wAAlwrjkse en lAnqstRAAtse couratu UIT DE PROVINCIE FILMJOURNAAL Luxor WAALWIJK IwijLj <==^t)a,cjloeb Musis Sacrum Drogisterij MIOCH VRIJDAG 8 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 2 De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" H. MANNAERTS,VOORZITTER K. v. K. TE TILBURG,RIDDER IN ORDE NEDERL. LEEUW. De heer H. A. J. Mannaerts, scheidend voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Tilburg en omstreken, is maandagmiddag tijdens een re ceptie in het Tilburgse paleis- raadhuis benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De versierselen, behorend bij deze onderscheiding, werden hem uitgereikt door de staatsse cretaris van Economische Zaken, dr. G. Veldkamp. Tijdens de ver gadering van de Kamer v. Koop handel, die de druk bezochte af scheidsreceptie voorafging, bood de heer G. Nieveen uit Oisterwijk de scheidende voorzitter namens de leden van de Kamer een gou den legpenning aan, de hoogste onderscneiding, die de K. v. K. kent. Nog tal van geschenken werden aangeboden. De heer Mannaerts is geduren de 23 jaar voorzitter van de Til burgse K. v. K. geweest. Daar naast bekleedde hij tal van ande re functies. Tijdens de jaarverga dering brachten de heren G. Nie veen, J. Remmers (voorzitter af deling kleinbedrijf van de K.v.K.) en mr. dr. B. van Spaendonck (algemeen secretaris van de Ka mer) de uitstekende kwaliteiten van de scheidende praeses naar voren. Tot opvolger van de heer Man naerts werd gekozen drs. P. Pes- scrs, sinds 1952 lid van de afde ling grootbedrijf van de Tilburg se K.v.K. Het jaaroverzicht van de voor zitter gaf een globale indruk van de ontwikkeling van de K.v.K. in de afgelopen 30 jaar. Uit dit over- Vht bleek, dat textiel, leder en schoenindustrie het vaak moei lijk hadden gehad om hun posi ties te handhaven. Door de aan trekking van veel nieuwe indus trieën (vooral metaal) is de kwetsbaarheid van de Brabantse industrie, vooral in recessieperi oden, veel geringer geworden. De toon van het jaarverslag was overwegend optimistisch. Voor de zoollederindustrie is het afgelopen jaar zeer bewogen geweest. De huidenprijzen gaven grote fluctuaties te zien, waar door de afzet van zoolleder werd bemoeilijkt. De cijfers, die tot op heden bekend zijn over de schoenindustrie in het afgelopen jaar, zijn recordcijfers. In de eer ste negen maanden van '59 werd 17 procent meer schoenen gepro duceerd dan in dezelfde periode van '58. De export lag 32 procent boven het niveau van de overeen komstige periode in 1958. De in voer van schoenen is in deze pe riode met 50 procent toegenomen. HET NUT VIERDE STIJLVOL HAAR 175-JARIG BESTAAN. In tegenwoordigheid van o:a: ir. H. Steenbergen, lid van Gede puteerde Staten van Noord-Bra bant. en burgemeester mr. H. Loeff van Den Bosch, is het Bos sche departement van de Maat schappij tot Nut van het Alge meen maandagavond in de grote zaal van het Casino opgetreden als gastheer van de departemen ten Zaltbommel, Heusden en de Langstraat bij de viering van het 175-jarig bestaan van deze Maat schappij. Prof. dr. T. ten Have hield een korte feestrede, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het jubi leum van de maatschappij, die zo veel goeds tot stand gebracht had. „Het ontstaan van de kin derbescherming en de volksuni versiteiten in Nederland was vol gens prof. ten Have, te danken geweest aan het werk van „het Nut". Prof. ten Have memoreer de nog eens, dat het Nut thans 353 departementen telt met een gezamenlijk ledental van 47.000. De maatschappij mocht zich nog immer verheugen in een zeer gro te bloei, die met name van bete kenis is voor de welvaart en het welzijn van de Nederlandse be volking, zo meende prof. Ten Have. Burgemeester Loeff van Den Bosch onderstreepte nog eens de waardering die het Bossche ge meentebestuur altijd voor de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen heeft gehad. „Het Nut is ongetwijfeld een van de oudste nationale verenigingen van ons land", aldus burgemeester Loeff. Groot respect had hij vooral voor wat de maatschappij op het soci ale terrein had verricht. „Na 175 jaar toont de maatschappij nog steeds een vitaliteit, die te benij den is. Ik wens „het Nut" een even glorievolle toekomst toe als haar verleden is geweest", zo zei burgemeester Loeff. Aan het begin van de avond had de voorzitter van 't Bossche departement, dr. J. M. Beyerman, een welkomstwoord gesproken, tijdens welke hij zijn verheugenis uitsprak omdat Den Bosch als gastheer bad mogen optreden voor enkele departementen uit de omgeving. Inspecteur A. W. Takx schetste de Belangrijkheid van het werk, dat de maatschappij voor het onderwijs in Nederland had verricht. Met name accentu eerde de inspecteur zijn waarde ring voor het bestuur en de da gelijkse leiding van de scholen, waarover „het Nut" de supervisie heeft. Na deze inleidende toespraken gaf Cilli Wang een voorstelling van parodistisch ballet. (Br. Dagbl.) HUIZE „DE PINKSTERBLOEM" In Huize „De Pinksterbloem" te Geertruidenberg zal op 11 jan. a.s. een samenkomst worden ge houden, waarbij dr. B. Speeken brink, verbonden aan het Groot- Seminarie te Haaren, een inlei ding zal houden over „Wordt de Kerk monarchaal bestuurd?" Na de pauze zal er onder leiding van dr Speekenbrink gelegenheid zijn tot een gemeenschappelijk ge sprek. De aanvang der avond is be paald op 7.30 uur, de sluiting op 10.15 uur met het oog op de laat ste bus- en treinverbindingen. „MEISJES IN UNIFORM" De nieuwe filmoogst voor de Waalwijkse theaters is in 1959 beslist aan de magere kant ge weest. Er zijn in beide theaters enkele films op het programma gefeest, waarvoor men bijzondere aandacht mocht hebben, maar over het algemeen hebben we ons toch tevreden moeten stellen met de middelmaat en men vraagt zich af waar de grote en de goede i films na vertoning in de grote steden blijven. Musis Sacrum brengt deze week een oud filmverhaal in een nieuwe gedaante, namelijk „Meis jes in uniform". De eerste film naar de gelijknamige roman van Christa Winsloe kwam in 1931 uit en was toen een revolutionai re gebeurtenis en de ouderen on der de filmliefhebbers zullen zich misschien het prachtige spel her inneren van Hertha Thiele als het meisje Manuela en van Doro thea Wieck als juffrouw Bern- burg. In deze nieuwe Duitse versie speelt Romy Schneider de rol van het meisje Manuela, dat in de ijzige en van discipline krakende sfeer van de kostschool vervalt in een afgodische verering voor de lerares juffrouw Bernburg, welke rol wordt vertolkt door Lilli Palmer. Ook in deze nieuwe versie weet dit levenswarme verhaal op vele plaatsen te ontroeren. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „OOG IN OOG MET DE DOOD". Dit filmverhaal brengt de toe schouwer weer eens in contact met de wereld van de gangsters, waar het keihard en meedogen loos toegaat. In dit spannende verhaal, waarbij de schurken aan het slot toch aan het kortste ein de trekken, worden de hoofdrol len vertolkt door George Nader en Joanne Moore. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „GRAFIN MARITZA". De liefhebbers van operette muziek zegt bovenstaande titel al genoeg, want zij zullen ongetwij feld bekend zijn met tal van char mante en vloeiende melodieën uit Emmerich Kalman's gelijknami ge operette. De hoofdrol in deze Duitse film wordt vertolkt door niemand minder dan de beroemde Rudolf Schock, die daarbij wordt geas sisteerd door Christine Görner als Maritza, Rcnate Ewert als Li sa, de dansende tweelingzusjes Alice en Ellen Kessler en door Hans Moser. Het is 'n vrolijk pit tig en romantisch verhaal met de nodige misverstanden, die ten slotte tot ieders tevredenheid op gelost worden. Een prettige film, waaraan ie dereen veel plezier beleven kan. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „STORMLOOP DER SARACENEN". Van de Hongaarse poeszta's naar de rumoerige tijd van God fried tan Bouillon en zijn kruis vaarders is voor de film maar 'n kleine stap. De Italiaanse filmindustrie heeft de belegering en bevrijding van Jeruzalem op spectaculaire en romantische wijze in beeld ge bracht, waarbij de werkelijkheid overigens wel enig geweld zal zijn aangedaan. Overigens spelen de vrouwen in dit krijgshaftige verhaal de eerste viool en zij we ten oorlog en liefde op echt vrou welijke wijze met elkaar te vere nigen. Twee Saraceense vrouwen Clorinda en Hcrminia betwisten elkaar de knappe en dappere Christenstrijder Tancredi, die het zo druk met de dames heeft dat er voor vechten niet veel tijd meer overschiet. Ten slotte wordt Clorinda door Tancredi per on geluk in een gevecht gedood, maar tot uw geruststelling, brave zielen wordt zij voordat zij de geest geeft, nog eerst door hem gedoopt. Dan blijft alleen Herminia nog over. inmiddels hebben de andere kruisvaarders Jeruzalem veroverd en kunnen we deze film. dus met gebed be sluiten. In de hoofdrollen Sylvia Kos- cina en Gianna Maria Canale. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 9 en zondag 10 januari. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Nijman. Tel. 3071, Grotestraat 327, Waalwijk N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 10 januari I960. 10 uur: Ds. L. Schellevis. Bevestiging Ambtsdragers. Extra collecte pastorièbouw. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 10 januari 1960. 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. Voorbereiding H. Avondmaal. G.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 10 januari 1960. 9 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. DE HEER J. A. DE WAAL 25 JAAR BIJ AMSTERDAMSE BANK. Overweldigende belangstelling van bedrijfsleven b(j receptie. Maandag j.l. herdacht de heer J. A. de Waal de dag dat hij 25 jaar in dienst was bij de Amster damse Bank, waarvan 10 jaar als directeur van het kantoor Waal wijk. In deze tien jaar heeft de heer de Waal door zijn kundige leiding het Waalwijkse kantoor weten op te voeren van een klein omzetcijfer tot een van de be langrijkste kantoren van de Am sterdamse Bank in Brabant. On der de Brabantse kantoren van de Amsterdamse Bank neemt het kantoor Waalwijk momenteel de 4e plaats in. In 1949 werd in Waalwijk een kantoor van de Amsterdamse Bank gevestigd en in 1951 werd de Bank van W. Timmermans en Zonen overge nomen. Ter gelegenheid van zijn zilve ren jubileum werd de lieer de Waal maandagmorgen ten kan tore van de Bank in intieme kring door het personeel gehul digd. Hij werd daarbij toegespro ken door het oudste personeels lid, de heer E. Verdunnen, die in zijn toespraak de woorden van Napoleon citeerde, namelijk, dat elke soldaat de maarschalksstaf in zijn ransel draagt. Deze woor den wilde hij in overdrachtelijke zin toepassen op de heer de Waal, die als jongste bediende z'n loop baan bij de Amsterdamse Bank is aangevangen en langs alle rangen heeft weten op te klimmen tot de hoogste functie. Ook schetste de heer Verdunnen de bekwaamheid waarmee de heer de Waal 't kan toor te Waalwijk heeft geleid, waarbij hij wees op de belangrij- ke plaats welke hel kantoor te Waalwijk in de loop der jaren onder de Brabantse kantoren van de Amsterdamse Bank heeft we ten in te nemen. Namens het personeel bood de heer Verdunnen aan het slot van zijn hartelijke huldigingstoe spraak een zeer fraai ebonieten schaakspel aan. In de middag had in Hotel Ver- wiel een receptie plaats, waarbij sprake was van een overweldi gende belangstelling van het be drijfsleven uit Waalwijk en om geving. Deze receptie kreeg nog een heel bijzonder cachet door de aanwezigheid van de hoofddirec teur van de Amsterdamse Bank, de heer mr. J. C. Nijenhandring de Boer, die de jubilaris zijn har- lelijke gelukwensen aanbood. Naast de zeer vele vooraanstaan de figuren uit het bedrijfsleven merkten wij onder de aanwezigen verder op burgemeester Teijssen, de HoogEerw. Heer Deken v. d. Hurk en verdere geestelijkheid van Waalwijk, de eerw. broeders en zusters, bestuursleden en leid sters en leiders van de Stichting Jeugdbelangen, waarvan de heer de Waal het voorzitterschap be kleedt, de districtsstaf van de K.J.B., de secretaris en de leider van de r.k. Levensschool, de di recteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau, de beide notarissen van Gurp en Peters en verder ve le andere vooraanstaande perso nen uit de Waalwijkse gemeen schap. Aan het einde van deze middag kwamen zelfs 3 rasechte Oetcldonkers hun gelukwensen aanbieden namens de Oeteldonk- se Club waarvan de heer de Waal lid is. Ook bereikten de heer de Waal op deze dag zeer vele schriftelijke gelukwensen, terwijl de jubilaris verder werd verrast met talloze fraaie bloemstukken en vele waardevolle geschenken. PRIESTERJUBILEA. In ons nummervan 31 dec. j.l. stond vermeld dat de WelEerw. heer J. G. van Beers, kapelaan in de St. Antoniusparochie, en dr. B. W. M. Speckenbrink, profes sor aan het Groot-Seminarie te Haaren, op 20 jan. a.s. hun 12Vè- jarig priesterfeest zullen vieren. Deze datum kan natuurlijk niet juist ziin en moet dan ook lui den: 22 november. KERSTMIS YOOR ZIEKE KINDEREN. Gaarne ruimen wij nog een plaatsje in voor het nagekomen onderstaand bericht van een spontane „verslaggeefster". Heerlijk! Iedereen verheugde zich op het Kerstfeest en sloofde zich dan ook uit om het zo gezel lig mogelijk te maken. Het was voor ons, verpleeg sters van de kinderafdeling, een verrassing toen we van de direc trice vernamen dat de jongens van de Levensschool het plan ge maakt hadden om voor de kinde ren in het St. Nicolaas-ziekenhuis kerststukjes te maken. I)e jongens hadden zelf 't geld, daarvoor nodig, bij elkaar ge spaard. Woensdag vóór Kerstmis kwa men de leiders en de jongens op de kinderafdeling. De kinderen, maar ook de verpleegsters keken hun ogen uit. Niet alleen kerst stukjes, maar ook kandelaars en wandversiering brachten de jon gens mee. Een van de jongens, de timmerman, werd er bij gehaald om hier en daar de nodige spij kers in de muur te slaan." Elk kind had een kerststukje op z'n nachtkastje. Het was echt feest! Niet alleen op de kinderafdeling, maar alle afdelingen werd iets Zalig Kerstfeest! Gelukkig Nieuwjaar! Veel geluk en voorspoed in I960! Hakenkruisen en wolfsangels op muren, woningen en gebouwen! Dreig- en scheldbrieven! Giftig druipende verfleuzen, over al „Eruit vuile rot joden!" Zo hebben we ditmaal Kerstmis en Nieuwjaar gevierd, in afschuw en verbijsterd door die golf van anti semitisme die Europa teisterde en overal in de wereld een felle veront waardiging wakker riep. Waren deze ergerlijke en laffe wandaden tegen de joden op zich al ontzettend genoeg, het feit dat zij plaats vonden in de sfeer van de Kerst- en Nieuwjaarsviering, tekent de vrede waarin wij leven. Met een harde slag zijn we met onze neus ge drukt op het feit, dat met de onder gang van het nazidom de haat niet is uitgeroeid en dat ruim veertien jaar na de oorlog Hitiers misdadige waan zin nog altijd onze geschiedschrijving beheerst. Kerstmis 1959'en Nieuwjaar I960: antisemitische hetze bevuilt Europa. Nee, dit geschiedkundige feit hoeven de kinderen later niet te leren, want het komt in het geschiedenisboek on der de kleine lettertje en die vallen altijd af. Veel belangrijker is het om alle vergeefse conferenties sinds het einde van de oorlog erin te pompen en de stunt-reis van Kroestsjef door Amerika en het geleuter in de Ver enigde Naties, waarbij ive natuurliijk wel weglaten dat deze V.N. een ze kere Bang Jensen hebben verkocht en verrraden, ivant de kinderen mogen het vertrouwen in deze broederlijke wereldorganisatie niet verliezen. Het kinderzieltje mag ook niet geschokt worden door de genocide welke de nazis vijf jaar lang door middel van op topcapaciteit werkende vernieti gingskampen hebben bedreven. Als ze weten dat de Duitsers rakkers waren tijdens de oorlog, dan is dat wel vol doende, de arme schapen, iveten ze veel! O nee, dat ze verpest worden door beeldverhaaltjes, door gangster films en door oorlogsfilms aan de lopende band, die het krijgsbedrijf verheerlijken en tot een soort mense lijke roeping maken, dat is héél iets anders, dat is een realiteit die uit onze moderne samenleving niet meer weg te denken valt. „Dat met de jo den" hebben we al lang achter de rug, niet meer in roeren, bespaar de jeugd de verschrikkingen waarvoor ze des tijds nog te jong was om ze te besef fen. Dat met de joden" hebben we toch blijkbaar niet achter de rug en het meest ontstellende hierbij is, dat nu juist de jeugd in laffe anonimiteit de verfkwast en de pen hanteert en op nieuw de haat tegen de joden aan wakkert. De daders, die de politie heeft weten te arresteren, waren voor het merendeel jongelui van in de twintig jaardie zich nog altijd be schermd weten door mensen, die ver goelijkend hun schouders ophalen en deze zaak afdoen met „baldadigheid" en „onwetendheid"Dezelfde mensen hebben destijds in Hitier waarschijn lijk ook alleen maar een zonderlinge behanger gezien die ook eens wat wilde. Maar goed, gesteld dat bal dadigheid de voornaamste drijfveer was, dan nog gaat deze bekladding alle perken te buiten, zelfs indien er gens in ons geschiedenisboek niet „dat met de joden" vermeld stond. Voor veel ouders wordt het dan meer dan tijd dat ze zich eens wat meer met de opvoeding van hun kinderen gaan bemoeien en tegenover de realiteit van beeldromans en gangster- en oor logsfilms een andere realiteit gaan stellen, de realiteit van het gezinsle ven en van de evenwichtige en posi tief levende mens. En indien we deze misselijke en in hoge mate kwetsende ivandaden van de jeugd moeten wijten aan onwe tendheid, wel, dan deugt er iets niet met ons naoorlogse onderwijs. Dan schiet dit onderwijs niet alleen te kort in het bijbrengen van wereld schokkende feitelijkheden uit het jongste verleden, maar ook in de ont hulling voor onze jeugd van wat het bestiale nazidom met de wereld voor had. De antisemitistische hetze, die momenteel de sfeer in Europa ver pest, beivijst weer eens te meer, dat we er niet mee klaar zijn door te zeg gen: „dat met de joden" hebben we achter de rug, en het daarna voor on ze jeugd te verstoppen. We hebben het helaas nog lang niet achter de rug en het zal ook nooit achter ons komen te liggen, wanneer we voor onze jeugd de boeken niet openen en we niet met alle middelen trachten de jeugd te laten voelen -en begrijpen wat er in die jaren met de mens en met de jood in het bijzonder gebeurd is. Overigens betwijfel ik heel sterk of de jeugd wel zo onwetend is als de papieren opvoeders ons willen doen geloven en of zij wel gebaat is met de deernis 'en meewarigheid die veel mensen nog zo graag hanteren ten opzichte van het jeugdprobleem. Wanneer gewapende vlegels roof overvallen plegen om aan geld te ko men of zo maar voor een wedden schap om een halve liter jenever, wanneer hele wijken de brandweer - die op alle mogelijk en onmogelijke tijdstippen paraat mag zijn om de mensen uit de narigheid te helpen - tot het uiterste tergen en sarren en met stenen bekogelen vanaf de daken, dan zijn dat geen kwajongensstreken meer, maar kunnen we spreken van verregaande boosaardigheid, waaraan geen psychiater, maar de gummistok en de blanke sabel te pas moet komen. Zou de jeugd van in de twintig nu echt niets weten van wat er in de oorlogsjaren met de joden is gebeurd? Geen weldenkend mens gelooft dat, omdat diezelfde onhandelbare ele menten wel alles afweten van jazz, film en sport, hetgeen ze dan halen uit dezelfde kranten waarin bij her haling artikelen zijn verschenen over de misdaden van Hitier en zijn beu len. Er ligt ten aanzien van onze jeugd een grote taak voor ouders en op voedend en onderwijzend personeel. Maar ook voor de politie en justi tie. En dan een heel forse en harde, want wat nu opnieuw tegen het jood se volk misdaan wordt, moet meedo genloos worden uitgeroeid. Voor dit geval sta ik dan aan de kant van degenen die in een krant wel eens schietdienderszijn genoemd. bezorgd. De zieken, maar ook het verplegend personeel stelden het erg op prijs en waren vol bewon dering over wat deze jongens zelf gepresteerd hadden. DE POSTDUIF. De leden der vereniging wor den aangespoord, zoals ook reeds met de tentonstelling is gedaan, hun vogels te laten enten. Dit is niet alleen van belang voor u zelf inaar ook voor uw sportmakkers, want enkele besmette vogels kun nen in de reismanden zeer veel onheil stichten, zodat in korte tijd alle vogels moeten worden thuis gehouden omdat ze besmet zijn tijdens het vervoer. Laat ie der lid het nut hiervan inzien en zijn vogels a.s. zaterdag 9 jan. vanaf 1.30 uur te laten enten door een dierenarts. Het bestuur der vereniging heeft als stimu lans hiervoor besloten de helft der kosten voor haar leden te vergoeden. Zorgt dat ge zoveel mogelijk komt, zodat ge tijdens het vliegseizoen geen spijt krijgt omdat men wordt uitgeschakeld door eigen schuld.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 7