OERJANSEN's Gemeenteraad Sprang-Capelle BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F I 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 JANUARI 1960 2 3 Openbare werken Wegverbindingen Feuilleton GEHEIM De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd J. ERSEBEEK 12). Toch zou later blijken, dat Stroopliks vingers zijn zwagers keel hadden dichtgedrukt, ter wijl 't slachtoffer een uiltje had zitten knappen op zijn drie hui zen verder gelegen achtererf. De drie partners moesten zich ach teraf herinneren, dat de kruide nier midden onder het spel een paar minuten weg was geweest naar een zekere plaats... Deze periodieke korte afwezigheden horen nu eenmaal zo geheel en al tot de natuurlijke gang van za ken en personen, dat ze door de omgeving niet eens meer worden opgemerkt. Welnu, ook tijdens een gemeenteraadsvergadering pleegt men niet aan een stuk door op een droogje te zitten, be peinsde de inspecteur. Van Ha- meren's alibi kon dus lang niet als afdoende beschouwd worden. De gedachte werkte suggestief. Steenharses krabbelde overeind, liet z'n kladsteen en spijker zo lang in het gras liggen en begaf zich met lome schreden naar het schuttinkje achter op het erf. Met verlicht gezicht teruggekeerd op zijn Iigplaatsje, schreef de in specteur een volgende naam on der de -eerste kolom op het steentje: Ouwe Snoeper. De nestor van de gemeenteraad die juist gister avond de vergadering had ver zuimd... wegens hoofdpijn! En een motief om van te snoepen. Reeds de vorige avond had Steen harses een waarschuwend klikje gehoord in z'n hersenen, toen Oerjansen mededeling deed van de bedreiging, welke deze ver stokte conservatief had geuit „Binnenkort zul je niet meer om geven zijn door je stenen huis, doch wederom door moeder aar de...!" Een religieus-fanatiek motief, zoals Oerjansen zelf had doen uitkomen. Alibi: streepje. Het onbekende bruidje. Na Frya de tweede romantische noot in dit treurspel. De onbekende van de aangetekende brief. Zou cultureel Centrum R.K. Ziekenhuis Woorden van dank Agenda en pre-adviezen W >*111 „Mooi zo, instappen dan maar", zei brigadier Piet, alias generaal Mesjocco. „Die kapitein met die drie sterretjes op zijn pet komt voorin bij mij te zitten. Duw die andere drie maar achterin". De gevolmachtigde officier vol deed braaf aan het bevel en duw de de vier krijgsgevangenen vol ijver naar binnen. „Ziezo, ze zit ten er in, generaal", zei hij toen. Maar er is nu geen plaats meer voor mij. Hoe kom ik nu naar de kazerne?" „Héél eenvoudig", grijnsde brigadier Piet. „Ga maar lopen. Dat is goed voor je kuit spiertjes. Je bent uiteindelijk nog jong genoeg!" En vóór de ver bouwereerde officier wat zeggen kon, was de generaal al weggere den, hem in volslagen wanhoop achterlatende. Doch deze wan hoop maakte al spoedig plaats voor een stoere en mannelijke verontwaardiging die zijn uitweg vond in een gespierde verwen sing. „Porco porcissimo genera- lissicoü" tierde de gevolmach tigde officier, maar het hielp niet veel, want de auto was weg en bleef weg. Al met al begrepen Piet's vier medereizigers nog niet veel van de situatie. Ze vroegen zich verwonderd af wat de gene raal wel met hen voorbad en hun verbazing steeg ten top, toen de man op een gegeven moment zijn auto stopte en bevelend sprak: „En nu de wagen uit, alle vier!" „Je gaat ons toch niet dood schieten?" vroeg wachtmeester Zwiebelmann. „Zeur niet", lachte Piet. „We staan hier op de overweg bij de tunnel, die de verbinding vormt naar Slavonië, je eigen vaderland. Ga die tunnel maar in en zie maar, dat je zo gauw mogelijk thuiskomt..." het kunnen zijn, dat thans eerst de bedreiging, in die brief vervat, aan Oerjansen was voltrokken? De inspecteur knauwde verwoed op zijn grasspriet, spoog van zich af en nam een verse. Als dat in derdaad het geval was, zou hij niet de minste aanwijzing heb ben om bij te beginnen. De her komst van de aangetekende brief Dat kon hij gaan onder zoeken, maar de sporen zouden wel afdoende verdoezeld zijn. Tenslotte: de grote onbekende Iks. Het raadsel van de derde borrel kom, welke hij deze mor gen in het huis van de vermoor de had aangetroffen, zat de in specteur erg hoog. Deze zorgvul dig voor zichzelf gehouden ont dekking domineerde eigenlijk z'n gehele gedachtengang. Hij had 't sterke idee, dat in de richting van de gebruiker van deze derde borrclkom de sleutel van het ge hele mysterie gezocht moest wor-j den. Welk motief kon deze onbe kende Iks gehad hebben? Daarop viel geen antwoord te vinden voordat de persoon van Iks zelf bekend zou zijn. De mogelijkheid bestond, dat een van alle voor noemde verdachten identiek was met Iks; dat deze, alvorens Oer jansen te vermoorden, 'n vriend schappelijk of misschien zoge naamd verzoenend praatje met de eilandbewoner had gemaakt. Of dat de dader na het bedrijven van z'n gruwelstuk zichzelf nog eerst een opkikkertje verschaft had op kosten van zijn gastheer- zaliger. Steenharses rolde zich op zijn rug als een dartel veulen. Zijn voorkant moest ook een portie vitamine-D hebben van het zon licht. Het kladsteentje Jiield hij in z'n handen tussen de zon en zijn ogen. De zwarte lijst zag er overladen uit. Negen verdachten in totaalOm zich er van te kun nen vergewissen of de bekende Iks al dan niet een van de acht voorgaanden was, zouden eerst de faites-et-gestes van al deze acht rond 't tijdstip van de moord moeten worden nagegaan. De inspecteur ging op zijn knieën zitten en keek naar de zon. De stand van deze warmte centrale hoog in het zuiden ver telde hem, dat het onderwijl tijd was voor de lunch. Hij ging daar om uit zijn koepel twee eigenge bakken roggekoeken halen. Deze consumeerde hij broksgewijze, in geconcentreerd nadenken heen en weer lopend over het achter erf. Een middag van drukke werk zaamheid lag voor de boeg. Het naspeuren der alibi's stond na melijk op het programma. Vilde steen. EEN MUURVAST ALIBI. Voordat de inspecteur er op uit ging, na verorbering van zijn eenvoudig lunchhapje, maakte hij zorgvuldig toilet. Dat wil zeg gen hij haalde beide vingerhar- ken een keer of wat van boven naar beneden door zijn weelderi ge lokken, om de scheiding mid- denop recht te trekken, en be werkte op dezelfde zijze zijn vol le baard, om de daarin gedeser teerde etensrestjes te verwijde ren. Te manicuren behoefde hij zich niet meer, na z'n heftige ge peinzen van de afgelopen och tend. Met een weinig rechtschik- ken van de tijgerhuid en de lia- nengordel werd 't toilet voltooid. Deze voorbereidingen wezen er op, dat Steenharses damesbe zoek in de zin had. Niettemin richtte hij, op het Marktplein ge komen, zijn schreden zonder aar zeling naar het redactiebureau van de Holendamse Kletspost. Enigszins gedempt door de zwar te doek klonk het onregelmatig geklop van de journalistieke bei- tclhamer dof echo-end over het pleintje. Te oordelen naar de ge bogen houding van de gestalte onder de doek schoot Beitelmans aardig op met z'n reportage. Hij moest al over de helft van de pa gina been zijn. De inspecteur, die schuin achter de half ondergedo ken werker een ogenblik beslui teloos bleef stilstaan, zoekend naar een geschikte inleiding tot z'n voorgenomen ambtelijk ge sprek, was in zijn hart buitenge woon benieuwd naar wat de krantenman er van zou maken... Toen het beitelgeklop even ge staakt werd, ging Steenharses tot de aanval over. Hij porde met z'n vuist ergens in de zwarte doek. „Hei, Beitelmans, 'n ogenblikje!" Van onder de doek kwam een donker gegrom en een met volle mond gegeven, onverstaanbaar antwoord. Daarna dook de bo venbouw van de magere benen in het daglicht. Beitelmans' ogen knipperden kippig tegen de felle ?on. Zijn kaken maalden zicht baar en hoorbaar. In de linker hand hield hij een half opgehap- te maiskoek, in de rechter beitel en hamer. (Wordt vervolgd) blijken in wezenlijke en omvangrij ke behoeften te voorzien. De scho len hebben grote aantallen leerlin gen. De uitgroei van de gemeente maakt een daarmede parallel lopen de vermeerdering van het aantal scholen nodig. Daarnaast laat de huisvesting van het buitengewoon lager onderwijs tot heden alles te wensen over. Ten behoeve van het protestants- christelijk buitengewoon lager on derwijs is een schoolgebouw van goede stijl en met voldoende ruim ten in aanbouw. De plannen voor de bouw van een school voor katholiek buitengewoon lager onderwijs zijn in de procedure uit schooltechnisch oogpunt door de betrokken rijksin stanties meermalen afkeurend be oordeeld, als gevolg waarvan gewij zigde plannen moesten worden ge produceerd. Thans is er overeen stemming omtrent deze plannen en te verwachten valt. dat dit jaar met de bouw kan worden aangevangen. In de loop van 1960 zal ook de bouw kunnen beginnen van: a. de uitbreiding van de r.k. jon gens-ulo-school; b. een gymnastieklokaal ten behoe ve van deze school; c. de r.k. lagere jongens, en meis jesschool in het partieel uitbrei dingsplan Baardwijk; d. de protestants-christelijke lagere jongens- en meisjesschool aan 't Oranjeplein. In het afgelopen jaar kwamen ge reed: a. de r.k. lagere jongensschool in de St. Antoniusparochie; b. de lagere technische school aan 't Vredesplein; c. de uitbreiding van het Dr. Mol- lercollege met het oog op de toe voeging van een gymnasium-af deling. Weldra zullen gereed zijn: a. de r.k. lagere meisjesschool te Besoijen; b. de uitbreiding van het Willem van Oranjecollege met het oog op de incorporatie van eer\ middel bare meisjesschool. Het scholenbouw-program 1960, zo als ik de raad dit meedeelde, is ge baseerd oo de voor 1959 toegekende rijks-contingenten. Voor 1960 is de rijks-contingentering nog niet be- bekend. Het college van burgemees ter en wethouders streeft er primair naar om in het kader daarvan de bouw van een openbare lagere school mogelijk te maken. De alzijdige uitgroei van de ge meente noopt tot de uitvoering van belangrijke openbare werken. Naast beduidende uitbreidingen van 't net van gas, water en elektriciteit, kwa men belangrijke rioleringswerken tot stand, mede ook, omdat de rio lering zelf in verschillende delen der gemeente nog verbetering, ver binding en meer capaciteit behoef de. Indien het laatste gedeelte van het stamriqpl langs de zuidzijde van de nieuwe provinciale weg nog ge reed is, dan zal een sluitend en per fect rioleringsstelsel verkregen zijn. Zeer onlangs nog heeft het college van burgemeester en wethouders de raad een inzicht verschaft in het to taal aan investeringen ten behoeve van de gehele riolering, daarbij ge maal, zuiveringsinstallatie en pers leiding inbegrepen. Voor I960 staat ook weder een aantal openbare wer ken op het program, welke werken nodig zijn om de gemeente verder open te leggen voor haar uitbreidin gen. Door de raad werden zeer onlangs reeds kredieten verleend voor de aanleg van straten en riolering in 't partieel uitbreidingsplan Waalwijk noord en, zoals ik in een ander ver band al opmerkte, voor de aanleg van straten en riolering in het nog niet in exploitatie gebrachte deel van het industrieterrein in Besoijen, gelegen ten zuiden van de spoorlijn. Met betrekking tot de verkeers- ontsluiting van Waalwijk valt gelei delijk vooruitgang te bespeuren. De nieuwe provinciale weg, welke Waalwijk met Den Bosch moet ver binden, vordert in aanleg. De wer ken aan deze weg ten noorden van onze gemeente komen steeds verder tot uitvoering, waarbij ik ook bij zonder denk aan de nodige kunst- van „De Echo van het Zuiden" door werken. Weldra zal de aanleg van deze weg in de richting Waspik worden voortgezet. Het zal zeker nog enige jaren duren vóór de Langstraatweg geheel gereed zal zijn. Op dit ogenblik is de wenselij ke uitvoering alweer achter geraakt op het plan van uitvoering, dat ik ae raad in miin vorige nieuwjaars rede verschatte. Te betwijtelen valt of de nieuwe provinciale weg van 's-Hertogen- bosch via Waalwijk naar Geertrui- oenoerg in lyü3 geheel gereed zal zijn, zoals in het bedoelde plan van uitvoering is voorzien. Naast deze nieuwe oost-west-ver- binding heeft Waalwijk ook grote behoette aan een nieuwe noord zuid verbinding. Deze nieuwe noord- ?uid-verpinuing, geconcretiseerd in een aan te leggen weg Gorcum— WaalwijkTilburg, heeft in de mo- gelukneaen een stevige basis ver legen door de plaatsing van deze geprojecteerde weg op het rijkswe- nenpian en door de inpassing van 't in net land van Aitena gelegen tra ce van deze weg in de voor deze streek ontworpen en door stemge rechtigden aangenomen plannen voor ruilverkaveling. Ben sterke sa menwerking van en met betrokken instanties zal er toe moeten leiden, uat de aanleg van deze rijksweg tot scand komt, waardoor een belang rijke verkeersader twee streekgebie- uen, nl. de Langstraat en het land van Altena, met elkander zal gaan verbinden en in deze verbinding 'n dominerend verkeerscontact zal op leveren met Gorcum en Tilburg en verder met noord en zuid. Het vorig jaar heb ik de raad aan gekondigd, dat het college van bur gemeester en wethouders zou gaan voorbereiden de totstandsoming van een cultureel centrum met schouw- burg-accomodatie, tevens dienstbaar aan het maatschappelijk leven, een centraal gebouw met een waar dig en stijlvol milieu, geschikt voor culturele recreatie in de ruimste zin, waarin alles meewerkt tot ver hoging der kunstzinnige sfeer. Eni ge dagen tevoren hadden gedepu teerde staten toen goedkeuring ver leend aan het door de raad verleen de krediet ad 13.230.ten behoe ve van het ontwerpen van een der gelijk cultureel centrum. Nadien is door het college van burgemeester en wethouders aan de conceptie van de plannen alle aandacht besteed en zijn in verschillende sectoren in formatieve besprekingen gevoerd. Gebleken is, dat zowel de concep tie als de financiering en de 'exploi tatie vele vraagpunten oproepen. Het college van burgemeester en wethouders is van oordeel, dat de raad ten principale zal hebben te beslissen omtrent de omvang en in richting van dit cultureel centrum, alvorens de plannen in ontwerp ge heel gereed gemaakt worden. Met het oog daarop wordt thans voorbe reid een zogenaamd program van eisen, bevattende een omschrijving van de eisen, waaraan het centrum in de oppervlakten en in de bestem ming daarvan zal moet envoldoen. Het streven van het college van burgemeester en wethoudex-s is er op gericht om dit program van eisen zeer spoedig aan de raad voor te leggen met de bedoeling om daar over zijn inzicht te vernemen. Na van de raad een principiële instem ming omtrent de in het program van eisen geformuleerde punten vernomen te hebben, zullen de plan nen dan verder worden uitgewerkt. Ongetwijfeld zal de raad het waar deren dat zij op deze wijze en in een zo vroegtijdig stadium in de voorbereiding der plannen wordt betrokken. Naast de behoefte van een cultu reel centrum staat als belangrijk object de behoefte aan een nieuw ziekenhuis. Het huidige ziekenhuis schiet in ruimten en accomodatie volledig te kort. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in principe toestemming ver leend voor de bouw van 'n streek ziekenhuis. Het betrokken bestuur heeft sedert kort aan de architect J. Strik te Boxtel, die ook de ont werper is van het nieuwe zieken huis te Oss, opdracht gegeven om de mogelijkheden van de beschik bare terreinruimte in het uitbi'ei- dingsplan Besoijen te bestuderen. Zodra ten deze enige gegevens voorhanden zijn, zullen wij de raad daarvan op de hoogte stellen, mede omdat de gemeente bij de bouw van een ziekenhuis, ongeacht op welk terrein deze bouw plaats vindt, in meerdere opzichten zal zijn betrok ken. Na deze gevarieerde beschouwin gen over de structuur van het pa troon van leven en werken in de gemeente, waarop ik in de aanvang van mijn nieuwjaars woord doelde, wil ik gaarne woorden van dank spreken voor allen, die op enigerlei wijze er door hun kennis, arbeid en zorg toe bijdroegen, dat dit patroon in 1959 weer zoveel waardevoller kon worden. Een zeer bijzonder woord van dank aan de raad voor het construc tieve en doelbewuste beleid, zoals dat uit de vele door de raad in 1959 genomen besluiten spreekt en waar door het college van burgemeester en wethouders in de gelegenheid kwam om het bedoelde patroon van leven en werken van dag tot dag méér schakering en méér betekenis, méér innerlijke sterkte en méér ui terlijk aanzien te geven. Ten slotte een persoonlijk woord van dank voor de onverdeeld pi*et- tige en vruchtbare wijze, waarop in de vergaderingen van de raad, wel ke ik steeds met genoegen voorzit, discussie is gevoerd en besluitvor ming tot stand kwam. Waalwijk be zit en biedt reeds veel. Waalwijk vraagt van ziin bestuurders echter voortdurend meer. Als wij allen de raad en ik ons in Godsvertrouwen geven aan de vervulling van de grote en be langrijke taken welke nog wachten, dan zal het pogen zeker resulteren in de bereiking van doeleinden, waardoor Waalwijk nog meer ver werft dan het in de verworvenhe den van de voorbije jaren reeds be zit! Zó zij het! Voordracht inzake benoeming van een hoofdleidster in vaste dienst aan de openbare kleuterschool te Capelle. Artikel 19 der Kleuteronderwijs wet stelt aan de functie van hoofd leidster de volgende eisen: a. het bezit van een akte van be kwaamheid als hoofdleidster, be doeld in art. 101, sub b, der Kleu teronderwijswet; b. het bereiken van de 23-jarige leeftijd; c. het vervullen van een diensttijd van ten minste 3 jaren als vast of tijdelijk leidster. Echter kan, ingevolge art. 122 der Kleuteronderwijswet tot een nader door de Kroon te bepalen tijdstip in een gemeente met minder dan 50.000 ingezetenen aan een kleuter school met minder dan drie leidsters worden benoemd een hoofdleidster die de leeftijd van 21 jaren heeft be reikt, ten minste een diensttijd van twee jaren heeft vervuld als vast of tijdelijk leidster en in het bezit is van een akte van bekwaamheid als leidster. Mej. Wagner, die sinds 1 juni 1957 als waarnemend hoofdleidster in tij delijke dienst aan de openbare kleu terschool werkzaam is, behaalde op 9 juli j.l. de akte van bekwaamheid als hoofdleidster, terwijl zii op 3 ok tober j.l. de leeftijd van 22 jaren be reikte. Mitsdien voldoet zij niet aan de vereisten bedoeld in art. 19, doch wel aan die vermeld in artikel 22 der Kleuteronderwijswet. Aangezien mej. Wagner tot dus ver haar taak uitstekend verricht en b. en w. in 1958 er niet in konden slagen een bevoegde kracht te be noemen, hebben zij gemeend de vol gende voordracht voor benoeming van een hoofdleidster in vaste dienst te moeten opmaken: 1. Mej. J. F. R. Wagner te Sprang- Capelle. Voorstel tot het treffen van voor zieningen in afwachting van de bouw van een school voor de „Ver. voor Chr. u.l.o. voor Sprang-Capelle e.o.", t.b.v. het onderwijs in de li chamelijke oefening. Het bestuur van de Vei-eniging voor Chr. u.l.o. voor Sprang-Capelle e.o. heeft verzocht voorzieningen te treffen m.b.t. het onderwijs in de li chamelijke oefening aan genoemde school op woensdagmiddag en za terdagmorgen van elke week. Dit onderwijs kan, dank zij de medewerking van het bestuur van de Ver. Chi\ Volksbond, plaats vin den in een lokaliteit van het Bonds- gebouw, terwijl de Gymnastiekver eniging „Pro Patria'' bereid is voor dit doel haar werktuigen te verhu ren. De besturen van de Chr. Volks bond en „Pro Patria" hebben een huurprijs bedongen van resp. ƒ400.- en 100.- per jaar. Voorstel tot subsidiëring van de chr. Padvindersgrocp „Jan de Rooü" te Waalwijk. Het bestuur van de groepscommis- sie der Chr. Padvindersgroep „Jan de Rooij" te Waalwijk (Sprang-Ca pelle) heeft verzocht om in de ex ploitatie-lasten van genoemde pad vindersgroep. Een overeenkomstig verzoek is ook gericht tot het ge meentebestuur van Waalwijk. De bij dit verzoek overgelegde be groting vertoont een nadelig saldo van 605.75, hetgeen zal moeten worden gedekt door verschillende bijdragen en subsidiën. Aangezien de „Jan de Rooij''-groep voor de jeugd zeer nuttig werk ver richt en vanuit deze gemeente 26 jongelui zijn aangesloten bij ge noemde groep, menen b. en w. te moeten voorstellen m i.v. 1960 een subsidie van 75.per jaar te ver lenen. Voorstel tot het verlenen van sub sidie aan de Stichting Nationaal Mu seum voor de schoen- en lederin dustrie te Waalwijk. Het bestuur van de Stichting Na tionaal Museum voor de schoen- en lederindustrie te Waalwijk heeft verzocht te willen bevorderen dat het werk van de stichting wordt ge steund met een jaarlijkse bijdrage van 100. Het bestuur van genoemde stich ting motiveert dit vei'zoek met het argument dat, alhoewel de gemeen te Waalwijk de exploitatielasten ge heel voor zijn rekening neemt, voor de aankoop van curiosa belangrijke bedragen moeten worden geïnves teerd. Aangezien de schoenen, en leder industrie ook in deze gemeente een niet onbelangrijke plaats inneemt, menen b, en w. te moeten voorstel len aan genoemde stichting voor het jaar 1960 een subsidie toe te ken nen van 100. Voorstel tot verbetering van de Hoofdstraat te Capelle. In de Hoofdstraat te Capelle ligt de hoofdleiding van het waterlei dingnet ongeveer in het midden van de weg, derhalve onder een gesloten wegdek. Door de veenachtige onder grond van deze weg ontstaan regel matig breuken in deze leiding, waar door, tengevolge van het wegspoe len van grond, telkens verzakkin gen optreden. Reparaties aan deze weg komen dan ook veelvuldig voor, hetgeen een algemene ver slechtering van de weg tengevolge heeft gehad. De toestand is thans zodanig, dat reconstructie van de gehele Hoofd straat vanaf de Winterdijk tot de Waspiksedijk (bij smid Cové) niet langer achterwege kan blijven. Afdoende maatregelen kunnen echter alleen getroffen worden door zowel aan de noord- als aan de zuid zijde van de Hoofdstraat een paral lelleiding te leggen, derhalve buiten het wegdek van de Hoofdstraat. De N.V. Waterleiding Mij. Noord- West-Brabant heeft medegedeeld de hoofdleiding in de aangegeven zin te zullen verleggen en de daaraan verbonden kosten voor haar reke ning te nemen. Is deze verlegging eenmaal tot stand gekomen, dan kunnen definitieve voorzieningen t.a.v. de Hoofdstraat worden getrof fen. Het ligt in de bedoeling zowel aan de noord, als aan de zuidzijde een trottoir aan te leggen, resp. breed pl.m. 1.80 m' en pl.m. 2.10 m', op gesloten door trottoirbanden. De waterleidingbuizen zullen dan onder de trottoirs komen te liggen. De grond aan de zuidzijde van de weg achter de keermuur zal als groen strook worden afgewerkt. Zouden bij gereedkoming van de Delta-wer ken de keermuurtjes t.z.t. kunnen vervallen, dan kan de vrijkomende ruimte worden benut om 't hoogte verschil tussen wegdek en trottoir op te vangen. In dit verband valt op te merken dat het trottoir aan de zuidzijde zal moeten worden aangelegd op aan particulieren in eigendom toebeho- ï'ende gronden. Uiteraard zal de aan leg van het gehele werk alleen door gang kunnen vinden indien betrok kenen tot verkoop bereid zijn, of toestemming geven tot de aanleg van het trottoir en het aanbrengen van de waterleidingbuizen daaron der. In het trottoir aan de noordzijde zal een riolering worden gelegd met daarop aansluitende straatkolken in de weg voor de afvoer van 't hemel water, waartoe ook een goot van klinkerkeien langs de weg zal wor den gestraat. Dit riool zal worden aangesloten op het riool van de Bin nenhaven, hetgeen noodzakelijk is i.v.m. eventuele hoge waterstand in de buitenhaven. Het wegdek zelf zal, daar de oude waterleidingbuizen niet zullen wor den verwijderd, worden uitgevuld met koudasfalt en nadien van een nieuwe toplaag van koudasfalt wor den voorzien. Vanzelfsprekend zal de verbeterde Hoofdstraat een behoorlijke aanslui ting krijgen aan de nieuwe verbin dingsweg van Hoofdstraat naar de provinciale weg. De kosten van een en ander wor den begroot op 101.500. Voorstel tot het verbetei'en van de Jan de Rooijstraat. De bewoners van de Jan de Rooij straat hebben verzocht te willen be vorderen, dat de Jan de Rooijstraat zodanig wordt verbeterd, dat ter plaatse geen overlast meer van af vloeiend hemelwater wordt onder vonden. De lengte van de weg is gemid deld 240 m' en de verhardingsbreed te 5.70 m'. De bermen zijn breed l07# COPYRIGHT STUDIO AVAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2