WAALWIJK IwyLï *v -zim OERJANSEN's BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF m Jut 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 JANUARI 1960 ST. CLEMENSHOF. Naar wij vernemen is tot di rectrice van het bejaardentehuis St. Clemënshof benoemd mejuf frouw Roinbouts, afkomstig uil Nieuwkuijk. OUDERAVOND. De St. Petrusschool had woensdag avond een ouderavond georganiseerd voor de drie 6e klassen dezer school, speciaal met de bedoeling de ouders beter in te lichten, wat betreft be roeps- en schoolkeuze. Deze avond was een groot succes en de belangstelling was, ondanks de temperatuur, flink te noemen. Spreker van de avond was de psy choloog Broeder Siardus, een collega van de Broeders alhier, die de lei ding heeft van 't psychologisch bu reau der congregatie der broeders, dat gevestigd is te Nijmegen. Spreker gaf de ouders een duide lijke uiteenzetting, welke mogelijk heden er in Waalwijk zijn, wat be treft schoolkeuze na de lagere school en wat betreft de beroepskeuze. Onder de pauze werd gelegenheid gegeven aan de ouders tot een per soonlijk onderhoud met de klasse broeders en de spreker en na 't twee de gedeelte werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan door en kele ouders gebruik werd gemaakt. Jammer, dat de spreker niet op de hoogte bleek te zijn met de in Waal wijk bestaande Levensschool, waar door deze school hier niet werd ge noemd. Naar wij vernemen is hij la ter daaromtrent ingelicht. Al met al was 't een zeer geslaag de ouderavond, die omstreeks 11 uur werd gesloten. POLITIEKORPS HIELI) BINDINGSAVOND. In Hotel Verwiel had j.l. woensdag de jaarlijkse bindings- avond van het gemeentelijk poli tiekorps en de reservepolitie plaats, die ook werd bijgewoond door de dames van onze politie- vensen. Na een zeer prettige en geslaagde kaartmiddag zat men s avonds aan een welvoorziene koffietafel aan, waarbij de korps chef, inspecteur Hoog Antink, een hartelijk woord van welkom sprak. Na de koffietafel voegden bur gemeester Teijssen, de beide wet houders en gemeentesecretaris Vlaar zich hij liet gezelschap. In een korte toespraak sprak bur gemeester Teijssen zijn waarde ring uit voor deze contactavond, die een hechte binding beoogt lussen de leden van het beroeps- korps en de reservepolitie. De verdere avond werd in een bijzonder gezellige en prettige stemming doorgebracht, waarbij De Lachbrekers uit Tilburg voor amusant cabaret zorgden en The Blue Stars uit Eindhoven voor de juiste muziek. De aanwezige dames- kregen een verrassings pakket aangeboden. Door middel van een loterij kwamen daaren boven nog velen in het bezit van een aardige prijs. BRANDWEER VIERDE JAARFEEST. De 28 leden van het vrijwilli ge gemeentelijke brandweercorps hadden j.l. donderdag hun jaar lijkse feestdag. Nadat men in de middaguren een excursie had ge maakt naar de Ned. Kabelfabric- ken te Alblasserdam, verenigde men zich tegen acht uur in De Gecroonde Leersse rond een wel voorziene dis. Tijdens de hierna gehouden feestvergadcring wer den de diverse jaarverslagen voorgelezen, waaruit o.m. bleek, dat de brandweer in het afgelo pen jaar 36 maal is uitgerukt, gelukkig echter geen enkele maal voor een zware brand. Verder werd er deelgenomen aan wed strijden te Veurne en Wuustwe- Feuilleton van „De Echo van het Zuiden" GEHEIM De allereerste Nederlandse detoctive-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 9) Het oudje had met beide beverige knokelhanden haar drinken bij de mond gebracht en nipte eraan met rustig welbehagen, voordat zij tot antwoorden overging. Bij Steenharses wekte het gezicht van die bijna vlees loze knokels een gedachten-associatie in verband met de knekelhoop, welke hij in Oerjansens huis had aange troffen. Apenknekels! „Maar mien jong", fezelde moeder tje Thora, na haar eerste dorst gelest te hebben. „Wist je daar dan niets van? Van Oerjansens studie over de afstemming van de aap?" „Ik wel", bracht Beitelmans in het midden, „maar wat kan dat voor kwaad, wat Baviaanse betreft?" „Ik meende juist dat hij de aap nog wel van de mens wilde laten afstammen, net als jij, Beitelmans!" zei Steenharses. „Nou, en...?" glimlachte de oude Thora ge zel in België en aan een kring- wedstrijd te Oisterwijk, waar men de 4c plaats bezette. ijl le den slaagden op de Tilburgse brandwcerschool voor 't examen hoofdbrandwacht. Na het officiële gedeelte werd de avond verder in gezellig sa menzijn doorgebracht, waarbij de zaak natuurlijk goed nat ge houden werd, zoals dat goede brandweerlieden betaamt. Een en ander ging des te gemakkelijker omdat men die dag zijn „soldij" had ontvangen. CHR. BESTURENBOND WAALWIJK. Het gouden feest van het Chr. Na tionaal Vakverbond, dat in de afge lopen zomer op 2 en 3 juli luisterrijk in Utrecht werd gevierd, vindt thans zijn afsluiting in jubileumavonden van de Christelijke Besturenbonden. Het C.N.V. heeft hierbij de mo gelijkheid van een ruime programma keuze gegeven. In Waalwijk wordt de feestelijke bijeenkomst gehouden op donderdag 21 januari, in het Willem van Oran je College, aanvang half 8. Uit het programma vermelden wij dat als spreker zal- optreden de heer R. Tjeerdsma, secretaris van het C. N. V. Zijn onderwerp is: 50 Jaar C.N.V. Medewerking verleent mevr. Maria Maatman, voordrachtkunstena res uit Soestdijk. Zij brengt zowel ernst als humor. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor alle CNV-leden met hun huisgenoten boven de 14 jaar en genodigden. R.K. VROUWENGILDE. Voor de leden van het r.k. Vrou wengilde zal de voordrachtskunstena res Miep de Leeuw op dinsdag 19 jan. a.s. in Hotel Verwiel een voordracht avond houden. Zij zal spelen „Een Winteravondsprookje" van Shake speare. Op deze avond, die om 8 uur aan vangt, zijn introducees toegestaan. JIMMY JOY OP TWEE GROTE DUITSE BEURZEN. Stand in Keulen in Duits TV journaal Als enige Nederlandse Schoenfa briek nam de N.V. Schuwer afge lopen maand deel aan grote beurzen voor Baby- en Kinderartikelen in Keulen en Karlsruhe. Beide malen bestond voor de moderne kinder schoenencollecties zeer grote belang stelling! Ook de drie andere Nederlandse firma's, die met N.V. Schuwer een grote collectieve stand deelden (kin derwagens, kindermeubelen en kin derkleding) trokken veel belangstel ling. In Keulen, waar vele officiële per sonen, waaronder de burgemeester, de Nederlandse stand bezochten, dromden plotseling honderden men sen tesamen toen een equipe van de Duitse Televisie de Jimmy Joy Stand kwam filmen. Handig werd de stand enigszins gereformeerd, waarna een jongen en een meisje slenterend door de gang, door de camera's werden ge volgd. Bij de Schoenenstand riepen ze plotseling enthousiast: „1st das schön!" Blij verrast renden ze naar de stand en bewonderden er verschil lende modellen. Niet minder dan 3 maal werd de scène herhaald om des avonds in een overzicht van de beurs héél even dienst te doen. Niettemin een hele eer voor de Waalwijkse fa brikanten Karlsruhe bracht wel geen TV- succes, hetgeen niet weg neemt dat honderden winkeliers en andere be- duldig, als een schooljuffrouw die de langzame leerling gelegenheid wil ge ven op de goede gedachte zélf te ko men. De inspecteur haalde de gebronsde schouders op. Zijn vijf linkervingers kaarden in verlegenheid de blonde baard, terwijl de rechterhand het voetstuk omklemd hield. „Zie je", legde het oudje tenslotte uit. „Jullie moeten, wanneer het over een aap gaat, ook van het apenstandpunt uit redeneren. Jij, als mens, vindt het voor een aap een grote eer, geacht te worden van de mens af te stammen. Maar een aap heeft daarover zo z'n eigen mening, vat je. In elk geval Baviaanse. Hij nam het Oerjansen erg kwalijk, dat die de apen de mens als stamvader had toebedacht." Steenharses zette zijn kommetje op de grond, keek Thora dankbaar aan en zoemde gewichtig: „Aha?, lachte de spaanse graaf!" lachte de graaf in het spaans" verbeterde Beitelmans. „Maak 't nou! Als-ie in het spaans lachte, was het toch zeker 'n spaanse graaf!" weerde de politieman korze lig af. „Maare... ik merkte pas gis teravond van die verkoeling tussen Oerjansen en Baviaanse". „Pas eergisteravond heeft Oerjan sen openlijk zijn theorie verkondigd", antwoordde moedertje Thora. Ze langstellenden vol bewondering wa ren. Opmerkelijk is nog dat de Keulse beurs van 7 - 10 en de beurs in Karls ruhe van 9-11 januari gehouden werd, waaruit volgt dat de verzorging van 2 stands nodig was om op beide plaatsen aanwezig te zijn. GELD GELEEND OP GESTOLEN BROMFIETS De recherche van Waalwijk en andere Brabantse gemeenten speurt op het ogenblik naarstig naar een zekere v. M., die j.l. woensdagavond hij een Waal wijkse handelaar een bromfiets had gestolen. De man had in de vooravond in het café van de heer B. geïnformeerd naar een betrouwbare bromfietshandelaar. De man liet er zich per taxi heen rijden en vroeg de handelaar F hij even een proefrit mocht r¥ maken op een goede tweede hands bromfiets die hij voorgaf te willen kopen. De man ver- j dween met de bromfiets en keer de niet terug. Later bleek dat de man, een zekere v. M., in het café van de R. een bedrag van 40.had ge- leend en de bromfiets als onder- pand rad achtergelaten. Ook door de politie van ande re gemeenten wordt de man ge zocht voor het stelen van brom fietsen. K.A.V. WAALWIJK. Voor de leden van de K.A.V. afd. Waalwijk zal door de Vlees- conservenfabriek Zwanenberg te Oss op donderdag 21 jan. a.s. een demonstratie-avond worden ge geven in de zaal van F. van Hel- voirt aan de Putstraat. De aanvang van deze avond is bepaald op half acht. Zaterdag volgende briefje ont vangen „De blinden moeten zo spoedig mogelijk aan die bandrecorders geholpen worden en daarom lag ik direct in de bekende porte monnee-greep toen ik Uw op roep las. Maar ojeetje, waar moet ik dat geld heensturen? U bent me ook een bedelaar!" Van wie dat briefje kwam gaat u natuurlijk geen blixem aan, maar ge lijk heeft de man en daarom haast ik mij dit verzuim te herstellen. Giro 573514 t.n.v. de heer H. J. van Hest, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Waawlijk. Als u op het strookje vermeldt „Blindenaktie" komt alles prachtig voor elkaar. Alvast bedankt! Verder natuurlijk nog wel enkele brieven ontvangen, maar daar heeft helemaal niemand iets mee te maken, wat jij Corrie! Overigens, als ik je een goede raad mag geven: jij moet eens naar die jongen toegaan (in je beste jurkje) en dan zeg je: „Jon gen", zeg je dan, jij moet eens goed luisteren, jongen, jij moet niet den ken dat jij de enige jongen bent." Verder niks Daar heeft hij natuurlijk nog nooit bij stilgestaan - zo'n type lijkt-ie me nou net - en slaat dus aan het denken. Twee dagen later komt hij op z'n knieën bij je met be loften van „eeuwig en altijd" en jam merklachten in het genre van „niet meer kunnen slapen" en zo. Dan is voor jou het psychologische moment aangebroken. Vlieg hem niet om z'n hals met „Ha, die Willem, mijn har- tedief!", want dan gaat hem waar schijnlijk een licht op. Doe een beetje blasé, duw je haar met een achteloos gebaar wat op, wuif blij verrast naar een andere jongen die toevallig voor bijkomt en zeg tenslotte met het air van B.B.: „lk zal zien ivat ik voor je doen kan, boy. Bel me maar eens, ik moet nu naar een dringende af spraak." Daarna is Willem als boen was zo week. O ja, dat zou ik haast nog vergeten: die pukkeltjes rond je neus kun je wegkrijgen met een papje van citroensap en gemalen anthraciet (geen cokes!). Laat je nog eens iets van je horen? Verder werden we deze week alle maal blij verrast met het slagersbe- sluit om de prijs van het varkensvlees met 40 cent per kg te verlagen. Jam mer dat dit besluit niet een maand eerder is gevallen, want dan zou de raad misschien niet zo vlot tot ver hoging van de slachthuistarieven heb ben besloten. Het zit trouwens toch een beetje vreemd met die verhoging. Vóór deze verhoging kende het ge meentelijk slachthuis een eenheidsta rief, namelijk f 22.50 voor een rund, f 11. - voor een varken en f 12. - voor een vet kalf. Vatten ive nu eens een koe van 300 kg bij de horens, dan kwam dat neer op 7Vi cent per kg. Voor dezelfde koe met volgens het nieuwe tarief, dat uitgaat van een heffing per kg.-gewicht, 14 cent per kg. of f 42 betaald worden. Een ver hoging dus van bijna 100%- Bij de lichte varkens hebben de slagers enig voordeel, want voor een varken van 70 kg, waarvoor vroeger f 11. - ver schuldigd was, moet nu f 9.80 be taald worden. Wordt vriend knor ech ter zwaarder, bijvoorbeeld 100 kg - hetgeen voor te goeder naam en faam bekend staand varken helemaal niet iets bijzonders is - dan stijgen de kosten tot f 14. - drie gulden meer dus dan voorheen. Handhaven we echter het slagersvoordeel dan ko men we tot het volgende sommetje: de slachting van een koe van 300 kg en een varken van 70 kg brengt nu f 51.80 in het slachthuislaatje tegen vroeger f 33.50; een meer-inkomst dus van f 18.30 of ruim 55 Tegenover het argmuent, dat grote steden zoals Den Bosch, Tilburg, Eindhoven en naar gebleken is ook Den Haag slechts 6 cent per kg of daaromtrent vragen, stelt het ge meentebestuur eenvoudigweg, dat al die gemeenten met verouderde slacht huizen werken. Het is te simpel om waar te zijn en daarom dan ook on begrijpelijk dat de raad daar inge trapt is! Steekhoudender en reëler ivas het argument, dat nieuwe en belangrijk- ke investeringen, alsmede het feit dat de gewone dienst van het slachthuis reeds enige jaren is gedekt moeten worden uit de reserves, de tariefsver hoging noodzakelijk hebben gemaakt. Met dit laatste - het aanspreken van de reserves - heeft de gemeente ons dan helemaal geen dienst bewezen, want het is zonder meer duidelijk dat, indien tijdig een bescheiden tariefs verhoging was toegepast, wij nu niet aan 14 cent per kg zouden zitten. Ik vrees dan ook dat wij met die 14 cent ook de aangesproken reserves weer snel moeten aanvullen. Het genereuze gebaar dat de gemeente in de afge lopen jaren gemaakt heeft door de tekorten uit de reserves te dekken, is m.i. dan ook zeer twijfelachtig, omdat ik in deze opvallend forse tariefsver hoging ook het terughalen van „voor schotten" zie. En in welke verhouding de ingevoerde tariefsverhoging staat tot het werkelijk aan de reserves ontl trokken bedrag, is ook niet bekend, zodat we dus ook nooit zullen weten wanneer er weer eens aanleiding zou zijn tot tariefsverlaging. Niemand immers zal ons willen doen geloven dat alleen het Waalwijkse slachthuis zo hypermodern is ingericht, dat het alleen met een nationaal recordtarief van 14 ct. per kg te exploiteren is. Nee, het zou mij liever geweest zijn indien de gemeente in de afgelopen jaren ten opzichte van het slachthuis hetzelfde reële standpunt had inge nomen als zij nu heeft gedaan bij de verdediging van het helaas een feit geworden nieuwe tarief. Het achteraf verrekenen is altijd voor een van beide partijen minder prettig en dat is dan in dit geval de slager c.q. de burgerij. Wat een toekomstige tariefsverla ging betreft: zijn tarieven in handen van de overheid eigenlijk wel dingen die voor verlaging vatbaar zijn? De tweede verrassing van de afge lopen week was de intocht van de man met sneeuwmantel en ijsbaard. Bij alle schaatspret valt dan echter wel op, dat voor de beoefening van de vaderlandse wintersport bij uit nemendheid Waalwijk geen enkele vereniging telt. Op een veldsportloze zondag zou het zo'n heerlijke afwis seling zijn geweest als we eens van schaatswedstrijden van een Waalwijk se IJsclub hadden kunnen genieten, temeer omdat de schaatssport zich zo uitstekend leent ,voor wedstrijden; geen gemenigheidjes en geniepighe den en achterbaks gedoe, maar pure individuele kracht, met als hoogste prijs een body vol zuivere, glashel dere waterlucht. Eén waarschuwing nog don't sack through the ice! 7/A M Het eerste wat brigadier Piet nu deed, was naar de kazerne van de bergjagers rijden, waar kapitein Vittorio Cacalobbo wel zou zitten. Daar zat hij ook, zoals uit de woor den bleek van de schildwacht, die op wacht stond voor het zwaar ver sterkte bouwwerk. „Ja zeker, gene raal. Ga uw gang maar, generaal. De kapitein is binnen, generaal'', zei de schildwacht en hij presenteer de zijn geweer zo precies volgens de regels, dat brigadier Piet bijna neiging kreeg het schiettuigje van hem over te nemen en er netjes voor te bedanken. Piet, als slim politieman, wist na tuurlijk precies waar hij de kapi tein Cacalobbo moest vinden. Het is bij alle legers ter wereld nu een maal de gewoonte van de H.H. of ficieren zich na de dienst naar de mess te begeven, alwaar de geest rijke drankjes ruimschoots voor handen zijn en waar gelegenheid genoeg is te bamzaaien, kastje te gooien of welke andere slimme spelletjes ook, die toch allemaal zijn uitgevonden door sluwe lieden, die hun vertering gaarne door een ander laten betalen. „Ga rustig jullie gang, mannen", zei Piet met een achteloos handge baar, toen hij de mess binnentrad. „Orde!!" schreeuwde nog een of ficier, wiens oog het eerst getroffen was door het goud, de sterren, de borduursels en de kleurrijke schit tering der onderscheidingstekenen op Piet's brede borst. Maar aange zien Piet reeds had gezegd, dat ze wel hun gang konden gaan, gingen ze ook hun gang en lieten de briga dier-generaal rustig aan zijn lot over. Piet riep toen om de kapitein Vittorio Cacalobbo, die er onmid dellijk onderdanig kwam aange sneld. „Wa..wat is er van uw or ders, generaal?" stamelde hij ze nuwachtig. „Hoeveel gevangenen zijn er gemaakt bij de krijgsverrich tingen van heden?'' vroeg Piet streng. „Vvier, gegeneraal antwoordde Vittorio Cacalobbo. „Ze. .ze zitten in de gevangenis van C. .Campanella. knikte naar Beitelmans en mummelde voort: „Hij gaf een draadloos verslag van dat artikel van jou door z'n dui- velskoker en voegde er aan toe, dat hij zelf ook studie maakte van dat onderwerp. „Hij was druk aan het zoeken naar de „missing-link", zei die, en hoopte die weldra te vinden." „Vandaar al die apenkaken in z'n huis", begreep Steenharses. „Sa sa! Dus u denkt, moedertje, dat Baviaan se het ontdekken van de missing- link en daarmede 't bewijs voor Oer jansens theorie, welke hij als een schande voor het apengeslacht op vatte, bijtijds onmogelijk heeft willen maken..." „Krek zo en niet anders!" ver klaarde Thora met levendige nadruk. Er kwam een slimme glans in haar kleine oogjes. „Dus je gevalletje is hiermee opgelost, mien jong, en jij kunt rustig op vacantie gaan. Heb je buitendorpse plannen?" Maar Steenharses toonde zich he lemaal niet zo bevrijd en voldaan als moedertje Thora klaarblijkelijk ver wacht had. Hij zat pijnzend met een vinger in de chichoreidrab te roeren. „Nee.er klopt iets niet", zuchtte hij weifelend. Het oudje keek hem ontstemd aan. Ze meende zeker de politie zo prach tig aan een oplossing geholpen te hebben. Beitelmans had zijn kladsteentje te voorschijn gehaald en kraste er iets op in ,,steno"-hanepoten. „In elk geval bedankt voor de in lichtingen, moedertje!" waardeerde Steenharses. „Maar ik zie er nog geen gat in. Enfin..." Naar de ope ning van het holk ruipend, afgewend van de sterk geurende chichoreikan, rook hij opeens weer dat andere aroom... Bij Thor! Brandewijn. Hij keerde zich half om naar de gast- vrouwe: „Zeg, moedertje, je bent toch niet aan de drank geraakt op je ouwe dag!" vroeg hij op badinerende toon. Thora deed een beetje schuw. Ze ontkende echter ten stelligste ooit een druppel duivelswater geproefd te hebben. Steenharses liet het er bij en kroop naar buiten, gevolgd door Bei telmans. De kikvorskop van Tony, de tamme dinosaurus, keek het tweetal schaapachtig lachend na, over de hut van zijn meesteres heen. Hij graasde altijd op het landje daarachter. De inspecteur had niet gauw last van de warmte. Maar deze dag be loofde wel bij uitstek heet te worden. Een prachtige dag voor een dolce-far- miente ergens in de buurt van de landijsvelden. WeZ zeker, nu lag er een lijk op het eiland, dus weg, koe le visioenen! Met grote schreden voortbenend keek de politieman ge prikkeld in het rond naar de nieuws gierige gezichten van de dorpelingen, voor hun koepelholen. Was er onder die verzameling belastingbetalers nie mand, die méér afwist van het dubbe le eilanddrama? „Wat denk jij er eigenlijk van, zeg...?" hoorde hij de journalist, die aan zijn linkerzijde meedraafde, met aandrang vragen. De blik, waarmede Steenharses zijn gezel monsterde, was helemaal niet vriendschappelijk. „Wat ik er van denk? Ik schijn al tijd de enige te zijn, die verondersteld wordt van alles iets te denken", ant woordde hij grimmig. „Overigens is het misschien prettiger voor jou, niet precies te weten wat ik er eigenijlk van denk! Pff!" Hij zeemde met de rechterwijsvin ger zijn parelend voorhoofd af. Wat staarde Odins oog weer star en ver zengend op de wereld! Wilde Frigge maar wat wolken spinnen om als gor dijnen op te hangen tussen de zon ep Holendam. Beitelmans keek op zijn neus. Hij vond het helemaal niet prettig, dat Steenharses zo weinig beminnelijk te gen hem deed. Zou de politieman be paalde vermoedens koesteren...? Hij vorste niet verder. Zijn journalistieke duim zou voor de nadere aanvulling van het verzamelde feitenmateriaal moeten zorgen. Op het Marktplein bij de Steen krant bleef de inspecteur treuzelend z'n nagels staan schoonmaken met een scherp strootje. Beitelmans wist wat het beduidde, als de inspecteur zo ijverig rouwrandjes stond te verwij deren. Het was altijd een teken, dat zijn detectivebrein op volle toeren werkte. De krantenman sloeg de zwarte doek iets terug van de kei. „Tja, mooie mop!" foeterde hij in de ruimte weg. „Dat heb je van die partijtjes zoals gisteravond. Helemaal de gemeenteraadsvergadering verge ten. Heb vanmorgen vroeg de burge meester nog om 'n resumétje moeten vragen..." „Zo! Gemeenteraad gisteravond?" reageerde Steenharses belangstellend. „En Van Hameren was er dus aan wezig? Tot hoelang heeft die verga dering geduurd?" „Twee-en-twintig-dertig. Alleen de ouwe Snoeper was er nie, wegens hoofdpijn." „Zo, zo," overwoog de inspecteur. En hij zette zijn peuter-exercitie voort. De krantenman begon verwoed te beitelen aan een suggestief verhaal van het eilanddrama, zijn onvoltooid gemeenteraadsverslag latend voor wat het was. (Wordt vervolgd) of "VU*. COPYRIGHT STUDIO AVAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2