mNiL FILMJOURNAAL WITTER DAN DE WITSTE POES SUNIL WAST STRALEND WIT 0E 3 GETROUWEN Musis Sacrum Luxor BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F €4* 4a>M) "KRACHT EN VLUGHEID 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JUNI 1960 2 Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u 1 elke keer geld VOORSCHOTTEN MELK- GARANTIE VERHOOGD. Minister Marijnen heeft besloten de doorlopende voorschotten, die de melkveehouders ontvangen op hun garantiegelden, te verhogen. De lage opbrengst van de melk heeft hem hiertoe aanleiding gegeven. De voorschotten bedroegen tot nu toe een gulden per 100 kg melk plus een kwartje per procent vet per 100 kg melk. Zij worden nu, met terug werkende kracht tot het begin van het melkprijsjaar (8 november 1959), f 1.50 per 100 kg melk plus 40 cent per procent vet per 100 kg. Dat be tekent, dat het totale voorschot per kilogram melk van twee tot drie cent verhoogd wordt. Het bedrag van de verhoging over het reeds verstreken deel van 't melk prijsjaar zal nog deze week naar de zuivelfabrieken worden gezonden, tei doorbetaling aan de veehouders. Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 14). Uit de mededelingen, die Grcte hen deed, vernamen de mannen," dat ze een kinderloze weduwe was. Haar man was al enige ja ren dood en zij had daarop het bestuur der hoeve zelf ter hand genomen. Maar dat waren moei lijke jaren geweest; meiden en knechten waren weggelopen of had ze soms moeten wegsturen, omdat ze niet eerlijk waren. De laatste tijd had ze alleen met één knecht huisgehouden, maar voor veertien dagen was deze zo maar weggelopen. Toen de beide zwervers die avond in de bedstee in de koestal waren gekropen, vroeg de Buik aan zijn vriend: „Lijkt je dit nu wat, Hein?" - De Schrale bromde: „Niet bij zonder". „Maar jij hebt het toch bedis seld", meende de dikkerd. „Wat zou dat? Als het ons verveelt, nemen we de benen. Denk maar niet, dat ik me ga dood werken voor dit bazige wijf. Ze kan natuurlijk geen knecht en geen meid meer krijgen, an ders had ze ook geen twee vreem de kerels onder haar dak geno men. Maar bang is ze niet, dat moeten we tot haar eer nageven." „Tja", zuchtte de Buik, „maar ik moet eerst wennen. Ik wordt zo wee van die lucht van de koei- enmest. Ik ga die vuiligheid mor gen allemaal buiten de stal krui en." „Denk wat om je kostbare buik manneke", spotte de Schrale. Mopperend sliep de dikbuikTn. De dagen gingen voorbij en de weken. Buikje was nu ook al op de hoogte met al het werk, dat de boerderij opleverde. Maar kon zich met deze arbeid niet verzoe nen. Soms, als buiten de sneeuw joeg en de barre oostenwind een ijskorst op de waleren toverde, dan kon Buikje zich een ogenblik met hun verblijf op de hoeve verzoenen. Maar zodra was het weder niet weer dragelijk, of de kleine man tuurde met heimwee naar de horizon, en was zijn ver- „DWARS DOOR DE HEL" Deze western plaatst ons terug naar het jaar 1805, toen de Ame rikaanse staal Nevada werd ge teisterd door aanvallen van de rebellerende Modoc-Indiancn. De ex-kapitein der zuidelijken, Ben Lassiter (Victor Mature), ziet zich geplaatst voor de taak om door dit woelige gebied de twee zusters Beth (Elaine Stewart) en Martha (Faith Domergue) Drury in veiligheid te brengen. I)e meis jes maakten deel uit van een groep cavalleristen, die een be langrijke geldzending naar een fort moesten brengen. De groep is echter door de Indianen over vallen en geheel uitgemoord op de beide meisje na. Ook het geld hebben de indianen onaange roerd gelaten. Het wordt voor Ben Lassiter een bijzonder ge vaarlijke tocht met steeds weer nieuwe avonturen. Ten slotte slaagt hij er echter in oin Beth en zijn dochtertje Abbey, dat hem vergezelde, in veiligheid te bren gen, waarna hij de rekening met het Indianen-opperhoofd veref fent. Een boeiend verhaal, verfilmd legen het prachtige decor van San Fernando Valley. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „ZWARE JONGENS -- LICHTE MEISJES" Dit typisch Amerikaansgang- sterverhaal speelt zich af in de onderwereld van Las Vegas. Een illuster gezelschap van zware jongens en heel lichte meisjes bereidt hier de grootste roofover val voor die ooit in de geschiede nis van de Verenigde Staten is gepleegd. Het zijn natuurlijk de zware jongens die het vuile werk moeten doen maar de gevaarlijk ste van het hele stel is een blon de joffer, Vi Victor (Mamie van Doren) geheten. Het zijn overi gens niet zozeer haar verstande lijke vermogens die haar gevaar lijk maken. De trouble die zij veroorzaakt, komt voornamelijk voort uit haar ph.ysieke eigen schappen en bekoorlijkheden. Hoe ten slotte het gehele ingeni eus opgezette plan misloopt door een kleinigheid, kunt u zien in deze wel spannende en goed ge maakte gangster-story. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „DE LACHENDE VAGEBOND" De bewonderaars van Conny Fro- boess en Fred Bertelmann kunnen aan deze film weer echt hun hart opha len. Conny speelt weliswaar geen rol in deze film, maar ze zingt toch dat het een lieve lust is. Fred doet alle bei en hij is het die als redacteur van een avondblad de dochter van de baas wil trouwen. Met deze wens lopen waarschijnlijk meer redacteuren rond. Voor Fred is er echter één groot struikelblok en dat is de zuster van zijn baas, Olga Vogelsang, de echt genote van de steenrijke fabrikant Otto Vogelsang (Hans Nielsen). Zij heeft namelijk belangrijke aandelen in de krant. Fred weigert echter om op de voorstellen van Olga in te gaan en geeft Pia (Susanna Cramer) niet op. Otto Vogelsang heeft in middels ook de buik vol van de be moeizucht van zijn vrouw en trekt er tussenuit met onbekende bestemming. Fred er achteraan, want als goed journalist ruikt hij een pittig verhaal. Als landlopers beleven Otto en Fred de meest dwaze avonturen en de le zers van de krant smullen van de ver halen die Fred publiceert. Olga en Pia zijn intussen wat verontrust ge worden door de romantische inslag van deze verhalen en zijn gaan het tweetal achterna. Er gebeuren daar na nog veel dwaze dingen, maar het slot van het liedje is toch dat Fred zijn Pia krijgt. Vrolijk en muzikaal amusement. Zondag en woensdag om 8 uur. Toegang alle leeftijden. „ALS RATTEN IN DE VAL" De nederlandse titel van deze duit- se film is (zoals de meeste neder landse filmtitels) nauwelijks van toe passing, want voorlopig zit er nog niemand in de val in dit spannende verhaal dat zich bezighoudt met de smokkel en handel in verdovende middelen. Hoofdpersonen zijn een zekere Anna Keiler (Margit Saad), die de „bankier" is van de bende en daar naast ter camouflage een modewin keltje drijft, en Paul Martens (Ivan Desny), een rechercheur, die zich met valse papieren bij Anna en de bende weet op te dringen. Hij ervaart dan dat Anna wel mee moet doen, of ze nu wil of niet. Hij leert ook de „ziel" van de bende kennen, een zekere Ot to Faber (Peter Carsten), die de ver- dodende middelen niet alleen het land binnensmokkelt, maar ook op de be kende adressen aflevert. Als 't ogen blik gekomen is dat Paul de bende wil ontmaskeren, ziet het er aanvan kelijk donkerbruin voor hem uit, maar dank zij de hulp van Anna kan de politie toch bijtijds het hele zaakje inrekenen. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. Gave gymnastiekdemonstratie van Ans v. d. Hoven verraste opnieuw met gymnastiek "Nieuwe slijl" Het bezwaar van de gymnastiek demonstratie, welke de Waalwijkse Chr. Gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid" maandagavond in de gymzaal van het Willem van Oranje College gaf, mag dan geweest zijn dat zij te lang duurde - het was 12 uur toen het laatste nummer afge werkt was - men vergeeft dit de organiserende vereniging gaarne, om dat zij in dit programma op zo be kwame, boeiende en prettige wijze heeft laten zien waartoe zij in staat is. De talrijke aanwezigen hebben kun nen genieten van gymnastiek op uit stekend niveau en de diverse num mers toonden ook nu weer op over tuigende wijze aan dat „Kracht en Vlugheid" in mej. Ans v. d. Hoven en de heer R. Hurkmans over des kundige en energieke instructeurs beschikt. Over het algembeen zouden wij de prestaties van de dames van K. V. iets hoger willen aanslaan dan die van de heren. Een belangrijk onderdeel van het omvangrijke programma werd inge nomen door de gymnastiek „nieuwe stijl", waarmee Ans v. d. Hoven reeds bij de zomerfeesten van Waalwijks Belang in 1959 zo'n prachtig succes boekte. Maandagavond heeft zij op nieuw getoond dat het begrip „gym nastiek" veel meer omvat dan het ver richten van een aantal geijkte, strak ke en dikwijls vrij saaie oefeningen op de voorgeschreven wijze, alsof aan de gymnastiek elk spelelement vreemd zou moeten zijn. Ans v. d. Hoven verloochent geenszins de strakke basis, waarop 't gymnastiek- onderricht stevig en goed is opge bouwd, zij heeft deze basis alleen verbreed en daarmee mogelijkheden geschapen die in het verleden totaal onbekend waren en die thans nog slechts aarzelend worden erkend en geaccepteerd. Reeds eerder hebben wij als onze mening te kennen gege ven dat zij de strakheid van de gym nastiek heeft verlevendigd met de gratie van het spel en dat haar stijl een gymnastisch spelen is met de zwierige gratie van het ballet. Hoe zeer deze combinatie van gymnastiek, spel en ballet de jeugd aanspreken, hebben wij maandagavond weer kun nen vaststellen in de toewijding en in het kennelijk grote plezier waarmee „In de prairie", de prachtige „Win- terfantasie" en de „Hongaarse dans" werden uitgevoerd. Bijzonder werden we hierbij ook getroffen door de ar tistieke inventiviteit, waarmee mej. v. d. Hoven de muziek in bewegingen weet weer te geven. Zeer smaakvol waren ook de door mevrouw v. d. Ho ven vervaardigde costumes. Verder hebben alle leden van K. V. maandagavond in een veelheid van oefeningen getoond, waartoe de jongens, de meisjes, de dames, de dames senioren en de heren in staat zijn. Alle vrije oefeningen en alle oefeningen aan de toestellen stonden op een zeer goed peil en het geheel mag dan ook een boeiende en gave demonstratie van Waalwijks christe lijk gymnastiekleven worden ge noemd. De heer A. Vrij, voorzitter van K. V. liet zijn openings- en slotwoord vergezeld gaan van een aansporing om de vereniging te steunen, als lid of als donateur. De beste propagan da, welke K. V. zich wensen kan was echter de demonstratie-avond van maandag, die woensdag werd herhaald en waarvan het resultaat bij het begin van het nieuwe seizoen in september ongetwijfeld merkbaar zal zijn. 148). Onze sluipschutter op het ri- vierenvaartuig had dus niets ge raakt. Hii wist namelijk hele- inaal niet precies in welke rich ting hij de twee zwemmers ver moeden moest en die twee trok ken nu alle voordelen van 't feit, dat er langzamerhand een dik wolkenpak kwam opzetten waar door het licht van de maan ge heel en al verduisterd werd. Zo kwam het, dat brigadier Piet en Karei Kleuntjes een kwartiertje later weliswaar doornat, maar verder ongedeerd tegen de oever van de rivier konden opklaute ren. „We zijn er gelukkig uit, Karei" klappertandde Piet. „Jon ge, jonge, wat was het koud in dat water'„Nou..." gaf Karei grif toe. „Je kunt wel merken dat we hier al in de buurt van de eeuwige sneeuw zitten. Als je het mij vraagt, krijgen we vannacht nog een stevige portie vorst óók! Ik zou zeggen, laten we de pas d'r maar stevig in zetten. Mis schien kunnen we een hoeren huis of een dorp vinden, waar we een hap warm eten kunnen vragen en een bed voor de nacht!" „Geen sprake van", antwoordde de brigges. „We blij ven nu voor eens en altijd uit de huurt van de Italianen. Iedere keer, als we met die lui te ma ken krijgen, begint de jacht op nieuw. Ik had nooit gedacht, dat voetbal tot zulke gekke dingen leiden kon." „Profvoetbal zal langen naar de vrijheid weer hef tig, zoals hij het noemde. Zondagsavonds gingen dan de vrienden naar de kroeg van Hen drik Martens. Schrale Hein had 'n fluit bemachtigd en vermaak te dan de boerenjongens met zijn liederen. En als Buikje dan met zijn volle stem zijn vriend bege leidde, dan regende het rondjes en half in de olie keerden beide getrouwen weer naar huis terug, waar de boerin hen met gramsto rig gezicht opwachtte. Maar zij durfde haar afkeuring nergens oyer uit te spreken, uit vrees dat deze beide dienstknechten haar ook weer in de steek zouden la ten. Werd het werk op de boer derij ook niet goed gedaan vanaf de dag dat zij hier waren gearri veerd Op een avond, dat Buikje met een karweitje naar de smid was, scharrelde de Schrale nog wat in de stal. Hij hoorde de klink van de deur van het achterhuis en daarop werd er een gesprek ge voerd. Dit gesprek werd steeds heftiger. De Schrale ging bij de deur van de schutting staan en luisterde. Hij hoorde aan de stein dat buurman Andries Harms, de dorpsschulte, op bezoek was. Wat zou die oude vrek willen, dat hij zo heftig is? vroeg de Schrale zich nieuwsgierig af. Hij hoorde dat de schulte riep: „En toch, Grete, ik raad je, stuur die beide kerels weg. Het zijn landlopers en deugnieten." De boerin ging hier veront waardigd tegen in. „Waar bemoei jij je mee, Andries? Is je ver waandheid je in je kop geslagen, omdat ze je om je geld Schulte hebben gemaakt? Ziet het er nou niet netjes uit op de hoeve? Vrij wat knapper dan bij jou, omdat jij te gierig bent om een daghulp te nemen." „Grete, die grote bek van jou kennen we wel. Maar je moet het verder zelf weten. Ik heb je als goede vriend willen waarschu wen. Die niet horen wil, moet maar voelen. Ik heb er ook met de pastoor over gesproken, want die beide vagebonden geven om God noch Zijn gebod." De boerin bleef het antwoord niet schuldig. „Wat lig jij te kwe zelen over God en Zijn gebod? Hoe vaak woon je zelf de Heilige Mis bij, geldwolf die je bent." Ze wou nog doorgaan, maar de Schulte verliet driftig het vertrek en gooide de deur met een hefti ge slag dicht. Er vloog een glimlach over het gezicht van de Schrale. Hij ver liet zijn luisterpost en bleef nog een kwartier in de stal, voor hij zich naar het achterhuis begaf. De boerin sprak geen woord van het bezoek van de buurman en de Schrale wachtte zich ook wel om een blijk te geven, dat hij 'n deel van het twistgesprek had afge luisterd. Sinds deze avond had Hein echter een bijzondere interesse voor Schulte Andries. Deze had zijn woning een vijftig meter ver wijderd van de boerderij van Gre te. Het was een kleine, oude boer derij, doch buurman woonde hier alleen met een hond, twee scha pen en een aantal kippen. An dries was een oude vrijgezel, die er goed bij zat, veel land bezat, dat hij verhuurde en die aan niets dacht dan aan geld oppotten. Schrale Hein lette nu nauw keurig op het doen en laten van de Schulte. Zijn hond had deze zo afgericht, dat hij op het heem bleef, ook als hij zijn woning eni ge uren moest verlaten. Het grote ruige dier weerde dan ook alle vreemdelingen van het erf. Het duurde echter slechts je bedoelen", gromde Karei. Hij gromde nog veel meer over arme amateurs, die in ijswagentjes werden gestopt, in koelwagens ontvoerd, door schoorstenen moesten kruipen en in kolenbun kers werden gesmeten om ten slotte ook nog in ijskoud water te moeten springen. Zo moppe rend liep hij urenlang braaf ach ter de brigadier aan, die tenslot te een wegwijzer ontdekte, waar op te lezen stond: Campanella... 5 kilometer... kort of de Schrale was goede maatjes geworden met het dier. Hij beloonde die vriendschap met de hond zo nu en dan iets lekkers toe te stoppen. Op 'n morgen bracht de Schra le een bezoek aan de Schulte. Wel enigszins brutaal drong hij, toen hij de deur van diens woning had geopend, direct de woonkamer binnen. Buurman Andries keek hem gramstorig aan. „Heb je een boodschap?" vroeg het kleine spichtige kereltje. „Ja, buurman, ik kom je vra gen of je misschien ook een van je hoenders mist. Wij hebben er een in de stal, die ons niet toebe hoort." „Ik zal eens gaan kijken." De Schulte ging, gevolgd door de Schrale, naar de schuur. Hij telde zijn kippetjes. Het getal klopte. „Dan moet ik eens bij de an dere huren gaan vragen", meende de Schrale en met een „goeden morgen, buurman", vertrok hij weer. Op een avond zaten ze rond de tafel bij 't wapperende raapolie- lichtje. (Wordt vervolgd) vb 'r mursreitt*9*tr WMUfrtftfcmtamsr SUN SI 51 jod» - Joke Bijleveld verbeterde te Leipzig liet record, dat 17 jaar op naam stond van Fanny Blankcrs-Koen (6.28 m); Fanny Blankers 6.25 m. f» COPYÜiGmT SIu.TO AVAH

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2