wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couR^nt Een belangwekkend jaar DRUNEN WASPIK 10% korting AKSIE 2000 TWEE DUIZEND GULDEN Filmjournaal Nieuwkuijk Haarsteeg Op matrassen, dekens en ledikanten Heusden VRIJDAG 8 JANUARI I960 83e JAARGANG No. 2 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 TeL-adres: „Echo* Er is alleszins reden ons af te vragen wat 1960 ons-op economiscn en politiek gebied zal brengen. Het zal ongetwijfeld in menig opzicht een belangwekkend jaar worden. Een jaar waarin zowel op nationaal- als op internationaal terrein be langrijke beslissingen zijn te ver wachten. De gehele wereld zal in 1960 uit zien naar wat de topconferentie tussen de Grote Vier zal opleveren Niet dat we hiervan direct belang rijke beslissingen moeten verwach ten, maar in ieder geval zal er de aanwijzing uitkomen hoe de inter nationale verhoudingen in de naas te toekomst zullen zijn. Men zal er wellicht ook uit af kunnen leiden of er op het gebied van de ontwa pening vorderingen zullen worden gemaakt. Maar eerst gaat Chroesjt- sjow nog een bezoek aan Parijs brengen en komt Eisenhower nog naar Moskou, contacten die van groot belang zijn voor de daarna volgende topconferentie. Ook voor de Europese verhoudin gen belooft 1960 een belangwekkend jaar te worden. Hoe zal de ontwik keling van de Europese Economi sche Gemeenschap zijn en zal er nog een samenwerking tot stand komen met de groep van zeven, waarin Engeland de boventoon voert? Deze ontwikkeling is vooral voor ons land van enorm belang, want t wordt steeds duidelijker dat de sa menwerking met de zes van de Eu. romarkt voor ons land, naast voor delen, ook belangrijke nadelen zal brengen wanneer daarnaast niet 'n soepeler samenwerking verkregen wordt met andere Europese landen. We veronderstellen dat er zich o^ dit gebied in het voor ons liggende jaar nog interessante ontwikkelin gen zullen voordoen. Wat onze nationale economie be treft valt te verwachten, dat 1960 wel een goed jaar zal worden. De meeste fabrieken zijn weer volop bezet met orders en de leverings tijden zijn alweer langer geworden dan ze een jaar geleden waren. Ook de internationale handel, waarin wij met onze scheepvaart een zo belang rijke rol spelen, neemt weer in om vang toe. Voor werkloosheid valt in het komende jaar dan ook nauwe lijks te vrezen. Voor wie werken kan, en wil, zal er in dit jaar zeker de gelegenheid zijn om daarmee 't dagelijks brood te verdienen. De nieuwjaarsreden van de voor zitters der Kamers van Koophandel, die wij tot dusverre onder ogen kregen en die toch de weerklank zijn van de gang van zaken in han del en industrie, blaken van opti misme. Daar zullen we allen zeer blij mee zijn, maar we moeten nu toch niet denken dat we alles kun nen en er geen gevaar dreigt. Maar het spook van overbesteding en dus van inflatie zal dit jaar wel weer dreigend om de hoek gluren. Men heeft andere jaren gezien hoe spoedig malaise en inflatie kunnen optreden, met als gevolg bestedings beperking en de vele narigheden daarvan. Er liggen, naast een huur verhoging compenserende loonstij- stijging nog loonsverhogingen te wachten voor enkele sectoren van het bedrijfsleven en voor ambtena ren. Ook deze regering ziet nog geen kans om de overheidsuitgaven te verminderen. De gunstige con junctuur vereist uitbreidingen en vernieuwingen. Allemaal factoren die het bestedingspeil kunnen ver hogen, waarbij het de vraag blijft of dit door productieverhoging vol doende zal worden opgevangen. En dan staan er ons, zoals wij reeds eerder opmerkten, op politiek gebied in Nederland zeer belang wekkende kamerdebatten te wach ten: de reclame in de televisie, de Mammoetwet op onderwijsgebied van minister Cals en de eventuele wettelijke regeling van de voetbal pool. Het is thans nog niet te zeggen hoe de discussies hierover zich zul len ontwikkelen, of en tot welke compromissen de regering of de partijen eventueel bereid zijn, maar in ieder geval is het mogelijk dat t voortbestaan van de huidige rege ring dit jaar wel eens ernstig be dreigd zou kunnen worden. Naast de genoemde punten zijn er natuurlijk nog vele andere waarvoor 1960 een beslissend of in ieder geval belangwekkend jaar zal worden. De gehele wereld is in een stadium van evolutie, waarvan het einde nog niet is te voorzien. H. v. W. ZÜNDAGDIENST. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoed gevallen. Dienst: Dr. Verhaak. WINTERWEEKEND VERKENNERS. Kamperen behoeft niet alleen beperkt te blijven tot de zomer. Dit hebben de ver-, kenners van de Dr. Akkermanstroep bewe- I zen. Ze hebben op 2 en 3 januari j.l. een zeer geslaagd weekend gehouden in de om geving van Haaren en Esch. ST. HUBERTUSG1LDE. Het St. Hubertusgilde dat zondag j.l. een algemene ledenvergadering hield, heeft op deze vergadering verschillende punten voor 1960 vastgelegd. Zo zal op 1 mei het jaar lijkse schietconcours van de Langstraatse Bond in Drunen worden geopend en op 26 juni houdt men een groot nationaal schiet concours. Het streven van het gilde is ook om in 1960 een vaandel in bezit te krijgen, afs- mede vendels en trommen. Ten bate hier van zullen in 1960 verschillende acties wor den gehouden, waarvan o.a. een rikconcours op 6 febr., terwijl ook een barakconcours in voorbereiding is. K. A. B. In het kader van het ontwikkelings- en ontspanningsprogramma zal a.s. dinsdag een cabaretavond gegeven worden in de grote zaal van de Hoge Braken, voor de leden van de K.A.B. Aanvang 8 uur. R. K. J. B. De RKJB zal op 16 en 17 januari in samenwerking met de RKBB in de zaal van H. van Delft haar jaarlijkse toneelavond geven. INVENTARIS WIT-GELE KRUIS-** GEBOUW. In 1960 zal Drunen - Elshout eindelijk de beschikking krijgen over een nieuw en goed Wit-Gele Kruisgebouw, waarmee ook op dit terrein, dank zij de activiteit van de laatste jaren, ook de wens van de bevolking in vervulling gaat. Het behoeft geen betoog, dat dit op het terrein der volksgezondheid een belangrijke vooruitgang betekent, waarop we met recht trots kunnen zijn. De totstandkoming hier van heeft echter grote financiële offers ge vraagd van de Kruisverenigingen. Zo erg, dat de middelen voor een passende inventa ris ontbreken. Teneinde het bestuur van de Kruisvereni gingen uit deze zorgen te helpen is een comité in het leven geroepen, dat zich tot taak gesteld heeft te rachen de benodigde middelen daarvoor (f 15.000.-) bijeen te brengen. Zulks is echter alleen mogelijk, als eenieder spontaan en naar vermogen hier-, toe meewerkt. Het comité is er zich van be wust, dat zij een ernstig beroep moet doen op Uw milddadigheid en ziet zich zelfs ge noodzaakt om op de bedrijven een extra beroep te moeten doen. Het comité durft dit doen omdat met de ze actie iedereen in de gelegenheid komt om daadwerkelijk mede te werken aan de tot standkoming en voltooiing van dit gebouw, dat in feite een gemeenschapsgebouw is. Deze gelegenheid zal niemand willen laten voorbijgaan. Binnen enkele dagen zulen de collectan ten U met een bezoek vereren teneinde Uw bijdrage in ontvangst te nemen. Bovendien zij nog vermeld, dat aan deze inzameling een bijzondere attractie is ver bonden, n.l. voor iedere bijdrage van f 1.- zal een nummer worden afgegeven, hetwelk kans geeft op enkele waardevolle prijzen. In het comité van aanbeveling hebben zitting genomen: Hoogeerw. heer Deken Rooyackers; Zeereerw. heer Pastoor Ver steeg; C. van Drunen, voorzitter R.K. Boe renbond; M. Elshout, voorzitter afd. Drunen van de Federatie van Schoenfabrikanten; W. van Gorp, voorzitter K.A.B.C. van Herpt, voorzitter Middenstandsver.; M. Lips, In dustrieel; Notaris H. M. L. M. Schreurs; Dr. H. M. Verhaak; J. Vissers; Dr. P. J. v. d. Wouw. Het uitvoerend comité bestaat uit: A, D. C. Snels, voorzitter; G. W. v. d. Broek, se cretaris-penningmeester; P. H. R. M. Jans sen; Mevr. Ploegmakers; C. J. van Riel; Mevr. Verhaak; J. van Weert; J. Werner NED. BOND VAN OUD-STRIJDERS DRUNEN - ELSHOUT. De Bond van Oudstrijders hield op dins- dag 29 december een onderlinge schiet wedstrijd in de zaal van de Gez. Elshout. De uitslagen waren als volgt: Demes: 1 mej. van Oosterhout 162-162; 2 mevr. van Huiten 162-161. Korps A 1 Sjef Brok 175-171; 2 L. v. Huiten 173-172; 3 H. v. d. Wiel 172-172; 4 Starreveld 171-167; 5 N. v. d. Wiel 167- 166. Korps B 1 L. H. van Oosterhout 169- 168; 2 J. van Oosterhout 162-161; 3 A. G. Aerts 161-159; 4 Fr. v. Delft 161-158; 5 J. v. d. Wiel 157-151. Korps C 1 J. A. Vissers 155-153. BURGERLIJKE STAND DRUNEN over december 1959 Geboren Esther dv M v d Wiel-v Gor- cum - Theresia dv M Coenen-Maas - Henriette dv Chr v Wezel-Pullens - Adri- aan zv E Lapré-de Brouwer - Clazina dv A v d Sanden-Vermeer - Johannes zv A Rombouts-v Sluisveld - Anna dv C Ste- I vens-Lodewikus - Richard zv L Beeloo- Giffard - Martinus zv v. Keulen-Hansen - Cornelis zv C Pulles-Boons Johanna dv C Keetels-de Munnik - Maria dv A Bou- dens-Michon Lambertus zv A van Box- tel- de Kok Lconarda dv I v Ravesteijn- van Halder - Cornelia dv J Vissers-van Weert. Overleden Adriana Robben ev W Brok 74 j - Martinus Elshout ev P Veltman oud 88 j - Pieternella Ommens 67 j - Johanna Melis wed v W v Loon 84 j - Cornelis Sprengers 78 j. Huwelijken Marinus Vesters 33 j met Wilberta de Wit 23 j - Petrus de Vos 30 j met Elisabeth van Huiten 24 j - Hen- drikus Keetels 25 j met Maria Cales 25 j - Adrianus Kooien 30 j met Maria Griet jes 29 j - Antonius Schuwer 39 j met Ma-, ria Pelden 30 j. AGENDA. Vrijdag: Hoge 7.30 uur Drunense Balletschool, Braken. Zaterdag 8 uur: Rit in de nacht, 14 jaar Hoge Braken. Zondag 11.30 uur Repetitie Harmonie Beatrix, zaal H. van Delft. 11.30 uur Repetitie Harm. De Volhar ding, zaal Gez. Elshout. 11.15 uur: RK Bibliotheek, Hoge Braken 2.30 uur: DVC I-GVV I. 5 uur: Rit in de nacht, 14 jaar Hoge Braken. 8 uur Opstand der Gladiatoren, 13 jaar, Hoge Braken. „OPSTAND DER GLADIATOREN" Dit spectaculaire filmverhaal speelt zich af in de tijd toen het Romeinse Rijk op het toppunt van zijn bloei was en zich uitstrekte van Brittannië tot Klein-Azië. Ondanks deze indrukwekkende macht van Rome breekt en in Armenië toch een opstand uit. Het land is verdeeld in twee partijen, enerzijds de even wrede als mooie regentes Amira (Gianna Maria Canale), die, geadviseerd door haar sluwe Scytische minister Bukalla, op de hand van de Romeinen is, anderzijds de plattelandsbevolking die onder leiding staat van Asclepius en het Romeinse juk wil afschudden. De jonge tribuun Marcus krijgt de opdracht om de rust in Armenië te herstellen, waarbij het hem al spoedig duidelijk wordt dat van Amira het grootste gevaar te duchten is. Hij raakt ten slotte bevriend met Asclepius en dank zij deze samenwerking moeten Amira en Bukalla het onderspit delven. Een boeiend en spannend verhaal uit de oude tijd. Toegang 18 jaar. Zondag en woensdag 8 uur. „RIT IN DE NACHT" Een pittige en boeiende Western met Ja mes Stewart, Audie Murphie, Dan Duryea, Dianne Foster en Elaine Stewart i.d. hoofd rollen. Het verhaal behandelt de activitei- ten en tenslotte de ondergang van een bende die zich onledig houdt met het beroven van i geldtransporten. Toegang 14 jaar. Zaterdag 8 en zondag 5 uur. OOSTERHOUTSE NACHTEGALEN CONCERTEREN IN WASPIK. Zondag 10 jan. a.s. zullen de Oosterhout- se Nachtegalen op uitnodiging van het co mité Ars in Vita in Waspik een concert ge ven. De zangschool der nachtegalen, waar in constant 250 jongens in opleiding zijn, bevat een concertklas van ongeveer 70 kna pen. Hiervan concerteren- er telkens 35 tot 40 onder leiding van de directeur van het instituut, rector Fick uit Oosterhout. Deze bekwame dirigent heeft met zijn koor grote bekendheid verworven in vele Europese lan den, welke hij op diverse tournee's bezocht. Zo schrikken zijn zangertjes niet terug voor zes-stemmige motetten uit de oude polyfonie, maar hiernaast bevat hun repertoir ook enige populaire volksliedjes, welke in di verse vreemde talen worden uitgevoerd. Het concert in Waspik vindt plaats in de zaal van Hotel van Iersel en begint om 8 zekering bijeen voor het houden van de jaarvergadering over het boekjaar 1959. Er bestond voor deze vergadering een meer dan gewone belangstelling, omdat het bestuur een week tevoren wegens een ern stig meningsverschil met de voorzitter in z'n geheel was afgetreden. De vergadering stond nu voor de wel zeer moeilijke taak om aller eerst over te gaan tot het kiezen van een geheel nieuw bestuur, maar omdat de meeste bestuursleden zich weer herkiesbaar stelden, werd die taak weer enigszins ver gemakkelijkt. VIERING CARNAVAL. Voor de viering van Carnaval heeft de Raad van Elf ook dit jaar grootse plannen en de ouders kunnen er thans reeds rekening mee houden dat op 28 febr. a.s. bij het in-, halen van Prins Carnaval, wederom een kin deroptocht wordt georganiseerd. Hieraan kunnen uitsluitend kinderen deelnemen van de lagere school. De raad van elf doet daar om thans reeds een beroep op die personen die bereid zijn de leiding van een of meer groepen op zich te nemen om zodoende dit i bij uitstek zo mooie feest van Carnaval voor de kinderen zo aangenaam mogelijk te ma ken. Teneinde ook dit jaar de deelnemende kinderen wederom een aangename middag te bezorgen, is er geld nodig. De raad van elf besloot daarom voor deze kindertractatie twee keer een z.g. sinaasappelactie te hou den. De eerste heeft plaats op zaterdag 9 jan. a.s., de tweede 8 dagen voor Carnaval. Voor de grotere zal er wederom een groeps wedstrijd worden gehouden op maandag en dinsdag met Carnaval. Naar we vernemen hebben zich nu reeds 8 deelnemende groe pen gemeld. ACTIE VERKENNERS. Het is eenieder wel bekend dat de Ver. kennersgroep alhier op volle toeren draait. Ook voor deze vereniging blijft het toch altijd weer moeilijk, niettegenstaande de vol ijverige jongens, om voor dit werk de no dige duiten bij elkaar te krijgen. Daarom besloot de staf een actie op touw te zetten door een huis aan huis ophalen van ledige flessen, om op deze manier de kas weer enigermate te vullen. Na een gehouden schriftelijke stemming bleek dat waren gekozen Jan Siegers, Hen drik van Esch, Piet van Baardwijk, Thé van Bijnen, Cees Kok, Harrie van Bladel, Jan van Bijnen, Bart van Bladel, ac. de Vaan, Hendrik Beekmans, Johan van Bijnen, Ber- tus de Wilt en ohan van Leeuwen. Alle bestuursleden dankten de vergade-, ring voor het in hen gestelde vertrouwen en deden de toezegging alles te zullen doen wat in het belang van de verzekernig kan worden geacht. Tot nieuwe voorzitter werd benoemd H. van Esch en het secretariaat zal evenals voorgaande jaren worden waar genomen door J. Siegers. Hierna volgden achtereenvolgens voorlezing van de presen tielijst en de notulen van de vorige jaar vergadering, welke laatste onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat door de verzekering in totaal werden opgeruimd 97 mestvarkens, 81 biggen beneden 15 pond, 49 biggen van 16 tot 40 pond en 10 zeu gen, in totaal dus 237 stuks. Hiervan kon den nog 20 mestvarkens en 5 zeugen levend worden verkocht, waarvoor nog f 1328,80 terug werd ontvangen. Uit het financieel verslag bleek dat 1959 niet zo'n best jaar is geweest en van de reserve werd heel wat ingeboet; de kas sloot per 1 jan. j.l. dan ook maar met een klein batig saldo. Met inbegrip van de brandverzekering werd de contributieregeling als volgt vast gesteld: biggen van 14 dagen tot 10 weken f 1.60 per big; mestvarkens f 0.80 en zeu gen f 1.50 per maand. Met de rondvraag, waarvan door ver schillende leden gebruik werd gemaakt, werd deze jaarvergadering gesloten. JAARVERGADERING ONDERL. VARKENSVERZEKERING. In café J. Siegers kwamen maandagavond de leden van de hierboven genoemde ver- RIKCONCOURS. Zoals bekend is alhier door de plaatse lijke EHBO-vereniging onlangs een fonds gesticht om de inventaris te bekostigen voor het nieuw te bouwen wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis. Om dit fonds enigszins te versterken zal op de zondagen 10, 17 en 31 januari in café G. Kooien een groot rikconcours worden georganiseerd, waaraan prachtige prijzen zijn verbonden. Gezien het nobele doel wordt een grote deelname ver wacht. BARAKCONCOURS. Amper zijn de prijzen van een vorig ba rakconcours uitgereikt of een andój soort gelijk concours vraagt de aandacht. Ditmaal wordt het georganiseerd door de carnavals vereniging „Hoe zotter hoe liever" in café van den Wassenberg en wel op 9, 10, 16 en 17 jan. a.s. Prachtige prijzen zijn hier voor beschikbaar. VOLLEYBAL. Het eerste team van Atak speelt zaterdag 9 jan. a.s .in Tilburg een competitiewed strijd tegen VCT 2. Het 2 ezestal zal die dag Gilze ontmoeten. De wedstrijd Atak 2 - Teamwork eindigde in een 2-0 overwin ning voor Atak. VOETBAL. Zondagmiddag zullen de eerste elftallen van onze twee plaatselijke voetbalclubs Was pik en White Boys elkaar ontmoeten op het terrein naast het gemeentelijk gymnastiek lokaal. Deze wedstrijd begint om half drie. Hieraan gaat een wedstrijd van het tweede elftal van Waspik vooraf. Dit team zal nl. als gast optreden voor RKDVC 3 Drunen. In Waspik-Boven wordt gespeeld White Boys 2 - Raamsdonk 2. Het derde elftal van Waspik tenslotte speelt in Waawlijk tegen RKC 3. Vorige week zondag won White Boys 1 op overtuigende wijze met5 - 2 van Broekhoven 1. Waspik 1 verloor met ere van lijstaanvoerder Gloria dat slechts door middel van een penalty een benauwde 1-0 overwinning uit het vuur sleepte. BEVOLKING WASPIK. Zoals uit onderstaande statistiek blijkt is de bevolking van Waspik in 1959 iets terug gelopen. Bedroeg het aantal inwoners op 31 december 1958 in totaal 3592, op 31 dec. 1959 was wdit aantal 3580, waarvan 1836 mannen (1831 in 1958) en 1744 vrouwen (1761 in 1958). Het aantal geboorten be droeg 34 (32) mannen en 45 (24) vrouwen. In totaal dus 79 (56). Overleden in 1959 11 mannen (8) en 10 (8) vrouwen, totaal dus 21 (16); 1959 had dus een geboorteover schot van 58. Ingekomen 46 (62) mannen en 37 (89) vrouwen, totaal 83 (151). Ver trokken 67 (79) mannen en 79 (70) vrou wen, totaal 146 (149). Een negatief verti- gingsoverschot dus van 63 personen. Er werden 29 (27) huwelijken gesloten. PAROCHIESTTISTIEK H. Theresia 31 dcc. 1959 1256 zielen. H. Communie 38600; doopsels 31 (34); eer ste H. Communie 36 (32); overleden 10, waaronder 2 kinderen (12 w.o. 3 kinderen). H. Bartholomew31 dec. 1959 1883 zielen; H. Communie 71800; doopsels 52 (36); Eerste H. Communie 41 (39); overle den 18 w.o. 2 kinderen (7 w.o. 2 kinderen). Huwelijken 28 (25). HEUSDENS TONEEL. Zaterdag 9 januari a.s. hoopt het Heus- dens Toneel in de kantine van de Verolme Scheepswerf Heusden N.V. voor het voet licht te treden mét „Huize Amor", klucht in drie bedrijven door Dick van Maasland. INBRAAK. Onbekende daders hebben zich tijdens afwezigheid van de bewoners toegang weten te verschaffen in de woning van de heer F. van Leeuwen te Hedikhuizen, gem. Heus den. Bij thuiskomst ontdekte dhr. v. L. dat er was ingebroken en er een kistje met geld was ontvreemd. Een door de politie ingesteld onderzoek, waarbij assistentie werd verleend door een speurhond, had tot heden nog geen succes. Waalwijkers, De Levensschool, in 1958 zo gunstig gestart met 36 deel nemers en thans uitgegroeid tot een instituut waar ruim 100 jongemannen een vorming voor hun leven krijgen, komt geld tekort. Hoeveel Overheid, werkgevers en ouders der leerlingen gaven reeds in ruime mate. Blijft gij niet achter en steunt dit noodzake lijke werk. Beseft dat gij hiermede bouwt aan Waalwijks toekomst. Wanneer in de komende week een jongen van de Levens school bij U aanbelt voor een bijdrage van 50 cent per gezin, stuur hem dan niet met lege handen door, maar geef en gedenk: GOEDE JONGENS GOEDE ARBEIDERS BETERE MENSEN MEER WELVAART OOK VOOR U Daar wordt Waalwijk groot door Waalwijkers, het is jullie school, houdt ze in stand. Het Bestuur van de R.K. Levensschool Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1