wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt LIEFDE VOOR LEVEN EN WERKEN IN KLEINE GEMEENTE Vandaag lezen en postzegels, vroeger voetballen en waterpolo MATER AMABILISSCHOOL SLOOT CURCUSJAAR MET „UITVERKOOP" BABYDERM oue zeep Overspannen Zenuwen VRIJDAG 13 MEI 1960 83e JAARGANG No. 38 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwiik - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" De nieuwe burgemeester van Sprang-Capelle Maandag a.s. zal er een einde gekomen zijn aan het burgemees- terloze tijdperk van de gemeente Sprang-Capelle, want op 16 mei zal ingevolge Koninklijk Besluit van 3 mei j.l. de eerste burge meestersfunctie een aanvang nemen van de heer M. van Prooijen, sinds 1952 secretaris van deze gemeente. Loco-burgemeester Wa verijn, die ruim 9 maanden over Sprang-Capelle met energie en voortvarendheid een interim-bewind heeft gevoerd, zal zich dan weer geheel kunnen wijden aan zijn notariaat en daarnaast aan zijn wethouderlijke bezigheden. De heer van Prooijen mag dan reeds maandag officiëel burge meester van Sprang-Capelle zijn, voor de gemeentenaren is hij het in feite toch eigenlijk pas op 21 mei a.s. wanneer hij in een plechtige raadszitting zal worden geïnstalleerd. En we menen te mogen zeggen dat burgemeester van Prooijen met vreugde zal worden verwelkomd, want men heeft hem in Sprang-Capelle niet alleen leren waarderen als een bekwaam ambtenaar, maar ook als een man die daadwerkelijk meeleeft met het wel en wee van de gemeente en haar inwoners, als een man die graag helpt waar hij kan en die actief werkzaam is in het plaatselijke leven. AGRARISCHE BELANGEN IN GOEDE HANDEN. Mattheüs van Prooijen was in zijn jeugd geen jongen die voorbestemd was voor de gemeente-administratie of welk ander „kantoorwerk" dan ook. Er zat nergens enig ambtelijk bloed in de familie van Prooijen, die zich thuis wist in het wijde polder land van Den Bommel, een rustiek dorpje op Flakkee tussen Ooltsgens- plaat en Middelharnis. Landbouwers waren de van Prooijen's en ze waren dat altijd geweest. Eén tak van de fa milie-stamboom, die teruggaat tot 1580 wijst dat overduidelijk uit. En ook de kleine Mattheüs, die op 4 okt. 1918 het levenslicht aanschouwde, zou misschien vandaag tevreden heb ben rondgestapt over een rijk boeren- bezit in het Flakkese land, wanneer niet zijn vader gestorven was toen hij nog maar enkele turven hoog was. Deze ingreep van God in zijn leven gaf een andere wending aan zijn be staan. Zijn moeder verkocht de boer derij en Mattheüs zou dus iets anders moeten worden. Maar wat? Na de middelbare school, toen hij 17 jaar oud was, moest hij een beslissing ne men. Zijn hart trok hem naar het on derwijzerschap, maar er zat in die dagen maar heel weinig muziek in een dergelijke levenstaak. Er liepen talloze onderwijzers zonder werk en degenen die wel tot de gelukkigen behoorden ontvingen daarvoor een „honorarium" van f 10.- per maand. Voor de 17-jarige Mattheüs, die reeds toen een goed financieel inzicht gehad moet hebben, was dat voldoen de reden om het onderwijzerschap de rug toe te keren en zijn geluk te be proeven in de ambtelijke wereld. Hij werd volontair ter secretarie in zijn woonplaats en ofschoon dat een func tie was, „waarbij je blij mocht zijn dat je geen geld toe hoefde te geven", maar de jonge van Prooijen had blijkbaar toch wel zoveel vertrouwen in de zorg van de Staat voor zijn toe gewijde ambtenaren, dat hij deze „pro Deo" werkzaamheid aanvaardde. Op de gemeentesecretarie van Den Bommel heeft de heer van Prooijen het „vak" geleerd en vandaag nog is hij als leraar aan een aantal cursussen Gemeente Administratie I en als lid van de examencommissie van oordeel, dat er voor de aankomende ambte naar geen betere leerschool bestaat dan de kleine gemeentesecretarie, omdat men daar met alle voorkomen de werkzaamheden te maken krijgt. „Ik raad mijn cursisten altijd aan op een kleine secretarie te beginnen, om dat ze daar veel beter een totaal in zicht krijgen in de diverse onderdelen der gemeente-administratie dan op is aangeland. Zijn oordeel is snel en scherp en getuigt van een diepgaande kennis en een scherp inzicht waar het gemeentezaken betreft. En het ligt dan ook volkomen in de lijn van de- rustige weloverwogenheid, wan- ze een grote secretarie, waar elk terrein zijn eigen afdeling heeft." PROMOTIES Toen de volontairstijd eenmaal was afgesloten heeft de heer van Prooijen snel diverse promoties gemaakt. Toen hij het in Den Bommel gebracht had tot 1ste ambtenaar, werd hij in 1941 benoemd tot adjunct-commies op de afd. Financiën en Onderwijs in Voor burg. Twee jaar later volgde zijn be noeming tot hoofdcommies-chef van de afd. Financiën in de gemeente Wisch in de Gelderse Achterhoek. Hier ligt een even mooi als bewogen stuk van zijn ambtelijke loopbaan en daarom was het wel met enig hart zeer dat de heer van Prooijen in 1952 de gemeente Wisch verliet om zich als gemeentesecretaris te vestigen in Sprang-Capelle, waar hij thans, 8 jaar later, de kroon op zijn werk heeft gevonden in de recente burge meestersbenoeming. ZEER VERHEUGD In zijn lichte werkkamer in het gemeentehuis van Sprang-Capelle, die hij de volgende week zal moeten ruilen voor de wel wat donkerder burgemeesterskamer, hebben wij bij een geurige sigaar een uurtje met de nieuwe burgemeester kunnen praten. „Ja, ik ben zeer verheugd over deze benoeming, die, ook al heb je er dan naar gesolliciteerd, toch een verras sing was, omdat de kans dat er een ander wordt benoemd altijd groter is." En vanzelf komt men dan te pra ten over het beleid van de nieuwe burgemeester. Nee, dat zal geen nieuw beleid zijn, want de heer van Prooijen weet als geen ander in de gemeente hoe de zaken staan en hoe ze het best aangepakt kunnen wor den. Hij kent ook de vruchtbare sa menwerking tussen de raad en het gemeentebestuur uit de voorbije ja ren en hoopt natuurlijk dat deze sa menwerking zich ook onder zijn be stuur zal blijven voortzetten. Daar voor behoeven de zaken niet anders aangepakt te worden. Er is in het stichting van een Dorpshuis, waar voor de raad onlangs een krediet van f 75.000. - beschikbaar stelde. Het gemeentebestuur zal dan ook alles in het werk stellen om dit gebouw zo spoedig mogelijk gerealiseerd te krij gen, aldus de heer van Prooijen, want een betere accomodatie is niet alleen prettiger voor het publiek, maar is ook van grote opvoedende waarde voor de jeugd. „En dan hebben we nog ons rio leringsplan, dat in bestek geheel ge reed is en waarmee een bedrag van 3Vl miljoen gulden gemoeid zal zijn. Natuurlijk kan de gemeente dat zelf nooit bekostigen en er zal dan ook een behoorlijke rijkssteun aan te pas moeten komen, maar zeer urgent is het in ieder geval, want er heersen op dit punt toestanden in de gemeen te die in deze tijd toch echt niet meer mogen voorkomen." In het streven naar een prettiger en beter woon- en leefklimaat is na tuurlijk ook de industrialisatie van belang. Het industrieterrein bij de Dick Flemmingstraat is bijna geheel volgebouwd met gevarieerde kleine industrieën. „Het ligt in de bedoe ling om het industrieterrein in oos telijke richting naar Sprang uit te breiden." Merkwaardige cijfers in het industriële beeld van Sprang-Capelle vormen de 700 uitgaande pendelaars en de 200 inkomende pendelaars. Natuurlijk heeft de heer van Prooijen een open oog voor de agra rische aspecten van de gemeente, want het landbouwersbloed van eeu wen verloochent zich toch niet en de landbouwbelangen zijn bij hem dan ook ongetwijfeld in goede handen. Er staat een agrarisch en sociologisch rapport over de gemeente op stapel, waarin zonder twijfel zal worden aan gedrongen op meer intensivering en mechanisering van de landbouw in de gemeente en waarin ook zal wor den gewezen op de belangrijke posi tie van Sprang-Capelle als land- en tuinbouwgemeente tussen het zeer sterk industrialiserende Waalwijk en het sterk op toerisme ingestelde Loon op Zand in. Met nadruk spreekt de heer van Prooijen ook over de verbetering en uitbreiding van de onderwijsaccomo- datie in de gemeente. De chr. ulo school, waarmee in 1958 bij wijze van proef werd begonnen, is een groot succes geworden. Men heeft thans reeds 2 parallelklassen met in totaal 93 leerlingen en 4 bevoegde onder wijskrachten. De school is echter nog steeds ondergebracht in een bedrijfs- gebouwtje van de fa. Quirijns tegen over het gemeentehuis. De behoefte aan een nieuw 4-klassig schoolge bouw (met *2 3 parallelklassen) is dan ook zeer groot en men hoopt binnen afzienbare tijd deze school aan de Irenestraat te kunnen bouwen. Bijzonder urgent zijn daarnaast bij zondere scholen voor Sprang en Ca- pelle. De bestaande schoolgebouwen zijn zeer onvoldoende, het gebouw te verleden door gemeentebestuur en Capelle dateert van een tachtig jaar geleden. Men hoopt door middel van systeembouw, die elders in het land reeds met groot succes is toegepast en waarvoor vrij gemakkelijk vergun ning verkregen wordt, spoedig tot een oplossing te kunnen komen. In aanbouw is de nieuwe land- bouw-huishoudschool. Het gemeente bestuur stelt alles in het werk om de landbouwschool, die volgens minis teriële beslissing dit najaar gesloten zal moeten worden wegens een te ge neer hij als zijn hobby's noemt „le zen en postzegels". „Dat wil zeggen, vandaag zijn dat mijn hobby's, vroe ger was ik een enthousiast voetballer en deed ik veel aan waterpolo." En daarmee is dan het beeld volledig, want achter de rust en het stijlvolle optreden van de heer van Prooijen bespeurt men toch ook heel duidelijk een sprankelende vitaliteit en een bruisende energie, die zich uiten wil in een veelzijdige activiteit. De heer van Prooijen houdt van actie, men bemerkt dat wanneer hij enthousiast vertelt over de meest bewogen perio de in zijn ambtelijke loopbaan. Dat waren de oorlogsjaren in de Gelder se Achterhoek: valse persoonsbewij zen voor door de Duitsers opgejaag- den, bonkaarten voor onderduikers, de hulp aan geallieerde vliegers en al die andere zaken, die in die dagen onder het hoofdstuk „Verzet" vielen. Het verzet in de Gelderse Achter hoek is altijd zeer actief en effectief werkzaam geweest en de heer van Prooijen heeft daar een daadwerke lijk aandeel in gehad en hij heeft met hart en ziel deelgenomen aan deze ac tie op het scherp van de snede. „Wat leven we vandaag dan toch eigenlijk rustig en stil", zegt hij na raad al het mogelijke gedaan om het leef- en woonklimaat prettiger en beter te maken en daarop zal ook het toekomstige beleid gericht zijn. Als een belangrijke voorwaarde voor de realisering van dit beleid ziet de heer van Prooijen de belangstel ling van de burgerij voor de bouw van een eigen woning. „De mensen moeten er van doordrongen raken, dat de bouw van woningwetwoningen voor Sprang-Capelle nooit de oplos- sing van de woningnood zal brengen. voor de gemeente Gelukkig is er in de gemeente een groeiende belangstelling voor de eigen woning waar te nemen en ik ben er dan ook van overtuigd dat de tien eigen woningen, welke thans rond Irenestraat, Marijkestraat en Margrietstraat in aanbouw zijn, spoe dig door andere zullen worden ge volgd." URGENTE OBJECTEN Van heel groot belang voor het culturele leven in de gemeente is de die terugblik op de oorlogsjaren. Té stil misschien? „Nee, dat toch niet, want ik houd van het leven en werken in een kleine gemeente. Je staat er veel dichter bij de mensen dan in de grote stad. Ik ben van de Brabantse bevolking gaan houden en ik heb het hier in Sprang- Capelle best naar mijn zin." Uit deze woorden blijkt wel heel duidelijk welk een eminent burger vader de Sprang-Capellenaren zullen hebben aan de heer van Prooijen, die ook een warm voorstander is van een hechte samenwerking tussen de Lang- straatse gemeenten, „want ten slotte gaat het toch in de eerste plaats om het geluk en de welvaart van de men sen." Een bestuursbeleid onder dit motto kan voor de gemeente Sprang- Capelle alleen maar zegenrijk en vruchtbaar zijn. Als we ten slotte vragen of hij ook een schaduwzijde aan dit burgemees tersambt ziet, zegt de heer van Prooij en lachend „Ja, eigenlijk wel, want ik moet mijn moderne en comfortabe le twee jaar oude woning aan het Vrijhoeveplein ruilen voor de ambts woning, die in 1947 is gebouwd." Maar het is de heer van Prooijen wel aan te zien dat deze zorg hem helemaal niet drukt en dat hij met zijn echtgenote en twee, dochtertjes (een van 13 jaar, die de chr. H.B.S. te Waalwijk bezoekt, en een van 14 maanden) ook aan de Julianalaan heel goed aard zal hebben. te behouden. Verder staat nog op het program ma de bouw van een prot.-chr. Be jaardencentrum, maar ook in Waal wijk bestaan uitgewerkte plannen daarvoor. „Ik wilde maar dat we op dit stuk eens tot een vruchtbare sa menwerking konden komen", zegt de heer van Prooijen. HOBBY'S De nieuwe burgemeester van Sprang-Capelle is een rustig man, die aan de kalme zijde van het leven In De Gecroonde Leersse heeft j.l. dinsdagavond de Mater Ama- nilisschoöl het cursusjaar afge sloten met de gebruikelijke di ploma-uitreiking en een gezellige avond van zang, spel en dans. De voorzitter van het school bestuur, burgemeester Teijssen, opende deze avond met een har telijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot pastoor van Helden uit Helmond, tot de diocesaan leidster mcj. v. d. Besselaar, tot een vertegen woordiging van de nationale staf en tot de werkgevers, wier me dewerking voor de instandhou ding van de school onontbeer lijk is. Het afgelopen schooljaar, al dus burgemeester Teijssen, heeft weer bewezen, dat de school in een grote behoefte voorziet en een onmisbaar element is in de Waalwijkse samenleving, omdat zij aan een bepaalde categorie meisjes zo enorm veel meegeeft. Ook dit jaar heeft de school zich weer mogen verheugen in een grote belangstelling van de zijde der leerlingen. De heer Teijssen richtte zich in liet bijzonder tot de 3e jaars leerlingen, die af scheid van de school gingen ne men. Hij dankte hen hartelijk voor de wijze waarop zij zich in het afgelopen schooljaar hebben vereenzelvigd met de doelstelling van de school en hij sprak de hoop uit dat zij in hun verdere leven veel profijt en vreugde zouden mogen beleven van het geen de school hun heeft meege geven. Een bijzonder woord van dank richtte de heer Teijssen ook nu weer tot de leidster van de school, mej. M. Hoffmans, zon der wie men zich de school niet kan denken. „Het bestuur waar deert Uw werk en toewijding in hoge mate", aldus spr. Een woord van dank ook aan mcj. P. C. M. van Slobbe, directrice van de Huishoudschool, voor het be schikbaar stellen van het school gebouw en de medewerking en raadgevingen op velerlei gebied. Een bijzonder woord van dank en waardering richtte de heer Teijssen ook tot de docenten, die zich daadwerkelijk voor de school beschikbaar stellen door hun vrije tijd daarvoor te geven. Met name richtte de voorzitter zich tot mevr. Smelt-v. d. Pen nen, mej. Vermeulen en dr. Edm. van Rooij, die wegens drukke werkzaamheden afscheid moes ten nemen van de school. Ook dankte spr. de samenstellers van de show, in het bijzonder Tini v. VBaby-huidje poeder-zalf d. Heijden en Br. Romualdus, die als blijk van waardering een ro kertje kreeg aangeboden. PRETTIGE SHOW Voordat met de show een aan vang werd gemaakt, verrichtte de voorzitter de diploma-uitreiking Uw Tweka badpak voor het komende seizoen ligt voor u klaar bij MARKT WAALWUK waar u zo prettig koopt aan de 3e jaars leerlingen, waar bij hij bijzondere waardering uit sprak voor de meisjes die in drie, twee of een jaar geen enkele maal verzuimd hadden. Voor de ze prestatie ontvingen zij een boekwerk. Aan de volgende leerlingen werden diploma's en getuig schriften uitgereikt: Eind-diploma. Hannie Dekkers, Corrie Frey- er, Toos de Haan, Tonnie V. Hel- voirt, Lies van Hoof, Gerrie van Huiten, Corrie Leijtens, Zus van Lier, Francien Maas, Bep Maas, Trees de Munnik, Ria Passier, Rini Vrinten v. d. Nieuwenhui- zen, Cobie Schoelitsz, Dim IJpe- laar, Nellie v. d. Eerden, Tonnie v. d. Houdt, Mien IJpelaar van Hul ten, Riet Remmeren, Annie Kooien, Joke Krol, Gerrie Leij tens, Nellie van Loon, Corrie Mommersteeg, Lenie van Muile- kom, Annie Pennings, Tonnie Pennings, Corrie Thijssen, Nellie v. Velthoven, Ria Veraa, Joke Verduin, Lies v. d. Wiel. In 3 jaar geen enkele maal ver zuimd: Joke Krol, Nieuwkuijk; Trees de Munnik, Drunen; Joke Verduin, Waalwijk. In 2 jaar niet verzuimd: Lenie v. Muilekoni; Ria Veraa; Corrie Thijssen. Dit laatste jaar niet verzuimd: Annie Kooien; Nelly v. Veltho ven; Hannie Dekkers; Rini Vrin ten van den Nieuwenhuizen. Getuigschriften 2e jaars. Annie Adriaansen, Willie van Baardwijk, Fia Bakkers, Ria Dek kers, Gusta v. Engelen, Trees Hamers, Riki Hurkmans, Door- tje Hurkmans, Johanna Knip- pels, Riek v. Nooy, Hennie Rom- bouts, Martha v. Son, Willie Timmermans, Corrie van Tuijl, Hennie Verduin, Jo Wijkmans, Francis Bakkers, Truus Berkel- mans, Annie v. Delft, Thea v. d. Heijden, Willie Ketelaars, Hen nie v. d. Kolk, Lia Leijtens, Ria Maas, Riki van Soelen, Alie Tim mermans, Jo de Werd. In 2 jaar niet verzuimd: Annie v. Delft. Dit jaar niet verzuimd: Willie Ketelaars, Jo de Werd, Riki van Soelen, Johanna Knippels, Riek van Nooy, Lia Leijtens. Ie jaars getuigschriften. José v. d. Berg, Annie Berg mans, Lucie Brekelinans, Dini Donker. Mies Dmjucsnoij, Ria v. Engelen, Willie Fasol, Trees van Helvoirt, Corrie Hoogendoorn, Dymphy Klein, Ine Kootkar, Nel lie v. Loon, Bertha Maas, Rosa de Negro, Dini de Peffer, Joke Kuis, Toos Sars. Ria Schoemans, Annie v. d. Ven, Bea Verhoofstad, Gerrie v. d. Wiel, Annie v. d.. Wiel, Corrie v. Daelen, Riet Du- moulin, Marianne v. Eethen, An nie v. Engelen, Ria v. d. Gouw, Jeanne v. d. Griendt, Jeanne Hoe- venaars, Thea de Jong, Corrie Koning, Greetje Langbroek, Fri da de LOQW. Willie v. Nunen, Ria Possimus, Ria Pulles, Willemien Timmermans, José Timmermans,. Marietje Traa, Joke v. Tuijl, Nel lie v. Vliet, Ria de Werd, Thea d. Wiel, Toos v. d. Wiel, Ria IJpelaar. Geen enkele maal verzuimd Lucie Brekelinans, Willie Facol, Ria Pulles, Willemien Timmer mans, José Timmermans. De show, waarmee de meisjes verder op prettige en geslaagde wijze de avond vulden, droeg als titel „Uitverkoop". Begonnen werd met een woord van dank, namens alle scheidende leerlin gen uitgesproken door Ria Pas sier, tot de leidster mej. M. Hoff- Mijnhardt's Zenuwtabletten mans, voor het vele dat zij ook dit keer weer voor de leerlingen heeft gedaan. Dit dankwoord ging vergezeld van een presentje. Daarna werden in een aantrek kelijke afwisseling zang, spel en dans voor het voetlicht gebracht. Het koor onder leiding van Jo Verhoeven hoorden we in ,,'t Is uitverkoop, joechei", „De beste dingen zijn gratis", „Maak rustig keus" en „Spaans ezeltjesver- haal". Ria Passier liet zich ho ren in enkele geslaagde declama ties: „Koop Kobus!" en „Gebed te Waalwijk" van A. v. Collem. Het ballet onder leiding van Gré de Cock liet ook nu weer aan trekkelijke dingen zien: „Uitver koop bij executie", een sfeervolle en dramatische verbeelding van de ondergang van een oude cos- tuummaker, „Salzgitter, stad zonder God", met een goede de clamatie van Ria Vrinten-v. d. Nieuwenhuijzen, en in een pit tige „Hongaarse Boerendans". De ritmische gymgroep onder leiding van mevr. Smelt-v. d. Pennen bracht op geslaagde wij ze „Ritmische knotsoefening", „Boerendans", „Sühaatsenrijders- wals"; „Ritmische baloefening". W. en'J. Timmermans lieten zich horen in het uitverkoop-duetje „Sla je slag". In het kader van het Vluchtelingenjaar werd door Riki Hurkmans, Henny Rom- bouts, Thea v. d. Wiel en 't koor nog een beroep gedaan op de beurzen van de aanwezigen voor de actie „Doe Open". Voor de pauze werd door Ria Vrinten-v. d. Nieuwenhuijzen namens de scheidende leerlingen nog een woord van dank gesproken tot de drie scheidende docenten: me vr. Smelt-v. d. Pennen, mej. Ver meulen en dr. van Rooij. Een ge schenkje onder couvert vergezel de deze hartelijke dankwoorden. Dr. van Rooij sprak een woord van dank voor dit prettige ge baar. Henny Rombouts, Riki Hurk mans, Ria Passier, Riki v. Soelen en Ria de Werd brachten na de pauze de amusante spookge schiedenis „De witte vrouw" voor het voetlicht. Met een ta bleau de la troupe werd deze ge slaagde en prettige avond beslo ten. De samenstelling en de regie van deze show waren van Tini v. d. Heijden. Het geluid was van Egb. v. d. Hammen, de grime van Ch. v. d. Heuvel uit Dongen en de fraaie costuums van het Bra bants Costuumhuis uit 's-Bosch. De tcho VAD het Zuióen I I UI I I I 1 J 'I

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5