WAALWIJK LENINISMEeen verworden vrijheid 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 JANUARI 1960 7 HET BRABANTS ORKEST VOOR KUNSTKRING. DE MEESTER VAN DE RODE VLAG „Wij hebben ons vreselijk vergist" waren zijn eigen woorden U kunt niet alles weten HUWELIJK hun diensten aan het bedrijf hadden gege ven. Ook deze ontvingen een couvert met inhoud als blijk van waardering. Onopgemerkt is voorbijgegaan het 25-ja- rig dienstverband van de heer A. v. Mierlo, de bedrijfsleider. De directeur wilde dit nu nog aanstippen, hoewel dit in besloten kring reeds is gevierd. Alle lof had spr. voor deze bekwame leidinggevende persoon. Ook het personeel liet zich niet onbetuigd bij dit jubileum van hun chef. In de loop van zijn toespraak zeide de heer van Lier dat op deze schoenfabriek momenteel 47 personeelsleden werken die 25 jaren of meer in dienstverband zijn. Voorwaar een bewijs dat weergeeft de goede verhouding van arbeiders tot hooggeplaats- ten. Om het jaar waardig te besluiten kreeg het hele personeel een couvert overhandigd met f 25 voor elke gehuwde arbeider, plus voor elk dienstjaar nog f 1.50; voor d& on- gehuwden voor elk dienstjaar f 1.50 met een convert van f 10. Dat dit in de smaak viel, laat zich be grijpen. 't Is immers zo: eind goed, al goed. De heer van Mierlo dankte de spreker namens allen en zeide dat hij als tegen prestatie de tolk mocht zijn van 't perso neel, om met inzet van eigen persoon alles voor de fa. G. van Lier te doen, om de produktie en het produkt op te voeren. Voorwaar een mooie geste op 't einde van het jaar. ONGEVAL. In 't begin van deze week is de heer Chr. Nijkamp een ongeval overkomen met zijn wagen. De auto botste bij Nieuwkuijk tegen een boom. Hij zelf werd in 't ziekenhuis te Den Bosch opgenomen. De inzittenden kon den wonder boven wonder naar huis worden gebracht. Naar wij vernemen is de toestand van de patiënt redelijk en is verbetering in getreden. KON. HARM. SOPHIA'S VERENIGING CONCERTEERT IN JANUARI. Een buitengewoon concert zal in het Casino te Den Bosch worden gehouden op 10 januari a.s. om 8 uur n.m., teneinde de blaasmuziek te bevorderen door amateur-, gezelschappen. Naast Sophia zal ook de Kon. Harm, van Thorn (Lb.) o.l.v. Sef Pij pers deelnemen. Dit zijn de twee hoogst- geplaatste amateur-harmonieën in Neder land. Zij zullen concerteren voor leden en huisgenoten van harmonieën en fanfare korpsen uit deze omgeving. Voor de pauze verzorgt Thorn het pro gramma en na de pauze zal Ton Kotter met Sophia brengen: 1 Nell Gwin, van Edw. German (3 dances); 2 Rhapsodie Slave no. 2, van Friedmann; 3 a) Beachcomber, b) Sabre dance; 4 Black and White, van Pa- resco; 5 BB CF, van O. Hume. In de kleine zaal van't Casino zal na dit concert een klein gezellig samenzijn plaats vinden, dat zal opgeluisterd worden door het Sophia's klein orkest. Voor Loonopzand wordt het jaar weer eens muzikaal ingezet. PAROCHIE-STATIESTIEK 1959. In 't afgelopen parochieel jaar is de sta tistiek Uitger. H. Communies 145.000 145.000 1958 Doopsels 78 90 Eerste H. Communicanten jongens 46 44 meisjes 36 41 Gesloten huwelijken 34 28 Vormelingen 138 jongens en 113 meisjes. Sterfgevallen 19 volw. en 1 kind; in 1958 31 volw. en 2 kinderen. In zijn nieuwjaarsrede wenste Pastoor Mommers allen een zalig 1960 en memo reerde nog enige feiten van 't voorbije jaar. Hij hoopte dat 't kerkbezoek door de week en 't Lof van zondags meer werd bevor derd, want dat laat nogal wat te wensen over. In september van 't nieuwe jaar zal i door de Paters van Nuland hier een Mariale week worden gehouden in de zin van het Maria Legioen. De restauratie van de toren van de kerk die zal worden uitgevoerd door monumen tenzorg, moet nog wat op zich laten wach ten. De plannen zijn nog niet zover dat hierover meer kan worden vermeld. TWEEDE LUSTRUM JONGENSKOORTJE. Frater Angelico gehuldigd. Geheel onverwacht is een gerenommeerde uitvoering in elkaar gezet, als oudersavond van het Jongenskoortje van Frater Angelio. Het doel was vooreerst het tweede lustrum op meer populaire wijze te vieren. Sedert 1949 zwaait frater Angelico de dirigeerstok voor dit steeds meer bekend wordende jon genskoor. Dat dit zeer gewaardeerd wordt, blijkt uit de feestelijke opzet van de ouders avond van zondag. Alvorens het concert aanving opende de kleine Hennie v. d. Velden Mzn. met een declamatie de avond als jongste lid. Daarna bood Peter Verstegen de jubilerende diri gent een fraaie bloemenmand aan namens alle leden. Tot verbazing van allen nam frater Arnoud'de leiding van de jongste koorgroep. Hij gaf met de 20 leerlingen een liedje ten beste op hun onvermoeide leider frater Angelico. Na enige liederen nam dhr. Piet van der Sanden het woord als oudste lid van het koor, die zijn waardering uitte namens alle jongens over het werk en het succes van hun leider. Op cultureel, kerkelijk en ont- spanningsgebied heeft hij 10 jaar zijn beste krachten gegeven voor de jeugd van Loon en hij bood de frater een fraai leren tas aan voor opberging van de partituren van het koor. Ook de Zeereerw. heer Pastoor Mom mers gaf zijn voldoening kenbaar. Hij kende frater Angelico reeds langer dan zijn benoe ming alhier. Op jeugd- en zangterrein heeft de frater ook in Den Bosch zijn sporen ver diend. Spr. was blij zo'n jeugdleider op dit ge-, bied in de Loonse gemeenschap te hebben. Bij de Eerste H. Communies, de laatste Misweek e.d. kennen allen zijn belangrijke medewerking. De Pastoor hoopt deze emi nente frater nog lang in ons jnidden te heb ben. Hierop antwoordde frater Angelico op de hem geëigende wijze. Ook zei hij, niets ver moed te hebben van deze huldiging, doch gezien de belangstelling en de financiële steun kon hij nu met 100 leden in zijn koortje - dat nu een flink koor is gewor den - voor de dag komen, niettegenstaan de de hoge kosten die zulks met zich brengt. Na een operettelied sprak namens de ou ders van de zangertjes de heer Piet Hor vers voor het waarderende werk van de frater. Hij bood hem een drievoudig ge schenk onder couvert aan, n.l. van de zan gertjes, de ouders en de symphatiserenden. De frater dankte voor de gulle uitreiking van deze „prentjes", die zeer goed te pas kwamen. Na de pauze volgden nog enige populaire melodieën, welke in de richting leidde naar een grotere toekomst, want het is de be doeling dit koor in de belangstelling te gaan plaatsen. De wijze waarop de heer Piet van der Sanden met zijn mensen deze avond heeft weten te versieren, is buitengewoon ge slaagd. Het is voor frater Angelico en zijn jongens een stimulans geworden op de weg die hij voor zijn jongens wil bereiken. UITSLAG TOEP-CONCOURS. Zaterdag j.l. had in café De Echo der Duinen een tocp-concours plaats t.b.v. de Spaarvereniging De Vriendenkring. De uit slag was als volgt: 1 Slenders, 2 Hoezen, 3 Th. v. Dielen; 4 H. van Dielen. GESLAAGD. De heer Theo Kelder slaagde voor het le gedeelte S.P.D. Hij genoot zijn opleiding bij de Leer gangen te Eindhoven. ZILVEREN PRIESTERFEEST. Op 15 juni I960 zal ook de ZeerEerw. Heer Gerard Witlox, pastoor te Waal re, en geboren Waalwijker, zijn zliveren pries terfeest vieren. KOSTER-DIPLOMA. Op 10 december 1.1. zijn te Til burg geslaagd voor het koster-di ploma A J. Elshout te Kaatsheu vel, J. Heesbeen te Vlijmen en J. Joosen te Waalwijk. PAROCHIESTATISTIEK. De parochiestatistiek over 1959 geeft voor de vier Waalwij kse pa rochies de volgende cijfers te zien: St. Clemensparochie: Doopsels 67 (67); H. Communies 70.000 (70.000); Huwelijken 29 (27): Overlijden 22 (15). O.L. Vrouw Onbevl. Ontvangen: Doopsels 65 (49); H. Communies 61.000 (63.000); Huwelijken 14 (11); Overlijden 17 (16). St. Jan de Doper: Doopsels 104 (105); H. Communies 140.000 (170.000); Huwelijken 47 (40); Overlijden 31 (33). Het aan tal parochianen liep terug van 5616 tot 5540. De collectes voor de ker kenbouw brachten in 1959 in totaal 11.855.— op. St. Antoniusparochie: Doopsels 95 (101); H. Communies 104.000 (107.000): Huwelijken 36 (36); Overlijden 21 (28). De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op het jaar 1958. HUISVESTING VOOR 60 BEJAARDEN TE BAARDWIJK. De volgende maand zal een begin worden gemaakt met de verbou wing van het voormalige St. Anto- niusgesticht te Baardwijk, dat door de Stichting St. Antoniushof en voor de bejaardenzorg zal worden inge richt. Na de verbouwing zal het ge bouw, dat de naam St. Clemenshof zal krijgen, huisvesting kunnen bie den aan een 60-tal bejaarden. DEZE MAAND WORDT BEGONNEN MET SPORTPARK „ELZENHOVEN". In de raadsvergadering van j.l. woensdag deed burgemeester Teijssen de mededeling, dat zeer waarschijnlijk op 11 jan. a.s. een begin zal worden gemaakt met de werkzaamheden voor het sportpark „Elzenhoven". W.S.V. „HERTOG JAN". Op 9 jan. a.s. zal de W.S.V „Hertog Jan" haar 3e tocht in de serie „Winterwandelingen voor de jeugd" houden. Het vertrek is bepaald op half drie vanaf Ven keistraat 33, te Waalwijk. KERSTAVOND VAN DE K.A.V. AFD. WAALWIJK. Op woensdag 30 december j.l. werd de Kerstavond gehouden in de zaal van F. v. Helvoirt. Om 7 uur kwamen allen bijeen in de stemmig versierde zaal. De voor zitster, Mevr. Hamers-Leijsten, opende met gebed voor de zieken en de vluchtelingen. Zij sprak 'n welkomstwoord tot allen en in 't bijzonder tot Mej. Stokwielder en de voorzitster van de afd. Baard wijk, mevr. Boom-Snels. Onder lussen was Mej. Miep de Leeuw binnen gekomen en ook haar werd een hartelijk welkom toege roepen, alsook aan de Eerw. Ad viseur, kapelaan Lempens en aan kapelaan v. Gastel. In haar openingswoord sprak de voorzitster over „Kerstmis". God is voor ons mens geworden om de vrede te brengen op aarde. Als wij de vrede zoeken, moeten we allereerst vrede zoeken met God. Niet zelfzuchtig zijn en ook vriendschappelijk met elkaar om gaan, dan pas zal er echte vrede zijn in ons hart. Hierna wenste zij allen een zalig Kerstfeest. Na het zingen van een kerstlied werd er een begin gemaakt met de koffietafel. Hierna was het de voordrachtskunstenares Miep de Leeuw, die drie mooie kerstge dichten voordroeg, waarna zij 't prachtige kerstspel voordroeg „De Kerstboodschap". Kerstmis kent slechts één boodschap, die van de vrede. Vooral in de tijd rond kerstmis spreekt het verlan gen naar eendracht en vrede meer dan anders in de loop van het jaar. In de voordracht „De Kerstboodschap" komt deze wens tot uitdrukking bij een vrouw, die uit verlangen naar een plaats van vrede bet eigen vaderland verlaat om elders op de wereld die kostbare schal te zoeken. Tenslotte vindt zij die schat in het huis dat zij eens verliet. De voorzitster dankte mej. de Leeuw heel hartelijk voor haar hoogstaand spel en de fijne avond die zij ons bezorgd heeft. Hierna werd er een gratis ver loting gehouden. De voorzitster sloot deze KAV- bijeenkomst met de beste wensen voor ons allen en onze gezinnen. Moge dit jaar een goed vereni gingsjaar zijn en dat onze KAV moge groeien en bloeien. Tot slot wenste zij allen een zalig nieuw jaar en sloot de bijeenkomst met de chr. groet. LIQUIDATIE LANGSTRAATSE SCOOTERCLUB. Wegens opheffing, uitvoering gevende aan een daartoe geno men besluit, hebben op 30 déc. j.l. de liquidateurs aan de Bond van Bejaarden en Gepenensioneerden alhier de "beschikbare gelden van tie v.m. L.S.C. overgedragen. Dat deze sympathieke geste door de Bond van Bejaarden en Gepensioneerden op prijs werd gesteld, werd bij monde van de voorzitter der Bejaarden getuigd en de gelden namens de vereni ging dankbaar aanvaard. WINANDO VOORSPELDE GE LIJK SPEL RKC-VES. Onder toezicht van onze redacteur is tijdens de voorstelling, welke de helderziende-telepaat Winando gis teravond in De Gecroonde Leersse gaf, de verzegelde enveloppe ge opend, die de voorspelling van de heer Winando van de uitslag van de voetbalwedstrijd RKC-VES bevatte en die sinds j.l. woensdag bij onze redactie heeft berust. De door Wi nando voorspelde einduitslag kwam inderdaad overeen met de werkelijke uitslag 2-2. Tijdens zijn optreden van gister avond heeft de heer Winando verder vele verbluffende staaltjes van zijn kunnen gegeven. In het vlak van de telepathie spoorde hij de „dief" van een horloge op, onthulde verrassende dingen aan de hand van door de toe schouwers ingeleverde foto's en ver maakte tenslote de overigens veel te rumoerige zaal met knappe voorbeel den van hypnose. Het was een boeiende avond voor een uitverkochte zaal. VOORJAARSBODE. Ja, maandagse vrienden, het voor jaar komt weer naderbij op kousevoe ten en ten bewijze daarvan doen wij u melding van een meikever welke ons in de eerste dagen van dit nieuwe jaar door twee kinderen is getoond. Het beest zette een hoge borst en zei: „Zie zo, ik ben de eerste dit jaar en dat doet niemand me na!' Proficiat kever! On donderdag 21 jan, a.s. zal Het Brabants Orkest onder lei ding van Hein Jordans zijn jaar lijks concert in Waalwijk geven in het kader van het Kunstkring programma. Het programma omvat de Sin- fonia in Es voor Dubbelorkest van Joh. Chr. Bach, het concert voor fiuit en harp van Mozart, waarbij als solisten zullen op treden Dick Mooy (fluit) en An- nemarie van der Eerden-Bom (harp)na de pauze zal een uit voering worden gegeven van de 5e symphonie van Schubert en van de Petitie Suite (Jeux d'en- fants) van George Bizet. 's Middags zal Het Brabants Orkest concerteren in de aula van het dr. Mollercollege. Op het programma staan dan de Ouver ture „Die Geschöpfe des Prome theus" van Beethoven, Adagio voor Engelse hoorn en strijkor kest van Mozart met solist Anne de Vries (Engelse hoorn), en na de pauze 3 delen uit de 3e Sym phonie van Schubert en de Petite Suite van Bizet. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: step; bankbiljet; bril; hondje; twee zilveren guldens; da mesportemonnee; shawl; portemon nee. Verloren: portemonnee; 2 man den; portefeuille; bos sleutels; En gelse sleutel; toiletzakje; handschoe nen; step. AGENDA. Woensdag 8 uur repetitie da- nieskoor Oefening en Vermaak in De Twee Kolommen. Zondag 12 uur repetitie man nenkoor in De Twee Kolommen. Maandag en woensdag. Musis Sacrum 8 uur: „Duel aan de Bloedrivier", 18 jaar. Luxor 8 uur: „Piefke de schrik van de compagnie", alle leeft Dinsdag. Musis Sacrum 8 uur: „Peli kaan-eiland", door Toneelgroep „Puck" (Kunstkring). Op 21 januari 1924 verloor Rusland in Lenin de man, die het nieuwe staatsbestel van dit onmetelijke rijk reed- in zijn dro men had gezien en slechts tij behoefde om dat te verwezenlij ken. Deze tijd is hem niet gegund en ware er gein kracht figuur als Stalin geweest, die zijn hand reeds uitgestrekt hieid om het staatsroer over te nemen, de regeringsvorm van hel vroegere czarennjk zou er thans ongetwijfeld anders uitzien. Slechts zelden dringen zich formidabele staatsleide s tegelij kertijd naar voren of er ontstaan vroeg of laat geschillen tussen hen. Ook in dit opzicht was het een geluk voor de bolsjewisten dat een der heide groten reeds vroegtijdig van het wereldtoneel verdween. Want hoe wij ook over hem denken, groot is de figuur van Lenin zonder twijfel geweest. Ook groot in de goede zin In tegenstelling met zijn mede werker Stalin stamde Lenin uit de Bourgeoisie, de klasse die hij reeds op jeugdige leeftijd te vuur en te zwaard bestreed. Zijn vader was onderwijzer en zijn moeder een doktersdochter. Hij bezocht het gymnasium en zijn eindexa men was zo'n groot succes, dat hij er een gouden medaille mee verwierf. Een academische studie was hij hem ten volle gerecht vaardigd en reeds op 21-jarige leeftijd werd hij advocaat. Het marxisme had toen reeds zijn volle aandacht. Zijn verdere studies bewegen zich steeds op socialistisch gebied en speciaal de toepassing van Marx' leer op eco nomisch en polit'iek terrein had zijn volle aandacht. Het czarisme kreeg in Wladimir Hjitsj oelja- now, zoals zijn eigenlijke naam luidde, 'n geduchte tegenstander. In 1891 werd zijn oudste broer wegens moordaanslag op Alexan der III opgehangen. Deze terecht stelling maakte op Wladimir een diepe indruk en verstevigde zijn haat tegen het heersende regiem. Hij verhuisde in 1894 naar Pe tersburg en begon zijn propakan- ■Jawerk voor de revolutie. Spoe dig werd hij gevangen genomen en naar Siberië verbannen. Daar huwde hij in 1898 een medewerk ster uit St. Petersburg, Krupska- ja geheten, die hem tot zijn dood trouw heeft bijgestaan. In 1901) slaagde hij er in Zwitserland fe bereiken, waar hij tol 1917 loe met korte onderbrekingen in bij na armoedige omstandigheden heeft geleefd. In die 17 jaar heeft hij niet stil gezeten en veel van zijn literaire producten moet hij in Zurich hebben geschreven. Radicaler dan Marx De stijgende ontevredenheid in Rus land over het verloop van de oorlog gaf hem zijn grote kans, die hij blijk baar heeft benut. De Duitsers steun den hem, daar zij in hem een werk tuig zagen om de Russen tot het slui ten van een vrede te brengen. Toen 't overal gistte in het keizerrijk, bracht een Duitse trein Lenin naar Peters burg. Hier aangekomen wachtte hem het moeilijkste deel van zijn leven: de organisatie van de revolutie. Ruim zes jaar heeft Lenin ge zwoegd om uit de puinhopen van het czarenrijk naar eigen inzicht een so cialistische staat te scheppen, waarbij hij als uitgangspunt koos de Parijse commune van 1848. In grote lijnen volgde hij Marx, maar zo mogelijk was hij nog radicaler. Lenin was de man van het geweld en hij richtte een waar bloedbad aan onder zijn tegenstanders. Elke gelei delijke aanpassing was hem een gru wel. Alles was niet vóór hem was werd vernietigd. Zijn uiteindelijk doel was het opheffen van de staat, die hij zag als een onderdrukkings apparaat. Lange weg bleek te lang Voor de grote idee van gelijkheid van allen zonder staatsvorm verwe zenlijkt kan worden moeten eerst en kele voorstadia worden doorlopen. Deze zijn de dictatuur van het prole tariaat en de volle democratie. In de eerste fase heerst nog verdrukking uit noodzaak. Hij schrijft hierover „Bij de overgang van het kapitalisme naar het communisme is verdrukking nog noodzakelijk, maar dat is reeds de onderdrukking van de minderheid der uitbuiters door de meerderheid van de verdrukten". De productie middelen worden reeds in dit stadium overgebracht naar de gemeenschap. Hierna volgt de volle democratie, die zich kenmerkt door de centrale leiding van de gemeenschap. De pro ductiemiddelen en leiding behoren aan de staat (is gemeenschap). Het loon wordt naar prestatie gegeven. Tenslotte breekt de communisti sche gedachte door en krijgt ieder loon naar behoefte. Openbare macht bestaat er niet meer en elke vorm van dwang ontbreekt. Dit reisdoel is niet bereikt. De weg bleek te lang. De weg terug arbeider uit Moskou. Wolkow gehe ten, die veel gelijkenis had met Le nin, wiens overschot van dat mo ment af zou zijn verdwenen Doch dit is niet van doorslaggevend belang. Lenins waarde voor de we reld van heden is nog slechts nega tief. Zijn lichaam is een afgods beeld. Zijn geestelijke producten zijn verwrongen. Zijn idealen ble ken niet te verwezenlijken en de neerslag van zijn theorieën vervult thans een door onrust gekwelde we reld met een permanente angst, die de mens de dood doet verkiezen boven een wereld waarin Lenins geestelijke producten de basis van de maatschappij vormen. Er zün mensen wier leven en werken miljoenen mensenlevens zinloos opeist. Zo'n man was Lenin. H. M. Stalin heeft die weg verlaten. Hij maakte van de staat geen overgangs apparaat, maar een onderdrukkings machine, waardoor de menselijke in dividualiteit geheel wordt vernietigd. De indirecte slavernij van het kapi talisme leidde tot directe slavernij en staatkapitalisme. Heeft Lenin dit gewild? Zou hij dezelfde politiek als Stalin hebben gevolgd? Die vraag dient te worden gesteld, al is zij niet meer actueel. Waarschijnlijk zou Lenin, die van zijn volk hield en het waarlijk iets heeft willen leren, van de Russische kolos geen hoop gedachtenloze, murw ge propageerde menselijke mechaniekjes hebben gemaakt, zoals zijn gehate na volger dit heeft gepresteerd. Maar wel is gebleken, dat zijn theorie niet te realiseren was en hij heeft er zelf het bewijs voor geleverd toen hij als laatste regeringsdaad in 1923 zijn nieuwe Economische Politiek afkon digde. Hierbij werden de kleinere be drijven aan de eigenaars teruggege ven, waarmee de kapitalistische staat in feite was teruggekeerd. Zelf noem de hij dit een stap terug, echter zo zei hij: „om er twee voorwaarts te gaan." De geschiedenis heeft geleerd dat Jozef Stalin nadien nog vele stappen is teruggegaan totdat de volledige despotie hersteld was in nog schrik wekkender vorm dan voorheen. Wan neer dit alles, wat zich thans in Rus land afspeelt, nog Leninisme moet worden genoemd, dan moeten wij wel concluderen, dat de vrijheidsidee van Lenin een verworden vrijheid in houdt. Slechts in zoverre is de mens nog vrij in Rusland, dat hij het mo ment van zijn dood aanzienlijk kan vervroegen, namelijk door de bevelen van Chroesjtsjow en zijn mannen in het Kremlin te negeren of te criti- seren. Lenin zelf was diep teleurgesteld. Hij was een wilskrachtige figuur, met grote gaven, zodat hij zich in zijn maatschappij-beschouwing niet licht vergiste. Ondanks zijn diepgaande studie, zijn verziende blik en grote denkkracht moest hij op zijn ziekbed verklaren: „Wij hebben ons vreselijk vergist, alles wat wij in de revolutie hebben gelegd, is verloren gegaan." Zichtbare afgod. Heeft deze teleurstelling zijn ein de verhaast? Voor een man als Le nin, die in plannen en omvormings gedachten heeft geleefd en ge werkt, is dat nauwelijks aanvaard baar. Vermoedelijk is een hem in vroeger dagen toegebrachte hoofd wond, die nooit geheel genezen was, de oorzaak van een hersenaandoe- ning geweest, die zijn geest meer en meer verduisterde. In een soort van krankzinnigheid is hij gestorven. Zijn dood lichaam gaf het nieuwe Rusland een zichtbare afgod. Zijn gebalsemd lijk werd in een gewel dig Mausoleum op het plein van 't Kremlin geplaatst. Dit mausoleum werd de nieuwe bedevaartplaats voor de Russen, die in Lenin een soort godheid zien. Veel verhalen over zijn mummie hebben in de loop der jaren de ronde gedaan. Zo zou zijn lichaam te laat zijn gebal semd, waardoor men telkens zou worden genoodzaakt in te grijpen en het mausoleum tijdelijk te slui ten. In 1929 werd het stoffelijk overschot naar de torens van het Kremlin overgebracht, omdat het tijdelijk mausoleum door een defi nitief werd vervangen. Bij deze overbrenging zou het lijk door tem peratuurswisselingen ontoonbaar zijn geworden. Sindsdien zou het Russische volk een wassen beeld aanschouwen of het lijk van een ROOFOVERVAL OP MEISJE WAS IN SCENE GEZET. Verloofde kreeg 2000 gulden. De 16-jarige Ellen B., die op oude- jaarsochtend op het Gulden Winckel- plantsoen in Slotermeer zou zijn overvallen door een haar onbekende man en een tasje met 2000 gulden krijt raakte, heeft zaterdag onder tranen moeten bekennen, dat de over val in scène was gezet. Zij had het tasje met geld, dat zij voor haar werk gever naar een postkantoor moest brengen, afgegeven aan haar very verloofde. Deze, een 22-jarige han delsagent, ontkende aanvankelijk hardnekkig. Toen hij zijn alibi niet kon volhouden, kreeg de recherche ook zijn bekentenis los. Van het geld was slechts 30 gulden opgemaakt. Het meisje moest voor haar werk gever - de Coüperatie in de Sloter meer - het geld naar het postkantoor brengen. Zij vertelde op het Gulden Winckelplantsoen een duw van een achter haar lopende man te hebben gehad en met het hoofd tegen een muur te zijn gevallen. Het meisje be weerde versuft te zijn blijven liggen en even later pas gemerkt te hebben, dat haar tas met de kostbare inhoud was gestolen. Het viel rechercheurs op dat het meisje geen schrammetje had opgelopen en dat haar kleren niet besmeurd of gescheurd waren. De mogelijkheid dat de overval gefin geerd was, werd dan oo kgrondig on derzocht. De 22-jarige verloofde van Ellen B. werd verhoord. Hij vertelde op het moment van de overval vóór het Centraal Station te hebben ge staan, waar hij met zijn baas had af gesproken. De handelsagent moest met zijn werkgever naar Noordwij- kerhout en Leiden. De baas van de verdachte bevestigde de reis naar de ze plaatsen, maar bleek op een later tijdstip met de handelsagent afge sproken te hebben dan deze had op gegeven. Gebruik zelfplakkend tochtband voor het tochtvrij maken van uw ramen, deuren, enz. Het is gemak kelijk en afdoende. Het stukje lint, dat u er af moet trekken voordat u het band ergens opplakt, kunt u ook weer gebruiken door een kier in houtwerk dicht te plakken en even bü te verven. Plak reepjes van een fietsband om de wieltjes van rolschaatsen, u hebt dan geluiddempers, dus minder ka baal. -wW»»rr Teddyjasjes maakt men schoon met een papje van magnesia en tetra; (werken bij open raam). Zodra het jasje droog is, dit flink uitkloppen. Haren en stofjes op fluwelen kle dingstukken verwijdert men met 'n reepje schuimplastic. Vetvlekken op behang verwijdert men met pasta uit een tube, in de handel verkrijgbaar. Met een korst oud wittebrood lukt het soms ook wel. Vlekken van notedoppen behande len met warm water en met azijn naspoelen. Oude olievlekken behandelen met 2 delen geest van salmiak en 1 deel terpetij n. Behandeling zonodig her halen. Veel snoepen en overmatig gebruik van suiker bederven de eetlust, het gebit en de slanke lijn. Weest dus matig. Kennismaking zoekenden van alle leeftijden en standen. Wendt U voor serieuze huwe lijksbemiddeling tot de afde ling van de 10 samenwerken de huwelijksbemiddelingskan toren. Talloze dankbetuigin gen ter inzage. Nederlands Bemiddelingscentrum. Hoofd Administratie postbus 6037 Amsterdam. Ontvangkantoor Nw. Bossche weg 92 te Tilburg. Ontvangdagen dag. ook zat. en zond. v. 2-8 uur. Desgewenst huisbezoek.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 7