s'V'5;:' r i 1 DE TYPOGRAFIE aantrekkelijk vak! DE 3 GETROUWEN BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F prijzen I rÈ DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 MEI 1960 woeiiN is een De ouders van de jongelui die de school gaan verlaten en zij zelf, zullen natuurlijk terdege overwegen welk vak zij voor hun toekomst kiezen. Is het vak van typograaf niet een mooi en goed' georganiseerd bedrijf Wat biedt het alzo le Een 4-jarige opleiding, waarvan de theo rie wordt gegeven op een vakschool in Roosendaal, een dag per week met be houd van loon en de praktijk in 't bedrijf. Daarna wordt het diploma van" jonggezel uitgereikt. 2a Een behoorlijke beloning met 25, 50 en 100% voor overwerk. 3e Voor de leerlingen 18 vrije dagen per jaar. 4e Dit jaar 10 vrije zaterdagen, volgend jaar 26. 5e Bij 25 jaar diensttijd en meer, verhoging van uurloon en extra vrije dagen. 6e Prettig, afwisselend werk. Overweegt eens een en ander en komt eens praten Wij hebben plaats voor een LEERLING DRUKKER, ZETTER en BINDER. W.S.A.T. WAALWIJK de dode inventaris (werktuigen) is op de trekkerbedrijven gemid deld ƒ1070.per H.A. en op de paardenbedrijven 468.per H.A., waaruit volgt dat op de trekkerbe drijven gemiddeld 11.000.méér geïnvesteerd is. De jaarlijkse werktuigkosten be dragen op de trekkerbedrijven 215 per H.A. en op de paardenbedrijven 96.- per H.A., heigeen er op neer komt dat de totale werktuigkosten op de trekkerbedrijven gemiddeld 2530. per jaar en per bedrijf ho ger liggen dan op de paardenbedrij ven. Het arbeidsinkomen is op de trek kerbedrijven met een oppervlakte van 17.95 H.A. 11.100.— per be drijf. Op de paardenbedrijven met een oppervlakte van 16.54 H.A. 12.300.per bedrijf. Omgerekend per volwaardige arbeidskracht re sulteert dit voor de trekkerbedrij ven in 5900.per volwaardige ar beidskracht. De voordelen van paardengebruik blijken tensldtte ook duidelijk uit de financiële resultaten per bedrijf. Op de trekkerbedrijven heeft men (na aftrek van alle kosten, ook be loning voor ondernemer-arbeids krachten) een netto-overschot van 1400.per bedrijf. Op de paar denbedrijven met gemiddeld IVz H.A. minder oppervlakte ligt het netto-overschot f 1000.hoger of 2400.per bedrijf. Een zeer belangrijke factor is nog het behoud van een goede structuur van de grond. Een onderzoek naar de mate van het berijden van de bo dem bii de verbouw van suikerbie ten op een paardenbedrijf en een volledig gemotoriseerd bedrijf gaf het volgende resultaat: Op het paar denbedrijf werd de grond over de gehele oppervlakte gemiddeld twee keer bereden. Op het volledig gemo toriseerd bedrijf werd de grond niet twee, maar zeven keer bereden, waarbij vooral de wrijving der wie len een nadelige invloed uitoefent. Hieruit blijkt zonneklaar dat de structuur van de grond op het ge- Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' door HENRIC VAN NORCH 8). Wij zijn het dappere lans knechtenheer. Wij zwerven van land naar land, Wij torsen lans en zijdgeweer, Wij vechten steeds in Godes hand Soips hebben we geld, maar vaker nood, Dan grijzen onze haren, En elke dag wenkt dan de dood, Wij zijn de verdomde scharen Vult, kameraden, de beker met wijn, Zolang we kunnen drinken, Laat elke dag ons vrolijk zijn, Tot we in het graf verzinken. Bemint en geniet van het leven, Kust dan de meisjes met vuur, Morgen toch kunnen we sneven, Misschien slaat dan ons uur. I De bijval, die de drie musici met dit lied oogstten, was groot. De vrienden gingen weer 'n ogen blik zitten om een paar glaasjes vocht naar binnen te werken. Een volgend nummer van het programma was weer een lied, ditmaal een lofzang op de hertog van Gelre. De stem van de Buik en de nog heldere stein van de Grijskop bezongen de goede hoe danigheden van de edele vorst. Zingt nu het lied van de dappere hertog, De wijze, de brave, de edele vorst, Zingt nu het lied van Karei van Gelre, Die onrecht en onlust bekampen dorst. Wie is die heerlijke strijder voor waarheid, Voor vrouweneer en kindermin? Het is de grote hertog van Gelre, De vriend van de lansknecht en zijn gezin. Wie geeft ons volop te eten en te drinken? Wie geeft ons het allerbest schone wijf? Het is de brave hertog van Gelre, De vriend van het vrolijke krijgsbedrijf. motoriseerde bedrijf veel meer kans loopt te verslechteren dan op het paardenbedrijf. Terecht wordt hier bij opgemerkt, dat het belangrijkste boerenkapitaal niet is het machine- en werktuigenpark, doch de grond, waarop het bedrijf wordt uitge oefend. Tenslotte wordt de bijzondere aan dacht gevestigd op het grote belang van voldoende ter beschikking staande, goed geoutilleerde loonbe drijven. In vele gevallen, waarin men meent door 't arbeidsprobleem genoodzaakt te zijn over te gaan tot motorisatie, zal inschakeling van 't loonbedrijf niet alleen uitkomst maar zelfs een aanzienlijk voordeli ger oplossing brengen. Provinciaal Nieuws MUSIS-FEESTEN DONGEN I960 De voorbereidingen van de feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van het 120-jarig bestaan van de R.K. Koninklijke Harmonie „Musis Sacrum" te Dongen zijn nagenoeg voltooid. Het jubileum- en feestcomité heeft getracht een programma samen te stellen, waarin iedereen het zijne zal vinden. Dit „elck wat wils" festijn zal plaats vin den in de feestelijk versierde en verlichte zalen en tuinen van Ho tel Musis Sacrum. Dit grandioze gebeuren, dat zich tussen 29 inei en 11 juli zal afspelen, belooft één grootse „musical" te worden. Een 25-tal harmonieën en fanfa res zullen op muzikaal gebied de strijd aanbinden op het door de Diocesane Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen georga niseerde bondsconcours, dat op zondag 29 mei en 26 juni a.s. zal plaats vinden. Deze concoursen zullen gehouden worden in het Leo XlII-gebouw. Voorts zal op vrijdag 8 juli 's avonds een militaire taptoe ge geven worden door o.a. de Mu ziekkapel der Genie. Verschillen de muziekverenigingen uit de omliggende gemeenten hebben spontaan toegezegd een concert te zullen verzorgen. Deze concer ten zullen plaats vinden op een daarvoor speciaal ingerichte ki osk in de sprookjesachtige tuin van Hotel Musis Sacrum. De zus tervereniging, de R.K. Harmonie „Aurora", zal op de jubileumdag, 10 juli a.s., het feestconcert ver zorgen. Ook heeft het feest- en jubi leumcomité gemeend de bejaar den van Dongen in de feestelijk heden te moeten betrekken. Deze mensen zal een ontspannings avond worden geboden na afloop van hun jaarlijkse autotocht, die op zaterdag 25 juni zal plaats vinden. Diverse Dongense vere nigingen hebben hun medewer king voor deze avond reeds toe gezegd. Voor de kinderen heeft het co mité een leuke kleurwedstrijd in petto, terwijl op 6 juni (2e Pink sterdag) 'n ballonwedstrijd voor de jeugd zal plaats vinden. Tussen de klaterende fontei nen in de romantisch verlichte tuin van Hotel Musis Sacrum zul len tijdens de danspauzes diverse beroemde radio- en televisiester ren optreden. Zo hebben hun medewerking reeds toegezegd het Leedy Trio, de Selvera's, de Fou- rvo's, de Allround Stars, de Snap- snots, 't originele Spaanse dans paar Carmen en Rafaël de Lara, en nog diverse andere artisten. De South Jazzband, de Sweet Rythm Club en de Dixieland Se renades zullen tijdens de tuin feesten de dansmuziek verzorgen. Naast al dit amusement zult u zich ter afwisseling nog kunnen verpozen in de intieme sfeervolle Weinstube en in andere leuke bars. Teneinde iedereen in de ge legenheid te stellen de tuinfees ten bij te wonen, is de toegangs prijs laag gehouden, n.l. 1.50. Het jubileum- en feestcomité hoopt, gezien de veelzijdigheid van dit programma, iedereen, on geacht leeftijd, tijdens de muziek feesten te mogen begroeten. Wandelsport 2e AVONDVIERDAAGSE IN SPRANG-CAPELLE. Gezien het grote succes in 1959 zal de Ivon. Ned. Bond voor Li chamelijke Opvoeding, Wandel kring Noord-Brabant, ook dit jaar weer een avondvierdaagse organiseren in Sprang-Capelle en wel op 14, 15, 16 en 17 juni. De starttijden zijn elke dag van 18.00 tot 19.00 uur hij café 't Bruggetje in de Raadhuisstraat. De afstan den bedragen voor kinderen van 8 t.m. 12 jaar 10 km. en voor deelnemers (sters) vanaf 13 jaar 15 km. Het inschrijfgeld voor deelnemers (sters) van 8 t.m. 15 jaar en voor militairen 1. voor de wandelaars (sters) van 16 jaar en ouder 1.50. De laatste avond zullen alle deelnemers met muziek worden ingehaald door „Marijke" (met drumband) en „Sirena" vanaf de Schrevelstraat. Voor inlichtingen en inschrij vingen kan men zich wenden tot de neer J. P. de Vos, Julianalaan 62, Sprang-Capelle, tel. 04167— 2621. -1 c Angstig weggedoken in 't ruim van het schip wachtten Karei en Piet af wat er nu verder gebeu ren ging. Ze zagen er nu nog zwarter en ontoonbaarder uit dan ooit en hun kleren hingen in flarden aan hun lijf. Doch 't ein de van hun lijden was nog niet in zicht, want lading na lading kolen werd in het ruim gestort. Op een gegeven ogenblik was de hoeveelheid kolen zelfs zó groot geworden, dat ze er zich gemak kelijk achter konden verbergen. Eindelijk en ten lange leste scheen er genoeg geladen te zijn, want het storten van de kolen hield op en een gespierde dek- knecht smeet onder donderend geraas de luiken op het ruim. Toen werd het stil en donker te gelijk... „Wedden dat we tóch nog in Afrika belanden?" mop perde Karei. „Dat wordt een reis om de wereld in een onbekende oceaanstomer. Als we hier maan denlang zonder eten opgesloten blieven in dat ruum, dan vinden ze ons kale en beschimmelde skelet, als ze de luuken eindelijk open gooien!" „Goeie hemel, vent, wat ben je plotseling som ber!" viel brigadier Piet uit. „We blijven hier toch zeker niet rustig zitten We zullen heus wel proberen er uit te komen. Hoor maar, de boot vaart alEn voor de zoveelste maal had bri gadier Piet gelijk. Het eentonige van de scheepsmotoren ps egon de ruimte te vullen en uit het getril van de wanden en het geklots van het water konden ze duidelijk opmaken, dat de boot inderdaad voer... Piet besloot nu eens poolshoogte te gaan ne men en ontstak een lucifer. „Schei nou uut!" tierde Karei. „Direct steek je de kolen ook nog in de brand!" Zwam niet!" zei Piet. „Kolen steek je zo maar niet in de brand! Kijk liever maar eens hier! Daar zit een luikje!" Weer was de bijval enorm. Men klapte in de handen en sloeg met allerlei voorwerpen op de tafeltjes. Maar opeens ver stomde het rumoer. „Stilte!" werd er geroepen. Statig en blijkbaar goed be wust van zijn gewicht en waar digheid, stapte daar de Blauwe door de bandeloze bende die ruim baan voor hem maakte. Hij begaf zich naar de kastelein en wissel de een paar woorden met deze. Hierop vertrok de kapitein weer even statig en waardig als hij was verschenen en hij riep zijn soldaten toe: „Vermaak u verder vrolijk, mannen!" Onmiddellijk lieten de muzi kanten een dans horen en 't hos sen en zwieren begon opnieuw. Toen ze dit nummer beëindigd hadden, kwam de waard naar de Schrale en zijn kornuiten. Hij zeide: „De kapitein heeft gezegd, dat gij gedrieën vanavond vrij te drinken hebt." „Wat een reuzevent!" merkte de Buik op, terwijl zijn kleine oogjes vrolijk glinsterden van louter dankbaarheid. De vrien den sloegen direct hun borrel naar binnen en gaven de lege glaasjes aan de kroegbaas mee. Nogmaals werd een dans gege ven. Het was een oude bekende melodie, die door Buik en Grijs kop werden meegezongen. Zachtjesaan kregen de meeste van de feestgangers reeds te veel van het bier en de brandewijn. Ook Buikje had zich blijkbaar te veel gerept met drinken. De waard bracht voor de zo veelste keer volle glaasjes voor de muzikanten. De Schrale sprak nu tot de slokjesbaas: „Hoor eens kastelein, je schrijft twee maal zoveel op, als wij opzuipen vanavond. Het andere drinken we morgen wel op, begrepen?" Angstig antwoordde de kaste lein: „Maar dat gaat niet, ik durf niet..." Nu rees Hein verontwaardigd van zijn stoel op en begon ver vaarlijk met zijn ogen te rollen, terwijl hij zijn gezicht vlak voor dat van de waard hield. Dreigend gromde hij„Hebt gij wel eens een pak rammel gehad van een lansknecht?" Met trillende stem antwoordde de kastelein: „Het komt in orde, mijnheer." „Nog een lied, Schrale" werd er geroepen. Hein, die voelde dat het geestrijk vocht velen in een sentimentele stemming had ge bracht, vond nu de tijd gekomen voor zijn droefgeestige lied van de krijgsknecht. Hij gaf de Buik een wenk om een doek over de trommel te gooien, opdat het geluid van het instrument een dof timbre zou verkrijgen, in harmonie met de stemming van het lied. En nu gaven ze dan dit num mer. De melodie werd gespeeld en gezongen op een langzame en slepende wijze. De dikke was on der zang en spel dermate ont roerd, dat gevoelstranen uit zijn ogen vloeiden, over zijn papwan gen biggelden om ten slotte te recht te komen gedeeltelijk op zijn buik en gedeeltelijk op het doek van zijn instrument. De snor van de Schrale wees met zijn punten in een scherpe hoek naar de bodem'. Weet ge nog moeder, van toen, gij mijn waarde, Toen uw gelukkige blik me d' eerste keer zag? Dat ge me noemde het schoonste op aarde, Toen op uw gelaat lag de heerlijkste lach? Weet ge nog vader, hoe trots ge kon wezen, Als ik als knaapje lief speelde om u heen? Hoe toen een elk uit uw ogen kon lezen: Een jongen als hij, die is anders er geen. Voorbij zijn reeds lang die heerlijke dagen, Voorbij is reeds lang die gelukkige tijd, Uw zoon durft zich in uw huis niet meer wagen, Mijn ouders, och armen, uw zoon zijt ge kwijt. Nu zwerft langs de wegen, soms levend als beest, Versleten, verliederd, in luis en in pluis, Geschonden het lichaam, verziekt naar de geest, Uw zoon, nu de lansknecht, thans zonder een huis. Toen het lied uit was, heerste er een ogenblik grote stilte on der de linden. Daarop werd van verschillende kanten geroepen: „Herhalen!" (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 1 JUNI IW GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Leuke glansgaren kleutertruitjes, met raglan mouwtjes, In de kleuren wit, geel en aqua, met lange mouw, voor 1 en 2 jaar 2.45 met korte mouw. voor 1 en 2 jaar ^25 Prima plastic tuin slang lengte 10 meter, compleet met koperen waterdiefje en verstel baar koperen straalpijp. Compleet C'® verpakt 3 Herenweekender open en gesloten te dragen, van een zeer mooie kwaliteit, In diverse ruit- en streep- dessins, opgestikte borstzak en extra knoopje op da 4L90 manchet O Moderne baddoek. Het bekende merk „Seepaertje". In ver schillende moderne tinten. ^10 50x90 X bijpas washandje 35 c Bij Uw japonnetje of pakje een paar „hoog- zomer handschoe nen" van prima kwali teit nylon simplex, ge heel geperforeerd, dus luchtig in 't dragen. In wit en allerlei mode- tinten. Zeer spe 4 45 clale prijs, slechts I Cotonette, zomer- imprimées, zeer groot assortiment in noppen, streep- en gebloemde dessins, 80 en 90 cm. breed. Tegen abnor maal lage prijs, 4 49 per meter I Dubbele bagagetas geschikt voor fiets en bromfiets, dit jaar van extra zware kwaliteit tegen zeer voordelige prijs. Grote maat, ge heel met leder afge werkt, compleet met 6 lederen riempjes O Charmant en gracieus is dit Italiaans import bandschoentje in geel, wit, rood, blauw, rood/wit en wit/zwart. Sterke bandjes en soe pele rubberzooi, mate'* 36/42 4.50-32/35 3.95- 28/31 O 50 Drinkglazen, voor dorstige kelen. Een set van 6 stevige drink glazen, modern gedeco reerd in een leuke stevige draag- 4 35 doos. Compleet Jongensruithemd van prima kwaliteit, moderne kleuren, met borstzakje, voor 14 jaar 3.95 95 voor 6 jaar Baby plaid 100 wol, 75 x 100 cm. Voor kinder- en wandelwagen, ook zeer ge schikt voor ledikantdekentje. Q'® Diverse frisse ruitdessins Heeft Uw strijktafel een nieuwe bekle ding nodig? Prima graslinnen strijkde- ken. Geschikt voor houten of ^65 metalen strijktafel 4> Tentlinnen In 3 frisse strepen, oranje/ wit. oranje/zwart/wit en groen/wit, 140 cm. breed,per meter 2.10 4 90 120 cm. breed, per meter Witte bonen in tomatensaus. Onze bekende „Gina" kwaliteit, zowel koud als warm een heerlijk gerecht! 5 blikken 1.95 - per blik A Vruchtenwafels. Een heerlijk bros wa feltje met fijne vullingen. P Jc 200 gram 3 3 go Uw pocketboeken kunt U keurig en overzich telijk opbergen In dit metalen 3-delig wandrek. Bestaande uit: 3 planken van 48x11 cm. en 2 wand- strips In moderne kleuren gemoffeld. Ge makkelijk aan de muur te bevestigen £25 DEN BOSCH TILBURG HELMOND T COPYRIGHT STUDIO AVAN 143).

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2