wAALwrjkse en LanqstRAAtse couRAnt WAALWIJK U en het verkennen nu FILMJOURNAAL Luxor Musis Sacrum A. H. Mulders-Sars "Drogisterij MS OCH Voor luxe touringcars van 8 tot 48 personen MUSA EXPRESS WAALWIJK GARAGE VAN MOSSEL ALGEMENE LEDENVERGADE RING „HET GROENE KRUIS". Geslaagde Ouderavond Andreas Zijlmansgroep VERHUUR 83e JAARGANG No. 26 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo' ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 3 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 2 en zondag 3 april 1960 Arts: Dr. v. Rooij. Apotheek: Nijman. Tel. 3071, Grotestraat 327, Waalwijk N. H. KERK WAALWIJK Zondag 3 april 1960 (6e Lijdenszondag). 10 uur: Ds. L. Schellevis. Bediening Heilige Doop. Extra collecte Pastoriebouw. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 3 april 1960 10 uur v.m. Ds. J. Vink. Bediening H. Doop. 6.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. In beide diensten extra collec te voor de kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 3 april 1960 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. GEREFORMEERDE KERK Zondag 3 april 1960 5 uur: Dienst in Willem van Oranje College: Ds. v. d. Meulen. ST. CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Zaterdags: 16.00 uur17.00 uur Zondags: 12.00 uur13.00 uur MM naar Stationsstraat 97 Tel. 2051 REPATRIANTEN-FESTIJN. De oprichting van een repatrianten- vereniging voor Waalwijk en Om streken is een feit geworden. Zater dag j.l. werd des avonds een èntree gemaakt, die klonk als een klok! In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter, de heer van Hees been, de ontwikkelingen die zich hebben voorgedaan vanaf de tot standkoming van de R.T.C.-over eenkomst en de daarop opeenvolgen de gevolgen van repatriëring onzer landgenoten, de Indische-Nederlan- ders. Een gevoel van leegte en een zaamheid bleef hen bij, waardoor de drang naar ontspanning, mede door de groei van deze gemeenschap, be grijpelijk groter wordt. Het hoofd doel dezer vereniging is daarom be doeld, de verbroedering mèt en opne ming in de bevolking van Waalwijk en Omstreken te bevorderen. De heer Croux, in zijn kwaliteit van secreta ris, dankte namens de gerepatrieer- den de voorzitter voor zijn kernach tige, bezielende woorden en spoorde de gerepatrieerden aan, hieraan spontaan volle medewerking te ver lenen. Na eveneens dank te hebben gebracht aan alle medewerkers(sters), die deze avond geheel belangeloos 't hunne hebben bijgedragen, werd on der zijn leiding overgegaan tot het eigenlijke festijn een Lotto-prijzen- WAALWIJK TEL. 04160-2519 nader worden bekend gemaakt. De vele aanlokkelijke prijzen maakten 't mogelijk dat alle aanwezigen niet zonder prijzen naar huis behoefden te gaan. Dat deze avond geslaagd mag worden genoemd, getuige het feit, dat de voorzitter tot teleurstelling van de aanwezigen, tenslotte het einde moest aankondigen. Een einde van het cir- cus-Croux, zoals terecht in de wan delgangen de opmerking luidde! Al met al een prettige avond, die, naar wij vernamen, maandelijks zal worden georganiseerd. Oj) 5 april a.s. zal de afdeling Waalwijk van „Het Groene Kruis" in de nieuwe muziekzaal van het Willem van Oranje Col lege haar algemene ledenverga dering houden. De zaal is be reikbaar via de oostelijke zij-in gang van het gebouw. Aan de orde zullen komen de jaarver slagen van secretaris en pen ningmeester en de verkiezing van een bestuurslid, dat als pen ningmeester de heer Bonis zal vervangen. De heer J. L. Cové alhier heeft zich bereid ver klaard, na goedkeuring van de ledenvergadering, deze functie op zich te nemen. Daar de heer Bonis bestuurslid blijft, heeft de heer Muvs zich bereid verklaard, na jarenlange dienst, uit het be stuur te treden. De aftredende leden Treffers, Bonis en mevr. Schouten stellen zich herkies baar. Na het huishoudelijk gedeelte zal een tweetal films worden vertoond, n.l. „De weg naar het welzijn" en de Unicef-film „Drie van onze kinderen". VAN WAALWIJK NAAR DE KEI-EILANDEN. Zuster Tarcisius Bogaers verpleegt 40 jaar melaatsen. Als een 40-jarig dienstverband op een schoenfabriek als een bijzondere prestatie beschouwd mag worden, wat dan te zeggen van een 40-jarig jubi leum als melaatsen-verpleegster? Formidabel zonder meer! Een dergelijk jubileum herdenkt Zuster Tarcisius Bogaers van de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart, die in 1920 vanuit Waal wijk naar de Kei-eilanden vertrok om daar als verpleegster te gaan werken onder de melaatsen. Een prestatie waarvan wij ons hier geen voorstel ling kunnen vormen, voortgevloeid uit een liefde voor de naaste, die stil maakt. Voor vele Waalwijkers is Zuster Tarcisius Bogaers geen onbekende. Toen de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart zich in 1911 in Waalwijk (aan de le Zeine) kwamen vestigen, was dit Tilburgse meisje de eerste postulante in Nederland. Na haar intrede in de congregatie bleef Zuster Tarcisius Bogaers tot 1920 als ziekenverpleegster in Waalwijk werkzaam en maakte zich in deze functie vele goede vrienden en tijdens haar vacanties in Nederland is zij dan ook altijd het liefst in Waalwijk ge weest. De met zoveel zorg en liefde door Zuster Tarcisius opgebouwde melaat- senzorg op Klein-Kei werd door de Japanse bezetting van 1942- 1945 geheel vernietigd. De zusters werden gevangen gezet en de melaatsen ge transporteerd naar een eiland waar de meesten ten gevolge van het af schuwelijke klimaat omkwamen. Na de bevrijding begon Zuster Tarcisius echter opnieuw en thans is de lepro zerie van Langgur befaamd in geheel Indonesië en staat in Djakarta uit stekend aangeschreven. Op 25 april wordt Zuster Tarcisius Bogaers 68 jaar. Aan pensioen denkt ze niet en naar Nederland terugkeren doet ze ook liever niet. De melaatsen zijn haar broers en zusters geworden. Ze wil sterven waar ze geleefd heeft, in Langgur. Vele Waalwijkers, die Zuster Tar cisius Bogaers gekend hebben en wel licht ook anderen, zullen haar ter ge legenheid van haar jubileum iets wil len geven. Er is in Langgur grote be hoefte aan kleding voor de melaat sen, terwijl voor haar persoonlijk ge bruik voedselpakketjes welkom zijn, o.a. tropen-bestendige blikjes vlees. Geld is natuurlijk ook bijzonder wel kom. Men kan zijn gaven bezorgen aan het klooster van de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart, le Zei ne 7, en bij mej. N. Schoemans, St. Antoniusstraat 19 k. ST. AMBROSIUSGILDE BAARDWIJK Op 27 maart 1960 heeft het gil de de wintercompetitie gesloten, waarbij de wisselbcker voor de tweede maal in het bezit kwam van L. van Huiten. De punten- stand was als volgt: No. 1 L. van Hul ten met 461 punten; 2 Bertus Kleijberg, 460 punten met steunserie van 59 punten; 3 Jan Bijnen 460 punten; 4 Wouter Pullens 459 pt.5 Ger. v. Heesbeen 456 pt.; 6 Sjef van Huiten 451 pt.; 7 Henk Pullens 450 pt.: 8 Jan v. Woensel 445 pt.; 9 M. Heeren 442 pt.; 10 J. Baij- ens 441 pt.; 11 J. v. Nooij 423 pt.; 12 H. de Jong 394 pt.13 J. van Leijden 393 pt.; 14 Fr. van Tuijl 271 pt. AUTO-EN KOPEER WAGEN- MM* avond. Met gulle hand werden de prijzen verspeeld, terwijl de stem ming met het verstrijken van de avond, door de royalere geste van be stuurszijde, een ontembaar enthousi asme bereikte. De tractatie en de no dige bakskes leut mogen niet onver meld blijven. Tussen de bedrijven door werden meerdere activiteiten be sproken, welke per convocaties nog Onder deze titel hield Commis saris J. Wygerinck van het Buiten centrum St. Walric te Overasselt een lezing voor de ouders van de leden van de Andreas Zijlmans Groep. De ze ouder-contactavond vond plaats j.l. maandag in de achterzaal van Hotel Verwiel. Om ca. 8 uur opende de groeps leider de heer Mich. Hooijmaaijer deze avond, waarna hij de ouders welkom heette. De groepsleider sprak er zijn vreugde over uit, dat een be hoorlijk aantal ouders gehoor had gegeven aan de oproep om deze avond bij te wonen. Door deze con tacten zou de band tussen ouders en leiders hechter worden en meer be grip gekweekt worden voor eikaars moeilijkheden. „Het spel van ver kennen is voor buitenstaanders een mysterieus spel", aldus de groeps leider. „En daarom is het zo belang rijk, dat onze ouders zich in dit spel verdiepen om te weten wat hun jon gen in dit spel vindt." Na deze inlei ding gaf de groepsleider het woord aan de spreker van die avond de heer J. Wygerinck. Commissaris Wygerinck schetste op de eerste plaats de taak van de ouders, vandaar de titel „U (ouders) en het Verkennen Nu." Hij groepeerde de jeugd in diver se leeftijdgroepen en gaf een duide lijke uiteenzetting hoe de jongen zich tijdens die periode gedraagt naar li chamelijke en geestelijke ontwikke ling. „Een belangrijk deel van de ont wikkeling van de jongen is het spel", aldus de heer Wygerinck. „Naast de school heeft de jongen tijd nodig om te kunnen spelen. Dit is tegen woordig helaas te weinig mogelijk." Spr. schetste het spel als een iets scheppen uit niets, een creatie. De ene dag waant hij zich een indiaan en speelt met verentooi, een indianen - spel, de andere dag wil hij door een toevallige ontmoeting met heeroom, missionaris zijn. Later ziet de jongen in diverse beroepen zijn held. Voor hem is de cowboy bijv. de grote man. De kerel, die deugden van ridderlijkheid, stoerheid, trouw enz. zich eigen heeft gemaakt. Zo kwam de spr. op het verkennen terecht. „Want wat is de wet van de verken ner meer als het beoefenen van de ridderlijkheid, eerlijkheid, trouw enz.!" De heer Wygerinck sprak over het vormen van de patrouilles, ont staan uit een vriendenclub van 6-8 jongens en vertelde de ouders, dat de patrouilles bij hen thuis hoorden. Daar moesten zij gelegenheid hebben om als vriendenclub samen te zijn. Het welpenspel verklaarde hij hen in al zijn natuurlijkheid. „Het kind wil spelen in zijn fantasie en daarom koos Baden Powell het Jungleboek van de bekende schrijver Richard Kipling. In dit spel is de jongen een welp, een jonge wolf en leeft hij in de sprookjeswereld, de jungle. Tot hij plotseling, en dit kan zeer plotse ling zijn, iets meer gaat ontdekken. Commissaris Wygerinck nam hier voor een zeer treffend voorbeeld. Tij dens c::. de horderoep riep ineens een der welpen „Akela heeft een rok aan". Hij ontdekte dat akela een vrouw was en niet zoals eerder in zijn fantasie, de oude Wolf. Dan is het hoog tijd, dat zo'n jongens verken ner wordt. Zo besprak de heer Wy gerinck alle fasen van het verkennen van welp tot voortrekker. Vooral legde hij er de nadruk op, dat het spel v&n verkennen niet een hobby is van enkele leiders en leidsters uit de parochie, maar op de eerste plaats een zaak van de ouders. Spr. haalde een voorbeeld aan uit Amerika. „In Amerika zorgen de ouders eerst, dat het materiaal bij elkaar komt, dat er een gebouw is en dan gaan ze kijken of zij de beste kerel uit de parochie kunnen vinden om hem te vragen als leider van hun jongens". Helaas wordt het spel hier nog te vaak in stitutioneel gezien, als een soort be nen en vrouwen in een apenpakje dan waarplaats voor kinderen, waar man- nog zo gek zijn om de leiding over te nemen. Nee U moet de leiders zien als gelijkwaardige partners en als U dat niet kunt, dan is het Uw zaak, dat U voor Uw jongens betere personen vindt. Het moet ook niet nodig zijn, dat de leiders en leidsters bij de bakker en slager, die er vanwege de klandi zie niet onderuit kan, de nodige gel den bij elkaar schooien. Het is op de eerste plaats nodig, dat de ouders zorgen, dat de hopman beschikt over het nodige materiaal. In een dankwoord sprak de groeps leider zijn vreugde uit, dat de heer Wygerinck zulk een duidelijke uit eenzetting aan de ouders had gege ven. Hij zag de taak van de leiders en leidsters aanzienlijk verlicht wanneer dit was te verwezenlijken. Hij prees zich gelukkig nu niet meer zoveel bellen in te hoeven druk ken om de nodige gelden op te halen. Hij verheugde zich al in het feit, dat de moeders van de verkenners het hoofdkwartier zouden schoonmaken en dat de taak van het groepscomité aanmerkelijk verlicht zou worden door de materiele steun van de zijde der ouders. Na de lezing van de heer Wyge rinck hield men een half uur pauze, welke tijd veraangenaamd werd door de muziek van de voortrekkersband der Paul Krugerstam. Na de pauze kreeg men ruimschoots de gelegen heid om Commisaris Wygerinck vra gen te stellen, waar dan ook gaame gebruik van werd gemaakt. Zo werd voor de ouders van de welpen en ver kenners en voortrekkers van de An dreas Zijlmans-groep een goede con tactavond gehouden. Jammer, dat er nog verschillende ouders op een zo'n leerzame avond verstek lieten gaan. Het ging immers toch om hun jon gen „HET MEISJE IN DE TIJGERKOOI" Een film uit de wereld van het circus-variété met zijn oogverblin dende schittering en klatergoud, maar ook met zijn dodelijke sensa tie. Hoofdpersonen in dit spectacu laire filmverhaal zijn de beroemde en gevreesde doempteur Ruda (Ger hard Riedmann) en het danseresje Beatrice (Margit Nünke). Alle vrou wen zijn verliefd op de knappe Ru- da, maar hij vergeet ze allemaal weer even snel, ook de knappe Bea trice. Als Ruda niet alleen haar, maar ook de circus-exploitant in de steek laat, wordt zijn plaats ingeno men door de dompteur Cavalii Hoeveel het er zijn weet ik natuur lijk niet, maar ik zou ze niet graag allemaal de kost geven, de Waalwijk- se meisjes, die nu al dagen lang dro men van een succesvolle filmcarrière. Enerzijds is dit wel begrijpelijk, want per slot van rekening waren Sophia horen, Cina Lollobrigida en joffer B.B. ook maar heel gewone meisjes voordat hun foto's bij miljoenen te gelijk de wereld over gingen om van Shanghai tot San Francisco boven de bedjes van talloze teenagers en sol daten geprikt te worden. En als het om mooie meisjes gaat, ochdan hoeft Nederland voor Italië en Frankrijk niet onder te doen. Eén wandeling door een zaterdagavondse Grotestraat en men komt ze bij tien tallen tegen, de duplicaten van So phie, Gina en B.B. En waarom zou een Waalwijks meisje het niet kun nen brengen tot een gr oen-marmeren badkamer met gouden kranen en een witte telefoon naast de beddekoets? Een kwestie van kansen, een vlot jurkje, een handige impressario en wat royaal fotomateriaal. Een pittige persconferentie doet de rest. Anderzijds zou ik toch ook wel de aandacht willen vestigen op de keer zijde van deze gouden medaille. Over de talloze meisjes, voor wie de film een grote desillusie is geworden, leest men nooit iets en hun aantal is vele malen groter dan dat der ster ren en sterretjes. De filmwereld is niet zo rooskleurig als men ons in technicolor wil doen geloven. De roem is er veel schaarser dan de tra nen en het zijn eerder de sterke dan de mooie benen die er de weelde kunnen dragen. Daarom is, geloof ik, bij alle vreugde over de Waalwijkse film plannen een waarschuwing wel op haar plaats. Enthousiast cineast als hij is gaat de heer Yves Saint George de zaken groot aanpakken, hetgeen begrijpelijk is, omdat er van 10 km film tenslotte altijd maar 2,5 km overblijft. Deze grootse aanpak zou echter bij vele meisjes verkeerde ver wachtingen kunnen wekken en daar om zou ik er de aandacht op willen vestigen dat het hier gaat om een folkloristische documentaire, waarin een lief en knap gezichtje uiteraard wel welkom maar geen hoofdzaak is. Volksverhalen gaat de Bemelux ver filmen en daarbij gaat het meer om markante typen dan om glamourgirls. Stuur daarom dan ook geen pin-up plaatjes in, maar een warme natuur lijke foto, dan hebt u m.i. de beste kansen. Overigens sta ik wel wat sceptisch tegenover al deze plannen van de Bemelux-filmmaatschappij. Ik vraag me namelijk af of deze hele opzet, ivaarmee toch een behoorlijk kapi taal gemoeid zal zijn, wel in de juiste verhouding staat tot de resultaten, m.a.w. biedt het Waalwijkse volks leven wel voldoende stof voor een documentaire van enige allure? Dit is geen zwartkijkerij, maar een ge gronde vrees, omdat de Bemelux niet de eerste maatschappij is, die plotse ling met de noorderzon vertrokken is, na eerst enorme onkosten te hebben gemaakt bij overheid'en bedrijfsleven. En wie betaalt in dergelijke gevallen het gelag(ch)? We moeten natuurlijk blij zijn dat Waalwijk door deze film een waar devolle publiciteit gaat krijgen, maar anderzijds zal de overheid er toch goed aan doen om de zaak eerst eens terdege te onderzoeken.2 Aan gedu peerde zakenmensen en teleurgestel de meisjes hebben we echt geen be hoefte. In een gezellig babbeltje heeft de heer Bertstra mij medegedeeld, dat de speelsters en spelers f 30. - per op namedag zullen ontvangen. Dit mag dan 'enerzijds een bescheiden hono rarium zijn, anderzijds blijkt daaruit toch ook weer dat de Bemelux haar financiële middelen op verantwoorde ivijze besteedt, hetgeen ons toch wel het nodige vertrouwen moet geven. Maar het allermooiste zou toch wel zijn, indien de snorrende film camera's en de enorme Jupiterlam- pen een Waalwijks sterretje zouden ontdekken een eenvoudig, onge kunsteld meiske, met het hart op de rechte plaats, dat we dant wie weet, over enkele jaren zullen kunnen be groeten in haar eerste grote speel film Bittere Looistof". Denkt u er wel om, na vandaag worden door de Bemelux-filmmaat schappij geen foto's en verhalen meer aangenomen. (Charly Baumann, leerling van de bekende temmerschool Klant te Valkenburg). Om Cavalli's nummer een speciale attractie te geven, wordt Beatrice als danseres aan het nummer toegevoegd; zii danst in de kooi onder de tijgers door. Aan dit nummer komt echter plotseling een einde, wanneer Cavalii door een der tijgers wordt gedood. Beatrice wordt dan de partner van de mysterieuze kunstschutter Cameron (Willy Bir- gel), van wie het verhaal gaat dat hij enkele iaren geleden zijn part ner neerschoot, omdat het meisje terug wilde naar haar man, de mu zikale clown Dody. Cameron raakt verliefd op Beatrice en wil haar tot elke prijs behouden, ook wanneer Ruda weer in het circus terugkeert in gezelschap van Dody, die daar mee zijn laatste kans krijgt. Came ron gaat zelfs zover, dat hij Ruda's tijgers door „doping" ongeschikt voor optreden tracht te maken, maar ten slotte wordt hij toch ontmas kerd. Het slot van de film is een sensationeel dressuurnummer van van Ruda met Beatrice als danseres. Ruda en Beatrice hebben elkaar dan toch voorgoed gevonden. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „DE GROTE JAZZ-COCKTAIL" De titel van deze film laat al wei nig meer te raden over: jazz van 't begin tot het eind en alle rockende en swingende teenagers zullen aan deze overdaad van geluid dan ook hun hart kunnen ophalen. De film acteurs hebben geen van alle grote namen, maar de jongens die voor de muziek zorgen, zijn allemaal best sellers. Hier een paar namen: Geor ge Shearing, The Diamonds, Fats Domino, The Four Aces, The Mills Brothers, Harry James, Freddy Mar tin, Russ Morgan en vele anderen. Rond al deze muziek is een verhaal tje gebouwd dat er minder toe doet. Een film die het best zal doen. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. „ANALYSE VAN EEN MOORD" Tot de beste films welke 1959 heeft opgeleverd, behoort zonder twijfel „Analyse van een moord" van Otto Preminger. Uitzonderlijk knap camerawerk, briljante typerin gen en flitsende dialogen maken de ze film tot een uitermate boeiend en opwindend geheel. Het verhaal behandelt het proces tegen luitenant Manion, die de ho teleigenaar Quill heeft doodgescho ten, omdat deze zijn vrouw heeft aangerand. Manion (Ben Gazzara) meent, dat de moord hem zal ver geven worden, omdat hij de eer van zijn vrouw wreekte, maar zijn ad vocaat, Paul Biegler (James Ste wart), weet dat deze ongeschreven wet in de rechtszaal niet wordt er kend. Hij neemt de verdediging op zich, omdat hij uit Manion's verslag van de moord de indruk krijgt dat de man misschien tijdelijk ontoere kenbaar was. Het wordt een vlijm scherp en meedogenloos gevecht tussen de aanklagers en verdediger, waarin niets wordt verhuld en niets wordt verzwegen. Het thema dat deze film behan delt is nogal schokkend en Premin ger vertelt dit verhaal in een hard, maar fascinerend spel van licht en donker, van leugen en fatsoen. Bij zonder knap is het spel van de hoofdrolspelers, waarbij we dan op de eerste plaats moeten noemen Ja mes Stewart, die voor zijn vertol king van de advocaat Biegler de prijs voor de beste acteur van het jaar won; verder Lee Remick als Laura, de vrouw van Manion, Ben Gazzara als de moordenaar Manion en de debuterende Joseph N. Welch als de rechter. Deze film moet wel strikt voorbe houden blijven voor 18-jarigen. Van vrijdag tot en met zondag. In verband met de lengte van de film zijn de aanvangstijden op zon dag om 5.30 en 8.30 uur. „HEY BOY. HEY GIRL!" Louis Prima en Keely Smith, twee namen die voor de jazzliefhebbers een magische klank hebben. Samen tfeden zij op in deze vriendelijke en uiteraard zeer muzikale komedie, waarin natuurlijk op de eerste plaats de muziek hoogtij viert, maar waar in toch ook een amusant en aan trekkelijk verhaaltje rond de stich ting van een kinderkamp verweven zit. Jong en oud zal zich met deze film uitstekend vermaken. Toegang alle leeftijden. Maandag en woensdag.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5