WAALWIJK BINNEN- EN BUITENLAND OERJANSEN's Ziekenfondspremiën Uil DE PROVINCIE BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Feuilleton DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 JANUARI 1960 1960 vraagt Uw aandacht Een nieuw jaar brengt door gaans nieuwe bepalingen. Vrijwel steeds wil dit zeggen, dat we de beurs verder moeten openen. Beginnen we met hen die ge nieten van de ziekenfondsverze kering voor bejaarden. De premie van deze zieken fondsverzekering gaat (vermoe delijk) omhoog van 82 cent tot 93 cent per week voor de oudjes die een (berekend) jaarlijks in komen hebben tot 2580. De bejaarden die een inkomen hebben van 2580 gulden tot 3590 gulden, zien hun premie stijgen van 1.04 tot 1.80 per week. Van een verhoging van de ou- derdomsuitkering is tot op dit ogenblik waarop wij dit schrij ven nog niets bekend. Loontrekkers De werknemers in loondienst betaalden tot dusverre 2.25 van hun loon voor de verplichte verzekering, zij zien deze premie stijgen tot 2,4 Bgbetaling ziekenvervoer Met ingang van 1 januari 1900 is de bijbetaling van ziekenfonds verzekerden voor medisch nood zakelijk vervoer per gewone au to en /of ziekenauto op 1.80 per rit vastgesteld met dien verstan de dat bij vervoer van meer dan één patiënt in dezelfde auto, ie dere verzekerde een evenredig deel van dit bedrag voor zijn re kening dient te nemen. Een verzekerde die in een tijd vak van 30 dagen voor zich en zijn gezin meer dan 10.— heeft bijbetaald, kan het meerdere te rug ontvangen, echter alleen in dien het terug te ontvangen be drag niet minder dan 0.50 is. Deze restitutie is eveneens mo gelijk voor vervoer in verband met een langdurige behandeling voor en na dezelfde aandoening. Vergoeding van reiskosten (trein, bus)..-wordt eveneens ver leend voor nagenoeg dezelfde ge vallen als waarin een verzekerde voor rekening van het zieken fonds per auto kan worden ver voerd. Het eigen risico van de verze kerde is thans bepaald op 5. per periode van 30 dagen of per periode van langdurige behande ling voor dezelfde aandoening. Beademingspatiënten De regeling inzake ziekenhuis- verpleging na de 70ste dag voor poliobeademingspatiënten, welke eindigde op 31 december 1959, is met een jaar verlengd. De bijzondere rechten voor de noliobeademingspaliënten bete kenen feitelijk een grote onbil- iijkhcid ten opzichte van anderen die met een „ijzeren long" wor den behandeld en op grond hier van is voor het jaar 19(50 de re geling uitgebreid tot alle ver plicht verzekerden die ter behan deling met een beademingstoestel in een beademingscentrum zijn opgenomen. Vrijwillige hij nog aan de zeer lage kant achtte, gelijk heeft, betekent de schrootaffaire de meest geraffi neerde en de meest opzienbaren de zwendel sinds mensenheuge nis. Het rapport van de Hoge Autoriteit, dat op maandag 28 december aan het Europese par lement is overhandigd door de secretaris van de K S G, de heer Spierenburg, is volgens de heer Worms angstwekkend onvolle dig. „Omdat het is opgemaakt door de schuldigen zelf, de KiSG, het Vereveningsfonds in Brussel (via welk bureau alle malversa ties plaats vonden) en het Zwit serse accountantsbureau SAFS." ziekenfondsverzekering BROOD EN SPELEN VOOR BAKKERS. Een groot aantal bakkers deels vergezeld van hun dames uit Waalwijk, Drunen, Vlij men, Kaatsheuvel en Loonop- zand was naar De Gecroonde Leersse in Waalwijk gekomen om daar hun brood aan een keu ring te onderwerpen en tevens om eens gezellig bij elkaar te zit ten met een muziekje en een glaasje. De keuring geschiedde door de Nederlandse Meelfabrie ken te Rotterdam, waarbij aan elke bakker een beoordelings- kaart werd verstrekt. En over deze keuring kon men blijkbaar tevreden zijn, want hel is daarna nog een bijzonder gezellig feestje geworden. R.K. BOERINNENBOND VERGADERDE. „Pe onlangs opgerichte afdeling aalwijk van de r.k. Boerinnen- I ')on(l kwam in café 't Vosje in De prcn icn voor de vrijwillige vergadering bijeen. De voorzit- ziekenfondsverzekerden zijn per 1 - 3 januari ook omhoog gegaan. Deze premiën zijn niet overal ge lijk maar we kunnen rekenen op ongeveer 25 a 30 cent. De vrijwillige ziekenfondspre mie zal daardoor komen te lig gen op ongeveer 2.45 tot f 2.50 per persoon ofwel 4.90 tot 5.- per gezin (de daarvoor in aan merking komende gezinsleden). De aanvullende premiën gaan eveneens omhoog, ook dit is plaatselijk niet gelijk en verschilt eveneens dikwijls per zieken fonds. Tenslotte: betaal uw zieken fondspremie op tijd, d.w.z. voor uit. Achterstand in premiebeta ling kan betekenen, dat uw rech ten in gevaar zijn. VADER DOOR ZOON MET MES DODELIJK VERWOND. Tijdens een vechtpartij aan het eind van een verjaardagsfeestje kort na middernacht in een wo ning aan de Hillegomstraat te Amsterdam heeft de 25-jarige Bè (i. zijn vader met een padvinders mes zodanige verwondingen toe gebracht, dat deze drie uur later in het Onze Lieve Vrouwe Gast huis is overleden. AUTO-ONGELUK. Op de Schijndelseweg te Sint Oedenrode heeft de 42-jarige heer J. Bons uit Eindhoven bij een ongeluk het leven verloren. De heer Bons was gezeten in een auto die bestuurd werd door zijn 20-jarige zoon. Deze reed met hoge snelheid tegen de achterzij de van een goed verlichte met bomen beladen paard en wa gen. Een van de bomen van de lading boorde zich door de voor ruit en trof de heer Bons, die daardoor op slag werd gedood. De zoon kreeg een shock. Een derde inzittende van de wagen werd licht gewond. GEZIN DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN. Donderdagmorgen is het echt paar Verkooijen, dat te Ooster hout in een woonwagen woont, met zijn zeven maanden oude baby overleden door kolendamp vergiftiging. De vader van de heer Verkooij merkte 0111 9 uur, dat het eezin nog niet wakker was. Hij begaf zich naar de wa gen, sloeg een ruit in en vond man (20), vrouw (19) en kind levenloos op bed. De politie ge looft niet aan misdaad. De ka chel, die in de vooravond gevuld was, was gesloten, waardoor de giftige damp niet kon ontwijken. TWEE DODEN EN VIJF GE WONDEN BIJ BOTSING. Op de rijksstraatweg te Was senaar heeft zich een ernstige botsing voorgedaan tussen twee bestelwagens, waarbij twee per sonen op slag werden gedood en vijl andere werden gewond, van wie twee ernstig. SCHROOTFRAUDE NIET 16 MILJOEN, MAAR 6 TOT 10 MILJARD. Niet 10 miljoen, maar zes tot tien miljard is de schade, die ge leden is door de bekende schroot- fraude. Deze ontstellende onthul ling deed tijdens een persconfe rentie de Haagse schroothande- laar Louis Worms, die ruim 2 iaar geleden de gehele zaak aan het rollen bracht. Het schadebe drag van 10 miljoen gulden was opgegeven door de Hoge Autori teit van de Kolen en Staal Ge meenschap aan het Europese parlement in een rapport, dat door de heer Worms fel aange vallen werd. Wanneer de heer Worms met zijn schatting, die ster, mevr. van Loon-Pullens, mocht een groot aantal leden welkom heten, alsmede de direc teur van de Drunense boterfa- briek, de heer van Huiten, en het adviserende lid, mevr. Brokke. De heer van Huiten gaf in de ze vergadering een toelichting op het regeringsbesluit om de melk naar kwaliteit te betalen. Hij noemde het een goed en wijs be sluit. Verder gaf de heer v. Hui ten een interessante uiteenzet ting over het nemen van melk- monsters, hetgeen hij tevens aan schouwelijk voorstelde. Ten slot te nodigde spr. de leden uit tot een excursie naar de boterfa- briek te Drunen. De geestelijk adviseur, kape laan Meeuwissen, voorspelde de boerinnenbond een grote toe komst, ook op financieel gebied. Hij verbond hieraan echter wel de voorwaarde, dat alle leden dan zoveel mogelijk de vergade ringen zullen moeten bezoeken. In de televisie zag kap. Meeuwis- sen het gevaar, dat zij de mensen te veel aan huis bindt, waardoor verenigingsbelangen in de ver drukking komen. De voorzitster bracht de heer van Huiten dank voor zijn inte ressante uiteenzetting en de gees telijk adviseur voor zijn opwek kende woorden. (Mej. Betsie Klerks declameer de vervolgens „Een aardig mis verstand" van Jac. Schreurs, waarmee zij veel succes oogstte. Na de pauze bracht een loterij om fraaie, geschonken prijzen een bedrag van 42.25 op, waar mee de kaspositie zal worden versterkt. Ten slotte hield mevr. Brokke een zeer interessante verhande- Ing over de keukeninrichting van een moderne boerderij. Door middel van een miniatuiirstand gaf zij de leden een beeld van de inrichting en aankleding van zo'n keuken. Voor de kookcursus bij de heer van Huiten in de 2e Zeine gaven zich 20 leden op. Deze cursus zal worden gegeven door mejuffr. Brugge. Tot slot sprak de voorzitster een dankwoord tot mevr. Brokke voor haar duidelijke uiteenzet ting. In gewest van G.A.B. Waahv(jk WERKLOOSHEID NAM TOE DOOR TERUGGANG IN BOUWNIJVERHEID Het aantal werklozen in het district van het Gew. Arbeidsbu reau Waalwijk bedroeg per ulti mo december 1959 465, hetgeen ten opzichte van november van het vorig jaar een stijging bete kent van 192. Deze terugval is overigens veel minder verontrus tend dan het cijfer zou doen ver moeden. De oorzaak er van moet namelijk worden gezocht in een normale vermindering van de ac tiviteiten in de sector bouwnij verheid, waar tegen de winter veel werken aflopen, terwijl dan ook in veel mindere mate dan in andere jaargetijden met nieuwe werken wordt begonnen. Wel mag hierbij aangetekend worden, dat het aantal werklozen in de bouwsector in het rayon Waal wijk einde dec. 1959 groter was dan einde dcc. 1958, namelijk 42 tegen 13. Verwacht mag echter worden dat deze werkloosheid slechts van korte duur zal zijn. In het rayon Almkerk daarente gen was tengevolge van een gro tere bouwactiviteit het aantal werklozen einde dec. 1959 aan merkelijk minder dan in dec. 1958: 165 tegen 281. In de overige sectoren bleef het gewestelijk aanbodcijfer in december vrijwel gelijk aan dat van november; voor schoenen en leder 13 in dec. en 12 in nov.; metaal 11 in dec. tegen 7 in nov.; landbouw 41 in dec. en 33 in nov. Ook de vraag bleef over het gehele gewest in dec. praktisch gelijk aan die van november: schoenen en Teder 470 tegen 466, metaal 131 tegen 125. Van ver korting van werktijd was in de schoen- en lederindustrie in de afgelopen maand december prak tisch geen sprake. Ten gevolge van genoemde stnging van het aantal werklozen heelt het gewest Waalwijk ech ter de zo lang bezette eerste nlaats moeten afstaan aan Eind hoven, dat een werkloosheid ver toont van 16 pro mille. Het ge west Waalwijk komt met Til burg op de tweede plaats met 20 nro mille. Het minst gunstige beeld in de provincie vertoont Bergenopzoom met 75 pro mille. Het provinciale gemiddelde ligt op 31 pro mille, het landelijke op 32. Voor de drie rayons van het gewest Waalwijk bedragen de werkloosheidscijfersWaalwijk 13 p. m., Almkerk 44 p. m. èn Dongen 7 p. m. OOSTERHOUT KRIJKT NIEUW STADSDEEL. In zijn nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Oosterhout, de heer F. A. J. v. Oers, medege deeld dat in 1960 een aanvang zal worden gemaakt met de aanleg van een geheel nieuwe stadswijk ten zuiden van het Wilhelmina- kanaal te Oosterhout. Dit plan wordt genoemd „plan Oosterhei- de". Het nieuwe stadsdeel, dat hier zal verrijzen, zal 150 ha. om vatten en plaats bieden voor 14.000 inwoners; 18 ha. zal be stemd worden voor villabouw en er zal plaats worden ingeruimd voor 32.000 middenstands- en woningwetwoningen; 30 ha. zal worden bestemd voor sportvel den, 15 ha. voor parken en voor groenvoorzieningen, en er is een winkelwijk geprojecteerd voor 30 winkels. Tevens is in het plan plaats voor twee of drie kerken. BRUG BIJ GORINCHEM 1 DECEMBER IN GEBRUIK. Op 1 december 1960 zal de nieuwe brug bij Gorinchem, die een aanmerkelijke verkorting be tekent van de route Brussel-Am sterdam, officieel geopend wor den. De verwachting bestaat, dat tegen die tijd het wegtraject tot en met Oosterhout ook klaar is, waardoor het verkeer tussen noord en zuid aanmerkelijk ver sneld wordt. Bij de bouw van de ze brug wordt rekening gehou den met de verbreding van het Wilhelminakanaal, die zal wor den uitgevoerd. Zowel Ooster hout als Bredji beraden zich over de mogelijkheid om rond de in gebruikstelling van de brug bij Gorinchem stedelijke festivitei ten te organiseren. 12 MILJOEN VOOR WEGEN IN BRABANT. Rekening houdend met de aan- legkosten van gemiddeld 240.000 gulden per kilometer, zal in 1960 rond 12 miljoen gulden nodig zijn voor wegenaanleg in de pro vincie Noordbrabant. Voor de ja ren 1961 en 1962 moet rekening worden gehouden met een gelijk bedrag. In West-Brabant, Mid den-Brabant, de Langstraat en 't Land van Héusden en Altena zijn op het ogenblik 31.75 kilometer bestedingsklaar, waaronder de nieuwe provincalc weg Waal wijk-Waspik. Dit wordt medege deeld door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant aan de Prov. Staten. 102). „Je krijgt toch ook een andere behandeling dan die doodgewone soldaten", hield brigadier Piet keihard vol. „Daar gaat het nou juist om. jij krijgt een fijne ba jonet en..." „Hou op! Het is verschrikkelijk! Porce barbari!" steunde de generaal. Hij stond van zijn stoel op en drukte ner veus zijn handen tegen z'n maag. „Een bajonet..." kreunde hij. „Tet is vreselijk! O, wat wordt ik plotseling naar... Ik ben ziek! Ik wil naar bed„Kom nou, generaal!" zei Piet onbarmhar tig. „Juist nu uw mannen daar boven u zo hard nodig hebben?" „Och... laat ze naar de blik sem lopen" schold de generaal. „Ik zou wel naar boven willen, maar ik kan niet, want ik ben plotseling zo vreselijk ziek ge worden!" „Dan heb ik 'n idee, generaal" zei Piet, die nu een van zijn diplomatieke zevenklap- pertjes tot ontploffing bracht. „Ik lijk nogal op u qua gezichts trekken en postuur. Nou, als ik nu eens in uw plaats naar boven ging. U kon dan rustig naar bo ven gaan en als ze mii aan de ba jonet staken, wel... dan was het leven van de fameuze generaal Mesjocco tenminste gespaard Geet mij uw uniform maar!" „Mij goed..." steunde de gene raal, die nu langzamerhand wer kelijk groen zag van de ellende. „Trek jij mijn pak maar aan. En laat jij je maar op de bajonet prikken, als je daar zin in hebt. Maar... maar het gaat niet! Je hebt geen snor!" „Geen be zwaar!" riep toen de artistieke rige zanger, die van de verwar ring gebruik had gemaakt door het bord eten van de generaal in zijn grijpgrage vingeren te ne men en nu bezig was de inhoud daarvan met smaak te verorbe ren. „Geen bezwaar!" riep hij nogmaals. „Ik ben toch kunste naar, niet? Welnu! Ik heb een grimeerdoos bij me, vol snorren en baarden, pruiken en posti ches! Ik weet zeker, dat er ook wel zo'n gerafeld vlicgenver- schrikkertje tussen zit, als jij daar onder je neus hebt benge len, ouwe ijzervreter!" En ja wel, hoor! Daar staat brigadier Piet al in het uniform van de generaal, terwijl de artistiekeri ge persoon bezig is hem een fraai snorretje onder de neus te plak ken. De generaal, uiteraard in zyn onderhemdje, staat er echter zéér fatsoenlijk bij, want hij heeft zich in een der sneeuwwit te tafellakens gewikkeld... van gezegde woorden. Steenharses keek om en zag de journalist enige passen r» f i. voorbij de zonnewijzer staan, ver- ^.De Echo ™_he^Zu.den^ diept in de beschouwing van de ho„e boomstam, welke horizontaal op een anderhalve meter hoge tronk lag, als een op het dorp gerichte dikke Berta. „Nee, dat zal-ie zéker niet!" ant woordde hij scherp. „Tevreden?" De persman keek hem even aan, z'n wenkbrouwen opgetrokken en de on derlip gekruld. Daarna stapte hij onverschillig naar de zonnewijzer een ronde ste nen schijf met houten spil. „Twee en twintig uur precies", constateerde hij nadrukkelijk. „Na tuurlijk op het tijdstip van de moord stil blijven staan." „Wat je zegt!" smaalde Steenhar ses. „Wou je mij soms nog de grond beginselen van het detectivewerk le ren?" De journalist liet de onaangename bejegening langs zijn goude apenhuid afglijden. Met de spijkerpunt kraste hij een paar aantekeningen op zijn kladsteentje. Steenharses keerde zich naar de rivier, aan de overkant waar van de melkboer nog steeds de verst vooruitgeschoven voorhoede vormde van Holendams nieuwsgierige pu bliek. Hij hield z'n handen bij wijze van scheepsroeper bij de mond en schreeuwde articulerend: GEHEIM De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 7) Op het akkertje naast het huis stonden de eigenheimers reeds in wit te bloei en de snijbonen halverwege de gekruiste staken. Steenharses had een hekel aan snijbonen vanwege de draden. Hij keerde zich naar het stoffelijk overschot aan de voet van de zonne wijzer. Duidelijker dan tevoren con stateerde hij de uitdrukking van enorme en tevens angstige verbazing op het dodenmasker. Hij zag nu ook, dat het baardeloze gelaat van Oerjan- sen een opvallend paarse kleur ver toonde. De scheiding in het rosse haar liep nog onberispelijk noord zuid. „Die zal nooit meer mijn berichten uitzenden!" hoorde hij Beitelmans achter zijn rug opmerken. Er lag een klank van voldoening in die peinzend „...Is... de... dok...ter al... ge... haald?" De melkboer, met een hand aan z'n oorschelp, schudde heftig neen. „Haal 'm danuilskuiken!" schreeuwde de inspecteur. De versto ring van zijn vacantie had hem een gemelijke bui bezorgd. Hij knielde bij het levenloze lichaam neer. De ar men ervan lieten zich nauwelijks meer bewegen; het leek wel zó uit een ijs kast gehaald, in z'n onwezenlijke zit- houding. „Riger mortis reeds ingetreden", constateerde de toekijkende kranten man. „Toch waar?" schampte de po litieman. „Heb je dat zomaar van je zelf?" Daarna fouilleerde hij het lijk, hetgeen neerkwam op een onderzoek naar de inhoud van het heupzakje aan de berenhuid. „Ja... snap je dat nou, juffrouw Snip", bromde hij als iemand, die in- hals gesloten schaapvacht dribbelde aan zijn zijde. „Was al op weg hiernaar toe", verklaarde dit mannetje met benauw de astmastem aan de inspecteur, door wie hij binnen het hek werd gelaten. „Had de drukte al gezien. Waar is de... eh... arme overledene?" Inspecteur Steenharses mocht dok ter Lijckman - met c-k! - niet zo bijster als politiedokter, omdat het gevoelige mannetje helemaal niet aan dat geijkte type van lijkschouwer be antwoordde. Evenwel wachtte hij be nieuwd op het verslag van 's dokters bevindingen. Lijckman onderzicht langdurig en nauwkeurig. „Vreemd toch, heel erg vreemd!" zei hij tenslotte hoofd schuddend. „De doodsoorzaak moet wel verstikking zijn geweest. Die op gelopen paarse teint is al te duidelijk en ook andere tekenen wijzen er op. man. „Nog nooit zoiets meegemaakt. Een natuurlijke dood is ie niet ge storven. Hartverlamming door schrik alleen kan het niet geweest zijn, daar voor zijn de verstikkingsverschijnse len te duidelijk. Embolie uitgesloten; ik was z'n huisdokter, hij mankeerde totaal niets. Oergezonde kereld. Vreemd, vreemd..." „Maar 'n lijk is het vast en zeker", troostte de inspecteur zich. „Zorg je voor de papieren doe. Zet maar: door door ontglipping van laatste adem." Hij vleide zich reeds met de hoop, wegens het totaal ontbreken van po sitieve aanwijzingen, een verder on derzoek te kunnen opschorten, ten minste tot na zijn vacantie. De inspectie van het huisinterieur leverde enkele voorlopig onverklaar de vondsten op. In een der hoeken stond bij het kookgerei een half op- derstelde Beitelmans, die zich Oer- jansens belangstelling voor zijn kran tenartikel herinnerde. Steenharses bukte zich reeds om naar buiten te kruipen, toen zijn detective-oog werd getroffen door iets, wat hem tot op dat moment was ontgaan: midden op de vloer stonden nog drie borrelkom men. Behalve de gastheer zelf herin nerde de inspecteur zich echter nog maar één gast van de avond tevoren, namelijk de journalist Beitelmans. „Wie had dan die derde borrelkom gebruikt/! piekerde de scherpzinni ge politieman tevergeefs... Hij wachtte zich er wel voor, zijn nieuwsgierige gezel op deze jongste ontdekking attent te maken. Dat pro bleem moest hij eens nader verteren. De derde borrelkom... Wie was er nog méér bij Oerjansen op visite ge weest gisteravond vlak voor zijn ver- derdaad aantre^^ wat hh vprwarhttp 2? °°k 61 °P" gebruikt P°tje met oranie Poeder" In scheiden? Maar die opgehaalde brug te vinden Hii hield nLelr! ÏT 61 mCt 8enngste spoor een andere hoek lag een flinke stapel en die sleutel in Oerjansens heunzak nTe}ljk de em«e van wor«in« te zien- noch indrukken knekels opgetast. De insnecteur nam ie? De onverkl^ J.K.d" sleutel van het brughek tussen zijn vingers. Na beschouwing van dit in strument met de zeer bijzonder ge construeerde baard, knoopt hij het aan een uiteinde van z'n gordel. Het zou verdere klimpartijen over het hek besparen. Over het uitbreidingsplan kwam de van vingertoppen in de hals, noch een striem van 'n zijden shawl of iets der gelijks..." „En z'n haar zit nog zo onberispelijk, en z'n berenhuid", vul de Steenharses peinzend aan. „Er is beslist niet geworsteld. Maar dat ake lig verbaasde fieselemie van 'm... of ie de wolf en de zeven geitjes op een opgetast. De inspecteur nam je? De onverklaarbaarheden stapelden er een paar van in zijn hand en be- zich op. Buitengekomen maakte Steenhar- melkboer alweer aangelopen. Een bezemsteel heeft zien rijden!' klein schraal mannetje in een tot de „Vreemd, vreemd", knikte Lijck- keek ze fonsend. „Massamoorde- naars-practijken?" gromde hij onge lovig. Nauwkeuriger beschouwing deed hem constateren, dat het min of meer volledige apenkinnebakken wa ren. En straf- noch begrafeniswet was van toepassing op deze mensgelijken- de viervoeters. „Studiemateriaal zeker", veron- ses volledigheidshalve nog een ronde over het eiland. Hij kon niet anders constateren, dan dat de moestuin zo wel als de geit er best verzorgd uit zagen. Achter het huisje de gebruike lijke opeenstapeling van uit gebruik geraakte voorwerpen, die men toch niet aan de vuilnisman wil meegeven. (Wordt vervolgd) rd W lEjr-v,gM-PD 1-4.Q2I .(VYSlGHT JO O «VAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6