Mededeling kalter 1 54. K.N.B.B. District Kaatsheuvel Honderden variaties voor de inrichting van Uw woning ill l 129.- 23 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 APRIL 1960 23 Persoonlijke kampioenschappen hoofdklasse libre 1. B. Dekkers 2. A. v. Wanrooij 3. J. Damen H. Snoeren G. Snoeren P. v. Boxtel C. Netten H. v. Corstanje 0 p. 10 p. 12.75 gem. 8 p. 11.02 gem. 8 p. 10.99 gem. Gp. 9.16 gem. 4 p. 7.70 gem. 2 p. 6.91 gem. 2 p. 5.09 gem. 4.93 gem. A.s. zaterdag worden zowel bij P. v. Dun als in Euphonia de laatste vier partijen gespeeld. De organisatoren hebben het zo ge regeld, dat de laatste partij, wel ke beslissend kan zijn voor het kampioenschap en die wordt ge speeld in Euphonia, één uur la ter aanvangt dan de laatste par tij bij P. v. Dun. De liefhebbers kunnen dan nog van het verloop van die partij getuige zijn. De prijsuitreiking geschiedt dan ook in Euphonia. Pluimvee Slilijï* I LiklilaLt li Lil LU.l-Ji. HET EERSTE PAKJE. De overgangen van het eerste donzige kleed der kuikens tot het voltooide verenpak zijn geleidelijk maar sterk in 't oog lopend. Deze wijzigingen willen we voor dit ogenblik niet nagaan, maar eens letten op het allereerste zachte pakje, dat de kuikens in hun eerste levensdagen dragen en waarmee ze dat aantrekkelijke voorkomen heb ben. We hebben hier dus te letten op kleur en tint, op aftekening en zelfs vorm. Ik herinner me meer malen beginners verontwaardigd of teleurgesteld te hebben gezien, als ze b.v. Zwarte Minorca's verwach ten en bij het uitkomen der eieren heel anders dan zwarte kuikens te zien kregen. Aan het adres van de eieren-leverancier werden dan soms al minder aangename woorden ge uit, die toch beslist onverdiend wa ren. Wat toch is het geval? Meestal zijn de kuikens van volkomen zwarte ouderdieren niet geheel zwart, maar vertonen in hun dons veertjes veel wit, soms zelfs meer wit dan zwart. De meeste kenners uit mijn omgeving zijn het zelfs met mij eens, dat juist die kuikens, wel ke aan de keel, borst, buik en zelfs aan het kopje om de ogen wit heb ben, later het fraaiste zwart wor den. De tweede groep van eenkleurige kuikens zijn de witten. Zuiver wit zijn ze maar hoogst zelden. Het wit heeft een gele tint, maar zeer ver schillend in nuance, het kan zelfs oplopen tot een licht kanarie-geel, ja zelfs nog meer naar matgeel. Vroeger dacht ik wel eens als ik bij mijn Witte Wyandotte-kuikens die verschillende tinten opmerkte, dat die kanariegelen later niet zuiver wit zouden worden, maar dat kwam toch niet zo uit. Toch is bij volwas sen witte Wyandottes het wit anders dan dat van Leghorns, Minorca's of Java-krielen, welke drie laatste va riëteiten een witte kleur hebben, die ik vergelijk met afgeroomde melk, terwijl de Wyandottes prijken met de meer gezellige tint van vol le melk. Maar, zoals reeds gezegd, een groep kuikens van verschillend witte kleur in hun donspakje, groei en vaak later éénkleurig op in de zelfde tint. De witte variëteit met niet-gele benen, b.v. de Orpingtons en de witte Minorca's zijn niet alleen zui verder wit, maar hun beenkleur verschilt opvallend. Deze kleur kan naar het blauwe trekken, maar dat is minder goed; de pootjes behoren dan vleeskleurig te wezen. In model zullen de kleine Orpingtons het van de Minorca's of Hamburgers winnen in bolrondheid, in molligheid. Zoals bekend, hebben Orpingtons, ook de gelen, steeds wit gekleurde benen. Hun kuikens laten dat ook al dadelijk zien; als men de voet zooltjes goed bekijkt, vertonen deze zich nooit geelachtig, maar meer rose. Bij witbenige rassen worden bij 't volwassen worden de benen voort durend blanker en witter. Omge keerd bij de geelbenige neemt de gele kleurstof steeds toe, totdat bij de hennen de leg de gele kleurstof weer doet afnemen en b.v. een witte Wyandotte hen die straf gelegd heeft, veel van haar gele beenkleur heeft verloren. Overigens vertonen Buff-kleurige kuikens allerlei tinten van geel, zelfs tot bruin- of rood achtig geel in hun dons. Het komt i i veel voor dat bij het opgroeien hier en daar een zwart veertje ver schijnt. Dat hindert niets, want ze worden bij het ruien door gele ver vangen en dan nog is een beetje zwart veel meer toelaatbaar dan wit in het buffkleurige pak. Óp dit onderwerp hoop ik later nog eens terug te komen. Enige vragenstellers zal ik een volgend maal antwoorden. Kippenvriend. Land- en tuinbouw TOENAME IN HET GEBRUIK VAN MENGMESTSTOFFEN De laatste tijd is de belangstel ling voor samengestelde mest stoffen bij de boeren en tuinders belangrijk toegenomen. Het is daarom wel nuttig even stil te staan bij dit onderwerp en de verschillende voor- en nade len nog eens af te wegen, vooral omdat ingrijpende veranderingen hebben plaats gevonden op het gebied van de bereiding van mengmeststoffen. In Pernis is een moderne fa briek in bedrijf gesteld, waar de nieuwe Vulcaan- en Algosmeng- mestkorrels volgens een nieuw Amerikaans procédé worden ge maakt en het nitro-fosfo-sulfo- procédé wordt genoemd. Op dit gebied is deze de eerste fabriek in binnen- en buitenland. De stikstof komt in dezemeng- mestkorrels half in nitraat- en half in ammoniakvorm voor ter wijl het fosforzuur ook in twee landbouwkundig actieve vormen aanwezig is, n.l. in water-oplos- I bare vorm en als dubbelkalkfos- faat; de kali is óf chloorkali óf zwavelzure kali. Wat deze mengmestkorrels vooral interessant maakt voor de praktijk, is de priis. Deze blijkt nu zoveel lager gekomen te zijn, dat het verschil in prijs bij aan koop van enkelvoudige meststof fen en van deze nieuwe meng- mest, nog maar gering is. Nu gaat het er maar om, als men van plan is inengmest te strooien, te bekijken, welke stik stof, fosforzuur- en kalisamen stelling wii het beste kunnen ge bruiken. Ook moet er op gelet worden, of een chloorvrije ineng mest nodig is, zoals bij aardappe len, of dat een chloorhoudend en dus goedkopere soort gebruikt kan worden. Wat betreft de samenstellin gen passen deze zich aan de prak tijk aan. Zo is er een ehloorarme soort 12 -f 10 4- 15, die vooral in de tuinderij en op aardappelen kan worden gebruikt. De graslandboer zal belan hebben bij de soort 13 12 waarmede men met éénmaal strooien een welkome aanvulling krijgt naast de graslandbemes ting met stalmest of gier. Voor een normale opbrengst zal een 300 kg. per ba. per snede voldoende zijn; wil men een zeer hoge opbrengst, dan zal 400 tot 500 kg. noodzakelijk zijn. De verhouding 8 12 16 is meer geschikt voor die omstan digheden, waarbij wat minder stikstof en meer kali wenselijk is. De meststof kan dan op ka- libehoeftig grasland of op hooi land uitgestrooid worden. Het zal ook op bouwland van nut kunnen zijn voor granen en bieten. Naast de factor van de lagere prijzen voor dit nieuwe type van inengmest speelt ook de arbeids besparing een belangrijke rol, hetgeen wij in een volgend arti kel zullen uiteenzetten. Voor onze jonge clientele brengt Kalter thans het moderne twen costuum zoals de junior dit wenst. Moderne coupe met schuine zakken en 2 zijsplitten. De pantalon model 1960. Doet uw voordeel bij: Heren- en Jongenskleding Heuvelstraat 24, Tilburg. schoon deze wedstrijd een beetje futloos begon, werd het nog een glansrijke overwinning voor onze Dessers. Dit dank zij de doelvrouwe M. de Jong, die evenals in de voor afgaande wedstrijden ook nu weer liet zien een goede keepster te zijn. WSC bezat goede schutters, maar gelukkig was de verdediging meest al paraat met een keepster om me nige aanval te weren. Een keer viel de bal uit haar handen en dit ver oorzaakte een tegengoal. Zes keer lukte het R. v. Lu die tijdens de competitie de meeste goals op haar naam heeft, door goed samenspel 't doel te passeren. O. v. L. zorgde in deze wedstrijd voor het 7e puntje, zodat gewonnen werd met 71. Het zoveel gezongen liedje van „En DESK is kampioen" werd nu nog eens waar ook. Proficiat dames. Zaterdagavond a.s. wordt dit feit op enigszins feestelijke wijze ge vierd. DESK dames aspiranten junioren. Doordat de aspiranten meisjes van de Handbalver. Dongen uit Dongen niet waren opgekomen, werd er nog een prettige vriendschappelijke wedstrijd tegen elkaar gespeeld. De aspiranten verloren met 42 van de junioren. Zaterdag en zondag werden in café P. van Dun en in Euphonia de eerste partijen gespeeld om het persoonlijk kampioenschap hoofdklasse libre van Kaatsheeuvel. De or ganisatie dezer wedstrijden is toevertrouwd aan de verenigingen K.O.T. en Euphonia. Deelnemers zijn: B. Dekkers (Efteling), A. van Wanrooij (KNA), J. Damen (HGL), H. Snoeren (KOT), G. Snoeren (HKS), P. vanBoxtel (KOT), C. Netten (KTO) en R. van Corstanje (Altijd Raak. Uit het hiernavolgend overzicht blijkt, dat alle spelers tot nu toe vijf partijen hebben gespeeld, en wanneer wij de resultaten daarvan nader bekijken, valt ogenblikkelijk op, dat zich een duidelijke kopgroep heeft geformeerd, wier prestaties tot nu toe heb ben aangetoond, dat zij een klasse apart vormen tegenover de andere candidaten voor de titel. Niet alleen echter de resul taten, ook hun gedegen spelopvatting is daarvan het duidelijkste bewijs. Natuurlijk kwamen ook deze meest serieuze candida ten wel eens tot een minder goede presta tie en tot een voor hen abnormaal lage ge middelden. Maar welke biljarter heeft dat niet in een kampioenschap, waarin, zoals hier in totaal negen partijen moeten worden gespeeld. Zo kwam Jan Damen n enke.e keer tot 'n 6.54, maar daar staan 'n 16.05 en 14.70 tegenover. Ook Antoon van Wan rooij faalde eenmaal met 6.57, maar hij kan ook prat gaan op 'n fantastische 25.- cn 17.85. Alleen Bertus Dekkers toonde zich tot heden de meest constante speler en gaat daardoor dan ook ongeslagen aan de kop van de ranglijst. Wanneer we met hem beginnen, dan blijkt, dat hij tegen de volgende spe'ers de achter hun namen vermelde punten scoorde. R. van Corstanje: 250 pt. 25 brt. 47 h.s. 10.- gem. A. van Wanrooij: 250 pt. 13 brt. 82 h.s. 19.23 gem.; G. Snoeren: 250 pt. 26 brt. 63 h.s. 9.61 gem.; C Netten: 250 pt. 17 brt. 70 h.s. 14.70 gem.; P. van Boxtel: 250 pt. 17 brt. 124 h.s 14.70 gem. Met deze cijfers heeft Dekkers duidelijk zijn visitekaartje gepresenteerd, en vooral de prachtige serie van 124 is een bewijs dat hij niet gauw over zijn toeren raakt en een aanwijzing van zelfbeheersing. Antoon van Wanrooij heeft iets minder constant gespeeld, maar de cijfers waarmee hij overigens voor de dag komt, zijn een duidelijke vingerwijziging, dat met deze knaap allerminst te spotten valt. Men zie maar eens wat hij bereikt tegen H. Snoeren: 250 pt. 14 brt. 62 h.s. 17.85 gem.; G. Snoeren: 250 pt. 10 brt. 127 hs 25.- gem.; B. Dekkers: 102 pt. 13 brt. 60 h.s. 7.84 gem.; R. van Corstanje: 250 pt. 38 brt. 31 h.s. 6.57 gem; C. Netten: 250 pt. 25 brt. 76 h.s. 10- gem. Alleen in de partij tegen B. Dekkers heeft hij het laten zitten, omdat zijn tegenstander al 161 had bereikt, terwijl hij op 10 stond. Alleen 'n serie van 60 bracht daarop enige opleving, maar daarna was hij met 30 pun ten in 7 beurten nergens meer. Gebrek aan moreel? Het was wel jammer, want er zat nog 'n behoorlijke kans in, omdat Dekker9 voor de laatste 12 car. maar liefst zes beur-, ten nodig had. J. Damen heeft ook éénmaal geflaterd tegen G. Snoeren en dat kostte hem dan ook de partij en 2 verliespunten. Voor het overige heeft hij enkele prima partijen ge speeld, maar deze gingen toevallig tegen spelers, die tot de zwakkere broeders gere kend moeten worden. Hem resten nog ont moetingen tegen z'n grootste concurrenten, Dekkers en van Wanrooij, maar daarna houdt hij zijn kansen in eigen hand. Zijn resultaten waren tegen: G. Snoeren 143 pt. 22 brt. 27 h.s. 6.54 gem.; H. Snoeren 250 pt. 28 brt. 333 h.s. 8.92 gem.; C. Netten 250 pt. 15 brt. 76 h.s. 16.66 gem.; P. van Boxtel 250 pt. 22 brt. 83 h.s. 11.36 gem.; R van Corstanje 250 pt. 17 brt. 66 h.s. 14.70 gem H Snoeren heeft goede met minder goe de momenten afgewisseld, hetgeen impli ceert, dat de capaciteiten er inderdaad zijn. Trouwens in het verleden is dit al meerma len gebleken, zodat hij in de laatste par tijen nog wel eens voor een verrassing kan zorgen. Hij speelde met de volgende uitslag tegen: A. van Wanrooij 73 pt. 14 brt. 16 h.9. 5.21 gem.; J. Damen 231 pt. 28 brt. 52 h.s. 8.25 gem.; P. van Boxtel 250 p.t 30 brt. 61 h.s. 8.33 gem; C Netten 250 pt. pt. 19 brt. 58 h.s. 13.15 gem G. Snoeren heeft ook vrij constant ge speeld. Alleen in z'n partij tegen J. Damen zorgde hij voor 'n prachtige prestatie en bezorgde hij z'n tegenstander 'n koude douche, hetgeen voor deze laatste van be slissende invloed kan zijn op het kam pioenschap. Ziehier de verzamelde punten van G. Snoeren tegen: J. Damen 250 pt. 22 brt. 35 h.s. 11.36 gem.; A. van Wanrooij 80 pt. 10 brt. 34 h.s. 8.- gem.; R. van Corstanje 250 pt. 37 brt. 51 h.s. 6.75 gem.; B Dekkers 182 pt. 26 brt. 21 h.s. 7.- gem,; H. Snoeren 116 pt. 19 brt. 23 h.s. 6.10 gem. P. van Boxtel bereikte tot heden een voor hem vrij normaal gemiddelde. Hij kwam met de volgende scores uit de bus: H. Snoeren 200 pt. 30 brt. 25 h.s. 6.66 gem.; C. Netten 229 pt. 35 brt. 30 h.s. 6.54 gem.; J. Damen 92 pt. 22 brt. 22 h.s. 4.18 gem.; R. van Corstanje 250 pt. 31 brt. 24 h.s. 8.04 gem.; B. Dekkers 163 pt. 17 brt. 29 h.s. 9.58 gem. C Netten doet dapper mee, maar ook voor hem is het vechten tegen de bierkaai. Men zie daarvoor zijn partijen tegen: J. Damen 99 pt. 15 brt. 17 h.s. 6.60 gem.; P. van Boxtel 250 pt. 35 brt. 77 h.6. 7.14 gem.; H. Snoeren 105 pt. 24 brt. 23 h.s. 4.37 gem.; B. Dekkers 75 pt. 17 brt. 19 h.s. 4.41 gem.; A van Wanrooij 62 pt. 25 brt. 12 h.s. 2.48 gem. zDie serie van 77 is overigens wel een be wijs, dat plankenkoorts aan deze nestor van het gezelschap vreemd is, dat het wel in zit, maar niet altijd uit komt En als laatste van dit elite-gezelschap R. van Corstanje. Hij behaalde tegen B. Dekkers 140 pt. 25 brt. 35 h.s. 5.6ó gem.; G. Snoeren 203 pt. 37 brt. 26 h.s. 5.48 gem.; A. van Wanrooij 120 pt. 38 brt. 17 h.s. 3.15 gem.; P. van Botel 172 pt. 31 brt. 36 h.s. 5.54 gem.; J Damen 95 pt. 17 brt. 24 h.s. 5.58 gem. kunnen voelen, dat de eieren waarin geen eigen warmte meer wordt geproduceerd, meer warmte van haar vergen om op broedtemperatuur te blijven, m.a.w. onpret tig koud voor haar aanvoelen. Hiervoor pleit, dat alle gevallen van er af lopen door onweer, die mij ter ore zijn gekomen, in de laatste periode van de broedtijd, dus enige dagen voor het uitkomen, plaats vonden; dan produceren de eieren de meeste warmte, en is de, verandering hierin door afsterven van het kuiken het grootst en het best bemerkbaar door de kip. Wel ken ik gevallen, waarin de kip ver over de drie weken op het nest vol met afgestorven eieren bleef zitten; mogelijk zijn in zo'n geval de eieren voor de elide dag reeds dood gegaan.,.". Via de Nieuwe Dockumer Courant be reikt mij een vraag van Mevr. G. P. de J. te Wde kippen leggen vaak een ei met dunne schaal, pikken ze kapot en smul len ze op. Ze krijgen voldoende grit en lo pen bij goed weer regelmatig een tijdje buiten... Het euvel kan verschillende oor zaken hebben. Bij jonge hennen werken de kalkkliertjes soms nog onvoldoende, waar door dan windeieren worden gelegd; dit gebrek gaat soms van zelf over. Verder wordt er soms een ontsteking van de eilei der gevonden, die veroorzaakt wordt door wormen. De hoenders worden ziek, doordat ze besmette slakjes eten. Men moet in de eerste plaats zorgen voor zuiver drinkwa ter uit pomp of waterleiding, doch nimmer uit sloten of kolken. Het mengen van een weinig levertraan, wil ook wel eens helpen, n.l. door het weekvoer (af en toe). Het is ook mogelijk, dat de dieren te vet zijn. Vooral veel groenvoer geven en beweging. Tegen het opeten van eieren kan de vol gende proef genomen worden Een vers ei blaast of zuigt men leeg en vult het daar na half met wit zand en giet er vervolgens wat créoline in. Dat vocht trekt in het zand. Nu plakt men postzegelrandjes over de openingen en legt het ei onder het bereik van de misdadigsters. Dit middel heb ik meermalen met succes op mijn dieren toe gepast. Ik wens U veel succes. Mevrouw C. J. M. de R. den Haag. U heeft goed onthouden, dat ik eens over honden advies heb gegeven. Inderdaad heb ik veel rashonden gefokt, maar deze ru briek geldt voor pluimveehouders. Toch wil ik U de ernstige raad geven vooral een dierenarts te raadplegen. Een ooront steking bij een van Uw dieren mag niet met een kwakzalvers-middeltje behandeld worden. Het zou het dier veel last en pijn kunnen veroorzaken. Een dierenarts is des kundig en kan dit euvel vermoedelijk wel herstellen. KIPPENVRIEND. jse'"""" --wr*5 *."scav Onderstaand artikel las ik in een oud (opgeheven) pluimveeblad, ondertekend door J. v. Bork. Ik neem het over in de nieuwe spelling. Het mislukken van broedsels door onweer. „De kippen zijn dit jaar erg laat broeds geworden en zij, die zo gelukkig waren vroeg in april al een kip te kunnen zetten, hebben veelal de tegenvaller gehad, zoals meerdere kippcnliefhebbers mij zijn komen vertellen, dat de zittende hennen door de hevige voorjaarsonweders het nest in de steek hebben gelaten en van de eieren af gelopen zijn. Laten wij aannemen, dat het onweer werkelijk de oorzaak is geweest, dan kunnen wij de volgende vragen stellen: Is de kip geschrokken door de plotselinge donderslag, zózeer zelfs geschrokken, dat zij niet alléén opgestaan is, maar feitelijk broeds-af is geworden en niet te bewegen is om weer te gaan zitten? Of heeft het on weer, hetzij de hevige trillingstoestand waarin de lucht verkeert na de slag, hetzij de elektrisch geladen toestand van de at mosfeer de eieren gedood en heeft de kip geen lust gehad om de afgestorven eieren te blijven broeden? In dit geval moeten wij haar het vermogen toekennen bewust te worden van de verandering in de eieren; of heeft het raadselachtige broedinstinkt haar er toe bewogen van een verdere, nutteloze bcbroeding af te zien? 't Lijkt mij niet onmogelijk, dat zij zou mriW Dus ook die ENE variatie die net past in Uw interieur! V D biedt U een verheugend grote keuze Voortreffelijke meubels tegen even verheugend voordelige prijzen. Met deze originele teak meubelen kunt U Uw woning naar Scandinavische trant inrichten. Elegant en praktisch dressoir, met schuifdeurkastjes en laden in vakken verdeeld. 170 cm. AwW» Sierlijke en handige tafel, 110 x 80 cm., met aanschuifblad 138.- Solide prettig zittende stoel. Met schuimrubber zitting en moderne bekle ding, in diverse kleuren 58.- Hetzelfde type stoel, met m mooie biezen zitting Een ideaal bergmeubel, met ongelofelijk veel ruimte, dat zijn elegance AdtA behouden heeft. 135 cm. Moderne fauteuil, met nylon bekleding In diverse mooie effen kleuren paar keuze. Elegant en zeer •comfortabel model Prettige, praktische salontafel, maat 120x48, dus royaal van afmeting, licht en makkelijk te verplaatsen 8750 DEN BOSCH EINDHOVEN - TILBURG - HELMOND

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 15