. Met dezelfde stemmenverhou ding werd het amendement van de heer van Mosselveld aangenomen, waarbij de heer Mombers tegenstem- ue. ANDERHALVE TON Met betrekking tot het voorstel van de reconstructie van Stationsplein en Burg. v. d. Klokkenlaan werd door de direceur van de dienst gemeentewer ken, de heer Kobben, aan de hand van een situatietekening een toelichting gegeven op de geplande wijzigingen en' verbeteringen. De heer v. d. Hoven was er niet enthousiast over dat door deze re- contructie de bocht van Stationsstraat naar Burg. v. d. Klokkenlaan scher per en moeilijker gaat worden .De heer W A A L W IJ K verbaasde het de voorzitter, dat hei door b w gedane voorstel niet aller instemming had, daar toch de raad tijdens de eerdere behandeling van de marktkwestie te kennen had gegeven een weekmarkt te wensen op elke an dere avond dan vrijdag. In tweede instantie gaven de he ren van Seters en Kemperman te ken nen, dat ze bij een toch weer nieuw nader inzien ook wel konden voelen voor het onderhavige voorstel, het geen de heer Brouwer de opmerking ontlokte dat de heer v. Seters dan blijkbaar oo k van twee walletjes wil de eten. (In de vorige vergadering had de heer v. Seters de heer Brou wer verweten dat deze èn b w èn de middenstand tevreden wilde stel len). Alleen de heer Duijvelaar hield Kobben wees er op dat men deze bocht iets naar het zuiden heeft ver legd om het verkeer vanaf de Paral lelweg recht over te kunnen zetten. In de wens van de heer v. d. Hoven om de bocht Stationsstraat - Burg. v. d. Klokkenlaan ruimer te maken zag de heer Duijvelaar weer een gevaar voor de wielrijders en de heer Meijs zag in een wat scherpere en nauwere bocht voor de automobilisten geen enkel gevaar, want er wordt dan voor zichtiger gereden, zo meende hij. De heer Dercksen informeerde naar de duur van de uitvoering der werkzaam heden in verband met de daaruit voortvloeiende stagnatie van het ver keer. De heer Kobben schatte de duur van de bestratingswerkzaamheden op ca. 10 a 12 weken. De aard van het MEER VERKEERSDODEN IN 1959. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn gedurende de eerste tien maanden van 1959 in ons land op de openbare weg 125.000 verkeerson gevallen gebeurd. Daarbij werden 1.327 personen gedood. Het aantal gewonden bedroeg 37.200. In vergelijking tot de cijfers van de overeenkomstige periode van 1958 steeg tot nu toe het aantal ongevallen met 9 procent, het aantal doden met j 2 procent en het aantal gewonden met 10 procent. Het aantal verkeersdoden in de periode januari t.m. december van de jaren 1957, 1958 en 1959 bedroeg resp. 1.453, 1.300 en 1.327. Hieruit blijkt, dat het aantal overleden slacht offers in 1959, evenals in 1958, la ger is gebleven dan in 1957, voordat op 1 november van dat jaar de maxi mum snelheid voor motorvoertuigen in de bebouwde kom werd ingevoerd. 1.1 MILJOEN PASSAGIERS BIJ K.L.M. De KLM heeft in 1959 op haar we reldluchtnet ruim 1,1 miljoen passa giers vervoerd, een record in de ge schiedenis van het veertigjarig be staan van de maatschappij. De groei tegenover 1958, in per centen uitgedrukt, ligt hoger dan de gemiddelde aanwas van het wereld- vervoer, dus van alle luchtvaartmaat schappijen tezamen, dat op 10 pro cent kan worden vastgesteld. Ook het vervoer van vracht leverde een record voor de KLM op. Gedurende de afgelopen 12 maanden werd ruim 31 miljoen kg vracht geboekt. De door de KLM in 1959 vervoerde post woog 3 miljoen kg. In 1960 verwacht de KLM een toeneming van het passagiersvervoer met 15 tot 20 procent en een over eenkomstige toeneming van het vrachtvervoer. 2 MILJOEN VOOR REDT EEN KIND". De opbrengst van de actie „Redt een kind", georganiseerd onder auspiciën van de VPRO, is het be drag van twee miljoen gulden gepas seerd. Volgens recente berichten uit Marokko kunnen nu alle door de winter bedreigde vluchtelingenkinde ren van voldoende kleding, dekens en schoeisel worden voorzien. Ook kun nen extra rantsoenen gecondenseerde melk en suiker worden uitgereikt. De uitdelingen zijn inmiddels begonnen in de hoogst gelegen en dus koudste gebieden (Tendrara 1,500 meter). Ze komen nog juist op tijd. Alle distri buties staan onder supervisie van ge delegeerden van het internationale Roode Kruis. Als gevolg van de zeer efficiënte besteding der gelden door de hoge commissie voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties is het boven dien mogelijk gebleken uit de op brengst van de actie een bedrag be schikbaar te stellen voor aankoop van kleding, bestemd voor Algerijnse vluchtelingen-kinderen, die kort ge leden in uiterst behoeftige omstan digheden in Tunesië zijn aangekomen. KONINGIN EN PRINS NAAR BELGIË. De woordvoerder van het Belgische hof heeft woensdag meegedeeld, dat koningin Juliana en prins Bernhard in mei a.s. op uitnodiging van koning Boudewijn een officieel bezoek van enkele dagen aa nBelgië zullen bren gen. Het Nederlandse vorstenpaar wordt op 30 mei in de Belgische hoofdstad verwacht. De duur van het bezoek is nog niet officieel vastgesteld. Verwacht wordt dat het officiële programma een dezer dagen bekend zal worden gemaakt. Het schijnt vast te staan, dat de ko ningin en de prins ook enkele plaat sen buiten Brussel, waaronder Ant werpen, zullen bezoeken. STERKE BRILLEN LUNS WEER AAN HET WERK. De minister van buitenlandse za ken, mr. Luns, die wegens een lichte hersenschudding enige weken rust heeft moeten houden, is voornemens heden zijn werkzaamheden te hervat ten. KROESTJEV STEMT IN MET 16 MEI. Premier Kroestjev heeft in brieven aan Eisenhower, De Gaulle en Mac- Millan ingestemd met hun voorstel om de topconferentie op 16 mei in Parijs te laten beginnen. werk is echter zodanig dat het in etappen kan worden uitgevoerd, zodat het verkeer telkenmale langs zijstra ten kan worden afgeleid. De heer Kemperman wees er op, dat het een winst zou zijn indien de rijwielpaden, die nu op verhoogd niveau liggen, bij deze reconstructie „en niveau" zouden worden gelegd. De heer Kob ben kon mededelen dat deze voorzie ning inderdaad getroffen zal worden. Op een desbetreffwende vraag van de heer Mombers kon de heer Kobben mededelen, dat de breedte van de weg vanaf schoenfabriek „Rosie" tot aan de Stationsstraat gebracht zai wor den van 6 op 7 meter. Tenslotte vroeg de heer Dercksen of de grote uitgave van 1 Yz ton voor deze reconstructie niet wat te hoog is, gezien het feit, dat de nieuwe provinciale weg een belangrijke ver mindering van het verkeer op de Burg. v. d. Klokkenlaan met zich zal brengen. De voorzitter kon deze ver- keersvermindering wel beamen, maar daarnaast wees hij op het grote be lang van de Burg. v. d. Klokkenlaan voor het lokale verkeer. Bovendien zijn deze voorzieningen nodig voor het busverkeer en de in- en uitgaan de reizigers, waarvoor men toch ook in andere gemeenten belangrijke voor zieningen treft. Met betrekking tot de opmerking van de heer v. d. Hoven ten aanzien van de bocht Stationsstraat - Burg. v. d. Klokkenlaan deelde de voorzit ter mee, dat een en ander nog nader met de ANWB, die zijn goedkeuring aan deze reconstructie heeft gegeven, zal worden besproken. - dLTSEB® SLACHTHUISRECHTEN Het voorstel tot wijziging van de slachthuisrechten, waarbij het tarief op f 0.14 per kg. geslacht gewicht zal worden gebracht, ontmoette be zwaar bij de heer Meijs, die dit tarief in vergelijking met gemeenten als Den Bosch, Eindhoven en Tilburg toch wel wat aan de hoge kant vond. In Den Bosch bedraagt dit tarief f 0.06 per kg, zo zei hij. In zijn antwoord wees de voorzitter er op, dat het gemeentebestuur mede op suggestie van de heer Meijs is overgegaan van een eenheidstarief op een gewichtstarief, omdat dit billij ker geacht moest worden. Daarnaast De tcho v an het Zuióen Stationsstraat 88, WAALWIJK Ziekenfonds leverancier

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1