wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Hoe sterk is Amerika BINNEN- EN BUITENLAND Bouwpastoor Verschuuren bouwt eerste Judas Thaddeus-kerk in Nederland DE VRAAG VAN VANDAAG Huidgenezing AANVARING „KAREL DOORMAN" 29ste en modernste parochiekerk van Eindhoven v DAMPO M'. X' VRIJDAG 18 MAART 1960 83e JAARGANG No. 22 De rcho vAn het Zuióen itgever aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen oofdredacteur: JAN TIELEN ivonummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo' (Ill en slot). HET VERGETEN LEGER. Binnenkort zal een gedwongen accentverschuiving plaats heb ben in Amerika's vergeldings kracht. Terwijl Rusland liet stra tegisch potentieel vastlegt in honderden intercontinentale pro jectielen die in staat zijn 'n kern lading over grote afstanden te vervoeren, moeten de Verenigde Staten een gedeelte van 't zwaard noodgedwongen uit handen van de luchtmacht (SAC) nemen om het af te geven aan de marine. Vóór 19(53 zal Amerika niet over voldoende grote raketten beschikken om een tegenwicht togen het Russische projectielen arsenaal te vormen. Het hiaat, dat tussen nu en 1903 ligt, moet worden overbrugd door de mari ne niet atoomonderzeeërs, die Polaris raketten kunnen afvu ren. Deze projectielen hebben 'n bereik van 2500 kilometer. Van uit de oceanen kunnen zij alle delen van Europees en Aziatisch Rusland bereiken. De verschuiving naar de ma rine ontlokt vooral bij de lucht macht veel protesten. Zoals wij al in een tweetal vorige artikelen hebben gezegd, heerst lussen de Amerikaanse strijdkrachten een nadelige, maar sterke rivaliteit, die door Eisenhower en zijn mi nister van defensie, Thomas S. Gates Jr., zal moeten worden overwonnen. Ook wy Het zwaard is niet het enige onderdeel van de Amerikaanse defensie. En het is de andere par tij het schild die daarop telkens weer de aandacht tracht te vestigen alweer door die rivaliteit. Het leger, de oudste vorm van een aanvalsmacht, is door de huidige strategische ver anderingen ogenschijnlijk naar de achtergrond geschoven. Pro jectielen en zo lang als ze nog niet verouderd zijn straalbom- menwerpers hebben de taak van de strategische aanval overgeno men. Aan landstrijdkrachten be schikt Amerika op het ogenblik over 870.000 man, verdeeld over 14 divisies en een groot aantal gevechtstroepen, in grootte vari ërend van een bataljon tot een in fanteriebrigade. Daarnaast heeft men 175.000 goed getrainde ma riniers onder de wapenen. Rusland heeft 2,3 miljoen man bij de grondtroepen overge bracht. Zij zijn ingedeeld hij 175 parate en 125 mobilisabele divi sies. Deze reserve-eenheden kun nen binnen een maand op volle sterkte worden gebracht. De Amerikaanse landmacht protesteert voortdurend tegen deze enorme achterstand op het eebied van landstrijdkrachten. "Het is dit tussen haakjes verkeerd in dit verband te spre ken over conventionele strijd krachten. De landtroepen hebben zich volkomen aangepast aan een nieuwe taak door de nieuwe be wapening. Zij zijn uitgerust met geleide projectielen. De protesten van legergene raals zijn gebaseerd op de ver wachting, dat, wanneer het komt lot een afschaffing van kernwa pens, de verdedigings- en aan- valstaken weer in belangrijke mate bij de landmacht komen te liegen. Aan dc recente reeks van uit spraken van hoge Amerikaanse militairen, heeft de stafchef van het Amerikaanse leger de zijne toegevoegd: „De Amerikaanse landstrijdkrachten worden over het hoofd gezien, terwijl die van Rusland steeds versterkt wor den." I>e landstrijdkrachten zijn niet alleen belangrijk, omdat zij in de toekomst bij een afschaffing van kernwapens de taak van de aanval moeten overnemen, zii vormen op het ogenblik tevens 't schild, waarmee een Russische aanval, die zeker ook over de .grond zal komen, wanneer het fatale bevel wordt gegeven, moet worden opgevangen. Zij moeten zo sterk zijn, dat zij een Russi sche aanval niet alleen weerstaan of vertragen, maar ook in de kiem smoren. Dat is, naast het zwaard van de raketten en bom menwerpers een tweede zekering tegen een Russische overweldi ging. Hoe sterk is Amerika Het wordt betwijfeld of de hui dige Amerikaanse legersterkte is berekend voor de twee gevallen. Zeer zeker niet voor dé laatste. De oorzaken, die hiertoe hebben geleid, liggen enerzijds bij een psychisch bezwaar, anderzijds in het bestuursstelsc! van de Wes terse wereld. Amerikaanc legersoldaten heb ben gedurende dc twee wereld oorlogen niet op eigen bodem, maar op Europese en Afrikaanse grond gevochten. Wanneer een volgende oorlog mocht uitbreken en laten wij blijven hopen op het tegendeel zal dat naar alle waarschijnlijkheid opnieuw hel geval zijn. Voor generaals is dit geen aan- ciding de ontwikkeling van het leger niet te verzekeren. Voor burgers die meer langs ge- moeds- dan langs verstandelijke wegen redeneren geldt het be zwaar veel meer. De meeste militairen streven dan ook naar een versterking van het landleger. Men heeft in derdaad weinig man onder de wapenen, men streeft zelfs naar nog minder (70(T000 tegen 1962), maar men doet alles om het ge brek aan mankracht te compen seren docr het verhogen van de vuurkracht. Raketten ERELIJST GEVALLENEN TELT 18000 NAMEN De plechtigheid ter herdenking van cle Nederlandse gevallenen uit de tweede wereldoorlog zal dit jaar een bijzonder karakter dra gen. Namens de regering zal de Koningin aan de Staten-Generaal de erelijst van gevallenen over dragen, die ingemetseld wordt in de entreehal van het Tweede Ka mergebouw. De erelijst, die in opdracht van de minister van O. K. en W. sinds 1945 door het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie is samengesteld, telt 18000 namen. Ernstige verzuimen van de luitenant ter zee le klasse Liong Bie Thung zijn de oorzaak ge weest van de aanvaring op de Noordzee tussen de „Karei Door man" en het Belgische vissers schip „Frans Elza". Dit oordeel heeft maandag de Nederlandse Marineraad uitgesproken. Zoals bekend, verloren bij de aanva ring vijf mensen het leven. AUTO IN KANAAL BIJ BEEK EN DONK Twee van de drie inzittenden van een Opel-Caravan, die maan dagavond onder Beek en Donk in de Zuid-Willemsvaart reed, zijn verdronken. De chauffeur van tic wagen, de 65-jarige banketbak ker B. van S. kon zichzelf redden maar zijn medepassagiers, de 40- jarige werkmeester M. S. uit Beek en Donk (vader van drie kinde ren) en de 50-jarige Van G. uit Brouwhuis, gemeente Helmond (vader van twee kinderen) slaag den er niet in de portieren van de geheel onder water liggende auto open te krijgen. NEDERLANDSE TITEL KUNST RIJDEN OOK VOOR SJOUKJE Sjoukje Dijkstra heeft maan dagavond in Den Haag het Ne derlandse kampioenschap kunst rijden voor dames op haar naam geschreven. Volgens de verwach ting eindigde Joan Haanappel op de tweede plaats, terwijl Willy ten Hoopen als derde eindigde. Huidzwlv«rh*ld HuidaoiondheiD Dit wil men bereiken door een verhoging van de beweeglijkheid en door invoering van geleide projectielen voor korte afstan den. Daarvoor zijn op dit ogen blik de Sergeant en Pershing in ontwikkeling. Ondanks al deze pogingen blijft men echter de achterstand op de Sovjet-Unie behouden. Volgens inlichtingen wil men in Rusland in de toekomst een sterkte bewa ren van 1,750.000 man, waaron der een speciale raketgêroep van 500.000 man. Een nieuwe vermindering van de Russische landstrijdkrachten met alle propagandistische acties die de bekendmaking vergezellen ligt dus in het verschiet. Deze 1^4 miljoen man worden op dezelfde moderne wijze bewa pend als het Amerikaanse leger. Het overwicht van de omvang blijft dus bestaan. Het is op nieuw het voordeel van de tota litaire staat, waar het leger een veel belangrijker plaats inneemt dan in de democratie. In een land waar de staat en niet het volk hoofdzaak is, kan men nu een maal meer mannen onttrekken aan de productie van verbruiks- goedcren. Hier komen wij op de fatale vraag, die op het ogenblik het Westen bezig houdt. Mag de ei gen veiligheid worden opgeofferd aan de principes van welvaart voor alles? Of moet men een gro ter deel van de landelijke begro ting bestemmen voor de defensie om daarmee dc economische ont plooiing te kort te doen? Het is het grote probleem, dat niet alleen Amerika, maar heel dc Nato bezig houdt. Militairen zeggen ja, politici zeggen neen. Alleen in tijd van oorlog is een radicale oplossing mogelijk. Maar misschien is het dan te laat. DIVIDEND EN WINST HOGER BIJ PHILIPS Philips heeft over 1959 een re cordomzet behaald van 4.182 mil joen gulden te^en 3.595 miljoen in 1958, een stijging van ruim 16 pet. De nettowinst steeg tot 351 miljoen gulden tegen 244 miljoen gulden in 1958, een stijging van bijna 44 pet. Voorgesteld wordt een dividend van 16 pet. (14) op de gewone en van 8 pet. (7.6) op de preferente aandelen; daaren boven zal weer een bonusuitke ring in gewone aandelen van 5 pet. worden uitgekeerd op de ge wone aandelen en van 1 pet. op de preferente. gegaan. Zijn verscheiden bete kent een groot verlies voor de voetbalsport en in het bijzonder ook voor NAC. de vereniging, waaraan Verlegh gedurende bijna een halve eeuw zijn beste krach ten heeft gewijd. PRINS BIJ DE GAULLE De Franse president, generaal De Gaulle, heeft maandagavond omstreeks 6 uur prins Bernhard ontvangen. De Prins, die een pri vé bezoek aan Parijs brengt, kwam bij het Elvsée aan in een auto van de ambassade, die hij zelf bestuurde. Bij de ingang van het "ebouw stond een afdeling van de republikeinse garde in groot tenu opgesteld. Het gesprek van de president en de prins heeft 24 minuten ge duurd. Toen prins Bernhard het paleis verliet, werd hij toege juicht door een honderdtal men sen. De prins heeft verder als in- snecteur-generaal van de Neder landse strijdkrachten een bezoek Zo wordt de nieuwe Thaddeuskerk van pastoor Verschuuren in Eindhoven. Duidelijk ziet men de verticale inzwenking in de voorgevel en de horizontale in het platte dak. De licht gekleurde omlijsting van de brede kerkdeuren is een glazen wand, die voor extra lichtval achter in de kerk zorgt. Over licht zal men in deze kerk overigens niet te klagen hebben, want zoals de foto toont, bestaat de zijgevel voor het grootste deel uit een glazen wand. Cliché: Eindhovens Dagblad rwéstjes verdrogen door Purol-poede? A. W. VERLEGH VERONGELUKT Maandagmorgen om elf uur hebben militairen van de duikers- school uit Keizersveer aan „De Kuil", een waterplas langs de rijksweg Breda-Moerdijk, 'onder Prinsenbeek, een auto, met daar- i in het stoffelijk overschot van de 63-jarige Bredanaar A. W. Ver legh, opgehaald. De heer Verlegh, in de Neder landse voetbalwereld bekend als „Rat" Verlegh van NAC, was sinds zaterdagavond j.l. elf uur vermist. Die avond vertrok hij om ongeveer 10 uur uit Den Haag. Hij had tegen vrienden ge zegd zich niet wel te voelen. Hij was niet in Breda aangekomen. Zondagmorgen ontdekte een vis ser aan de oever van „De Kuil", welke zeer diep is, sporen van autobanden, welke leidden van de rijksweg rechtstreeks naar 't water. De Rijkspolitie in Prin senbeek stelde direct een onder zoek in. De gehele middag werd er gedregd. Met zekerheid kon worden aangenomen, dat er een auto onder water lag, maar men slaagde er toen niet in de auto te: lichten. Dat is maandagmorgen wel gelukt. De officier van justi tie, mr. A. v. Overveldt, de com mandant van de Rijkspolitie in het district Breda, politiedeskun digen, bestuursleden van NAC en enkele bekende sportlieden, zoals Kees Rijvers, Bouwmeester en andere NAC-spelers waren bij de berging aanwezig. De auto moet in volle vaart het water in zijn gereden. Het spoor tussen de rijksweg en het water bedroeg 78 meter. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het St. Laurentiusziekenhuis. Met „Rat" Verlegh is een van de verdienstelijke figuren uit de Nederlandse voetbalwereld heen- en pijn weg- wrijven met Hoewel het bouwen van een nieu we kerk wel een moeilijke, maar in ons land gelukkig nog lang geen hopeloze zaak is, schijnt de hoge en eminente patronage van de H. Ju das Thaddeus de helaas nog te weinig bekend hemelse voorspraak in hopeloze zaken daarbij toch wel van een dermate opvallende in vloed te ziin, dat de benodigde pa pieren, bescheiden en tekeningen sneller en succesvoller het officiële ambtelijke aparaat passeren, dan we in ons goede land gewend zijn. Ze ven maanden namelijk nadat kape laan J. F, M. Verschuuren de St. Janparochie te Waalwijk verliet om in Eindhoven de stichting van de 29ste parochie voor te bereiden, zijn de plannen voor de bouw van een nieuwe parochiekerk in het stads deel Woensel reeds zover gevorderd, dat uiterlijk in mei a.s. met de bouw een aanvang zal worden gemaakt. Misschien zou alles toch niet zo voorspoedig zijn gegaan, indien bouwpastoor Verschuuren al zijn pittige energie en voortvarendheid ten spijt niet had besloten om zijn nieuwe parochie onder de schut- se te stellen van de H. Judas Thad deus, aan wie tot nu toe geen enke le parochiekerk in Nederland was toegewijd. Over deze keuze is de grote Apostel wellicht zo verheugd geweest, dat hij met zacht hemels geweld de vele instanties (ook ker kelijke) tot grote spoed en welwil lendheid heeft bewogen. Een tip dus voor bouwpastoors: kies de H. Ju das Thaddeus! FRAAIE ARCHITECTUUR De nieuwe parochie van pastoor Verschuuren is gepland op 4000 ka tholieken. In dit nieuwe stadsdeel zijn reeds 400 woningen gereed ge komen, waarvan er 300 bewoond zijn door katholieke gezinnen. Pastoor Verschuuren, die zelf lid is van het St. Bernulphus-gilde en uit dien hoofde een bijzondere be langstelling heeft voor de moderne kerkenbouw, liet voor het ontwerp van zijn nieuwe kerk zijn keus val len op de jonge Voorburgse archi tect H. M. Koldewey, die ook 't ont werp voor de nieuwe Waalwijkse St. Antoniuskerk heeft gemaakt. Pastoor Verschuuren is een vurig voorstander van de kleinere kerk; niet de oppervlakte van de kerk, maar de sfeer, de intieme vereni ging rond het offeraltaar is het be langrijkste, een visie die bij 't bis dom ook steeds meer veld gaat win nen. Deze opvatting van pastoor Verschuuren heeft er toe geleid dat de Eindhovense Thaddeuskerk van aanvankelijk 1000 is teruggebracht op 830 zitplaatsen. De totale bouw kosten inclusief pastorie zullen rond de 750.000 gulden bedragen. Het ontwerp van architect Kolde wey verrast door zijn architectoni sche vondsten en zijn fraaie estheti sche vormgeving. De voorgevel, die een breedte heeft van 30 meter, ver toont een verticale inzwenking, waarin in het midden van de vlakke wand de brede toegangs deuren zijn geplaatst. Een zelfde in zwenking, maar dan in het horizon tale vlak, vertoont het platte dak. De voorgevel is namelijk 8,5 meter hoog, daalt dan tot 7,5 meter en loopt dan tot aan de achtergevel weer op tot 11 meter. Deze inzwen king, die van voren af gezien ruim voor de helft valt, breekt de strakke symmetrische lijn en geeft aan het geheel een bijzonder levendig en toch voornaam effect. De toren is driekantig. Het onderstuk daarvan maakt deel uit van de ingezwenkte facade, die over de gehele breedte van een luifel is voorzien. Het vloei-oppervlak van de nieu we kerk bedraagt circa 900 m®. De kerk zal vijf bankenrijen bevatten, waai-van er 4 plaats bieden aan 152 gelovigen. De overige van de 830 plaatsen vindt men in de vijfde rij, die voor het Sacramentsaltaar is ge projecteerd. Deze vijfde rij is met opzet groter geprojecteerd, omdat 't in de bedoeling ligt om door de week, wanneer de H.H. Missen min der druk bezocht worden, het Sa cramentsaltaar te gebruiken en de gelovigen in de bankenry daarvoor bijeen te brengen. In de winter komt daar nog bij, dat men alleen deze hoek van de kerk behoeft te verwarmen, door middel van onder de knielbanken aangebrachte ver warmingsbuizen. Opvallend is verder dat de doop vont rechts vooraan in de kerk is geplaatst en daarmee de belangrijke plaats heeft gekregen die het litur gisch verdient. Het zeer ruime priesterkoor van 23 bij 8 meter bevat het hoofdaltaar, met links daarvan de preekstoel en het Sacramentsaltaar en rechts het doopvont. Boven de sacristie, die aan het priesterkoor grenst, zal het zangkoor zijn plaats krijgen. Achter de sacristie bevindt zich een mis dienaarskamer van 11 bii 5 meter, die ook als vergaderzaaltje kan worden gebruikt. SPREKEND GIRONUMMER Voor de zo noodzakelijke finan ciële acties t.b.v. de bouw van de Thaddeuskerk, die de modernste kerk van Eindhoven gaat worden, heeft pastoor Verschuuren van Den Haag wel een heel sprekend giro nummer toegewezen gekregen. Het gironummer van de 29ste Eindho vense parochie is namelijk 29.29.29! Om nooit meer te vergeten! En niet omdat de Waalwijkers hem zullen vergeten, maar om te bereiken dat zij een speciale duit in het zakje zullen doen, komt bouw pastoor Verschuuren met Beloken Pasen naar Waalwijk om daar in zijn vroegere parochie St. Jan een beroep te doen op de vrijgevigheid van de gelovigen. Wie helpen wil, hoeft echter tot zo lang niet te wachten. Ba Een beeld van het interieur van de nieuwe Thaddeuskerk. In het midden het hoofdaltaar; rechts 't doopvont en links de preekstoel en het Sacramentsaltaar. Cliché: Eindhovens Dagblad gebracht aan het NATO hoofd kwartier in Fontainebleau. Hij werd daar ontvangen door de be velhebber van de strijdkrachten in de centrale sector van Europa de Franse generaal Valluy. Te vens waren aanwezig de bevel- hehhers van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in de centrale sector, generaal Speidel, vice-ad- miraal H. Bos en luchtmaar- schalk Broadhurst. Na een ge sprek met deze officieren woon de de prins een receptie bij, die te z'iner ere werd gegeven en waarop Nederlandse officieren en vertegenwoordigers van de andre NATO-landen' aan hem werden voorgesteld. Prins Bernhard heeft in Parijs ook een bijeenkomst bijgewoond van de gouverneurs van de Euro pese Stichting voor de Cultuur, waarvan hij voorzitter is. BLOEDIGE STRIJD IN KONGO In en om Elisabethstad in Belgisch Kongo zijn het afgelo pen weekeinde 13 mensen omge komen bij gevechten tussen aan hangers van dc Canakatpartij en de Nationale Kongolese Bewe ging van Patrice Loemoemba. Honderden mensen raakten ge wond. Van de gewonden moesten er 108 met ernstige kwetsuren in de ziekenhuizen worden opgeno men.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9