Wie wint het Songfestival DE ECHO m HET ZEIDEN VERKIEZINGSJAAR GEVAARLIJK JAAR VLUGGE HANDIGE JONGEN PERSONEEL voor alle afdelingen bekwaam monteur en leerling monteur. L. HOEBEN N.V. 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 3 voor Verenigde Staten J. G. BOOT Waalwijk Biljarten I tel. 04168- 536. Van Oldenbeek en Smelt N.V. GEVRAAGD Schoenfabriek Martino Kaatsheuvel MARKIEZEN ZONNESCHERMEN VENETIAN-BLINDS Op de goede weg Dat was een prestatie; enkele uren na het Italiaanse songfestival zong Willy Alberti de hoogst geklasseerde liedjes voor onze oren. Helaas bleef hij onzichtbaar voor de ogen, die ver langend naar de bloemrijk gedeco reerde buis waren gericht... Nu lijkt het een hele toer, om de zelfde dag van de eerste uitvoering al in een vreemd land te beschikken over de volledige partituren van de 1 winnende songs, compleet met Itali- aanse tekst, maar die prestatie komt in een heel ander daglicht te staan, als we weten, dat een grammofoon- j platenmaatschappij al lang tevoren een langspeelplaat van Willy Alberti gereed had liggen, waar de 8 kans- hebbende composities kant en klaar ingeperst waren... Over die gramofoonplaten wordt trouwens al meer gefluisterd in Italië. Omdat enkele rijen publiek in San Remo mede als jury fungeerden, hebben de platen-maatschappijen vol gens zeggen zoveel mogelijk zitplaat sen in de zaal opgekocht en er een betaalde „claque" geïnstalleerd, die voor het liedje van de betrokken on derneming moest klappen en stem men. Zulke geruchten zijn moeilijk te controleren, maar omdat in de wereld van de zwarte schijven veel mogelijk is, heeft deze bont genoemde koe rnischien ook wel ergens een schoon heidsvlekje. De Nederlandse finale En nu komt dan dinsdagavond de Nederlandse lichte muze onder de Jupiterlampen. Zestien meer of min der zenuwachtige zangers, waaronder vele festivaldebutanten, repeteerden afgelopen week om het hardst met Dolf van der Linden en zijn Metro- pole-orkest. Als kanshebbers in Bussum tippen wij „Wat een geluk", te zingen door Rudi Carrell, en „Niet voor mij", ge bracht door Greetje Kauffeld. Rudi zelf is niet zo overtuigd van zijn suc ces. Hij heeft er honderdvijftig gul den onder verwed, dat hij smadelijk zal verliezen. Hoe de keuze van de elf Neder landse provinciale jury's ook zal uit vallen, het is nog maar de vraag of onze uitverkoren song in Londen kan opboksen tegen de geselecteerde lied jes uit de andere Eurovisie-landen. Nederland kan niet elk jaar winnen. Toch vrezen de organisatoren el ders in Europa onze mededinging ge ducht. Met zorg hebben zij vastge steld, dat b.v. htet peil van de Neder landse inzendingen vergeleken met verleden jaar nog is gestegen, terwijl in landen als Italië een dalende ten dens merkbaar was. Wij wachten rustig af. De platen maatschappijen niet, die persen nu al hun duizenden platen! Zaandam, donderdag (9 uur) Petje af voor Wim lbo en Erik de \r j Vries. Het heeft veel tijd en hoofd- Vrees in Londen A brekens gekost, maar nu komt Arties tencafé toch langzamerhand op dreef. Zowaar proeven we weer en kele charmante tekstpogingen van Annie M. G. Schmidt, die in de vo rige produkties haar draai nog niet gevonden had. Maar waarom de naam van Sylvain Poons niet genoemd? We kunnen natuurlijk niet verlan gen, dat dit café een pension wordt, dat is nu eenmaal de opzet niet. Wel constateren we met vreugde, dat er aan die benarde gelagzaal een stukje decor is aangebouwd de kapsalon. Een volgend maal zijn het dan mis schien de kleedkamers, waarna weer eens de wijnkelders, maar zo'n kleine zijsprong geeft tenminste wat tekst mogelijkheden. En die waren er eerst te weinig. Daardoor bleef het pro gramma topzwaar aan artiesten en toch teleurstellend, massaal maar toch beklemmend. Wel vragen wij ons af, wat er van het gehele cabaretprogramma zou overblijven, als Simon Carmiggelt emigreerde Duitsland geeft komende week en kele programma's die interessant zijn voor Nederlandse kijkers. B.v. don derdag (9 uur) „Die Nacht in Zaan- dam", een televisie-comedie over een reis van Catharina II van Rusland naar Zaandam, waar czaar Peter de Grote het scheepstimmermansvak leerde. Nog pas kort geleden bracht dc Nordwest Funk de opera Czaar en timmerman" voor de camera's, waarvoor de Duitsers filmopnamen in Zaandam waren komen maken. Deze pittoreske plaats boeide hen zodanig, dat zij onmiddellijk besloten ook Catharina naar de kop van N.- Holland te halen. Dat onze buren de geschiedenis daar wel enigszins ge- iveld mee aandoen, vergeven we hun gaarne. Aan Ludwig Berger danken ive thans een amusante geschiedenis, die enkele leemten in onze vader landse historie op knappe wijze op vult In de hoofdrol Aneliese Römer, Xenia (haar vertrouweling) - Kate Jaenicke, burgemeester Van Schinne van Zaandam - Herbert Griinbaum, zijn vrouw Marie - Dorothea Wieck en dan nog vele, vele anderen. Uit of thuis? Als u John Soer's solo „Sammy" al gezien had, kon u gisteravond wel uitgaan. Voor verdere afspraken zijn de maandag en woensdag ge schikt. Dinsdag mogen we het song festival niet missen, donderdag zien we Sigrid Koetse als een wispelturi ge Spaanse gravin in „De hond van de tuinman", één van de pl.m. 1500 (men zegt zelfs 1800) toneelstukken van Lope Fèlix de Vega Carpio. De titel is misleidend, er komt geen hond en zelfs geen tuinman in het stuk voor, maar ze is gebaseerd op een Spaans gezegde. Aan dit humoristi sche kijkspel doen behalve Ramses Shaffy, Koen Flink en Rita Maré- chal ook Luc Lutz, Jan Blaaser, John Soer en andere bekenden mee. Al bent u niet gek, toch moet u vrijdag meekijken naar „Alle gekken kijken", het succescabaret uit die kleine foyer van het kleine Amster damse Leidsepleintheater. Het nog maar pas begonnen jaar 1960 is voor de Verenigde Staten niet slechts een groot verkiezings jaar, het is ook een jaar waarin het land voor grote beslissingen en wel licht grote beproevingen zal worden gesteld. Daarover zijn alle denken de mensen het hier eens. Dat goeverneur Nelson Rockefel ler zich uit de verkiezingsstrijd heeft teruggetrokken, wordt in zich van hun verantwoording bewuste kringen na veel aanvankelijke te leurstelling als een verstandige han deling geapprecieerd. Inderdaad zal het aanzien van Rockefeller over 4 jaar nog aanzienlijk groter zijn dan zulks op het ogenblik het geval is, en hij is een man die wachten kan. Wel heeft een van de redenen, waarop zijn besluit was gegrond en die pas achteraf bekend is gewor den, onrust gebaard. Gebleken vis, dat de weigering der republikeinse partij, om zich achter hem te stel len, niet zozeer een gevolg was van het feit dat Rockefeller een bizon der onafhankelijk man is, als wel van de omstandigheid, dat Wall Street Richard Nixon als president wenst Het geld, dat Nixon direct en in direct voor zijn verkiezingscampag ne ter beschikking staat, wordt op grond van betrouwbare mededelin gen op 50 millioen dollar geschat. Daar kan zelfs de rijke Rockefeller niet tegenop. Partijmachine plus Wall Street plus een zo grote kas, die op elk gewenst moment nog aangevuld kan worden, maakten ie dere strijd tot een donquichotterie. Democratische kansen onzeker. De kansen der democraten zijn met het oog op deze machtige repu blikeinse verkiezingscoalitie, waar aan als actieve post nog de Russi sche reis van Eisenhower, die beslist „triomfaal" zal zijn, moet worden toegevoegd, zeer onzeker. Zij zullen waarschijnlijk op een nieuwe meer derheid in de beide huizen van het congres kunnen rekenen, maar het is zeer de vraag of de zetel in het Witte Huis hun zal toevallen. De democraten hebben ook in het afgelopen jaar, ondanks hun reus achtige meerderheid in het parle ment, voortdurend geleden onder 't veto van Eisenhower. Daardoor is het hun niet gelukt de door hen ge wenste wetten aangenomen te krij gen en wat nog ernstiger is 'n oppositie te ontwikkelen, die de fan tasie van de brede massa des volks zou kunnen prikkelen. Voor een deel zijn zij zelf veel te veel onder de indruk geweest van het „vader beeld" van Eisenhower om hun sterkte te gebruiken; en voor een ander deel hebben hun „politieke wijzen", senator Johnson en afge vaardigde Rayburn, feitelijk geen voeling gehad met de grote vraag stukken van deze tijd. Vooral Johnson heeft met zijn verborgen eerzucht, misschien toch kandidaat voor het presidentschap te worden, het zijne gedaan om van zichzelf het beeld te scheppen van een voorzichtige, vèrvooruitziende staatsman, zonder dat hij daarmede voor de massa de contouren van een overtuigende persoonlijkheid heeft aangenomen. Moskou begrijpt het. Dat op het ogenblik Nixon zich zózeer in de sympathie van zowel de Amerikaanse zakenkringen als van Moskou mag verheugen, dat bei de partijen hem gaarne in 't Witte Huis zouden zien, laat zien, hoe slecht de hem propagerende kringen in de Ver. Staten de huidige situatie begrijpen en hoe goed men dat in de Russische hoofdstad doet. Er is geen verstandig mens in Noord-Amerika, die de uitwisseling der bezoeken tussen Eisenhower en Chroesjtsjow en de good-willreizen van de president naar Europa, Azië en binnenkort naar Zuid-Ame- rika niet met vreugde begroet. Het is echter iets anders, hoe men zich de komende ontwikkeling voorstelt. Waarom bijvoorbeeld bemint het Kremlin plotseling Richard Nixon? Zonder twijfel, omdat het van hem een verder ingaan op de toenade- ringsvoorstellen der Sowjet-unie met de daaraan verbonden grote handelsverdragen verwacht. Om dezelfde reden staat Wall Street achter Nixon, want de Russi sche handel is daar een sinds lang nagestreefd doel. Daartegen kan men ook geen bezwaar hebben. Er blijft slechts de vraag, hoe al deze ontwikkelingen kunnen worden be vorderd, zonder dat de Verenigde Staten binnen afzienbare tijd de po sitie in de wereld, die zij op het ogenblik innemen, behoeven te be grenzen. Nieuwe machtsvorming. De positie van een grote mogend heid in de wereld is nog nooit on veranderlijk geweest en wij hebben reeds in ons leven vele wisselingen meegemaakt. Tegenwoordig vol trekken zich dergelijke veranderin gen in China, in India, in Afrika, in Europa, in het Russische machtsbe reik en dus, noodzakelijkerwijs, ook op 't Amerikaanse continent. Nieu we beperkingen en nieuwe uitbrei dingen worden op vele gebieden tot het gebod van het uur. Het is niet mogelijk, in het kader j van een betrekkelijk kort artikel j ook maar bij benadering de omwen telingen aan te duiden, die zich reeds in 1959 aftekenden en die in dit jaar onophoudelijk verder zul len worden gedreven. Maar wel kan men een algemene richting ontdek ken en deze richting wijst naar machtsvormingen, zoals deze tot nog toe niet hebben bestaan. Noch aan de republikeinse partij, noch aan Nixon en noch aan Wall Street is het in hun denken duidelijk, wat de nieuwe situatie van een lange en een vermoedelijk steeds sneller tem po aannemende „vreedzame wed strijd" voor de Verenigde Staten be tekent. Weliswaar is president Eisenho wer in de afgelopen jaren steeds weer uit het evenwicht van 't bud get gewipt, maar hij en de zijnen hebben nooit het ideaal van een evenwichtige begroting opgegeven. Van een dergelijk ideaal kan echter, onder de huidige en toekomstige omstandigheden, geen sprake zijn. De toekomst eist van 't Amerikaan se volk, dat zich op zekere dag ge steld zou kunnen zien tegenover 'n sterke vermindering der buiten landse politieke macht van 't land, een verhoging van zijn economische kracht en de poging, de eventuele beperking van zijn militaire posities door dubbel zo sterke economische posities te vervangen. Grootste probleem: apathie. De Verenigde Staten kunnen de economische wedloop met Rusland, de eisen en behoeften van het nieu we Afrika, de veranderingen in Chi na en de gevolgen van 't zich reeds Sterk ontwikkelende „kleine Euro pa" slechts dan in het kader van de eigen welvaart invoegen, indien zij ^ich op gans andere wijze dan tot nog toe als voorvechter doen ken nen van een ontwikkeling, die zij zelf steeds als ideaal hebben gepro pageerd. Het goede voorbeeld en de onzelfzuchtige hulpverlening zijn daartoe nodig. En dat betekent: een nieuwe „plan ning" van de hulp aan het buiten land, die tot op dit ogenblik voor namelijk door militaire gezichtspun ten word't beheerst en tevens een nieuwe „planning" van de Ameri kaanse binnenlandse economie. Of met andere woorden: hogere belas tingen, het afzien van een tweede en derde auto, van de tweede ijs kast en vele andere luxe-behoeften, die uit een verdiend „goed leven' eqn bijna noodlottig „leven in over vloed" hebben gemaakt, zullen van de Amerikaan worden geëist. Er 2ullen ook wegen en middelen moe ien worden gevonden om bijvoor beeld een staalstaking, zoals wij deze onlangs hebben beleefd, te ver hinderen en om de zinloze vormen van economische willekeur uit te bannen. Het grootste probleem echter blijft de doorbreking van de muur van apathie en onverschilligheid der Amerikaanse massa. Het aantal mensen, dat duidelijk inziet dat het in de komende tijd om het lot van Amerika, om het lot van de vrije wereld gaat, is schrikbarend klein. Het probleem van het behoud van de vrede en het probleem van de nieuwe vorm van de vrede verble ken tegenover de neon-lichten der massa-reclame, der bars en der amusementsgelegenheden van aller lei soort. En in de schrille grammo foonplaten van het commerciële verdovings-exces met zijn „hoera, we leven" wordt het zeldën gehoor de en vermanende „het is vijf mi nuten voor twaalf" geheel over stemd. UW OVERHEMDBOORD versleten, te nauw of te wijd? Wij zetten er een nieuwe op tel. 3147 Grotestraat 80 Waalwijk Persoonlijk kampioenschap le klas libre van het district Waalwijk van de KNBB. L. van Cromvoirt van B.V. „Nooit Volleerd" kampioen. In de afgelopen week zijn de wedstrijden gespeeld om het per soonlijk kampioenschap le klas libre seizoen 1959-1960 gem. 4.50- 7.00 van het district Waalwijk van de KNBB. De organisatie van deze wed strijden was opgedragen aan de B.V. BSV (café Ad. van Crom voirt) die heeft gezorgd dat deze organisatie prima verzorgd was. Vier dagen achtereen hebben de deelnemers een sportieve strijd gestreden en het verheugende niervan was, dat het jonge ele ment onder de deelnemers zich in dit milieu kranig geweerd heeft. Dit blijkt uit de eindstand, want hoewel L. van Cromvoirt van Nooit Volleerd eindelijk de titel op zijn naam bracht, moet daarbij worden vermeld, dat de jonge veelbelovende speler van B.V. Eendracht, H. Maas, slechts met een algemeen lager gemid delde, doch met evenveel winst punten als de kampioen de twee de plaats bezette. Dit vond zijn oorzaak in de door L. van Crom voirt gespeelde laatste partij te gen Cor van der Sanden van Ons Genoegen. In deze partij was de kampioen er hopeloos uit en kon aan een nederlaag tegen de goed spelende v. d. Sanden niet meer ontkomen, met het gevolg, dat zijn algemeen gemiddelde hier door een gevoelige knak kreeg. Het kampioenschap kon v. Crom voirt echter niet meer ontgaan, doch het moet voor Cor van der Sanden, die met een halve degra datie uit de bus kwam, wel een grote voldoening zijn, de kampi oen in deze klasse te hebben kun nen verslaan. Na deze laatste partij nam de voorzitter van het district, dhr. Tom Burinanje, het woord, om in welgekozen woorden hulde te brengen op de eerste plaats aan de kampioen, die evenals verle den jaar het kampioenschap in deze klasse op zijn naam bracht. De voorzitter feliciteert de heer v. Cromvoirt met deze prestatie, doch geeft uiting aan zijn grote vreugde voor het feit dat de jon ge generatie niet alleen vertegen woordigd is geweest hij deze kampioenschappen, doch blijk heeft gegeven in dit milieu thuis te behoren. Nadat hij de presta ties van elk der deelnemers af zonderlijk onder de loupe heeft genomen, dankt hij hen voor hun sportieve houding tijdens deze wedstrijden, die een waardige reclame voor de biljartsport zijn geweest. Hierna overhandigt de heer Burmanje de kampioensme daille van de KNBB aan de heer L. v. Cromvoirt, waarbij hij de hoop uitspreekt, dat deze ook op de Kampioenschappen voor het gewest het district Waalwijk met succes zal vertegenwoordigen. Hij dankt de B.V. BSV voor de perfecte organisatie, de heer en mevr. v. Cromvoirt voor het be- scnrkbaar stellen van hun prima materiaal en voor de vriendelijke ontvangst van de deelnemers en tenslotte het talrijke publiek, dat met grote belangstelling de pres taties der spelers heeft gevolgd. Namens de B.V. BSV biedt de heer Pelders hierna een cadeaut je, namens dc overige deelnemers deed dit Cor v. d. Sanden, waar na Ad. v. Cromvoirt iedere deel nemer een grote doos sigaretten aanbood, een geste, die op hoge priis werd gesteld. De kampioen, de heer L. van Cromvoirt, bracht op de eerste plaats dank aan het districtsbe- stuur voor hun aanwezigheid en aan de voorzitter, de heer Bur manje, voor zijn uit het hart ge grepen woorden. Hij geeft deze laatste de verzekering dat hij bij de gewestelijke kampioenschap pen "zijn uiterste best zal doen om een goed resultaat te behalen. Hij dankt de B.V. BSV voor de prima organisatie en het aardige cadeautje, zijn broer voor de per fecte ontvangst en het prima ma teriaal en tenslotte zijn mede deelnemers voor hun sportiviteit en voor 't aangeboden cadeautje. Ten slotte 'wordt door de dis- Opgericht 1 januari 1878 l'itgave: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Grotestraat 205, Waalwijk, telcf. 04160-2621. Hoofdredacteur: Jan Tielen. Redacteur-verslaggever: A. ten Bokum. Correspondentie uitsluitend aan de redactie van „De Echo van het Zuiden" te Waalwijk. Verschijnt tweemaal per week: maandag en vrijdag. Abonnement: 22 ct. per week; 2.85 per kwartaal, 3.10 franco per post. Advertentietarief: 10 ct. per m.m. - contract-advertenties speciaal tarief. Onze correspondentschappen zijn gevestigd te: Capelle: J. Kommers, Wendelnesseweg Oost 52. Drunen: W. Brok, Burg. v. d. Heijdenstraat 8, tel. 04163-448. Elshout: Jac. Jansen, Kerkstr. 62, tel. 04163-582. Haarsteeg: Fr. v. d. Brandt, Oude Haven 10. Heusden: J. W. v. Huiten, Wielstraat 9. Kaatsheuvel: H. Kamp, Peperstraat 19; J. Tuerlings (uitsl. voor advertenties en abonnementen), dr. v. Beurdenstraat 8, tel. 04167 -2002; A. Klis (Berndijk), Sweensstraat 26. Loon op Zand: J. Th. M. Toorians, Willibrordusstraat 4. Z. v. d. Velden (sport), Willibrordusstr. 44. Nieuwkuijk: G. Coppens, kantoor P.T.T., tel. 04108-311. Raamsdonk: Jac. Hommel, Raadhuisstraat 110, Raams- donksveer, tel. 01621 - 715. Sprang: J. Genuït, Jan de Rooijstraat 12. Vlijmen: J. v. d. Dungen, Past. v. Akenstraat 11. Waspik: A. Berkelmans, Benedenkerkstraat 23, Gevraagd voor magazijn werkzaamheden 16 jaar KERKSTRAAT 32, WAALWIJK Fa. A. BROUWER EN Zn., Tractoren en machines Dick Flemmlngslraat 4-6 Sprang tel. 04167-2361. VRAAGT trictsvoorzitter nogmaals gewe zen op de grote belangrijkheid van de komende wedstrijden voor het clubkampioenschap, waarvan hij hoopt dat deze in de meest sportieve en vriendschap pelijke zin zullen gespeeld wor den, waaraan de heer Burmanje de wens verbindt dat de beste ploegen ook in de klassen C en D het Kampioenschap zullen beha len. De uitslagen van dit per soonlijk kampioenschap waren als volgt: 1. L. v. Cromvoirt, Nooit Voll car. brt. h.s. gem. pt. 1104 185 34 5.96 8 2. H. Maas, Eendracht 1140 213 40 5.35 8 3. A. Slaats, Nooit Volleerd 1166 244 28 4.77 8 4. C. v. d. Sanden Ons Genoegen 981 231 34 4.24 4 5. R. Maas, BSV 989 215 36 4.60 2 Hoogste serie H. Maas 40 car. Hoogste partijgein. L. v. Crom voirt met 8 gem. Halve degradatie: C. van der Sanden. (alum, jalouzieën) laveren wij U BETER en GOEDKOPER. BESTELT NU I ZUID NED. DEKKLEDEN en TENTENFABRIEK Korte Schijfstr. 8 - Tilburg 20312 Tel. 04250--——— 22863

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3