wAAlwijkse en UnqstRAAtse coimnt KAATSHEUVEL ac^lceL s Openbare vergadering Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" SS a nieuwe Q.A.O. in de schoenan lederindustrie SCHAATSEN DRUKKERIJ VAN BOXTEL ^oon op Zand 1 MAANDAG 11 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 3 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" n 13" JiSTFl l I r- Vrijdagavond' hield de R.K. Fa brieksarbeidersbond „St. Willibror dus'' afd. Kaatsheuvel, in de R.K. Gildenbond een vergadering met 't doel de leden van voorlichting te dienen omtrent de stand van zaken ten aanzien van de loonsverbete ring in de schoenindustrie. Aange zien het hier een aangelegenheid betreft waarbij iedere arbeider in de schoen- en lederindustrie betrok ken is, had het bestuur gemeend in dit geval een openbare bijeenkomst te moeten beleggen, zodat ook niet- leden welkom waren. Gezien de be langrijkheid van het onderwerp, was het daarom verwonderlijk dat niet de gehele zaal met belangstel lenden was gevuld. Circa 60 men sen waren aanwezig toen voorzitter J. Groots wagerS de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende en de aanwezigen, speciaal de geeste lijk adviseur pastoor Simkens en de districtsbestuurder Rijnhart verwel komde. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat in het afgelo pen najaar door bestuurder Geurts op de ledenvergadering reeds het een en ander is meegedeeld' over de situatie, welke is ontstaan in de loonsector door de gewijzigde re- KAATSHEUVEL - TEL. K 4167-2121 geringsvoorschriften betreffende de loonvorming, n.l. de vrijere loon vorming» welke vorige zomer is in gegaan. Daarbij werd er tevens op gewezen dat in de schoen- en leder industrie reeds besprekingen gaan de waren over een loonherziening in de bedrijfstakken. Deze bespre- r kingen werden omtrent 1 december afgesloten, met als resultaat een niet onbelangrijke loonsverhoging. Bestuurder Rijnhart was aanwezig om hierover een en ander uiteen te zetten. Verder wees de voorzitter er op dat 't afdelingsbestuur gemeend had er goed aan te doen deze ver gadering ook toegankelijk te moe ten stellen voor hen, die nog geen lid waren van de organisatie, aan gezien het wel goed leek dat zij 'n indruk krijgen van wat de bond doet. Deze doet dit ook in hun be lang, maar zonder hun toch zo nood zakelijke medewerking. Men hoopt hiermee n.l. te bereiken, ten eerste dat de ongeorganiseerden zullen in zien dat zij door hun afzijdigheid niet alleen de georganiseerden, maar ook zichzelf en hun gezinnen veel tekort doen, en ten tweede dat zij, aldus wijzer geworden, niet lan ger afzijdig zullen blijven en zich als lid opgeven. Dit is in het belang van alle werknemers in de schoen en lederindustrie, want zo ergens, dan geldt toch zeker in de sociale organisatie de macht van het getal. Bij overleg met werkgevers immers is het van ontzaglijk groot belang namens een zo groot mogelijk per centage georganiseerden te kunnen spreken. Hü hoopte verder dat de bereikte resultaten naar ieders te vredenheid zouden zijn en dat voor al de georganiseerden hierin een stimulans zouden vinden om zich als lid op te geven, teneinde op deze wijze in de toekomst nog meer voor hen te kunnen bereiken. Verder deelde hij nog mee dat voor de leden a.s. maandag de 5- wekelijkse cursus begint over: „hoe komt een C.A.O. tot stand?" Tot slot vroeg de voorzitter nog om gebed voor de oud-plaatsgenoot en districtsbestuurder J. Gubbens in verband met diens zeer ernstige ziekte. In zijn uiteenzetting deelde de heer Rijnhart mee, dat de onderhan delingen met de werkgeversorgani satie (Fed. van Ned. Schoenfabri kanten) aanvankelijk een vlot ver loop hadden. Later ging dat stroe ver, om uiteindelijk te stranden. Re den: er werd 12 ct. per uur verho ging op minimumlonen gevraagd, waarbij dan de toeslagen zoals nu gegeven worden (A.O.W. en huur- compensatie) zouden vervallen. De werkgevers wilden niet verder gaan dan 10 ct. per uur, omdat naar hun mening 12 ct. te hoog was en in ver band met de productiestijging dit bij het College van Rijksbemiddelaars niet verdedigd kon worden. Omdat geweigerd werd dit met cijfers aan te tonen, werden de besprekingen door de vakorganisatie beëindigd en tevens aangezegd dat de C.A.Ö., welke per 1 mei a.s, afloopt, niet zou worden verlengd. Korte tijd la ter volgde een nieuwe bespreking met de Federatie op uitnodiging van de secretaris van de Werkgevers organisatie. Hierbij werd 'n accoord bereikt over een loonsverhoging van 11 ct. per uur op de minimumlonen. Deze verbetering wacht nu op de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars, welke echter spoedig wordt verwacht. Voor de komende huurverhoging per 1 april a.s. komt hier nog ƒ3.50 compensa tie bij. De voorgestelde nieuwe lonen zouden voor Kaatsheuvel (gemeen te-klasse III) bedragen: Mannen: 15 jaar 39 ct. per uur; 15jaar 43 ct.; 16 jaar 48 ct.; 16% jaar 53 ct.; 17 jaar 58 ct.; 17% jaar 64 ct.; 18 jaar 70 ct.; 18% jaar 77 ct.; 19 jaar 84 ct.; 19% jaar 91 ct.; 20 jaar 98 ct.; 20% jaar 104 ct.; 21 jaar 108 ct.; 21% jaar 112 ct.; 22 jaar 115 ct.; 22% jaar 119 ct. en 23 jaar en ouder 124 ct. Vrouwen: 15 jaar 35 ct. per uur; 15% jaar 39 ct.; 16 jaar 43 ct.; 16% jaar 47 ct.; 17 jaar 51 ct.; 17% jaar 55 ct.; 13 jaar 59 ct.; 18% jaar 64 ct.; 19 jaar 68 ct.; 19% jaar 72 ct.; 20 jaar 76 ct.; 20% jaar 79 ct.; 21 jaar 81 ct.; 21% jaar 83 ct.; 22 jaar 85 ct.; 22% jaar 88 ct.; 23 jaar en ouder 91 ct. De loonsverhoging kan dus va riëren van ruim 4.tot 5.per week. Hier komen dus de percen tages voor tariefwerk bovenop. De ze kunnen bij ervaringstarieven tot 25% en bij gemeten tarieven tot 331/3% oplopen. Werkt men niet in tarief, dan is dit 15%. Aan het slot van zijn uiteenzet ting wekte de heer Rijnhart de le den op, de organisatie, als geschenk voor het komende jubileum in '61, ieder een nieuw lid aan te bieden. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt, welke door de heer Rijnhart en de voor zitter naar genoegen werden beant woord. Nadat de adviseur nog een kort kernachtig geestelijk woord had ge sproken, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst deze bijeenkomst. HARMONIE ST. JAN. Zaterdag j.l. hield de harmonie St. Jan haar jaarlijkse statiedag. Zoals gebruikelijk, werd dit jaar lijkse onderlinge feest begonnen met een muzikale rondwandeling, Voor advertenties en abonne menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Bureau Jan Tuerlings Dr. v. Beurdenstr. 8, Tel. 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opgenomen. Klachten over bezorging en aanmelden nieuwe abonne's aan ons bureau Dr. v. Beurdenstraat 8 KAATSHEUVEL waarbij gewoontegetrouw op enke le plaatsen werd gepleisterd om te vens, vanwege de koude wind, een warming-up te nemen. Na afloop verenigden de leden zich, vergezeld van hun echtgenoten of verloofden in hun tehuis bij de heer P. v. Dun, waar een heerlijke maaltijd hun wachtte, welke alle eer werd aan gedaan. Op d'e muziek van de „Wavo's onder leiding van T. Voogd, werd later menig dansje gemaakt en de avond verder in gezellig samenzijn doorgebracht, waarbij de prima ver standhouding en de goede geest in dit korps weer eens overduidelijk aan de dag trad. COÖP, VER. BROEDERHULP. ra.- il l«' r" Op woensdag 13 en donderdag 14 januari a.s. zullen in de R.K. Gil denbond wederom de jaarlijkse contact-bijeenkomsten plaats vin den voor de leden van de Coöp. ver eniging Broederhulp, Voor het amu sementsgedeelte is ditmaal een be roep gedaan op het cabaretgezel schap van Harry van den Bosch uit Tilburg, waarvan de leider voor de Coöperatie zeker geen onbekende is. Woensdagmiddag is er 'n aparte bijeenkomst voor de kinderen van de leden. R.K. BOERINNENBOND. De R.K. Boerinnenbond had don derdagavond in de R.K. Gildenbond voor haar leden een bijeenkomst be legd. teneinde hen in de gelegen heid te stellen eens nader kennis te maken met de mogelijkheden op cu linair gebied, om door middel van melk en zuivelproducten een voed zame maaltijd te bereiken. Niet al leen de eigen leden, ook de katho lieke arbeidersvrouwen had men voor deze avond geïnviteerd, die van deze gelegenheid dankbaar pro fiteerden, zodat omstreeks 8 uur de voorzitster van de boerinnenbond, mevr. Nouwens-Verboven, een be hoorlijk aantal dames kon verwel komen en na een korte inleiding 't woord kon verlenen aan mevrouw Eekhof, die vanwege de Voorlich tingsdienst melk en zuivel te Den Haag, 'n lezing over bovengenoemd onderwerp zou houden. Na een inleiding over de bouw stoffen voor ons voedsel, zoals ei witten, voedingszouten, en de brandstoffen voor ons lichaam, o.a. vetten, suiker, vitaminen, kwam spreekster tot de kern van het ei genlijke onderwerp: de producten melk. boter en kaas, en deszelfs mo gelijkheden bij het samenstellen van diverse voedzame en niet dure gerechten. Een filmvertoning over dit laatste onderdeel stelde een en ander nog eens aanschouwelijk voor, waarbij men kon zien dat het heus niet zoveel moeite kost om met be trekkelijk eenvoudige middelen wat meer variatie in de maaltijden te brengen en deze daardoor tot een attractie te maken. Na de film werd men in de gele genheid gesteld kennis te nemen van diverse receptenboekjes, welke tegen een minieme vergoeding ver krijgbaar werden gesteld; alsmede kon men eens een proef nemen van verschillende soorten boeren- en fabriekskaas. Ten slotte werden 3 prijzen beschikbaar gesteld voor de genen die een aantal vragen over de betreffende materie op daartoe tijdens de pauze uitgereikte formu lieren op de meest juiste wijze zou den beantwoorden. De parate ken nis der dames bleek echter van dien aard, dat tot verloting moest wor den overgegaan. Nadat er koffie was geserveerd, werd na de pauze nog een interessante kleurenfilm over hoe melk wordt gewonnen en be reid, vertoond, waarna de voorzit ster deze leerzame bijeenkomst op de gebruikelijke wijze sloot. ONTSPANNINGSAVOND KA.B. De K.A.B. „St. Jozef", afd. Kaats heuvel, presenteert haar leden we derom een prachtige ontspannings avond op zaterdag 16 januari a.s. in de R.K. Gildenbond, welke aanvangt om 8 uur. Zij heeft voor deze ge legenheid een engagement afgeslo ten met het bekende cabaret-variété „Radio Ganzenbord", dat onder lei ding staat van de alom bekende Kees Schilperoort. Dit cabaret brengt een keur van radio- en tele- visie-artisten, waarvan wij o.a. noe men Gait Jan Kruutmoes, alias Kees Schilperoort, Lubbert van Gortel, alias Henk Jansen van Galen, Jetty Paerel, cabaretière, Pierre Duro in zijn grote magic-show met oosterse bioemenfantasie. Tevens wordt er deze dag een speciale kindervoorstelling gehou den, welke aanvangt 's middags 3 uur. JAARVERGADERING APOLLO. Grootse plannen bij 75-jarig bestaan. Zondagmiddag hield de Kon. Erk. Harmonie Apollo in de zaal van ho tel Smit haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Na het gebruike lijke Kaatsheuvelse kwartiertje kon de voorzitter, de heer A. Ververs, de vergadering openen en de aan wezige leden en oud-leden verwel komen. Van deze gelegenheid maak te hij tevens gebruik om allen nog een voorspoedig nieuwjaar toe te wensen, waaraan hij ook de beste wensen voor de vereniging voegde, dit temeer, omdat Apollo dit jaar 75 jaar bestaat en het voornemen heeft deze mijlpaal niet zonder meer voor bij te gaan, maar plannen koestert dit jubileum op werkelijk grootse "W*. Huishoudkunde is een kunst die in haar praktische beoefening eenvoudi ger wordt naarmate de geldmiddelen waarover men kan beschikkenstij gen. Met deze saillante stelling zou ik, geloof ik, in Tilburg een vorste lijke gooi kunnen doen naar een op zienbarende promotie in de economi sche wetenschappen. Me doenne het echter niet, ivant wat zit er helemaal in een titel, leraar te Koekange of een burgemeestersplaatsje in Kudelstaart? Met tweeduizend gulden per maand zou elke huismoeder zonder enige twijfel knappe staaltjes van huishoudkunde kunnen weggeven, waarbij we dan wel moeten aanteke nen, dat we dan eigenlijk niet meer van „kunst" kunnen spreken, want die komt pas om de hoek kijken wan neer er te weinig pietermannekes in het knipke zitten. Bij kunst moet je altijd kunnen zeggen: „Hé, da ha'k nie gedacht!" Vandaar die enorme bergen kunst tegenwoordig. En omdat het leven des gewonen burgermans vrijwel altoos ivordt ge kenmerkt door een incroyabele en zelfs pikante incongruentie tussen middelen en behoeften, zijn we eigen lijk allemaal kunstenaars, zeer grote kunstenaars zelfs, die best de baard zouden kunnen laten staan, omdat daardoor de niet geringe kosten van scheermessen en -watertjes worden geëlimineerd. Er worden in dit harde kunstenaarsbestaan van ons dingen gevraagd, die zonder meer het aure ool van het bovenaardse verdienen, namelijk: a) met een dubbeltje voor een kwartje kopen, en b) het steeds ons tegengrijzende tekort zo klein mogelijk zien te houden. Het eerste blijft tot op zekere hoogte mogelijk zolang we nog een markt hebben, het tweede is vooral een kwestie van adem in het perspectief van een blij vend en grenzeloos vertrouwen in vijftien goede voetbaluitslagen, het geen in de praktijk hierop neerkomt dat het tekort als een sombere en per manente speelmakker naast ons blijft voorthuppelen. Maar welk uitzicht hebben wij dan wel in onze monetaire artisticiteit? Geen enkel, beste vrienden, voor ons is alleen het financiële martelaar schap weggelegd en het valt nog te bezien of dit wel voldoende is om de hemel binnen te wippen. Wij kunnen niet zoals de overheid van rijk, pro vincie en gemeente, er een extra be lastingwetje uitpeuteren of her en der wat tariefsverhogingen toepassen, wanneer de inkomsten echte nako mertjes zijn ten opzichte van de uit gaven. Wanneer de keurings- en slachthuisrechten worden verhoogd, omdat er een nieuw scheer apparaat voor dode varkens is aangeschaft, dan treft dit natuurlijk op de eerste plaats de slagers. Maar omdat bijna geen enkele slager van gisteren is, is het tenslotte de brave burger op wiens kosten zowel de varkens als hijzelf worden geschoren. En zo is er een heel lijstje aan te leg gen van zaken, die zich geheel bui ten het privéleven van ons duivels kunstenaars afspelen, maar waarvoor ivij toch de pietermannekes op tafel moeten leggen.. Maar niemand vraagt zich af waar wij dat vandaan moeten kalen. Van ons kunstenaarssalaris? Of zouden de overheid en de handel in de afschuwelijke misvatting verke ren, dat wij enkel naar onze baas hoe ven te stappen met de simpele mede deling: Het vlees wordt duurder, meneer, en er moeten weer dertig nieuwe straaljagers komen en er wordt een toilet gebouwd aan het ministerie van oorlog"? En wanneer ik u dan ook zeg, dat onze Waalwijkse Levensschool een goeie f 3000. - tekort komt en dat men de burgerij in de gelegenheid wil stellen om door middel van steunbon- rien een bedrag van f 2000. - bijeen te brengen, dan kan ik me zo voor stellen dat u in eerste instantie be paald niet zegt: „Ha, fijn!" Als men de burger naast zijn belasting- en schoolgeld ook nog privégiften voor het onderwijs uit de zak gaat kloppen, dan is het eind zoek, zult u terecht opmerken. Inderdaad is dit normali ter een zeer ongewenste figuur. Dat echter ten aanzien van de levens school deze figuur kan ontstaan is weer het gevolg van een andere fi guur, die ook niet zo ideaal is. Ten aanzien van de levensschool is het na melijk zo, dat de overheid subsidieert in 80 van de lasten; hiervan neemt het rijk 40 voor zijn rekening, de provincie 10% en de gemeente 30% De resterende 20 moet de school zelf opbrengen. Zij ivorden bijeenge bracht door de lesgelden van de deel nemers, door de bijdragen van de werkgevers en door financiële acties Wanneer een levensschool eenmaal goed draait met een behoorlijk aantal leerlingen, dan kan men wel aan die 20 komenmaar omdat in een middelgrote gemeente als Waalwijk een levensschool gewoonlijk een be scheiden start heeft, is het in de eer ste 1 a 2 jaar bijzonder moeilijk om die 20 bij elkaar te krijgen. De Waalwijkse levensschool is ge start met 36 leerlingen, een te klein aantal om met eigen middelen een vuist te maken. Dit aantal liep in het tweede cursusjaar weliswaar op tot 57, maar ook daarmee kon men er nog niet komen, laat staan de reeds opgelopen achterstand inhalen. Daarbij kwam ook nog de pech, dat de leider van de school, de heer Broek, wegens ziekte een half jaar lang niet in staat was zijn iverk te doen en voor hem dus een vervanger moest worden aangetrokken, hetgeen een extra belasting van het budget betekende. Momenteel echter telt de levensschool 100 deelnemers en met dit aantal kan zij elk jaar uit eigen middelen die 20 wel opbrengen. Tet dode punt is dus overwonnen. Het hierboven genoemde tekort mogen we dus zien als een eenmalig tekort, als een soort kinderziekte, die even enige nazorg behoeft in de vorm van een kleine bijdrage van ons, bur gers-kunstenaars. Vijftig cent kost zo'n steunbon. Neeik ga u niet zeg gen hoe weinig dat wel niet is, want daar trapt u terecht niet meer in, om dat er bijna elke week ijverige men sen aan de deur komen om vijftig cent voor een of ander uitstekend doel en die x-maal vijftig centjes hak ken er behoorlijk in. Die vijftig cent voor de Levensschool betekenen dus echt wel iets, voor veel mensen zijn zij ongetwijfeld een offertje dat weegt in de huishoudknip. Dat is dan ener zijds een reden om even het voor hoofd te fronsen, anderzijds echter om het juist te geven, want wel be schouwd hebben we toch allemaal wel iets voor onze Levensschool over, omd'at we weten welk een prachtig en waardevol werk daar wordt gedaan en hoe dolgelukkig de jongens er mee zijn. Met die vijftig cent houden wij een instituut in stand, dat voor jon ge mensen de poort opent naar een beter en gelukkiger leven en geven we aan jonge mensen een vorming, die hun leven verdiept en verrijkt en waarvoor ze de gemeenschap altijd dankbaar zullen zijn. Kom, daar gaat dan ons zoveelste financiële kunststuk: het geven van vijftig cent (of meer), die we eigen lijk helemaal niet kunnen missen! Ars longa, vita brevis. wijze te gaan herdenken. In grote lijnen gaf de voorzitter vervolgens een uiteenzetting hoe men zich deze viering had gedacht en welke plan nen men daarvoor had ontworpen. Ter opening zal op de eerste plaats in maart een groot solistenconcours worden gegeven, vervolgens zal in juli een festival plaats vinden en als hoogtepunt en tot besluit van de festiviteiten zal in oktober een fede ratief muziekconcours worden geor ganiseerd. Voorwaar een program ma. de herdenking van een 75-jarig bestaan waardig. Vervolgens brachten zowel secre taris en penningmeester hun keurig verzorgde jaarverslagen uit, waarop geen der aanwezigen enige bemer king had, zodat deze, onder dank zegging aan de betrokkenen, wer den vastgesteld. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden P. Dekkers, M. Steenbergen, A. Valk en A. van Mosselveld. Genoemde heren werden bij acclamatie herko zen. Een verzoek om het werkbe- stuur der vereniging met een per soon uit te breiden, vond algemene instemming. De heer M. v. d. Broek werd in deze vacature gekozen. Het aspirantlid Jan Laros en de nieuwe vaandrig Maas werden met algeme ne stemmen aangenomen. Besloten werd de jaarlijkse statied'ag der ver- P.S. Onder het parochienieuws van de St. Antoniusparochie trof mij in de St. Jansklokken het volgende belangwekkende be richt Er schijnt ergens gepubli ceerd te zijn, dat kapelaan J. v. Beers op 22 januari zijn koperen priesterfeest zou vieren. Men mag de viering van 'n dergelijk feest wel en kele dagen vervroegen, doch 11 maanden is nog al veel! Het is lastig met derg. soort berichtgeving, de ene kape laan zou zijn feest hebben op 31 november - 'n datum die normaal in onze kalender niet voorkomt - maar januari zetten in plaats van december is ook niet plezierig. Een dergelijke berichtgeving is inderdaad lastig en zouden we het daarom dan toch maar niet liever houden op 22 no vember? H. eniging te houden op zaterdag 23 januari a.s. Aan alle leden werd verzocht deze dag tegen half drie in het verenigingslokaal aanwezig te zijn, aangezien men op genoemd tijdstip naar de Efteling afmarcheert teneinde daar ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan een statie-foto te maken. Zoals gewoonlijk, waren er weer velen die van de rondvraag gebruik maakten. De gestelde vragen wer den tot genoegen der stellers beant woord. waarna de voorzitter om goed half drie deze geanimeerde vergadering kon sluiten. Buitengewoon concert in Casino te Den Bosch, door Kon. Harm. Sophia. Inderdaad is er in Casino te Den Bosch zondag een buitengewoon concert gegeven door twee populaire harmonieën. In 't kader van de be vordering van de blaasmuziek door amateurgezelschappen, is dit con cert gegeven voor de leden en de huisgenoten van deze corpsen, n.l. Kon. Harm. Sophia's vereniging uit Loon op Zand en de Kon. Harm, van Thorn Lb. De gehele Casino-zaal BEGINT Hf T GOEDE was uitverkocht (900 personen). Voor d'e pauze heeft de Kon. Har monie Thorn het programma ver zorgd. Onder leiding van dirigent Sef Pijpers werden een vijftal num mers ten gehore gebracht, waarvan we zeker mogen noemen het werk van Franz List, gearrangeerd door Ton Kotter: Les Préludes. Op su-

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1