wAAlwijkse en UnqstRAAtse couratu Agrarische reconstructie van Oostelijke Langstraat en Bovenland van Heusden BAD-, STRAND- en SPORTKLEDINGSHOW BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad Drunen Aanleg Sportpark goedgekeurd feva masar mii Belangwekkende studie van Heemdekundekring „ONSENOORT" Voor het éérst in Waalwijk liMi HM! iMi IM lil Van Maaren's Bril v. MiERLO's BROOD f, MARKT WAALWIJK iiMllliiS/iillMi ijMill De juiste Bril Brillenspecialist van IVHaaren De Bril tkkLi l i MAANDAG 25 APRIL 1960 83e JAARGANG No. 33 De tcho van het Zuióen ritgever vVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen f- oofdredacteur: JAN TIELEN -ironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" BOEKWERK VAN NATIONALE BETEKENIS Van de persen van de Abdij „Ma- riënkroon" te Nieuwkuijk, is dezer dagen verschenen een uiterst be langwekkende en omvangrijke stu die onder de titel „Agrarische Re constructie van de Oostelijke Lang straat en bovenland van Heusden", uitgegeven door de Heemkunde kring „Onsenoort", welke haar ze tel heeft in genoemde abdij. Vijf en- twintig deskundigen op uiteenlo pend gebied hebben meegewerkt aan de totstandkoming van deze studie, die 175 pagina's omvat, ge bonden in een fris en uitstekend verzorgd boekwerk dat het royale formaat kreeg van 25 bij 30 cm. Het doel van dit boek is tweeërlei: ten eerste het geven van een vol ledige beschrijving van dit gebied naar de huidige en uit een groot scheepse ruilverkaveling voortvloei ende toekomstige structuur; ten tweede wil dit boek aantonen dat de Oostelijke Langstraat de poten tie heeft zich te ontwikkelen tot een zeer bloeiend gebied. Het boek is een uitnemend en waardevol voorbeeld hoe de opvat tingen inzake de ruilverkaveling „nieuwe stijl" regionaal te verwe zenlijken zijn. Daarom stijgt de be tekenis van dit boek ver uit boven het regionale belang van de op han den zijnde ruilverkaveling. In an dere delen van ons land zal men zich uitstekend en zeer vruchtbaar kunnen oriënteren naar de in dit boek uitgewerkte opvattingen. En omdat daarom deze studie van nationale betekenis mag worden ge acht, is het te betreuren dat voor de uitgave ervan geen rijkssubsidie werd verleend. De oplage van slechts 2000 exemplaren werd mo gelijk gemaakt door subsidies van de gemeenten Vlijmen, Drunen, Waalwijk, Heusden en Engelen, van de C.IÏ.V. Veghel, de K.I.-vereni ging Drunen-Elshout en Omstreken en van de Boerenleenbanken te Vlijmen, Nieuwkuijk, Haarsteeg, Drunen, Herpt, Waalwijk en Enge len. Wij verwachten echter dat de be langstelling voor deze degelijke en belangrijke studie het aanbod verre zal overtreffen. VEELZIJDIGE INHOUD De aanbieding van dit boekwerk aan de pers had jl. donderdag plaats tijdens een persconferentie in Abdij „Mariënkroon", welke werd geleid door de heer J. F. J. Peters, hoofd van de afd. Voorlichting van de Prov. Planologische Dienst. De veelzijdige inhoud van 't boek valt in zeven hoofdstukken uiteen. Na een voorwoord van oud-burge meester Snels van Drunen en een 'inleiding over streekverbetering van ir. A. H. Crijns, geeft het eerste hoofdstuk een beschrijving van het ruilverkavelingsgebied met bijdra gen van drs. H. B. M. Essink. dr. ir. van Diepen, J. Noest en ir. J. W. G. Pfeiffer. Het tweede hoofdstuk be handelt de agrarische structuur met bijdragen van ir. H. A. Crijns, ir. M. M. Veldman, ir. P. J. v. d. Bre mer. J. Vinkenvleugel, ir. F. W. v. d. Vring, ir. J. W. Lackamp en P. A. Vermeulen S.O. Cist. In het derde hoofdstuk wordt de ruilverkaveling nader belicht door ir. J. L. Siep- man, mr. E. J. N. M. Bogaerts, ir. J. F. v. Ilsen en ir. Pfeiffer. Enige aspecten van economische ontwik keling komen in hoofdstuk vier aan bod in bijdragen van J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waal wijk, drs. J. W. Kurstjens, drs. W. M. N. v. d. Wildenberg en ir. G. W. van Logtenstijn. Enige facetten van de sociale ontwikkeling worden in hoofdstuk vijf behandeld door de Hoogeerw. Heer Deken L. Rooyac- kers van Drunen, mej. dra. A. van Lierop, mr. P. Kuypers, ir. A. L. G. M. Bauwens, ir. J. A. M. Teppema en F. G. D. M. de Leeuw. Aan de ruimtelijke ontwikkeling in de Oos telijke Langstraat wordt in hoofd stuk zeven uitvoerig aandacht ge wijd door de heer P. F. J. Peters, terwijl het Statenlid, de heer A. A. Kamp uit Drunen in hoofdstuk acht een aantal problemen rond 't ont wikkelingsgebied van de Langstraat uitvoerig aan de orde stelt. Het boek kreeg op Abdij „Mariën kroon" een keurige typografische en aesthetische verzorging. De vele foto's werden verzorgd door Ton Feijen te Vlijmen. A. Oudkerk te Waalwijk en Fotobureau „Het Zui den" te Den Bosch. Het bijzondere fleurige en suggestieve omslag werd vervaardigd door Hans van de Mee- rendonk te Breda, de vignetten door P, Raymundus van Kessel S.O. Cist te Nieuwkuijk en de talrijke in structieve kaarten door Ad Veld man en F. Mulders te Den Bosch. Als eerste bekwame en diepgaan de studie met betrekking tot pro blemen bii en rond ruilverkaveling mag men 't initiatief van de Heem kundekring „Onsenoort" belangrij ke en waardevolle pioniersarbeid noemen. Een echte Georganiseerd door A.s. woensdag 27 april in 'De Gecroonde Leersse' 's middags om 3 uur en 's avonds om 8 uur. Toegangsbewijzen aan de zaak verkrijgbaar a i 1.50 per persoon inclusief Thé-complet. Om teleurstelling te voorkomen, haal tijdig uw kaarten. De in Estland geboren dokter er op dat "het programma zeer be- had een verbazingwekkende in- j vredigend was met kinderfeesten, TIEN ARRESTATIES IN DE V. A. R. Ook tegen Nederlander reeds de doodstraf geëist. Het ministerie van voorlich ting van de Verenigde Arabische Republiek (V.A.R.) heeft bekend gemaakt „dat er zes Israëlische spionagecomplotten zijn ontdekt en dat er tien spionnen zijn ge arresteerd, vijf Europeanen en vijf Egyptenaren". De Europeanen zijn een Neder lander, de heer Meewis Gouds- gezien pasvorm, model, en soliditeit, komt STEEDS van VUGHTERSTRAAT 23 DEN BOSCH MARKT 32, TILBURG Nwe Ginnekeustraat 23 BREDA die heerlijk zit, keurig staat enruet duur is is ALTIJD een Draag daarom als zovelen een Van Maaren's Bril VAN MAAREN wordt steeds nagebootst! Dat is wel een goed teken! Een bewijs voor LJdaar is 't goed! Daar moet ik zijn! waard, twee Italianen en twee Grieken, aldus de officiële be kendmaking. De spionagebenden zouden in de afgelopen drie jaar in de V.A. R. en in Rome, Genève, München, Zurich en Amsterdam hebben ge opereerd, aldus deze mededeling. Een van de Grieken zou ge probeerd hebben president Nas ser te vergiftigen. De heer Goudswaard werd in de mededeling van het ministe rie „een van de voornaamste spi onnen van de Israëlische inlich tingendienst" genoemd. De heer Goudswaard heeft vroeger op de grote vaart geva ren en is sinds jaren woonachtig op een flat in Alexandrië, waar hij verschillende Nederlandse handelshuizen vertegenwoordigt. Zijn vrouw vertoeft momenteel in Nederland. De Ned. regering heeft reeds een protest te Kaïro ingediend. De openbare aanklager in Kaï ro heeft reeds de doodstraf ge- eist tegen de Nederlander Gouds waard en zes anderen, die er van beschuldigd zijn, te hebben ge- spionneerd voor Israël. Dit stond donderdag te lezen in Egyptische kranten. Volgens deze berichten was Goudswaard, die gerant van een hotel in Alexandrië wordt genoemd, de leider van een sa menzwering tegen het bewind van Nasser. Er is donderdag ook nog een Duitse chirurg, dr. Ivatz, gearresteerd, eveneens wegens spionage. Vrijdag zou een lid van de Nederlandse ambassade een bezoek mogen brengen aan de Nederlandse gevangene. Donderdag probeerde de am bassade opnieuw contact met de heer Goudswaard op te nemen. Maar op het laatste ogenblik weigerde de Egyptische regering hiervoor haar toestemming. De aanklacht die tegen hem is inge bracht, zegt, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan spionage voor het buitenland, het verraden van defensiegeheimen en medeplich tigheid met een buitenlandse or ganisatie bij het organiseren van geheime methoden om staatsge heimen uit te leveren aan de vij and. Al het nieuws over de spio- nage-affaire komt uit Egyptische kranten. Officieel is er na de eer ste bekendmaking niets meer over gezegd. OPSTAND IN VENEZUELA BEDWONGEN De opstand van ex-generaal Jcsus Maria Castro Leon tegen president Romulo Betancourt van Venezuela heeft weinig meer dan 24 uur geduurd. De opstan dige strijdkrachten van Castro Leon te San Cristobal (800 km. ten westen van de hoofdstad Ca racas), in het uiterste westen aan de Colombiaanse grens, hebben zich onvoorwaardelijk aan de re geringstroepen overgegeven. IN DE KONGO Baloeba's overvielen Loeloea's 17 doden. De eeuwig smeulende vijandig heid tussen de twee Kongolese negerstammen Loeloea en Baloe- ba is opnieuw uitgelaaid tot een formele stammen-oorlog. De Loe loea's hebben de Belgische auto riteiten een ultimatum gesteld de Baloeba's moeten binnen drie dagen uit het gebied van de Loe loea's zijn verdwenen, anders on dernemen deze een massale mars op Loeloeaburg. Woensdag heb ben Baloeba's een aanval onder nomen op dorpen bij Loeloea burg, waar Loeloea's wonen. Tien Loeloea's, onder wie een vrouw en een kind, werden ver- moord. Gisteren kwamen de Ba- loeba's terug. Er ontstond een nieuw gevecht, waarbij zeven Loeloea's werden gedood. Dr. F. KERSTEN REDDE DRIE MILJOEN NEDERLANDERS Dr. Felix Kersten, de vroegere lijfarts van de chef van de Gesta po, Himmler, is in Hamm over leden. De Gl-jarige Kersten, die dui zenden mensen uit handen van de Nazi's gered heeft, is in een plaatselijk ziekenhuis gestorven, nadat hij hij een bezoek aan een vriend een hartaanval had gekre gen. vloed op de beruchte Himmler, die hij behandelde voor een pijn lijke zenuwaandoening aan de maag. Geschiedkundigen hebben vastgesteld, dat hij er dikwijls in is geslaagd Himmler te weerhou den mensen uit de weg te ruimen. Hij wist het gedaan te krijgen, dat een bevel om 8U0.0ÜU mensen in de concentratiekampen, onder wie 03.000 Joden, bij de nadering van de geallieerde troepen te do den, ingetrokken werd. Het Nederlandse Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie heeft meegedeeld over bewijzen te be schikken, dat hij wist te verhin deren dat drie miljoen Nederlan ders naar Oost-Europa zouden worden overgebracht. Kersten zou ook Himmler heb ben weten te bewegen een streep te halen door de plannen om de Afsluitdijk met V-2's te vernie len. Tot verscheidene jaren na de oorlog is Kersten een omstreden figuur geweest. Sommige krin gen verdachten hem zelfs Nazi te zijn geweest. Geschiedvorsing, op de eerste plaats in Nederland, leidde tot zijn volledig eerherstel. Hierbij bleek dat hij in de tweede wereld oorlog één van de grootste hu manitaire krachten achter de schermen is geweest. Verscheide ne landen hebben hem gedeco reerd en ook de Jewish World Conference heeft hem grote eer gebracht. Raad wil meer inzicht omtrent de grondprijzen in de uitbreidingsplannen De raad der gemeente Drunen die vrijdagavond bijeen was, gaf haar goedkeuring voor een crediet van 139.475.voor de aanleg van een sportpark. Dit sportpark komt even ten zuiden van de Heidijk en even ten westen van de Duinweg en ten noorden van het nieuw aan te leg gen zwembad. Het omvat 3 voetbal velden, een korfbalveld, een volley- balveld, tennisbanen en een sport hal. 139.475.is voor de aanleg van drie voetbalvelden, het korfbal veld, het volleybalveld en de bouw van kleedkamers. Men hoopt deze eerste fase over twee jaar gereed te hebben. De grond welke geheel ei gendom is van de gemeente, zal aan de betrokken pachters worden ge compenseerd. Voor wat betreft de grondprijzen in het uitbreidingsplan west, wei gerde de raad deze definitief goed te keuren alvorens men geen goed inzicht had in de totale kosten. De heer de Veer vond de grondprijzen van 10.40 per m2 veel te hoog voor de gewone man. De raad verkocht deze avond ver der nog grond, verkocht een premie woning en verleende extra subsi dies aan S.H.J. en aan het comité bevrij dingsf eesten. Aan de orde was eerst het voor stel van B. en W. tot wijziging van de kindertoelageregeling en 't voor stel tot wijziging salaris-verorde- ning. Dit ging vlot onder de hamer door. In het uitbreidingsplan oost werd grond verkocht aan de firma van Riel. De verkoop van grond in het uit breidingsplan in Elshout werd aan leiding om te spreken over de jon gensschool in Elshout. De voorzitter stelde de leden gerust dat nog vol doende grond overbleef voor de bouw van de nieuwe jongensschool en de daarbii behorende woning voor het hoofd der school. De premie-woning Beatrixstr. 1 werd voor de boekwaarde 16.496.- verkocht aan de huidige bewoner. Extra subsidies Aan de orde was verder 't voor stel tot het verlenen van subsidies: a. van de R.K. Gymnastiek- en Athletiekvereniging „Sint Herman Joseph" te Drunen werd een ver zoek ontvangen om een extra-sub sidie van 500.voor de viering van haar 50-jarig bestaan. Dit jubi leum zal gevierd worden met een grote sportdemonstratie. De kosten aan de sportdemonstratie verbonden worden geraamd op 1470. Gelet op het belang en de activi teiten van deze sportvereniging, menen b. en w. dat de toekenning van het gevraagde extra-subsidie De wel verantwoord is te achten, raad keurde het voorstel goed. b. Door het comité bevrij dings- fonds is verzocht een subsidie be schikbaar te stellen van 2.750. voor de viering van het 3e lustrum van de bevrijding. De totale kosten worden door het comité geraamd op 3.750.—. Terzake werden door b. en w. in formaties ingewonnen omtrent de bedragen welke andere gemeenten kunnen en mogen subsidiëren. Hier bij bleek dat de mogelijkheden in deze zeer beperkt zijn en dat het waarschijnlijk zelfs zeer moeilijk zal zijn om een bedrag van f 1.750. goedgekeurd te krijgen. Dit bedrag n.l. willen b. en w. voorstellen als toe te kennen subsidie. Bij het vo rige bevrijdingslustrum werd dooi de gemeente een subsidie verleend van 1.500. De heer de Veer wilde, alvorens het subsidie goed te keuren, eerst weten welk programma het comité bevrijdingsfeesten had. Spr. vond dat de raad hierover maar slecht voorgelicht was. De voorzitter wees volksspelen, taptoe en vuurwerk; ook aan de herdenking was zeer veel aandacht besteed. De heer v. Lammeren vond het subsidie vrij laag. Hij had de begroting yan dit feest gezien en was van mening dat het programma danig zal moeten worden ingekort als het subsidie van 1.750.zal worden gehand haafd. Spr. was van mening dat het comité bevrijdingsfeesten, dat de ge hele bevolking vertegenwoordigt en een algemene feestviering organi seert, de steun van de gemeente waardig is. Op grond van het feit dat als algemene norm 0.30 per inwoner wordt gegeven, stelde de heer v. Lammeren voor om 't sub sidie te bepalen op 2.250.De raad keurde dit goed. Sportvelden. Aan de orde was verder het voor stel tot aanleg van sportvelden. Het sportpark was oorspronkelijk gepro jecteerd in plan west. De totale kos ten zouden bedragen 503.000. De gemeente heeft hiervan afge zien, omdat dit plan veel te duur was. Thans is een plan opgemaakt voor een bescheiden sportpark, be staande uit: 3 voetbalvelden, 4 korf- balvelden, 2 volleybalvelden en eni ge tennisbanen, terwijl ruimte is ge reserveerd voor de bouw van een sporthal. Dit sportpark zal worden aangelegd ten noorden van 't toe komstige zwembad. De grond is ei gendom van de gemeente, f In eerste instantie zou de gemeen te willen aanleggen 3 voetbalvelden, de kox-fbal. en volleybalvelden. om dat hieraan directe behoefte bestaat en uitvoering hiervan in zijn geheel toch min of meer één afgerond plan vormt. De kosten hiervan worden geraamd op 139.745. Er zijn thans 2 voetbalvelden, ge legen aan de Stationsstraat. De grond is dringend nodig voor de woningbouw. De verplaatsing van deze voetbalvelden is een gevolg van de realisering van het uitbrei dingsplan west. Het is derhalve re delijk dat in de kostprijs van de bouwgrond van plan west de onder grond en de kosten van aanleg van twee voetbalvelden worden gecalcu leerd. Dit is mogelijk zonder dat de grondprijs te hoog wordt. Ten laste van het uitbreidingsplan en ten gunste van de aanleg van 't nieuwe sportpark kan worden ge bracht ƒ82.905.50. De uiteindelijk op het sportpark drukkende kosten zullen dus be dragen 56.839.50. De raad was het met de aanleg van het sportpark in principe wel eens. De heer v. Huiten, alsmede de heer de Veer drongen vooral op spoed aan. Met de uitvoering van de eerste fase hoopt men over twee jaar gereed te zijn. De aanleg van de tennisbanen alsmede de bouw van een sporthal zijn nog naar la tere datum verschoven. De heer Ten Voorde kon zich met de berekenin gen vooral om een gedeelte van de kosten te laten drukken op het uit- 0. renteverlies tijdens de aan leg; 7. bijdrage in kosten centrale voorzieningen zoals b.v. zuive ringsinstallatie. Als eis wordt gesteld, dat deze kosten volledig door de op brengst uit verkopen van de bouwrijp gemaakte gronden zul len worden gedekt. Er is voor plan West en plan Elshout een kostprijsberekening gemaakt. Hieruit blijkt, dat de grondprijzen zullen moeten be dragen: voor plan West 10.40 per iil2 en voor plan Elshout 7.50 per m2. In verband met het landelijk karakter van Elshout liggen de kosten van voorzieningen hier uiteraard lager. De heer de Veer toonde zich een grote tegenstander van deze grondprijzen, die bij veel te hoog noemde voor de gewone man. Juist in deze tijd van bezitsvor ming moeten voor de minder draagkrachtigen ook de grond prijzen bereikbaar zijn. Spreker stelde voor om voor deze groep goedkopere grond beschikbaar te 'n hoogtepunt op tafel Tel. 2855 Putstraat 68 WAALWIJK stellen b.v. op de Hoge Schijf. De voorzitter wees er op dat dit het bouwen op de Hoge Schijf zeker niet goedkoper zou doen zijn dan elders als men alles goed ging berekenen. Als men de grondprijs lager moest gaan stel en, zou men hel plan minder moeten uitvoeren, hetgeen na tuurlijk helemaal onjuist zou zijn. Verder wees de voorzitter er oi) dat bijna nergens de belang stelling voor particuliere bouw zo groot was als in Drunen. Dit getuigde volgens spr. van een goed beleid. De heer v. Lammeren stelde tenslotte na een zeer uitvoerige discussie over dit onderwerp voor om de raad middels een na calculatie over bet uitbreidings plan West en oen voorcalculatie over het plan West inzicht te ge ven in de algemene kosten voor deze plannen. Tevens stelde spr. voor de prijzen dan voorlopig goed te keuren. Dit voorstel werd aangenomen. Voor 't uitbreidingsplan West staan volgens de voorzitter reeds 75 woningen op stapel. LI Aan 7 personen werd op grond breidingsplan west, niet geheel ver- van het besluit eigen woningbe- enigen. Spr. vond de opzet niet .luist en te veel broek, en vestzak-poli tiek. De raad verleende aan 't voor stel verder zün goedkeuring. Grondprijzen. Aan de orde was het voorstel tot vaststelling van de grondprij zen in de uitbreidingsplannen. In het uitbreidingsplan de Bra ken West en Elshout zullen dooi de gemeente en particulieren wo ningen gebouwd worden. Het is daarom noodzakelijk grondprij zen hiervoor vast te stellen. In de grondprijzen moet worden op genomen 1. de kosten van voorbereiding van het uitbreidingsplan; 2. opmetings- en waterpas- singskosten; 3. kosten verwerving gronden; 4. kosten aanleg wegen en rio lering; 5. kosten aanleg straatverlich ting; zit garantie verleend voor een door hen te sluiten hypothecaire geldlening. Het voorstel tot goedkeuring van het onteigeningsplan t.b.v. 't uitbreidingsplan West en Els hout werd aanleiding tot een langdurige discussie over grond prijzen voor hen die d.° grond di rect afstaan en zij die daartoe ge dwongen moeten worden. Het mag volgens de heer Brok niet zo zijn dat zij die gedwongen worden de grond af te staan, hiervoor meer krijgen dan zij die dit vrijwillig doen. De voorzitter was het hiermee eens en wees er op dat dit bij de gemeente zeker nooit voor zat. Tot gemeentearbeiders werden nog benoemd J. Smits en M. van Wezel. De vergadering stond onder voorzitterschap van de waarn. burgemeester L. Th. v. Drunen.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1