waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Uw BRIL van MAAREN's Gemeenteraad WAALWIJK Agenda en pre-adviezen Botore WIJKGEBOUW Wit-Gele Kruis Drunen-Elshout officieel GEOPEND v. MIERLO's BROOD! BRILLEN BRILLEN Burgerij schonk 1 5000.- voor inventaris 'n VAN MAAREN's BRIL MAANDAG 21 MAART 19«0 8öe JAARGANG No. 28 tcho \;\n het Zuióert Uitgever Waal wij kae Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Vergadering van de raad der gemeente Waalwijk te houden op donderdag 24 maart I960 te hal-f acht uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, ge- houend 25 februari 1960. m .1Xu IB. Ij in l_ 2. Ingekomen stukken a. Van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijver heid van 23 februari 1960, nr. 9, tot verdaging beslissing omtrent goedkeuring van het raadsbe sluit van 2 juli 1959 tot ont eigening in het belang der volkshuisvesting van terrei nen ten oosten van de Kloos- terweg. b. Van de gedeputeerde staten goedgekeurde raadsbesluiten. c. Van het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederin dustrie, alhier verslag over 1959. d Van de Stichting „Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstreken", alhier: verslag over 1959. e. Controleverslagen rekenplich- tigen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, deze ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van woningen. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor 't opmaken van een plan tot aanleg van een begraafplaats 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor 't verbeteren van 30 woningen der Besoyense Woningbouw vereniging. 6. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de ver goeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet en ar tikel 34 van het besluit bui tengewoon lager onderwijs 1949 voor het jaar 1960. 7. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de ver goeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet 1920 voor 1960. 8. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge arti kel 72 der lager onderwijswet 1920 voor het inrichten der nieuwe r.k. lagere meisjes school te Besoijen. 9. Voorstel tot aankoop van een grondstrook aan het West einde. 10. Voorstel tot aankoop van on roerend goed aan de Tweede Zeine. 11. Voorstel tot aankoop van on roerend goed aan de Winter dijk te Baardwijk. 12. Voorstel tot aankoop van grond aan de Olympiaweg. 13. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Waalwijk. 14. Voorstel tot aankoop van (rond ten oosten van de loosterweg. gre Kl< 15. Voorstel tot verkoop van bouwterreinen te Besoijen. 16. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Burge meester Smeelelaan. 17. Voorstel tot verkoop van in dustrieterrein aan de Elzen- weg. 18. Voorstel tot verkoop van een gemeentewoning aan de an Assendelftstraat. 19. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 27 dec. 1957 tot verkoop van bouw terrein aan de Kloosterweg. 20. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot vesti ging van het recht van opstal op een terrein aan de Burge meester van der Klokkenlaan ten behoeve van de bouw van een onderstation van het ge meentelijk elektriciteitsbe drijf. 21. Voorstel tot het aanvragen van een subjectieve verho ging van de uitkering uit het gemeentefonds voor 1960. 22. Voorstel tot verhoging van het verzekerd bedrag bij de frauderisico-onderlinge van gemeenten. 23. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 24. Voorstel tot vaststelling van het maximale bedrag tot het welk kasgeld kan worden op genomen in de maanden april en mei 1960. 25. Wijziging begroting. HET ORIGINELE BAKKERSBROOD! Er is geen beter brood denkbaar. Reconstructie 30 woningwet woningen in exploitatie bij de Besoyense Woningbouwvereni ging. De algemene onderhoudstoe- stand van de woningcomplexen I en III, gelegen aan de Besoijense- straat en in exploitatie bij de Be- soijense Woningbouwvereniging, is van dien aard, dat een algehele reconstructie dringend gewenst moet worden geacht om te voor komen, dat deze in totaal 30 wo ningen in een toestand van ver val geraken. Is deze situatie ener zijds veroorzaakt, doordat bij de bouw omstreeks 1920 verkeerde constructies en materialen zijn toegepast, anderzijds is de ver slechtering in de hand gewerkt, omdat door de stijging van het kostenpeil en de ontoereikend heid van de door het Rijk vastge stelde onderhoudsnormen slechts beperkte onderhoudsmiddelen be schikbaar waren. De onderhouds- fondsen van deze beide comple xen bedraggen naar de stand op 1 januari lu59 resp. 177.86 en 1.584.21, zodat 't niet mogelijk is om hieruit de reconstructie- kosten te kwijten. Het bestuur van de genoemde woningbouw vereniging heeft daarom bij schrijven del. 12 december 1958 verzocht om terzake een aanvul lend bouwvoorschot en aanvul lende bijdragen te willen ver strekken, welk voorschot zal af gelost worden in de resterende looptijd van de reeds verstrekte voorschotten. Na goedkeuring van de reconstructieplannen door het Ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid verleent het Rijk krachtens de bijdragen- regeling voor de vóóroorlogse woningbouw een bijdrage van 75 in de (hogere) nadelige ex- ploitatiesaldi van de bedoelde complexen, terwijl de gemeente hiervan 25 voor haar rekening dient te nemen. In nauw overleg met de Pro vinciale Directie van de Volks huisvesting en Bouwnijverheid te 's-Hertogenbosch, is door de dienst van gemeentewerken een bestek met kostenraming van de uit te voeren werkzaamheden op gesteld. Aangezien de reconstructie van deze woningen slechts ten dele een verbetering van de accomo- datie voor de bewoners zal mede brengen, zullen de huurprijzen slechts een geringe correctie ge dogen. Het lijkt b. en w. juist om in dit verband de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid te verzoeken om dc komen de algemene huurverhoging van 20 voor de onderhavige wonin gen eerst na het gereed komen van de reoonstructiewerkzaam- heden te effectueren. Onbewoonbaarverklaring drie woningen. a. Hooisteeg 8; b. Winterdijk nrs. 25 en 50. Wat de woningen Winterdijk 25 en 50 betreft, stellen b. en w. voor om, in afwijking van de des betreffende adviezen van de hoofdingenieur-directeur, de ont- ruirhingstermijn te bepalen op 6 maanden, te rekenen van dc dag waarop de tijd tot voorziening is verstreken of de besluiten tot on bewoonbaarverklaring zijn ge handhaafd, zulks omdat het van wege de huidige woningnood niet aanstonds mogelijk zal zijn aan de betrokken gezinnen andere huisvesting te verschaffen. Ge tracht zal worden binnen de ge stelde termijn van 6 maanden an dere woonruimte voor de betrok ken bewoners beschikbaar te krijgen. Voor de goede orde merken b. en w. op, dat de hierboven onder a genoemde woning inmiddels is ontruimd. In verband hiermede stellen b. en w. voor om dit ter wille van de formaliteit de ontruimingstermijn te bepalen op 1 dag. Voorbereiding aanleg algeme ne begraafplaats. Reeds geruime tijd is de wense lijkheid gebleken, om een nieuwe algemene begraafplaats in onze gemeente aan te leggen. De r.k. kerkhoven van de stads delen Besoijen en St. Antonius- parochie zijn practisch vol, zodat thans noodzakelijk de aanleg van een nieuwe begraafplaats voor bereid moet worden. Bij de opzet van het uitbrei dingsplan Kloosterweg is 'n der gelijke begraafplaats ter grootte van pl.m. 15 ha. gesitueerd aan de Meeldijk ten oosten van de Kloosterweg. Naast het gebod, dat elke ge- begraafplaats moet hebben, zegt dc „Wet op de lijkbezorging" dat een dergelijke begraafplaats een uitgestrektheid moet hebben van minstens tienmaal dc oppervlak te, benodigd voor het vermoede lijk getal der aldaar jaarlijks te begraven lijken en dat zij door een afscheiding van tenminste 2 m. hoog moet worden afgesloten. Voorts moeten op verlangen van het bestuur ener kerkelijke gemeente die geen eigen begraaf plaats bezit, de lijken van de le den dier kerkelijke gemeente in een afzonderlijk, uitsluitend voor hen bestemd gedeelte van de al gemene begraafplaats, kunnen worden begraven en moet ieder zodanig gedeelte een afzonderlij ke ingang hebben, behoudens dat één hoofdingang voor de gehele begraafplaats kan dienen. Alvorens tot aanleg van de be doelde begraafplaats kan worden overgegaan, dienen de navolgen de werkzaamheden te worden verricht 1. inmeten van het terrein; 2. het verrichten van hoogteme tingen; 3. verkenning van de waterstaat kundige toestand van het ter rein en het opnemen van dwarsprofielen; 4. het verrichten van een bodem- kundig onderzoek; 5. het vervaardigen van een plan en het opstellen van een kos- tenbegroting; 6. het opmaken van een inde- lings- en beplantingsplan; 7. het voeren van de terzake no dige besprekingen. Omdat voor de aanleg van een meente tenminste één algemene dergelijke begraafplaats een bc- aaide techniek vereist is, heb- en b. en w. besloten de voorbe reiding van dit plan op tc dragen aan de Nederlandse Heidemij., welke maatschappij reeds in tal van gemeenten begraafplaatsen heeft aangelegd en daarmede de nodige ervaring heeft opgedaan. Onder verwijzing naar de ter inzage liggende begroting voor de vorenbedoelde voorbereidings- kosten, stellen b. en w. voor het terzake benodigde krediet be schikbaar te stellen. ter Verwielstraat in die parochie. Nu dit schoolgebouw praktisch geheel is voltooid, wendt het ge noemd bestuur zich bij schrijven van 21 januari 1960 tot de raad met hel verzoek bedoelde mede werking ex artikel 72 eveneens te willen verlenen voor de aankoop van de nodige klassikale leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de inrichting van het nieuwe ge bouw. Medewerking ex art. 72 der la ger onderwijswet 1920. In de vergadering van 11 aug. 1955 heeft de raad, overeenkom stig de bepalingen van artikel 72 der lager onderwijswet 1920, aan het r.k. kerkbestuur van de pa rochie van de „Onbevlekte Ont vangenis van Maria" alhier, dc gevraagde medewerking verleend ten behoeve van de stichting van een nieuwe zesklassige meisjes school voor bijzonder gewoon la ger onderwijs aan de Burgenxces- Fraude-risico-verzekering. In artikel 170 lid 2 der gemeen tewet is bepaald, dat de raad ver plicht is een regeling vast te stel len omtrent verzekering van de gemeentegelden tegen benade ling door plaatselijke ambtena ren en bedienden of anderen. In verband daarmede neemt de gemeente krachtens besluit van (Ie burgemeester, waarnemende de taak van de raad, van 30 dec. 1941, goedgekeurd 14 januari 1942 G. nr. 646, deel aan de waar- borgingsregeling der „Frauderisi co-Onderlinge van Gemeenten (F.O.G.) te s-Gravenhage en wel momenteel voor 33.000. Gerekend naar het aantal in woners der gemeente per 1 jan. 1960, t.w. 17.419, dient volgens art. 18 van het verzekeringsreglc- ment in dc waarborgingsregeling te worden deelgenomen voor een bedrag minimaal groot 34.000.-, zodat'verhoging van het huidige verzekerde bedrag noodzakelijk is. Het Centraal Bureau voor Ve rificatie en Financiële Adviezen te 's-Gravenhage, aan welk bu reau de externe controle van het financiële beheer en de boekhou ding is opgedragen, heeft b. en w. er op gewezen, dat 't gewenst is om de deelneming hoger te stellen dan het hier genoemde minimum. Door een stijging van het prijspeil en een uitbreiding van de gemeentelijke bemoeiin gen is de geldcirculatie sterk toe genomen. In verband daarmede achten b. en w. 'n verhoging van de deelneming tot een bedrag van 100.000 alleszins reëel en ge motiveerd. De verschuldigde voorschotpremie ondergaat hier door een verhoging van 204. tot 457.—. Met grote vreugde en dankbaarheid heeft j.l. zaterdag de officiële opening van het nieuwe wijkgebouw van de Wit-Gele Kruisvereni ging Drunen-Elshout plaats gehad. Naast de blijdschap en de dank baarheid viel in de woorden der diverse sprekers ook nog een grote waardering te beluisteren voor de prachtige samenwerking tussen de Kruisverenigingen van Drunen en Elshout, welke in dit gebouw gestalte heeft gekregen, alsmede voor de activiteiten van 't bestuur van het Wit-Gele Kruis Drunen-Elshout, voor de medewerking van het kerkbestuur van de Lambertusparochie, van 't gemeentebestuur, het provinciaal bestuur en de provinciale bond van het Wit-Gele Kruis en last but not least voor het prachtige werk dat de Zusters van de II. Carolus Borromeus uit Maastricht sinds 1920 met zoveel liefde en toewijding voor 't Wit-Gele Kruis in Drunen en Elshout hebben verricht. VRUCHTBAAR SAMENSPEL TUSSEN GEESTELIJKE EN WERELDLIJKE OVERHEID EN GEMEENSCHAP De openingsplechtigheid, welke om 3 uur in het nieuwe gebouw plaats had, werd bijgewoond door t bestuur van het W.G.K. Drunen- Elshout, door de Hoogeerw. Heer Deken Rooyackers, door de Zeer- eerwaarde Heer Pastoor Versteeg van Elshout, door ds. Schuurmans, door de heer P. Coppes, lid van Ge deputeerde Staten en secretaris van de Prov. Bond van het Wit-Gele Kruis, door oud-burgemeester Snels, als voorzitter van de cadeau-com missie, door de Eerw. Zusters wijk verpleegsters en verder door tal van genodigden. Door de voorzitter van de feest commissie, de heer v. d. Loo, wer den de aanwezigen welkom geheten en de diverse sprekers ingeleid. De rij van sprekers werd geopend door de voorzitter van het W.G.K. Drunen-Elshout, notaris Schreurs, die dit jaar zijn 25-jarig jubileum als voorzitter van de vereniging her denkt. Notaris Schreurs noemde de opening van 't nieuwe wijkgebouw een mijlpaal in het bestaan van de vereniging. Zij sluit een periode af, maar is tevens de start voor een óók Goedkoop - Sterk - Modern Alle kortingen direct afgetrokken Uw Bril In éón uur klaart EIUI GRATIS I Brillen Vughteritr. 25 Den Bosch nieuw tijdperk. In het kort schetste de voorzitter de uitgroei van de vereniging sinds de oprichting in sept. 1920. Destijds telden de statu ten een 5-tal doelstellingen, momen teel strekt de werkzaamheid van de vereniging zich uit tot een 16-tal activiteiten. Sinds 1934 is het leden tal verdubbeld. In de ontwikkeling van de vereniging noemde notaris Schreurs vooral drie factoren bij zonder belangrijk, te weten: het prachtige en toegewijde werk van de Zusters van de H. Carolus Bor romeus uit Maastricht, met name zuster Edelgarda, zuster Adriani en zuster Hedwig; verder het contact met de leden door het jaarlijks huis bezoek en ten slotte de prettige geest in de bestuursvergaderingen. Ten aanzien van de totstandko ming van het nieuwe wijkgebouw bracht de voorzitter dank aan het bestuur van de Prov. Bond van het W.G.K., aan de Inspectie van de Volksgezondheid, aan het Kerkbe stuur van Drunen, aan het gemeen tebestuur van Drunen, dat de bouw voor een zo belangrijk deel heeft mogelijk gemaakt, aan het Prov. Be stuur, dat een subsidie van 10.000.- toekende, aan het Kinderpostzegel fonds, dat een bedrag van 4000. schonk, aan architect v. Huiten uit Waalwijk en aan de aannemer de firma Schapendonk uit Drunen en verder aan alle bedrijven en de ge hele gemeenschap van Drunen en Elshout. Tenslotte verklaarde nota ris Schreurs het gebouw voor geo pend, waarna door een zoontje van dr. Verhaak de Wit-Gele Kruisvlag aan de vlaggemast gehesen werd. Nadat vervolgens pastoor Ver steeg van Elshout een inleidend woord had gesproken op de inzege ning van het gebouw, waarbij hij zijn erkentelijkheid uitsprak voor de totstandkoming van het gebouw en voor de doeltreffende samenwer king tussen de Kruisverenigingen van Drunen en Elshout, die op 1 januari 1960 tot één grote vereni ging werden samengevoegd, werd de inzegening verricht door Deken Rooyackers. SAMENSPEL Namens het provinciaal bestuur en de provinciale bond van het Wit- Gele Kruis werd het woord gevoerd door het Statenlid, de heer Coppes. Hij zag het gebouw als een resul taat van een goed en vruchtbaar sa menspel tussen geestelijke en we reldlijke overheid en gemeenschap en als een bewijs hoe deze streek van Brabant uit de kluiten aan het groeien is. Evenals enkele weken de commissaris der koningin in onze provincie, mr. dr. Kortmann, tijdens diens bezoek aan de gemeente Dru nen en aan de N.V. Lips, sprak thans ook de heer Coppes prijzende en waarderende woorden, in het bij zonder tot de gemeenschap van Drunen en Elshout, die op zo emi nente wijze in het belang van de volksgezondheid heeft gewerkt. De heer Coppes noemde het nieuwe wijkgebouw fraai en bijzonder doel matig. Het vormt een bewijs dat Drunen zijn tijd heeft verstaan. Na dat spr. de betekenis van het Wit- Gele Kruiswerk nader had belicht en beklemtoond, gaf hij uiting aan zijn bijzondere erkentelijkheid als lid van het provinciaal bestuur en als secretaris van de prov. bond van het W.G.K. voor de samenwerking tussen Drunen en Elshout, voor het werk van Deken Rooyackers, van het gemeentebestuur, van de Eerw. Zusters en in het bijzonder ook voor het pionierswerk van de zilveren voorzitter, notaris Schreurs. „Ik hoop, dat dit gebouw zal mogen strekken tot het geestelijk en licha melijk welzijn van de gemeenschap" zo sprak ten slotte de heer Coppes, die ook de gelukwensen overbracht van dr. Mol, de voorzitter van de prov. bond van het W.G.K., die we gens werkzaamheden elders verhin derd was deze bijeenkomst bij te wonen. Namens 't gemeentebestuur werd het woord gevoerd door loco-burge meester v. Drunen, die het gebouw de kroon noemde op het 25-jarig lei derschap van notaris Schreurs, met welk jubileum hij de voorzitter har telijk geluk wenste, alsmede de heer v. Huiten, die 25 jaar het penning meesterschap bekleedt. Nadat ook de heer v. Drunen woorden van dank had gericht tot allen, die aan de totstandkoming van het gebouw hebben bijgedragen, bood hij na mens het gemeentebestuur een klok aan met de woorden: „Wie de klok in het oog houdt wint de tijd, wie de caritas in praktijk brengt wint de eeuwigheid". Ds. Schuurmans gaf uiting aan de erkentelijkheid en de vreugde van het protestantse volksdeel van de Drunense gemeenschap, want ook voor de protestantse gezinnen doen de wijkverpleegsters veel mooi en goed werk. „Ik hoop, dat Gods ze gen op het bestuur en het werk van de Wit-Gele Kruisvereniging Dru nen-Elshout zal mogen rusten", zo besloot ds, Schuurmans zijn toe spraak. Door middel van een leuk toneel stukje, dat door de oud-Elshoutse onderwijzer, de heer v. d. Brink, ge schreven werd en onder leiding van de heer v. Gerwen op alleraardigste wijze werd opgevoerd door enkele Elshoutse schoolkinderen, werd op symbolische wijze het nieuwe wijk gebouw in gebruik gesteld. Het slot van dit toneelstukje be stond uit de aanbieding van het ca deau van de burgerij, hetgeen ge-

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9