wAALwijkse en UnqstRAAtse couRAnt DRUNEN super Valspar Jjf Suède - iets voor U iets voor mi! ^/jotaVcuicieVen VRIJDAG 25 MAART 1960 83e JAARGANG No. 24 Waalwijkse gemeentebegroting 1960 vermeldt bouw van 3 nieuwe scholen Hogere subsidie voor jeugdraad en sportverenigingen De Waalwijkse gemeentebegroting voor het jaar 1960, die op de gewone dienst een tekort laat zien van f 543.800. - vermeldt de bouw van drie nieuwe scholen, te weten een r.k. 6-klassige jon gens- en meisjesschool in het uitbreidingsplan Baardwijk, een christelijke school voor g.l.o. aan het Oranjeplein en de bouw van een r.k. 6-klassige kleuterschool in het centrum, alsmede de uit breiding van de r.k. bijzondere lagere meisjesschool aan de Loeffstraat. Verder worden hogere subsidiebedragen geraamd voor de plaatselijke jeugdraad en voor de plaatselijke sportvereni gingen, terwijl als nieuw subsidie o.m. is geraamd een bedrag van f 0.60 per deelnemer voor het Jeugdvakantiewerk. HOGERE KAPITAALSLASTEN De oorzaak van de gestegen las ten, aldus de nota van aanbieding, is gelegen in de hogere kapitaalslasten op de diverse hoofdstukken. Wat openbare werken betreft wordt er op gewezen, dat de posten „On derhoud der haven" en „Kosten ge meentereiniging" belangrijk grotere uitgaven vragen dan in 1959, name lijk resp. f 12.000.- en f 10.000.-. Ook het hoofdstuk onderwijs vor dert dit jaar weer aanmerkelijk meer uitgaven dan vorig jaar. Zo vraagt de Nijverheidsschool aan subsidie meer een bedrag van f 48.000. - Ook voor de r.k. Huishoudschool, de Mater Amabilisschool en de r.k. Le vensschool moesten aanmerkelijk ho gere subsidies worden geraamd; voor de Huishoudschool f 10.000.- meer en voor de Levensschool en M.A.- school f 6.700?- meer. Ook de zorg voor de jeugd buiten schoolverband, terwijl voor de eerste maal voor het gemeentelijk sportpark een nadelig saldo van f 49.500.- moest worden geraamd. Door de inwerkingtreding van de Weduwen- en Wezenwet kon het subsidie voor de Gem. Instelling voor Maatschappelijke Zorg f 10.000 lager worden geraamd. Hoewel de ziekenvervoersdienst zich gunstig heeft ontwikkeld kon toch niet aan een klein nadelig saldo van f 1000. - worden ontkomen. GEMEENTEBEDRIJVEN Het batig saldo van het gasbedrijf is geraamd op f 32.350. - (vorig jaar f 17.540.-). Voor elektrici teitsbedrijf is een batig saldo ge raamd van f 116.300.- (vorig jaar f 67.067.-), terwijl ook voor het waterbedrijf een hoger saldo kon worden geraamd, n.l. f 13.800.- (vorig jaar f 10.068.-). Voor het slachthuis moest een nadelig slot ge raamd worden van slechts f 70. De bad- en zweminrichtingen geven een lager nadelig saldo dan vorig jaar f 59.694.- voor 1959, voor 1960 f 48.228.-). Bij de begroting van het woning bedrijf is gerekend op een exploitatie in 1960 van 1300 woongelegenheden en 95 overige ruimten. SUBSIDIES Voor het jaar 1960 zijn enkele nieuwe subsidies geraamd, o.a. een subsidie van f 0.60 per deelnemer voor het Jeugdvakantiewerk. Het subsidie voor de plaatselijke jeugd raad dient verhoogd te worden van f 4000.- tot f 5000.-, aldus de nota van aanbieding, aangezien het aantal leden der jeugdverenigingen belangrijk is toegenomen. Hetzelfde geldt voor de sportverenigingen, van welke verenigingen de juniores zijn aangesloten bij de plaatselijke jeugd- sportraad. Dit subsidie zou verhoogd moeten worden van f 1500 tot f 2000.-. De harmonie St. Crispijn heeft voor dit jaar een subsidie aange vraagd van f 1750.-. Het vorig jaar kreeg zij f 1450.-. B. en W. vinden een verhoging van dit subsi die voorshands niet wenselijk. Door de Waalwijkse Kunstkring is een verhoging van het jaarlijkse sub sidie (f 1250. - aangevraagd. Hoe wel het zeer te betreuren zou zijn, al dus de nota van aanbieding, indien deze culturele vereniging haar acti viteiten zou moeten staken, stellen b. w. zich op het standpunt, dat het niet op de weg der overheid ligt om door verhoging van de bijdrage de nadelen, voortvloeiende uit een ver minderde belangstelling, te compen seren. Voorgesteld wordt dan ook het subsidie van f 1250.- te handha ven. De stand der reserves bedroeg op 1 jan. 1960 f 2.030.938,47, waarin niet is begrepen de onderhouds-re- serve van het woningbedrijf en de zgn. vernieuwingsfondsen, die licht en waterbedrijven hebben gevormd. BUITENGEWONE WERKEN De nota van aanbieding geeft voorts een overzicht van de voor 1960 door de raad reeds goedge keurde werken en van daarnaast nog nieuw geplande buitengewone wer ken. De reeds goedgekeurde werken omvatten voorzieningen aan de ka de langs de prov. weg Waalwijk- Noord; de aankoop van 5000 zand zakken voor de dijkbewaking; de elektriciteitsvoorziening in het ha vengebied; aanleg van een straten- complex in het uitbreidingsplan Waalwijk-Noord; het verlenen van subsidie aan het r.k. Kerkbestuur van de St. Antoniusparochie, ad 20 der stichtingskosten van een nieuwe kerk; de aankoop van een tweede ladderwagen voor de brandweer; het leggen van leidingen voor gas, water en elektriciteit; de aanleg van riole ringen; de herbouw van twee nood woningen aan de Tweede Zeine. Nieuw geplande werken zijn kos ten van voorbereiding van de aanleg van een nieuwe begraafplaats; kos ten van voorbereiding voor de uitvoe ring van diverse plannen, zoals her ziening of verbetering van waterlo pen der gemeente, het wegennet, stichting van recreatieruimten, enz., verder de hiervoor genoemde scho lenbouw; de aankoop van een drie voudige grasmaaimachine en ten slotte een krediet t.b.v. de inrichting van de nieuwe r.k. meisjesschool voor g.l.o. in Besoijen. K.I.-vereniging Drunen en Omstreken. De K.I.-vereniging Drunen en omgeving hield deze week haar algemene jaarvergadering. Bij Drunen en Elshout zijn aangeslo ten .Nieuwkuiik. Vlijmen, Haar steeg, Herpt, Waalwijk, Heusden en Berlicum. Op deze vergade ring werd het hestuur tevens ge machtigd onderhandelingen aan te knopen met de K.I.-verenigin- gen uit Tilburg, Udenhout, Hil- varenbeek en Den Bosch, over 't aangaan van een fusie van al de ze afdelingen. Er bestaat reeds geruime tijd een onderlinge sa- menwerking en een geregeld con tact met deze afdelingen. Bliikens het jaarverslag van de afd. Drunen was 1959 voor de K. I. een rustig jaar. Het ledental liep iets teriig, wat gezien de eco nomische omstandigheden van vele boeren vrij normaal Je noe men is. Het aantal geïnsemineer- de dieren daarentegen steeg in 1959 met 111 en kwam daarmee op 5760. Het drachtigheidsper- centage was 86,7 Het aantal leden bedroeg 749. In het stieren- materiaal kwam weinig verande ring. Op het einde van het jaar waren aanwezig 8 stieren. De stier Leida's Frans werd opge ruimd hiervoor werd aange kocht Trientjes 2 Dirk, afkom stig uit Limburg. De stier Mari a's 4 Hendrik van de afd. Drunen werd op de centrale stierenkeu ring te 's-Bosch uitgeroepen tot kampioen 1959 voor Noord-Bra bant. Hierdoor wist de afd. Dru nen voor de derde maal in ach tereenvolgende jaren met een van haar stieren het kampioen schap te behalen. In verband met de annormale weersgesteldheid werd in de zomer van 1959 geen fokveedag gehouden. In 1959 werden ook de rapporten uitge bracht over de productieverer ving. Uit deze rapporten is zeer duidelijk gebleken dat het moei lijk is naast een goed exterieur ook een goede productieverer ving te hebben. Vooral goede vet- verervers zijn blijkbaar schaars. Als bijzonderheid vermeldt het jaarverslag wel dat de melkop- brengst in deze K.I.-vereniging 't hoogste is. Het financieel verslag vermeldde een 'voordelig saldo van 95.Er werd voor 3800 afgeschreven. De dekgelden werden voor 1960 onveranderd vastgesteld. Besloten werd ook om in 1960 een fokveedag te houden. Dr. Wilmen hield deze avond nog een interessante lezing over de K.l.-methode bij varkens. Jubileum. De heer M. Brok zal op 1 april a.s. de dag herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als bode en voorwerker bij de Polder Hei of Meerdijk te Drunen. Op deze dag zal 's morgens om half elf in de zaal van Gez. Elshout een huldigingsbijeenkomst plaats vinden, waarna een receptie zal worden gehouden van 11-12 uur. Het zal de jubilaris deze dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. R.K. Boerinnenbond DrunenElshout. De Boerinnenbond afd. Dru- nen-Elshout was blijkens het uit gebracht jaarverslag in 1959 op velerlei terrein weer zeer actief. Het ledenaantal bedroeg 211, waarvan 58 jongeren. Er werden in totaal acht bijeenkomsten ge houden, welke zeer goed bezocht werden. Het betrof hier voor- lichtings- en ontspanningsavon den op diverse terreinen. Verder werden een diretal cursussen ge houden, welke ook de belangstel ling van vele leden hadden. In Drunen werd dit jaar de kring-studiedag gehouden. Deel genomen werd aan de kring-be devaart naar 's-Bosch en Elshout, alsmede aan de studieavond te Vught en de jaarlijkse verdie pingsdag. De afdeling jongeren was ook bijzonder actief. Deze nam deel aan de declamatiewed strijd in kring- en in interkring- verband. In de kring werd no. 1 Jeanne Kolmans en in de inter- kring no. 2 Truus Ploegmakers. Men nam ook deel aan de volks zangwedstrijd, waar men goede resultaten boekte. De jonge boe rinnen hielden tevens een actie voor de Stem van Grave, waar voor men 311.bijeen bracht. Op de algemene jaarvergade ring, welke dezer dagen werd ge houden, werden mej. M. Vughts en R. Vissers als bestuursleden herkozen. Bij de jongerenafde ling werd als voorzitster gekozen mej. Cor v. Drunen. Tevens werd op deze jaarvergadering besloten om dit jaar een wedstrijd te hou den in kamerplanten. Mevr. Bekkers hield deze avond nog een inleiding over huiselijke gezelligheid, waarop ook een in teressante discussie volgde. De afd. jongeren, die dezer dagen ook een bijeenkomst had, hield een interessante discussie over: op bezoek gaan en bezoek ont vangen. Op deze avond werd ook de Lourdesreis verloot. De geluk- dige winnaressen waren Truus de Haan en Mien Moonen. Voor deze Lourdesreis werd door de jonge boerinnen middels diverse acties gelden bijeengebracht en dank zij het goede slagen van de ze acties konden twee leden wor den afgevaardigd. Gouden feest S.H.J. De gymnastiek- en atletiekver eniging* SHJ zal zoals bekend op 25 en 26 juni haar gouden be- staansfeest vieren met een groots turnfeest. Op zaterdag 25 juni zal als opening van dit sportfeest een grote turndemonstratie, als mede turnmars worden gehou den, terwijl tevens die dag de keurturnploeg dames en heren in Drunen zal optreden. Op zondag 25 juni ontvangt Drunen pl.m. 200Ó turners en turnsters voor een grootse snortdemonstratie en sportwedstrijden. Met de organi- satie van eén en ander is men reeds druk bezig. Ziekentriduum. Het jaarlijkse ziekentriduum voor Drunen, Elshout en Nieuw- kuijk zal dit jaar weer plaats vin den in Elshout en wel op 17, 18 en 19 mei. De deelname zowel van zieken als ouden van dagen is ieder jaar bijzonder groot. Binnenkort zal ook de jaar lijkse inzameling voor dit zieken triduum worden gehouden. Stille Omgang. Ook dit jaar was de deelname aan de Stille Omgang uit Drunen weer groot. De belangstelling voor deze bedevaart wordt in Drunen en Elshout ieder jaar groter. Er zijn thans plannen ge maakt om middels een spaarsy steem nog meerdere leden voor deze jaarlijkse bedevaart te win nen. Ook wil men dit jaar nog komen tot het houden van een propaganda voorlichtingsavond. S.H.J. atletiek. Zondag 20 maart namen de at leten van SHJ deel aan een trial- meet te Vught, waar zij uitste kende resultaten behaalden. Bij de C junioren werd het SHJ-lid K. v. Horen, die zijn eerste wed strijd liep, met ruime voorsprong le op de afstand 1000 m. Bij de B junioren over een afstand van 2000 m. werd B. v. Loon le, J. v. Delft 2e en H. v. Bokhoven 4e. Bij de A junioren over een af stand van 3Ö00 m. werd J. v. Dru nen 2e. Bij de senioren, die een afstand van 6 km. moesten afleg gen, werd J. v. Bokhoven 5e, A. van Dal 6e en A. Vissers 12e. Zondag a.s. nemen de SHJ-at- leten deel aan de Joe Mann-bos- lopen te Best. Filmjournaal Vlijmen Onenbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op vrijdag 25 maart 1960 des n.m. 7 uur precies ten raadhuize der ge meente. Te behandelen onderwerpen: 1. Beëdiging van het benoemd verklaarde lid van de Raad dezer gemeente, de heer M. J. Pulles. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders: I. tot aankoop: a. van een perceel grond aan de westzijde van de burg. v. d. Venstraat van A. H. v. Stokkum te 's-Hertogenbosch t.b.v. de rea lisering van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom Vlij men; b. van een tweetal op de Mid- delheide gelegen percelen grond van A. v. Heivoort alhier t.b.v. de realisering van het uitbreidings plan „De Vliedberg"; c. van een perceel land op de Middelheide van M. J. van Fa- lier alhier t.b.v. de realisering van het uitbreidingsplan „De Vliedberg". II. tot ruiling van grond met de N.V. H. Mommersteeg's Zaad teelt en Zaadhandel alhier, ten einde uitvoering te kunnen geven aan het uitbreidingsplan „De Vliedberg". 4. Voorstel van b. en w. tot verkoop aan R. Determeijer N.V. te Amsterdam van een perceel grond aan de Parallelweg in het uitbreidingsplan „De Vliedberg" t.b.v. de bouw van een atelier voor bedrijfs-, sport- en uniform- kleding en tropenuitrustingen, alsmede tot het verlenen van het recht van optie op een eveneens aan de Parallelweg gelegen per ceel grond t.b.v. de e.v. uitbrei ding van genoemd atelier. 5. Voorstel van b. en w. tot uitbetaling van een pachtersver goeding aan A. P. L. Kuijs alhier in verband met aangekochte grond van de Erven M. v. Enge len te St. Michielsgestel t.b.v. de realisering van het uitbreidings plan „De Vliedberg". 6. Voorstel van b. en w. tot het nemen van een voorberei- dingsbesluit als bedoeld in arti kel 36, 4e lid van de Woningwet. 7. Voorstel van b. en w. tot het instellen van een vordering tot ontbinding van een 10-tal pachtovereenkomsten en tot ont ruiming van het gepachte. 8. Voorstel van b. en w. tot het verlenen van de nodige ga ranties voor een 4-tal zelfbou wers van een woning in het uit breidingsplan „De Vliedberg". 9. Voorstel van b. en w. tot beschikbaarstelling van een cre- diet groot 30.000.t.b.v. de aanleg van trottoirs en groen stroken langs de Jhr. de la Court- straat. 10. Voorstel van b. en w. tot het beschikbaar stellen van een crediet groot 4500.voor het in orde brengen van 't speelveld aan de St. Catharinastraat en een 2e speelveld en oefenhoek buiten dijks t.b.v. de voetbalvereniging „Vlijmense Boys". 11. Voorstel van b. en w. de Minister van Binnenlandse Za ken te verzoeken, om de algeme ne uitkering uit het gemeente fonds voor het jaar 1960 te ver hogen. 12. Voorstel van b. en w. tot beschikbaarstelling van een cre diet t.b.v. de a.s. bevrijdingsfees ten. 13. Voorstel van b. en w. tot het aangaan van een geldlening groot 255.000— t.b.v. consoli datie van vlottende schuld. 14. Voorstel van b. en w. tot het verlenen van machtiging aan dat College tot het sluiten van kasgeldleningen en het aangaan van rekening-courant-overeen komsten voor het 2e kwartaal 1960. 15. Voorstel van b. en w. tot wijziging van de gemeentebegro ting 1959. 16. Voorstel van b. en w. tot wijziging van de begroting der gemeente en van die van 't grond bedrijf voor het jaar 1960. 17. Verkiezing van een lid van de sportcommissie wegens ver trek naar elders van de heer Th. de Vaan. BINNENLAND STUUR EEN KAART NAAR DE KONINGIN. H. M. de Koningin, bescherm vrouwe van het Nederlands Co mité Vluchtelingen jaar, heeft goedgevonden dat alle Nederlan ders haar persoonlijk een bewijs van hun blijdschap over de be vrijding in i945 zenden. Het nationaal comité heeft hiertoe een bevrijdingskaart ont worpen, voorzien van het adres van de koningin en van de tekst: ,.Op de vijftiende verjaardag van de bevrijding wil ikuwe ma jesteit mijn blijdschap betuigen te leven in een vrij Nederland. Mijn grote dankbaarheid voor de ze vrijheid wil ik graag tegen over uwe majesteit tot uitdruk king brengen in deze gave voor de vluchtelingen, opdat ook mijn dank straks zal doorklinken in de harten van hen, die in dit we- reldvluchtelingenjaar 1960 onze hulp nog zo hard nodig hebben". Het bedrag van de op deze kaart geplakte postzegels komt ten goede aan de vluchtelingen. Met ingang van 4 april verschijnt een serie van twee vluchtelingen- postzegels, één van 12 cent met een toeslag van 8 cent en één van 30 cent met een toeslag van een dubbeltje. Koningin Juliana zal persoon lijk, vermoedelijk op of terstond na 5 mei, de opbrengst van deze manifestatie bekend maken en 't bedrag namens het Nederlandse volk aan het comité overhandi gen. Het is de bedoeling dat met de begonnen na 25 april a.s. verzending van de kaarten wordl DEFENSIEPLAFOND NAAR 1.800 MILJOEN. Het belangrijkste overleg in het kabinet over het nieuwe defen sieplafond is afgesloten. Het pla fond wordt verhoogd tot rond 1800 miljoen gulden. Vóór 1960 was het 1525 miljoen, vermeer derd met een aantal extra-posten tot ruim 1657 miljoen. Op diensttijdverkorting valt weinig te rekenen. VERHOGING PERSONELE- EN GRONDBELASTING IN BE HANDELING. De minister en de staatssecre taris van Financiën hebben de Tweede Kamer in een brief ver zocht de beslissing betreffende de grondbelasitng niet uit te stellen doch thans op zo kort mogelijke termijn zowel het bij haar inge diende voorstel van wet tot wij ziging van de grondbelasting als het voorstel van wet tot wijzi ging van de personele belasting verder te behandelen. Zoals bekend is de behande ling van de voorstellen onlangs uitgesteld op instigatie van de heer Lucas (KVP), die geen ver band zei te zien tussen de voor stellen en de huurverhoging. Hij diende zelfs een amendement in, waarover de regering zich thans heeft beraden met bovengenoemd resultaat. VROUW DOOR HOND DOODGEBETEN. De politie-commissaris van Northvale in de Amerikaanse staat New Jersey heeft zaterdag met een revolverschot een einde gemaakt aan het leven van een vijfjarige Doberman Pincher, die zijn meesteres letterlijk „doodge- kauwd" had. De tollo Y«\n het Zuióen fitgever vVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen koofdredacteur: JAN TIELEN lironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo* U hebt er méér plezier van met lakverf „WOLGABOOTSMAN" Voor ritmeester Alexej Orlow (John Derek) is het een allesbehalve prettige er varing op de vooravond van zijn huwelijk te moeten vernemen, dat zijn vrouw Irina (Dawn Addams) voor de hardhandige ver leidingskunsten van generaal Gorew (Wof- gang Preiss) bezweken is. Hij gaat naar de generaal toe en slaat hem in het bijzijn van officieren neer. De krijgsraad veroor deelt hem tot degradatie. Terwille van Iri na heeft Alexej voor de krijgsraad het mo tief voor zijn daad verzwegen, maar Gorew voelt wel, dat Alexej een voortdurend ge vaar voor hem zal blijven en plaatst hem eigenmachtig over naar het strafkamp Doebrowka. Irina gaat hem daar opzoe ken en samen weten zij te ontvluchten, maar Irina wordt tijdens de vlucht neer geschoten. Alexej wordt geholpen en ver borgen gehouden door Mascha (Eka Mar- tinelli), de dochter van een herbergier. In middels is in Petersburg aan het licht ge komen, waarom Alexej destijds de gene raal heeft neergeslagen. Men wil hem re habiliteren en Gorew wordt van zijn post ontheven. Gorew wil Alexej nu uit de weg ruimen, maar de zaak pakt iets anders uit en een slotte zijn het Alexej en Mascha, die als twee gelukkige en vrije mensen een nieuwe toekomst tegemoet kunnen gaan. Toegang 14 jaar. Zaterdag 8 uur, zondag 5 uur. „DRACULA" Stevige zenuwen moet men hebben voor deze super-griezelfilm, die de vreselijke praktijken en tenslotte de ondergang in beeld brengt van het monster Dracula, een vampier van de ergste soort. Een vampier is een uit de dood herboren wezen, dat zich opnieuw in leven houdt door mense lijk bloed. Op zeer suggestieve wijze, die 6terke zenuwen vraagt, worden in dit film verhaal enkele mensen het slacwhtoffer van dit monster, dat tenslotte zelf overwonnen wordt. Voor de liefhebbers van griezeligheden het neusje van de griezel-zalm, want met alle filmische middelen - en dat zijn er heel wat - is een sfeer geschapen, die de toeschouwer de koude rillingen over de rug doen lopen. Toegang 18 jaar. Zondag en woensdag om 8 uur. Wat staat het goed zo'n apait-J gekleurd, soepel suède jasj,*. i Wat zit het verrukkelijklicht j en luchtig en toch vvinddicht. Ideaal voor het voorjaar en koele dagen in lente en zomer. Tegelijk elegant, gekleed en] vlot-sportief. Komt u onze rijke nieuwe collectie eens bekijken: modieuze model len, leuke nieuwe kleuren, prachtige kwaliteit en populaire prijzen! TILBURGHeuvelstraat 44 -Tel. 04230-23900 iBREDA: Eindstraat 14 - Tel. 01600-31086

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5