woensdft§[-|iri|zen 55c Half miljoen voor nieuw zwembad OER JA N SEN's BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F 795 17! 22 F®|1 Feuilleton DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 MAART 1960 IF-Tjgpy&ipi 25 OEN.BOSCH TILBURG - HELMOND' Toneelklub voor jongens: Bij deze reeds bestaande klub kunnen zich nog enkele jongens van 12 jaar en ouder aansluiten. Leider is de heer J. Kleyberg, Westeinde 5 c. Bijeen komsten op woensdagavond. Kosten f 0.25 per week. Toneelklub voor meisjes: voor meisjes vanaf 12 jaar. Leid ster is mej. W. Coolen, St. Crispijn- straat 41. Bijeenkomsten op zater dagavond. Kosten f 0.25 per week. Meisjeszangkoor: de bedoeling van dit klubje is het gezellig zingen onder elkaar, het opluisteren van uitvoeringen, etc. Leider is kape laan v. Beers. Zangavond op maan dagavond. Kosten f 0 25 per week. Ballet voor meisjes tot 10 jaar: deze groepen bestaan reeds enige tijd en hebben balletles op zater dagmiddag. De leiding is in handen van mej. A. v. Helvoirt, Paul Kru- gerstraat 28 en mej. A. Kooien. De aanmelding is hier beperkt. Kosten f 0.25 per week plus enige kleding- kosten. Judoklub voor jongens van 1014 jaar: leider hiervan is de erkende judoleraar de heer Quaadvliet van de Levensschool. De lessen zijn op dinsdagavond van 67 uur in deze school. Kosten f 3.per maand. Aanschaffing van judopak (f 7. is noodzakelijk. Aanmelding moge lijk voor 15 deelnemers. Judoklub voor jongens van 14 jaar en ouder: lessen onder leiding van de heer Quaadvliet op dinsdag avond van 78 uur in de Levens school. Kosten f 3.per maand. Aanschaffing judopak (f 10. noodzakelijk. Aanmelding voor ten hoogste 12 deelnemers. Ballet voor grotere meisjes: voor meisjes vanaf 12 jaar. Balletlessen o.l.v, mevr. Vasseur uit Drunen worden gehouden op vrijdagavond. Start in september. Kosten 3. p, maand, plus enige kledingkosten. De Jeugdraad hoopt dat de opga- ve-formulieren, welke onderaan de in de parochie verspreide circulaire bevesigd zijn, spoedig en in grote getale zullen binnenkomen. Binnen enkele dagen zullen deze formulie ren worden opgehaald. Men kan ze ook in de bus deponeren b;j een van de leden van de Jeugdraad, waar men ook nadere inlichtingen kan verkrijgen. De Jeugdraad bestaat uit de vol gende personen: M. van Eijl, Klooster weg 28, voor zitter Mevr. M. v. d. Elshout-v. d. Berg, Gen. Bothastraat 8, secretaresse Th. Zaunbrecher, Past. Kuijpersstr. 4, penningmeester G. IJsseldijk, Gen. de Wetstraat 17, Kapelaan van Beers, moderator. De jeugdbeweging in de St. An- toniusparochie zij een voorspoedige start en een sterke en grootse uit bouw toegewenst. Gemeenteraad Raamsdonk Burg. Prinssen: „Toewijzing woningwetwoningen contingenten er op gericht om mensen naar de stad te trekken." In de gemeenteraad van Raams donk zijn j.l. vrijdagavond harde woorden gevallen naar aanleiding van de toewijzing van de contingen ten woningwetwoningen voor 't jaar 1960. Bij deze verdeling zijn aan de gemeente Raamsdonk 4 woningwet woningen toegewezen. Burgemeester Prinssen stak zijn teleurstelling over deze minimale toewijzing niet onder stoelen of banken en gaf onomwon den te kennen, dat de gemeente met haar bijna 9000 inwoners hier mee niets kan beginnen, temeer waar de gemeente nog circa 150 krotwoningen telt, terwijl zelfs nog drie noodwoningen en een achttal onbewoonbaar verklaarde woningen bewoond worden. Deze toewijzing is nog minder dan een druppel op een gloeiende plaat, aldus burgemeester Prinssen, die in dit verband de con- tractbouw in de grote en middel grote gemeenten hekelde, omdat daardoor woningen aan de kleine en kleinere gemeenten worden onttrok ken. Volgens de burgemeester is de toewijzing van de contingenten woningwetwoningen zoals die thans door de provincie geschiedt, er op gericht om de mensen naar de grote stad te trekken, hetgeen dan wel zeer weinig strookt met het streven naar meer spreiding. 48 PARTICULIERE WONINGEN IN NIEUWE POLDER EN OMSCHOOR Ook de raad toonde zich teleurge steld en zelfs ontstemd over de toe wijzing van 4 woningwetwoningen voor 1960 en achtereenvolgens ga ven de heren Vermeer, Verschuere, v. Woerden, Knaap en Rodenburg uiting aan deze ontstemming, waar bij de heer Knaap nog eens wees op het E.T.I.-rapport over het sociaal- economisch leven in de gemeente en waarin o.m. wordt gezegd dat de woningtoestand in de gemeente ^,De Echo van het Zuiden" GEHEIM De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 25). Deze drank symboliseerde de groene zoden, waaronder men de overledene placht weg te stoppen. Al ging voor dit geval de symbo liek niet geheel op, daar Oerjan- sen en de kop van Baviaanse on der de stenen vloer van het huis zouden komen te liggen. Aan de dronk op de doden na men alleen de meer notabele aanwezigen deel. Aldus werd on der andere een kommetje gepre senteerd aan de burgemeester, nestor Snoeper en de architect Scheeflood. Op de drinkkommet- jes, die door de vingers van deze heren waren gegaan, had Steen- harses het voorzien. Hij zorgde er voor, deze drie onopvallend in handen te krijgen, prentte de volgorde er van goed in zijn ge heugen en pakte ze in bij de drie borrelkommen achter z'n tijger huid. De doodgravers waren reeds bij het begin van de plechtigheid in het huisje aan het werk geto gen. Toen de dodendrank was ge consumeerd, waren zij inmiddels met het openspitten van de vloer gereed gekomen. Zij droegen nu het stoffelijk overschot van Oer- jansen en daarna de kop van Ba viaanse weg van het aardappel veld en sleepten deze relieken door het nauwe kruipgat het ste nen huisje binnen. Hiermede was voor het publiek de aardigheid er af, want de ruimte binnen bood geen plaats voor toeschou wers. De mensen trokken in groep jes weg van het eiland. Na korte tijd kwamen de doodgravers weer naar buiten en bliezen eveneens de afmars over het bruggetje, hun steenen schoppen geschou derd als ware Koenraads. De in gang van het nieuwbakken mau soleum bleef nog open, in af wachting van de grote steen, die later er voor geplaatst zou wor den. Inspecteur Steenharses had zich terzijde van het huis verdekt opgesteld, in de vage verwach- Raamsdonk zeer ongunstig is en ten achter blijft bij die in andere plaat sen. „De gemeente wordt behandeld als een rotte appel in een mand", zo merkte de heer Verschuere op. Men was algemeen van mening, dat IN MEMORIAM Bij de aanvang van de raads vergadering van vrijdagavond j.l., herdacht burgem. Prins sen met een kort woord de op 9 maart j.l. overleden heer A. R. van Seters, sinds 1958 lid van gemeenteraad van Raams donk. In de heer v. Seters hebben vele organisaties een actief en bekwaam medewer ker en wij een achtenswaardig raadslid verloren, zo zei bur gemeester Prinssen in zijn herdenkingswoord, waarna 'n minuut stilte voor gebed in acht werd genomen. de gemeente een ernstig protest te gen de toewijzing moet laten horen en alles in het werk moet stellen om deze verhoogd te krijgen. ZWEMBAD Een van de belangrijkste punten op de agenda was verder de aan bieding van een nieuw plan tot aan leg van een zwembad aan de Ganze- wiel nabij de Julianalaan. De zwem badplannen in de gemeente dateren reeds van het jaar 1947, maar door allerlei oorzaken heeft de uitvoering ervan steeds op zich laten wachten. Het aanvankelijke plan heeft enke lewijzigingen ondergaan en met de realisering van het huidige plan zul len 504.500.zijn gemoeid, terwijl de grondkosten 45.000.zullen be dragen. Het bad zal bestaan uit een diep- bassin van 18 x 25 meter, waarin 4 wedstrijdbanen van 25 meter, en springkuil voor lage en hoge plank. Verder gecombineerd een half-diep en ondiep bad van 27 x 33 meter. Tussen het diep- en gecombineerd bassin zal een zonnetrap worden aangelegd. Bovendien zal er een kleuterbadje met een doorsnee van 15 meter komen. Geprojecteerd zijn verder: een gebouw, waarin zijn on dergebracht de kassa-ruimte, E.H. B.O.-post, garderobe, 3 kleedlokalen voor schoolzwemmen en toiletten. Langs het gebouw zijn 48 kleedka- bines geflankeerd. De bassins zijn niet anders dan via waad-douches bereikbaar. Het plan bevat verder een uitkijkpost voor de badmeester, een filtergebouw met complete wa terzuivering, een kinder-zandbak, een verkoopruimte en een auto- en rijwielstalling. Het bad zal komen te liggen temidden van speel- en zonneweiden met een oppervlakte van ca. 10.000 m2, terwijl het geheel door fraaie groenstroken zal wor den omgeven. Het complex omvat in totaal ongeveer 4 ha. Namens de raad, die zonder op- of aanmerkingen met het plan ak koord ging, sprak de heer Rodem- burg de wens en de hoop uit, dat dit plan ten spoedigste gerealiseerd zal kunnen worden. WONINGBOUW Ook ging de raad akkoord met het voorstel van b. w. tot verkoop van bouwterrein in de Nieuwe Pol der en het Omschoor t.b.v. 'n bouw plan van 48 partikuliere woningen. De voorzitter wees er hierbij nog op, dat er bijzonder veel belangstel ling voor deze vorm van woning bouw bestaat. De prijzen van deze woningen zullen variëren van 8.60 tot ƒ11.per week. Ten behoeve van de realisering van het uitbreidingsplan werd be sloten tot belangrijke grondaanko pen in de Noordpolder te Raams donk van de Erven H. de Bont, C. H. v. Strien, J. A. Kamp, C. H. Tim mermans, J. H. Boons, J. P. Kuijs- ters, de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon en de N.C.B. De N.C.B. is bereid om t perceelsgedeelte, dat bestemd is voor straataanleg, om niet af te staan als bijdrage van de N.C.B. in het bouwrijp maken van haar perceel, waarop de huishoudschool is ge sticht. Aan C. M. Kievits werd grond in de Nieuwe Polder verkocht t.b.v. de bouw van een woning. Ook ging de raad akkoord met de aankoop van grond met opstallen in de Oude Groenstraat van N. A. v. Seeters. Voor de aanleg van straten in de Noordpolder te Raamsdonk voteer de de raad een bedrag van 80.000 gulden. Verder werd besloten om een nieuw aan te leggen straat met plantsoentje en speeltuin in de Noordpolder in Raamsdonk(dorp) ten zuiden van de Kerkstraat de naam Cornelis Oomestraat te geven. Cornelis Marinus Oome, wonende te Raamsdonk (dorp) heeft zich op 10 mei 1940 bij de inval der Duitsers bijzonder dapper en heldhaftig ge dragen. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij kort nadien aan zijn verwondingen overleed. Bij K.B. van 9 mei 1946 werd hij be noemd tot Ridder 4e klasse der Mi litaire Willemsorde. Tot lid van de schoolcommissie werd met algemene stemmen be noemd de heer C. J. P. van Driel, hoofd van de hervormde school voor g.l.o. te Raamsdonksveer. BROOD HET ORIGINELE BAKKERSBROOD! Er is geen beter brood denkbaar. X 121). „Jonge, jonge, ze lijken hier wel stapelgek", mompelde briga dier Piet. „Ach, ach, wat zag die arme Karei Kleuntjes er zielig uit. Zouden ze hier dan helemaal niet begrijpen, dat Karei geen man is om met zoveel poespas door de stad gereden te worden? Maar hoe krijg ik die arme jon gen hier nu weg?" Zo pein zend en piekerend liep Piet lang zaam de stad door naar de bui tenwijk waar het stadion gelegen was. Dat was gemakkelijk te vinden, want je hoefde niets an ders te doen dan de stroom men sen te volgen, die blijkbaar óók daarheen op weg was. De trams zaten tjokvol en de passagiers hingen zelfs als druiventrossen aan het achterbalkon. De kran tenjongens schreeuwden hun keel schor met het laatste nieuws over de opstelling, waarin Karei Kleuntjes als linksbinnen geno teerd stond. Het was werkelijk een krankzinnige drukte daar in Fiorenza en dat allemaal om een doodgewone wedstrijd, die door twee en twintig jonge kereld zou worden gespeeld. Zó ver was het dus al gekomen, dat het publiek een twintigtal van zulke jonge jongens niet meer rustig zijn gang kon laten gaan bij het doèn van een aardig spelletje met een bal op een graslandje... Doch hoe Piet de zaak ook keerde of wendde, er was weinig aan te veranderen en daarom besloot hij maar eens goed uit te kijken naar onraad, want hij was nog niet vergeten, wat inspecteur Ales- sandro Fiasco hem die nacht ver teld had. En ja hoor, op een ge geven moment zag Piet de ferme inspecteur daar staan. De slim merd had zich listig opgesteld hij het hek, waar alleen maar spe lers en officials door mochten. Gewone mensen mochten daar niet door en de slimme Fiasco had dus niets anders te doen dan scherp uit te kijken of er zich geen verdachte elementen ophiel den onder de voorbijgangers, die over zijn stoepje liepen. De brave man kweet zich vol ijver van zijn taak en hij keek sommige voor bijgangers zó scherp aan, dat de ze er waarlijk een beetje van schrokken... ting, dat een of andere argeloze handeling van een der aanwezi gen hem misschien een bruikba re aanwijzing zou opleveren. Bei telmans hield hem gezelschap. En op het allerlaatst kon de in specteur werkelijk succes boeken. Het was de melkboer, die hem dat genoegen deed. De oude Wa tering had zo lang rondgetreu- zeld, totdat hij alleen op het ei land meende achtergebleven te zijn. Alsdan ging hij schielijk af op de ingang van het stenen graf en maakte aanstalten om er bin nen te kruipen. Een niet te weer houden nies van Beitclmans of was het een welbedoelde waar schuwing geweest? vroeg Steen harses zich naderhand af hielp de melkboer uit z'n waan van al leen zijn. Watering sprong met onverwacht jeugdige lenigheid op en trachtte zich alsnog een houding aan te meten alsof hij zonder meer langs het huis naar de brug wilde lopen. Steenharses had echter te goed gezien. Zijn hand viel als een heiblok op Wa tering's tengere schouderbeen, zodat 't mannetje er enkele cen timeters van doorzakte. Op zelf voldane toon eiste de inspecteur een verklaring van de oude, wat deze daar binnen had willen zoe ken. Na een secondenlange woor denloosheid van verbijstering kwam Watering's hortende ant woord: „Ik... o... ik bedoel, hij heeft nog een paar lege flessen van me, ziet u, zonder statie geld..." Ofschoon hij er geen snars van geloofde, kon de in specteur hierop niet veel zeggen. En in een beschuldiging van po ging tot grafschennis of iets der gelijks zag hij totaal geen nut voor zijn onderzoek. Hij had een practischer idee. „Nou, Wate ring", zei hij met een air van grenzeloze grootmoedigheid, „we zullen er verder maar geen woor den over vuil maken. Ik vorder jouw carrier voor de terugrit, om mijn, eh, die geit daar naar m'n huis te vervoeren. Kom mee, dan zullen we het beest er in gaan hijsen." „Als ik zo vrij mag zijn", aldus mengde Beitelmans zich er tus sen, „kan die speech van de bur ook meteen opgeladen worden. Dan kan ik die zó als kant en klare leeskopij gebruiken. Scheelt me een hele editie." „Natuurlijk! En hier, Wate ring, pak 's aan deze bak melk. Die moet ook mee." De melkboer liet zich gedwee alles commande ren. Mejuffrouw de geit vormde de lastigste collie. Zij moest met bijeengebonden voor- en achter poten van haar grasveldje wor den weggedragen, want eigener beweging wenste zij niet te eva cueren. Toen ze eenmaal op de carrier was gehesen, bleef ze daar stram en stijf tussen de melkpot ten staan als een standbeeld van vlees en bloed. Watering trapte. Steenharses en Beitelmans liepen ieder aan een kant naast de drie wieler. De journalist zwijgzaam en fronsend, blijkbaar verdiept in hevige hersengymnastiek. De inspecteur monter en fluitend, blij met de onverwachte, hoogst welkome uitbreiding van zijn save. Aan de ingang van het dorp, bij het koepelhol van moedertje Thora, spruitte Steenharses'mil de stemming opeens uit tot een edelmoedige gedachte: „Wacht 's, Watering, we konden moeder tje Thora die bak melk wel ca deau gaan doen. Zij leeft ook niet al te vet van dat scheutje aange lengd water, dat jij haar dage lijks slijt!" De melkboer zette een veron gelijkt gezicht, maar deed zwij gend wat hem werd opgedragen. Achter zijn twee bevrachters aan kroop hij met de kom melk naar binnen. In weerwil van haar gerenom meerde gastvrijheid keek 't oude vrouwtje toch eventjes zorgelijk, toen ze achter elkaar drie perso nen haar huisje zag binnen rol len. Maar de kom geitenat, welke haar door Steenharses met vor stelijk gebaar werd aangeboden, deed die zorgelijkheid direct ver dwijnen. „Nou, nou, jongens, ga zitten! Wat een tractatie voor een arm oud mens! Beste kerel ben je toch, inspecteur!" Een klopje op de schouder ac centueerde deze loftuiting. Maar Beitelmans kreeg nog een inni ger kneepje in zijn grijze baard- wang. Watering wist het eerste ogen blik met zichzelf geen raad. Toen hij bemerkte, dat er niet anders van hem verwacht werd, begon hij ook maar gastallures aan te nemen. Hij hurkte neer in de kring om de cichoreikan, die op het vuurstoofje stond te prutte len. (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 16 MAART GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. IIP& V' Koop nu voordelig een hoed bij Uw voorjaars pakje of mantel. Mooie kwaliteit vilthoed. Keuze uit 8 verschil lende modellen In de nieuwste kleuren en zwart en wit. Ook In grote maten Zó goedkoop kocht U nog nooit: een sterke waterdichte bood- schaptas, met goede ritssluiting, in leuke ruit- of streepdessins, met wit leder en plas tic afgewerkt 95 Stalen fauteuil, pret tig zittend model. Zwart frame met plas tic koord In de kleuren rood, wit, geel en groen. Voor interieur, meisjes- of jongenska mer en in de zomer ideaal voor het terras, per stuk 4 "775 Solide kinderschoe nen, geheel met leder gevoerd en voorzien van sterke dubbele po- rozolen. In bruin, beige, room en wit. Maten 32/36 6.45, 28/31 5.65, 24/27 4.95, 22/23 3.95, 21/22 *\95 Moderne geruite thee doeken, sneldrogend, direct te gebruiken in nieuwe pasteltinten. Zowel satijn als mat ting binding, grote maat. A 70 x 70 cm. I Wand-zwenklamp. Een lamp met vele mo gelijkheden door de verstelbaarheid in alle richtingen. Verkrijg baar In de kleuren rood-zwart-crème en groen. Compleet ge monteerd 12™ Luchtbedden tegen VÓÓRSEI ZO EN- PRIJZEN, stoelmodel, 5-baans, warm gevulca- niseerd, extra grote maat: opgepompt 200 x 75 cm., In modern dessin ^^50 Damesgarnituur, van fantasie tricot In de be tere kwaliteit. Hemd met mooie bustevorm en zeer smaakvol met kant afgewerkt 2.60 Directolr, kort model of met lange pijpjes, m. 42 t/m 46 A 75 Voor Uw vogels een mooi gezellig onderdak In deze royale vogel kooi. Verchroomde uitvoering met ft75 schommeltje Nu het voorjaar komt een voordelige aanvulling van de garderobe. No-iron be drukte katoenen voorjaar- en zomer stoffen in alle nieuwe dessins van A 95 dit seizoen, 90 cm. breed, p.m. J Geheel elastische step-in, naar twee kanten rekbaar, waardoor zeer prettig in het dragen. Ook geschikt voor zwaardere figuren. Verschillende maten. yfl 95 Alleen wit T" Sterke ceintuurs, met doorngesp In 3 breedtes. Zeer geschikt om op rokken te dragen. In wit, zwart en wel 10 mode kleuren. 6 cm. breed 2.60, 4 cm. A 35 breed 1.95, 2 cm. breed Appelmoes van goudreinetten, mooi blank. Altijd gemakkelijk wat voorraad in huis te hebben, A Qc per grote pot -f statie T"0 Parijse wafels, met heerlijke romige vulling, kersvers in cellofaan verpakt, per pak EO Prima voltraan gelooid Deze vol-automatische zeemleder. Een bij- „Collaro" platenwis- zondere aanbieding selaar wisselt 10 pla- voorde ^50 ten achter elkaar. 4 schoonmaak Jm draaisnelheden, 78, 45, 33 en 16 toeren. 2 saf- ln extra grote m. 3.90 fieren. Kan op ieder radiotoestel worden aangesloten. Met aan- sluitsnoeren en op- hangveren, dus geen trillingen. Een Jaar schr. gar. Prijs Inbouw- model, zeer voordelig 3#" van v. MIERLO's •♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O officiru COPYRIGHT STUDIO AVAM

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2