waalwijkse en UnqstRAAtse coimnt LJ ÏZ2 BINNEN- EN BUITENLAND fllïlEA^ Het Bedrijfsleven in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant in 1959 Spit, Spierpijn PUROL Pracht handen CO-EXISTENTIE VRIJDAG 15 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 3 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Nieuwjaarsrede van de voorzitter de heer J. van Heesbeen In zijn nieuwjaarsrede heeft de heer J. W. v. Heesbeen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk, het vol gende overzicht van het bedrijfsleven gegeven. DE SCHOENINDUSTRIE Kwaliteitsverbetering Voor de schoenindustrie was 1959 een jaar met grote bedrij vigheid. Ten opzichte van 1958 en ook 1957 kon een aanzienlijke produktieverhoging bereikt wor den. Uit de thans beschikbare ge gevens van het C.B.S. over de eerste drie kwartalen van 1959 blijkt, dat de produktie van alle soorten schoeisel 17 hoger lag dan in deze periode van in 1958 en 11 hoger dan in de eerste negen maanden van 1957. De produktie van lederen schoenen steeg ten opzichte van 1958 met 15 en ten opzichte van 1957 met 9 dit alles in de eerste ne gen maanden van deze jaren. Naar gemeld werd, liep de pro duktie in het laatste kwartaal 1959 in sommige bedrijven enigs zins terug. Als oorzaak is wel licht aan te wijzen de terughou dendheid bij de aankoop dooi de detailhandel in verband met de onzekerheid over het prijsver loop. De in oktober 1958 begon nen hausse op de huidenmarkt zette zich in 1959 krachtig voort, waardoor de lederprijzen in no vember en december 1958 al be gonnen te stijgen. Deze stijging bleef voortduren tot juli/augus tus 1959. waarbij zéér aanzienlij ke prijsverhogingen voor leder voorkwamen. Tot ongeveer oktober bleven de huidenprijzen op het hoge ni veau gehandhaafd, waarna een snelle prijsdaling voor schoen en lederindustrie zeer ernstige gevolgen dreigde te krijgen. Eind november echter kwam de daling tot stilstand. Zoals reeds gezegd, leidden de ze prijsbewegingen in hel laatste kwartaal van 1959 tot traagheid bij de detaillisten met het plaat sen van orders. Vooral de fabri kanten van herenschoenen,waar van de nieuwe collectie veelal eerst in november uitgaat, ont moetten moeilijkheden door het wantrouwen in het prijsverloop. De collecties damesschoenen daarentegen waren reeds uit toen de huidenprijzen begonnen te dalen. In- en uitvoer gestegen De uitvoer van schoenen nam in 1959 belangrijk toe. In de eer ste drie kwartalen van 1959 wer den bijna 1.250.000 paren schoe nen meer uitgevoerd dan in de zelfde periode in 1958; een stij ging met ca. 30 Naar de waar de bedroeg de uitvoer van schoei sel in dit tijdvak ruim 0.500.000 meer dan in 1958; een stijging van eveneens ca. 30 De lederen schoenen namen bij deze exportverhoging een belang rijke plaats in; bijna 720.000 pa ren, d.i. ca. 15 meer dan in 1958 en naar waarde ongeveer 4.500.000.of 30 meer dan in 1958. Ook de invoer van schoenen echter steeg aanzienlijk in verge lijking met voorgaande jaren; al le soorten schoeisel 1.200.000 pa ren (48 en naar waarde ruim 6.350.000.(43 meer; lede ren schoenen ca. 380.000 paren (50%) en naar waarde bijna 5.000.000.(48 meer. De import van lederen schoenen, uit Italië vooral, stijgt nog steeds. Uit Aziatische landen worden grotere hoeveelheden schoeisel van rubber en textiel ingevoerd. De prijzen van dit schoeisel lig gen door de lage lonen en de ach tergebleven sociale voorzieningen in deze gebieden belangrijk bene den de Westeuropese prijzen. Door de stijging, zowel van produktie als van import, kwa men meer schoenen beschikbaar voor binnenlands verbruik. Dit kan op de duur leiden tot een overvoerde markt en het is daarom zaak dat de schoenindus trie door opvoering van de kwa liteit de export nog meer opvoert en er dan tevens in slaagt de im port terug te dringen. Indien de te verwachten loonsverhogingen leiden tot een verhoogd binnen lands verbruik, is echter een ver ruiming van de afzetmogelijkhe den in het binnenland te ver wachten. Bij de herenenschoenen speelt hierbij nog een rol dat ge kleurd schoeisel meer dan zwart de mode begint te worden; ver wacht wordt dat deze toename in dit jaar van betekenis zal wor den, hetgeen een alleszins groter verbruik tot gevolg zal hebben. Tekort arbeidskrachten De verhoging van de produkti- viteit wordt geremd door 't te kort aan jeugdige arbeidskrach ten. Met medewerking van onder wijs en overheid zal mede in verband met de te verwachten ontwikkeling in verband met de Europese Economische Gemeen schap gestreefd moeten wor den naar maatregelen, waardoor het mogelijk wordt, dat meer en vooral jonge arbeidskrachten in de schoenindustrie een werkter rein vinden. Het is verheugend hier te kunnen vermelden, dat dit vraagstuk de volledige aan dacht van betrokkenen heeft en dat ernstig gezocht wordt naar een oplossing. DE LEDERINDUSTRIE De reeds eerder vermelde ver anderingen in de huidenprijzen beïnvloedden in 1959 de gang van zaken in deze bedrijfstak in ern stige mate. Door deze prijsfluctu aties was het voor de looierijen bijzonder moeilijk een juiste ba sis voor de calculatie te vinden. Deze moeilijkheden werden nog vergroot door tijdelijke' uitvoer verboden voor huiden in andere landen, waaronder België. Hier door stagneerde niet alleen de grondstoffenvoorziening in ver schillende voorheen veel in Bel gië inkopende bedrijven, maar ook moest noodgedwongen el ders en dan tegen hogere prij zen worden ingekocht. Door dit uitvoerverbod heeft België, de Beneluxpartncr, Nederland wel ernstig getroffen en deze maat regel heeft dan ook hier in ont stemming overgaande bevreem ding gewekt. De personeelsvoorziening heeft in 1959 vrijwel geen moeilijkhe den opgeleverd, ai blijft het ook in deze bedrijfstak moeilijk om jeugdige arbeidskrachten aan te trekken. O verled er Door de goede vraag naar over- leder was de gang van zaken in deze bedrijfstak veelal bevredi gend. Wel wordt opgemerkt, dat door de grote variatie in kleuren een grote versnippering in or ders voorkomt. De overlederindustrie echter, die lichte kalfsvellen verwerkt, was niet in staat de door prijs stijgingen van huiden en vellen verhoogde lederprijzen voldoen de aan te passen. De prijzen zou den dan op een zodanig peil zijn gekomen, dat het verbruik door de schoenindustrie nog verder zou zijn teruggelopen dan reeds het geval was. Door de hoge prijzen van lich te overlcdersoorten namelijk is een groot deel van de schoenfa brieken overgegaan tot de ver werking van rundboxsoorten, die aanmerkelijk goedkoper zijn dan boxcalf en kalssuède. Verwacht wordt dat ten aan zien van kalfsvellen de slachtin gen in het seizoen 1959/1960 aan zienlijk minder zullen zijn dan in voorgaande jaren en het is dan ook niet waarschijnlijk dat in de naaste toekomst terugkeer naar goedkopere grondstoffenprijzen mogelijk is. Ook de fabricage van suède is sterk ingekrompen. Deze leder soort heeft de laatste twee jaren over de gehele wereld veel ter rein verloren; een modever schijnsel waarin snclverandering kan komen. ZOOLLEDER: De afzet bleef in deze bedrijfs tak beneden peil. Door de opge lopen lederprijzen werd veel con currentie ondervonden van ver vangingsmaterialen. Door de lopende contracten was het niet mogelijk direct de hogere grondstoffenprijzen door te berekenen, terwijl anderzijds uit vrees voor prijsdaling afne mers slechts kochten wat zij voor onmiddellijk gebruik nodig had den. Door het langdurige looiproces in deze bedrijfstak wordt het speculatieve element bij schom melingen in de grondstoffenprij zen zeer groot. TECHNISCH LEDER De behoefte aan drijfriemen en ander technisch leder neemt jaarlijks meer af. Naar tuigleder bestond echter in 1959 een goede vraag. DE LEDERWAREN- Slechts in de sector militaire uitrustingsstukken bleef deze gunstige ontwikkeling uit. De oplopende lederprijzen sti muleerden de vraag naar geheel of hoofdzakelijk uit leder ver vaardigde artikelen. Ook in het najaar nam de vraag naar deze artikelen niet af; de produktie van koffers, lederen handschoe nen, lederen en plastic damestas sen, akte- en boodschappentas sen, kleine lederwaren en rijwiel lederwaren was hoger dan in voorgaande jaren. De totale lederwarenproduktie (inct uitzondering van lederen kleding) beliep in 1956 een be drag van ca. 67.500.000.in 1957: 65.809.000.— en in 1958: 64.500.000.Voor 1959 wordt 'n produktie van ca. 69.000.000 tot 70.000.000.— verwacht. In- en uitvoer van lederwaren namen in 1959 beide met circa 15 toe. In de Nederlandse lederwaren- industrie zijn ruim 5000 werkne mers werkzaam. LEDEREN KLEDING De binnenlandse omzet steeg in 1959 en de verwachtingen voor Ruwe Handen I960 zijn gunstig. De exportmo gelijkheden zijn nog niet groot, doch voor 1960 wordt toch enige exportstijging verwacht. HANDSCHOENEN INDUSTRIE In 1959 nam het verbruik van lederwaren sterk toe. Terwijl in 1957 en 1958 de bestedingsbeper king nog een remmende invloed uitoefende, stegen in 1959 zowel produktie als import. De nroduktie-indexcijfers van het C.B.S. over de eerste 6 maan den van 1959 wijzen op een pro duktieverhoging ten opzichte van 1958 met vermoedelijk onge veer 5.000.000—. De vraag naar luxe handschoe nen was in 1959 in het algemeen groter dan in 1958. De orders hiervoor worden veelal reeds vroeg in het voorjaar geplaatst en de prijsstijging van lichte hui den is daarom op de verkoop niet van grote invloed geweest. Deze prijsstijging heeft echter wel tot gevolg gehad, dat de leve ringen door de lederfabrieken kwalitatief minder waren en te late uitlevering voorkwam. De prijscalculaties van de hand schoenenfabrikanten en hun le veringsverplichtingen zijn hier door meermalen in het gedrang gekomen. De afzet van werkhandschoe nen werd door de prijsstijging van zware huiden sterk gestag neerd en het was moeilijk de prijsstijgingen door te bereke nen. Ook de afzet naar het bui tenland ondervond hiervan nade lige gevolgen. BESLISSING VAN REGERING IN KWESTIE BRIEFCENSUUR NIEUW-GUINEA. De centrale figuur in de onver kwikkelijke censuurkwestie op Ne derlands Nieuw-Guinea, advocaat-ge neraal mr Van Beek, zal in opdracht van de regering worden ontslagen we gens ongeschiktheid. Het predikaat eervol wordt niet aan dit ontslag ver leend. Na rijp beraad heeft de regering besloten geen strafvervolgingen te la ten instellen. Volstaan wordt met ad ministratieve maatregelen. Deze kun nen niet meer genomen worden tegen twee achtereenvolgende gouverneurs- generaal, mr Beun en mr Okma, om dat zij inmiddels de dienst hebben verlaten. De regering acht hen in ho ge mate mede-verantwoordelijk voor de gepleegde onregelmatigheden. Nog meer geldt dit voor de vorige gouverneur, dr. Van Baal. Over hem deelt de regering mee, dat hij on wettige censuur op de post van de Wisselmeren (oogluikend) heeft toe gestaan. Dr Van Baal moet worden aangerekend, dat hij de toenmalige minister van Zaken Overzee, mr Hel ders, op diens uitdrukkelijk verzoek om informaties op zijn minst onvol ledig heeft ingelicht over het bestaan van onwettige censuur. In afwijking van het advies in het rapport van de censuurcommissie wenst de regering mr Van Beek geen eervol ontslag te geven. Hij he,eft tal van geheime bescheiden aan een on bevoegde overhandigd. Ook omdat in het verleden in Nieuw-Guinea her haaldelijk de geheimhouding is ge schonden, zonder dat de hand op de dader kon worden gelegd, heeft de regering niet tot een eervol ontslag willen besluiten. Politie- en PTT-ambtenaren, van wie is gebleken, dat zij tekort zijn ge schoten zal mondeling de ernst van de zaak onder ogen worden gebracht met de duidelijke waarschuwing, dat geen enkele schending der grondrechten en ambtelijke voorschriften zal worden geduld. Een deskundige zal op zo kort mo gelijke termijn advies uitbrengen over de reorganisatie van het bestaande in lichtingenapparaat en de plaats daar van in het ambtelijk bestel. Een be hoorlijk werkende inlichtingendienst, zo meent de regering, is in Nieuw- Guinea onmisbaar. De regering heeft begrip voor de dikwerf uitzonderlijk moeilijke om standigheden, waaronder in Nederl. Nieuw Guinea moest worden ge werkt. Niettemin stelt zij vast dat een aanfluiting is gemaakt van de waar borgen tegen misbruik, die de toe passing van een op zichzelf wettige censuur moeten omgeven. De gou verneur is o.m. gevraagd een spoe dig herstel te bevorderen van de de mocratische waarden, die zozeer wer den aangetast door de schending. De regering meent, dat de betreu renswaardige censuurkwestie eens te meer de noodzaak van een medewet gevend orgaan in het land zelf heeft aangetoond. Pas als dat er is kan de ontwikkeling van een democratisch bestel in Nieuw-Guinea krachtig wor den bevorderd. Openbare zaken kun nen dan in het openbaar worden ge handeld. Op het departement is de laatste hand gelegd aan een wetsont werp tot gedeeltelijke herziening van de bewindsregeling, die de instelling van een Nieuw-Guinea-raad mogelijk zal maken. LEDERWARENBEURS IN UTRECHT. Produktie van lederwaren beliep 70 miljoen. Vorig jaar vervaardigde Nederland voor zeventig miljoen aan lederwaren en koffers. (In 1958 voor 65 mil joen). Van de totale produktie werd voor ongeveer zestien miljoen gulden uitgevoerd. De invoer die tegenover deze export stond, is ongeveer gelijk gebleven. Wèl neemt Nederland meer lederwaren en koffers af van Oost- Duitsland. Dit land komt met dum ping-prijzen op de markt. Deze laatste bewering is van de heer P. L. van der Pluijm, de voor zitter van de advies-commissie van de vakbeurs voor koffers en lederwaren, welke dinsdagmorgen in Utrecht is geopend. Ook Zuid-Slavië gaat, vol gens dezelfde deskundige „onder de markt door en wel met zijn produk- ten van varkensleer. De Nederlandse regering wenst nu eenmaal uitbrei ding van de handel tussen Oost en West, „maar wij zien hierin ernstige bezwaren voor de ontwikkeling van de Nederlandse lederwaren-, en koffer industrie", zegt de heer Van der Pluijm. Twaalf modekleuren Op het ogenblik zijn er twaalf mo dekleuren in de damestassen. Met de koffers gaat het dezelfde kant uit. Een verantwoorde beperking van dit kleuren-gamma (in overleg met de schoenen- en handschoenenindustrie te bewerkstelligen) lijkt noodzakelijk. Pogingen, welke vorig jaar zijn ge daan om tot een economische ge wenste versobering te komen, heb ben echter nog geen succes opgele verd. Nog niet zo lang geleden gaven Wenen en Parijs de mode aan voor de Iederwarenindustrie. Daarna deed het Offenbach. Thans gaat men al spre ken van een Italiaanse mode en stijl Zou Nederland ook niet eens de kop kunnen nemen in de mars-route? Ook deze vraag kregen de vakbeurs-expo santen door hun voorman voorgelegd De leerprijzen zijn vorig jaar aan zienlijk gestegen door de aankopen van grondstoffen, die Rusland en an dere landen achter het IJzeren Gor dijn op de wereldmarkt deden. Daar kwam nog bij dat Amerika en Argen tinië hun slachtingen beperkten om hun veestapel weer op peil te bren gen. Dus minder leer en duurder leer Overigens blijkt op de thans ge opende expositie, die tot heden duurt, dat de Nederlandse lederwaren-fa brikanten en de handelaren in kof fers en tassen, bij alle problemen, die zij ontmoeten, niet voor één gat te vangen zijn. Hun vakbeurs (1500 vierkante meter groot) straalt van za kelijke gezondheid. (Volkskrant) INTERNATIONALE BIDWEEK. Van 18-25 januari wordt over de gehele wereld de internationale Bid week gehouden, waaraan door katho lieken, protestanten en schismatieken wordt deelgenomen, om God te bid den, dat de kloof die tussen allen die Christus belijden bestaat, te over bruggen en om eenheid van alle christenen over de gehele wereld. WERELD WON 977 MILJOEN TON AARDOLIE. De wereld heeft vorig jaar 7,6 percent méér aardolie geproduceerd dan in 1958. Totaal werd bijna 977 miljoen ton voortgebracht, tegen 908 miljoen ton in 1958, toen de produk tie slechts 2,75 percent steeg. De pro- duktiestijging was vorig jaar alge meen en behalve in de Verenigde Staten werden overal nieuwe records bereikt. Dit blijkt uit gegevens van de petroleum Press Service en het Ame rikaanse Petroleum Instituut. De sterke opleving van de oliewinning wordt toegeschreven aan het econo mische herstel in de westerse wereld. Kan de vrije wereld met de Sovjet- Unie vreedzaam samenleven? Deze vraag wordt door verscheidene wes telijke staatslieden bevestigend be antwoord en er zullen in 1960 behal ve het top-overleg verscheidene con ferenties plaatsvinden tussen de ver tegenwoordigers van de N.A.V.O.- landen en het (rode) pact van War schau. Daarom is het nuttig te lezen, dat het Centraal Comité van de Russi sche communistische partij zelf nog eens kort en krachtig zijn doelstellin gen heeft laten horen een krachti ger propaganda voor een onvermin derde ideologische strijd, politieke opvoeding van de jeugd, bevordering van het atheisme( de godloosheid), beïnvloeding van het gehele volk, in het bijzonder bestrijding van de nog bij veel vrouwen bestaande „religieu ze tendenzen" en actie tegen veron achtzaming van de arbeid. Als wij eens nagaan, wat dit alle maal betekent, komen we dra tot de conclusie, dat van enigerlei samen werking tussen democratie en dicta tuur geen sprake kan zijn. Want wat Rusland wil, dat is de vrijheid de communistische propaganda ook over zijn grenzen te bedrijven. Dat is ook: de godsdienst vervolgen en elk spoor van geloof uitroeien. Dat is voorts: de jeugd opkweken tot volgzame sla ven, de arbeiders dwingen tot opoffe ring van hun laatste vrije tijd met uit schakeling van heel hun persoonlijk heid en hun zelfstandigheid, hun diepste en innigste overtuiging. In deze atmosfeer van politieke dwang en goddeloze mensenbeulerij mag de vrije wereld geen duimbreed van haar grenzen wijken, aan deze hel op aarde mag zij geen bezet gebied, geen onbezet Berlijn, geen Koreaan of Vietnamees, geen India's grensge bied of Irakees grensdorp overleve ren. Achter de glimlach van Chroesjts- jow schuilt nog steeds de doodskop van slavernij en concentratiekamp. In dit verband mogen we er aan herinneren wat radio-Moskou op 6 januari, de dag waarop de Christe nen van 't Oosten 't Kerstfeest vie ren, de aether heeft ingezonden. Daarin sprak hij o.m. over „het sprookje van Christus, die nooit heeft bestaan" e.d. De communistische boodschap richtte zich verder ook bijzonder te gen de priesters en andere gods dienstbedienaars, die gelijk gesteld werden met kapitalisten en groot grondbezitters en die „de onderwer ping aan de vijanden der arbeiders prediken". De Paus diende de Moskouse ra dio van repliek. Het is toch wel erg, aldus de Paus, dat na 2000 jaren van wetenschappe lijk onderzoek en betrouwbaar con troleerbare overlevering er nog steeds mensen zijn, die de persoon van de Goddelijke Verlosser als een verzin sel beschouwen en de boeken van het Nieuwe Testament als een goedkope fabel. De Paus vroeg zich af hoe een zo voor het christendom demigrerende boodschap van radio Moskou te rij men is met de herhaaldelijk verkon digde wens om tot een vreedzame co- existentie te komen. In zijn toespraak tot de pelgrims verdedigde de Paus 't christendom in zijn meest funda mentele basis: het geloof in Christus, in de verlossing en in de H. Schrift. NEDERLANDER VERZEKERT ZICH STEEDS HOGER. Het gemiddelde bedrag waarvoor elke Nederlander is verzekerd, is in 1958 verder gestegen tot 2693 gul den, tegenover 2494 gulden aan het einde van 1957. Enkele jaren voor de oorlog (eind 1937) was dit bedrag nog maar 455 gulden. 29 DODEN BIJ BUSONGELUK. Een autobus met 29 personen is in de nacht van zondag op maandag te Port Tampico (Mexico) in een ravijn van dertig meter diepte gestort. De bus vatte vlam en alle inzittenden kwamen in de vlammen om. oot donnuAiiu in», o De rcho vAn het Zuióen en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met d Uen nimmer ruw of schraal^ n Het is de Hamamelis die het m doet

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1