czAntoon (^Uerkulót Waalwijkse Sacramentsprocessie trekt zondag door Besoijen VADERDAG vaderdag 19 juni 1960 HOEN DERVANGERS F f F DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JUNI 1960 Dassen Sokken Overhemden Weekendshirts Zakdoeken Manchetknopen Petten Hoeden In al deze artikelen een grote sortering. herenmode- Waalwijk Fil.: M. v. d. Brand-Hens GROTESTRAAT 155 TEL. 2417 Waalwijk. En de Waalwijkers hebben dit corps zien uitgroeien van een le dental van 22 tot een prachtig ge üniformeerd corps van 45 leden. Dit jaar zal 't gehele corps bij feestelijke gelegenheden witte hand schoenen dragen en zijn bij de diepte- trommen sierkoorden aangebracht. Momenteel wordt onderzocht of er bij de Drumband enkele jachthoorns kunnen worden toegevoegd. Dit alles vraagt veel geld, als men daarbij bedenkt dat er het hele jaar onkosten zijn, zoals bijvoorbeeld ka potte tromvellen enz. Dit alles en het 2e lustrum, geven de jongens het vertrouwen, dat ge heel Waalwijk de steun zal geven die zij zo hard nodig hebben. Als U dit leest zijn ze druk bezig zich voor te bereiden voor het con cours te Best op 26 juni a.s., waar aan zij zullen deelnemen. Morgen, zaterdag 18 juni, zullen zij een mars maken door Heusden en een serenade brengen bij de Zeer- eerw. heer Kolsteren, oud-Waalwij- ker en pastoor te Heusden. Zondag 19 juni zullen zij met 't gehele korps meetrekken in de Waal- wijkse Sacramentsprocessie, waar voor zij een speciale mars lieten schrijven. Daarnaast zijn zij reeds be gonnen met de voorbereidingen aan de taptoe Waalwijk 1960. De plannen voor het 10-jarig be- staansfeest worden op dit moment uitgewerkt en beloven ook voor de donateurs een daverende verrassing te worden. Een reden te meer om zich in dit feestjaar aan te sluiten in de lange rij van donateurs. Laat de ko mende dagen geen van deze jongens tevergeefs aan uw deur komen staan. 10 jaar deden zij hun best om met hun muziek alle feestelijkheden op te luisteren. Toon daarom door uw donatie dat ge meeleeft met dit kra nige corps, opdat het straks in Waal wijk bij hun 10-jarig bestaan een feest is niet alleen voor de leden der Drumband, maar een feest voor ge heel Waalwijk. De nieuwe woonwijken zullen eerst nog de Kajotters Drumband in actie zien, waarna zij U hun donateurs- kaarten zullen aanbieden. Wij hopen dat velen zich achter het corps zullen scharen met hun financiële steun, om 't corps nog hoger op de muzikale ladder te zien marcheren en zodoende hier in Waalwijk nog vele jaren hun muziek mogen brengen op de hun zo vlote en keurige wijze. Inwoners van Waalwijk, maak deze actie tot een feestactie. „VISSCHERSLUST" In haar bestuursvergadering van maandag j.l. besloot het bestuur op zaterdag 23 juli a.s. om 8 uur, de jaarvergadering bij Jan de Nijs te houden. Convocatie volgt. De belangstelling voor het nieu we viswater „Het Palingparadijs te Werkendam/Almkerk, blijkt enorm. Verschillende verenigingen hebben de hun ter beschikking gestelde vergun ningen (f 2.90 inclusief schetsteke- ning) reeds geplaatst. Om teleurstelling te voorkomen en voor een goede administratie, is de maatregel genomen dat geen visver gunningen meer worden afgegeven, zonder dat deze minstens een week tevoren, op een behoorlijk vel papier, zijn aangevraagd aan het adres: Mr. Luybenstraat 72, Waalwijk, waar geen mondeling gevraagde vergun ningen meer zullen worden afgege ven. Na toewijzing wordt deze slechts na gerede betaling afgegeven. Mon delinge of schriftelijke aanvragen bij diverse bestuursleden kunnen niet meer worden geaccepteerd. Dit geldt zowel voor Waalwijk als omliggende plaatsen. 3e SHEBA-APPÈL VAN JEUGDBELANGEN. De stichting Jeugdbelangen zal op maandag 20 juni a.s. om 8 uur in De Gecroonde Leersse haar 3e Sheba- appèl houden, een bijeenkomst van de leidsters en leiders van de stichting. De voorzitter, de heer J. A. de Waal, zal in een uitvoerig overzicht een beeld geven van hetgeen door de stichting werd bereikt en naarnaast mededelingen doen over het gecom bineerde vakantiewerk voor de jeugd in de komende zomervakantie. Ver der zal het woord gevoerd worden door de geestelijk adviseur, kapelaan Knaapen. Na het officiële gedeelte zal de avond verder worden gevuld met een gezellig samenzijn en een dansje. WAALWIJKS INVITATIE- TENNISTOURNOOI 1960 Zaterdag 25 juni a.s. begint op de banen van Hotel Verwiel het tradi tionele Invitatie-Tennistoumooi, wat elk jaar veel belangstelling vooral ook van buiten de plaats trekt. Wij kunnen weer prachtige wed strijden in A- en B-klasse tegemoet zien en hopen, dat ook de weergoden het toumooi gunstig gezind zullen zijn. als de lente voorbij is en de zomer begint en wij niet meer bleek, maar door zon en door wild gebronsd en gesterkt, ons voelen als vorsten, dan beleven wij, vaders, voor éénmaal de dag, die alles vergoedt, waarop alles mag. de dag, die met grote en kleine geschenken, ons aan de liefde en 't goede van 't leven doet denken, de dag vol van zakdoeken, dassen en sokken, de dag van waardering, van kelen vol brokken. Herenmodes Grotestraat 228 Waalwijk TELEFOON 2791 J. d. Haan 40 jaar bij C.V. Lederlabriek P. van Loon Gzn. Koninklijke onderscheiding voor jubilaris Loco-burgemeester Smolders speldt de heer de Haan de koninklijke onderscheiding op. Dinsdag j.l. herdacht de heer J. de Haan de dag dat hij 40 jaar ge leden in dienst trad bij de C.V. Le- derfabriek P. van Loon Gzn. te Waalwijk. Deze voor de jubilaris zo feestelijke en heugelijke dag werd in gezet met een H. Mis van dankbaar heid in de parochiekerk van St. Cle mens. Om tien uur werd de heer de Haan met zijn echtgenote, kinderen en familieleden ontvangen ten huize van de heer Norb. van Loon in de mr. van Coothstraat voor de huldigings bijeenkomst. In zijn huldigingstoespraak zei de heer van Loon, dat het hem een bij zondere voldoening gaf de heer de Haan te mogen huldigen in het bij zijn van echtgenote en een achttal kinderen en aangetrouwde kinderen. „Mijn eigen echtgenote wordt hier gemist, want zij leefde altijd mee met alles wat er in het bedrijf gebeurde en in het bijzon der ging haar aandacht uit naar de gezinnen van de medewerkers", aldus de heer van Loon, die verder schetste hoe Jan de Haan op 15-jarige leef tijd in dienst trad bij Piet van Loon. „In de veertig jaar die gij nu in het bedrijf werkzaam zijt geweest, hebt ge in letterlijke zin meegebouwd aan het bedrijf, want destijds was de looierij nog maar een klein ambach telijk bedrijf." In de jaren na de eer ste wereldoorlog is de evolutie be gonnen en is de fabriek langzaam uitgegroeid tot wat zij thans is. „Hier aan hebt gij in grote mate en vol ledig meegewerkt. Gij hebt U een goed arbeider getoond en een goed arbeider is een stevige en onmisbare schakel in het grote geheel." Verder schetste de heer van Loon hoe de heer de Haan, die de derde jubilaris is in het bedrijf met een 40-jarig dienst verband, geen vaste functie had in de fabriek. „Het strekt U daarom wel tot bijzonder grote eer dat gij U voor de uiteenlopende werkzaamheden al tijd met groot elan en ambitie hebt ingezet, waardoor gij U een van de fundamentele peilers van de fabriek hebt getoond." Voor het vele dat hij voor het bedrijf gedaan heeft, bracht de heer van Loon de jubilaris, mede namens zijn opvolger, de heer Berry van Loon, en de andere kinderen zeer hartelijk dank. Ook betrok hij mevr. de Haan in zijn hulde en dankbaarheid en de bloemen welke haar waren gezonden moest zij beschouwen als een hulde aan de moeder van een zo prachtig gezin. Tenslotte sprak de heer van Loon de wens uit, dat de jubilaris en zijn echtgenote samen nog vele prach tige jaren in goede gezondheid zou den mogen hebben en dat het bedrijf nog diverse jaren zou mogen profi teren van de werkzaamheid van de heer de Haan. Vervolgens bood de heer van Loon de jubilaris als blijk van waardering een prachtig polshorloge en een ge schenk onder couvert aan. Loco-burgemeester Smolders, die wegens uitstedigheid van burgemees ter Teijssen deze huldiging bijwoonde, zei in een korte toespraak dat er bij zo'n prachtig jubileum alle reden was om te feesten. De heer Smolders on derstreepte nog eens al hetgeen door de heer van Loon over de jubilaris was gezegd en deed tenslotte de ver heugende mededeling, dat het H. M. de Koningin had behaagd om de heer de Haan te onderscheiden met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Na dat de heer Smolders de jubilaris deze onderscheiding had opgespeld, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. In de middaguren werd de jubila ris in de fabriek gehuldigd door het fabriekspersoneel. Hij werd toege sproken door de heer Herman Knip- pels, voorman, die de heer de Haan schetste als een goed, bekwaam en prettig collega, met wie het goed sa menwerken is. Spr. liet zijn geluk wensen vergezeld gaan van een sche merlamp. In de avonduren bracht de harmo nie St. Jan de jubilaris een serenade, waarbij door de heer Thijssen, vice- voorzitter van St. Jan, zeer waarde rende woorden werden gericht tot de heer de Haan, die meer dan 35 jaar lid en een van de mede-oprichters is van de harmonie. De jubilaris ont haalde de leden van St. Jan op een koele dronk. Stoet dit jaar uitgebreid met een vijfde groep KOORZANG De Waalwijkse Sacraments- •rocessie, die elk jaar aan devote uister wint en steeds meer een eerbiedige en sober-stijlvolle ma nifestatie wordt van de levende eerbied van katholiek Waalwijk voor het H. Sacrament, zal a.s. zondag weer door de straten van de schoenenstad trekken. Opnieuw zal de Christus Eu- charisticus vanuit de besloten heid van het tabernakel worden uitgedragen door de straten van de stad en, omringd door de bid dende en zingende gemeenschap der gelovigen, in triomf worden gevoerd naar het centrum van de gemeente om daar de aanbidding, de hulde en de lof te ontvangen, waarop Hij recht heeft en die ka tholiek Waalwijk Hem zal bren gen uit de volheid van het hart, omdat het erkent dat Christus 't middelpunt en de bron van alle leven is. Eigenlijk had de processie dit jaar door de St. Clemensparochie moeten trekken, maar wegens werkzaamheden aan de Baard- wijkse straten moest de route worden verlegd naar de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangen in Besoijen. Evenals andere jaren is er ook dit jaar weer door tientallen mensen hard gewerkt en enorm veel vrije tijd beschikbaar ge steld om aan de processie weer dat luisterrijke en toch sobere karakter te geven, dat haar in de voorgaande jaren gekenmerkt heeft. NIEUWE GROEP Men heeft zelfs meer gedaan dan „alleen maar" de bestaande samenstelling van de processie geconsolideerd. Dank zij nieuwe medewerkers is men er in ge slaagd om een nieuwe groep in 't leven te roepen, die het geheel een nog zinvoller en gaver ka rakter zal geven. Deze nieuwe groep kreeg de naam „Koorzang" en vormt de inleiding op Von del's „Altaergeheimenissen". Be geleid door bazuinblazers van de drumband bezingt deze groep het H. Sacrament als het „zalig te gengift van 't dodelijk ooft en erfzonde", dat de paradijsvloek bracht. Door de Bisschoppelijk Com missaris van de Stichting Sacra mentsprocessie Waalwijk, de Hoogherw. Heer Deken Dr. B. v. d. Hurk, werden aan de Proces sie 1960 de volgende intenties gegeven Het behoud van de vrede on der de volkeren. (In de Julia- nastraat worden hiervoor 10 weesgegroeten gebeden). De vrede en de juiste onder linge verhouding in onze huis- gezinnen. (In de Burg. Moo- j nenlaan worden hiervoor vijf Onze Vaders en vijf Weesge groeten gebeden). 3. De uitbreiding van Christus' Kerk. (Hiervoor worden in de Brederodelaan 10 Weesgegroe ten gebeden). 4. De verdieping van het chris telijk leven in de harten van de mensen. (In de Burg. Ver- wielstraat worden hiervoor 5 Onze Vaders en 5 Weerge- groeten gebeden). 5. Aleer roepingen tot het Pries terschap en de religieuze le vensstaat. (Hiervoor worden in de ürotestraat 10 Weesge groeten gebeden). DE ROUTE De processie wordt opgesteld in de Bernhardstraat en Wilhel- ininastraat en vertrekt precies om 15.10 uur en gaat dan via Stationsstraat, Juhanastraat, mr. v. Coothstraat, Burg. Moonen- laan, v. Brederodelaan, Hertog Janpark, Burg. Verwielstraat en Grotestraat naar het Raadhuis plein, waar te ca. 16.45 uur het plechtig sluitingslof zal worden opgedragen. Indien de processie wegens slechte weersomstandig heden geen doorgang zou kunnen vinden, wordt dit om precies 13.30 uur door het luiden van de kerkklokken bekend gemaakt. De samenstelling van de pro cessie is als volgt: 1. Processiekruis, begeleid door lichtdragers en akolieten. 2. Bazuinblazers en roffelaars van de K.A.J.-drumband. 3. Lagere meisjesscholen, ver tegenwoordiging van alle in Waalwijk gevestigde lagere scho len. 4. Lagere jongensscholen, ver tegenwoordiging van alle in Waalwijk gevestigde lagere scho len. 5. Gymnastiekvereniging OWS 6. Groep „Koorzang". „Koorzang" is de inleiding op Vondel's Altaargeheimenissen. De dichter bezingt hierin het H. Sacrament als het „zalig te gengift" van 't dodelijk ooft, dat de paradijsvloek bracht: „Die artsenij geneest de wonde Die 't hels serpent u beet in dees woestijn Daar 't leven hangt aan zulk een medicijn". 7. Groep bruidjes. 8. Mariagroep. Op tekst van Vondel's „Magnificat" bezingt deze groep Gods heerlijkheid, grootheid en majesteit in jube lende dankbaarheid: „Mijn ziel ontvouwt nu 's hemels lof..." enz. 9. Groep bruidjes. 10. Liidensgroep. In de prachtige beeldende taal van de „Altaergeheimenissen" wordt het lijden en sterven van Christus overwogen, welks on eindige genaden wij telkens weer deelachtig worden wanneer wij communiceren: „Zoo menigmaal den Christen Offerspijs Wordt toegereikt, geniet zijn ziel den prijs van zooveel heils..." 11. Groep bruidjes. 12. Tarciusgroep. Met Vondel bezingt de groep het offer en de heerlijkheid van Tarcisius, die als eerste zijn leven gaf voor het Allerheiligste Sacrament. 13. Groep bruidjes met Lam Gods. 14. Sacramentsgroep. Deze groep loopt onmiddellijk voor het hart van de Processie, het Allerheiligste, en vraagt zich af waarom wij niet dagelijks na deren tot deze bron des levens, die ons een voorsmaak geeft van Gods eeuwige herlijkheid: „O Kersten hart! wat traagheid let u dan..." enz. 15. Vrouwelijke religieuzen. 16. Mannelijke religieuzen. 17. Priesters. 18. Akolieten met lichten, bel len. wierook en wierookvaten. Gilde St. Ambrosius. Het Heilig Sacrament. Gilde St. Crispinus en Crispi- nianus. Het Allerheiligste wordt om de beurt gedragen door Pastoor- Deken Dr. B. v. d. Hurk en Pas toor Verbiesen. Diaken: Kapelaan C. A. Meeu- wissen. Subdiaken, kapelaan A. Kraanen. Ceremoniarius: Mode rator P. Stevens. 19. Kerkbestuur van de paro chies St. Antonius, St. Clemens, St. Jan en Maria Onbevlekt Ont vangen. Gemeentebestuur van Waal wijk. Colleges van collectanten van de parochies St. Antonius, St. Clemens, St. Jan en Maria Onbe vlekt Ontvangen. St. Vincentusverenigingen. R.K. raadsfractie van de ge meente Waalwijk. 21. Zangkoor, samengesteld uit leden van de vier Waalwijkse kerkkoren. 22. Caritatieve verenigingen. 23. Onderwijsinstellingen. 24. Jeugdbewegingen en sport verenigingen. 25. Stands- en vakorganisaties en overige instellingen. Harmonie St. Jan. 26. Alle toeschouwers, die de processie verder willen volgen om het plechtig Sluitingslof bij te wonen, kunnen zich achter Groep 25 aansluiten. Gelieve te lopen in rijen van 4 personen. BELANGRIJKE PUNTEN Voor een goed en stijlvol ver loop van de processie zouden wij in het bijzonder de aandacht wil len vestigen op de navolgende punten. Aan de gezinnen, die langs de processie-route wonen, wordt vriendelijk verzocht a.s. zondag de vlag uit te steken. Verder wor den alle katholieken van Waal wijk uitgenodigd zoveel mogelijk bloemen uit eigen tuin beschik baar te stellen. Alle bloemen zijn welkom omdat slechts de bloem blaadjes als strooisel worden ge bruikt. De bloemen worden a.s. zondag tussen 10 en 12 uur opge haald door hiervoor aangewezen schoolkinderen. Aan de bewoners langs de pro- cessieroute wordt verder ver zocht om tijdens de processie teen auto's langs de weg te par eren. Gelovigen, die niet aan de pro cessie deelnemen, maar wel het sluitingslof willen bijwonen, moeten tijdig op het Raadhuis plein aanwezig zijn, daar bij aan komst van de processie (16.45 uur) het gehele plein wordt af gesloten. Ook wordt men drin- gend verzocht om na het Lof met et verlaten van het Raadhuis plein te wachten tot het Aller heiligste en de daarbij behorende groepen zijn vertrokken. Aan alle katholieke gezinnen van Waalwijk is een programma verstrekt. Zij die dit niet hebben ontvangen, kunnen zich hiervoor alsnog vervoegen bij de pastorie van de parochie. FINANCIËLE STEUN Tot slot willen wij gaarne het beroep op de financiële steun van de Waalwijkse katholieken on derstrepen. Het is onnodig te zeggen, dat het organiseren van de Sacramentsprocessie telken- jare grote onkosten met zich rengt. De Stichting zelf be schikt wel over enige financiële middelen, maar deze zijn toch niet toereikend om de onkosten te bestrijden. Zo zijn bijv. dit jaar de beperkte kasmiddelen ge- eslokt door de nieuwe jaar heel opge groep „Koorzang". Of en hoe er volgend jaar weer uitbreiding zal kunnen worden gegeven aan de Waalwijkse Sacramentspro cessie, zal geheel afhangen van de financiële steun van katho liek Waalwijk. Wij zijn er van overtuigd dat iedereen gaarne een offertje hiervoor zal willen brengen, omdat iedereen er van doordrongen is dat het in stand houden en het uitbreiden van de Sacramentsprocessie een zaak is van geheel katholiek Waalwijk. Deze Sacramentsprocessie is een luisterrijke hulde aan Christus in het H. Sacrament, laat zij daarnaast ook het prachtige be wijs mogen zijn dat katholiek Waalwijk voor deze hulde en liefde een geldelijk offertje over heeft. Dit offertje kan men brengen door de collectanten van de Stichting Sacramentsprocessie Waalwijk, die in de komende we ken bij alle gezinnen zullen aan kloppen, niet met lege handen weg te sturen. TRIMBACH Uit de Provincie ONVERKLAARBARE ZIEKTE IN LEDERWARENFABRIEK. De directie van de Schiedamse Le- derwarenfabriek N.V. te Tilburg heeft zaterdag uit voorzorg haar fili aal te St. Michielsgestel gesloten in verband met vooralsnog onverklaar bare ziekteverschijnselen bij een aan tal werknemers. De betrokkenen zijn afkomstig uit St. Michielsgestel en Den Dungen; een werknemer, de Tilburger v. d. M., die dezelfde ziekte-verschijnselen vertoonde, is opgenomen in het St. Elisabeth ziekenhuis. Naar verluidt zouden er 15 tot 20 werknemers in observatie genomen zijn; aanvankelijk klaagden ze over algemene ziekteverschijnselen maar later schijnen zich verlammingssymp tomen voorgedaan te hebben. De di rectie van de Schiedamse Lederwa- renfabriek heeft deze laatste gege vens in dit stadium echter nog niet willen bevestigen. De bedrijfsarts, drs. I. A. van Goor uit Tilburg deelde mede, dat 't nog niet zeker is, dat de ziektever schijnselen een oorzaak hebben, die in het bedrijf ligt. Om de vele en soms overdreven geruchten over deze affaire op hun plaats te zetten, houdt de directie, hierbij geassisteerd door medische en andere deskundigen, te Tilburg een persconferentie. De werknemers van het filiaal te Sint Michielsgestel zijn voorlopig te werk gesteld in he Tilburgse bedrijf. Het T.N.O. te Delft en de Arbeids inspectie te Breda stellen een diep gaand onderzoek in.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6