DE ECHO I'M HET ZUIDEN 111 ilËNING woens -prijzen Uit de Langstraat 85 1 t - A 3 "^31 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 JANUARI 1960 3 3 blikjes nro DEN BOSCH TILBURG HELMOND i Opgericht 1 janüari 1878 Uitgave: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Grotestraat 205, Waalwijk, tclef. 04160-2621. Hoofdredacteur: Jan Tielen. Redacteur-verslaggever: A. ten Bokum. Correspondentie uitsluitend aan de redactie van „De Echo van het Zuiden" te Waalwijk. Verschijnt tweemaal per week: maandag en vrijdag. Abonnement: 22 et. per week; 2.85 per kwartaal, ƒ3.10 franco per post. Advertentietarief: 10 ct. per m.m. - contract-advertenties speciaal tarief. Onze correspondentschappen zijn gevestigd te: Capelle: J. Hommers, Wendelnesseweg Oost 52. Drunen: W. Brok, Burg. v. d. Heijdenstraat 8, tel. 04163-448. Elsliout: Jac. Jansen, Kerkstr. 62, tel. 04163-582. Haarsteeg: Fr. v. d. Brandt, Oude Haven 10. Heusden: J. W. v. Huiten, Wielstraat 9. Kaatsheuvel: W. Kamp, Peperstraat 19 J. Tuerlings (uitsl. voor advertenties- en abonnementen), dr. v. Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 A. Klis (Berndijk), Sweensstraat 26. Loon op Zand: J. Th. M. Toorians, Willibrordusstraat 4. Z. v. d. Velden (sport), Willibrordusstr. 44 Nieuwkuijk: G. Coppens, kantoor P.T.T., tel. 04108-311. Raamsdonk: Jac. Hommel, Raadhuisstraat 110, Raams- donksveer, tel. 01621-715. Sprang: J. Genuït, Jan de Rooijstraat 12. Vlijmen: J. v. d. Dungen, Past. v. Akenstraat 11. Waspik: A. Berkelmans, Benedenkerkstraat 23, tel. 04168-536. bermen van diverse wegen, volkstuintjes e.d. Punt 10. Benoeming lid van *t college van, regenten der Gods huizen wegens periodieke aftre ding per 31 dec. 1959 van de heer Geurtz. Als eerste candidaat werd aanbevolen de heer Geurtz, als tweede candidaat de heer J. Luijben. De heer Geurtz behaalde 10 stemmen tegen de heer Luij ben 1, zodat de heer Geurtz met meerderheid van stemmen werd herkozen. Punt 11. Rondvraag. De heer van Herpt vroeg of het h. en w. bekend is dat in diverse buurtgemeenten zoals Vlijmen, Drunen en Waalwijk de gastarie- ven lager liggen dan in Heusden en dat in diezelfde gemeenten goedkopere huurwoningen wor den aangeboden ook aan inwo ners van Heusden? De voorzitter zei niet bang te zijn dat Heusden daardoor zal leeglopen, vrije vestiging elders kan men niet tegen gaan. De heer v. Herpt wenste verder dat met kracht gewerkt zal wor den aan de sanering en dat de zelfde faciliteit zal worden ver leend als elders. De heer v. Vugt informeerde naar de vorderingen welke zijn gemaakt met de voorbereidingen lot restauratie van wallen en grachten, waartoe vorig jaar be sloten werd. Spr. verzocht b. en w in de volgende vergadering hierover een nadere uiteenzetting te geven. De voorzitter zei van het bu reau dat dit werk in handen heeft een stel tekeningen te hebben ontvangen, doch dat deze teke ningen voor een leek niet be grijpelijk zijn. Het betrof hier te keningen van de gedane metin gen. Wethouder Rijke zei dat waar schijnlijk in febr. of maart a.s. het gehele plan gereed zal komen. De heer v. Vugt wilde nog we ten binnen welke termijn een en ander gereed moet zijn. De voorzitter zei dat door het Rijk een termijn gesteld is van 2 jaar, binnen welk tijdvak het ge hele werk moet zijn uitgevoerd. Maar, zei de voorzitter, zover is het nog niet, daar nog vele in stanties hierover moeten beslis sen. De heer Janssen informeerde wanneer boete wordt opgelegd bij de inning van gasgelden. De voorzitter zou hierover de verordening moeten raadplegen. De heer de Gouw merkte op dat het Waterschap de Polder Vlijmen van Hedikhuizen een jaarlijkse subsidie krijgt voor de water voorziening van de diverse brand putten te Hedikhuizen. Deze zo mer hebben echter, zo zei spre ker, de sloten verscheidene we ken droog gestaan; in geval van brand zou dit een ramp hebben kunnen betekenen. De voorzitter zegde toe bedoeld Waterschap opdracht te geven 't waterpeil in de sloten te Hedik huizen op een vereist niveau te houden. De heer de Vroome was niet te vreden over de wijze waarop de vraag is afgedaan betreffende het .architectenhonorarium. Spreker vindt het onbeleefd dat deze be scheiden wel in handen zijn ge geven van de heer van Loenen, welke er niet om gevraagd had, en niet aan de raadsleden, die er wel 0111 gevraagd hadden. De voorzitter zei dat deze be scheiden voor de raadsleden klaar liggen. Wat betreft het in handen geven van deze beschei den aan de heer van Loenen zon der dat deze er 0111 gevraagd had, sta ik, zei spr., geheel vrij. De heer de Vroome merkte ver der op, dat minister Aartsen ge zegd neeft dat de woningwetwo ningen toegewezen moeten wor den aan die groepen van de be volking met de laagste inkomens. Spreker hoopt dat door b. en w. hieraan ook de hand zal worden gehouden, zulks ook ter stimule ring van de particuliere woning bouw. De voorzitter zegt dat het toe wijzen van woningen in deze ge meente toch al een heel moeilijke kwestie is. De heer Schipper vroeg of het niet mogelijk is de bestrating van het Pastoriestraatje (de toegang tot de Ned. Herv. Kerk) te verbe teren en er een lichtpunt in aan te brengen. Nadat op verzoek van de voor zitter door de raad hiervoor en krediet was toegestaan, zei de voorzitter dat voor een en ander» zal worden zorg gedragen. De heer Schipper informeerde verder naar de afloop van de on langs gehouden bespreking met de Centrale Technische Dienst, welke bespreking hij verhinderd was bij te wonen. De voorzitter zei dat was overeengekomen tot meer samenwerking tussen de C.T.D. en de gemeente en dat de heer van Loenen als coördinator zal optreden. Hierna volgde sluiting door de voorzitter. Raamsdonk Raamsdonksveer VIERING VAN KOMENDE BEVRIJDINGSDAG. Nationaal comité zal adviezen geven. Op initiatief van het Nederlands Cultureel Contact, de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, de Stichting 1940- 1945, de Nederlandse Ver eniging van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd en de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland, is met instemming van de regering het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960 opgericht. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voor zitter van de Vereniging van Neder landse gemeenten, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van dit comité op zich te nemen. In het nationale comité zijn cultu rele en maatschappelijke organisaties van alle gezindten vertegenwoordigd. Het bureau van het comité zal advie zen en richtlijnen geven voor de feestviering (het bureau is gevestigd Heerengracht 168 te Amsterdam). De leiding van dit bureau is opge dragen aan de heer B. Groeneveld, die in nauwe samenwerking met een curatorium uit het nationale comité, bestaande uit de heren H. J. Jonker, J. H. J. Kersten en Jan Peters, de nodige voorbereidingen treft. Prof. mr. dr. C. van de Bergh BEMANDE RUIMTEVAART IS NIET MOGELIJK Kernprobleem onoplosbaar! Ouderwetse en conservatieve luchtkastelen. Prof. mr. dr. C. van den Bergh acht bemande ruimtevaart nu als in de toekomst niet mogelijk. Hij heeft dit uiteengezet in een televisie-vraag gesprek met Bert Garthoff onder de titel: „Ruimtevaart of luchtkastelen". Het ruimte-onderzoek met kunst satellieten, kunstplaneten en dergelij ke is in zeer korte tijd ver gevorderd. Er zijn hoogst belangrijke resultaten bereikt. De ruimtevaart met mensen acht prof. Van den Bergh niet alleen niet mogelijk, maar ook volkomen on nodig. Het kernprobleem, de terug keer op aarde, is onoplosbaar. De snelheid van de terugval naar de aar de, vereist de opwekking van een te genkracht door middel van een rem- raket. Professor Oort uit Leiden schat, dat het gewicht daarvan het honderdvoudige eist van het gewicht van de nuttige last. In plaats van een ton moet men dus 101 ton de ruimte in slingeren. De gedachte aan bemande ruimte vaart acht professor Van den Bergh conservatief en ouderwets, niet meer van deze tijd. De mens is zeer slecht geschikt voor reizen in de ruimte, want hij heeft voedsel en lucht nodig. De tegenwoordige electronische auto matisch werkende machines verdie nen verre de voorkeur. De jeugd heeft illusies gebouwd op stripverhalen en films. Het is voor treffelijk, wanneer de jeugd met de geest in de ruimte is en op die wijze iets van de bouw van het heelal leert kennen, maar het werk van de jeugd ligt hier op aarde, waar voor haar op I allerlei gebied nog ontzaglijk veel en groot werk te doen is," aldus de hoog- j Ieraar. VOETBALVERSLAG. Van een lezer uit Heusden ontvingen wij een uitvoerige en nogal boze reactie op het in ons blad gepubliceerde verslag van de op 21 dec. j.I. gespeelde voetbal wedstrijd HeusdenWSC. In de ze briei die te lang is om in deze rubriek in extenso weer te geven, doet de inzender een aanval op de clubverslaggever van WSC, die bij chauvinisme en gebrek aan kennis van spelregels ver wijt en hem ten slotte de raad geeft 0111 zich een boekje aan te schaffen, waaruit hij zich dan wat meer kennis omtrent voetbal en de spelregels kan bijbrengen. Het enige, waarmee de Heusden- se lezer bet met de WSC-verslag- gever eens is, betreft de allerer- barinelijkste toestand van het Heusden-terrein, waarop goed voetbal onmogelijk was. Verder deugt er van het wedstrijdverslag vrijwel niets volgens de Heusden- se lezer, die uitvoerig zijn visie on deze wedstrijd weergeeft. Ten slotte richt de inzender tot ons bet verzoek 0111 aan dergelijke clubverslaggevers „de gelegen heid te ontnemen om in Uw streekblad kwaad bloed te zet ten". Wy zouden bij dit ingezonden stuk een kleine kanttekening wil len plaatsen. Ten eerste zal onze Heusdense lezer begrijpen dat wy zijn reactie niet in zyn geheel hebben kunnen opnemen, omdat hiervoor de plaatsruimte ont breekt. Verder zouden wij de in zender toch wel op het hart wil len drukken om voetbalverslagen in het juiste licht te zien, m.a.w. tien verslagen over dezelfde wed strijd zullen alle tien verschillend zyn, zonder dat we daarbij mogen spreken van „kwade bedoelin gen". De inzender zal begrijpen dat van de hele voetbalverslagge- verij het eind zoek is, wanneer we naar de juistheid van het verslag zouden moeten gaan zoeken. Het is best mogelijk dat de WSC-ver slaggever deze wedstrijd door de gekleurde bril van de clubliefde heeft gezien, maar hetzelfde zou gezegd kunnen worden van de Heusdense reactie hierop. En zo kunnen we doorgaan met alle voet bal verslagen. Wy moeten dan ook onze lezers dringend verzoeken om geen re acties meer op voet balverslagen in te zenden, want er zyn op zijn minst altyd twee meningen. En wij kunnen echt niet uitzoeken wie nu eigenlijk gelijk heeft. Wy kunnen niets anders doen dan vertrouwen op de objectiviteit van de betrokken verslaggever, of die nu van club A of van club B is. En laten we elkaar nu geen onvriendelijkheden naar 't hoofd slingeren, want dat past zo slecht in de sfesr van sport en sportivi teit. Geef elkaar de hand en drink er een op, want we hebben nog een lang jaar voor de boeg. RED. jwSiïr* Pracht kwaliteit brom fietslaarzen in een solide uitvoering, met zware imitatie vacht voering en sterke lede ren zool. Verkrijgbaar In zwart en bruin. Ma ten 40-47 16.90 maten 36-39 Mousseline impri- mé, dè gebloemde mo- destof van dit seizoen kunnen wij nü brengen tegen speciale prijs, 90 cm. breed, 4 95 per meter Stevige viltlapjes voor het zelf maken van figuurtjes en cor sages. Ook leuk voor garnering op tassen, rokken en wandkleden. U kunt uit wel 25 kleu ren kiezen. /£.QC 3 stuks voor O Prachtige royale kope ren 5-arms kroon. Grote lichtspreiding door de zeer decora tieve glazen kelken. Compleet met pendel en zolderplaat. Nu fantastisch 4 50 voordelig Jm I Gewatteerde deken met prima vulling en zijden overtrek. Extra grote 2-persoonsmaat, n.l. 180 x 215. Kleuren groen, beige, goud en blauw 4 "y 50 Restant serie moderne Seepaert baddoeken, dubbel gelust met bij passend washandje in verschillende frisse tinten. ^10 Baddoek JL Washandje 35 c Witte interlockdames- directoires, gemol- tonneerd, ook in extra grote maten. Mooie en vooral warme kwali teit, maten 50-52 2.50, maten 46-48 95 Doe het zelfl Bekleedt Uw oude stoeltje, haardbankje of stoel- kussens met deze mo derne meubelstof. IJzersterk! In 4 mode kleuren, 130 cm. br., per meter 4 nu slechts T"#" Porseleinen kop en schotel met een ver fijnd bladdecor in 6 verschillende tinten. Prettig drin kend model Fabriekspartij toilet zeep, fris geparfu meerd en prima schui mend. In de geuren ro zen, bouquet en Fou- gère, per 6 ver pakte stukken Extra voordelige partij lakenflanel. Warme, donzige kwaliteit. 175 cm. br., per meter 2.10, 150 cm. breed, 475 per meter Houdt Uw bloemen en planten in deze tijd fris met een plastic bloemenspuit. Verkrijgbaar in de 4 75 „Doe het Zelf"-afdeling Markttas van stevige kokos dessins met franje. Handig model met grote bergruimte en U weet ze zijn haast 4 10 onverslijtbaar I Italiaanse Tomatenpuree, sterk gecon centreerd. 28/30% droge stof. Dus zeer voordelig in het gebruik, A Qc Zachte Engelse caramels met romige vanille- of chocoladesmaak. Een traktatie voor jong en oud, 200 gram I J Ultneembare 2-deurs blank eiken linnen kast van geheel meu belplaat. Praktische In deling, hang-, leg- kast. 120 cm. breed, 178 cm. hoog en 55 cm. diep. 4 O-T50 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 6 JAN. GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. r RAAD NAM AFSCHEID VAN "-ïiwï&ijsygs® TH. A. VAAN. In zijn laatste vergadering van dit jaar heeft de gemeenteraad van Vlijmen af scheid genomen van de heer Th. A. de Vaan, die sinds 1953 zitting heeft gehad in de raad en die nu door een werkkring el ders de gemeente gaat verlaten. Zowel de voorzitter, burgemeester Hoefnagel en het oudste raadslid de heer v. d. Meerendonk, richtten zeer hartelijke woorden van dank en waardering tot de heer de Vaan. Zij dankten hem voor de prettige en vruchtbare samenwerking en prijzen hem voor de wijze waarop hij in de raad de belangen van Haarsteeg heeft gediend. De heer de Vaan dankte de beide sprekers voor hun hartelijke en waarderende woorden en sprak de hoop uit dat Vlijmen zich in een voorspoedige ontwikkeling zou mogen blijven verheugen. De agenda, die slechts enkele punten be-, vatte, was in korte tijd afgewerkt. Besloten werd tot het verlenen van medewerking aan he bestuur van de r.k. kleuterschool te Haarsteeg voor de aanschaffing van het no dige ontwikkelingsmateriaal. Ook besloot de raad tot aankoop van 38 aren bouwgrond van de Wed. G. H. Klerks- Oerlemans te Haarsteeg ter realisering van de woningbouw aldaar. Hoewel de gemeente voor deze grond een zeer hoge prijs heeft moeten betalen (f 14.000. -is zij toch tot aankoop overgegaan, aldus de voorzitter, omdat de woningbouw in Haarsteeg urgent genoemd moet worden. Ter realisering van het uitbreidingsplan de Vliedberg werd van K. Makray ca. 0.38.16 ha bouwgrond aan gekocht, alsmede grond aan de mgr. van Kesselstraat van de Zusters J.M.J. te Den Bosch, welke grond zal worden overgedra gen aan de r.k. Kerk te Vlijmen l.b.v. de bouw van een v.g.l.o-school Ten slotte besloot de raad tot verkoop van een aantal bouwterreinen in het uit breidingsplan de Vliedberg voor zelfbouw in he kader van het door de gemeente ge stimuleerde zelfbouwplan van 60 woningen. Deze vergadering werd door de voorzit ter besloten met een gelukwens voor het jaar 1960. LOURDESREIS De Lourdesreis die onder de leden van de boerinnenbond verloot werd, is dit jaar gewonnen door mej. C. van Strien. HANDMELKEN. Op de algemene vergadering van de Coöp. Zuivelfabriek Raamsdonk - Waspik, werd aan onderstaande personen het diplo ma uitgereikt: D. Verschuren Waspik 185 pt.; P. Kamp Waspik 183; P. Smits Was pik 17514; B. v. d. Wassenberg R'donk 172; J. Verschuren R'donk 171; C. Knaap R'donk 171; L. Biemans Waspik 169VS; H. van Dongen R'donk 166VS; H Verschuren R'donk 166VS; S. Berende R'donk 166; L. Kamp Waspik 160VS; A. v. Dongen G'berg 159VS; C. de Groot R'donk 154; P. Kamp Waspik 153; D. de ong G'berg 152; M. Verschure Waspik 151. ORGEL GEWIJD. Het nieuwe orgel in de parochiekerk van R'vecr werd gewijd door Pastoor Bekkers. Het prachtige nieuwe orgel is gebouwd naar het electro-pneumatisch systeem onder ad vies van dr. P. J. de Bruin, door de firma Gebr. Vermeulen uit Weert. Na de wijding sprak Pastoor Bekkers de aanwezigen toe. Daarna werd door de organist der paro chie, de heer J. Steenbergen, het orgel be speeld. Achtereenvolgens werden uitge voerd: Choral III van Cesar Franck, Eerste deel triosonate van Bach, Adagio uit toccata en fuga in C van Bach, Toccata van H. Andriessen. Het parochieel zangkoor bracht „Er is een Kindeke geboren" van J. Mol, Kerstkoraal uit Cantate 147 van Bach, Te Deum van H. Andriessen en het Tantum Ergo van Palestrina. MOOIE ONDERSCHEIDING. De heer G. Bouwens te R'veer slaagde op de slagersvakschool te Utrecht voor het vakdiploma. Hij behaalde het hoogste aan-, tal punten van alle leerlingen. Hiervoor mocht hij jle Gildepenning in ontvangst ne men. In het 30-jarig bestaan van de cursus is deze onderscheiding voor het eerst aan iemand uit Noord-Brabant uitgereikt. SCHEEPSBOUW. Momenteel zijn op de scheepswerf P. en A. Ruijtenberg in bestelling of in aanbouw: een motorspits en een vrachtschip, beide voor Nederlandse rekening. POSTDUIVENVERENIGING VIERDE JUBILEUM De postduivenvereniging Koningin Julia na alhier hield een zeer druk bezochte re ceptie ter gelegenheid van het 40-jarig be staan in Hotel de Witte Leeuw. Het bestuur der vereniging werd letterlijk en figuurlijk danig in de bloemetjes gezet. Vertegenwoor digers van vele zuisterverenigingen uit de omtrek gaven blijk van belangstelling en lieten hun woorden en felicitaties gepaard gaan met bloemen en andere geschenken. De ere-voorzitter van de Zuid-Ned. Bond van Midden-Brabant, de heer G. v. d. Brand, bood als eerste spreker zijn gelukwensen aan. De voorzitter P. v. d. Geloven (Mid den-Brabant), de heer A. de Rooy, van de Oosterhoutse P.V. en de voorzitter van de Combinatie G'berg en omstreken, lieten deze gelegenheid ook niet voorbijgaan om 't bestuur der feestvierende vereniging hulde te brengen. Verder merkten we nog op af gevaardigden van de verenigingen uit Made, van de B.C.C. uit den Bosch, Henk, Was-, pik, Raamsdonk, Geertruidenberg en Rijen. Woorden van dank werden tot alle aan wezigen gericht door de voorzitter der ju bilerende vereniging de heer M. C. Oomen. PLOTSELINGE DOOD van R'veerse Mulo-leraar. Geheel onverwacht stief op 28 dec. de heer P. Broeders, die als leraar aan de Raamsdonksveerse Mulo verbonden was. Ruim 43 jaar heeft de heer Broeders zijn beste krachten gewijd aan het onderwijs te Raamsdonksveer. Eerst aan de lagere school en sedert 1943 aan de Ulo, waarvan hij de oprichter en de eerste leken-leerkracht was. Hij voelde zich verantwoordelijk voor de school in het algemeen en voor iedere leer ling in het bijzonder. Hij was een zeer hard werker en een bekwaam opvoeder. Hij was bemind bij zijn collega's en de jeugd. In de examencommissies van de R.K. Mulo-ver eniging was hij een zeer geziene figuur en voor zijn candidaten een objectieve exami nator. Naast al deze verdiensten op het ge bied van het onderwijs heeft hij nog lange jaren geijverd door de plaatselijke afdeling van de KVP. Ook heeft hij als secretaris van de plaatselijke voetbalvereniging zijn sporen verdiend. Voor het kerkkoor, waarvan hij lange tijd voorzitter en later secretaris was, heeft hij tot het laatst zijn krachten ingezet. Donderdagmorgen werd om half 11 een Requiemmis opgedragen in de parochiekerk, waarna de begrafenis plaats vond. De aan wezigheid van leraren, leerlingen, oud-leer lingen en zoveel vrienden was een duidelijk bewijs van de liefde en achting die deze Ie raar bij allen genoot. I

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3