waalwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Drunen neemt afscheid van eerste burger PREMIE SPAARREGELING RIJKSAMBTENAREN DANKBARE TAAK VOOR OPVOLGER Pre-season sale no. 7 Een rijke inhoud Onder burgemeester Snels kwam Drunen tot opbloei en welvaart BINNENLAND BABYSET VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 16 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" I „Och, natuurlijk weet je, dat je op dat bepaalde tijdstip het werk moet neerleggen, maar het blijft toch moeilijk om midden onder het werk het roer uit handen te moeten geven en op dit ogenblik betreur ik het dan ook, dat ik niet meer heb kunnen doen." Dit waren de woorden van burgemeester Snels van Dru nen, toen wij voor het laatst in zijn werkkamer op het gemeente huis met hem een praatje maakten als burgemeester. Naast be rusting lag er een begrijpelijke spijt in zijn stem, want burge meester Snels mag dan de leeftijd hebben bereikt, waarop de rijksoverheid haar getrouwen een welverdiende rust toekent, hij is er nog helemaal de man niet naar om als uitgerangeerd burger van deze rust te gaan genieten. Burgemeester Snels na morgen gewoon de heer A. D. C. Snels is een tè dynamisch mens met tè veel en veelzijdige belangstellingen om nu al de handen in de schoot te leggen en toe te kijken hoe anderen, jongeren het doen. Zeer vele andere en belangrijke functies in het maatschappelijke, sociale en economische leven bekleedt burgemeester Snels nog, functies, waarin hij door collegae en medewerkers hoog wordt gewaardeerd door zijn kundig en helder oordeel en waardevolle adviezen. „Voor deze functies krijg ik nu alle tijd", zo vertelde hij ons en men mag er staat op maken dat hij deze tijd daarvoor ook goed zal benutten. Voor het echter zover is, gaat Drunen morgen eerst afscheid nemen van zijn eerste burger, onder wiens energieke en kundige leiding de gemeente tot opbloei en welvaart is gekomen. Drunen zal dat op de eerste plaats doen met dankbaarheid, omdat het weet dat het zijn burgervader, die de gemeente ruim 11 jaar heeft bestuurd, veel verschuldigd is. Daarnaast zal er ook bij de Dru- nenaren spijt zijn om het heengaan van burgemeester Snels, om dat zij hem in deze elf jaar hebben leren kennen als een man, die altijd oog had voor de moeilijkheden en zorgen van zijn gemeente naren en die naar beste vermogen heeft getracht deze weg te ne men of te verminderen. De activiteiten van burgemees ter Snels zijn in de jaren, dat hij Drunen bestuurde, zo veelzijdig en veelomvattend geweest, dat het niet doenlijk is om een vol ledig overzicht te geven van alles wat er tijdens zijn ambtsperiode tot stand kwam. Wie echter weet hoe het in Drunen met zijn 5000 zielen in 1948 gesteld was een door de oorlog geteisterd en weg geslagen centrum die kan niet anders dan grote bewondering en waardering hebben voor wat in de elf voorbije jaren werd ge daan. Niet alleen werd de oor logsschade volledig hersteld, maar Drunen kreeg ook een nieuw hart en een nieuwe luister door een grootscheepse uitbouw in de woningvoorraad en in het industriële patroon. Drunen is een van de Langstraatse gemeen ten, waar het herstel en een nieuwe opbloei zich het snelst hebben voltrokken. Nu, hij het afscheid van burgemeester Snels, telt Drunen 7.500 inwoners met ca. 2000 arbeidsplaatsen (in 1948 nog geen 500) en mag men te reent spreken van een bloeiende en welvarende gemeente. NIEUW GEZICHT Onder het bestuur van burge meester Snels kreeg Drunen een nieuw gezicht. Daar is op de eer ste plaats het Plein, het nieuwe en ruime hart van Drunen met ter weerszijden het nieuwe raad huis en de nieuwe Lambertus- kerk, aan de noordzijde afgeslo ten door een fraaie, moderne winkelgalerij. In het kader van de woningbouw vermelden we het plan Braken-Oost, dat nu voor 4/5 gerealiseerd is en dat in totaal 500 woningen zal bevatten. Het plan Braken-West, dat plaats biedt voor 300 woningen, gaal nu in uitvoering genomen worden. In El shout kwam de Schanswijk tot stand en werd een begin ge maakt met de Norbertijnerstraat, die in de loop van dit jaar verder gerealiseerd zal worden. In alle cielen van de gemeente werd de straatverlichting uitgebreid en verbeterd. Een feit van grote be tekenis moet ook worden ge noemd de totstandkoming van het kampeercentrum „De Klin- kaert", dat het vorig jaar tot 41 bungalows kon worden uitge breid en elk jaar een 1000-tal gasten uit geheel Europa trekt. Een belangrijke daad van burge meester Snels was ook het in het leven roepen van een Dienst Openbare Werken, die tevens een voortreffelijke huisvesting kreeg in een eigen gebouw. De uitbrei ding van de Technische School voor Schoenmakers met een hy permodern machinepark was slechts één, zij het dan ook be langrijk aspect van het industri ële beleid. Door deze uitbreiding kan men de jeugd niet alleen meer machine-minded maken, maar heeft men ook avondcur sussen voor specialisatie in het leven kunnen roepen. Toen burgemeester Snels in 1948 naar Drunen kwam, bezat de gemeente een ongeünifor meerd brandweercorps, dat de beschiking had over een trekker, meer niet. Nu heeft het geünifor meerde brandweercorps de be schikking over prima materiaal, bestaande uit een moderne wagen en een neyelspuit. Het corps is op provinciale wedstrijden meer malen uitstekend voor de dag ge komen en behaalde onlangs tij dens een oefening met twee blok- ploegen van de B.B. het groep- Bekwaam magistraat met veelzijdige belangstelling vaardigheidsdiploma. De riole ring, een weinig spectaculair, maar zeer kostbaar project, kwam ook onder het bestuur van burgemeester Snels tot stand, alsmede de aanleg van vele nieu we straten en wegen en de verbe tering van bestaande. Zo werd o.m. de weg naar Giersbergen verhard. l)c afsluiting van het laatste grote werk maakt burge meester Snels vandaag mee, na melijk de ingebruikstelling door de Commissaris der Koningin in onze provincie van het mijngas, waarop to nu toe een 100Ó aan sluitingen zijn geboekt. ALTIJD ACTIEF Burgemeester Snels heeft voor Drunen de poort geopend naar een nieuwe en grootse toekomst, die voor Drunen, mede dank zij de aanwezigheid van de grote Lips-industrie grote mogelijkhe den biedt. Voor de opvolger van burgemeester Snels is dan ook een dankbare taak weggelegd, maar ook een moeilijke, want men moet over vele capaciteiten en talenten beschikken om de leiding van een gemeente in zo succesvolle en zegenrijke banen te voeren als de scheidende Dru- nense magistraat heeft gedaan. Naast kundigheid heeft men daarvoor nodig een steeds waak zame en bereid zijnde warme be langstelling voor alle facetten van het gemeentelijk leven. GEEN RUST Dit is slechts een kleine greep uit de vruchtbare ambtsperiode van burgemeester Snels. Nog ve le andere voorbeelden van zijn activiteit en vooruitstrevendheid zouden zijn aan te voeren. Zo is er van burgemeester Snels altijd een activerende en stimulerende werking uitgegaan met betrek king lol hel verenigingsleven, dat in Drunen thans een bloeiend be staan leidt, tot de middenstand, die in Drunen niet alleen kernge zond is, maar die zich blijkens vele acties uitstekend weet aan te passen aan de eisen van deze tijd. In deze opbloei van de mid denstand heeft burgemeester Snels een groot aandeel gehad. Ook de bevordering van het vreemdelingenverkeer heeft al tijd zijn warme en daadwerkelij ke belangstelling gehad, getuige de stichting van „De Klinkaert", waardoor de naam van Drunen tot ver buiten de provinciegren zen een goede klank heeft gekre gen. We zeiden het reeds, burge meester Snels gaat niet rusten. Daarvoor zijn er nog te veel din gen in zijn leven, die zijn daad werkelijke belangstelling hebben. Als hij weer zal zijn teruggekeerd naar zijn geboorteplaats Dongen, liggen er voor de heer Snels nog vele functies, waaraan hij zich graag en met kracht zal wijden. Functies bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noor delijk Noord-Brabant te Waal wijk. lid van de Adviescommissie van het Gew. Arbeidsbureau te Waalwijk, bij het E.T.I., de Ves tigingswet, bij de Drunense Vei ling, die onder burgemeester Snels tot een recordomzet v an 4l4 miljoen kwam, waaruit blijkt dat de land- en tuinbouw in Dru nen in die elf jaren ook intensie ver en doeltreffender is gewor den (de tuinders zelf kwamen al tot een omzet van 1 miljoen!). Verder zijn er nog tal van andere functies, waarin de heer Snels werkzaam zal blijven ten behoe ve van de gemeenschap, die hij als burgemeester zo voortreffe lijk heeit gediend. Wij kunnen burgemeester Snels bij zijn afscheid dan ook niet anders toewensen dan een werkzame en vruchtbare rust. Wilt o weten wat dit voorjaar de toon aan geeft Kom dan naar „House of England" enu ziet 't. In de etalages, in de vakken! Want „House of England" voert exclusief de laatste creatie» uit de internationale modecentra. Boven dien kunt u zich, uitsluitend in de maand februari, enkele van deze nouveauté's aanschaffen tegen een zeer speciale prijs. De zevende aanbieding lo onze serie „voorseizoen-verkopen" is een Italiaans kamgaren kostuum van Serafino Bertotto in de nieuwe „Linea Dorica" v.a. 179.50 waarvan de streepmotieven geïnspireerd zijn op de Dorische zuilen. Warme, gloedvolle kleu rencombinaties uit het zonnige zuiden, l-rij, 2- en 3-kn. modellen. EINDHOVEN Rechtestraat 15 Tel. 25028 lil het staatsblad is opgenomen de premiespaarregeling rijksamb tenaren. Deze regeling, op basis van vrijwilligheid, treedt in wer king op 1 maart a.s. In de rege- hng zijn drie mogelijkheden neer gelegd om voor de premie in aanmerking te komen. De gele genheid tot het besteden van ge spaarde gelden is zeer ruim ge maakt. Ambtenaren kunnen aan de premiespaarregeling deelnemen tot een bedrag van maximaal vijf procent van de pensioensgrond slag, met een maximum van 600 gulden per jaar. Daarbij kan men verscheidene mogelijkheden com bineren, als men maar niet het maximum overschrijdt. Deelnemers met een pensioens grondslag van 7.200 of minder, krijgen een premie van 25 pro cent, de anderen een premie van 15 procent. In het algemeen zal de premie niet meer dan 90. per jaar bedragen. ning kunnen de deelnemers ook weer vrij hun geld opnemen. Over hun spaargeld ontvangen zij een normale rente. Drie mogelijkheden le. Als een spaarsaldo, dat in een bepaald jaar is gevormd, daarna nog vier jaar heeft uitge staan, ontvangen de deelnemers een spaarpremie. Daarna kunnen zij dat spaargeld en de premie geheel naar eigen inzicht beste den. 2e. Als men binnen vier jaar geld opneemt van de bijzondere spaarrekening en dat besteedt voor een of meer met name ge noemde doeleinden, ontvangt men de premie eerder en behoeft men geen vier jaar te wachten. 3c. Er is ook nog een derde mogelijkheid om voor premie in aanmerking te komen, namelijk, als men regelmatig eens of meer malen per jaar rechtstreeks dus niet via een bijzondere spaar rekening betalingen verricht voor de genoemde doeleinden, kan men premie ontvangen over die periodieke betalingen. Bestedingen De deelnemers bebben, onder bepaalde voorwaarden, reebt op premie bij besteding voor de vol gende doeleinden: premies voor levensverzekeringen e.d., school geld en andere studiekosten van dc deelnemer, zijn echtgenote en zijn kinderen, aanschaffing van een huwelijksuitzet door en voor de spaarder, woningverbetering, aankoop van effecten, aankoop van een huis of een stuk grond en aflossing van een hypotheek. Bestaande overeenkomsten bij voorbeeld met levensverzekering maatschappijen, spaarkassen, bouwkassen, bestaande financië le verplichtingen t.a.v. studiekos ten enz. komen ook in aanmer king voor o rem ie, indien deze aan bepaalde voorwaarden vol doen. Het gaat dus om uitgaven met een „bezitsvormende strek king". Dit betekent, dat bijvoorbeeld ook ambtenaren, die nog niet di rect kunnen toekomen aan het sparen bij een spaarinstelling, maar geregeld uitgaven doen voor een of meer van deze doel einden, onder bepaalde voor waarden toch aan de regeling kunnen meedoen en een premie kunnen ontvangen. Vrywillig'heid In de hele regeling neemt het element van vrijwilligheid een belangrijke plaats in. Men is vrij om mee te noen, om eens per jaar het spaarbcdrag te veran deren of ook om er mee op te houden. Men kan een bijzondere spaar rekening openen bij een instel ling naar eigen keus, mits deze bereid is zien te houden aan de voorschriften, welke terzake gel den. Men kan het spaargeld eventu eel geheel of gedeeltelijk opne men, en het naar eigen inzicht besteden. Echter men ontvangt alleen premie bij besteding voor de bovengenoemde doeleinden of nadat het saldo vier jaren heeft uitgestaan. Aan de premiespaarregeling kunnen globaal gesproken meedoen het burgerlijk rijksper soneel, de militaire ambtenaren, het personeel van rijks- en ge meentepolitie en behoudens enkele uitzonderingen het per soneel verbonden aan inrichtin gen van onderwijs. De uitzonde ringen voor het onderwijzend personeel zullen voornamelijk betreffen hen, die slechts voor korte tijd tijdelijk werkzaam zijn of geen volledige dagtaak heb ben. Naar schatting zijn er onge veer 300.000 belanghebbenden. De ambtenaren kunnen telkens bij de salarisuitbetaling een vast bedrag laten inhouden. De sala ris-administratie stort dat geld eens per maand op een bijzonde re spaarrekening, die de deelne mers op hun eigen naam kunnen openen bij een spaarbank, een boerenleenbank, een postkantoor of een algemene bank. Van die bijzondere spaarreke- ONGEVALSUITKERINGEN, 1NVALIDITEITSRENTEN 5N KINDERBIJSLAGEN WORDEN VERHOOGD Bij de Tweede Kamer zijn drie wetsontwerpen ingediend, waar bij in verband met de komende huurverhoging en de stijging van dc melkprijs een verhoging wordt voorgesteld van de ongevalsuit keringen, renten ingevolge de in validiteitswet en de kinderbijsla gen. Voorgesteld wordt de onge valsuitkeringen te verhogen met 6 pet. per 1 april. In afwijking van vroegere verhogingswetten is, in verband met de als gevolg van het in werking treden van de algemene weduwen- en wezen wet ontstane situatie, voor wat betreft de weduwen rentetrekkers ajleen door toekenning van de nieuwe bijslag in aanmerking ge bracht de weduwe, die niet voor een uitkering ingevolge de AOW in aanmerking komt, mits het ongeval tengevolge waarvan haar echtgenoot is overleden en het overlijden plaats vonden vóór de datum, waarop de AOW in wer king trad, derhalve vóór 1 okto ber 1959. Verder wordt eveneens ingaan de 1 april, voorgesteld een ver hoging van dc invaliditeitsrenten krachtens de invaliditeitswet met 100 pet., waardoor de totale bij slag op genoemde renten van 190 op 290 pet. zal worden gebracht en 'n verhoging van de gezinstoe slag met 5.per week, waar door het totaal van gezinstoeslag en daarop verleende bijslag komt te bedragen 73.per maand. Voorts wordt voorzien in een verhoging van de kinderbijslagen ingevolge de kinderbijslagwet in gaande 1 januari met 12 cent per kind per dag voor de eerste drie kinderen en met 13 cent per dag voor volgende kinderen. In hetzelfde wetsontwerp wor den overeenkomstige verhogin gen voorgesteld van de kinderbij slagen ingevolge de kinderbij slagwet voor rentetrekkers en de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen alsmede van de kin dertoelagen ingevolge de kinder- toelagewet voor gepensioneerden. In deze verhoging is begrepen de integrale verwerking in de kin derbijslag van de duurtetocslag van 10 cent per kind per dag, welke gedurende de jaren 1958 en 1959 naast de kinderbijslag werd toegekend aan werknemers, wier loon gemiddeld niet meer be droeg dan 16 per dag. DODEN IN HET VERKEER Op de spoorwegovergang aan de Lupineweg in Apeldoorn is de 37-jarige chauffeur A. v. Harts- kamp omgekomen bij een bot sing lussen een door hem be stuurde vrachtauto en een trein. Het ongeluk gebeurde om onge veer 11 uur. De heer van Harts- kamp had voor de overweg ge wacht om een olietrein te laten passeren. Toen hij daarna op trok, werd zijn auto gekraakt door een reizigerstrein, die uit de richting kwam waarin de olie- trein juist verdwenen was. Die trein heeft de chauffeur waar schijnlijk niet zien naderen. De auto, een vrachtwagen van de eierhandei Dekker en Heinen n.v. te Apeldoorn, werd totaal ver nield. De motorwagen van de trein liep zoveel schade op, dat deze naar het station in Apel doorn moest weggesleept wor den. Het treinverkeer ondervond veel vertraging. In de Drentse Hoofdvaart tussen de Lokbrug en de Bos- kampbrug is maandagnacht de 30-jarige mevrouw R. Gol-Kon- stapcl uit Havelte verdronken, toen haar man met zijn brom fiets, waar zij achterop zat, het water inreed. De heer Gol werd door een andere bromfietser ge red. Zijn echtgenote kon men door de duisternis echter niet tij dig meer vinden. Op de Rijkstraatweg in Ha ren is maandagavond de 44-jari- ge slager J. Dijkhuis uit Gronin gen met zijn bestelwagen geslipt en tegen een autobus opgereden. De man was op slag dood. De heer Dijkhuis was bezig een aan tal auto's te passeren, toen hij de bus zag naderen en fel reiiide, hoewel de weg breed genoeg is voor drie auto s. Bus poeder met rammelaar in de deksel, doos zalf, flacon olie, stuk zeep, flacon shampoo, plastic zeep- doos, plastic speldenbakje, meetlint, Doktersboek. Dit alles in een super a f5.95 Deze artikelen ook afzonderlijk verkrijgbaar De jonge vrouw van de kroonprins van Japan, prinses Mitsjiko, heeft 't leven geschon ken aan een zoon. Mr. van Beek, procureur- generaal op Nieuw-Guinea, is on eervol ontslagen. Mr. G. de Rijke is tevens afgezet als advocaat en procureur. De Nederlandse kustvaar der Engonio is in de Golf van Biscaje vergaan. De bemanning is gered. In de wedstrijd schoonrij- den voordames werd de Ameri kaanse Carol Heiss le (gouden medaille) en Sjoukje Dijkstra 2e (zilveren medaille). De mooie tweede plaats voor Sjoukje stond dinsdagavond nog niet 'vast, al bad ze een mooie voorsprong. Ze reed haar kuur zeer nerveus en maakte 2 fouten. Joan Haanappel werd 5e (zak te dus een plaats). Twee en vijf in een veld van 26 deelneemsters uit de gehele we reld is een prachtig succes voor de twee Nedrlandse meisjes.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1