wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt EEN BELOFTE EN DE MODERNE MENS alwiihi y BINNEN- EN BUITENLAND ZWITSAL Moeder r&X MOEDER WORDEN... BABYDERM SSt» I N De heer Jan Tielen nam afscheid als voorzitter van Nijverheidsschool babyset de luxe De heer J. van Heesbeen opvolger Benoemd tot Erevoorzitter i VRIJDAG 3 JUNI 1960 83e JAARGANG No. 44 De ïcho vAn het Zuióen ritgpver Aaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen F oofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 Pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwiik - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: ..Echo' Twee vrije dagen, mooi weer, een beetje geld en goede gezond heid, dat zijn wel de beste wen sen, die de meesten voor de Pink sterdagen koesteren. Treinen en trams zullen vol zitten, de wegen zullen overbelast zijn door auto's, café's en restaurants hopen goe de zaken te maken en een aantal sportwedstrijden bieden afleiding aan hen, die hun hart aan de sport verpand hebben. Misschien lezen we dan na de Pinksterda gen weer over 7 of 10 doden langs de wegen, van kampioen schappen en verbeteringen van records. Zo zal het aanschijn der aarde zijn in 1960 als opnieuw wordt herdacht, dat Jezus de H. Geest aan de Kerk beloofde. Dat is nu al bijna 2000 jaren geleden. De nedcrdaling van de H. Geest was op zichzelf geen opzienbarende gebeurtenis, zeker niet zo be langrijk als de dingen, die ik bo ven opsomde en die de pagina's der kranten van tegenwoordig vullen. De nedcrdaling zou om streeks 35 jaar na Christus, wan neer een of andere sensatiekrant er achter was gekomen, toch met veel geheimzinnige omhaal en twijfel over de waarheid gepubli ceerd zijn. Maar de grote massa zou er aan voorbij zijn gegaan. Wij Christenen echter zijn er van overtuigd dat de nedcrdaling van de H. Geest het begin bete- kende van een omwenteling. Het aanschijn der aarde zou verande ren. Maar is het veranderd? Na tuurlijk is het veranderd. De ma nier waarop de mens van de 20e eeuw zijn Pinksterdagen door brengt, verschilt van die in de tijd der Romeinen en Joden. Dit wil zeggen, zij verschilt in het ge bruik van de technische midde len tot amusement en ontspan ning. Maar de geest is niet over- U. I C-JJ-l -UL. .1' IJ H wonnen, verre van daar. Nog al tijd staat de Kerk tegenover drie kwart van de wereld, die Haar zending niet au sericux neemt. Men heeft er soms wel eerbied voor, maar men blijft verder on verschillig. Nog maar op zeer, zeer beperkte schaal heeft Gods Geest een greep op de wereld ge kregen. Nog maar een klein deel harten is naar het nieuwe model, het christelijk model hervormd. Toch moet zij verder gaan, dit is de ijzeren wet die God Zichzelf heeft opgelegd. „Gij zult het aan schijn der aarde vernieuwen" is de zekerheid van de Christen, ook van de hedendaagse Christen. Wij, die gedoopt zijn in water en H. Geest, belijden deze hervor ming, ondanks het feit, dat wij rond ons het Pinksterfeest zien vieren alsof 20 eeuwen evangelie verkondiging door de rage voor de technische vooruitgang ver drongen is. Ons Pinksteren bestaat in het vaste geloof, dat toch het aan schijn van de wereld zal verande ren en het patroon der verlossing er op zal worden gedrukt. J gemeentebestuur heeft mogen on dervinden. Van de heer v. Steenderen, die sinds 1945 directeur der school is en dus alles mede heeft zien tot stand gebracht, roemde dhr. Tielen vooral de energieke daadkracht, waardoor hij zeer vele en grote verdiensten voor de school heeft. Ook richtte de scheidende voorz. zich met dank woorden tot de adjunct-directeur, de heer v. Berkum, tot het admini stratief personeel, tot de concierges, „met wie ik nog wel het meest in aanraking ben geweest", en tot de leraren Bossaerts en v. Luxemburg, voor wie deze dag ook het afscheid van de school betekende: voor de heer Bossaerts wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en voor de heer v. Luxemburg we gens het overstappen naar een func tie in het vrije bedrijf. Sprekend over het nieuwe school gebouw, zei de heer Tielen: „De eerste tientallen jaren behoeven we ons over de ruimte en de outillage geen zorgen te maken. Het zal er nu vooral om gaan de inwendige organisatie te perfectioneren en de grootst mogelijke aandacht te wij den aan het onderwijs en de opvoe ding van de jeugd. Dan zal de goede naam van de school groeien tot heil van de jeugd, van industrie en am bacht en tot genoegdoening van u zelf en van uw scheidende voorzit ter, die met grote belangstelling de verdere ontwikkeling van de school zal volgen". EREVOORZITTER aan de touwtjes trokken. „Met gro te instemming hebben wij altijd kennis genomen van uw daadkracht, uw werkzaamheid, uw activiteit en uw zorg en zowel wij als het ge meentebestuur zijn u daarvoor bij zonder erkentelijk. Gij hebt uzelf in deze school een groot en groots monument geschapen". Namens de leraren werd 't woord gevoerd door de adjunt-directeur, de heer v. Berkum, die ook de heer Tielen dank bracht voor zijn voor treffelijk bestuur. FEESTDAG „Van een dag van weemoed is de ze dag voor mij een ware feestdag geworden", zo zei de heer Tielen in zijn dankwoord, waarin hij elk der sprekers dankte voor hun waarde rende woorden. Bijzonder getroffen toonde de heer Tielen zich voor het hem verleende ere-voorzitterschap. „Ik stel dit op zeer hoge prijs, naast mijn plaquette in de vestibule, want daardoor zal ik ook in de toekomst aan de school verbonden blijven en erbii blijven behoren". Dankbaar was de scheidende voorzitter uiter aard ook voor het fraaie geschenk van directeur en leraren (dat was voor hem een grote verrassing) en hij sprak daarbij de hoop uit dat zij zich ook in de toekomst met alle krachten voor de school zullen blij ven inzetten, „want zonder dat heeft dit prachtige gebouw maar weinig waarde". Ten slotte dankte de heer Tielen burgemeester Teijssen en de heer v. d. Hoven voor de bijzonder prettige samenwerking. Nadat men vervolgens nog enige tijd onder het genot van een glas bijeen had gezeten, namen alle aan wezigen met een handdruk afscheid van de heer Tielen, door wiens werk vooral Waalwijk en omgeving zich mag beroemen op een zo prachtig en modern schoolgebouw, een niet minder prachtig onderwijs-instituut. DE RUSSEN DREIGEN Maarschalk Malinofsky, de Rus sische minister van defensie, heeft de bevelhebber van de sovjet-raket eenheden opdracht gegeven elke buitenlandse basis „vanwaar een vliegtuig zou opstijgen om 't lucht ruim van Rusland of zijn geallieer den te schenden onder vuur te ne men". De maarschalk deed deze me dedeling „een waarschuwing en geen bedreiging" in zijn eigen woor den tijdens een felle anti-Ameri kaanse rede in het Kremlin voor 'n groep stoottroeparbeiders. Premier Kroetsjef en andere topfunctionaris- Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een sen waren op de vergadering aan wezig, aldus Radio Moskou, dat de rede wel naar het buitenland uit zond, maar niet voor de binnenland se uitzendingen gebruikte. Malinofsky verklaarde, dat 't be vel tot het neerschieten van vreem de vliegtuigen en het bestoken van bases vanwaar die toestellen opge stegen waren, een „wettige beslis sing" was daar „dergelijke vliegtui gen kernwapens aan boord zouden kunnen hebben en de Sovjet-Unie een dergelijk risico niet kan lopen". „De Sovjet-Unie beschikt over al le middelen om vergeldingsmaatre gelen te treffen, zowel tegen de re geringsleiders als tegen de vazal die voor dergelijk vluchten verantwoor delijk is, ongeacht achter welke oceaan ze zich verbergen". „De Verenigde Staten", zo vervolg de de maarschalk, „moeten beslist niet gaan denken dat ze zich alles kunnen permitteren. Dit wordt thans ook begrepen door enkele Amerikaanse bondgenoten". Het eerste commentaar uit het buitenland op Malinofsky's toe spraak luidde „een gevaarlijke re de". De Amerikaanse republikeinse senator Aiken, maakte uit de toe spraak op, dat in het Kremlin de „oorlogspartij" aan de macht is ge komen. Volgens hem was de ver klaring gevaarlijk, omdat zij kon betekenen dat oek raketten afge vuurd zouden worden als een vlieg tuig per ongeluk boven sovjet-ge bied kwam. „En de eerste raket die op het grondgebied van onze bond genoten terecht zou komen, zou het sein zijn voor een regen van raket ten op Rusland", zo voegde hij er aan toe. EVERT VERMEER OVERLEDEN In de ouderdom van 49 jaar is in het diaconessenhuis te Naarden maandagavond om half 8 overleden de heer Evert Vermeer, sinds 1955 voorzitter van de Partij van de Ar beid. Juist was er sprake van een lichte verbe.tering in zijn overigens reeds eerder kritiek geachte ge zondheidstoestand, toen nog vrij on verwacht maandagavond een fatale verslechtering intrad. De heer Vermeer, in Nijmegen ge boren, werd na de bevrijding onder meer lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, secretaris en later voorzitter van deze partij, voorts lid en voorzitter van de Par tij van de Arbeidsfractie in de Naar- dense gemeenteraad. I POEDER-ZALF DE KAREL DOORMAN Het vliegdekschip Karei Doorman is met twee torpedojagers op reis gegaan voor vlagvertoon in Afrika, Australië en "Nieuw-Guinea. Het heeft een reis van 20.000 mijlen voor de boeg. In december hoopt men weer thuis te zijn. En Indonesië roert zich maar, houdt oefeningen in de buurt, rukt grote versterkingen aan, hoewel men goed weet dat hier van agres sie of i.d. geen sprake is. Maar dat zal meer zijn voor binnenlands ver bruik! AARDIGE BUIT Dieven hebben in Londen uit de tijdelijke woning van de filmster Sophia Loiren haar juwelen gesto len, ter waarde van 2 miljoen gul den. Iets minder deden het dieven in een Schevenings hotel, waar zij van een Braziliaanse toerist siera den meenamen ter waarde van 17000 gulden. H. M. DE KONINGIN EN PRINSES BEATRIX H. M. de Koningin is niet prin ses Beatrix, die Z. K. H. Prins Bernhard vervangt, maandag ochtend per Dakota in Brussel aangekomen op het vliegveld, waarna zij per koninklijke trein naar hoofdstation Brussel is ge reisd. Zij werden ontvangen door koning Boudewijn en zijn broer prins Albert. Na voorstelling aan ministers en verdere autoriteiten ging het onder enthousiaste be groeting door de bevolking naar net paleis. Later heeft de Koningin een krans gelegd bij het graf van de onbekende soldaat en daarna werd zij ten stadhuize ontvangen, waar burgemeester Koomans een rede hield en herinnerde aan het bezoek van Koningin Wilhelmina vlak voor de oorlog in 1939. Daarna waren zij ooggetuige van volksspelen en volksdansen op het prachtige plein voor het stadhuis. Des avonds was er een gala diner ten paleize van de koning, waar door deze en de Koningin hartelijke toespraken werden ge wisseld en waar. vooral de sa menwerking tussen onze beide landen op verschillend terrein, vooral in de Benelux, naar voren kwam. De grondleggers en oprichters van de Liedertafel Oefening en Vermaakzullen het afgelopen weekeinde met welgevallen heb ben neergezien op hun erfgena men die de vereniging 100 jaar lang met toewijding en wijs be leid hebben beheerd en haar zelfs hebben weten uit te bouwen tot een groot en illuster gezel schap dat de sympathie en de waardering van de gehele bevol king heeft verworven. Het is on danks het rillerige lenteweer een bijzonder geslaagde eeuwfeest viering geworden, waarbij tijdens de receptie mocht blijken hoevele goede vrienden de liedertafel on der de waalwijkse burgerij en daarbuiten telt. Het volgende te legram moet de liedertafelmen- sen wel helemaal goed gedaan hebben: „Wensen licdertafel van ganser harte geluk op haar eeuwfeest, terugdenkend aan de belangrijke culturele weg welke zij onafgebroken in stijgende lijn heeft afgelegd. Mogen bestuur en leden in dezelfde kracht, trouw en onderlinge vriendschap de tweede eeuw binnentreden. Dit wenst U allen op deze grote dag van harte een oud-Waalwijker - Frans llouben, Commissaris der Koningin in LimburgEn van de zoon van Frans de Cortie, een - - ----- - -... van de grote steunpilaren der sen, „maar uw persoon is van dit J instituut niet te scheiden en de liedertafel, kwam de volgende bronzen plaquette in de hal zal tot De opvolger van de heer Tielen, de heer J. v. Heesbeen, bracht de scheidende voorzitter dank voor het enorme werk dat hij met de tot standkoming van de school heeft verricht en voor de buitengewone wijze waarop hij het voorzitterschap heeft vervuld. In het bijzonder roemde de heer v. Heesbeen 't grote doorzettingsvermogen en 't scherpe inzicht van de heer Tielen, waar door deze steeds een oplossing bij de hand had wanneer de problemen ter tafel kwamen. De heer v. Heesbeen onderstreep te de grote erkentelijkheid van het bestuur voor het werk van de schei dende voorzitter door mede te delen dat besloten was om de heer Tielen te benoemen tot ere-voorzitter van het stichtingsbestuur, waardoor een eervolle en prettige binding zal blij ven bestaan tussen stichter en be stuur. Ten slotte sprak de heer v. Heesbeen de wens uit dat de heer Tielen nog vele jaren de groei en de bloei van de school zou kunnen vol gen. De secretaris, de heer Thijssen, memoreerde de oprichting van de stichting om daarmee een beeld te geven van het gestadig zwoegen dat aan de totstandkoming van de school is voorafgegaan. Ook de heer Thijs sen roemde het doorzettingsvermo gen van de heer Tielen, „waardoor mijn werk in belangrijke mate werd verlicht", en daarnaast zijn scherpe kijk op personen. „Uw afscheid is begrijpelijk", aldus de heer Thijs- In een feestelijke bijeenkomst van schoolbestuur, leraren en per soneel heeft de heer Jan Tielen maandagmiddag afscheid genomen als voorzitter van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstre ken. Kort tevoren had de scheidende voorzitter voor de laatste maal de bestuursvergadering gesloten. Deze dag van afscheid was voor de heer Tielen uiteraard een dag van weemoed, want de stichting van de Nijverheidsschool is het levenswerk van de heer Tielen geweest, dat hij onlangs bekroond heeft mogen zien met de opening van het nieuwe monumentale schoolgebouw aan het Vredesplein. Afscheid nemen van een der gelijk werk, waarvoor men al zijn energie, bekwaamheid en toe wijding heeft ingezet, is niet gemakkelijk en in zijn afscheidsrede getuigde de scheidende voorzitter dan ook van dit gevoel van wee moed De spontane en warme hulde welke de heer Tielen bij dit afscheid ten deel viel, was echter zo groot, dat hij aan het slot van deze bijeenkomst kon verklaren, dat deze dag van weemoed was ge worden tot een ware feestdag. Met grote voldoening mag ik te rugzien op de achter mij liggende jaren, omdat de school vanaf de op richting mijn hart heeft gehad, zo zei de heer Tielen. Van de groei en de uitbouw van de school ben ik echter niet alleen de man geweest, zij is mede het resultaat van 'n goed en vruchtbaar samenspel tussen be stuur, directeur en leraren. In het bijzonder roemde de schei dende voorzitter de prettige samen werking met de overige bestuurs leden, in het bijzonder de vice-voor zitter, de heer J. v. Heesbeen, die de leidende taak van de heer Tielen zal overnemen. „Deze leiding, is bij hem in zeer goede handen", zo zei de heer Tielen. Een woord van bijzondere waar dering richtte hij ook tot de secre taris, de heer J. A. Thijssen, die hij ft - i 1 m. H in lengte van dagen blijven getui gen van wat u voor de school hebt betekend, zij zal de herinnering zijn aan een krachtig, doortastend en helderziend man". De heer Thijssen bracht ook dank aan de heer A. de Kort, die ook af scheid als bestuurslid heeft geno men en die vooral grote verdiensten heeft voor de afdeling schoenmake rij. PERSOONLIJKHEID De directeur, de heer v. Steende ren, schetste in zijn toespraak de heer Tielen als een persoonlijkheid die voor zeer vele mensen tot voor beeld kan strekken. Groot respect en waardering toonde de directeur voor de wijze waarop de heer Tie len zijn opdracht in het leven ver vuld heeft. Het is een veelheid van taken geweest waarvoor de schei dende voorzitter zich gesteld heeft, die alle voortkwamen uit zijn grote liefde voor plaats en streek. Zij ge tuigen van de hoge opvattingen die de heer Tielen had van wat goed en degelijk is. Als voorbeeld noemde spr. de secretariaat van Waalwijks Belang dat ruim 50 jaar door de heer Tielen werd vervuld en verder het grote aandeel dat hij heeft ge had in de totstandkoming van vele prachtige en waardevolle tentoon stellingen. Eén ding heeft echter al tijd bij de heer Tielen voorop ge staan en dat was de Nijverheids- toe en het concert niets of slechts heel weinig kunnen zien. Nu kan men wel zeggen: ga naar het Vredesplein, maar geen enkel muziekgezelschap zal graag op het Vredesplein concerteren (de K.M.K. bedankte ervoor), omdat daar van de orkestklank heel weinig of niets terecht komt. Dit plein leent zich in zijn barbaars grote omvang alleen voor artil lerie-duels. Hieraan kan zelfs het op zich imposante klankbord van de Nijverheidsschool niets ver anderen, zodat we steeds weer op het Raadhuisplein terugvallen en terecht, want welke vereniging wil het risico nemen op 't Vre desplein een concert te program meren? Verder waren er zondagavond vele mopperaars, die de tijd tus sen concert en taptoe veel te lang vonden. Zij hebben gelijk, maar de schuld hiervan lag bij het waalwijkse publiek, dat na het concert als een razende meute 't podium opstormde, waar de kost bare muziek van de K.M.K. een prooi werd van wild trappende voeten en zwaaiende armen. Er waren zelfs nette burgers die bo ven op de vellen van de pauken gingen staan. Ik kan u verzeke ren dat de mensen van de K.M.K. weinig vleiende benamingen heb ben gebruikt voor dit deel van 't waalwijkse publiek en begrijpe lijk is het dat majoor v. Yperen niet eerder met de taptoe wilde beginnen voordat muziek en in strumenten van de kapel in vei ligheid waren. telegrafische gelukwens: „Mijn hartelijke gelukwensen met 100- jarig bestaan Uwer vereniging. Moge zij haar goede naam nog heel vele jaren handhaven, ge steund door Waalwijks burgerij en Waalwijks Belang en door 't Dat was dus een kleine wan- steeds aantrekken van jonge en klank in een feestviering, die toegewijde zangers onder goede voor honderd procent geslaagd leiding zal zij daarin slagen en mag worden genoemd. En wach- zal zij de toekomst hoopvol tege- j ten we maar weer af wat de lie dertafel ons met de kermis in schetste als een deskundige op het gebied van de Nijverheidsonderwijs wet, financiële aangelegenheden en in het voeren van correspondentie met de overheidsinstanties. De schei dende voorzitter prees de heer Thijssen als een man met een wijs inzicht en veel tact. „Houdt deze secretaris in ere, want het is niet moeilijk voorzitter te zijn met zo'n secretaris", zo besloot hij. Dankbaar en erkentelijk toonde de heer Tielen zich ook jegens bur gemeester Teijssen voor de steun en medewerking, vooral ook op finan cieel gebied, welke de school van 't moet zienDeze twee gelukwen sen uit de stroom van vele an dere zullen de liedertafelmensen wel bijzonder deugd hebben ge daan. 't Feestprogramma mocht er ook zijn en ik geloof dan ook wel dat iedereen genoten zal heb ben van de prachtige concerten, welke zondagmiddag door drie koren en s avonds door de Ko ninklijke Militaire Kapel zijn ge geven. Ook de wegens ruimte gebrek) staande taptoe was een indrukwekkend onderdeel van 't programma dat met een specta culair vuurwerk aan de Winter dijk werd besloten. Deze gehele feestviering is een luisterrijk voorbeeld geweest van waalwijk se samenwerking, want zij is tot stand gekomen in een eendrach- school. „Dit is uw levenswerk ge- j /f £n vruchtbaar samenspel tus- weest en u kunt rustig en bin en J „0.0n:n:nn met dankbaarheid jegens God terug zien op de door u volbrachte taak. Wij, al het personeel en ik, zullen u missen, maar de herinnering aan u zal blijven voortleven in de bron zen plaquette in de hal". Als blijk van waardering bood de directeur hierna namens alle lera ren 'n fraai antiek schilderstuk aan van Damschreuder. Burgemeester Teijssen illustreer de de krachtige persoonlijkheid en de grote daadkracht van de heer Tielen door er op te wijzen, dat de gedelegeerden namens het gemeen tebestuur de burgemeester zelf en de heer C. P. v. d. Hoven niet meer behoefden te zijn dan be- bestuursleden en geen mensen die sen de jubilerende vereniging, Waalwijks Belang en de waal wijkse muziekgezelschappen. Ik kan alleen maar hopen dat het in de toekomst met alle andere feesten ook zo zal gaan, te be ginnen met het gouden bestaans- feest van de harmonie St. Cris- pijn in 1961. Overigens is tijdens het con cert van zondagavond weer ge bleken dat het Raadhuisplein wel een ideale, maar daarnaast toch ook een te kleine ruimte is. Veel mensen hebben van de tap- „Der Graf von Luxemburg" gaat brengen. Verder zou ik uw aandacht willen vestigen op de harde, maar faire strijd welke zich de volgen de woensdag en donderdag weer gaat ontwikkelen om de hoogste waalwijkse voetbal-eer. Twaalf tot aan hun oren getrainde teams staan al briesend van ongeduld te wachten op het beginsignaal van dit machtige toernooi. Laat u in ieder geval de finale op don derdagavond niet ontgaan, wan neer u tenminste wilt snoepen van ragfijne passes, geraffineer de dribbels en speelse tikjes met de voet, die van elke keeper een lachwekkende figuur maken. Voorverkoop op de bekende adressen. Er komt geen televi sie-uitzending van, haast u dus voor een kaartje. Tot slot dan: prettige en goede Pinksterdagen I

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1