wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt *~]/UaalwL}l.£ <=^t)aaloeh 7 Luxor FILMJOURNAAL 'V^kwclang UIT DE PROVINCIE ZWITSAL San balm Musis Sacrum VRIJDAG 15 JANUARI KWALITEITS-TEXTIEL tot SO°l0 VERLAAGT KAMER VAN KOOPHANDEL. MOEDER WORDEN... In één nacht Uw handen gaaf en zacht Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo' In de maandag j.l. gehouden openbare vergadering van de Ka- mer van Koophandel en Fabrie- 1 ken voor Noordelijk Noord-Bra bant te Waalwijk, heeft de voor zitter, de lieer W. v. Heesbeen, 1 zijn nieuwjaarsrede uilgesproken waarvan u elders in dit blad het tweede deel afgedrukt vindt. Voorafgaande aan de openbare vergadering werd in een besloten zitting van de Kamer de heer v. d. Assum uit Dongen gehuldigd in verband met zijn 25-jarig lid maatschap van de Kamer, waar bij hij door de voorzitter in har telijke bewoordingen werd toe gesproken en hem een legpen ning overhandigd werd. Na de nieuwjaarsrede van de voorzitter wijdde de ondervoor zitter, burgemeester A. D. C. Snels van Drunen, waarderende woorden aan deze rede. Wel vond spreker het jam mer dat in het overzicht van was gewijd aan de scheepsschroe- venindustrie, die in het district van de Kamer toch als een be langrijke bedrijfstak mag wor den gezien. In antwoord hierop wees de voorzitter er op, dat de medewerking inzake liet ver strekken van bedrijfsresultaten nog wel eens aan de schaarse kant is. De lieer Hartong uit Geertrui- denberg vroeg aandacht voor de kwestie van de Bandijk, die men z.i. als een nationaal probleem moet zien en niet alleen als een zaak voor de gemeenten die er direct achter liggen. Ook drong spr. aan' op stappen van de Ka mer inzake de spoedige realise ring van dc brugverbinding tus sen Raamsdonksveer en Geer- truidenberg. De nieuwe brug bij Gorkum gaf volgens de heer Hartong zowel reden tot verheu genis ills tot enige bezorgdheid, want het gevaar is niet uitgeslo ten dat hierdoor rond Utrecht een nieuw pendelgebied gescha pen gaat worden. Ten slotte ves tigde^ spr. de aandacht op de sper tijden die nog altijd maar door dc PNEM gehandhaafd blijven. Over de brug tussen Raams donksveer en Geertruidenberg is in het afgelopen jaar een bespre king gevoerd met Rijkswater staat, zo deelde de voorzitter me de, en hij sprak als zijn verwach ting uit dat deze verbinding in 1961 een feit zal worden. Aan de overige door de heer Hartong ter sprake gebrachte kwesties zal door de Kamer aandacht worden besteed, zo zegde de voorzitter toe. JUBILEUM LEDERFABRIKANTEN. Het 40-jarig bestaan van de Federatie van Lederfabrikanten werd 1.1. maandag in de kring der leden in Tilburg feestelijk herdacht. Na een prettige oriëntatierit in de namiddag hield het bestuur in de Philharmonie een receptie. Hierbij boden de heren Frans v. Wagenberg namens de Katholie ke Bond van Lederfabrikanten en de heer Prakke namens de Ned. Bond van Lederfabrikanten en namens hun respectieve leden hun gelukwensen aan. Na afloop verzamelde men zich aan een gezamenlijk diner en de avond werd besloten met een gezellig bal. De pl.m. 150 aanwezigen zullen met genoegen aan deze intieme herdenking te rugdenken. REGIONALE MIDDENSTANDS CONFERENTIES. Door de Kath. Middenstands bond van het bisdom Den Bosch zullen ook dit jaar weer regiona le middenstandsconferenties ge houden worden in Eindhoven, Helmond, 's-Hcrlogenbosch, Nij megen en Tilburg. Het programma is als volgt sa mengesteld EINDHOVEN: Hotel Limburgia, aanvang 8 uur. Woensdag 20 jan.: Z. Exc. B. Rooi vink, staatssecretaris van Sociale Zaken over „Loon- en Prijsbeleid". Donderdag 25 febr.Drs. Hub. L. Jansen, algemeen secretaris S.E.R., over „De plaats van klein- en middenbedrijf in on ze nationale economie". HELMOND Hotel van Vilste- ren, 8 uur. Maandag 18 jan.: Dr. H. O. Gold- schmidt, lector Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg over „De tweede middenstandsnota' Maandag 22 febr.: Drs. F. J. Posthuma over „Financiële en fiscale aspecten van het klein en middenbedrijf". DEN BOSCH Oranje Hotel 8 u. Maandag 1 febr.: Dr. J. E. A. M. van Dijck. lector Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg, over „Fiscus en Bezitshandhaving' Dinsdag 8 maart: H. van Eijsden, lid van de Tweede Kamer, over „StructureleMiddenstandspro blemen". NIJMEGEN: Hotel des Pays Bas, 8 uur. Woensdag 27 jan.: Prof. dr. Th. L. M. Thurlings, hoogleraar Landbouwhogeschool Wage- ningen over „De economische functie van de middenstand' Woensdag 2 maart: Dr. A. M. Lu cas, lid Tweede Kamer, over „Actuele Belastingproblemen' TILBURG: N. K. Harmonie 8 u. Maandag 25 jan.: Dr. P. Posthu mus Meyjcs, medewerker Con tactgroep Opvoering Producti viteit, over „Productiviteits verhoging in de Middenstands onderneming". Maandag 7 maart: Mr. dr. N. H. L. v. d. Heuvel, lid Tweede Ka mer, over „Constructief Mid- denstandsbeleid". Op dinsdag 29 maart zal in het Casino in Den Bosch een slot- conferentie plaats vinden. ONRUST ONDER HET BBA-PERSONEEL. Op 13 jan. heeft een bespreking plaats gevonden tussen de vak organisaties van het wegvervoer waaronder St. Raphael, waar in de meeste personeelsleden van de BBA zijn georganiseerd en de directie van de BBA. Onder werp van bespreking: de nood zakelijke verhoging van de lage salarissen van chauffeurs en monteurs. In heel het land vor men de salarissen van het perso neel van busondernemingen het onderwerp van gesprek. Ook bij dc regering is deze zaak aan de orde gesteld. Verhoging van de lonen zou alleen mogelijk zijn, wanneer de bustarieven eveneens zouden mogen worden verhoogd. een zesvoudige vrouwenmoorde- naar. De grote slag voor de com- j missaris is echter niet dat hij nergens een aanknopingspunt j kan vinden, maar dat hij plotse- ling wordt gepensioneerd. De commissaris is echter uit 't goe de politiehout gesneden en gaat na z'n penisonering als privé-de- tective op z'n eentje achter de moordenaar aan en hoewel hij daarbij op veel moeilijkheden sluit, weet hij de moordenaar ten slotte in handen van de politie te brengen. Naast Hans Albers zien we in deze spannende film Hans Jörg Felmy, Susanne Crainer, Horst Frank en Mady Rahl. Van vrijdag tot en met zondag. ALBERT VAN DALSUM DOOR BRABANT GEHULDIGD. Ter gelegenheid van de opvoe ring van zijn jubileumstuk „Sauls dood" in de Schouwburg Casino te Den Bosch, is Albert v. Df-lsum van de zijde van het Bra bantse theaterpubliek en van de directies der drie grote schouw burgen, namelijk die van Breda, Eindhoven en Den Bosch een grootse huldiging ten deel geval len. Het Brabantse publiek werd vertegenwoordigd door de hoog ste autoriteit in het gewest: de commissaris der koningin dr. C. Kortmann, die aan de jubileren de acteur de „Albert van Dalsum- ring" aanbood. Deze ring, die een bijzonder fraai staaltje van edel smeedkunst is, is op initiatief van de directeur van het Bossche Casino, de heer P. Martens, inge steld door de drie Brabantse schouwburgen. Van Dalsum zal zelf te bepalen hebben wie hij waardig keurt om de ring na zijn overlijden te bezitten. De huldiging werd ook bijge woond door de bisschop-coadju tor van Den Bosch mgr. W. Bek kers, de burgemeesters van Eind hoven en Den Bosch en vele an der autoriteiten. BABYSET DE LUXE „HET DAL VAN DE VREDE" Aangrijpend en schrijnend is het beeld dat deze film oproept: het kind temidden van het mee dogenloze oorlogsgeweld; twee kinderen op zoek naar de vallei zonder oorlog, zonder bommen en zonder verdriet. Ze zijn zo maar gaan lopen, de 4-jarige Duitse Lotti en de 9-jarige Joe goslaaf Marko, omdat Lotti's grootmoeder heeft verteld dat er gens dat dal zonder oorlog moet zijn. Dat zou dan best de vallei van mijn oom de molenaar kun nen ziin, zegt Marko, en zo gaan ze dan op weg, dwars door gie rende bommen en het angstaan jagende gehuil van neerduikende vliegtuigen. De Amerikaanse vliegers bestoken de terugtrek kende Duitsers, maar een van de jagers wordt in brand geschoten en slaat te pletter. De negerpi loot Jim weet zich echter door middel van zijn valscherm te red- denen ontdekt de twee kinderen. Met z'n drieën trekken ze verder en bereiken de vallei waar Mar ko's oom woont. De Duitsers ech ter zowel als de partisanen heb ben een patrouille uitgezonden om de piloot op te sporen. Bij het gevecht tussen Duitsers en parti sanen wordt Jim dodelijk ge wond. Met zijn laatste krachten sleept hij zich naar de kinderen toe en schreeuwt dat ze weg moe ten gaan. Net op tijd vluchten de kinderen de heuvels in. Duitse granaten rijten het huisje en de stal van de molenaar uiteen. „Dit was dc vallei niet, Marko", zegt Lotti dan. „Laten we verder gaan want die vallei moet toch ergens zijn". Wij kunnen u aanraden deze ontroerende film te gaan zien, waarin de Amerikaanse neger acteur John Kitzmiller 'n prach tige hoofdrol speelt. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. ,ZIJ handcrème „DE COMMISSARIS GRIJPT IN" Een vriendelijker politie-com- missaris dan Hans Albers in deze Duitse criminele film is nauwe- lijs denkbaar. Hij verkeert op zeer vriendschappelijke voet met de onderwereld en hoewel 'n der gelijke kennissenkring voor een politieman dikwijls zeer nuttig kan zijn, moet commissaris Den- nert ditmaal ervaren dat hij er geen stap verder door komt. Het is overigens een zeer ingewikkel de zaak, waarop commissaris Dennert bijna zijn tanden stuk bijt, namelijk het opsporen van HIELDEN VAN HET LEVEN" Waarover zou een Poolse oor logsfilm anders kunnen gaan dan over de wanhopige opstand van Warschau in 1944, die in de rio len onder de stad zijn dramati sche ontknoping vond. Deze film welke is gebaseerd op de novelle „De Riolen" van Jerzy Stawins- ki, is het harde en schokkende verhaal van een uitzichtsloze strijd van de laatste helden van het Poolse verzet tegen een Duit se overmacht van Stuka's en tanks. De restanten van een com pagnie krijgt van het opperbevel van het verzet de opdracht zich door de riolen terug te trekken. Het wordt een ontzettende lij- denstocht van een aantal man nen en een vrouw. Men ontmoet heldenmoed en lafheid in dit in ferno van duisternis, stank en bedwelmende gassen. Door be drog van de angstige sergeant Koela bereiken slechts hij en lui tenant Zadra de vrijheid boven de grond, de rest is in de riolen verdwaald. Zadra schiet Koela neer en daalt weer af in de rio len om zijn kameraden te gaan zoeken, die hij nooit meer zal te rugvinden. Een permanent actueel probleem van onze dagen is dat van de on grijpbare jeugd. Men kan er zijn tan den op stuk knarsen en er kranten kolommen over volschrijven zonder dat het vraagstuk ook maar één stap dichter bij een oplossing komt. Mis schien wordt er wel veel te veel over geschreven, althans door de boekjes pedagogen, die niet of nauwelijks op de hoogte zijn met de achtergronden en behoeften van deze jeugd. Deze ongrijpbare en negatieve kant van de jeugd is overigens niets nieuws. Er zijn altijd jongens en meisjes geweest, die doelloos en als een last voor zichzelf langs de straat hingen en ook vroeger waren er ouders die daar te weinig oog op hielden en dan op een gegeven ogen blik de handen verbijsterd moesten ineenslaan: „Lieve hemel, heeft mijn kind dat gedaan!" Hun aantal is van daag de dag alleen wat groter, het geen we dan op rekening mogen schrijven van onze vooruitgang in oorlogvoeren, massaficering en in het scheppen van passief vermaak, dat veelal de toets van een positieve kri tiek niet kan doorstaan. Door al deze problematiek zouden we echter bijna vergeten dat onze jeugd ook nog een andere kant heeft, een positieve en actieve zijde. Dit verreweg grootste deel bestaat uit jongens en meisjes met veelzijdige belangstellingenvoor wie de vrije tijdsbesteding helemaal geen pro bleem vormt. En wat in dit verband zo belangrijk is zij vinden voor hun interessen aandacht en medeleven bij hun ouders en dit is voor hen een sterke stimulans bij het zoeken naar en het ontdekken van nieuwe en waardevolle vormen van ontspanning. Van deze positieve jeugd, die men in alle rangen 'en standen tegenkomt, hangt bijzonder veel af, nu en voor de toekomst. Het zal immers haar stempel zijn, dat op het leven in al zijn facetten in de toekomst gedrukt gaat worden en voor vandaag geldt al, dat het verenigingsleven in zeer belangrijke mate wordt bepaald door de mate van belangstelling van de zijde van de jeugd. Sportverenigin gen hebben doorgaans niet over be langstelling van de jeugd te klagen, in Waalwijk kunnen er zelfs vier voetbalverenigingen van bestaan, welke verdeeldheid dan de prestaties wel niet ten goede komt, maar waar door wel elke sportieve jongen de ge legenheid heeft tot actieve sportbe oefening. Voor andere verenigingen ligt de zaak weer wat moeilijker, omdat zij niet zo direct appeleren aan de jeug dige „home ludens". Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan de harmonie St. Crispijn, die de laatste jaren het ene succes na het andere heeft behaald en prachtig op weg is naar de hoogste afdeling, maar waarbij de gemiddelde leeftijd van de leden zo rond de 35 - 40 jaar ligt. Het element „jeugd" is in dit sympathieke en bekwame korps dus onvoldoende vertegenwoor digd. Nu geef ik direct toe dat een harmonie vandaag op een kleiner deel van de jeugd aantrekkingskracht uitoefent dan in vroeger jaren, omdat het dynamische element in het spel en de ontspanning van de jeugd met de grotere levensvaart van onze tijd een sterker accent gekregen heeft. En misschien komt daar nog bij dat bij velen de opvatting heerst, dat een harmonie niet meer eigentijds en eigenlijk alleen maar iets typisch „dorps" zou zijn, met meer goede wil dan muzikale eruditie en muziektech- nische bekwaamheid. Deze mening wordt dan echter toch wel afdoende weerlegd door de reali teit, die ons in staat stelt om niet al leen te luisteren naar harmonieën ook uit de grootste plaatsen van ons land, maar ook om kennis te nemen van de meest enthousiaste kritieken van vooraanstaande muziekdeskundigen over de top van de nederlandse har- moniemuziek. Voor degenen, die de dorpseprestaties op dit gebied niet hoog aanslaan, mag daaraan dan nog worden toegevoegd, dat de beste har moniekorpsen niet uit de grote steden komen, maar uit de kleine provincie plaatsen. De harmonie heeft echter speciaal voor het zuiden van ons land nog een ander én heel belangrijk aspect, na melijk dat zij altijd een grote plaats heeft ingenomen in het gemeen schapsleven en door de tijden heen heeft gefungeerd als heraut en grote animator bij feesten van plaatselijke en nationale betekenis. De harmonie is uit het Brabantse leven niet meer weg te denken 'en het zou dan ook bijzonder jammer zijn, indien ook dit brok fleurige en welluidende poëzie aan dit tijdvak van atoomgeweld en ruimtedromen ten offer zou vallen. Of dit al dan niet zal gebeuren hangt van de jeugd af en voor wat ons betreft van de Waalwijkse jeugd, die de toekomst van onze stad in handen heeft en deze nu al mede be paalt. Volgend jaar viert St. Crispijn zijn 50-jarig bestaan en het zou zo hoopgevend en geruststellend zijn voor de toekomst, indien deze gouden dag gevierd zou kunnen worden met veel jong bloed. Voor de oudste St. Crispijnleden, die van het begin af hun uiterste best voor de vereniging gedaan hebben, wordt het zo stilaan tijd dat zij een jonge kracht achter zich weten en behalve dat is het voor een vereniging altijd goed wanneer zij nieuwe en jonge leden mag opne men. Och, ik voor mij geloof, dat er on der de jongeren wel knapen zijn die zich tot klarinet, hobo of ander blaas instrument aangetrokken voelen en die zich graag bij St. Crispijn zouden willen aansluiten indien daarvoor maar een mogelijkheid bestond. Weldeze mogelijkheid gaat St. Crispijn nu openen, en een zeer aan trekkelijke mogelijkheid zelfs, want adspirant-leden zullen met instrumen ten van de harmonie worden opgeleid door de directeur, de heer G. A. Duij- velaar, zelf, die de harmonie reeds tot zovele uitstekende successen heeft gevoerd. Zij kunnen er dus van ver zekerd zijn dat zij een muzikale en muziektechnische vorming zullen krij gen, die hen zal stempelen tot uit stekende muzikanten. Voor de jongens, die een dergelijke opleiding zouden willen volgen be staat er a.s. maandagavond van 7.30 - 9.30 uur in zaal Thalia gelegen heid zich op te geven. Zij kunnen dan tevens een repetitie van de harmonie bijwonen en zich dus vast een beeld vormen van de gang van zaken in hun toekomstige vereniging, die hen hartelijk zal verwelkomen. Ik kan alleen maar zeggen direct doen en niet wachten! Wat u ook direct moet doen is meehelpen om die f 2500. - voor aktie „Elke blinde een bandrecorder" vol te maken. Zoals u weet heeft het Waalwijkse aktiecomité zich ten doel gesteld om dit bedrag in onze ge meente bijeen te brengen, in de over tuiging dat onze gemeenschap spon taan 'en graag hieraan zal willen meewerken en in de wetenschap dat er nog nooit vergeefs een beroep op onze offervaardigheid en steun is ge daan.. En als u dan - zeer terecht overi gens - beweert dat we niet naar be lieven kunnen blijven nemen van dat „kunstenaars"-salaris van ons - morgen voor dit, overmorgen voor dat - dan moet u toch wel even bedenken wat zo'n bandrecorder voor een blinde betekent. Voor ons is het misschien een stuk speelgoed, een brokje vernuftige ontspanning en een mooi technisch wonder om de stem men van Pietje, Elsje en Keesje mee te bewaren, om die later, wanneer zij ook al weer vader en moeder zijn en met zware bromstemmen de dagen volpraten, nog weer eens met verte dering te beluisteren. Voor een blinde is zo'n bandrecorder veel meer, noemt u die lange bandsliert maar gerust zijn ogen, al blijven het dan een paar zeer ontoereikende ogen, waarmee hij de zon, de zomer en de sneeuw niet kan zien. Nee, nou geen traan wegpinken, want de blinde vraagt niet om medelijden. Hij vraagt alleen maar - en dat mag hij vragen - om begrip voor zijn handicap. Hij vraagt om een helpende hand om zich een volwaardige plaats in de maatschappij te veroveren. Met een bandrecorder kan hij studeren, zich ontwikkelen, de krant lezen, zich mu zikaal en geestelijk vormen. Dat is voor ons helemaal niets bijzonders meer en soms zelfs zo gewoon dat we er nauwelijks nog aandacht voor heb ben. Voor de blinde is het een onvoor stelbare rijkdom, een noodzakelijk heid om te kunnen leven zoals wij leven, onafhankelijk en voor zich zelf kunnende zorgen. Dit is niets te veel gevraagd! Op 23 jan. a.s. loopt die aktie af. Er moet nog f 1200. - uit Waal wijk komen. Een wat zegt u? Inderdaad een fleuzedreul! begint GROTESTRAAT 192 WAALWIJK Een prachtige en aangrijpende film, die cultureel werd gekeurd. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „DE ZWARTE BARETTEN" Ook maandag en woensdag houden we het in Luxor maar op dc oorlog en gaan daarvoor naar de Lybische woestijn, waar de Britten en Duitsers in verbitter de tankslagen gewikkeld zijn. Enkele geallieerde militairen ra ken in Duits-Italiaanse krijgsge vangenschap, weten te ontvluch ten, worden weer gegrepen, maar slagen er ten slotte in om enkele wapens buit te maken, waarmee zij een Duitse pantserwagen en een tank buit maken. Daarmee trekken zij weer naar de eigen linies, maar komen daarbij te recht tussen een hevige tankslag. Twee van de vluchtelingen over leven het avontuur: de Ameri kaanse sergeant Thatcher (Vic tor Mature) en soldaat Noakes. Maandag en woe>sdag. Toegang 14 jaar. VRIJDAG 15 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 3 De tcho vAn het Zuióen Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Volksbelang's Opruiming

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5