waalwijkse en UnqstRAAtse couraiu Drijft Cuba naar AFGROND? y BINNEN- EN BUITENLAND Communistisch getinte Landbouwhervorming. De Wijziging in de loongrens MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 11 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.35 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" Met enige bezorgdheid bekijkt men op het ogenblik in de Vere nigde Staten de situatie op het eiland Cuba. Het zijn vreemde bokkesprongen, welke daar door de president van het, de laatste tijd weer veel in 't wereldnieuws vermelde rijk worden gemaakt. President is een wat te mooie naam voor de functie die Fidel Castro zichzelf heeft aangeme ten. Hij is een rasechte dictator, heer en meester over land en on derdanen. De bizarre politieke sprongen die Castro heeft gemaakt, wa ren in ieder geval geen wereld primeur. Het was het opvolgen van Soekarno's voorbeeld^ hoe men moet „nationaliseren". Al leen werden nu geen Nederland se bedrijven en firma's gestolen, maar Amerikaanse. Men heeft de waarde van de door Castro „ge nationaliseerde" Amerikaanse be zittingen geschat op 20 miljoen gulden. Nog geen cent schade vergoeding is er voor hctaald. Het is begrijpelijk, dat de Vere nigde Staten over deze schending van het internationale recht nog al verontwaardigd zijn. Wat hun echter veel zwaarder op de maag ligt, is de gedachten- gang, welke achter deze maatre gel staat. Bij Soekarno mag men misschien spreken van een ran cune jegens de Nederlanders (op welke onbenullige gronden dan ook), over Castro's gedachtcnwe- reld drijven de beangstigende wolken van het communisme. De rode wolken van de zonsonder gang. De Amerikanen vrezen, dat in Fidel Castro een al jaren door Rusland gekoesterde wens zal worden belichaamd: een commu nistische macht in de nabijheid van het Amerikaanse statenblok. Het eiland Cuba ligt in de enor me baai, welke in het Noorden wordt begrensd door (Mexico en de Verenigde Staten (Florida) en in het Zuiden door Zuid-Ame- rika (Columbia, Venezuela, Guy ana). De strategische positie is dus bijzonder gunstig. Castro heeft beweerd persoon lijk geen communist te zijn. Wel vindt hij het, naar hij zegt, nood zakelijk, dat in zijn land alle par tijen „gelijke rechten" hehhen. De enige partij echter, die de z g. „gelijke rechten" heeft, is de communistische. Zij kan dus vrij elijk haar gang gaan. Enkele van haar meest vooraanstaande figu ren zijn inmiddels, dank zij Cas tro, doorgedrongen tot de belang rijkste staatsposten. Zo is on langs een zekere Guevara door de dictator benoemd tot president van de Cubaanse bank. Deze voormalige Argentijn, Mexicaan, Boliviaan en wat nog meer, is een doorgewinterde samenzweer der en een overtuigd communist. Zijn benoeming is een staving van de vermoedens omtrent com munistische sympathieën van Fi del Castro. Niet voor niets zijn enkele vooraanstaande figuren uit de beginperiode van Castro's revo lutie naar Amerika gevlucht. Zij roken op het pad, dat de bewe ging heeft ingeslagen, te veel kwalijk riekende luchtjes. De hervormingen, welke in Cuba ziin of worden doorgevoerd hebben niet alleen het dictatori ale element; de communistische lucht hangt er eveneens onmis kenbaar boven. Een van deze hervormingen is vastgelegd in een agrarische wet, die moet worden uitgevoerd door het Bureau voor Agrarische Her vorming, dat onder leiding staat van Guevara en enkele andere communisten. De landhouwwet houdt in, dat een aantal boeren een stuk land krijgt toegewezen. Vóór de revolutie was de Cu baanse cultuurgrond in handen geweest van een aantal groot grondbezitters. Tot de teleurstel ling van de nieuwe kleine boeren is echter gebleken, dat van een zelfstandig beheer van het „be zit" geen sprake is. In leite zijn zij lid geworden van een soort staatscoöperatie. Door het Her vormingsbureau wordt hun be volen hoe en wat zij moeten ver bouwen. De opbrengst wordt ver deeld naar de geleverde presta ties. De nieuwe wetten en hervor mingen, welke niet alleen be trekking hebben op landbouw- of veeltecltgebied, hebben veel verzet opgeroepen bij de bevol king. Dit zou nog niet zo erg zijn wanneer de financiële positie van het land en daarmee de levens standaard zou verbeteren. Dit is echter bepaald niet het geval. De staatsschulden bedragen het drie dubbele van de staatsreserves. Voorlopig ziet men geen kans hierin verbetering te brengen. In tegendeel: o.a. de nieuwe land- bouwwetten brengen eerder een achteruitgang van de toestand met zich mee. De versnippering in kleine gebieden (de boeren krijgen ieder ruim 2,5 hectare) is niet bevorderlijk voor een juiste teelt van suikerriet, de voor naamste inkomstenbron van het eiland. Op een dergelijke bodem van financiële wanorde en sociale disharmonie gedijt het commu nisme als een krachtig stuk on kruid. nog op, dat indien b.v. een meisje van 15 jaar, dat tot die tijd mede vrijwillig verzekerd was op de kaart van de vader, een betrek king aanneemt in de huishouding voor 5 of meer dagen per week of voor dag en nacht, zfj verplicht verzekerd moet zijn, zodat zij dus geen rechten meer kan doen gel den als vrijwillig mede-verzeker de." Haar werkgeefster (of gever) moet haar laten inschrijven bij de bedrijfsvereniging. Betreft het gewoon huishoudelijk personeel in een privé huishouding, dan dient zij zich te wenden tot de DETAM te Utrecht. en het maximum dagloon De coördinatiewet sociale ver zekeringen heeft ingaande 1 ja nuari 1960 een paar wijzigingen ondergaan voor wat betreft de loongrens en het maximum dag loon. Ingaande 1 januari 1960 is het maximum dagloon voor de berekening van uitkeringen en van premie ingevolge o.a. de werkloosheidwet, de ziektewet, de kinderbijslagwet en het zie- kenföndsenbesluit verhoogd van 19.— tot 20.—. Er zal binnenkort een wets ontwerp worden ingediend waar bij de loongrens voor verzeke ring ingevolge de ziektewet, het ziekenfondsenbesluit en de werk loosheidwet zal worden verhoogd van 6900.— tot 7450.— per jaar (de kinderbijslagwet kent geen loongrens). Dit komt over een met een bedrag van 620.83 per maand of 143.26 per week, per 1 januari 1960. Werknemers in loondienst Aan deze verhoging zal terug werkende kracht verleend wor den tot 1 november 1959 voor werknemers, die op 31 oktober 1959 reeds ingevolge deze wetten verplicht verzekerd waren. In het te verwachten ontwerp van wet zal nog de bepaling wor den opgenomen, dat personen in loondienst, wier overeengekomen vast loon in geld op 1 januari 1960 niet meer dan 7450.per jaar bedraagt, gedurende het jaar 1960 verplicht verzekerd blijven, indien in de loop van het jaar door een collectieve loonmaatre gel (zoals een algemene loonron- de, een wijziging van de c.a.o. of van de loonregeling e.d.) 't over eengekomen vast loon in geld meer dan 7450.— per jaar zou gaan bedragen. Hoewel het ontwerp van wet op 1 januari nog niet was aange nomen, is in verband met de werkmethode met ingang van dit jaar gehandeld alsof deze verho ging van de loongrens reeds heeft plaats gevonden. Dit is geschied o]) verzoek van de Sociale Verze keringsraad. De bedrijfsverenigingen hebben met het oog op het vorenstaande besloten het dagloon van de op 1 januari 1960 lopende gevallen, die daarvoor in aanmerking ko men, van die datum af tot maxi maal 20.te verhogen. Vrijwillige DE WEIGERING AAN DE K.L.M. In ons vorig nummer hebben we nog meegedeeld dat de K.L.M. geen toestemming heeft gekre gen om op Amerika's Westkust te vliegen, ondanks de krachtige argumenten en de steun van de Westkust (Los Angeles) zelf. De verontwaardiging is dan ook begrijpelijk zeer groot, voor al om de discriminatie die de K.L.M. en Nederland worden aangedaan. De SAS, Air France, Japan Airlines, Boac, Luft-Han- sa mogen dit wel en de Luft-Han- sa deelde zelfs kort na 't verbod aan Nederland mee, dat ze in mei tweemaal inplaats van eenmaal op Californië gaat vliegen. Niets bijzonders, want Duitsland was in de oorlog en daarna toch een veel trouwer bondgenoot van Amerika dan Nederland! Maar, zeggen de Amerikanen, Neder land heeft niets als tegenpresta tie te bieden en daarom kan men een klein land in de hoek duwen en z'n economische vooruitgang rustig belemmeren. Was 't Ame rika niet dat ons steeds voorhield de economische belemmeringen in Europa weg te nemen? Minister-president prof. De Quay heeft zich aangesloten bij het commentaar, dat het minis terie van buitenlandse zaken ge geven heeft op 't mislukte lucht- vaartgesprek in Washington. Het ministerie betreurt zeer, dat de Verenigde Staten weinig of geen begrip schijnen te hebben voor de gerechtvaardigde verlangens van Nederland. De K.L.M. neemt in het volksbewustzijn nu een maal een bijzondere plaats in. Het is gelukkig, dat de deur voor de toekomst niet definitief geslo ten is, aldus het ministerie. De presdent-directeur van de K.L.M-, de heer Aler, zei onder meer: „De betreurenswaardige afloop van het overleg in Was hington betekent geenszins, dat de K.L.M. ten aanzien van de rechten op Los Angeles 't hoofd in de schoot legt. De argumenten van Nederland kunnen niet nala ten de Amerikaanse regering in de nabije toekomst te overtuigen. Verwacht moet worden dat Was hington zal inzien hoezeer de po litieke en economische betrek kingen tussen beide landen wor den geschaad en de publieke opi nie hier wordt verontrust door de weigering van het Nederland se verzoek. Inwilliging daarvan is voor de K.L.M. van essentieel belang, terwijl weigering er van de Verenigde Staten geen aan wijsbaar voordeel oplevert. De houding van Amerika vormt een bijzonder ernstige bedreiging van onze traditionele economische ac tiviteiten. Bovendien betekent zij een ernstige belemmering voor de vrije ontwikkeling van de luchtvaart, terwijl de eisen van het reizende publiek er door in de verdrukking komen", aldus de heer Aler. PAPOEA-LEGER IN STUDIE. De regering heeft in beginsel besloten dat een Papoea-leger op Nederlands Nieuw-Guinea moet komen. Gouverneur Platteel zal over enkele maanden voorstellen TELEVISIE. Het kijkgeld voor de televisie zal van 30.op 36.worden gebracht en met oktober de kijk tijd op 22 uren per week. BOSSCHE DIOCEES BENOEMT LEKEN IN MISSIE-COMITÉ. Op de donderdag 1.1. gehouden vergadering van het diocesaan missie-comité van Den Bosch, heeft de voorzitter, mgr. C. van Dijck, deken van Nijmegen, vijf leken als leden van het comité geïnstalleerd. Daarmee heeft het Bossche diocees als eerste de eenzijdige clericale samenstelling van de missionaire toporganen in de bisdommen doorbroken. Mgr. Bekkers, coadjutor van Den Bosch, noemde dit een urgente eis van deze tijd. „De Kerk gaat een andere toekomst tegemoet, waarin de leek zijn onvervangba re plaats, naast en samenwer kend met de bisschop en pries ters zal hebben". Het zijn de heren J. van der Schoot (Nijmegen), L. van der End (Helmond), A. v. d. Holnt (Eindhoven), P. Knegtel (Til burg) en de missioloog A. J. Kra mer (Nijmegen). IN NEDERLAND DREIGT NIEUWE OVERBESTEDING? Ook in het afgelopen jaar zijn de krachtigste invloeden voor de ontwikkeling van de Nederlandse economie uit het buitenland ge komen. Dit constateert de direc tie van de Amsterdamsche Bank in haar verslag over 1959. De eco nomische afmetingen van Neder land zijn nu eenmaal zo, dat het zich niet aan de internationale economische ontwikkeling kan onttrekken. Op structureel ge bied krijgt de Euromarkt reeds een aanwijsbare invloed. Het Ne derlandse bedrijfsleven, zo wordt geconstateerd, voelt zich daarbij bepaald niet gerust op de rich ting die de politiek der Euro- markt-autoriteiten schijnt in te slaan. Met name heeft het vast lopen van de onderhandelingen over de vrijhandelszone de poli tieke verhoudingen in Europa geschaad. Een splitsing van Eu ropa in twee scherp van elkaar gescheiden groepen van landen moet op den duur zowel op eco nomisch als op politiek gebied be treurenswaardige gevolgen heb ben. Intussen heeft de economiische groei van ons land de verwach tingen aanzienlijk overtroffen. Daarbij tekent het directieverslag enigszins somher aan, de indruk te hehhen, dat de vrij gevoelige les, die Nederland in 19571958 kreeg, weer spoedig is vergeten. Terwijl het verbruik en de inves teringen een vee) snellere expan sie vertoonden dan door gezag hebbende beoordelaars werd ver wacht. werd en wordt in diverse bedrijfstakken onderhandeld over loonsverhogingen van zodanige omvang, dat in I960 een sprongs gewijze en vermoedelijk tot nieu we overbesteding leidende ont wikkeling van hel verbruik moet worden gevreesd. De Amsterdamsche Bank boek te in 1959 een winst van 90 mil joen gulden, d. i. 9 miljoen meer Alles wat gedrukt staat is nog niet altijd de waarheid. Aan deze krant zult u dat wel licht nog nooit hebben kunnen be merken, maar aan andere periodie ken des te meer, denk ik zo. Daarom is het des te jammerder jammer jammerder, jammerst), dat ik u in dit eigenste dagboek een bittere on juistheid heb verteld, met als zon zijde weliswaar dat de waarheid u weer een glimlach op het zorgelijke gelaat zal toveren. Die 20 huurverhoging komt er inderdaad, maar u krijgt daarvoor een volledige compensatie in uw al dan niet verdiend loon. Hierbij is dan tevens inbegrepen de compensa tie voor de verhoging van de melk prijs. Ja, zoiets wil er op maandag altijd wel in. Dat geeft weer reden tot lachen en is een aansporing te meer om zonder vrees voor de toe komst een nieuwe Baardwijkse wo ning te betrekken. Natuurlijk was ik van deze huur- compensatie op de hoogte, maar op de duur raak je er zo oervast overtuigd dat de doodgewone burger steevast het gelag(ch) betaalt, dat je er ge woon niet meer aan denkt dat ook wel eens een ander het haasje zou kunnen zijn. Dat zijn dan in dit geval de werk gevers of zo u wilt, het bedrijfsle ven. Zij moeten tengevolge van deze huur compensatie aanmerkelijk ho gere lonen gaan betalen, müar het is hun niet toegestaan deze meerdere lasten in de prijzen der produkten te verrekenen. Deze nieuwe stunt in de lonen- en prijzensector geeft dus enerzijds reden tot voldoening, maar anderzijds terecht tot ontstemming en men mag zich dan ook met enige be zorgdheid afvragen ivaar dat op de duur naar toe moet. Men kan het na deel van economische manipulaties wel eens van de ene naar de andere kant verplaatsen, maar daarmee ra ken we nog helemaal niet uit de zo beklemmende en benauwende vicieu se cirkel. Natuurlijk, het is gemakkelijker snijden van een groot brood dan van een cadet je, maar daar is in dit ge val de zaak toch niet gezond mee. Er worden van het bedrijfsleven in het perspectief van de E.E.G. in spanningen gevraagd, die echt niet kinderachtig zijn en die een derge lijke belasting op een wel zeer on juist tijdstip doen komen. Het blijft Jantje lacht Pietje huilt met een dergelijke loon- en prijzen politiek. soneel uitsprak voor een dinsdag middagsluiting. Het merendeel van de plaatselijke middenstand heeft altijd een voorkeur gehad voor ivinkelslui- ting op maandagmorgen, hetgeen in deze raadsvergadering nog eens na drukkelijk werd beklemtoond door de heer Meijs, voorzitter van de plaat selijke middenstandsvereniging. Bij een beschouwing van de dins dagmiddag en de maandagmorgen als periode van algehele winkelsluiting wordt het zonder meer duidelijk, dat de dinsdagmiddag alleen maar nade len oplevert. Zij kost de middenstand geld en is bijzonder ongerieflijk voor het kopend publiek, dat dan ook in grote getale naar Den Bosch en Til burg trekt, ivaar men danig in zijn schik is met dit oneconomische Waalwijkse gedoe. De maandagmor gen daarentegen is als koopperiode praktisch van geen betekenis. De huismoeders hebben het dan zo druk met het opvegen van de peukjes van zondag en het doen van de was en zo, dat ze vóór de middag de deur niet uitkomen. Maar op dinsdag, wanneer de was aan de kant is, wil moeder wel eens even op stap met knip en boodschappentas en als dat in Waalwijk dan niet kan, dan maar elders. Er zullen dan in Waalwijk ook wel winkels zijn, waarvoor de goede verkoop eigenlijk pas op woensdag begint! Over de indruk, die we tijdens de zomermaanden met deze dinsdagmid dagsluiting op vreemdelingen en toeristen maken, kan ik kort zijn een miserabele! Die mensen weten gewoon niet hoe ze het hebben 'en vragen of de oorlog hier nog niet is afgelopen en iedereen nog is ge- evacueerd. Er is dus geen enkel steekhoudend argument aan te voeren voor de dins dagmiddagesluiting en het is dan ook wel bijzonder verheugend, dat de K. A. B., blijkens de hiervoor aange haalde uitlating van de heer v. Mos selveld, ook tot dit inzicht is geko men. Laten we daarom verstandig zijn en die dinsdagmiddagsluiting in het belang van burgerij, middenstand en vreemdelingenverkeer zo spoedig mogelijk ongedaan maken. Adhaesiebetuigingen kunnen bij mij gedeponeerd worden ter onder steuning van een voorstel tot een nieuw en gewijzigd raadsbesluit, waarbij de winkelsluiting wordt be paald op maandagmorgen. over enkele maanden voorsteden •<- ll)5o n indienen bij do regering over de aan 111 15,00 OI 11 /o\ ziekenfondsen verzekering De weistandsgrens om als vrij willig verzekerde voor het zie kenfonds in aanmerking te kun nen komen, blijft voorshands ge handhaafd op 6900.per jaar, verhoogd met 175.— voor elk kind, waarvoor, indien daarop ingevolge de Kinderbijslagwet recht bestond, kinderbijslag zou worden genoten. Indien betrokkenen als vrij willig verzekerde worden aange nomen, zijn v.z.v. betreft de vrij willige verzekering van de ou ders ook de kinderen tot 16 jaar mede verzekerd. Dit geldt ook voor het geval deze kinderen ou der zijn dan 16 jaar, doch invali de of studerende zijn. Voor deze kinderen geldt een leeftijdsgrens van 27 jaar. In dit verband wijzen wij er organisatie van een territoriaal korps. Daarbij zal onder meer als voorbeeld dienen het reeds lang bestaande „Pacific Islands Regi ment" in Australisch Nieuw-Gui nea. De Papoea-bataljons zullen worden gevormd door vrijwilli gers. 83.632 WONINGEN IN 1959 GEBOUWD. Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek is het definitieve aantal wonin gen, dat in het afgelopen jaar in Nederland is gereed gekomen, 83.632. Dat is ruim 200 meer dan het voorlopige cijfer, dat onlangs werd bekend gemaakt. Het aan tal in december 1959 opgeleverde woningen beliep 9.635. Dit aantal werd ïiog nimmer in enige maand bereikt. Gerekend tot en met 1959 wer den sedert de bevrijding 769.228 nieuwe woningen gebouwd waar van 78.768 systeemwoningen. DE TOESTAND IN FRANKRIJK De politie is in Frankrijk zo wel als in Algerije op grote schaal in actie gekomen, maar krachtens de nieuwe strafwet, die verbiedt mededelingen te doen over zaken die in onderzoek zijn, hult zij zich overal in stil zwijgen. Het staat echter vast dat er sinds woensdagavond laat in Frankrijk en in Algerije een aan zienlijk aantal arrestatiebevelen 60 in totaal zijn uitgevaar digd tegen leiders van extremis tische organisaties en andere personen, van wie is komen vast te staan dat zij in het geheim een grote rol hebben gespeeld in het komplot tegen de staat. In Noord-Frankrijk, waar zich een van de voornaamste centra van de samenzwering heeft be vonden, zijn bij huiszoekingen zeer belangrijke documenten in beslag genomen, die onthullen, wat er achter de schermen gaan de was om president De Gaulle Een ander punt, waarmee we in Waalwijk niet helemaal (helemaal niet) gelukkig zijn, is de dinsdag- middagse winkelsluiting. Niet alleen door de burgerij, maar ook door be zoekers (in de zomermaanden vooral) wordt er steeds weer geklaagd over deze oneconomische maatregel die de naam van Waalwijk tot in wijde om geving geen goed doet. Er zijn echter flauwe tekenen die wijzen op een kerend getij. In de laatste raadsvergadering namelijk vroeg de heer v. Mosselveld, voorzit ter van de plaatselijke afdeling van de K.A.B., waarom de winkelsluiting niet verschoven kon worden van dinsdagmiddag naar maandagmor gen. Indien ik mag aannemen, dat dit meer was dan alleen maar een rhetorische vraag, dan is dat daar om des te verheugender, omdat het destijds de grote K.A.B. was, die zich ten gerieve van het winkelper- P.S. Tot slot nog een klein 1-2-3 puzzeltje „Ik betaal liever (in komstenbelasting - precario rechten)", zei de Waalwijker tegen de winkelier, die zijn luifel afbrak. U kent het recept indien u meent, dat het eerste van de tussen haakjes geplaaste woorden goed is, vult u een 1 in, bij het tweede een 2 en indien er volgens u geen voorkeur mogelijk is een 3. Eerste prijs: een sigaar zon der luifel. af te zetten en de republiek om ver te werpen. In bepaalde krin gen van het leger begint zich we derom een verzet te openbaren tegen de krachtige bevelen, die uit Parijs zijn gegeven. Niettemin gaat de zuivering met onvermoeide kracht voort. Minister Soustelle is ontslagen en meerderen zullen volgen. Tal van kamerleden zijn gearresteerd en ook in Algerije zelf wordt sterk gezuiverd onder burgerlijke en ook militaire autoriteiten. We zullen daar de eerste dagen nog wel meer van horen. VIJF MISDADIGERS GRAVEN ZICH UIT GEVANGENIS. Vijf misdadigers hebben kans gezien om te ontsnappen uit de gevangenis van Fresnes, 15 km. ten zuiden van Pari;s, die een der best bewaakte in Frankriik heet te zijn. De gevangenen hebben kans gezien om ongemerkt een tunnel van 12 meter te graven en daardoor buiten de muren te ko men. De uitbraakpoging, waar aan twee maanden gewerkl moet zijn. was door zes man onderno men, doch een van hen was te dik om de tunnel te passeren en is onderweg blijven steken. De tcho v^n het Zuièen

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1