Gemeenteraad Sprang-Capelle FILMJOURNAAL Musis. Sacrum JÜ H Hf I li BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Luxor i fff f DE 3 GETROUWEN Feuilleton DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 10 JUNI 1960 mg;. „ZES MANNEN EN EEN DANSERES" De misdaad viert weer hoogtij tegen de achtergrond van het luxueuze nachtleven aan de Rivièra. Het span nende verhaal behandelt de beroving van het casino van Monte Carlo on der aanvoering van de „Professor" (Edward Robinson). Paul Mason (Rod Steiger), een jongeman zonder cent op zak, moet wel meedoen. Me de dank zij de medewerking van de beeldschone danseres Melanie (Joan Collins) slaagt de overval, waarbij de „professor" van vreugde sterft. Dan merkt Melanie dat Paul de zoon van de „professor" is. Ten slotte be sluiten zij samen om het geld weer terug te brengen. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „EEN GENTLEMAN WORDT GEEN SHERIFF" Een western, waarin weinig bloed vloeit, maar waarmee men zich kos telijk amuseert, want de ijze waarop de onverstoorbare Brit Jonathan Tibbs (Kenneth More) de stad „Kaak- fractuur" naar zijn hand zet, ontke tent onbedaarlijke lachsalvo's. Het vrouwelijk schoon in deze film is bij Jane Mansfield in goede handen of beter benen. Deze Tibbs is eigenlijk een lon- dens geweermaker. Wanneer hij ech ter merkt dat de oude familiezaak de ondergang nabij is, begeeft hij zich naar het Wilde Westen om daar een afzetgebied te zoeken bij de steeds met elkaar twistende pioniers en In dianen. Hoe Tibbs er ten slotte in slaagt om de „wild town" Kaakfrac- tuur zonder bloedvergieten te her scheppen in een rustiek dorpje van boeren en tuinders, toont deze film op kostelijke wijze. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. „DREIGENDE HEUVELS" Een boeiend en spannend oorlogs verhaal, dat zich afspeelt tijdens de duitse Blitzkrieg in 1940. De ameri- kaanse oorlogscorrespondent Mike Morrison (Robert Mitchum) ontvangt vlak voordat hij met het laatste vlieg tuig vanuit Griekenland zal vertrek ken, van een grieks kamerlid, dr. Stergiou, een lijst van griekse ver zetslieden, die hij moet overhandigen aan de engelse inlichtingendienst. Stergiou wordt vermoord en Mike wordt geschaduwd door handlangers N*,. 4. EEN PLAATJE UIT 1895. i Het leek ons wel aardig dit typische plaatje uit 1895 te ontlenen aan het zo uitstekend samengestelde en verzorgde „Gedenkboek der Liedertafel Oefening Vermaak", en dat overal grote interesse heeft gevonden. Deze vier veteranen waren niet alleen mannen met mooie baarden, maar ook met prachtige stemmen en wa ren steunpilaren van de Liedertafel in die tijd, zoals weer later o.m. Ene van Iersel, Kees de Cortie, Piet van Ree, en later Jos Groenen, Jos Wilmont e.m.a. Hierboven van links naar rechts, A. v. d. Heijden, A. v. d. Ven, L. Hurkmans en A. Hurkmans. van de Duitsers. Dit is het begin van een spannend avontuur, waarin Mike voortdurend wordt belaagd door de leider van de duitse spionagedienst Konrad Heisier (Stanley Baker). Door de liefde van de griekse vrouw Lysa Kyriakides (Elisabeth Mueller) wordt hij echter telkens weer uit han den van de Duitsers gered en ten slotte weet hij op een schip te ont snappen. Een boeiende en goed gespeelde oorlogsfilm. Van vrijdag tot en met zaterdag. Toegang 14 jaar. „ONDERBROKEN MELODIE" Deze film behandelt de geschiede nis van een meisje, Marjorie Lawren ce (Eleanor Parker), dat tijdens een zangwedstrijd een studiebeurs als operazangeres wint. Daarna maakt zij snel carrière en haar geluk schijnt volkomen wanneer zij op zekere dag trouwt met haar bewonderaar, dr. Tom King (Glenn Ford). Tijdens een toernee door Zuid-Amerika wordt zij echter getroffen door kinderverlam ming en daarmee schijnt voorgoed 'n einde gekomen te zijn aan haar loop baan als zangeres. Door bovenmense lijke inspanning en gesteund door haar echtgenoot weet zij er echter toch weer bovenop te komen en de film besluit met haar glorieus optre den in de Metropolitan Opera in New York. Een cultureel gekeurde film met veel prachtige muziek. Toegang alle leeftijden. Maandag en woensdag. STRAALJAGER NEERGESTORT. Omstreeks kwart over negen woensdagochtend is te Hooge- zand nabij het Slochter Bos een straaljager neergestort. Het was een RF 84 F „Thunderflash" fo toverkenningsvliegtuig van de vliegbasis Deelen. De bestuurder schijnt uit het toestel te zijn ge sprongen. Bij het neerstorten is het vliegtuig in brand geraakt. Nader wordt gemeld dat de pi loot om het leven is gekomen. Zijn stoffelijk overschot is aan getroffen in de omgeving van het wrak van het toestel. Volgens de luchtmacht voorlichtingsdienst heeft hij geprobeerd een nood landing te maken. Hij is daarin echter niet geslaagd. K 140) De brigadier was het eerst boven en keek voorzichtig met zijn neus over het randje van de stuurhut. Daar zag hij toen een klein manne ke staan, die stoer de spaken van een levensgroot stuurwiel vasthield en die voorzien was van een be paald indrukwekkende snor. Hij was gekleed in de uniform van een eerste stuurman en hij hield strak zjjn ogen gevestigd op de horizon. De enkele instrumenten vóór hem wierpen een zacht licht over zijn gelaat in de overigens stikdonkere ruimte. „Da's maar een klein kietel- kapiteintje, Karei", fluisterde briga dier Piet. „Die zal tegen ons beiden wel niet veel kunnen uitrichten. „Laten we maar brutaalweg naar binnen stappen en hem om hulp vragen". „Het mot toch een keer gebeuren zei Karei nuchter en hij opende de deur. „Wie daar?" vroeg de stuurman zonder om te kijken. „Neem me niet kwalijk, stuur man", antwoordde Piet in zijn beste Italiaans. „Wij verzoeken u vriende lijk om hulp, want wij zijn vluch telingen. Wij hadden ons op uw schip verstopt en Toen draaide de kleine stuurman zich met een forse ruk om, met één behendige greep het electrische licht ontstekende in de stuurhut. En toen was het Karei en Piet of de wereld vergingof er een atoombom ontplofte. Onmiddellijk herkenden zij in het kleine manneke een per soon, met wie zij die dag al eerder te maken hadden gehad. In het da gelijkse leven mocht deze persoon dan al stuurman zijn, in zijn vrije tijd trad hij op als voetbalscheids rechter „Lieve help. die heeft vanmiddag voor ons geflotenstamelde Karei Kleuntjes ontdaan. Nu moet het gezegd worden dat de kleine stuurman niet minder ont daan was, want hij herkende in de twee verfomfaaide verstekelingen onmiddellijk de twee voetballers, die hem die middag zo'n nare poets ge bakken hadden en die de hele wed strijd in de war hadden gestuurd „Porei di Dedeballisti capiti di asi- noro!" brulde hij stampvoetend. Hij schold ze de huid vol en eindigde zijn hysterisch gegil met het beken de bevel: „Alle hens aan dek!" van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' door HENRIC VAN NORCH 11). Ook de Grijskop behoorde tot de gevallenen. Ook over hem hadden ze geen tranen gestort, daarvoor had het leven hen te hard gemaakt, maar toch had het hen aangegrepen, toen ze de los se aarde strooiden over de ruige kop. „Zij hebben ten slotte rust na hun gewroet en ellende in het le ven", mompelde de Schrale, toen hij een uitgeteerde oude man in het graf deponeerde. Maar erger waren de zwaargekwetsten er aan toe. Wie zou deze ongelukkigen verzorgen in hun verder leven als hulpbehoevende? Wie zou zich wat aantrekken van deze wrak ken, die zouden moeten zwerven en bedelen om hun ellendige le ven te kunnen rekken van de ene donkere dag in de andere? De overwinning, die de Gelder se Hoop had bevochten, had niet de minste vreugde of genoegdoe ning gebracht bij de beide vrien den. Wat was er bereikt voor hen, voor de mensheid, voor wie dan ook? Het nijvere stadje be stond niet meer; de inwoners waren gevlucht of zaten als ver suft tussen de verkoolde balken en geblakerde stenen, op de plek waar zo even nog hun woning stond. En wat hadden de huur lingen van Karei van Gelre be reikt? Ze hadden zich weer eens geofferd voor de machtswellust van die bloeddorstige hertog. Ve len van hen hadden voor immer de ogen gesloten, anderen lagen nog van pijn te krimpen op hun stroleger, terwijl de heelmeesters met hun wonden kwakzalverdcn. Maar er waren er ook onder die mannen, die gisteren hun le ven hadden gewaagd, wier ge moed zo hard was geworden, dat ze zich van de ellende rondom hen weinig of niets aantrokken en die met de troswijven naarstig in de puinen en half ingestorte woningen naar geld en kostbaar heden zochten. Was dit ook niet hun recht, hadden ze ook niet iets extra's verdiend na hun in spanning en na zoveel dagen en weken en maanden van ontbe ring? Toen de avond van deze dag was gekomen, zaten de Schrale en de Buik naast elkaar buiten de wal der oude veste. „Ik vertrek vannacht, vriend", sprak Hein. „Ik heb genoeg van dit handwerk." „Wat ben je dan van plan te gaan doen?" informeerde Buikje. „Ik weet het niet, doet er ook niet toe. Alles is beter dan dit slachtwerk. Ik ga het Onbekende weer tegemoet." „Wil je weer langs de wonin gen met je fluit?" „Neen, dat is te gewaagd, ze zijn ons dan direct weer op het spoor." „Ja, als ze ons weer te pakken zouden krijgen, zou dat voor ons de dood betekenen", meende de dikke. „De galg valt niet voor de tweede maal ondersteboven." „Buik, het is een gevaarlijke onderneming, ik weet dit wel. Ik ben dan ook niet van plan je over te halen om mede te vluchten. Ik geef je alleen mijn voornemen te kennen. Maar ik wens niet lan ger mijn leven op het spel te zet ten voor hoge heren, die geen an der doel hebben dan om over de boeren en poorters te heersen en een vet leven te leiden. Denkt er over na, vriend. Over een paar uur, zodra het voldoende duister is, vertrek ik. Ga je niet mee, dan ga ik alleen. We blijven er even goed vrienden om, Buikje. Ik ga nu mijn rugzak pakken". Toen de Schrale zich had ver wijderd, zat de Buik met een ern stig gezicht te piekeren over de vraag of hij z'n vriend gezelschap zou houden of niet. Hij voelde wel, dat hij het erg eenzaam zou krijgen, als de Schrale, die zo'n groot overwicht op hem had en die hij met ontzag beschouwde, hem zou hebben verlaten. Aan de andere kant, aan het drossen, waren ook zware schaduwzijden verbonden. Werden ze gesnapt, dan konden ze op de dood reke nen. Maar ook zou het niet mee vallen om als zwerver aan de kost te komen. Het dikke manne ke krabde wanhopig zijn hoofd en kon tot geen besluit komen. Toen na een half uur de Schra le zich weer hij hem voegde, had hij nog geen besluit genomen. Hij keek zijn vriend schier hulpeloos aan. Deze begreep, dat de Buik nog tot geen resultaat had kun nen komen. Hij kon niet nalaten te glimlachen. Eensklaps sprong de Buik op. Hij legde zijn handen op de schouders van zijn vriend en sprak plechtig: „Ik ga mee". Die nacht liepen ze door, aan één stuk, zo lang en zo goed hun benen hen konden dragen. Steeds hielden ze langs de zandwegen de richting van het noorden. De sterrenhemel wees hen de weg. Ze passeerden dorpen en gehuch ten. Waakhonden sloegen aan bij de hoeven, die ze voorbij gingen. Niets leidde hen echter af op hun mars. Ze wilden deze nacht zich zo ver mogelijk verwijderen van het ongelukkige stedeke, want ze wisten, dat, zodra de dag was aangebroken en appèl zou zijn gehouden, patrouilles te paard zouden worden uitgezonden om hen op te sporen. Toen het begon te dagen, we ken ze van de weg af en ze ver scholen zich in een bosgebied, waar in de gehele omtrek geen woning stond. Ze drongen echter niet te ver in de struiken, opdat ze gezicht konden houden op de zandweg. „Ziezo, dat is tenminste ge lukt", mompelde de Schrale. „Laat ons hier een stukje eten". Ze wierpen hun rugzakken af en knoopten die los. „Pak aan, die is voor jou", zei de Buik en wierp zijn vriend een pistool met een aantal patronen toe. De Schrale zette een verbaasd gezicht en vroeg: „En jij dan?" De kleine man lachte en haal de een tweede pistool te voor schijn. „Hoe kom je er aan?" „Doet dat er toe? Zeg, heb je geld om brood te kopen?" De lange liet hem met een som ber gezicht 'n handvol goedkoop kopergeld zien. „HahaDe Buik lachte luid keels. „Daar leef je niet lang van. Kijk!" Uit zijn rugzak haalde hij een geldbuidel. Hij schudde de in houd in zijn hoed. Het was een hele verzameling van gouden en zilveren munten, met slechts een enkel minderwaardig stuk. De Schrale bezag de schat met verbazing en barstte los: „Die heb je gisteren gestolen, schavuit!" „Om u te dienen." „Die heb je de arme burgers ontnomen. Waren die nog niet genoeg bezocht, deugniet?" (Wordt vervolgd) vamftTPi hkLi-1l L.. JU PRE-ADVIEZEN Voorstel tot het verlenen van medewer king ex art. 72 der Lagcr-Onderwijswet 1920 aan het bestuur der Vereniging voor Chr. ulo voor Sprang-Capelle en omgeving t.b.v. de aanschaffing van leermiddelen en schoolbehoeftcn voor het derde leerjaar. Het bestuur der Vereniging voor Chr. U L.O. voor Sprang-Capelle c.o., gevestigd te Sprang-Capelle, heeft zich tot b en w. gewend met het verzoek gelden beschik baar te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen en schoolbehoeftcn t.b.v. het derde leerjaar, alsmede t.b.v. de aanschaf fing van 2 olie-kachels en een aantal lam- pen. De overgelegde begroting geeft een to taal cijfer van f 11.637,87. B. en W. hebben de aanvrage voorge legd aan de inspecteur voor het lager on derwijs in de inspectie Waalwijk, doch heb ben diens advies nog niet ontvangen. In afwachting daarvan - hopelijk zal het advies van de inspecteur b. en w. vóór de a.s. raadsvergadering bereiken - me nen B. en W. te moeten voorstellen de ge vraagde medewerking te verlenen, daar de aanvrage voldoet aan de vereisten van de Lagcr-Ondcrwijswct 1920, zulks onder voorbehoud van de instemming van ge noemde functionaris. 'Ta* Voorstel in zake verbouwing ambtswo ning burgemeester. Zoals bekend is de woning aan de Ju- lianalaan, welke door de vorige burgemees ter werd bewoond, in 1948 gebouwd. In feite is deze woning, gebouwd met toepas sing van de Financicringsregeling 1947, niet gebouwd als ambtswoning voor de bur gemeester, maar is het een eenvoudige mid denstandswoning, die nog steeds de ken tekenen vertoond van de in die tijd heer sende schaarste aan materialen. In feite vol doet deze woning niet aan de elementaire eisen, welke zonder daarbij ook maar op enigerlei wijze het luxe-element te betrek ken, aan een eenvoudige ambtswoning mo gen worden gesteld. Daarom leggen wij U voor deze woning enigszins te verbouwen. B. en W. hebben een schetsplan met kos- tenbegroting van deze verbouwing doen op maken. Het plan ligt bij de raadsstukken ter inzage. De begroting der kosten is f 13.750.-. De burgemeester is wel bereid de hieruit voortvloeiende kapitaalslasten uit een huur verhoging zoveel mogelijk te bestrijden. De korting op de jaarwedde van de burge-. meester bedraagt thans f 836,25 per jaar. Waarschijnlijk zal die nog verhoogd worden met 20 conform de wettelijke huurver hoging oer 1 april 1960. Ingevolge het „Bezoldigingsbesluit burge meesters 1954" bedraagt de korting op de bezoldiging voor het genot van ambtswo ning 12 Wordt de woning verbouwd, dan zal de huurwaarde ingevolge de wet op de perso nele belasting hoger worden en zullen dus op deze wijze de hogere kapitaalslasten (ge deeltelijk) worden bestreden. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Vereniging voor R.K. Gezinsvoogdij en Patronage. Het bestuur der Vereniging voor R.K. Gezinsvoogdij en Patrcnag: rayon s-Her- togenLosch, heeft zich bij brief van 27 apru 19C0 tot b. en w. gewend met het verzoek te bevorderen, dat aan deze vereniging voor het jaar 1960 een subsidie wordt toegekend van f 40. - voor elke pupil, afkomstig uit dr-ie gemeente, die onder toezicht van de Kinderrechter staat. Genoemde vereniging verleent daadwer kelijke bijstand in de zorg van de zgn. Kin- dcrrechter-pupillcn, welke o.m. bestaat in het zoeken van pleeggezinnen en werk, het plaatsen in internaten en het contact onder houd tussen internaat, gezin en Kinder rechter. Uiteraard vergen deze werkzaamheden de nodige middelen en een bedrag van f 40 per pupil is noodzakelijk om een sluitende exploitatie te krijgen. Aangezien momenteel één kind onder toe zicht van de Kinderrechter staat, waarover zich de zorg van genoemde vereniging uit strekt, stellen b. en w. voor over 1960 een subsidie van f 40.- te verlenen. Voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Prov. Noord-Brabantse Vereniging „Het Groene Kruis" in de kosten van een Medisch Opvoedkundig Bureau te Breda. De Provinciale Noord-Brabantse Vereni ging „Het Groene Kruis" heeft zich bij brief van 13 mei 1960, tot b. en w. ge wend, met het verzoek om over 1959 t.b.v. het Medisch Opvoedkundig Bureau van genoemde vereniging, voor drie uit deze gemeente behandelde gevallen, een subsidie van f 50.- per geval beschikbaar te stel len. Aangezien het werk van het Medisch Opvoedkundig Bureau van genoemde ver eniging alleszins gewaardeerd wordt en in onze hedendaagse samenleving niet kan worden ontbeerd, stellen b. en w. voor aan genoemde vereniging over 1959 een subsi die van f 150.- toe te kennen. COPvltGMI J1UDO VAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2