KAATSHEUVEL Grandioos Eeuwfeest van „Oefening en Vermaak" DRUKKERIJ VAN BOXTEL Loon op Zand HET HOOGTEPUNT OP HET CONCORDIA-FEEST Waardig en stijlvol feest met overweldigende belangstelling Na haar jubileumjaar op in drukwekkende wijze te hebben ingezet met een op hoog peil staande uitvoering van „Der Mes sias" van Handel op 13 maart j.l. werd dc viering van het 100-jarig bestaan der Liedertafel Oefening en Vermaak op zaterdag 28 en zondag 29 mei op waarlijk gran dioze wijze voortgezet met een sfeervol, klankrijk en aantrekke lijk programma, Waal wij ks oud ste muziekvereniging alleszins waardig en die de grote en rijke geschiedenis van „Oefening en Vermaak" op stijlvolle en waar dige wijze meer accent heeft ge geven en zeer zeker ontzaglijk veel goodwill gekweekt zal heb ben. Het zal de 100-jarige vereni ging deugd hebben gedaan te nebhen mogen ondervinden, hoe groot de warme sympathie is, die zij in zo'n brede kring geniet en waarvan de overweldigende be langstelling bij de zaterdag j.l. gehouden receptie in 'Hotel Ver- wiel tot uiting kwam. De receptie Van 15.30 tot 17.00 uur recipi eerde het bestuur van „Oefening en Vermaak" in Hotel Verwiel, en zoals wij reeds aanhaalden, was de belangstelling overweldi gend. Het gemeentebestuur van Waalwijk, burgemeester J. Teijs- sen, vergezeld van de beide wet houders, de heren F. Smolders en J. v. Heeswijk en gemeentesecre taris N. Vlaar, was een der eer sten, die de jubilerende vereni ging z'n gelukwensen kwam aanbieden. In volle fleur en uitstekend welzijn, aldus burgemeester Teijs- sen, viert gij vandaag het 100-ja- rig bestaan uwer vereniging, een mijlpaal, die slechts bij hoge uit zondering en zeker door een cul turele vereniging wordt bereikt. Daarom kunt u met vreugde en trots dit eeuwfeest herdenken. Op prachtige wijze heeft „Oefe ning en Vermaak" zich ontplooid en daardoor een eigen kleur ge geven aan het cultureel patroon van deze stad. Bij het lezen van het uitgegeven gedenkboek komt men tot de overtuiging dat „Oe fening en Vermaak" voor Waal wijk veel, zeer veel heeft bete kend en aan het kunstminnend jubliek veel heeft geschonken. had de sympathie van velen, die het wel meenden met uw lie dertafel en daarom ondervond u ook de morele en financieel zo nodige steun, doch daarnaast werd ook van de leden veel ge vergd, zodat uw bloeiende vere niging thans deze unieke mijl paal heeft kunnen bereiken. Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft er dan ook behoefte aan ui ting te geven aan zijn grote waar dering en u geluk te wensen met uw 100-jarig jubileum. Het ge meentebestuur dankt u voor wat „Oefening en Vermaak" voor de culturele verheffing van Waal wijk heeft gedaan en namens dit college is het mij een eer en een genoegen u te mogen aanbieden een volledige partituur van de „Kröningsmesse" van Mozart. Ik spreek hierbij de wens uit, dat u op dezelfde wijze en met dezelfde medewerking zult blijven voort gaan en, u gedragen wetend door de gehele gemeenschap, met zo mogelijk nog meer verve de twee de eeuw zult ingaan. Wanneer u in de toekomst op deze wijze uw werk blijft voortzetten, zal deze voor „Oefening en Vermaak" een goede toekomst zijn, hetgeen ik u van harte toewens. Ook het hoofdbestuur der lie dertafel, n.l. de heren W. Tim mermans, J. P. P. Tielen, J. H. Wiesman, N. G. C. v. Loon en M. F. M. van Gurp, was aanwezig en btpod bij monde van de heer J. Tielen gelukwensen aan. De heer Tielen hoopt dat „Oefening en Vermaak" zal blijven voortgaan op de beproefde weg om daar door mede het culturele leven van Waalwijk te verhogen en hij spreekt daarbij de wens uit, dat de liedertafel haar doelstelling ook in de toekomst getrouw mo ge blijven en dat vele jongeren zich aangetrokken zullen gevoe len actief lid te worden van deze vereniging, waardoor „Oefening en Vermaak" in groei en bloei zal toenemen, hetgeen het hoofd bestuur van harte hoopt. Met de beste wensen voor de toekomst biedt de heer Tielen 'n geschenk onder couvert aan, bestemd voor de aankoop van een koorwerk voor „Oefening en Vermaak". Namens de Federatie van de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Ne derland waren de voorzitter en de secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur aanwezig, resp. de heren L. van Kuijk uit Koog a. d. Zaan en A. Smits uit Rotter dam. Het hoofdbestuur, aldus de heer van Kuijk, heeft groot res pect voor uw 100-jarige vereni ging en speciaal voor de initia tiefnemers en de bestuurderen, die al die jaren de vereniging in stand hebben gehouden. Ook heeft de voorzitter grote bewon dering voor de heren Jac. Sars (reeds lang overleden) en voor de huidige directeur, de heer L. Sars, die de vereniging op zo'n hoog peil hebben gebracht. De heer v. Kuijk feliciteert „Oefe ning en Vermaak" met dit zeld zaam jubileum en biedt namens het hoofdbestuur bloemen aan. De secretaris-penningmeester, de heer A. Smits, onderschrijft gaar ne de woorden van de voorzitter en deelde hierna mede, dat door het secretariaat aan „Oefening en Vermaak" een fraaie ingelijs te oorkonde zal worden toegezon den als een blijvende herinnering aan dit mooie feest. Een deputatie van Waalwijks Belang (de heren Jud. Timmer mans en A. Tielen) bracht hij monde van de voorzitter, de heer Jud. Timmermans, de hartelijke gelukwensen van zijn vereniging over en memoreerde de prettige samenwerking, die steeds tussen de beide verenigingen heeft be staan. Hij wenste de vereniging alle goeds voor de toekomst. Namens de dameszangvereni ging ..St. Cecilia" uit Tilburg, waarvan de Beschermvrouwe, Mevr. Janssen-van Twaalfhoven reeds gelukwensen had aangebo den, was een deputatie aanwe zig, waarbij de voorzitster mej. L .van Gorp, het woord voerde. Dat u uw 100-jarig bestaan kunt vieren, aldus mej. v. Gorp, is voornamelijk te danken aan uw voorgangers en uw bestuur, doch daarnaast en niet in het minst aan uw eminente directeur, de heer L. Sars. Naast de hartelijke gelukwensen biedt mej. v. Gorp namens de vereniging „St. Ceci lia" een geschenk onder couvert aan, met de beste wensen voorde toekomst. De heer F. Smolders vertolkte de gevoelens van de harmonie St. Crispijn en noemde „Oefening en Vermaak" een zeer benijdens waardige vereniging, waarvan hij hoopt, dat zij haar taak, het cul turele leven in Waalwijk mede omhoog te brengen, nog lang zal kunnen voortzetten. Naast de hartelijke gelukwensen van St. Crispijn bij dit 100-jarig bestaan, biedt de heer Smolders tevens een geschenk onder couvert aan. De voorzitter van „Oefening en Vermaak", de heer Alb. ten Bokuni, dankt de heer Smolders voor zijn vriendelijke woorden en wenst St. Crispijn gaarne de ere-promotie toe. Zich richtend tot de overige sprekers, dankt hij op de eerste plaats het gemeente bestuur en is zeer erkentelijk voor de morele en financiële steun van het college ondervon den en voor het prachtige ge schenk en de vriendelijke woor den van de burgemeester, die de kroon zetten op het werk gedu rende de afgelopen jaren. Ook de leden van het hoofd bestuur van de Kon. Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Nederland dankt de heer ten Bokum voor hun komst, voor de vriendelijke woorden, de bloe men en de fraaie oorkonde. De leden van het hoofdbestuur van „Oefening en Vermaak" dankt hij voor de grote steun, die de liedertafel steeds heeft mogen ondervinden. Ook de voorzitster van St. Cecilia, mej. van Gorp, dankt hij voor de vriendelijke woorden en het geschenk onder couvert, en ook de vereniging Waalwijks Belang betrok de voorzitter van „Oerening en Ver maak" in zijn dankwoord en zei zeer getroffen te zijn door de grote medewerking en sympathie van deze Eerste Waal wij kse ver eniging. Verder dankt hij alle verenigingen en personen, die hier aanwezig hebben willen zijn en van hun sympathie blijk heb ben willen geven. De voorzitter hoopt dat het zondag mooi weer zal zijn, opdat allen zullen kun nen genieten van hetgeen zal ge boden worden. Hierna kwam een onafgebro ken stroom dames en heren hun gelukwensen aanbieden. Hierbij merkten we o.m. op de Hoog- Eerw. 'Heer Deken Dr. B. v. d. Hurk, moderator Stevens van het Dr. Mollercollege, de eerw. heren kapelaans Meeuwissen, v. Gastel en de Kroon, Broeder Romualdus van de St. Petrusscholen, de Ned. Herv. predikanten Ds. Schuur man en Ds. Schellevis, de Waal wij kse altzangeres Antoinette Blom, ir. dr. van Laarhoven, di recteur van het Dr. Mollercollege, ir. Roelofs Heyrmans, directeur van de Middelbare Vakschool, deputaties van de r.k. kerkkoren van St. Jan, St. Antonius en O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen, alsmede deputaties van zusterverenigin gen, o.a. de Gemengde Zangvere niging uit Vlijmen, St. Cecilia uit Tilburg, A m phi on uit Besoijen e.m.a. Verder afgevaardigden o.a. van de afd. Waalwijk van de R.K. Middenstand, van de plaat selijke afdeling van de K.A.B., van de toneelverenigingen O.O.G. en Waalwijks Toneel, van de drumbands van de K.A.J., Ons Genoegen en Kracht en Vlugheid, van de beide harmonieën St. Jan en St. Crispijn, van het gilde St. Crispijn en Crispinianus, van de v.v. W.S.C. en nog zovele ande ren, ondoenlijk om op te noe men. Tevens merkten we op de doktoren Langemeijer sr. en jr., en verder een onafgebroken stroom van personen, die de jubi lerende liederlafel kwamen ge lukwensen, w.o. de heer Schólt, voorzitter van het Ned. Herv. Kerkkoor Waalwijk Centrum en de heer v. Ei j 1secretaris van de Waalwij kse Kunstkring, namens welke de voorzitter, de heer G. Verwiel, reeds gelukwensen had aangeboden. Prachtige bloemstukken wa ren er o.a. van r.k. kerkkoor St. Antonius, D.V.S.V., Baardwijks Toneel, de r.k. Middenstandsver. afdeling Waalwijk, Stencilbedrijf Heurter. Jeugddrumband Ons Ge noegen, Chr. Zangver. Hallelujah, Toneelvereniging O.O.G., Kon. Bond van Zang- en Oratorium verenigingen in Nederland, het Waalwijks Orkest, de heer en mevr. Langemeijer-Mellis en fa milie, Waalwijks Belang, Ned. Herv. Kerkkoor, Zangvereniging Amphion, Vlijmens dames- en mannenkoor, firma Mulders-Sars en De Gecroonde Leersse Het zou helemaal niet onmo gelijk zijn dat wij een of meer bloemstukken over het hoofd ge zien hebben, niet omdat deze minder belangrijk waren, maar omdat er zoveel waren. Verder waren er telegrammen, brieven etc. etc., even zovele bewijzen van warme sympathie voor de jubilerende 100-jarige liedertafel, o.a. van de oud-Waal wij ker, mr. dr. Frans Houben, Commissaris der Koningin in Limburg, en van Adr. de Cortie te 's-Gravenhage, zoon van wijlen de heer Frans de Cortie, oud-directeur. Al met al werd deze receptie een uitgesproken succes. Na de zeer druk bezochte re ceptie bleef de jubilerende Lie dertafel nog een uurtje in intie me kring bijeen in de achterzaal van Hotel Verwiel. Tijdens dit prettige samenzijn hield de voor zitter nog een feestelijke toe spraak. Hij bracht hierin op de eerste plaats een eresaluut aan degenen die de Liederlafel heb ben ojigericht en met zo grote toewijding en zorg hebben in stand gehouden. „In de moeilijke ogenblikken zijn er altijd weer mensen geweest, die hun schou ders onder de vereniging hebben gezet en al hun vrije tijd, hun be kwaamheid en hun zorg hebben besteed aan het welzijn van de vereniging. Wij zijn hen allen zeer veel verschuldigd", aldus de uit Nieuwe Tonge, le prijs met 103 pt. Het avondconcert werd verzorgd door de Fanfare der Genie uit 's-Bosch. Vooraf maakte dit córps een korte muzikale wande ling door een deel der gemeente. Dit korps, gestoken in gala-uniformen, trok een over weldigende belangstelling. Ruim 1500 be zoekers toonden hun belangstelling voor het optreden van de Genie. Het concert gege ven door dit corps was tot in de puntjes verzorgd. Doch de taptoe die het korps na afloop, van het concert uitvoerde, was in cén woord af. Het publiek stak zijn bewon dering dan ook niet onder stoelen en ban ken en beloonde het optreden van de heer Von Berg en zijn korps met een daverend applaus. Mr. J. W. Maris, 2e president van K. n. A. sprak na afloop van de eerste concours dag woorden van dank tot de heer Von Berg en zijn korps en ook tot het publiek. Dc rust die het publiek heeft betoond tij dens de concertwedstrijden, aldus Mr. Ma- ris, heeft op ons, doch vooral op de heren leden van de jury, t.w. de heren Arends, Pappenheim, grote indruk gemaakt. Op de tweede concoursdag j.l. zaterdag, vond wederom een korte officiële ontvangst plaats, waarbij de voorzitter, de heer Kerst, woorden van welkom sprak tot de heren jury-leden, t.w. de heren Arends, Ogier en van Nieuwland, alsmede tot de heer J. D. E. van den Heuvel uit Loonopzand. Burgemeester van Prooijen sprak nog een kort woord tot de vereniging en de leden "van de jury. De eerste concoursdag, aldus de burgemeester, is, naar ik verneem in alle opzichten geslaagd. Gaarne spreek ik de hoop en verwachting uit, dat ook de ze laatste concoursdag moge slagen. De heer van den Heuvel dankte voor de ontvangen uitnodiging tot bijwoning van dit concours. Spr. gaf dc leden in ernstige overweging goed te studeren en alle op merkingen van de dirigent ter harte te ne men. Spr. ziet een concours als middel om tot hogere prestaties te komen in de mu ziek. Een vereniging moet geen concours jager zijn. Tot slot sprak ook de heer v. d. Heuvel de verwachting uit dat het con cours in alle opzichten mocht slijagen. Nadat wederom de erewijn was rondge diend en een dronk was uitgebracht op de vereniging, werd de tocht aanvaard naar het concoursterrein. De uitslagen van de tweede concoursdag waren als volgt: Tamboerwedstrijd: 3c afd. Tamboer corps Utrechtse Politie-muziekvereniging, 32 pt., le prijs. Concertwedstrijd: Sectie Fanfare, le afd. Muziekver. Wilhelmina Slceuwijk, 95 pt., 2e prijs;Sectie Harmonie: le afd. Muziek vereniging Eindhoven-West, Eindhoven, 105 pt. le prijs; Ere-afd.: Kon. Harmonie Concordia Hilvarenbeek 105 pt. le prijs; De Utrechtse Politie-muziekver. Utrecht, 100 pt. le prijs. Na afloop van de concertwedstrijd sprak de heer van Oosterhout woorden van dank lot de vereniging Kunst na Arbeid. Na mens de jury-leden dankte spr. de vereni ging hartelijk voor de ondervonden mede werking en voor de inrichting van het con coursterrein. Uit alles blijkt, dat men dit concours grondig heeft voorbereid. Mede namens de leden van de jury betuig ik Kunst na Arbeid onze dank. Ook het pu-. bliek roemde spr. voor de betoonde be langstelling en zeer voor de betoonde rust tijdens de concertwedstrijden. Woorden vnn dank richtte spr. tot de heren Koramers, Mr. Maris, Spierings en Cové, voor hun hulp, die hij heeft mogen ontvangen in de uitvoering van zijn ambt als prijzencommis- saris. Des avonds concerteerde de Utrechtse Politie-muziekvereniging. Dit korps voerde een prachtig muziekprogramma uit. Vooral de uitvoering van „Le Fremersberg" van M. Koennemann was in één woord schit terend. Een groot applaus na elk nummer bewees, hoe men het optreden van dit korps waardeerde. Na afloop van het concert sprak de voor zitter van Kunst na Arbeid, de heer A. H. Kerst, woorden van dank tot allen die had den bijgedragen tot het slagen van deze concoursdagen. In de allereerste plaats bracht spr. dank aan de burgemeester, het college van b. en w., voor de ondervonden medewerking. Voorts richtte hij zich tot de heer van Oo6terhout, de prijzencommis- saris en vertegenwoordiger der Kon. Ned. Federatie. Wij hebben van U, aldus spr., veel medewerking gehad en wij danken U daarvoor ten zeerste. Dank bracht spr. aan allen die prijzen hadden geschonken voor dit concours. Ook dc heer Elsman werd dank gebracht voor de verleende medewerking, nl. voor het beschikbaar stellen van zijn school als re- petitie-lokaal. De secretaris van K.n.A., de heer H. M. J. Kommers, kreeg een pluim van de voorzitter, voor de vele werkzaam heden die hij had verricht tot het slagen van dit concours. Vele uren en avonden, soms tot diep in dc nacht, aldus spr., heeft de heer Kommers besteed aan dit concours. Wij zijn hem daar zeer dankbaar voor. Het installatie-.bureau van Wijlen en Zn. bracht spr. dank voor dc prachtige uitvoe ring van de verlichting van het concours terrein. Eveneens bracht spr. dank aan de fa. Wagemakers voor de inrichting van het concoursterrein. Wij hebben, aldus spr., veel waardering voor Uw beider werkzaam heden mogen ontvangen van de heren leden der jury en de prijzencommissaris. Zij waren uiterst tevreden over Uw werk. Tot slot bracht spr. dank aan het publiek voor hun belangstelling, doch spr. prees voor alles de grote stilte die in acht werd genomen tij dens de uitvoering van de concertwedstrij- den. Ook dit heeft diepe indruk achter ge laten bij de jury. Uw houding, aldus de heer Kerst, dwong aller waardering af. Ook de heer Benschop met zijn staf dankte spr. voor de ondervonden mede werking. En zo is een einde gekomen aan dit 2- daags muziekconcours. Het 40-jarig jubi leum heeft Kunst na Arbeid waardig in gezet. Met voldoening hebben wij kunnen constateren, dat alles tot in de puntjes ver-, zorgd was. Uitvoering van het terrein en verlichting was prima verzorgd. De fa's van Wijlen en Wagemakers hebben eer van hun werk. Kunst na Arbeid kan zich rustig opmaken tot de eigenlijke feestviering. De inzet is buitengewoon geslaagd. Kunst na Arbeid hoopt naar wij verne men onder leiding van haar directeur, de heer Moors, dit jaar nog deel te nemen aan een federatief muziekconcours. Men zou het bestuur geen beter geschenk kunnen aanbieden, dan met de bekroning van een eerste prijs. Moge Kunst na Arbeid nog vele jaren de gemeente laten genieten van hun muzikaal kunnen. R.K. BOND VAN WERKMEESTERS AFD. KAATSHEUVEL VIERDE 40-JARIG BESTAAN. De viering van het 40-jarig bestaan van de R.K. Bond van Werkmeesters, afdeling Kaatsheuvel, waarvan het officiële gedeel te, zoals wij reeds hebben gemeld, zondag 22 mei in de vorm van een zeer druk be zochte receptie in de zaal van Euphonia plaats vond, werd hier zaterdagavond door de leden onderling voortgezet. Nu was er echter geen tijd voor officiële plichtplegin gen, thans was het werkelijk feest in de ware zin des woords, d.w.z. 'n ongedwon gen en prettig samenzijn van collega's, die het bereiken van een mijlpaal in de ge schiedenis van hun organisatie op 'n ge paste wijze gingen vieren. En dit was ook duidelijk te merken aan de hier verzamelde werkmeesters met hunne dames (pl.m. 160 in getal), die allen in opgewekte en feeste lijke stemming bijeen zaten, en wier tevre den gezichten een duidelijke afspiegeling vormden van de buitengewone geest van saamhorigheid en vriendschap, welke in deze organisatie heerst. Ter verhoging van de feestvreugde had hospes van Dun het interieur van een passende versiering voor zien. De geschonken bloemen prijkten overal op de tafels, de frontzijde van het podium was geheel bezet met bloemstuk ken, terwijl de achtergrond in beslag werd genomer. door het reusachtige, met diverse vlaggen versierde embleem van de Bond. Een speciaal feestcomité onder voorzit terschap van de heer G. van der Velden, met als secretaris de heer C. v. d. Mortel, had zich weken lang beijverd om dit feest tot in de puntjes voor te bereiden. En men is daarin ook ten volle geslaagd. Muziek is op een dergelijke avond een onmisbaar ele ment, want er moet immers stemming zijn en blijven. Daarom had men o.a. gezorgd voor een prima amusementsgezelschap, be staande uit het Duo „Hij en van 't Zelfde", met als derde man en leider Joop Hen driks uit Tilburg. Het gezelschap was niet groot, maar dat was ook niet nodig, want deze heren waren, wat men noemt, all round en dus van alle markten thuis. Zij zorgden voor een vlot stukje dansmuziek, hadden een uitgebreid repertoire van lied-, jes, toonden zich humoristen en imitators, en dit alles op een beschaafde wijze en goed verzorgd, dat het comité haar keuze allerminst betreurd zal hebben. Het op treden was een volledig succes en de aan wezigen hebben met volle teugen genoten. Maar ook op ander gebied konden zij dat. Want wat zou een feest zijn zonder het be kende natje en droogje, alsmede 't onmis bare rokertje. Welnu, ook daarvoor was in ruime mate gezorgd en de obers kwamen soms handen tekort om iedereen op tijd te bedienen. Gelukkig hadden deze ditmaal assistentie van een drietal lieftallige dames, die zo nu en dan met een versnapering rond gingen. Alle factoren voor een suc cesvolle avond waren dus aanwezig toen voorzitter J. Ligtvoet alle leden met hunne dames een welkom toeriep en daarin bij zonder betrok het hoofdbestuurslid de heer v. Veldhoven. Met verwijzing naar hetgeen door diverse sprekers op de receptie spe ciaal naar voren was gebracht, memoreer de ook hij de moeilijke beginjaren en bracht daarom terecht dank, hulde en een ere saluut aan de werkers van het eerste uur, ^.e ^O-jarige leden. Deze erkentelijkheid viel ook ten deel aan enkele bestuursleden, die Jeze functie reeds 25 jaren met een voorbeeldige ijver en toewijding vervulden en door hun rijke ervaring een goede 6teun vormden voor de jongere bestuursleden. Hij dankte allen, die op enigerlei wijze van hun belangstelling voor dit jubileum had den doen blijken en hoopte dat alle aanwe zigen veel genoegen aan deze avond zouden beleven. De viering van dit 40-jarig bestaan zou niet volledig zijn, wanneer er geen jubi larissen waren te huldigen. Welnu, ook hieraan kon een gedeelte van de avond worden besteed. Het zou ons te ver voeren deze allemaal te noemen met de jaren van hun lidmaatschap bij KAB, Werkmeesters-, bond of bestuursperiode. Er waren er van 50 jaar lid van de KAB, 40 jaar lid van de Werkmeestersbond en 25 jaar bestuurs lid van deze laatste. Alvorens de onder scheidingen uit te reiken, richtte het hoofd bestuurslid van Veldhoven zich in goed ge kozen bewoordingen tot de aanwezigen. Het hoofdbestuur was verheugd met dit jubi leum, aldus deze, en het was een goede gedachte daarvoor een feest aan te richten en bij deze mijlpaal eens stil te blijven staan en op het verleden terug te blikken, waarbij hij kon constateren dat het in 1920 geplante boompje tot een flinke boom was uitgegroeid. Hij schetste de ontwikkeling van de werkmeester van beginneling tot leider en hun behoefte zich in één organi satie te bundelen om hun belangen te be hartigen. Het hoofdbestuur was verheugd met en trots op de jubilarissen, speciaal de oudsten, die heel wat vrije avondjes hebben opgeofferd aan de belangen van de werk meesters, welke daardoor met sprongen vooruit zijn gegaan. KAATSHEUVEL - TEL. K 4167-2121 Hierna ging hij over tot het uitreiken van de onderscheidingen aan de jubilaris sen, waarvan de oudsten alsmede, zij die 25 jaar bestuurslid waren, door het hoofdbe stuur ook nog met een kist sigaren werden verrast. Rest ons nog te vermelden, dat men uit eigen middelen een aantal prijzen had aan geschaft, welke met dc geschonken bloem stukken, als extra attractie onder de aan wezige dames werden verloot. En toen aan het slot van de avond voorzitter Ligtvoet iedereen dank bracht, die aan het wel slagen van dit feest had meegewerkt, kon-, den allen hoogst voldaan en tevreden met het gebodene naar huis terugkeren. De werkmeestersbond, kring Kaatsheuvel, kan inderdaad op een bijzonder goed geslaagd feest terugzien. 'T PADDESTOELTJE. In het pand Hoofdstraat 89, alhier, open de mej. A. Boelen zaterdag een speciaal zaak in kleuter- en kinderkleding, die zeer grote belangstelling trok. Dit niet alleen, omdat tijdens de eerste week een lokkende openingsreklame met een kleuterverrassing geboden wordt, maar zeer zeker nog meer, omdat Roelens Co. confectiebedrijf in de Huijgenstraat alhier een naam heeft, die momenteel in geheel Nederland een goede klank heeft. Alles wat de kleuters en klein tjes aan kleding behoeven, en dat is naar de moeders ondervinden niet zo weinig, wordt daar in de rijkste variatie gefabriceerd. 't Paddestoeltje gaat in een grote be hoeft voorzien. BENOEMD. Tot assistent-maatschappelijk werkster bij de dienst Sociale Zaken in deze gemeente is benoemd mej. G. Ketelaars uit Tilburg. ZITTINGSLOKAAL LOON OP ZAND. In verband met dc deze week in de lande te houden volkstelling, zal de gebruikelijke zitting in het lokaal te Loon op Zand op maandag en donderdag a.s. in plaats van 3 tot 5 uur, ditmaal van 5 tot 6 uur plaats vinden. ST. ELISABETH-VERENIGING. In de bijeenkomst van de leden der St. Elisabethvereniging ten huize van de vice- presidente mevr. Vlocmans, welke speciaal was belegd in verband met het aftreden van mevr. P. Eibers-Burmanje als presi dente, werd deze laatste tot ere-presidente benoemd. In dc vacature van presidente werd voor zien door de benoeming van mej. C. van Gestel, tot heden secretaresse, terwijl voor deze functie werd aangewezen mevr. G. v. Nieuwstadt-Zapp. EERSTE H. COMMUNIE. Donderdag, Hemelvaartsdag, deden in de parochiekerk van St. Jan en St. Jozef resp. 50 jongens en 55 meisjes, en 38 jon gens en 40 meisjes, hun eerste H. Commu-. nie. Het onderwijzend personeel had, zoals gebruikelijk, de kinderen op deze voor hen zo gewichtige dag op alleszins lofwaardige wijze voorbereid. In de parochie St. Jan, ons bekend door persoonlijklijke omstandig heden, had tevoren een bijeenkomst plaats gehad met de ouders der kinderen, waarbij een regeling werd getroffen voor een goed en ordelijk verloop van het geheel. In te genstelling met vorig jaar zouden de com municantjes weer apart komen te zitten, met daarachter de ouders, in, door middel van kaartjes voor hen gereserveerde plaatsen in het middenschip der kerk. Het vroeg tijdig naar de kerk gaan was voor deze be- I trokkenen derhalve overbodig. Desondanks moesten enige ouders ervaren, dat de hen toegewezen plaatsen door onbevoegden wa ren bezet. We dachten eerst dat hier on wetendheid in het spel was en de betrok kenen wel zo fatsoenlijk zouden zijn plaats te maken. Niets was echter minder waar, ondanks dat ook de leiding zich er mee bemoeide. Een dergelijke brutaliteit hadden wij niet voor mogelijk gehouden. Pas toen de betreffende ouders zich vlak voor de i zittende rebellen posteerden, was er voor deze de aardigheid ook af, waarop zij re tireerden en er een eind kwam aan deze onsmakelijke vertoning. Wel een feestelijke inzet van deze mooie dag. EUPHONIA BEKROOND MET EERSTE PRIJS. Het Kon. Muziekgezelschap Euphonia, onder leiding van haar dirigent H. Gowie, heeft zondag een kranig stukje werk gele verd op het federatief muziekconcours van Concordia te Loon op Zand. Voor het eerst uitkomend in de afdeling Uitmuntendheid, behaalde men zowel voor het verplichte werk „Suite voor Harmonie" van Mann in een arrangement van v. Leeuwen, als voor- het aangewezen keuzewerk „Oud Neder landse Dansen" van Röntgen, 144 punten, tezamen 288 pt. en derhalve een eerste prijs. Dat er vreugde heerste in het Euphonia- kamp na het bekend maken van deze uit slag, laat zich begrijpen. Natuurlijk waren de zusterverenigingen Apollo en St. Jan present om het succesvolle Euphonia bij haar terugkeer in Kaatsheuvel gezamenlijk 'n feestelijke intocht te bereiden, na afloop waarvan in het Euphonia-huis genoemde verenigingen bij monde van hun respectie-. velijke voorzitter A. Ververs en J. Bisseling, hun gelukwensen aanboden. A.s. woensdag komen de leden van Eu phonia bijeen om het succes te vieren. Wij hopen op een en ander in ons vol gend nummer terug te komen. Intussen, vanaf deze plaats, Euphonia, eveneens on ze hartelijke gelukwensen. Sublieme uitvoering van Het Brabants Orkest. Het hoogtepunt van de feestviering van het 50-jarig bestaan van Concordia is on getwijfeld het schitterende concert geweest van Het Brabants Orkest, dat vrijdagavond in de Music-hall werd gegeven. Het pl.m. 70 man tellende orkest stond onder leiding van Hein Jordans en bracht een drietal symphonie-werken, waarvan muziekmin- nend Loonopzand en zelf ver uit de mo- geving, van heeft mogen genieten. De grote feestzaal was dan ook geheel gevuld met belangstellenden, die volop hebben geno ten van dit gerenommeerde orkest. Volgens onze bescheiden mening zijn wij niet bevoegd over Het Brabants Orkest een recensie te geven, doch wij geven graag 't volgende In het bijzonder was het een zeer bevre digend verschijnsel dat bij deze grote ge beurtenis de gehele Music-hall gevuld was, hetgeen getuigde van een grote sympathie voor de muziek van dit orkest. Aandachtig werden de werken gevolgd en nog groter was de geestdrift van het applaus dat steeds volgde. De zuiverheid in de muziek, welke Het Brabants Orkest ten toon spreidde, toonde zich al direct in „De Onvoltooide Sympho nic" van Schubert, waarvan de melodieën een wonderschone inhoud hadden. Kristal helder toonde elk orkestonderdeel wat Schu bert in deze symphonie heeft geschreven. Fijn en doorzichtig klonk de muziek in deze grote hall, waar het klankbord boven het podium de accoustiek verhoogde. Als tweede kwam 't Hoboconcert in C gr. t., van Joseph Haydn, waarin de solist Evert van Tright zijn grote intrumentale kennis kon bot vieren, waarin hij op excel lente wijze is geslaagd. Deze dirigent, Hein Jordans, met het ge hele koor, begeleidde van Tright, zodat t gehele werk op grote wijze is uitgevoerd. De adembeheersing van de solist is bewon derenswaardig. Het zuivere bespelen van zijn hobo - een der mooiste instrumenten van een orkest - was zo begeesterend dat zelfs 't publiek na 't eerste deel zich niet kon inhouden om hem te bedanken door 'n gul applaus. Zijn spel was een enorme be scheiden musiceren op bijzonder hoog peil. Na de pauze schotelde Het Brabants Or kest het zeer rustige publiek de „Vijfde Symphonie" van Tsjaikowsky voor, dat een boeiende vertolking is geweest en als lijf stuk van dit Orkest in Hein Jordans ge noemd mag worden. Het gehele koor, maar vooral de solopartijen, o.a. hobo, hoorn, clarinet en fagot in de blaaspartijen vorm den één solidair geheel, zodat hier werke lijk iets groots is verricht. Van 't Andante tot het allegro vivace was deze symphonie een geweldige aaneenschakeling van muzi kale hoogtepunten in een belangwekkende geschiedenis, zoals die Tsjaikowsky zich heeft geschilderd. Een dankbaar en lang applaus gaf 't zeer aandachtige publiek als bewijs van erkente lijkheid en waardering van de muziek van de beste soort. Een welverdiende ovatie voor Hein Jordans en 't geheele Brabants Orkest. Na 't concert sprak dhr. Q. de Jong na mens de voorzitter van het feestcomité een dankwoord tot Hein Jordans en 't gehele orkest. Hij bood de bekwame dirigent en de solist een cadeau aan voor dit succesvolle concert bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Concordia en sprak de hoop uit dat dit niet de laatste maal was dat Het Brabants Orkest in Loonopzand concer teerde. De reactie van 't publiek is zeer enthousiast geweest, zodat allen hebben genoten, zei spr., en dankte, alsnog har telijk namens 't gehele publiek. Om de avond verder door te brengen sloot de Wooltown Jazzband uit Tilburg, hier aan, om de danslustigen weer een ge zellige avond te geven. De muziek die zij bracht was een contrast van hetgeen hier voor met een grote K is geschreven. Voor de jeugd misschien de muziek der „Teenagers", maar voor de ouderen onbe grijpelijk. Jammer echter van deze schro melijke tegenstelling in 't programma. Ook deze dag is een hoogtepunt'geweest, waarop Concordia met heel veel trots mag terugzien. Zaterdagavond. Al was het weer wat bestendig, toch maakte de jubilerende harmonie zich op, om te pl.m. 7 uur een muzikale rondwan deling te maken door 't dorp. Op de dona- tcursavond (maandag 23 mei), heeft Con cordia twee nieuwe schellebomen gekregen van de ere-donateurs, als blijk van hoge Van Freddy Hull met afwisseling van The trots werden zijn getoond. Een stroom van publiek vergezelde de jubilerende harmo- niet Concordia door de straten: 't Was im mers groot feest en geheel Loonopzand deed mee. Na terugkeer in de Music-hall musiceer de daar het beroemde dans-, en showorkest Van Freddy Hall met afwisseling van The Wooltown Jazzband uit Tilburg. Voor de jongelui dus een uitzonderlijke gelegenheid om te dansen. Beide orkesten verhoogden de feestvreugde bij deze jubilerende har monie. Tot laat heeft de muziek geklonken. Het bezoek was bevredigend. (Verslag van zondag volgt a.s. vrijdag). HET VIJFDE ZIEKENTRIDUUM. Vorige week kondigden wij de drie da gen van het Ziekentriduum aan. Morgen, woensdag en donderdag, zal het weer een feest van bezinning en ontspanning zijn voor de zieken van onze parochie. Om het triduum meer bekendheid te geven laten wij hieronder de dagindeling in grove trek ken volgen: Dinsdag 31 mei is de dagintentie voor het welslagen van dit triduum: we offeren ons lijden van deze dag op voor elkaar. Plm. 8 uur zullen de zieken worden af gehaald, of zij die kunnen lopen zorgen dat zij om 9 uur in het Parochiehuis zijn, op dat dan de H. Mis kan aanvangen tot in tentie van de deelnemers. 10.30 uur zegening van de zieken, waar na preek. Na de middag is het kruisweg en vervolgens zegen en verering van de re likwie van het H. Kruis. Om half vijf is het een plechtig lof met handoplegging der zieken, waarbij een speciaal gebed zal wor den gebeden. Woensdag 1 juni is de dagintentie voor de bestuurderen van de H. Kerk en onze Overheid. Speciaal wordt een gebedje ge vraagd voor hen die in de afgelopen vijf jaren aan het triduum deelnamen en in Christus' Vrede zijn gestorven. Ook om 9 uur is de H. Mis voor de overleden deel nemers aan het triduum, met preek. Na de middag is het Rozenhoedje en daarna de vertoning van de film „Ziekentriduum L.- opzand". Om half vijf lof, waarna elke zieke afzonderlijk de Zegen met het Aller heiligste zal ontvangen. Tijdens de Zegen zullen de aanroepingen worden gedaan om troost en sterkte. Donderdag is de hoogste dag, want dit is de Maria-dag. Op deze dag zal gebeden worden om door Maria's voorspraak steeds meer in Christus te mogen worden ge vormd. Ook bidden de zieken hier voor hen die op enigerlei wijze meehielpen aan het welslagen van dit Triduum. Om 9 uur weer H. Mis met verder op de voormiddag een Mariapreck. 's Middags Rozenhoedje en een plechtig opgedragen Maria-Lof met preek en toewijding aan O.L. Vrouw. Hieraan zullen zoals gebrui kelijk weer bruidjes deelnemen en bloemen aanbieden. Na het Lof generale absolutie voor de zieken. Gezien bovenstaand programma is er weer niets dat ontbreekt om het de zieken gezellig te maken naar ziel en lichaam, want heel dikwijls gaan zij gesterkt naar huis, dankbaar gestemd voor al datgene wat voor hen is gedaan. Wij twijfelen er niet aan, als dit alles wat voor de zieken is gedaan, dit zijn terugslag vindt op onze gehele pa rochie. Mogen het weer drie prachtige da gen worden.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6