m UW MENING Snels GEMEENTERAAD DRUNEN Nieuwjaarsrede Burg. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 JANUARI 1960 Biljarten Competitiewedstrijden K.N.B.B. District Waalwijk. Prachtige serie van G. (122 car.) Roomer Wederom een 8—0 overwinning voor Keesje 111. In de algemene rangschikking is er in de afgelopen week wei nig verandering gekomen. Nooit Volleerd 1 was deze week vrij en de andere gegadig den voor de titel, MBS Eendracht en Centraal behaalden allen een gelijk aantal winstpunten. Op deze manier blijft er echter de spanning tot het laatst in. Overi gens werden er prachtige presta ties geleverd, waarvan vooral die van G. Roomer van Ons Genoe gen het bewijs leverde dat deze speler zijn oude, goede vorm al weer terug heeft en hij van zijn onlangs opgelopen schoudert) es- sure geen hinder meer onder vindt' In zijn partij n.l. tegen Ad van Cromvoirt van BS\ was hij geweldig in vorm en maakte de ze partij van 400 caramboles met een gem, van 30.33 en een h. s. van 122 in 13 beurten uit. Tegen deze prestatie was zelfs een Ad van Cromvoirt. die nog wel in eigen huis speelde, niet opgewas sen. hoewel Ad toch ook een ver dienstelijke partij speelde met een gem. van 19.40 en een h. s. van 82. Een extra compliment ver dient deze week zeer zeker R. Maas van BSV, die ditmaal Jan Passier van Ons Genoegen als te genstander had. De BSY-er speel de deze partij met groot elan en zijn gem. van 11.42 en een h. s. van 55 car. waren ruim voldoen de om Jan Passier geen schijn van kans te geven. Dit waren de twee enige winstpunten echter, die BSV kon vergaren, want P. v. d. Mee verloor van C. v. d. San- den en M. Slaats van J. Philip- part, zodat deze ontmoeting tus sen BSV 1 en Ons Genoegen 1 eindigde met een 20 overwin ning voor laatstgenoemde. Eveneens in klasse C ontving Centraal* 1 haar zustervereniging ,t Zwaantje 1 en moest zich met een 44 gelijk spel tevreden stellen, wat niet wegneemt, dat - de eerste speler van Centraal, C. Teurlings, een partij speelde, die klonk als een klok. Met een gem. van 15 en een h. s. yan 66 car. gaf hij zijn tegenstander P. van Huiten van 't Zwaantje niet de minste kans, hoewel deze laatste toch een fraaie serie van 77 liet noteren. M. Teurlings van Centraal moest ditmaal het loodje leggen tegen M. v. Bracht van 't Zwaan tje in een partij die overigens weinig om het lijf had, zodat de balans hierdoor weer in even wicht werd gebracht. F. Leen- heers wist z;;n partij tegen An dre Hamers te winnen, doch daar M. Leenheers verloor van A. Verhoeven, eindigde deze ont moeting in een 44 gelijk spel. De laatste ontmoeting in klas se C was die van Eendracht 1 te gen HBS, twee candidaten voor de zozeer begeerde titel in deze klasse. Jos Maas van Eendracht kreeg Jan v. Helvoirt van HBS te bekampen, doch moest ervaren dat dit geen peuleschilletje is, want dè HBS-er wist met een gem. van 8.75 en een h. s. van oO zijn partij in winst om te zetten. Ant. Pullens van Eendracht bracht door van Fr. van Helvoirt te winnen, de balans weer in evenwicht, H. Maas van Een dracht versloeg op duidelijke wij ze A. v. d. Wiel van HBS, doch W. Pullens moest de overwin ning laten aan J. v. Delft, zodat in deze ontmoeting de punten broederlijk werden gedeeld. In klasse D ontving OOG 1 Nooit Volleerd 2, en hoewel V. Smid van OOG een goede partij speelde, moest hij ditmaal toch de overwinning afstaan aan J. Verheijden van Nooit Volleerd, die ditmaal wel bijzonder op dreef was. Ook J. v. Disseldorp kon het niet bolwerken tegen H. de Jong, doch daar de beide an dere OOG-ers G. Panders en J. Hoevenaar hun partijen wonnen resp. tegen C. Elshout en H. Pul lens van Nooit Volleerd, eindigde deze ontmoeting tenslotte in een 4—4 gelijk spel. Ons Genoegen 2 speelde dit maal in eigen huis tegen OOG 2 en wist de overwinning in eigen hand te houden. Alleen L. Pul lens van OG verloor zijn partij, zij het slechts met gering ver schil, van K. van Es, doch Cor Rombouts, P. IJpelaar en G. de Wit van OG toonden zich de meerderen van resp. J. de Man, H. Ivootkar en H. Muller van OOG; resultaat 6—2 in het voor deel van de gastheren. HBS 2 kreeg BSV 2 op bezoek en deze laatste zullen uit een an der vaatje moeten gaan tappen, willen zij hun kampioensbekcr prolongeren. Ditmaal was de eindstand van deze ontmoeting 44, doordat F. van Delft en A. Rombouts van HBS hun partijen wonnen van resp. H. Pelders en J. van Bladel van BSV, doch A. van Oudheusden en W. Pullens de winst moesten afstaan aan resp. G. van Veldhoven en B. Mosselveld. Tenslotte ontmoetten elkaar in klasse I) KNA 1 en Eendracht 2 en ook hier werden de punten broederlijk gedeeld. Tegen W. v. Hcesch van KNA, die ditmaal bijzonder goed op dreet was, kreeg v. Bladel van Eendracht geen schijn van kans. Ook J. Swinkels van KNA wist zijn par tij tegen v. Gelder van Eendracht met ruim verschil te winnen, doch G. Ouwerkerk en H. Rom bouts verloren van resp. H. Klerkx en A. de Kloe, zodat deze ontmoeting eindigde in een eer lijke puntenverdeling, 4—4. In klasse E zette Keesje 3 zijn overwinningenreeks voort en is, door de 8—0 overwinning op t Zwaantje 2 zo goed als zeker van het kampioenschap in deze klas. Haar pun ten voorsprong op no. 2 van de ranglijst is wel zo groot, dat haar hel kampioenschap niet meer kan ontgaan. Ditmaal bond zij 't Zwaantje 2 aan haar zege kar door overwinningen van H. Pullens, H. A. v. Hilst, J. v. Don gen en A. v. Hilst op resp. Tom "Burmanje, Jo Vos, Jos Duques- noij en P. Kools. KNA 2 deelde de punten met Ons Genoegen 3. IJ. Klerks en P. Hensen wonnen resp. van Th. Verdonk en L. v. Hilst, doch B. Heesbeen en Jan Swinkels ver loren resn. van W. Herman en C. Herman. Over het algemeen waren de verschillen in de ge- sepelde partijen niet groot, alleen Jan Swinkels kwam tegen C. Herman nog 26 car. te kort, uit slag 44. Keesje 2, dat Nooit Volleerd 3 ontving, moest de overwinning aan de gasten laten; alleen D. v. Hilst van Keesje wist de eer te redden door gedecideerd van E. v. Herpt van NV te winnen. M. Knuist, A. Mahieu en D. Heuve- ling verloren echter resp. van W. Swinkels, E. Slaats en J. (je Knijper van Nooit Volleerd, die daardoor een 26 overwinning in de wacht sleepte. De uitslagen waren: Klasse C. BSV 1—Ons Genoegen 1 2—6 Centraal 1—'t Zwaantje 1 4—4 Eendracht 1HBS 1 4 4 Klasse D. OOG iNooit Volleerd 2 44 Ons Genoegen 2—OOG 2 6- HBS 2BSV 2 KNA 1Eendracht 2 44 Klasse E. Keesje 3—'t Zwaantje 2 KNA 2—Ons Genoegen 3 Keesje 2Nooit Volleerd 3 8—0 4-4 2—6 Bij Soalburg in Oranje-V nj- staal zijn vierhonderd mijnwer kers in een mijn opgesloten. Ge durende 24 uren heeft men niets van hen vernomen en alle red dingspogingen zijn vruchteloos. Er zijn 6 blanken bij, de rest zijn negers. Bij Baarle-Nassau is vrij dagavond een auto geslipt en te gen een boom gereden. 1 wee personen werden gedood en twee gewond. Soekarno heeft zich nu ook hoofd verklaard van de gehele defensie in Indonesië, zodat hij nu het burgerlijk en militair be stuur in handen heelt. Een piloot van een rcclaine- luchtvaartbedrijf is in de Noord zee gestort en verdronken. Generaal Massu, die zich tegenover de politiek van De Gaulle had gesteld, is van al zijn functies ontheven. Wijziging uitbreidingsplein West Enquête over de gehele bevolking over de kermisdata Opening gasbedrijf op 26 februari Geachte redactie, Ieder Waalwijker zal met U verheugd zijn over de snelle en belangrijke aanwas der bevol king, waardoor wc binnen enke le jaren de 20.000 bereikt zullen hebben. Zeker is deze aanwas in hoofd zaak le danken aan de gestadige en belangrijke woningbouw, die onder bekwame architectuur haar realisering vindt in prach tige nieuwe wijken als Hertog Janpark, Tuindorp West, Bloc- menoord en de continubouw in Baardwijk. Alles is mooi en ruim opgezet en smaakvol ontworpen. l)eze bevolkingsaanwas vindt echter mede haar oorzaak in de zich snel uitbreidende arbeids markt hier ter plaatse, alsmede in de onderwijsgelegenheden die onze gemeente bezit, van lager en ulo- tot middelbaar en volle dig vakonderwijs. Maar de groei der bevolking brengt ook verplichtingen mee en het gemeentebestuur legt dan ook een grote zorg aan de dag voor het creëren van ontspan- nings- en recreatiemogelijkheden (gemeentelijk zwembad, recrea tie-oord 't Hoefsven, de nieuwe sportvelden ed.). Maar ook an dere verenigingen van cultuur en ontspanning en niet in het minst een vereniging als „Waalwijks Belang" hebben hier een grote taak. Zij moeten er het hunne toe bijdragen dat Waalwijk naast een mooie woon- ook een pretti ge leet'gemcente is. Hiertoe zijn vele mogelijkheden, al zal het ontbreken van een gelegenheid voor liet houden van congressen, exposities, wedstrijden (zaal- sport), concoursen e.d. een grote handicap blijven. Maar misschien komt daar voor binnenkort wel een oplos sing, wat velen met mij van har te hopen. Waalweker Die mogelijkheden zijn cr ove rigens alleen, indien we de be schikking zouden hebben over een overdekte ruimte. (Over een schouwburg spreken we maar niet, want de behoefte daaraan is in feite veel geringer dan men over het algemeen meent). De Waalwijkse verenigingen zouden dolgraag een en ander willen or ganiseren en we denken daarbij aan gymnastiek-demonstraties, zaalhandbal, volleybal, harmo nieconcoursen (St. Grispijn be staat in 1961 50 jaar, maar zij kan niets organiseren omdat doodeenvoudig de ruimte ont breekt) en aan manifestaties op velerlei ander gebied, maar zij kunnen geen kant op. Het is de gemeente die de mogelijkheid hiertoe moet scheppen. We moeten er wel voor waken dat we de Waalwijkse verenigin gen een gebrek aan initiatief in de schoenen scjiuiycn, wanneer de 'oVerlieid In gebréke blijft dc kansen voor dit initiatief te scheppen. RED. BUSVERVOER B.B.A. Meermalen bereiken ons klach ten over het veelal gebrekkige busvervoer van de B.B.A. op de lijn 's-HertogenboschWaalwijk v.v. Men wijst dan op de vaak lange wachttijden en op de meer dan ergerlijke wijze waarop men mensen vervoert. 'Een ingezonden stuk in de Nieuwe Tilburgse Courant vat de klachten van vele busreizigers samen en hel is dan ook daarom dat wij hiervoor enige ruimte be schikbaar stellen. Deze inzender schrijftvo.m.: „Het is al vele malen voorge komen, dal dc passagiers in 's-Hertogenbosch voor de rich ting Waalwijk, bij de „bushalte" op de Vlijmenseweg tegenover de Willem 11-kazcrne, moesten blij ven staan 's avonds om half 6 en 6 uur, wat schrijver dezer ook is overkomen. Zoals b.v. 19 januari j.l. 's avonds om half 6. De bus sen, drie stuks, waren afgeladen vol en reden dus door. Om 6 uur kwamen de bussen van de lijnen 22, 23 en 36. Zij konden maar en kele passagiers meenemen. De overige passagiers, 18 in getal, moesten maar mee om half 7. Deze mensen waren dus gedwon gen om een vol uur in het koude natte weer te blijven staan. Zon der beschutting overigens, een wachthuisje op genoemd punt is blijkbaar overbodige luxe,! En dat voor een halte waar op dc spitsuren 25 tot 40 mensen staan te wachten. Ik noem, 't gewoon weg een schande En wat betreft het „volladen" van de bussen. Dit kan geen aan spraak meer .waken op mensen- vervoer. Indien de bus op een dergelijke manier afgeladen, een veewagen was, zou de chauifeur terstond een bekeuring krijgen. Het is heel gemakkelijk iets of iemand le bekritiseren, maar dit zijn dan toch nuchtere feiten Dit vervoer is het ergste, zo zegt dc inzender, 's morgens van 7 tot 8 en van half 6 tot hólf 7 's avonds, en eveneens 's zater dagsmiddags van 12 tot 1 uur. De inzender besluit zijn klacht Y I met de grondprijs, omdat dit niet aan de i ^Wanneer de B.B.A. niet bij orde was. Bij de stemming over het voorstel, stemde de heer Lommers tegen, die zich eerder ook reeds had uitgespro ken voor aanhouding van het voor stel. De heren v. d. Véfer en Rijpert onthielden zich van stemming. machte is het hoofd tc bieden aan het vervoer op dc spitsuren, dat zij dan de hulp inroept van een andere vervoersmaatschappij om le assisteren, of op een ande re wijze dit probleem oplost. .iiLuL—l. 1. Schuttershof 2 D.V.K. 1 A v. Keulen (lOO)-Th. Boelen (100) 100—74 J v. d. Bosch (100)-J. v. Bijnen (85) 100-^1 J. Maas (90)-H. v. d. Heijden (75) 78—75 H. de Werdt (80)-A. v, Helvoirt (65) 80—33 Hier werd de einduitslag 62 voor Schuttershof. Finale-wedstrijden persoonlijk kampioenschap 2e klas libre. Viel verleden jaar aan de biljart club DJE.S. die eer te beurt, de fi nale-wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 3e klasse libre, dis trict 's-Bosch, te mogen organiseren, thans zal het bekende café van de heer W. v. d. Loo, waar D.E.S. is ge vestigd, weer vijf avonden geheel in het teken van de biljartsport staan. Het districtsbestuur van de K.N.B.B. heeft n.l. aan de biljart club D.E.S. de organisatie van het persoonlijk kampioenschap 2e klas libre van het district in handen ge geven. Gezien de keurige organisatie van verleden jaar, is het zeker te ver wachten dat deze finale-wedstrij den tot in de finesses zullen slagen en de deelnemers zullen achteraf van hun verblijf in café W. van der Loo zeker geen spiit hebben. De deelnemers zijn: 1. G. de Werdt (Schuttershof); 2. H. v. d. Berg ('t Centrum); 3. F. v, Eijk (O.B.K.); 4. E. Amiot (D.V.S.); 5. A. Huiskens (Limburgia); 6. P. Huiibrechts (Limburgia); 7. J. Akkermans (Ti- voli)8. A. Roeters (Pater Noster). Aanvankelijk zou ook onze dorps genoot en lid van D.E.S. aan deze wedstrijden deel hebben moeten ne men, maar zijn algemeen gemiddel de tijdens de voor wedstrijden was zo hoog, dat hij rechtstreeks promo veerde naar de le klasse, wat onge twijfeld een unieke prestatie mag worden genoemd. Deze wedstrijden vinden plaats op 22, 23, 24, 30 en 31 januari in café W. v. d. Loo aan de Mr. Prinsenstraat. schot aan de Kleuterscholen voor 1960. d. Voorstel tot verhoging van dc ver goeding ex. art. 101 aan de bijzondere la gere scholen voor 1960. Voor punt a waren de totale kosten f 3488,95. Voor punt b betrof het leermiddelen voor het verkeersonderwijs tot een bedrag van f 228,10. Voor punt c was het voor de kleuterschool te Drunen f 20786.-, voor de kleuter school te Elshout f 2800. Voor punt d werden vastgesteld de voor schotten voor 1960. Bij de behandeling van 'deze punten merkte de heer de Veer op dat de inspec teur voor lichamelijke opvoeding naar hij vernomen had, dc gymnastiekzaal had af gekeurd. Spreker vroeg hoe het daarmee -stond. De voorzitter antwoordde dat hier voor spoedig aan de raad voorstellen zullen worden gedaan. De raad gaf ook haar toestemming voor het aangaan van een lening bij dc Bank van Ned. Gemeenten, groot f 87.880. - voor de financiering van dc volgende kapi taalsuitgaven: f 3775. - aanschaffg meubilair en hulp middelen voor de kleuterschool te Drunen. f 28050. - voor grondaankopen, f 51055.- voor de bouw van drie nood- lokalen. Verkoop grond. Grond werd verkocht op voorstel van B. en W. aan enkele adspirant-.bouwers in het uitbreidingsplan „de Braken Oost". Dc heren ten Voorde en de Veer merkten op dat het huis Stationsstr. no. 3, dat eer tijds door de raad werd verkocht, blijkens toep gestelde bepalingen niet zonder meer binnen een bepaalde termijn mocht worden verkocht. De voorzitter antwoordde dat in bepaalde gevallen dit wel mogelijk is en dat er naar zijn mening in het geheel geen bezwaar be stond dit hans toe te staan. Bij besluit van 8 mei 1959 werd aan de N.V. Lips een gedeelte van een perceel grond verkocht langs de Duinweg. De ver koopprijs bedroeg f 0.50 per m-. Gezien de bestemming van de grond in het uitbreidingsplan in hoofdzaac, is dit perceel aan te merken als „land" in de zin van de Wet Vervreemding Landbouwgron den. Als gevolg hiervan was dc verkoop prijs onderworpen aan de goedkeuring van de Grondkamer. Deze deelde mede, dat een prijs van f 0.50 per m2 voor landbouwgrond ter plaatse te hoog was en dat de hoogst toelaatbare verkoopprijs in toaal bedroeg rond f 860.-. Dit komt neer op pl.m. 16 cent per m2. Gezien het feit, dat de N.V. Lips nog een bijdrage van f 1.770.- in de waterleiding- kosten betaalt, zijn b. en w. van mening, dat het daarom alleszins billijk en redelijk is toch tot verkoop over te gaan. Hierdoor zal het echter noodzakelijk zijn bovengenoemd raadsbesluit te wijzigen in die zin, dat als totale verkoopprijs wordt ge noemd een bedrag van f 860. Over dit punt waren het enkele leden niet eens. Men vond dit maar een eigenaar dige transactie en speciaal de heren Brok, Lommers, Rijpert en de Veer aggeerden tegen het feit dat grond werd verkocht tegen 16 cent. Dit feit lag ook de heer Ploeg makers erg zwaar, De raad keurde ten slotte het voorstel toch goed. De voorstellen tot salarisherzieningen van gemeentepersoneel, alsmede de wijziging van de gemeentelijke spaarregeling, keurde de-raad vlot goed. Het voorstel tot wijziging van de beheers- verordening dienst gemeentewerken (af- schrijvingspolitiek), alsmede voor het ge meentelijk gasbedrijf, ging vlot onder de ha mer door. Tot slot wijzen b. en w. nog op de fi nanciële consequenties, welke voor de ge meente voortvloeien uit een verkorting van de kermis. Voor 1960 wordt, gezien de reeds gegunde staanplaatsen, een opbrengst verwacht van pl.m. f 8.500. -Naar schat ting bedraagt de opbrengst van Elshout pl.m. f 1.500.-. Voor Drunen alleen dus een bedrag van pl.m. f 7.000. - Bij verkor ting van de kermis zal dit tot een verlaging leiden van naar schatting pl.m. f 3.000, - Niet uit het oog verloren mag worden dat de kermis te Drunen voor de exploitan ten zeer aantrekkelijk is en voor hen, als gevolg van de twee perioden, een bepaalde kostenbesparing betekent. Dit, gevoegd bij het feit dat de kermis zich in een grote be langstelling mag verheugen, is oorzaak, dat de inschrijvingen praktisch elk jaar stijgen. Dc heren dc Veer en Rijpert bleken vu rige pleitbezorgers voor de verandering van kermisdata, waarbij dhr. dc Veer meende op te moeten komen voor.de gezinnen waar van een dergelijke kermis dikwijls grote fi nanciële offers vraagt. De heer de Veer merkte ook op dat door het gemeentebe stuur indertijd een enquête is gehouden on der de middenstand, maar dit was volgens hem niet de mening van de gehele bevol king. De voorzitter zeide dat het bezwaarlijk was om nu nog voor dit jaar een wijziging te brengen in de kermisdata, als dit een algemene wens zou zijn. Wel wilde spreker voorstellen dat het gemeentebestuur een al-, gemene cnqête zou houden aangaande de kermisdata. Dc raad keurde dit goed. Aan de r.k. Landbouwwinterschool werd een subsidie toegekend van 50 gulden voor elke uit de gemeente Drunen afkomstige leerling die deze school bezoekt. Aan A. Pulles werd toegekend 'n bijdrage in de kosten van aanslui ting op het waterleidingnet van zijn woning, Grotestraat 197. Aan de orde waren verder een aantal verkiezingen wegens perio dieke aftredingen. Herbenoemd tot leden van de gemeentelijke instel ling voor maatschappelijke zorg, werden de heren H. Brok en M. J. v. Huiten. Tot leden van de com missie van toezicht op de vakschool werden benoemd de heren ten Voor de (in de vacature L. Th. v. Drunen) en W, Vissers (herbenoemd). Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbe noemd P. Janssen, P. J. Elshout, A. J. C. Pijnenborg, H. M. Portier, W. v. d. Velden en Th. Jehoel; verder werden benoemd ir. v. Lammeren (in vacature J. Jehoel) en mej. A. Verdiesen (in de vacature mej. F. v. d. Sanden, die wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, binnenkort haar functie als onderwijzeres zal neerleggen). UITBREIDINGSPLAN WEST. Alvorens tot de gewone agenda over te gaan hield Burgemeester Snels vrijdagavond in de gemeenteraad, op deze eerste verga dering in 1960, de gebruikelijke nieuwjaars rede, waarin hij, na de leden een voor spoedig nieuwjaar te hebben toegewenst, een korte algemene blik wierp op 1959 en de plannen voor 1960 opsomde. Al bleven cr dan ook wensen onvervuld, toch was, aldus Burgemeester Snels, 1959 voor Drunen geen ongunstig jaar. Burgemeester Snels nam eerst het on derwijs onder de loupe, waarbij hij stelde dat op 't gebied van scholenbouw, zij het dan dat enkele noodlokalen voor de lagere school zijn gebouwd, er voor 1959 nog veel onvervuld bleef. Spreker hoopte dat men van de nooduitbreiding spoedig tot de perma nente uitbreiding zal kunnen komen. Wil men straks, bij het groeiend leerlingental niet achter blijven, dan is dit een eerste vereiste. De R.K. Huishoudschool mag zich in-een goede belangstelling verheugen en ook voor de ouderen heeft deze school, met haar vele avondcursussen zeer veel nut. Ook hier is de bouw van een nieuwe school een eerste behoefte. De Levensschool mag zich in een groei end leerlingenaantal verheugen en het daar- stellen van een dagschool bewijst de daad werkelijke groei en tevens vatbaarheid van deze school. De Technische School voor Schoenma- j kers, die enkele jaren geleden een goede I bloedtransfusie heeft gekregén, blijft nog steeds de zorg van het gemeentebestuur. Spreker hoopte dat de schuwheid voor het schoenenvak mag omslaan, omdat met deze school bewezen wordt, dat voor vak bekwame mensen in het bedrijf altijd plaats is. De Tuinbouwvakschool levert ieder jaar weer gedegen vakmensen af die tot vol waardig tuinder kunnen opgroeien. Het culturele leven in Drunen beweegt zich op een behoorlijk en goed niveau en neemt in dc gemeenschap een belangrijke plaats in. In de toekomst zal bij de verdere uitgroei der gemeente aan het culturele leven, door het gemeentebestuur meer dan gewone aandacht moeten worden geschon ken. De jeugd- en sportverenigingen kunnen bogen op een groeiende belangstelling. En voor hen, die zich met de jeugd bezig hou den, had spreker alle lof. De metaalnijverheid, met name de firma Lips, kende in 1959 vele hoogtepunten en verwacht mag worden dat de groei van de laatste jaren zich in versneld tempo zal doorzetten. De stalen meubelen-industrie, pas nog in het prille begin, biedt vele perspectieven. De Betonindustrie is in 1959 weer een grotere plaats in de industrie gaan innemen. De wegenbouw, waarin ruim 200 mensen werkzaam zijn, had vele orders en breidde haar mogelijkheden verder uit. Ook de ambachtelijke middenstand, enigs zins geremd door de overheidsbeperkingen, blijkt zijn tijd te verstaan. De brandweer was in 1959 weer paraat waar nodig was. Wat openbare werken betrof was 19o9 geen ongunstig jaar. Het hoofdnet voor de gasaansluitingen kwam gereed. Met de huisaansluitingen is men thans bezig en op 26 febr. van dit jaar zal de Commissaris van dc Koningin, Mr. Kortmann, het mijngasbedrijf in werking stellen. In 1959 werden 20 woningwetwoningen gebouwd, 90 premiewoningen en 2 woningen in de vrije sector; voorts 4 openbare gebou wen, 5 industriële uitbreidingen, 2 boerde rijen, 57 diverse verbouwingen boven de f 2.000. - en 9 kleinere verbouwingen be neden de f 2000; totaal voor f 2.325.600.-. Verder werd aan wegenaanleg, verlichting etc. voor f 1.722.800.- aan werken uit gevoerd. De bevolking nam toe met 2 <9 zielen en Drunen telde op 1 jan. 1960 7345 inwoners. Er waren 110 woningzoekenden, hierbij niet gerekend de industriële behoefte. In totaal waren er nog 65 samenwoningen. Ook voor 1960 heeft men nog vele plan-^ nen. Schoolbouw in Elshout, aanleg van we gen in plan Oost en West, aanleg van sportvelden en zwembad en uitbreiding rio lering, waren de voornaamste objecten die Burgemeester Snels wilde noemen. Stand- en vakorganisaties, in deze tijd ook zo belangrijk, doen veel en goed werk. Land-, en tuinbouw hadden een goed jaar. Speciaal de tuinbouw-veilingomzet van 4 miljoen mag extra vermeld worden. De Ruilverkaveling zal straks aan de land- en tuinbouw betere en grotere moge lijkheden bieden. De middenstand wijst in de richting van de vooruitgang. Gezamenlijke acties om te laten zien dat Drunen ook koopgemeente is, bewijzen de goede onderlinge samenwer- De schoen- en lederwarenindustrie hadden constant orders. In verband met zijn vertrek zou spreker de realisering van een en ander niet meer kunnen meemaken, maar hij hoopte dat de goede geest van samenwerking en onder-, linge verstandhouding onder de leden van de raad ook in de toekomst zo mag zijn, dat zij strekt tot heil der gemeente Drunen. Namens de raad sprak de heer Lom mers, die Burgemeeser Snels dankte voor de heilwensen en deze wederkerig aanbood. Agenda. Hierna ging men over tot de gewone genda Aan de orde waren een viertal voorstel len op het gebied van het onderwijs. a. Voorstel van burg. en weth. tot be schikbaarstelling van een crediet t.b.v. de r.k Meisjesschool te Elshout voor het aan brengen van enkele voorzieningen b. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet t.b.v. de r.k. Jongensschool voor het aanschaffen van leermiddelen voor het geven van verkeersondcrricht. c. Vöorstel tot toekenning van een voor- Brandweervergocdiivgen. Aan de orde was verder het voorstel tot wijziging van dé verordening, regelende de vergoedingen voor de brandweer. Het gold hier een algemene verhoging met terugwerkende kracht vanaf 1 juli 1959. Dc raad was echter de mening toegedaan dat deze verhoging moest worden uitge keerd van terugwerkende kracht vanaf 1 jan. 1959. De heer de Veer en Ir. v. Lammeren en later de heer Brok waren hiervoor vurige pleitbezorgers. Tot slot werd een compromis gevonden in de vergoedingsverhoging van terugwer-. kende kracht vanaf 1 juli voor de gewone uren en vanaf 1 jan. voor de uren waarin men werkelijk in actie is geweest voor brandbestrijding. Kermis-data. Aan de orde was verder Verzoek van het bestuur van de K.A.B., afdeling Drunen, inzake verandering data kermis, met voorstel van burg. en weth. om dit voorlopig voor kennisgeving aan te ne- Door het bestuur van de plaatselijke af deling van de K.A.B. is een verzoek inge diend te overwegen de kermis te Drunen te verplaatsen, met dien verstande, dat deze aanvangt zaterdag vóór Pinksteren en ein digt dinsdag na Pinksteren. Vooropgesteld zij, dat reeds in de loop van december 1959 verschillende gunnin gen hebben plaats gehad voor de kermis 1960, zodat het te dien aanzien bezwaarlijk is daarin verandering te brengen. Door b. en w. werd in 1958 een enquête ingesteld naar de eventuele wenselijkheid tot verandering van de kermisdagen. Bij dit on derzoek werden alle plaatselijke midden standers betrokken. Verreweg het grootste percentage bleek daarbij vóór handhaving van de bestaande data te zijn. Ook de kermisexploitanten werden bij het onderzoek ingeschakeld en spraken zich allen voor handhaving uit. Zoals bekend is, is indertijd gedurende enkele jaren de kermis gesteld geweest op de 4 hierboven genoemde dagen. Dit heeft echter niet lang stand gehouden en als ge volg van de toen opgedane ervaringen werd door de raad de kermis weer op van ouds her geldende dagen teruggebracht. Bij deze kwestie mag niet uit het oog worden ver loren, dat de bewuste data historisch ge groeid zijn en dat deze niet zonder belang rijke consequenties kunnen worden veran derd. Het bezwaar, dat door de KAB ten aanzien van de maandag en dinsdag naar voren wordt gebracht geldt echter niet al- 1 leen voor Drunen, doch het komt hier op neer, dat dit praktisch voor elke gemeente zou gelden, gezien het feit, dat elders even eens een normale maandag en dinsdag met de kermis is gemoeid. i Naar onze mening leveren de bestaande data voor serieuze werknemers niet derge lijke bezwaren op, dat hiervoor de kermis dagen gewijzigd zouden dienen te worden. Aan de orde was tot slot het voor stel om de omvang van het uitbrei dingsplan „de Braken West I" te be perken en in verband hiermede een besluit te nemen, dat een wijziging van dit plan wordt voorbereid. Het prae-advies zegt hierover: Zoals bekend is, zijn de sportvel den en het industrieterrein aan de westzijde van het uitbreidingsplan „de Braken West I" geprojecteerd. Het betreffende uitbreidingsplan is reeds door Ged. S'taten goedge keurd, doch in verband met enige ingediende bezwaarschriften, berust het momenteel voor de goedkeuring door de Kroon, bij de Raad. van State. Ten einde een inzicht te hebben in de totale kosten van het plan, hebben b. en w. door twee deskun digen een globale kostenraming la ten maken van de diverse grond aankopen. Hierbij is gebleken dat het grootste gedeelte der kosten drukt op het gebied, hetwelk mo menteel is bestemd voor sportvel den en industrieterrein. B. en w. zijn dan ook tot de conclusie geko men dat het bedrag der vergoedin gen dat bij de grondaankopen zal moeten worden uitbetaald, te hoog is in verhouding tot de rentabiliteit van de sportvelden. Teneinde hiervoor een geschikte oplossing te vinden, is contact op genomen met de Planologische Dienst. Hierbij was men eenstem mig van mening, dat de beste op lossing was om de sportvelden te verplaatsen naar het terrein, het welk bij het nieuwe zwembad nabij de Hoge Schijf beschikbaar is. Voor het industrieterrein zou, door een kleine wijziging van het plan, een oplossing gevonden kunnen worden. Het gebied, hetwelk thans is be stemd voor sportvelden, behoudens een kleine strook aan de oostzijde hiervan, alsmede het huidige voor industrieterrein bestemde gebied, zou dan buiten het uitbreidingsplan kunnen blijven. De door b. en w. voorgestelde wij ziging hield een besparing in van pl.m. ƒ410.000.— tengevolge van t nalaten van aankoop van goede tuin- en landbouwgronden. De heren Ploegmakers en v. Herpt toonden zich voorstanders van het voorstel van b- en w. De heer de Veer wilde zich niet uitlaten over het vóór of tegen, maar vroeg om meer tijd, om over dit project te laten informeren. Hij vroeg dan ook om stemming voor opschorting van dit voorstel tot de eerstvolgende vergadering. De voorzitter stelde, dat deze zaak op korte termijn moest worden af gehandeld. Door onvoorziene om standigheden was dit punt nog later aan de agenda moeten worden toe gevoegd. maar spr. wees er op dat de voordelen van deze wijziging dui delijk aantoonbaar waren en ook bij nadere bestudering zeker nog ster ker naar voren zouden treden. De heer v. Lammeren noemde de wij ziging ook een stap in de goede richting. De heer Brok kreeg geen toestemming vragen te stellen over

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3