De Echo van het Zuiden LAATSTE KRUIM DRUNEN Gemeenteraad WAALWIJK Waalwijkse Kunstkring vraagt raad garantie „ST. THOMAS VAN AQUINE" vierde gouden bestaansfeest DE VERKENNERS IN DRUNEN OPENDEN HUN HOOFDKWARTIER Agenda en pre-advïezen Grote waardering van vele zijden De districtscommissaris A. van Velthoven Icreeg de Gouden Jacobstaf. O.O.G. huldigde op bijzondere wijze regisseur „Nilles" Dekkers CHIQUE VROUW ZOMERMANTEL MAANDAG 25 APRIL 1960 83e JAARGANG No. 33 Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op donderdag 28 april 1960 om half 8 ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, gehou den 25 februari, 24 maart en 11 april 1960. 2. Ingekomen stukken: a. Van cle minister van binnen landse zaken: Kon. goedgekeurde raadsbe sluiten van 30 december 1959 tot wijziging der legesveror- dening lyo8 en tot wijziging der verordening besmettelij ke zieKtengelden 1959, en van 28 januari I960 tot wijzigmg der verordening badhuisrech ten 1958. b. Van de ged. staten. c. Van de Directeur der Gem. Licht- en Waterbedrijven: Verslag over 1957. d. Van de Directeur van het Ge meentelijk Slachthuis en de V leeskeuringsdienst: Verslag over 1958. e. Van de Districts-Schoolart- sendienst: Verslag over 1959. f. Van de Gemeentelijke .Taxa tiecommissie: Toelichting van haar rapport van januari I960 inzake aan te kopen grond aan de Floris V-laan. g. Controleverslagen rekenplich- tigen. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor verlegging der riolering aan het Laageinde. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van hoofdleidingen voor gas, wa ter en elektriciteit op het in dustrieterrein ten zuiden van de Eerste Zeine en de Elzenweg. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanschaf fing van warmwaterapparaten door het gasbedrijf. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de stich ting van een derde bijzondere school voor g.l.o. in Baardwijk. 7. Voorstel tot aankoop van grond en een gedeelte weg nabij de Groenstraat. 8. Voorstel tot aankoop van water lopen in de Buitenpolder van Waalwijk. 9. Voorstel tot vaststelling van een plan tot onteigening van onroe rend goed ten westen van de Burgem. Smeelelaan t.b-v. de bouw van een Bejaardencen trum. 10. Voorstel inzake huurverhoging voor gemeentelijke bedrijfspan den. 11. Voorstel tot verkoop van een strookje grond aan de Venkel straat. 12. Voorstel tot verkoop van een strook grond aan de oostzijde van de Emmikhovense straat. 13. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Floris V-laan, hoek Burgem. Wijnenstraat. 14. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein aan de Elzenweg. 15. Voorstel tot aankoop van aan delen in de N.V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten. 16. Vaststelling bedrijfsbegrotingen en gemeentebegroting voor 1960 en aanbieding, ter goedkeuring begroting 1960 der gemeentelij ke instelling voor maatschappe lijke zorg: a. algemene beschouwingen; b. behandeling rapport der commis sie van onderzoek en nota van antwoord van b. en w.; c. vaststelling der bedrijf sbegrotin gen en van de wijzigingen dezer begrotingen; d. beslissing omtrent de aangeboden begroting der gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg; e. behandeling subsidie-aanvragen; f. vaststelling gemeentebegroting: 1. gewone dienst behandeling per hoofdstuk) 2. kapitaaldienst (als geheel) 3. wijzigingen der begroting. 17. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan de commissie ter behartiging van de belangen, be horende tot het niet-katholieke volksdeel der gemeente. 18. Voorstel tot het toestaan van 'n extra-subsidie (in de vorm van een garantie) voor het seizoen 1960/1961 aan de Waalwijkse Kring voor Kunst en Weten schap. 19. Wijziging begroting. Realisering Pastoor van Haaren. school in stadsdeel Baardwijk. I 'i In de vergadering van 30 decem ber 1958 besloot de raad aan het r.k. kerkbestuur van de parochie „St. Clemens" alhier, overeenkomstig de bepalingen van art. 72 der lager on derwijswet 1920, de gevraagde me dewerking te verlenen voor de stich ting van een nieuwe zesklassige jongens- en meisjesschool in 't uit breidingsplan Baardwijk. Intussen heeft dit plan de vereis te goedkeuring van de bouwkundige hoofdinspecteur van het lager on derwijs verkregen en is gereed voor aanbesteding. Gezien de urgentie van deze nieuwbouw, stellen b. en w. voor 't gevraagde krediet beschikbaar te stellen. Voornoemd bestuur heeft aan dit scholencomplex de naam „Pastoor van Haarenschool" geschonken, welke benaming mitsdien voortaan zal worden gebezigd. Verkoop bouwterrein. De N.V. Schoenfabriek A. H. Aus- sems te Kaatsheuvel heeft een ver zoek ingediend om haar te verko pen een industrieterrein ter grootte van ongeveer 1875 mJ, gelegen ten zuiden van de Elzenweg. Zij is voor nemens op dit terrein een schoen fabriek te bouwen. B. en w. stellen voor aan 't ver zoek te voldoen en aan genoemde N.V, het gevraagde terrein te ver kopen tegen de vastgestelde prijs van 6.25 per m\ koopsom derhal ve 11.718.75. Subsidie bejaardenzorg. In deze gemeente hebben zich on langs commissies gevormd ter be hartiging van de belangen der be jaarden, welke zal bestaan uit het geven van gepaste ontspanning, het houd envan lezingen, het vertonen van films, enz. Een contact-orgaan, hetwelk be staat uit de vertegenwoordigers van de genoemde commissies en dat moet worden beschouwd als het or gaan, dat de wijkcommissies over koepelt, richt zich bij schrijven van 8 maart 1960 tot het college van b. en w. met het verzoek, wel te wil len bevorderen dat een subsidie uit de gemeentekas wordt verleend. Genoemd contact-orgaan bestrijkt het gehele niet-katholieke volksdeel dezer gemeente. B. en w. wijzen er in dit verband op, dat naast genoemd contact-or gaan in deze gemeente werkzaam is een r.k. vereniging van ouden van dagen, alsmede een „Comité ouden van dagen", in het leven geroepen door de vereniging „Waalwijks Be lang". Laatstgenoemd comité behartigt ook de belangen van de niet-katho lieke bejaarden in deze gemeente, doordat deze mede kunnen deelne men aan 't jaarlijkse uitstapje voor de ouden van dagen. De r.k. vereni ging van ouden van dagen maakt gebruik van het park-paviljoen, waar zij aan de ouden van dagen de nodige gezelligheid bereidt. Ten behoeve van deze vereniging wordt telkenjare een subsidie uitge trokken ad 400.strekkende ter tegemoetkoming in de kosten van verlichting en verwarming van het parkpaviljoen. Voor het comité „ou den van dagen" wordt ieder jaar 'n subsidie ad 250.beschikbaar ge steld en wel speciaal voor het jaar lijkse uitstapje. B. en w. stellen voor aan 't hier voor genoemde contact-orgaan ter behartiging van de belangen der niet-katholieke bejaarden in deze gemeente tot wederopzegging uit de gemeentekas een subsidie toe te kennen van 125. Zoals bekend is, bestaat in deze gemeente gedurende een vijftiental jaren de „Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap". Genoemde Kring stelt zich ten doel het geven van artistiek verant woorde voorstellingen door beroeps- ar tisten. Gedurende haar 15-jarig bestaan heeft de vereniging ruim 200 voor stellingen verzorgd, zoals toneel-, muziek-, cabaret- en filmvoorstel lingen, welke alle op een hoog cul tureel peil stonden. Het is bekend, dat vooral de to neelvoorstellingen vanaf het eerste begin een grote belangstelling heb ben getrokken. Dit kan niet in zo'n sterke mate worden gezegd van de muziekuitvoeringen, alhoewel de laatste tijd met vreugde kan worden geconstateerd, dat, vooral onder de jeugd, terzake een groeiende be langstelling merkbaar is. Wat betreft de interesse van het publiek voor de overige avonden (dans- en zanguitvoeringen, lezin gen met film) zij medegedeeld, dat deze zeer wisselvallig is. De inkomsten van de kunstkring bestaan hoofdzakelijk uit de entree gelden van de voorstellingen. Naast de entreegelden kan de kunstkring jaarlijks beschikken over een ge meente-subsidie van 1.250.— en in sommige gevallen over een provin ciaal subsidie ad 150.per voor stelling, voorheen 300.per voor stelling. Door de steeds stijgende kosten van de vereniging in de laatste ja ren, kon het budget nog slechts in evenwicht worden gehouden door verhoging van de jaarlijkse bijdra gen der leden van 4.tot 5. Gesterkt door een meer dan 10- jarige ervaring, kon door het be stuur van genoemde kunstkring steeds met een sluitend budget een vrij goed programma voor het pu bliek worden opgezet. Niettemin daalde in het achter ons liggende jaar de belangstelling plotseling. Deze plotselinge daling vindt naar de mening van het bestuur van meergenoemde kring haar oorzaak in: 1. het stijgende aantal televisietoe stellen, waardoor men gemakke lijker thuis blijft; 2. de verandering van de televisie- GEMEENTEBESTUUR WIL EXTRA-SUBSIDIE VERSTREKKEN IN VORM VAN GARANTIE TOT 1500— toneelavond van dinsdag naar donderdag; de gebrekkige organisatie en ac- 3. comodatie van de zaal en bijbe horende ruimten. De verenigmg mag zich over een vrij constant aantal leden verheu gen. n.l. 550. Ben grote uitbreiding van het aantal leaen is echter, ge let op de zaalcapaciteit, niet moge lijk. Gok de mogelijkheid tot verhoging van de bijdragen der leden en van de entreegelden is door het bestuur van de kunstkring onder ogen ge zien. Dit middel wordt niet gewenst ge acht, daar anders de kans bestaat dat het voor het publiek attractie ver wordt een abonnement te nemen op een cyclus elders. Als gevolg van de plotselinge da ling van de belangstelling, zag het bestuur zich voor grote moeilijkhe den geplaatst. Daar de uitkoopsom men voor de diverse attracties nog steeds stijgen, was het niet mogelijk voor het komende seizoen 1960/'61 een sluitende begroting op te stel len. Tijd voor het beramen van an dere maatregelen was er niet, daar de gezelschappen in de maand april voor het seizoen 1960/1961 moeten worden geëngageerd. Om uit de im passe te komen daar anders tot opheffing zou moeten worden over gegaan is in overleg met het be stuur van de kunstkring door b, en w. besloten de raad voor het seizoen 1960/'61 voor te stellen een extra subsidie toe te kennen. Het gemeentebestuur acht het ge wenst dit te verstrekken in de vorm van een garantie. In de loop van het jaar kunnen alsdan maatregelen worden beraamd om zo mogelijk op andere wij ze aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. B. en w. achten het werk van de Kunstkring voor het culturele leven van groot belang en zijn van oor deel, dat het verantwoord is aldus te handelen. Als de Kunstkring zou zijn opge heven, vraagt het de grootste moei te de gezelschappen, die reeds elders contacten hebben gelegd en contrac ten hebben afgesloten, te engageren. De bedoelde garantie stellen b. en w. voor te verlenen tot een maxi mumbedrag van 1.500. Nilles, welke nu reeds bijna een kwart eeuw bestaat. We hebben altijd op een bijzonder eensgezinde manier ruzie gemaakt, zo zei de heer v. d. Heijden, die tenslotte de ju bilaris extra bedankte voor de vele prettige en verkwikkende uren in diens werkwinkel. Ook de heer v. d. Heijden bood een kist sigaren aan. Ook hospes Jan de Nijs sprak hartelijke woorden en bood bloemen en bonbons aan. Ook zustervereniging DVSV bood in een hartelijkschrijven van het bestuur haar har telijke gelukwensen en sigaren aan. Tot slot van het overigens zeer onge dwongen en humoristische officiële gedeelte reikte ceremoniemeester B. v. d. Velden namens Hertog Jan van Brabant aan de ju bilaris de ridderorde voor Moed, Belijd en Dronkenschap uit met de daarbij behorende oorkonde. Op de hem eigen wijze sprak tenslotte de jubilaris mede namens zijn echtgenote een woord van hartelijke dank voor deze gran dioze huldiging en voor het vorstelijke ju bileumgeschenk. Daarna werd het feest op onbeschrijfe lijke wijze voortgezet totja, hoe laat was het eigenlijk? De muziek werd daarbij verzorgd door het trio „The Mixers", be staande uit A. Versteeg, H. v. d. Hoven'en Piet Mulders. Het was een typisch O.O.G.-feest van een schier volmaakte culturele standing, gesu blimeerd door klappende Breugeliaanse humor en Bolle Verbuykse paradijslijkhe- den. „DODEN BETALEN GEEN BE LASTING" BIJ O.O.G. Voor het komende toneelseizoen heeft de toneelver. O.O.G. in studie genomen het blijspel „Doden betalen geen belasting" van de Italiaanse schrijver Nicola Manzari. BELGISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een „Skymaster" van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sobelair" is in Belgisch Kongo neergestort. De 28 passagiers en de bemanning van zeven koppen zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig was op weg van Brussel naar Klizabethstad. De bekende toneelspeler Jan Musch is op 84-jarige leeftijd te Haarlem overleden. De Ned. atoomgeleerde prof. de Bakker, oud 56 jaar, directeur van het Europees centrum van atoom-onderzoek te Genève, is in Amerika met een taxi-vliegtuig verongelukt. Twee priesters, die met hem in het vliegtuig zaten, werden gered, alsook de piloot. Een Haags echtpaar is na een botsing met een auto in Bastenale in België omgekomen. Nadat zondagmorgen kardinaal Alfrink in de St. Jan in Den Bosch een pontificale H. Mis had opgedra gen, heeft de pax-christi routiers in deze middagdemonstratie een bij zondere hulde gebracht, waaraan ook de talrijke hoge gasten deelna men. Daarmee was deze schitterend geslaagde pax christi-voettocht ten einde. Bij een vechtpartij tussen Gor- cumse en Sliedrechtse jongelui, is een 19-jarige Sliedrechtse matroos doodgestoken. Gisteren vierde de afdeling Waal wijk van de Ned. Kath. Grafische Bond, het r.k. Typografengilde „St. Thomas van Aquine", haar 50-jarig bestaan. De dag werd ingezet met een gezamenlijke H. Mis in de kapel van de Eerw. Broeders, die werd opgedragen door de adviseur, de weleerw. heer kapelaan Lempens, die in een korte kernachtige predi katie de sociale plichten van de ar beider belichtte. Hij wees daarbij op de grote plicht van dankbaarheid ten opzichte van de pioniers van de afdeling. De eerw. Broeder Overste bood na deze H. Mis zijn gelukwensen aan, daar hij verhinderd was op de receptie te verschijnen. Na de H. Mis gebruikte men ge zamenlijk een keurig verzorgde kof fietafel in café M. Brok, welke werd gevolgd door 'n korte feestvergade- ring. De afdelingsvoorzitter, de heer Jac, M. Didden, heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder de geestelijk adviseur en de vertegen woordiger van het hoofdbestuur, de heer Flierman en vooral ook de ge- pensionneerde leden. Nog nooit was een vergadering zo voltallig ge weest, aldus de voorzitter, die hoop te dat dit in de toekomst vaker het geval zou mogen zijn. De heer Flierman schetste in een toespraak de geschiedenis van de afdeling en haalde hierbij aan wat door Paus Pius X in de encycliek Rerum Novarum is vastgelegd. Ten slotte ging de heer Flierman over tot de huldiging van de jubilarissen. Voor de gouden jubilarissen liet hij zijn gelukwensen vergezeld gaan van een prachtige kist sigaren met inscriptie. Dit waren de heren: C. P. Didden, G. Eikenbroek, F. C. Smolders, Jac. M. Didden, L. A. Kroot, M. v. Loon en B. Hornes. De 40-jarigen de heren J. v. Engelen, P. v. Engelen en H. Maas ont vingen de gouden bondsspeld, en de zilveren jubilarissen J. Kooien en M. v. Leent mochten de zil veren bondsspeld en een boekwerk in ontvangst nemen. Voor zijn meer dan 30-jaren on afgebroken zitting in het bestuur, ontving de heer L. A. Kroot nog 'n prachtige kist sigaren extra, namens het hoofdbestuur. Na de huldiging werd het woord gevoerd door de voorzitter van het feestcomité, de heer F. C. Smolders. Hij richtte woorden van dank tot de geestelijk adviseur voor het opdra gen van de H. Mis en tot de heer Flierman voor de huldiging van de jubilarissen. Ook sprak dhr. Smol ders namens alle jubilarissen een woord van dank. Van half één tot half twee had in de grote zaal van De Gecroonde Leersse een receptie plaats. De eer ste die hier zijn gelukwensen kwam aanbieden waren d^ heren J. en A. Tielen. In een korte toespraak schet ste de heer J. Tielen de sociale toe standen uit vroeger jaren, waarbij hij er op wees dat men voor het be staan van de N.K.G.B. reeds een Brabantse bond kende met een pro vinciale arbeidsovereenkomst. De heer Tielen had veel waardering voor het werk van de bond. Een c.a.o. moet zo zijn, aldus de heer Tielen, dat, als men er zich van weerszijden aan houdt, geen con flicten kunnen ontstaan. De heer Tielen liet zijn gelukwensen verge zeld gaan van een geschenk onder couvert van de gezamenlijke Waal wijkse Drukkerspatroons, die allen persoonlijk hun gelukwensen kwa men aanbieden. Namens de afd. Waalwijk van de K.A.B. werd 't woord gevoerd door voorzitter v. Mosselveld, die in het bijzonder de heer Jac. M. Didden dank bracht voor hetgeen hij vroe ger als secretaris van de K.A.B. en als voorzitter van het Typografen gilde heeft verricht. Van de onder afdelingen van de K.A.B. waren ter receptie vertegenwoordigers aanwe zig van de bouwvakarbeiders, van de kleermakersbond, de metaalbe- werkersbond en het bestuur van de grote fabrieksarbeidersbond St. Wil- librordus, dat bij monde van voor zitter A. v. Seters gelukwensen aan bood. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door wethouder v. Hees- wijk en gemeentesecretaris Vlaar. De grafische bond heeft zich in de grote K.A.B.-organisatie altijd één van de sterkste bonden getoond en de mannen uit deze bond hebben zich altijd vooraanstaande organi satiemensen getoond. Namens het gemeentebestuur gaf wethouder v. Heeswijk uiting aan zijn waardering voor het werk van het r.k. Typogra fengilde en hij sprak de hoop uit dat de bond zich in goede samen werking met de andere bonden en met de werkgevers ook in de toe komst od hetzelfde niveau zal we ten te handhaven. Namens de afd. Tilburg sprak voorzitter Rijnen gelukwensen uit, welke hij vergezeld liet gaan van een kist sigaren. De heer v. d. Broek sprak namens de afd. Den Bosch en zijn feestgeschenk bestond uit een enorme Bossche koek. Vertegenwoordigd was ook de r.k. Werkmeesterbond, die bij monde van de heer Schilders gelukwensen laanbood. Ter receptie waren verder aanwe zig de Hoogeerw. heer Deken v. d. Hurk, de zeereerw. heer pastoor Lam, kapelaan van Gastel, dr. van Heesbeen, dr. de Rooy, de toneel vereniging D.V.S.V., de voorzitter van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" en vertegenwoordigers van andere organisaties en vereni gingen. In een korte toespraak wees hoofd bestuurder Flierman op de bijzon dere activiteiten van de N.K.G.B., die op vele belangrijke punten van het sociale voorzieningenpakket de spits heeft afgebeten en nog steeds aan de kop gaat waar het de gun stige arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen betreft. Namens het hoofdbestuur bood de heer Flierman een geschenk onder couvert aan. De heer F. C. Smolders sprak als voorzitter van het feestcomité woor den van hartelijke dank voor de grote belangstelling welke de afde ling Waalwijk bij haar 50-jarig be staan had mogen ondervinden. Deze jubileumdag werd besloten met een feestavond in De Gecroonde Leersse, waarbij de muziek werd verzorgd door het orkest Oremans uit Vlijmen. Het was een bijzonder prettige en geslaagde feestavond, die nog een extra feestelijk tintje kreeg door de verloting van 2 hl. steenkolen, aangeboden door de af deling Baardwijk van de R.K. Steen- koleninkoopvereniging. Voor de bijna 1 meter lange prach tige Bossche koek wist het bestuur van de afdeling geen betere bestem ming dan het St. Nicolaas-zieken- huis. in Drunen altijd met veel belang stelling bluft volgen en dat het haar verheugde te kunnen constateren dat de verkennerij in Drunen bij- '3L-. RIJWIEL EN „RIDDERORDE" VOOR MOTOR VAN O.O.G. Nilles en Mina, op het toneel in twee diepe fauteuils gezeten, een warme en spontane huldiging in ontvangst nemen, waarbij er geen enkele twijfel over bestond hoe O.O.G. over zijn regisseur denkt. Voorzitter Klijn, vermomd als bakker, was de eerste die het woord voerde. Met dankbaarheid en grote waardering schetste hij de vele verdiensten welke regisseur Dekkers zich in die 35 jaar voor O.O.G. verworven heeft. Dank zij de offers en de toewijding van de jubilaris heeft O.O.G. zich weten te rangschikken onder de beste amateurtoneelverenigingen van Brabant. De heer Klijn, die ook mevr. Dekkers in zijn hulde betrok, sprak de hoop uit dat O.O.G. de heer Dekkers nog heel lang in haar mid den zal mogen hebben. Als blijk van waar dering bood hij namens de vereniging een rijwiel aan. Wethouder van Heeswijk, erelid van O.O.G., sprak zowel als persoonlijk vriend van Nilles Dekkers alsook namens de voet balvereniging R.K.C., waarvan de jubilaris voorzitter is. Spr. schetste de jubilaris als „een man van goud", die altijd recht door zee gaat. Namens RKC bood de heer van Heeswijk een grote kist sigaren aan. Als persoonlijke vriend van de jubilaris sprak de heer van Heeswijk enkele woorden van hart tot hart, waardoor Nilles onder zijn zwarte toet toch wel geroerd werd. De heer van Heeswijk onderstreepte zijn warme ge lukwensen met een kist sigaren. Ook na-, mens alle donateurs van O.O.G. meende spr. gelukwensen te mogen aanbieden. De Eerw. Broeder Marius onderstreepte in een korte toespraak de hechte connecties welke er bestaan tussen O.O.G. en de Broe ders. Hij hoopte dat deze goede verstand houding ook in de toekomst bestendigd zou blijven. Hij bood een geschilderd portret van de jubilaris aan. Mede-regisseur Tini v. d. Heijden roem de de bijzonder prettige samenwerking met Ruim 40 O.O.G.-ers, gestoken in de meest wonderlijke en bizarre kledingstuk ken in Grand Guignol-stijl, waren zaterdag avond in de grote zaal van De Gecroonde Leersse bijeen om hun regisseur C. (Nilles) Dekkers te huldigen ter gelegenheid van diens 35-jarig verenigingsjubileum. De ju-, bilaris zelf en zijn echtgenote (voor de O.O.G.-ers „Mina") waren deze avond te herkennen aan hun zwarte huidskleur, waar uit men zou mogen concluderen dat O.O.G. zich heel ver distancieert van alles wat naar rassendiscrimatie zweemt, maar „Nilles" noemde het „een regievondst van super klasse om ontroerde bibbergezichten te ver bergen". Deze huldiging, welke zich in in tieme kring afspeelde, droeg een onvervalst O.O.G.-karakter, pittig en gedrenkt in een overdaad van het goede der aarde. Per opvallende koets werden de jubilaris en zijn echtgenote te circa half negen aan gevoerd, opgewacht door de in feestkledij gestoken O.O.G.-familie. Daarna moesten Zondagmiddag opende de Dr. Ak- kermansgroep van de Verkenners in Drunen hun nieuwe zelf gebouw de hoofdkwartier aan de Duinweg. Na zes hoofdkwartieren, alle ge huurde of geschonken „gebouwen" hebben de Verkenners eindelijk na vele omzwervingen een eigen huis gekregen. Het was voor de Verken ners in Drunen daarom wel een zeer bijzondere dag, die nog verhoogd werd door het feit dat commissaris A. v. Velthoven uit handen van de districts-commissaris De Waal, op grond van de vele verdiensten voor de verkennerij, de gouden jacobstaf kreeg uitgereikt. Bij deze opening waren aanwezig mevr. Akkermans die het hoofdkwartier zou openen, verder de aalmoezenier kapelaan v. Kessel, de waarn. burgemeester L. Th. v. Drunen, tevens als vertegen woordiger van de jeugdcentrale, en verder de commissaris voor de r.k. jeugdbeweging in de Langstraat, de lieer De Waal, en zeer veel belang stellenden van de zijde der verken nerij uit het district van de jeugd beweging uit Drunen en vele ouders van welpen en verkenners. Welpen en verkenners vormen momenteel in Drunen een groep van pl.m. 80 man. Na opening op verkennerswijze, sprak de commissaris, de heer v. Velthoven, een algemeen welkoms woord, waarin hij alle die aan de totstandkoming van dit hoofdkwar tier hadden medegewerkt nog eens hartelijk dank bracht. Een speciaal woord van welkom richtte de heer v. Velthoven aan mevr. Akkermans, die deze hut wilde openen. Door de jongste verkenner, Josef v. d. Geld, kreeg mevr. Akkermans bloemen aangeboden. Aalmoezenier v. Kessel zegende hierna de blokhut in, waar bij ook het kruisbeeld werd geze gend dat de verkenners bij gelegen heid van deze opening van de jeugdcentrale aangeboden had ge kregen. De opening door mevr. Ak kermans geschieddde door het weg trekken van de verkennersvlag van de naam van het hoofdkwartier „Duinhut". Mevr. Akkermans, die hierna dankte voor de uitnodiging om deze hut te hebben mogen openen, zeide dat zij het werk van de verkenners zonder floreert. Commissaris v. Velthoven wees er in zijn dankwoord aan mevr. Akker mans op dat van dr. Akkermans de plicht zijn leven was, en dat de ver kenners in Drunen, die de naam draagt van haar in de oorlogsdagen omgekomen man, dit steeds voor ogen zullen houden. Aan mevr. Ak kermans alsmede aan de heer L. Th. v. Drunen werd hierna op grond van het vele werk dat zij voor de verkennerij in Drunen hebben ge daan, het dankbaarheidsinsigne uit gereikt. De heer v. Drunen, die deze middag ook nog het woord voerde als waarn. burgemeester en als voorzitter van de jeugdcentrale, wees er op dat het gemeentebestuur het werk van de jeugdbeweging steeds nauwlettend volgt en zo mo gelijk stimuleert en steunt. Spreker wees er ook op dat de jeugdcentrale bij deze bijzondere gelegenheid heeft gemeend een geschenk te moeten geven en had gedacht dit 't beste te kunnen doen door 't geven van een kruisbeeld dat, naar hij ver wachte, in het hoofdkwartier een ereplaats zou krijgen. De plechtigheid in het hoofdkwar tier kreeg deze middag wel een zeer bijzondere sfeer, toen de commissa ris voor het r.k. jeugdwerk in de Langstraat, de heer de Waal, aan de heer v. Velthoven op grond van diens grote verdiensten voor de ver kennerij in Drunen en later ook voor de gehele Langstraat de gou den jacobstaf uitreikte. Een zeer bijzondere onderscheiding, die slechts zelden wordt uitgereikt. De heer v. Velthoven was met deze on derscheiding aangenaam verrast, maar wees er op dat hij ook na de uitreiking van deze onderscheiding met even groot enthousiasme zou blijven werken voor de beweging. Na een tractatie, aangeboden door mevr. Akkermans, werd nog een zeer interessante tentoonstelling be zichtigd, een tentoonstelling welke middels logboeken, foto's en duin pannen een overzicht gaf van de groei en de ontwikkeling van de verkennersbeweeing in Drunen. Ook verschillende werkjes van welpen en verkenners maakten deze tentoonstelling bijzonder mooi en interessant. Vooral de vele oud-ver kenners beleefden er veel plezier van. Op zeer bijzondere wijze kwam de gehele geschiedenis van de ver kennersbeweging in Drunen vanaf 1946 op deze tentoonstelling naar voren. Hierna werden nog enkele buitenwerken gedaan, o a. gaven de verkenners een E.H.B.O.-demonstra- tie, terwijl ook nog een knopen-race werd gehouden tussen de oud-ver verkenners en de verkenners welke .door de oude garde werd gewonnen. Tot slot van het feest werd nog door de verkenners een raket afgescho ten: Duinrace 67. Dit bleef echter, evenals soms wel op meerdere plaat sen in de wereld, een pogen; de op stijging mislukte jammerlijk, wat we de verkenners zeker niet kwa lijk nemen. Het is hun wel gelukt een eigen hoofdkwartier te bouwen en daarmee hebben ze getoond heel wat mans te zijn. Programma Koninginnedag en Bevrijdingsfeest. Voor Koninginnedag, alsmede voor de viering van 't derde lus trum der bevrijding heeft Drunen en Elshout een vrij uitgebreid kiest haar uit onze briljante collectie. Ieder stuk is een showstuk. Reeds vanaf f 135. Markt 17. 's-Hertogenbosch. Telefoon 37073 KLEEDT U MODIEUS feestprogramma. Waar de kin derfeesten en kinderoptocht van 30 april verschoven zijn naar 5 mei krijgt de bevolking op Ko ninginnedag een muzikale wan deling aangeboden door bet fan farekorps der genie. Deze wan deling is om 0 uur. 's Avonds om 9.30 uur zal dit korps op het ver lichte raadhuisplein in galatenue een taptoe geven. Deze taptoe is

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5