waalwijkse en UnqstRAAtse couraïtc lene miene mutte, tien pond grutten BINNEN- EN BUITENLAND In Europa komt propagandazender van vrije Russen Plaats onbekend Lanoómc Waarom zo wantrouwend? Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. De Icruideniersvakopleiding vormt vakmensen en mensenkenners. DE HELFT van Uw GELD TERUG! VRIJDAG 8 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 2 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" (van onze verslaggever) Alexej Kandaoerow, vertegenwoor diger voor Nederland van het ver bond van Russische Solidaristen, heeft tijdens een persconferentie in Den Haag verklaard, dat „ergens in Europa" een vaste radiozender zal worden gebouwd. De installatie zal voldoende sterkte krijgen om ondanks de stoorzenders de verste uithoeken van Rusland te bereiken. De programma's, welke zullen worden uitgezonden, beogen een juiste voorlichting van het wereldge beuren te geven om daarmee een te genwicht te vormen tegen de eenzij dige Russische persvoorlichting. Men wil uiteindelijk in Rusland een revo lutionaire stemming kweken tegen het communistisch bewind. Tot nu toe heeft de organisatie zich moeten behelpen met een kleine mo biele zender van 35 watt, welke tot in Midden-Rusland wordt beluisterd. Hoe belangrijk men daar het werk van deze radio Vrij Rusland opvat, tonen de maatregelen aan, welke te gen de uitzendingen worden onderno men. Twaalf stoorzenders in de Oost- europese landen trachten een wand van storende geluiden op te trekken tegen de anti-communistische pro gramma's. Alleen in Polen vroeg dit jaarlijks een bedrag van bijna 63 mil joen roebel. De mobiele zender is sinds 1950 in bedrijf geweest. Spoedig zal hij wor den vervangen door een vaste studio, welke een kracht van verscheidene honderden watts krijgt. Hierdoor wordt iedere stoorzender overtroefd. Overigens zijn de bedieningsman schappen van de mobiele zender er dikwijls in geslaagd de sterke Russi sche tegenstanders te slim af te zijn. Door een kleine verandering van golflengte konden zij ongestoord ver der zenden. ILLEGAAL De 35 watts zender is gemonteerd op enkele vrachtwagens, welke aan deze kant van het IJzeren Gordijn opereerden. Men werkte voornamelijk in de onbegaanbare gebieden van de Westeuropese landen. Om politieke redenen werd deze zender door de re geringen als illegaal beschouwd. Het hierdoor ontstane risico om gearres teerd te worden, noodzaakte dikwijls tot een plotseling afbreken van de programma's. Voor een nieuwe zender is door een niet nader genoemd land een stuk grond beschikbaar gesteld. Arrestatie door de politie behoeft men dus niet meer te vrezen. Overigens zegt dit niet dat men zonder waakzaamheid zal kunnen werken. Ondergrondse communistische organisaties jagen nog altijd op de zender van radio vrij Rusland. Zij slaagden er vorig jaar in door een bomaanslag de reparatie werkplaats te vernietigen. De zender zelf heeft men nog nooit weten te ontdekken. Rond het gebied, waar in de toe komst de nieuwe vaste zender wordt gebouwd, zullen, ter voorkoming van een overval, wachtposten worden uit gezet. Volgens Alexej Kandaoerew kan de zender succesvol werken, doordat de stemming in Rusland niet zo com- munistisch is als algemeen in het Westen wordt aangenomen, j Door contacten met Russen uit al le lagen der bevolking is men tot de overtuiging gekomen, dat de huidige leiders niet zo stevig in het zadel zit ten als wordt beweerd. De propaga-ï- dareizen van Chroestsjow naar het buitenland, hadden, aldus Kandaoe rew, vooral de taak door het winnen van Westerse sympathie de sympa thie van het eigen volk terug te win nen. (Nadruk verboden) precies de klant te kunnen adviseren bij het inslaan van de artikelen voor een bepaald menu. Stel dat er een dame komt, die een 1 en ander bestelt voor een rijsttafel, dan kan de goed opgeleide kruidenier i aan deze artikelen dadelijk onderken- nen, waarvoor de klant ze nodig heeft, j maar door zijn kennis weet hij ook wat er zoal verder bij komt kijken en wanneer de klant ophoudt met be stellen en er nog iets ontbreekt, is hij in staat haar tactvol op het ontbreken de te wijzen. Hierdoor bespaart hij haar misschien een desillusie waar door haar etentje in duigen zou val len." Positief karakterspel Maar dit brengt ons meteen op een ander onderdeel van de opleiding, te weten het verkoopgesprek. De cursisten krijgen onderricht in psychologie. Zij leren de verschillen de mensentypen kennen, alsmede de hoofdlijnen van hun karakters. Te vens leren zij verkooptechniek hierop te spelen. Niet het domme en ouder wetse.: „moet u geen blikje zalm er bij?" in negatieve zin, want de ver koper geeft de klant dan als het ware het negatieve antwoord in de mond. Hij moet in zijn verkoop positief zijn. De leerlingen leren hier een op de verkoop ingesteld goed gesprek vlot te voeren, niet opdringerig te zijn, doch correct adviserend met positieve suggesties de klant van dienst te zijn, waardoor die een prettige indruk van de zaak krijgt. Daarmee dient de toe komstige kruidenier ook zijn verkoop. Heel belangrijk vooral in onze mo derne tijd van efficiëncie is ook het vak winkelindeling. Bij dit onderricht leert de cursist af te rekenen met oude gewoonten. Hij moet zijn winkel zo handig mo- Ook het etaleren wordt ernstig be oefend in een speciale serie mode etalages. Hier krijgen de cursisten volop de gelegenheid hun creatief vermogen te ontwikkelen en uit te leven. Ook het hierbij behorende let- teö- en cijfertekenen wordt geleerd. Een klein restje worst! Dan is er nog een zeer belangrijk vak te weten de bedrijfs-economie. Het kruideniersbedrijf kent maar eei) kleine winstmarge en hoe eigen aardig het ook mag klinken een paar centen kunnen hier de gehele winst uitmaken. De heer Lemckert demon streerde dit voortreffelijk. „Bij het opsnijden van een worst op de afde ling vleeswaren is de helft van de worst minstens noodzakelijk om de leverancier van deze worst te betalen. Van de overgebleven helft is drie kwart nodig voor bedrijfsonkosten en in dat laatste overgebleven restje zit nu de winst voor de kruidenier. Geeft hij die stukjes gratis weg voor de hond van de klant, dan staat hij later verstomd over het feit, dat hij geen winst heeft gemaakt, ter wijl de zaak toch goed loopt. Op al die kleinigheden maken wij de leer lingen attent. Ook het controleren van de reke ningen van onze leveranciers is be slist noodzakelijk. Waar gewerkt wordt worden toch fouten gemaakt, dat is iets heel normaals en waarom zouden wij van zo'n fout niet de dupe kunnen worden? Veel kruideniers doen niet aan die controle. Jarenlang betrekken zij van een leverancier die zij uiteraard volkomen vertrouwen en blindelings betalen ze de rekeningen. Toch is dat niet juist. De rekeningen moeten gecontroleerd worden en eerst na juist bevinden betaald, daar is zo wel de leverancier als de detaillist ning te kunnen krijgen voor het transport van 400 ton veevoer. Een groot expeditiebedrijf in Amsterdam zat met 50 ton melkpoeder voor Frankrijk. De ironie van het geval wil dat ze nu samen zullen proberen hun goed aan de Franse grens over te la den op Franse wagens. Een groot expeditiebedrijf in Amsterdam had nog twee oude vergunningen van vóór 1 januari, maar het had er maandag eigenlijk minstens zes moeten hebben. Het heeft de goederen, die nu niet vervoerd kunnen worden, aan de op drachtgevers moeten terugsturen. Die moeten dan maar zien hoe ze hun spullen in Frankrijk krijgen. Houd altijd Rennies bij de hand... Dan kan overtollig maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten doven 'Cv pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gé- makkelijk in te nemen die Rennies - on opvallend - één voor één hygiënisch ver pakt. En nog lekker van smaak bovendien... (Van onze verslaggever). „Aan de goede kruidenier en de goede kruidenierszaak moeten hoge eisen gesteld worden". Dat is de mening van de heer J. Th. Lemckert, directeur van de kruideniersvakschool te Utrecht, een unieke instelling in Nederland, waarvan 'slechts een pendant te vinden is in west-Duitsland en een aanmerkelijk eenvoudiger op leiding in Zwitserland. Deze vakschool is een idee van de heer Lemckert, die zelf uit een kruideniersmiljeu stamt en economie studeerde in Rotterdam. Toen in 1937 de vestigingswet een vakopleiding eiste werden er in on geveer zeventig plaatsen in ons land eenvoudige cursussen ingesteld, die aan toekomstige kruideniers de mo- mogelijkheid boden zich voor de mi nimum eisen te bekwamen. Deze op leidingen gaan echter niet verder dan de minimumeisen die de wet stelt. De heer Lemckert zag in, dat er heel wat meer komt kijken om een goed kruidenier te zijn, dan alleen maar wat warenkennis en een mid denstandsdiploma, maar dat meer kon in de cursussen niet verwerkt worden. Daarom ontstond in 1947 de particu liere kruideniersvakschool, waar de leerlingen in een halfjaarcursus een werkelijk allesomvattende opleiding krijgen. De cursisten komen uit het gehele land en worden tegen een ver goeding bij gezinnen ondergebracht. Bij deze plaatsing wordt met diverse factoren, zoals het godsdienstig mil- jeu waaruit de cursist komt e.d., re kening gehouden. De leerlingen, die in leeftijd over het algemeen varieren van 16 tot 26 jaar, maken lange dagen, want om al die voor dit vak zo belangrijke stof in een half jaar te verwerken, moet er echt wel hard gewerkt worden. Niet alleen warenkennis Natuurlijk waren wij belangstellend om te weten wat de cursisten al zo voor lessen volgen. De heer Lemckert nam ons mee op een tocht langs de di verse schoollokalen waar les werd ge geven. Daar was ten eerste de klas waar les wordt gegeven in warenken nis, want dat is toch wel een van de belangrijkste vakken. De toekomstige kruidenier moet precies weten wat hij verkoopt en zich een oordeel kunnen vormen over kwaliteit en prijs. Dit is een vak, dat ook gegeven wordt in de opleiding die voor de wet noodzake lijk is. Maar de kruideniersvakschoo gaat nog verder. „Het is ook van zeer groot belang, dat de leerling weet wat men met de later door hem te verkopen artikelen gaat doen. Daarom wordt er ook les gegeven in menuleer. Hier wordt on derricht, welke ingrediënten de huis vrouw heeft te gebruiken voor het be reiden van haar voedsel. De leerlin gen moeten zelf bakken, koken en braden in een daarvoor speciaal inge richte modelkeuken, voorzien van al le moderne gemakken. Het is als het ware een gedeeltelijke koksopleiding, die hen later in staat zal stellen om Gratis advies en volledige schoonheidsbehandeling ZONDER enige ver plichting tot kopen. Op 18, 19, 20 januari I960 door een gediplomeerde schoonheidsspecialiste van Lancöme. GEEFT U TIJDIG OP I Drogisterij MIOCH Grotestraat 317, Waalwijk Telefoon 3071 gelijk indelen. Niet in de zomer de peulvruchten dicht bij de hand, om dat ze daar altijd gestaan hebben en de limonade op de bovenste plank, want dat kost tijd en arbeidskracht die nuttiger besteed kan worden. Waar schuilen de kneepjes Hiermede komen we ook op het terrein van de winkelaankleding. De huisvrouwen moeten zich in de win kel van haar kruidenier thuis voelen. Het moet er modern hygiënisch zijn, maar toch gezellig. Dat is een pro bleem op zichzelf, waarbij veel af hangt van de juiste feeling van de eigenaar of de man die het winkel interieur ontwerpt. Iets teveel of te weinig licht kan de hele sfeer be derven en bij zo'n inrichting moet de eigenaar met uiterste nauwgezetheid en overleg te werk gaan, want vooral voor een krudienier'die zich nieuw gaat vestigen is dit visitekaartje van zijn zaak bijzonder belangrijk. Door middel van een klaslokaal dat werkelijk keurig als winkel is aange kleed en ingericht, toont men de leer lingen waar de kleine belangrijke kneepjes zitten. In dit zelfde lokaal oefenen zij in de verkoop en het ge sprek met een klant, waarbij beurte lings de ene leerling verkoper en de ander klant is. mee gebaat". Ook de zelfbediening Bij het bezoek aan deze in Neder land zo unieke instelling kregen we een werkelijk voortreffelijke indruk van de manier waarop hier de toe komstige kruideniers worden opge leid. Niets is vergeten. Zo wordt er op het ogenblik heel hard gewerkt aan een grote zaal, die ingericht zal worden tot een grote zelfbedieningszaak voor kruideniers waren. Hier zullen de leerlingen uit gebreid onderricht krijgen in alles wat met de in deze tijd zo gewaardeerde zelfbediening te maken heeft, want i de instelling van de kruidenier ten opzichte van zijn klanten is in zo'n j geval heel anders. De klant heeft een grotere mate van vrijheid en het per- j soonlijk contact tussen de winkelier en de klant is aanmerkelijk minder. Toch blijkt de mogelijkheid dit in de praktijk op te vangen, zonder dat de klant in zijn vrijheid geknot wordt. Al deze dingen vormen weer de nieuwe schotel die aan dit reeds zo uitgebreide menu zal worden toege- i voegd. De hier opgeleide kruidenier is in 1 de ware zin des woords een vakman en tot in alle details voor zijn taak be- rekend! (Nadruk verboden) DE INVOER PER WEGVERVOER IN FRANKRIJK STOP! Het Nederlandse wegvervoer naar Frankrijk is met ingang van deze week voor het grootste deel lamge legd. De vergunningen voor dit ver voer van groenten, fruit, veevoeder, vlees, melkpoeder, kaas, enzovoort, die van het Franse ministerie van verkeer moeten afkomen, zijn wegge bleven. De grote Nederlandse expe diteurs zitten met de handen in het haar, omdat ze aan de aanvragen van i hun opdrachtgevers niet kunnen vol- doen. Niet alleen het wegvervoer van j hier naar Frankrijk is komen stil te liggen, ook het omgekeerde is het geval. Wat de betekenis hiervan is kan blijken uit het feit, dat de Neder landse wegvervoerders bijna het totale vervoer van Nederland naar Frankrijk en omgekeerd in handen hebben. Een groot expediteur in Franeker bleek maandagmorgen geen vergun- i Een Haagse expediteur zat maan dag met 12 ton rundvlees te kijken, omdat de vergunning voor het ver voer onbrak. De opdracthtgever zal de grootste moeite hebben het vlees aan de man te brengen, omdat de Fransen speciaal gesneden vlees wen sen (zogenaamde achtervoeten). Zo zijn er nog vele voorbeelden te geven van vervoerders, die door deze voor hen onbegrijpelijke Franse maat regel gedupeerd worden. Men veronderstelt dat hier sprake is van de naijver der Franse spoorwe gen. ONDERWIJZERS OOK NIET BIJ VAKCENTRALE. Nu de N.O.V. (Nederlandse on derwijzersvereniging) en de P.C.O.V. (Prot.-christ. onderwijzersvereniging) vorige week reeds een aansluiting bij de resp. daarvoor in aanmerking ko mende vakcentralen, het N.V.V. en het C.N.V., hebben afgewezen, heeft zaterdag het Katholiek onderwijzers- verbond (K.O.V.) besloten voorlopig zich niet bij een rooms-katholieke vakcentrale aan te sluiten. PRESIDENTSVERKIEZINGEN V. S. Kennedy (katholiek) kandidaat. Senator John Kennedy, een 42-ja- rige katholiek uit Massachusetts, heeft zaterdag bekend gemaakt, dat hij zal dingen naar het democratische kandidaatschap voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november; voor het vice-presidentschap wil hij niet in aanmerking komen. Kennedy is de jongste kandidaat president sedert Teddy Roosevelt en de eerste katholieke sinds Alfred E. Smith. Hij is een van de zeven nog in leven zijnde kinderen van Joseph Kennedy, die van 1937 tot 1940 am bassadeur in Engeland was. Zijn va der bouwde indertijd als financier een groot vermogen op voor hij in diplo matieke dienst trad. Het fortuin van de Kennedy's wordt op 250 miljoen dollar geraamd. DRIE ZOONS UIT EÉN GEZIN TF. EINDHOVEN OVERLEDEN. De Eindhovense politie en justitie in Den Bosch zijn er na een week van uitvoerige onderzoekingen nog niet in geslaagd klaarheid te brengen in het geheimzinnig overlijden van een 13-jarige Eindhovense jongen, de zoon van een weduwe, pensionhoud ster, die 28 december na een korte plotselinge ziekte is overleden. Hij was de derde zoon, die op deze ma niet om het leven kwam; in augustus en november vorig jaar stierven zijn 15- en 16-jarige broertjes op dezelf de manier. Na het eerste sterfgeval is een uit voerig medisch onderzoek ingesteld, dat echter niets bijzonders aan het licht bracht. Toen de tweede jongen was gestorven, is een gerechtelijke sectie uitgevoerd; ook deze bracht niets bijzonders aan de dag De moe der van de jongens, die telkens direct de dokter had gewaarschuwd, liet na de dood van de tweede jongen het derde kind aan een specialistisch on derzoek onderwerpen. Men was na melijk, nadat men aanvankelijk aan vergiftiging had gedacht, op de ge dachte gekomen, dat de ziekte wel licht uit het gestel van de kinderen voortkwam. Het onderzoek van de jongen was nog niet voltooid, toen ook hij plot seling ziek werd en binnen enkele da gen in het ziekenhuis overleed. Ook dit keer heeft dr. Zeldenrust sectie verricht. Daarbij is wederom niets aan het licht gekomen. Men wacht echter nog op de uitslag van een aantal laboratoriumproeven, die nog geruime tijd kunnen vergen. Hoewel er niemand in staat van be schuldiging is gesteld, zet de politie haar onderzoek voort. NA ACHT MAANDEN STAALCONFLICT IN AMERIKA OPGELOST. Het langdurigste staalconflict, waardoor de Verenigde Staten ooit zijn getroffen, is maandag opgelost. Na acht maanden felle strijd, heb ben industriële en vakbondsleiders „vrijwillig" een regeling aanvaard, die aan de meningsverschillen een einde maakt, zo heeft de Amerikaan se minister van arbeid Mitchell mee gedeeld. Zowel de minister als vice- president Nixon hebben een groot aandeel in de bereikte overeenkomst gehad. De nieuwe cao zal eerst wor den voorgelegd aan de looncommiss- sie van de vakbond, welke dinsdag bijeenkomt Aan loonsverhogingen en sociale voorzieningen kost deze cao 39 dollarcent per manuur. Na de heetgebakerde dreigementen uit Caracas wegens de affaire met de op Aruba verdwaalde vliegers, die in Venezuela het vuur van de Cubaanse revolutie wilden overplanten, is het geruststellend te vernemen, dat de Venezolaanse president in zijn nieuw jaarsrede een waardiger houding heeft aangenomen. Den Haag en Willemstad hebben enkele dmppels olie geplengd en daarmee de storm in het glaasje water bezworen. Nu geloven wij dat het koninkrijk Nederland in deze tijd vredelievender bedoelingen heeft dan in de jaren i un 1870 tot 1908, toen wij daadwerke lijk op de vuist zijn geweest met de dictators Antonio Guzman Blanco en (what is in ja name?) Ciuriano Cas tro, wiens vloot wij en-passant ver nielden en wiens havens wij blokkeer den. Het is evenwel een opprettige herinnering voor onze naaste buren in de west en wij mogen het de V ene- zolanen daarom niet euvel duiden, dat zij ons zo wantrouwend bejege nen, nu volgelingen van een andere Castro Aruba als steunpunt konden gebruiken. Nederland heeft Venezuela nodig, omdat daar de olie vandaan komt, die op Curagao wordt geraffineerd. Om gekeerd is Venezuela, zolang het zelf te onrustig is voor de vestiging van eigen raffinaderijen met buitenlands kapitaal, afhankelijk van de Neder landse reders en raffinaderijen. Den Haag en Willemstad zullen zich niet alleen dit incident op bevredigende wijze moeten bijleggen, zij zullen ook wijze voorzorgen moeten treffen om een al te lichtvaardige ontvangst van Middenamerikaanse oproerkraaiers in den vervolge te voorkomen 1 G. Wanneer U ons, bij aankoop van Uw baby-uitzet, de juiste geboortedatum van de te verwachten baby opgeeft, ontvangt U van ons DE HELFT VAN HET BE STEDE BEDRAG TERUG. ledereen heeft nu evenveel kans. ST. ANTONlUSSTR. 4 WAALW'JK

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 11