wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couraiu Nijverheidsschool voor Waalwijk eo omstreken officieel In gebruik genomen BAL op KONINGINNEDAG Antoon Verhulst VRIJDAG 29 APRIL 1960 83e JAARGANG No. 34 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p- Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 De heer Jan Tielen gehuldigd als stichter en bouwer der school in bronzen plaquette. Officieel en op feestelijke wijze is woensdagmorgen de uitbrei ding van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken die in feite een nieuw schoolgebouw betekent in gebruik genomen tijdens een plechtige bijeenkomst in de prachtigs kantine van het nieuwe schoolgebouw, die werd bijgewoond door wereldlijke en geestelijke autoriteiten en vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven van Waalwijk en Omstreken. Vreug de, dankbaarheid en grote waardering kenmerkten de toespra ken welkia er in het kader van deze officiële ingebruikneming werden gehouden; vreugde en dankbaarheid over de totstand koming van deze school, die zo een rijk bazit van Waalwijk en Omstreken betekent; waardering voor het grootse werk dat in deze school vooral door de voorzitter, de heer Jan Tielen, door het bestuur, door de directeur, de heer van Steenderen, en door de secretaris van het schoolbestuur, de heer Thjjssen, is verricht. In het bijzonder ging de grote waardering en hulde van de diverse sprekers uit naar de heer Jan Tielen, die tij dens deze bijeenkomst mededeelde zijn 20-jarig voorzitterschap der school met deze ingebruikneming te willen afsluiten. De waardering voor zijn grootse en prachtige werk kreeg gestalte in een bronzen plaquette in de hal van het schoolgebouw, wel ke door de Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft van de heer Tielen werd vervaardigd en door de heer J. W. van Hees been, vice-voorzitter, namens het schoolbestuur als blijvende herinnering aan het werk van de heer Tielen werd aangeboden. Pleidooi voor speciale aandacht voor schoen- en lederindustrie Onder de vele aanwezigen, wel ke deze ingebruikneming bij woonden, merkten wij op de HoogEerw. Heer Deken v. d. Hurk, pastoor Lam van de St- Antoniusparochie, ds. Vink, ds. Schellevis en dr. Schuurman, de heer Moelants, inspecteur bij het Nijverheidsonderwijs, namens het departement van O. K. en W-, Mgr. Bannenberg, bisschoppelijk inspecteur van het Nijverheids- en Middelbaar Onderwijs, de bur gemeester,, en verder vertegen woordigers uit onderwijskringen en het bedrijfsleven van Waal wijk en omgeving. Nadat de voorzitter, de heer Jan Tielen, de aanwezigen had verwelkomd, sprak hij de vol gende rede uit: Dames en Heren, Als voorzitter van het bestuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken is het mij een voorrecht u allen, speciaal de vertegenwoor diger van O. K. W., inspecteur Moelants heel hartelijk welkom te heten en dank te zeggen voor het feit, dat u hebt tegenwoordig wil len zijn bij de ingebruikneming van de belangrijke uitbreiding van deze school; ik zou haast durven zeggen, geheel nieuwe school en daarmee deze hoogtij-dag met ons willen meevieren. Want ik meen niet te over drijven als ik zeg, dat dit een hoogtij-dag is voor onze schoolge meenschap. voor de gemeente Waal wijk, voor de gehele Langstraat en omgeving en niet minder voor mij, nu ik aan het einde van mijn ambts periode als voorzitter, dit grootse werk heb mogen zien tot stand ko men. De opening van deze gebou wen betekent een mijlpaal in het Nijverheidsonderwijs in de Lang straat. nadat we zoveel jaren hon derden jongelui wegens plaatsge brek hebben moeten afwijzen, waar voor we nu niet alleen in 'n prach tig gebouwencomplex de nodige ruimte hebben, maar waar we de jongelui in een 7-tal verschillende cursussen een prachtige outillage in machines, materialen, enz. kunnen bieden en dat onder de meeste idea le omstandigheden, ook wat hygiëne en verzorging betreft. Meen echter niet, dames en heren, dat we dit alles zomaar zonder meer in de schoot geworpen kregen. Dit moge een klein stukje geschiedenis u illustreren. Toen we na jaren van onderzoe ken en experimenteren tot de con clusie waren gekomen dat het een dagschool zou worden, zijn we in de moeilijke oorlogsjaren, n.l. in okto ber 1941, gestart met een 40-tal leer lingen, met een directeur en 3 lera ren in een verenigingsgebouw, later vervangen door twee gehuurde par ticuliere gebouwen, waarvan een door een V-l werd' vernield. De oorlogsjaren, die ons zowel in- als uitwendig veel moeilijkheden brach ten. zal ik hier verder voorbij gaan. Direct na aflooD van de oorlog trok ken wij naar Den Haag en kregen terstond van de directeur generaal, de heer Hofstede, toestemming om een semi-permanent gebouw, on der architectuur van ir. Genen, aan te besteden, dat in 1948 werd geo pend. Maar weldra bleek dat dit ge bouw door de grote toeloop veel te klein was en in april 1952 trokken we wederom naar Den Haag, waar we opnieuw een welwillend gehoor kregen en toestemming een nieuw gebouw door ir. Genen te laten ont werpen. Toen dit ontwerp gereed was en wij dit ter goedkeuring naar Den Haag zonden, scheen daar een roya le wind te waaien en achtte men dit ontwerp te klein voor de toe komst en ook met het vooruitzicht van een derde schooljaar bij het technisch onderwijs. Opnieuw ging bureau Genen aan het tekenen en tenslotte kwam ons originele plan van vier verdiepin gen voor de dag. Maar ondertussen doemde de bestedingsbeperking op en daarmee verviel de gehele aan besteding en uitbreiding, en hoe wij ook requesteerden en er op wezen hoeveel jongelui telkens moesten worden afgewezen, we kregen nul op 't request, tot op zeker ogenblik een vergadering werd gehouden tussen bestuur, vertegenwoordigers van O. K. W. en Rijksgebouwen dienst, waar voorstellen ter tafel kwamen om ons met schokbeton of iets dergelijks te helpen. Het be stuur voelde voor deze noodoplos sing heel weinig, daar we al vanaf het begin in een semi-permanente bouw zaten en wenste dan maar tot betere tijden te wachten, dan dat we weer opnieuw in een noodgebouw voor hoelang zouden worden ondergebracht, waarvan we mis schien nooit afkwamen. Op een latere bespreking te Til burg hebben de vertegenwoordigers van O. K. W. de inspecteurs Hen- nequin en Hollekamp en de inspec tie te Breda 'n krachtige lans gebro ken voor Waalwijk, dat de dupe was geworden van gewijzigde omstan digheden en beleidsinzichten en stelden voor het plan in zijn geheel uit te voeren als Waalwijk iets deed, en dat bestond in het schrappen van de 4e verdieping. Hiertoe was het bestuur bereid, in de hoop dat deze er later toch wel bij zou ko men, wat dan ook is gebeurd, en zo konden wij in januari 1957 tot de aanbesteding overgaan. Zo, dames en heren, zijn wij er tenslotte gekomen, al heeft de bouw heel veel langer geduurd dan ge projecteerd en ons aangenaam was, al zijn daarvoor oorzaken aan te wijzen, tot dit unieke schoolgebouw, dat wat opzet, uitvoering en outil lage betreft zeker tot een der mooi ste en beste in den lande gerekend mag worden en dat een grote aan winst voor plaats en streek mag worden eenoemd; tevens van het grootste belang voor industrie en ambacht, een school die op het ogenblik 7 cursussen, met 900 leer lingen en bijna 50 leraren telt. Ik geef u de verzekering dat het bestuur, directeur en personeel al les zullen doen om de school volle dig aan haar doel te doen beant woorden en beveel dit instituut gaarne in uw aller steun, medewer king en belangstelling aan. Wanneer ik nu kom tot een dank woord aan degenen die aan de bouw hebben meegewerkt, dan noem ik op de eerste plaats het departement van O. K. W., dat ons deze prach tige school schonk; dan het gemeen tebestuur van Waalwijk, dat ons steeds alle steun en medewerking verleende; voorts het architecten bureau ir. Genen en ir. Oskam te Eindhoven, die hier, als op zovele plaatsen in den lande, weer een prachtig bouwwerk hebben ontwor pen en tot uitvoering gebracht, waarvoor alle hulde en dank toe komt, alsook voor de prettige sa menwerking die wij steeds met hen hebben gehad van het begin af in 1948, toen wfj dit bureau als onze architect in Den Haag voorstelden, waar het wel zeer goed staat aan geschreven. Cp de tweede plaats aan de aan nemers Fa. J. de Bont-v. Huiten te Nieuwkuijk, de bekende soliede bou wers, die ook hier weer een stuk werk hebben geleverd, de goede faam dezer firma waardig. Wanneer ik dan kom tot de onder aannemers en leveranciers, dan zult u me wel excuseren dat ik deze niet alle opnoem, maar hen allen dank zeg. die hebben bijgedragen tot de bouw, inrichting en outillage en daardoor deze school, zowel in- als uitwendig, tot zulk een mooi en goed geheel hebben gemaakt. Ten slotte dank aan het bestuur, maar speciaal aan de secretaris, de heer J. Thfjssen. die voor deze bouw en z'n inrichting bergen werk heeft moeten verzetten en niet minder aan de heren van het bestuur, die voor inrichting van de afdelingen hebben gezorgd; ik noem hier spe ciaal de schoenindustrie die een bui tengewone outillage en volledigheid kreeg en de afdeling smeden-bank- werken. Speciaal hulde en dank aan de di recteur, die naast zijn dagelijkse veelomvattende taak, in deze jaren de bouw en inrichting van A tot Z heeft gevolgd en met zijn adviezen gediend. Uniek De directeur, de heer v. Steen deren, wees vervolgens in een toespraak op het onderwijsbestel in Nederland dat hij uniek noem de. Het nijverheidsonderwijs is in dit bestel een equivalente tak aan de onderwijsboom geworden. Voor de grote zorg, welke de rijksoverheid aan het onderwijs in ons land besteedt, moeten wij grote waardering hebben en dankbaar zijn, zoals wij ook waardering moeten tonen voor degenen die dit onderwijs, ver vuld van idealen, geven. Met deze waardering als achtergrond bood de heer van Steenderen namens directie en leraren een wand versiering aan, vervaardigd door de Waalwijkse kunstenaar en le raar aan de Nijverheidsschool, de heer Wim Klijn, waarin op stijlvolle en kunstzinnig symbo lische wijze de opvoeding en vor ming van het kind gestalte heeft gekregen. Hulde en waardering bracht de heer van Steenderen aan het schoolbestuur voor de totstandkoming van het gebouw en hij bracht ten slotte dank aan allen die aan de bouw op eniger lei wijze hebben meegewerkt. Daadkracht en ijzeren wil Burgemeester Teijssen, lid van het schoolbestuur, voerde hei woord namens het gemeentcb^ stuur van Waalwijk. Nadat hij had meegedeeld dat de beide wet houders, de heren Smolders en van Heeswijk, wegens dringende omstandigheden verhinderd wa ren deze bijeenkomst bij te wo nen, schetste burgemeester Teijs sen in grote trekken de geschie denis van de school, waarbij hij wees op het moeilijke en moei zame begin. Tegen die achter grond moet toch geconstateerd worden dat er in een tijdsverloop van enkele jaren zeer veel is ge schied. De school is krachtig ge groeid in omvang en in leerlin gental en met grote dankbaar heid mag dan thans de kroon op het werk worden gezet. Namens Campagne voor Schoenindustrie Namens de vereniging van Waalwijkse Schoenfabrikanten werden gelukwensen en woorden van waardering uitgesproken door de voorzitter van deze vere niging, de heer J. de Kort, die de school een sieraad voor de ge meente en de industrie noemde. In het bijzonder roemde de heer de Kort het beleid en de ambitie van de heer Tielen, die zo onnoe melijk veel voor de gemeente en industrie heeft gedaan. Met betrekking tot de ontwik keling van de schoenindustrie sprak de heer de Kort ernstige woorden. Hij wees er namelijk op dat de schoenindustrie 50 uitmaakt van de totale werkge legenheid in het district van het Gew. Arbeidsbureau Waalwijk. Van de eerste jaars leerlingen op de Nijverheidsschool volgt echter slechts 20 de cursus schoenmaken. De heer de Kort noemde dit een verontrustend te ken. In dit verband wees spr. op de campagne van de Langstraat- se schoenfabrikanten om meer bekendheid te geven aan en meer belangstelling te wekken voor de schoenindustrie waarin naar zijn mening de school een belangrijk aandeel zou kunnen en moeten hebben. De werkgroep, welke in het kader van deze campagne in het leven is geroepen, hoopt bin nenkort contact op te nemen met het bestuur van de school. De heer de Kort hoopte van har te dat er een nauwe samenwer king zou mogen ontstaan tussen de school en de schoenindustrie. Namens de leraren en leerlin gen sprak de adjunct-directeur, de heer van Berkum, gelukwen sen en woorden van dank uit. Ook Lederindustrie De heer J. Gompen, directeur van de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel". voerde het woord namens de industriëlen welke niet vertegenwoordigd zijn in de schoenindustrie. De heer Gom pen gaf uiting aan zijn vreugde over de totstandkoming van de school, die hij het eerste mooie moderne gebouw in de gemeente noemde. In het bijzonder echter brak de heer Gompen een lans voor aan dacht voor de lederindustrie in het nijverheidsonderwijs. Hij be treurde het dat de lederindustrie in dit onderwijs nog niet aan bod is gekomen, maar hij sprak de hoop uit dat dit in de naaste toe komst wel het geval zou mogen zijn, temeer omdat daarmee het industriële klimaat in zo belang rijke mate zou worden bevorderd. Hotel Verwiel - Waalwijk Ook dit jaar weer het traditionele en steeds zo gezellige met het KAATSHEUVELS REVUE-ORKEST J woordigheid en grote belangstel ling. Hij memoreerde nog even de fen voor deze grote verrassing. Hii zeide de pretentie te durven hebben nogal wat voor de school gedaan te hebben, maar dat dit bouw en dito outillage in ogen schouw, waarover allen uiterma te enthousiast waren, zo waardevol werd geacht, dat z'n conterfeitsel hier vereeuwigd zou worden, had hij niet mogen en kunnen denken. Het is voor hem een buitengewone verras sing, „een nwoier geschenk had men mij niet kunnen bieden", zo besloot hij. Na dit voor de voorzitter zo verrassend en treffend moment, dankte hij de verschillende spre kers; op de eerste plaats de di recteur voor z'n hartelijke woor den en speciaal voor de aanbie ding namens de leraren van de prachtige sgrafito van de hand van de Waalwijkse kunstenaar en leraar aan de school, de heer prachtige wand- en gevelversie ring, die in opdracht van O. K. en W. door de kunstenaars Krij ger en Hendrikse waren aange bracht. Na een verversing namen de aanwezigen het prachtige ge- Tal van afgevaardigden van andere ambachtsscholen, van verenigingen en bonden betrek king hebbende op 't nijverheids onderwijs, op de schoen- en le derindustrie en 't ambachtelijke bedrijf kwamen het bestuur de hand drukken en gelukwensen, bloemen en geschenken aanbie den. En hiermede nam deze sfeer volle plechtigheid een einde. Ook de belangstelling van bezoekers in de namiddag en avond was zeer groot. HERENMODES W A A L W IJ K W. Klijn; hij zag daarin een gro te verbondenheid met de school. Voorts de burgemeester voor z'n gelukwensen aan de school, z'n voorzitter en leiding en te vens voor de grote steun van de gemeente ondervonden en voor de vele persoonlijke bezoeken die burgemeester Teijssen ten be- lange der school in Den Haag heeft afgelegd. Hij vond 't pret tig dat de gemeente dit prachtige gebouw op 't Vredesplein zo op prijs stelde. het gemeentebestuur bracht bur gemeester Teijssen dank aan het actieve schoolbestuur, zeer in het bijzonder echter aan de voorzit ter, de heer Tielen, aan de direc teur en de secretaris van het schoolbestuur. Zonder deze acti viteiten hadden wij thans geen schoolgebouw in gebruik kunnen nemen, aldus burgemeester Teijs sen. Vooral de heer Tielen heeft met grote zorg, toewijding, ener gie, hartstocht bijna voor de tot standkoming van het schoolge bouw gestreden. In verband ook met het door de heer Tielen aangekondide af scheid als voorzitter van het schoolbestuur, merkte de burge meester op dat de heer Tielen de voornaamste bijdrage heeft gele verd voor de totstandkoming van de school. „Dank zij Uw voorzit terschap is deze school tot stand gekomen en in en door deze school spreekt Uw grote daad kracht en Uw ijzeren wij", aldus burgemeester Teijssen, die meen de dat de bijzondere verdiensten van de heer Tielen op een of an dere wijze in het gebouw accent zouden moeten verkrijgen. „Het gemeentebestuur is U voor Uw grote daadkracht zeer dankbaar", zo besloot de burgemeester zijn woorden tot de voorzitter. Tot slot wees spr. er op, dat Waalwijk vóór de andere Bra bantse gemeenten had begrepen dat technisch onderwijs noodza kelijk was voor de industriële ontwikkeling van de gemeente en uit dit begrip reeds een nijver- rcidsschool bezat, toen het nij verheidsonderwijs in de provin cie nog onvoldoende en te be perkt was. De burgemeester sprak de hoop uit dat directeur en le raren nog vele jaren ontelbare jongens maatschappelijk en tech nisch zouden mogen vormen, om aan deze jongens een stevige grondslag te geven voor de plaats in het industriële en ambachte lijk bestel zullen gaan innemen. Spr. hoopte dat de ouders daar aan alle medewerking zouden willen verlenen. Tot slot dankte j de burgemeester schoolbestuur en dc architecten voor de fraaie ste- debouwkundige afwerking welke het Vredesplein met de totstand koming van deze school heeft verkregen. De vice-voorzitter van het schoolbestuur van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, de heer J. W. van Heesbeen, ont hult in de hal van het nieuwe schoolgebouw de bronzen pla quette van de voorzitter, de heer Jan Tielen. Deze plaquette werd vervaardigd door de Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft. Stichter en bouwer Het gezelschap begaf zich hier na naar de hall van het school gebouw, waar de vice-voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. W. van Heesbeen, een bronzen plaquette van de heer Tielen ont hulde als eerbewijs aan de man die zo enorm veel voor de school heeft gedaan. „Gij zijt eigenlijk de stichter en ook de houwer van de school geweest", aldus de heer van Heesbeen. „In dc loop der jaren hebben zich vele moeilijk heden voorgedaan, maar door Uw toewijding, Uw vooruitstre vendheid, Uw jeugdige energie Uw doorzettingsvermogen en - wp hebben we toch de kroon op het werk kunnen zetten. Wij zijn U een dank verschuldigd, die niet in woorden is uit te drukken. Het schoolbestuur heeft z'n dank baarheid en waardering voor het werk van de heer Tielen tot uit drukking willen brengen in een bronzen plaquette, die blijvend aan de bijzondere verdiensten van de voorzitter zaj herinneren. Tot slot van ziin toespraak bracht de heer v. Heesbeen dank aan de Waalwijkse kunstenaar Theo van Delft, die deze plaquet te zo kunstvol heeft vervaardigd. De heer Tielen dankte getrof- De voorzitter der vereniging van Waalwijkse schoenfabrikan ten gaf hij onder dankzegging voor de hartelijke gelukwensen de verzekering dat Het bestuur der school gaarne de nauwste sa menwerking zal zien tussen school en bedrijfsleven, speciaal de schoenindustrie, die een actie commissie voor de schoenen- streek heeft ingesteld om deze industrie meer bekend te maken, vooral op het terrein van de aan trekking van jeugdige werk krachten voor deze belangrijke industrie, waarvan het aantal leerlingen percentsgewijze veel te klein is. Ook de heer Gompen dankte hij voor z'n hartelijke woorden namens de niet in de school ver tegenwoordigde bedrijven en gaf de verzekering dat Het bestuur niets liever zou zien dan dat er spoedig een looierij-cursus aan de school zou zijn verbonden, waarvoor reeds herhaaldelijk po gingen zijn gedaan. Het architectenbureau Geenen en Oskam dankte hij voor de prachtige muurschildering van de heer de Morée uit Breda, de vele schenkers van prachtige bloemen en andere cadeaux en tenslotte allen voor hun tegen- Raamsdonk BINNENLAND NIEUW-GUINEA KRIJGT VERSTERKING Met straaljagers, maritieme ver kenningsvliegtuigen, luchtdoelgeschut en infanterie-detachementen zal de verdediging van Nederlands Nieuw- Guinea worden versterkt. De reden daarvan heeft de regering in krasse termen bekend gemaakt in een offi cieel communiqué. „De agressieve elementen in het buitenlands beleid van de Indonesische regering, ge paard aan de versterking van het mi litair potentieel in Indonesië", luidt de formulering. De eerste detache menten zullen in de loop van augus tus voor vertrek gereed zijn. Zij zul len bestaan uit beroeps- en dienst plichtig personeel. Aan vrijwilligers zal de voorkeur worden gegeven. Aldus de mededeling, maar naar men begrijpt, staat de Indonesische regering, die al zo boos was met de zending van het vliegdekschip „Ka- rel Doorman" op haar achterste be nen en spreekt van provocatie e.d. Zij schijnt ook Nasser van Egypte al verzocht te hebben het Suez-kanaal voor eventuele oorlogs- en troepen schepen te sluiten. Er zit zeker wel enig internatio naal gevaar in deze zaak, al is het recht volkomen aan onze zijde. De tcho van het Zuióen Opgericht I I !i I 1 1 GESLAAGDE OEFENING. De reserve rijkspolitie en de EHBO wer den onverwachts opgeroepen voor een oefe ning. Op de Parallelweg was t.g.v. een aan rijding een tractor met aanhangwagen in de sloot geraakt. De dronken inzittenden van de wagen, die het ongeval veroorzaak ten, lieten hun zwaar beschadigde wagen achter en namen de benen. De EHBO-ers verzorgden de gewonden, die dusdanig toe getakeld waren, dat een lid van de EHBO zelfs flauw viel. De gewonden werden naar het wijkgebouw gebracht. De mensen van de rijkspolitie arresteer den de beide daders, die smoordronken in de Luitenambachtstraat waren gesigna leerd. Zij werden achter slot en grendel gezet. Deze zorgvuldig voorbereide oefening mag zeer geslaagd worden genoemd. NIEUWE DORPSFILM. In de zaal van hotel Nieuwenhuijzen werd afgelopen zaterdag en zondag een nieuwe dorpsfilm vertoond. De vele belang stellenden konden in deze voorstellingen van een smaakvolle, goed verzorgde film genie ten, waarin o.a. te zien waren opnamen van: alle scholen, het verkeersexamen, de kin-, derkarnaval, de geüniformeerde harmonie St. Bavo, de intocht van Sinterklaas, de feestavond van de Ouden van Dagen, de Kanarietentoonstelling, het bedrijfsleven, het afscheid van sr. Joseline enz. De op brengst van de film kwam ten goede aan het Oranjekomité.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 17