wAAlwrjkse en UnqstRaatse couRAnt Troosteloos verdriet H.K.W. vierde 40-jarlg bestaan Het Bedrijfsleven in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant in 1959 f. 39,90 in troosteloze watervlakte Nieuwjaarsrede van de voorzitter de heer J. van Heesbeen In zijn nieuwjaarsrede heeft de heer J. W. v. Heesbeen voorzitter van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk, het vol gende overzicht van het bedrijfsleven gegeven. EEN STADSDEEL ONTVLUCHT HET WATER De heer G. A. Duivelaar gehuldigd minder betalen! orig. Donegal overjas House of England MAANDAG 18 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 5 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Echo" TeL-adres: Beurdenstraat 8 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 van Opgericht 1878 Een vrouwtje alleen OVERIGE BEDRIJFSTAKKEN waren algemeen tijdig genoeg kwam om de slapte in het eerste halfjaar te nivelleren. De exportactiviteit is onder de dwang van de aflopende orders in 1959 in de gehele inetaalindus- De cartonnagoindustrie in net i ^.je zeer gr00t geweest, zodat de- district van de Kamer ziet terug I ze bedrijfstak wederom helang- oi) een goed jaar in 19oJ. Door I jieeD bijgedragen lot hand de concurrentie lagen de ver- I jlavjng Van het evenwicht van de koopprijzen in het algemeen la- handelsbalans, ger dan in 1958, doch door de le- geimatige gang van zaken was de bereikte winst bevredigend. Ex port van enige betekenis vindt niet plaats, daar de artikelen in dit dictrict voornamelijk schoendozen zich door het be trekkelijk grote volume niet le nen voor export. Buitenlandse concurrentie op de Nederlandse markt wordt dan ook bijna ol niet ondervonden. De vooruitzichten voor 19bU zijn niet ongunstig, doch de gang van zaken is in zeer sterke mate afhankelijk van de gebeurtenis sen in de schoenindustrie. De fourniturenindustrie meldt dat in 1959 geen opmerkelijke bijzonderheden plaats vonden. De personeels- en grondstoffen- voorziening leverden geen moei lijkheden op, terwijl het prijspeil zowel voor grondstoffen als voor gereed produkt vrij stabiel bleef. De toekomst wordt met een ge matigd optimisme tegemoet ge zien. Wel wordt opgemerkt, dat door de snelle technische ont wikkeling moeilijkheden onder vonden worden bij de herhaalde lijk noodzakelijke vernieuwing van het machinepark; het Ne derlandse belastingstelsel is hier voor te ongunstig. Hier komt nog bij, dat de snelle vermindering van de koopkracht van de gulden reserveringen in belangrijke ma te aan waarde doet verliezen. De scheepswerven in het dis trict van de Kamer delen mede dat zij in 1959 in het algemeen goed van orders waren voorzien, al wordt ook wel een minder gunstig geluid gehoord. Door de verbeterde toestand in de bin nenscheepvaart ontstond vraag naar nieuwe scheepsruimte. Ook voor motortankschepen bestond veel vooral buitenlandse belangstelling. De personeelsvoorziening le verde op enkele plaatsen nog eni ge moeilijkheden op. Met de aan voer van grondstoffen en materi alen werden geen moeilijkheden ondervonden. Plaatselijk wordt, naar gemeld wordt, ongemak ondervonden van de spertijdregeling van de P.N.E.M., die hier in tegenstel ling tot andere delen van Neder land, nog steeds gehandhaafd is. Doordat soms op ongeregelde tij den gewerkt moet worden in ver band met de waterstanden, is het niet steeds mogelijk onder het gestelde maximum verbruik te blijven, waardoor hoge meerkos ten wegens overschrijding van de maxima in rekening gebracht worden. Bij de metaalwarenfabrieken De machinefabrieken gedurende geheel 1959 in het al gemeen goed van orders voor zien. De materiaalvoorziening le verde nog geen moeilijkheden op, doch gevreesd wordt dat de le verlijden voor sommige materia len in verband met de staalsta- king in de Verenigde Staten lan ger zullen worden. De confectiefabrieken zijn te vreden over de in 1959 behaalde resultaten. De ontzetten zijn veel al hetzelfde of hoger dan in 1958. Bij de grondstoffenvoorziening werden vrijwel geen moeilijkhe den ondervonden. De prijzen, met name van wol, die in het be gin van het jaar een weinig wa ren afgebrokkeld, werden in au gustus met 4 a 5 verhoogd. De katoenprijzen volgden iets later en deze verhoging zal waarschijn lijk eerst in 190U merkbaar wor den. De personeelsvoorziening werd naar gemeld wordt, iets gunsti ger, doch de opleiding van perso neel in het eigen bedrijf vraagt grote kosten en moeite. De concurrentie in deze be drijfstak wordt steeds groter. Met moderne machines en werkme thoden moeten kwaliteitsverbete ringen verkregen worden, welke het mogelijk maken aan de groei ende concurrentie het hoofd te bieden. De meubelfabrieken in het dis trict melden een gunstige pnt- wikkeling in 1959. De bereikte omzetstijgingen vonden echter niet in hoofdzaak plaats bij de meubelen (huis- en slaapka mers), doch hij kerkmeubilair, houtbouw (voor kerken en scho len) en meubelplaat (voor de handel). In de zuivelindustrie £egon 1959 met betrekkelijk lage melk prijzen. Het werd dan ook nodig geoordeeld deze prijzen te verho gen met een voorschot uit het Zuivel fonds. De grote droogte in de zomer, welke echter bij in gunstig gelegen streken gelegen bedrijven weinig of geen invloed had op de melkgift, leidde tot een uitblijven van de vorming van overtollige voorraden. Dit heeft een gunstige invloed gehad op 't prijsniveau en de export. De ga rantieprijs werd dan ook ruim gehaald, de toeslagen zijn dan ook voorlopig vervallen. De buitengewone mooie en warme zomer heeft de resultaten in de limonadefabrieken zeer gunstig beïnvloed. De grondstof- fenaanvoer was goed en die be drijven welke zich voldoende met emballage hadden bevoorraad en beschikten over ruime produk- hiérvan waren groter dan in voorgaande jaren. De liberalisatie van zoetwater vis, waartoe Frankrijk in juli overging, stelde de Nederlandse exporteurs van zoetwatervis aan vankelijk voor moeilijkheden, die echter tegen het einde van het jaar reeds in belangrijke ma te overwonnen waren. Gedurende de wintermaanden bestona weer een belangrijke buitenlandse vraag naar z.g. pootvis voor de bevolking van diverse wateren. De riviervisserij bleek in de wintermaanden goed lonend. De zomervisserij daarentegen was hoofdzakelijk tengevolge van het zeer lage water onbevredigend. Moeilijkheden bij het aantrek ken van personeel hadden tot ge volg dat een groot deel van de werkzaamheden elders moesten worden uitgevoerd, terwijl ook de fabricage van z.g. hulkartike len, waarvoor de vooruitzichten in 1959 gunstiger waren, hier door niet herbegonnen konden worden. De fabricage van castorolie gaf in 1959 aanleiding tot tevreden heid. Wel wordt de concurrentie van bedrijven in Brazilië, Roe menië en India steeds meer voel baar. Deze concurrentie heeft veel weg van dumping. Brazilië betaalt aan exporteurs van eas- torzaad per geëxporteerde dol larwaarde een tegenwaarde van 70 Cruzeiros uit, doch aan expor teurs van castorolie per geëx porteerde dollarwaarde een te genwaarde van 100 Cruzeiros; een belangrijke subsidie bij de export van castorolie dus. India heeft een exportverbod voor castorzaad. De castoroliefa- brikanten daar betalen dan ook ongeveer de helft van de prijzen voor castorzaad, welke hier be taald moeten worden. Hierdoor kunnen de fabrikanten in India goedkoop castorolie aanbieden. Roemenië exporteert grote hoe veelheden castorolie, die in de meeste gevallen geruild worden tegen chemicaliën en kelurstof- fen, waaraan dat land grote be hoefte heeft. Bij deze ruiltrans- acties door de Roemeense over heid speelt de prijs meestal geen grote rol. De koper van de cas torolie is daarvoor in de gelegen heid een door hem zeer gunstige prijs te bedingen. Ook de vaststelling van een E.E.G. buitentarief van 8 wordt hij de huidige tarieven (voor ruwe castorolie 5 en voor bewerkte olie 10 van weinig waarde geacht. De produktie van derivaten van castorolie ontwikkelt zich gunstif?. Moeilijkheden met de visserij werden ondervonden bij de lo zing van afvalwater, doch door inmiddels gelrotlen maatregelen wordt visbederf voorkomen. Voor de veevoederfabrieken kenmerkte zich 1959 door een sterke verhoging van de omzet ten. De oorzaken hiervan zijn de grotere rund- en pluimveestapel en het vernoogde voederverbruik tengevolge van de droogte. Ver wacht wordt dat deze omzetver- hoging nog enige maanden zal aanhouden, doch daarna een te ruggang zal optreden. Grote moeilijkheden worden door bedrijven in het Land van Altena in i959 ondervonden door het tekort aan arbeidskrachten. De dagelijkse pendeldiensten naar Rotterdam onttrekken veel arbeiders aan deze streek. De verschillen in gemeenteklassen en de vergoeding voor reisuren werkten dit pendelen in de hand. De ontwikkeling van de indus trie hier wordt er echter door tegengehouden. Bij vermindering van de werkgelegenheid in Rot terdam zullen de pendelaars ech ter het eerste worden uitgescha keld. Opvangmogelijkheden door het bedrijisleven hier is dan wel licht in onvoldoende mate aan wezig. De handelskwekergen in het district van de Kamer melden een gunstige gang van zaken in 1959. Ook voor de bouwbedrijven ontwikkelde zich 1959 niet on gunstig. Elf uur. Het wateroppervlak heeft nu op vele plaatsen een ni veau van meer dan een meter be reikt. Berichten dringen nu door dat de vloed pas bij een hoogte van anderhalf tot twee meter tot rust zal komen. Als overal door de raamkozijnen het IJ-water naar binnen stulpt, begrijpen de mensen pas wélk een schade wordt aangericht. Hier en daar zien we de bene denverdiepingen oi) tijd leegge haald, soms zijn ook de gordijnen weggenomen, maar dat is lang niet overal het geval en zeker niet bij het oude vrouwtje dat naast mij staat en dat alléén in huis niets gedaan kon krijgen. Op het ogenblik dat zij haar huis verliet, was het water tegen haar hete kachel aangespoeld. Toen dat gebeurde en zij angstig was, dat liet ding uit elkaar zou bar sten, is zij weg gevlucht. Zij sjokt in een lange rij eva cuee's naar de wachtende ge meentebussen, die haar en ande ren, die niets of vrijwel niets uit de woningen meebrachten, voor lopig zullen brengen naar de can- tine en barakken van de Neder landse Dok- en Scheepsbouw maatschappij. Ook andej£ fa brieken hebben hun cantines al ter beschikking van vluchtelin gen gesteld. Wachtend op familieleden De meeste mensen hebben vrij wel alles moeten achterlaten. Sommigen, wetend dat er niets meer te redden viel, hebben el ders een onderdak gezocht. An deren wachten eenzaam op de dijk, wachten op hun echtgeno ten of andere familieleden, die niet thuis en dus ook niet meer te bereiken waren, omdat alle te lefoonverbindingen, evenals gas en electriciteit uitgevallen wa ren. Met angst en droefenis in de ogen zien zij het meubilair uit de huizen spoelen en keukenpannen langs ijsschotsen drijven. Opnieuw troosteloos verdiet in een troosteloze vlakte van water dat koude en sneeuw en smeltend ijs tot een niets ontziende hond- genoot heeft gemaakt. Velen had den pas kort geleden in dit groe ne dorp een woning betrokken. Het is te hopen, dat Amsterdam, regering en rampenfonds snel en doeltreffend hillp zullen bieden. In zaal Thalia vierde de Waal wij kse afdeling van de r.d. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelpersoneel donderdagavond 1.1. haar 40-jarig bestaan. Op deze feestvergadering, die door een groot aantal leden werd bijge woond, was ook aanwezig het hoofdbestuurslid de heer Ries uit Rotterdam. In zijn openingstoespraak schet ste de voorzitter, de heer P. van Zon, de groei van de vakorgani satie, waarbij hij er op wees hoe moeilijk de werkers van 't eerste uu het hadden gehad, want 40 a 50 jaar geleden betekende aan sluiting hij een vakorganisatie dikwijls ogenblikkelijk ontslag. Ondanks deze aanvankelijke te genwerking is de vakorganisatie er echter toch gekomen en zij 1 gej)lccj van je vakorganisatie, heelt veel en praditig werkkun- maar QQg op godsdienstig terrein dat van zo enorm groot belang is in dat verantwoordelijkheidsbe- hef alsJvAB-er. jubilaris, het bestuur en vooral ook tot de oud-voorzitter. Spr. onderstreepte de grote verdien sten van de heer Duijvelaar in het grote KAB-verband en sprak hiervoor zijn grote waardering uit. Terugblikkend op de veertig voorbije jaren, merkte kapelaan Lempens op dat de afdeling niet alleen dankbaar moet zijn voor wat bereikt is. maar zich ook be wust moet zijn van haar grote verantwoordelijkheid door de verkregen rechten. In het aan kweken en uithouwen van dit verantwoordelijkheidsbesef zag de geestelijk adviseur 'n grote en prachtige taak. In dit verband vestigde spr. de aandacht op de door de KAB in het leven geroe pen school, waar de leden zich niet alleen kunnen vormen op 't namen na een zeer rustig eerste 1 ticcapaciteit, konden ondanks de halfjaar 1959 vraag en export zo danig toe, dat het gehele jaar toch in het algemeen een nor maal jaar kon worden. De bui tenlandse concurrentie op de bin nenlandse markt wordt sterker. De personeelsbezetting leverde door het nog bestaande woning tekort soms moeilijkheden op. Voor 1960 worden gunstigere re sultaten verwacht. De invloed van de bestedings beperking was bij de apparaten- fabrieken gedurende de eerste maanden van '59 nog merkbaar. Daarna ontstond echter een gro te vraag, waardoor de produktie snel móest worden opgevoerd. In de hierdoor veroorzaakte behoef te aan personeel kon vrij vlot worden voorzien. De materialen- voorziening verliep praktisch zonder storing. Ook de vervaardigingsbedrij. ven van tanks e.d. ondervonden in het eerste halfjaar de nawer kende terugslag van de beste dingsbeperking. Nadien kwam echter een opleving, welke in het lange warmteperioden goed aan de vraag voldoen. De groente- en fruitconserven- fabrieken delen mede dat in 1959 de grotere binnenlandse voor spoed viel te bemerken. De zeer lage prijzen van groenteconser- ven van de oogst 1958 hebben pooulariserend gewerkt, waar door het aantal der gebruikers is gestegen. De export was door 'omstandigheden hier en daar wat moeilijker dan in voorgaande ja ren, en ook de concurrentie was vooral in het voorjaar groot, doch in het algemeen wordt toch gesproken van een bevredigend jaar. De visconservenindustrie kon protiteren van de gedurende 1959 bestaande vraag in de Verenigde Staten naar bevroren snoek baarsfilets in verband met het uitblijven van voldoende aan voer van de Canadese Meren. De hier te lande betaalde prijzen wa ren dientengevolge uitzonderlijk hoog. De geëxporteerde hoeveel heden en vooral de waarde AMSTERDAM Een grauwe lucht, striemende en natte sneeuwstormen, ijzig koude tem peratuur, begeleidende beelden die we kennen van andere water rampen in ons land. Al is het ge troffen gebied in oppervlakte niet zo groot als tijdens de storm vloed van 1953, dc ellende van de mensen is er niet geringer om. Een gat van 40 tot 50 meter is in een dijk van zij kanaal H ont staan. Donderdagmorgen in alle vroegte stroomde het eerste ijs koude water de IJpolder in. De officiële berichten spreken van een doorbraak omstreeks 7 uur, maar op dat tijdstip stond al een aantal boerderijen hij Zaandam Volkomen blank. Dat is, wat de bewoners van Tuindorp Oost- zaan 't minst begrijpen. Zij wer den om ongeveer half acht voor het opkomende water gewaar schuwd. Het liet zich toen nog niet aanzien, dat het water het 1)eil van het Noordzeekanaal zou lereiken. Men berekende, dat het water ongeveer twee centimeter hoven het vloeroppervlak zou komen te staan. Om 10 uur stond het water evenwel al meer dan een halve meter hoog en steeg nog steeds. Vele mannen, die hier werk vinden op de fabrieken en de scheepswerven van Amsterdam Noord en Zaandam, keerden spoorslags terug van hun werk en togen aan de slag om de kle den op te rollen en wat meubi lair naar hogere etages te bren gen. De meesten werden echter zo door de ernst van de toestand verrast, dat vele bewoners kin deren en huisdieren, zieke huis genoten en kostbare stukken pas óp het allerlaatste ogenblik kon den redden. Te weinig boten bewegen hen mee terug te voeren naar hun huizen, maar voorlo pig kwamen zij niet in aanmer king, want niemand kon een huis meer in of uit. De straten waren volledig overspoeld en daarom was de verdere redding en evacu atie van zieken en kinderen een eerste belang. Later op de ochtend werd he kend gemaakte dat omvangrijker hulp met vletten van het leger onderweg was, maar om 10 uur was de hulp nog verre van vol doende. Enkele gebrekkige boot jes, waaronder zelfs kano's, be stuurd door jonge knapen, pro beerden te doen wat mogelijk was. Er waren te veel mensen die tegelijkertijd hun huizen verlaten wilden, nu water en ijsschotsen door de opengebeukte deuren naar binnen spoelden. Blijkbaar had niemand gere kend op een zo hoog komende vloed. Menigeen, die het aanvan kelijk eens wilde aanzien, kon nu niet meer weg komen. Nul graden Op de dijk troffen we een twee tal vrouwen aan, nog in nachtge waad met een jas daar overheen, die in koude en wind de weinige beschikbare bootjes trachtten te Voor ons uit vertrok 'n groep je mannen per roeiboot naar af gesproken adressen, doch ze wer den nageroepen hun koers te ver anderen, toen een man en vrouw werden ontdekt, die probeerden hoger gelegen grond te breiken. Tegen alle waarschuwingen van politie en doktoren in waadden zij tot aan het middel door het ijskoude water. Het dooide nu, maar zeker was de stroom nog van een tempera tuur van omstreeks het nulpunt. Zij werden opgepikt, evenals de man die om onbegrijpelijke rede nen heen en weer baggerde naast een welhaast tot het dak verdwe nen volkswagen. Iets verderop was een bus van de gemeente tram vastgelopen. De bestuurder had getracht nog zoveel mogelijk mensen over de weg te bereiken, toen het opdringende water hem verder rijden en keren onmoge lijk maakte. nen verrichten. Hiervan profite ren ook degenen, die nog niet ge organiseerd zijn en in deze alzij digheid zag de voorzitter eigen lijk ondankbaarheid. Verder on derstreepte de voorzitter, dat, hoewel er in de afgelopen veertig jaar al heel veel is bereikt, er nog steeds mensen nodig zijn die wer ken voor de verbetering van de positie van de arbeider en daar om wekte de heer van Zon de le den op om met ingang van dit jubileumjaar een bijzondere ac tiviteit aan de dag te leggen voor de groei en dc bloei van de afde ling en de bond. In het tweede deel van zijn toe spraak richtte de heer van Zon zich tot de heer G. A. Duijvelaar, die zijn 40-jarig jubileum als lid van dë afdeling vierde. Terecht schetste sur. de jubilaris als een der werkers van liet eerste uur, aan wie de Waal wij kse afdeling te danken heeft wat zij in de loop der jaren is geworden. Van de oprichting af is de heer Duijve laar lid van de afdeling geweest en om dit te kunnen blijven, is een keten van positieve daden nodig, zo zei de voorzitter. Zowel voor als na de oorlog heeft de jubilaris het voorzitterschap van de afdeling bekleed en heeft vooral in deze hoedanigheid bij zonder veel voor de afdeling ge daan, aldus de voorzitter, die ook nog wees op andere belangrijke activiteiten van de heer Duijve laar als gemeenteraadslid en als directeur van het kerkkoor van de parochie St. Jan en van de harmonie St. Crispijn. Aan het slot van zijn toespraak speldde de voorzitter de jubilaris het gouden bohdsinsigne op. Ook mevrouw Duijvelaar betrok de heer van Zon in zijn hulde en overhandigde haar een fraai boe ket bloemen. Namens 't hoofdbestuur richt te de heer Ries allereerst geluk wensen tot de afdeling en de ju bilaris. Daarna ging ook hij na der in op de groei en de beteke nis van dc vakorganisatie. Toen de afdeling Waalwijk werd opge richt, telde de bond ca. 3000 le den, thans bedraagt dit aantal 25.000, zo zei de heer Ries, die er vervolgens ook op wees dat er in de afgelopen jaren veel veran derd en verbeterd is, maar dat men er nog niet is. Ook hij spoor de de leden aan tot en intensieve ledenwervingsactie. De geestelijk adviseur, kape laan Lempens, richtte eveneens pp.**-*' De koude dagen zijn in aan tocht. Koop daarom thans in onze Service-Verkoop zo n in een modieus model en in een moderne tint. Nor maal I. 199,50. nü In de - Service-Verkoop I. 1 59,60. j Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum In een kort dankwoord wees de heer Duijvelaar er op, dat hij de kracht om 40 jaar lid te zijn van de afdeling, had geput uit het plichtsbesef niet ten dienste van zichzelf, maar van de gehele organisatie. Hij dankte de spre kers voor hun hartelijke woor den, voor de onderscheiding met het bondsinsigne en voor de fraaie bloemen voor zijn echtge note. Bijzonder getroffen toonde de heer Duijvelaar zich door de fraaie bloemenmand van zijn werkgeefster, de Maatschappij van Verzekering op het Leven „Noord-Braband". Hieruit blijkt toch wel heel duidelijk, dat de houding van de huidige werk geefster en werkgevers toch wel een heel andere is dan veertig jaar geleden, aldus de heer Duij velaar, die verder met dankbaar heid melding maakte van een bloemstuk dat hij had mogen ontvangen van de harmonie St. Crispijn. Na het officiële gedeelte werd de avond verder met een gezellig samenzijn doorgebracht, waarbij een amateurgezelschap uit Vlis- singen op alleraardigste en zeer geslaagde wijze zorgde voor to neel en cabaret. Ook werd er een run. i.cju /vu.-, loterij gehouden met een aantal gelukwensen tot de afdeling, de aantrekkelijke prijzen.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1