w/AAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt M „Stichting dorpshuis Sprang-Capelle" BINNEN- EN BUITENLAND a KOSTWINNERSVERGOEDING BIJ DIENSTPLICHT vraagt subsidie van f 75.000 Sp.T£ raadsvergadering van 21 oktober 1955 werd het gemeente lijk subsidie in de kosten van res tauratie van het schip van de Ned. Herv. Kerk te Snrang be paald op 16 van het bedrag der door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen goed gekeurde begroting der restaura tiekosten ad 375.350.of op 60.056.Dit bedrag is reeds uitbetaald. VRIJDAG 29 APRIL 1960 83e JAARGANG No. 34 Jitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 flit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwiik - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 TeL-adres: ..Echo" JARIGE VORSTIN Morgen viert onze geliefde Vorstin H. M. Koningin Juliana haar 51ste verjaardag. Meer nog dan anders gaan in dit 15e jaar na onze bevrijding in vreugde en dankbaarheid de gelukwensen van ons allen naar naar en baar gezin uit. God zegene en spare ons Vorstenhuis! Foto: M. C. Meijboom Het blijkt nog maar al te vaak, dat gezinshootden hoegenaamd geen notitie nemen van de mede- delingens hen toegezonden door de gemeenten, indien een kind uit zijn gezin voor eerste oefe ning onder de wapenen wordt ge roepen. In die mededeling wordt de aandacht gevestigd op de mo gelijkheid om voor kostwinners vergoeding in aanmerking te ko men. Aanspraak op deze vergoeding bestaat in alle gevallen waarin tengevolge van de opkomst in militaire dienst van een dienst plichtige de middelen tot levens onderhoud ontbreken. Indien door de opkomst van deze dienst plichtige, deel uitmakende van een gezin, het inkomen daalt tot beneden zekere grenzen, dan be staat recht op kostwinnersver goeding, ook al verdient het ge zinshoofd een normaal loon. De ze z.g. gezinsmaxima liggen als volgt: Voor één achterblijvend ge zinslid 86.— per week. Voor twee ligt dit bedrag op 92.— per week, voor drie op 98. per week, voor vier op 104. per week, voor vijf op 110. voor zes op 116.en voor ze ven of meer achterblijvende ge zinsleden op 17.50 per persoon per week. Het gaat hierbij dus om „ach terblijvende" gezinsleden, dus de dienstplichtige zelf blijft hierbij buiten beschouwing. Toch vergoeding Droeg een dienstplichtige niets bij in Tiet gezinsinkomen, omdat hij b.v. nog studerende was, dan kan toch het recht bestaan, maar dan moet worden aangetoond, dat hij, zo hij niet was opgeroe pen, een werkkring zou hebben aanvaard. Bij de vaststelling van de in komsten van de achterblijvenden wordt voor 100 rekening ge houden met de bruto-inkomsten van de vader en/of de moeder. De kinderbijslag wordt ten vol le meegeteld. Van de bruto in komsten van broers en zusters wordt 60 in aanmerking geno men (het doet er niet toe hoeveel kostgeld zij betalen). Bestaan er ernstige huwelijks plannen bij een inwonende broer of zus, dan wordt het inkomen van deze broer of zus' medegeteld voor 40 Op deze wijze kan het gezins inkomen berekend worden en blijkt nu dat dit berekende inko men ligt beneden de eerder ge noemde gezinsmaxima, dan kan aanspraak worden gemaakt op kostwinnersvergoeding. Een gehuwde militair kan aan spraak maken op een kostwin nersvergoeding gelijk aan 80 van het verdiende loon plus kin derbijslag. De ongehuwde inwoners, zijn door de aardschok uitgevallen. De eerste beving zou om ongeveer twee uur zondag middag hebben plaats gehad en de heltt van do gebouwen in Lar hebben verwoest. De meeste hui zen in de stad zijn opgetrokken van klei. De tweede schok vond plaats om ongeveer zes uur des avonds waardoor de rest van Lar met de grond gelijk zou zijn gemaakt. De blik die Lar zondag bood, moet er een geweest zijn van on beschrijfelijke verwarring en ver schrikking. Het gehele gebied werd door dichte stofwolken aan 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, kan ook V verlossen van die rheumatische pijn. het oog onttrokken. Het stof bleef uren hangen en beperkte 't uitzicht tot ongeveer 20 meter. De eerste reddingsploegen welke Lar bereikten vanuit het minder zwaar getroffen achterland, on dervonden grote hinder van het vuil dat zij inademden. Dinsdag waren er in de puin hopen van de Perzische steden Lar en Garesj al ineer dan 50U doden geborgen en begraven. De meesten daarvan waren kinderen die hun graf vonden in 'n school gebouw, maar ook veel vrouwen die thuis waren. De mannen wa ren meest op 't veld. Het kan nog 3 weken duren voor alle slacht offers geborgen zijn in Lar, dat door de twee aardschokken van zondag nog vollediger werd ver woest dan de Marokkaanse stad Agadir twee maanden geleden. INTERNATIONALE SCHOE- NENBEURS NEDERLAND 1960 In de Margriethal te Utrecht (aan het Croeselaanterrein) zal van 2 tot en met 4 mei a.s. de In ternationale Schoenenbeurs Ne derland 1960 worden gehouden. GUNSTIGE RESULTATEN HOOGENBOSCH SCHOENEN De netto winst van Hoogen- bosch Schoenen is vorig jaar met bijna 27,5 percent gestegen van 485.377 gulden tot 618.784 gulden. De bruto winst is met ruim 240.000 gulden toegenomen tot 3.24 miljoen gulden. Voorgesteld wordt een verhoogd dividend van 12 percent. Over 1958 werd 10 percent betaald. De omzet in schoenen is vorig jaar met 12 percent omhoog ge gaan, terwijl de geldomzet met 7 percent toenam. POLITIE ZIET UIT NAAR KAS TELEIN DIE „WIM VAN DEN BERG" SPRAK. Voor een ongehuwde militair die als hoofdkostwinner kan be schouwd worden (dat is hij wan neer 85 van zijn inkomen voor opkomst in militaire dienst ge lijk was aan of meer bedroeg dan het overige gezinsinkomen) be staat de vergoeding uit 65 van het verdiende loon. Voor militai ren die als mede-kostwinner be schouwd worden in alle ande re gevallen kan aanspraak ge maakt worden op een vergoeding van 45 van 't verdiende loon. Opgemerkt wordt, dat in al de ze gevallen, dus zowel van hoofd kostwinner als van medekostwin ner, geldt dat kostwinnersvergoe ding en de overige gezinsinkom sten tezamen niet meer mogen bedragen dan het voor het gezin geldende gezinsmaximum, hier voor reeds genoemd. Bedragen vergoeding en gezinsinkomsten meer dan het gezinsmaximum, dan wordt het meerdere op de kostwinnersvergoeding in min dering gebracht. Een aanvraag voor kostwin nersvergoeding kan ongeveer 4 weken voor de opkomst in mili: taire dienst worden ingediend bij de gemeentesecretarie (militaire zaken) waarin belanghebbende woonachtig is. De hier vermelde gegevens heb ben uitsluitend betrekking op kostwinnersvergoeding in geval van opkomst voor eerste oefe ning. Ook Waalwijk in 't onderzoek De caféhouder, die op 1 april de zeven dagen later vermoorde Engelina Feenstra en haar mys- terieuze vriend „Wim van den Berg" in zijn zaak zijn levensver haal vertelde, heeft zich nog niet gemeld. „De kastelein heeft op 1 april in 't café langdurig met de gezochte „Wim van den Berg" gesproken. Hij kan ons dus aan een uitstekend signalement van de gezochte helpen." Aldus de met het onderzoek belaste poli tiemannen. Ook de districtsrecherche van Den Bosch is ingeschakeld bij het onderzoek, dat de moordenaar moet ontmaskeren. In de ge meente Heeswijk werd het stof felijk overschot gevonden van de 29-jarige monteur L. van V. uit Oss, die de hand aan zichzelf had geslagen. De man woonde bij zijn moeder in, maar was sinds drie weken niet thuis geweest. Hij had de auto, waarin hij werd gevon- den, gehuurd in Waalwijk. De Brabantse rechercheurs hebben j inmiddels tal van etablissemen- ten bezocht, waarin Van B. heeft gelogeerd. De man maakte overal een normale indruk en het is 'n raadsel waarom hij zelfmoord heeft gepleegd. Of de monteur tijdens zijn zwerftocht ook in Amsterdam is geweest, is nog niet gebleken. Uw zuurbrand - in een paar tellen geblust met Bennies. 12-JARIGE JONGEN ACHTER HET STUUR DODELIJK ONGELUK. Het verkeersongeluk, waarbij vorige week dinsdagmiddag de zesjarige Alexander Truffino uit de Marlotlaan in Den Haag om het leven is gekomen, is anders gebeurd dan aanvankelijk werd verondersteld. Vorige week dins dag werd medegedeeld dat het jongetje, toen hij op het Haagse Zuidwerfplein met zijn vliegende hollander aan het spelen was, werd aangereden door een bestel auto, die werd bestuurd door de 24-jarige T. N. Bij het onderzoek van de politie is nu echter geble ken dat niet deze man, maar een 12-jarige jongen achter 't stuur van de bestelauto heeft gezeten. De ouders van deze jongen heb ben dit tegenover de politie ver klaard. Hij mocht, zoals men dat zegt, van de chauffeur „ook eens een eindje rijden" met het boven staande treurige gevolg. AARDBEVING VERWOEST EEN STAD IN ZUID-PERZIË Duizenden doden en gewonden Een zeer zware aardbeving heeft in de nacht van zondag op maandag de stad Lar in Zuid- Perzië getroffen en de dood van honderden inwoners veroorzaakt. Het Perzische Rode Kruis be richtte, dat tussen de duizend en vijftienhonderd personen, meest vrouwen en kinderen, de dood zouden hebben gevonden. Reeds driehonderd lijken zijn al gebor gen. De meeste verbindingen met Lar, een stad met zestienduizend In zijn vergadering van heden avond zal de gemeenteraad van Sprang-Capelle een voorstel be handelen tot verlening van een subsidie van 75.000.aan de „Stichting Dorpshuis Sprang-Ca pelle". Bij dit voorstel kunnen wij het volgende aantekenen. In de gemeente Sprang-Capelle ontbreekt een gebouw, dat als cultureel centrum kan worden gebezigd voor het verenigingsle ven, voor recreatie en jeugdzorg, voor bijeenkomsten, feestelijkhe den of plechtigheden, hetzij in 't maatschappelijk leven, hetzij in 't particuliere leven der burgerij. Dit betekent zowel op maat schappelijk, cultureel als recrea tief gebied een zodanige tekort koming en gemis, dat dit zijn stempel heeft gedrukt op de ge hele gemeente. De band van saamhorigheid lijdt hierdoor. Voor allerlei gebeurtenissen moet men naar andere gemeen ten. De jeugd moet zijn vertier grotendeels in andere gemeenten zoeken. Lokaalruimte om lien op te vangen ontbreekt. Het vereni gingsleven lijdt eveneens onder 't gemis aan ruimte voor uitvoerin gen, jaarvergadering, enz. Als de Coöp. Zuivelfabriek al hier of een andere coöperatie haar jaar- of ledenvergadering houdt, moet men naar Kaatsheu vel; in Sprang-Capelle is geen zaalruimte. Het Bondsgebouw te Sprang kan hierin evenmin op voldoende wijze voorzien. Het is te klein en bovendien ten opzich te van de gehele gemeente excen- sportieve creaties variaties trisch gelegen. Bruiloften bui tenshuis moeten in andere ge meenten worden gevierd. Mu ziek-, zang-, toneel-, schaak- en andere verenigingen moeten voor repetities en uitvoeringen steeds gen ruik maken van de gelagka mer van een of ander café, om dat men daar evenmin over za len beschikt. Voor het houden van een ba zar, een middenstandsbeurs, e.d. moet men een tent huren van 1000.per week. Dit alles is een zeer betreurens waardige toestand, die een rem is op de ontwikkeling van deze gemeente, maar ook een funeste invloed heeft op de jeugd. Want jeugdzorg, zo dringend noodza kelijk, moet achterwege blijven wegens gebrek aan zaalruimte. Zonder lokaalruimte is de vor ming van de leerplichtvrije jeugd niet mogelijk. Een dorpshuis is voor deze gemeente maatschap pelijke behoefte nr. 1. En dan een dorpshuis, dat re presentatief is voor deze gemeen te: geschikt voor kleinere verga deringen, voor uitvoeringen en voor repetities, voor jeugdzorg, voor ontspanning en recreatie, maar ook voor gebeurtenissen van algemeen belang, voor grote bijeenkomsten met 300 a 400 man, voor plechtigheden, voor 't houden van tentoonstellingen, bazars en middenstandsbeurzen. En dit gaat nog te meer klem men nu te dezer plaatse het agra risch streekverbeteringsplan in uitvoering wordt genomen. Nu zullen voor de oudere boeren en boerinnen en voor de jonge boe renstand regelmatig lezingen, cursussen en voorlichtingsavon den moeten worden gegeven. En waar? Reeds lang zijn er plannen om te komen tot oprichting van een dorpshuis. Het comité, dat deze oprichting moet voorbereiden, heeft thans in het leven geroepen de „Stichting Dorpshuis Sprang- Capelle". De stichtingsakte is verleden op 21 april 1.1. De stichting stelt zich ten doel de oprichting, het beheer en de exploitatie van een dorpshuis, ter voorziening in de behoefte aan geschikte lokaal ruimte voor het verenigingsleven in de gemeente en naaste omge ving. Ook heeft het Stichtingsbe stuur reeds een schetsplan voor een dorpshuis doen ontwerpen. Het bestuur heeft er daarbij naar gestreefd elke luxe te ver mijden, maar te komen tot een doelmatig representatief gebouw. In het gebouw is geprojecteerd een grote zaal met (inclusief bal kon) ruim 400 zitplaatsen, een toneel met kleedkamers, een hal met garderobe, een buffet met keuken en berging, dames- en herentoiletten en vier kleinere lo kalen, waarvan twee djn.v. har monica-deuren lot een grotere zaal zijn om te zetten. Deze laat ste kan bij uitvoeringen e.d. tij dens de pauze dienst doen als foyer. Het gebouw zal een inhoud hebben van pl.m. 3000 m3. De bouwkosten worden geraamd op 175.000.en de inrichtingskos ten op pl.m. 25.000.zodat de totale stichtingskosten plus mi nus 200.000.zullen bedragen. Het Stichtingsbestuur is er zich zeer wel van bewust, dat de stichtingskosten van een dorps huis grotendeels zullen moeten worden bestreden uit subsidie van het Rijk en de gemeente. Ingevolge de „Regeling voor subsidiëring van instellingen, die zich ten doel stellen de oprich ting, de exploitatie en het beheer van dorps- en wijkcentra", vast gesteld bij beschikKing van de Minister van Maatschappelijk Werk van 31 juli 1957, kan een rijkssubsidie van 25% der stich tingskosten tot een maximum van 48.375.worden verkre gen. De minister stelt echter als voorwaarde voor de toekenning van rijkssubsidie, dat door de particuliere sector ter plaatse een redelijke financiële bijdrage gele verd wordt. Dit betekent, dat pl. m. 25.000.van particuliere zijde bijeengebracht moet wor den. Getracht zal worden op ver schillende manieren tot dit be drag te geraken. Zo zal het Stichtingsbestuur dit najaar een grote bazar voor dit doel houden, en de inwoners verzoeken, renteloze aandelen te nemen, bijdragen a fonds perdu te verlenen, een loterij houden, enz. Daarnaast zal het een beroep doen op de „grote" instellingen in onze gemeente om een bijdra ge fonds perdu. Het Stichtingsbestuur ver trouwt op deze wijze een bedrag van 25.0000.bij elkaar te krij gen. Maar daarnaast heeft het Stichtingsbestuur een beroep ge daan op de gemeente om 'n sub sidie ad 75.000.— als bijdrage a fonds perdu. Het restant ad 51.625.zal de stichting dan trachten te lenen met garantie van de gemeente. Voorstel tot uitbreiding van de straatverlichting. In de na te noemen straten dient dit jaar openbare verlich ting te worden aangebracht. B. en W. hebben zich daartoe in verbinding gesteld met de N.V. PNEM, die een plan heeft opgesteld waarbij wordt voorzien in liet leveren, plaatsen, aanslui ten en schilderen van stalen lichtmasten in na te noemen straten, waarmede de daarachter vermelde kosten zullen zijn ge moeid Naam v. d. straat Aant. Bedrag 1. Burgemeester Ver- meulenstr. 10 3950 2. Schrevelstr. 20 8090 3. Prinses Irenestr., Raadhuisplein, Margrietstraat, Marijkestr. en weg van Raad huisplein naar Zuidhollandse- dijk 34 15360 4. Oudestr., H. Cha- botstr. Jan Jan- nenstr., Burg. v. Dijkstr. enz. 30 19063 5. Tilburgseweg 5 3810 Totaal 50273 Voorstel tot verhoging van het subsidie in de kosten van restau ratie van de Ned. Herv. Kerk te Opgemerkt zij, dat in 't bedrag ad 375.350.niet is begrepen het herstel van de kap der kerk, welke door oorlogsgeweld zozeer was beschadigd, dat algehele ver nieuwing noodzakelijk was. De De ïcho YAn het Zui6en 414 v.v.n«^ n Lijders aan onzuiver bloed, worden stee vast ook slachtoffer van Rheumatische pij nen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krach tige werking - onzuiverheden in het bloed worden weggevaagd en kunnen zich niet meer vastzetten. Spieren en gewrichten be wegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijnl 'n Heerlijke uitkomst die Kruschen Salts. geweest. i Afdoend en zonder weerga zijn Rennics - en eigenlijk óók een wonder. Want hoe he vig dat overtollig maagzuur U 't leven zuur maakt en oplaait tot in de keel - met Rennies is 't in een paar tellen grondig ge blust. Heus ge doet Uzelf te kortl U kunt niet zónder Rennies. Gebouw met 400 zitplaatsen n ook In vlotte en gezellige hakschoentjes royale keuzei MARKT WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1