fotocamera's Cultureel Centrum L d Pt? rV5~ DE 3 GETROUWEN E KLEINBEELDCAMERA'S Fotobureau «Het Zuiden» ZEER GESLAAGD VOETBAL- T0URN00I OM DE PASTOOR RASBEKER 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN iVRIJDAG 1 JULI 1960 2 de vijandelijke voorhoede 'n vol komen „sta in de weg". Met vrij lusteloos voethal werd overigens de eerste helft afgesloten. De thee had hierin geen veran dering gebracht, want het tempo lag in de tweede helft eveneens laag. De actiefste speler van het veld was ook nu weer Haarsteegs linkshalf Huub Kivits. Onop- houdelijk trachtte hij de voor- hoede tot meer inspiratie te dwingen, maar omdat de vereiste snelheid ten enenmale ontbrak, bleek alles tevergeefs. In het midden van de tweede helft werd een te harde tackle van doelman Beekmans met een penalty gestraft, maar deze elf- meterschop, die tot drie keer moest worden overgenomen, kon door de Heusdense schutter niet worden benut. Nadien viel alleen nog maar waar te nemen een prachtige safe van de Hcusden- doelman. Uit een vrije trap kwam de bal in het bezit van v. Hel- voirt, die van dichtbij een hard schot loste, dat echter op schit terende wijze door genoemde doelwachter werd onderschept. Het bleef tenslotte 00 en nu zullen OVH en RKDVC via een beslissingswedstrijd moeten uit maken wie beslag op de lc en 2e prijs zal leggen. Haarsteeg 4-Haarsteeg A junio ren 24 In een fraaie wedstrijd hebben de A junioren het 4e elftal we ten te verslaan. Precies om half 3 floot scheidsrechter v. d. Heij den voor het begin en bracht Piet Beaard de bal aan het rollen. Meteen gingen de junioren ten aanval en doelman Kuis moest 'n paar maal handelend optreden. Het spel golfde op en neer met de junioren iets meer in de aan val. Na 10 minuten omspeelde middenvoor P. Beaard spil van Bokhoven en met een beheerst schot opende hij de score, 10. De jongens van het 4e trokken nu flink van leer en kwamen en kele malen tot voor het doel van keeper J. Beaard, maar deze was in uitstekende vorm. Bij een uit trap van doelman Kuis wist K. de Hart de hal te bemachtigen en met een schot van wel 25 meter in de linker bovenhoek maakte hij er 02 van. Bij een verre trap vanuit de achterhoede miste de rechtsback van de A junioren en kon de snelle middenvoor P. v. d. Loo via de handen van de kee per en de binnenkant van de paal scoren, 12. De junioren lieten zich echter niet ontmoedigen en kort daarop wist P. Beaard weer het net te vinden, 13. Bij een snelle aanval over links kwam Coen v. Bladel in het bezit van de bal. Hij snelde er mee langs de lijn, zette fraai voor en rechts buiten J. v. Bijnen kon toen ge makkelijk inschieten, 23. Kort voor de rust bracht P. Beaard de stand op 24. In de tweede helft zakte 't spel- icil vanwege de hitt'e, wel een ectje, maar het bleef toch een aantrekkelijke wedstrijd. In deze tweede helft kreeg het 4e nog een mooie kans om hun achterstand in te lopen. Bij een uittrap van doelman J. Beaard werd de bal ineens geretourneerd. De rechts back, die op de doellijn stond, kon de bal met het hoofd niet be reiken en sloeg hem uit doel: pe nalty. Coen v. Bladel nam de strafschop. Met een prachtige safe wist de doelman de bal te stoppen. De stand bleef ongewij zigd en zo kwam het einde van deze sportief gespeelde wedstrijd met een verdiende 42 zege voor de A junioren. Provinciaal Nieuws BEDEVAART TILBURG EN OMSTREKEN NAAR BRIELLE Op dinsdag 5 juli a.s. zal voor de 45ste keer de grote bedevaart van Tilburg en omstreken naar Brielle trekken ter verering van de II.H. Martelaren van Gorcum. 's Morgens om kwart over 5 zal er een bus vertrekken vanaf de i St. Janskerk in Kaatsheuvel en i om half 0 vanaf de kerk in Loon- opzand. Tegen 6 uur komen alle bussen uit Tilburg en omgeving bijeen op het Besterdplein in Til burg, van waaruit onmiddellijk wordt vertrokken naar Dord recht. Daar wacht aan de kade de salonboot „Nassauplaat" voor de vaart naar Brielle. Tijdens deze tocht wordt dezelfde route geva ren, welke eens door de Martela ren zelf in een mosselschuit werd afgelegd. Bii aai om half twaalf een solemnele aankomst in Brielle volgt Hoogmis, waaronder gelegenheid tot communiceren. Met de nieu we bepalingen omtrent het nuch ter zijn is dit zeer vergemakke lijkt. Men heeft aan boord nog ruimschoots de tijd voor het nut tigen van een meegebracht ont bijt, terwijl diverse dranken op de boot te verkrijgen zijn. In de namiddag volgt in Briel le 'n plechtig Lot met openlucht predikatie op het martelveld, de plaats waar eens de schuur heeft gestaan, waar de 19 Martelaren van Gorcum hun leven gaven, trouw aan hun geloof in de waar achtige tegenwoordigheid van Christus in de H. Eucharistie en het Primaatschap van de Paus. Na het Lof worden de relikwie- en van de H.H. Martelaren ver eerd, waarna om 4 uur de boot weer vertrekt voor de thuisreis. Na een prachtige tocht door de Rotterdamse havens belanden de deelnemers om ongeveer 8 uur in Dordrecht, waar de bussen ge reed staan voor de route naar Tilburg. Ieder jaar wordt door een groot aantal pelgrims aan deze bede vaart deelgenomen. Het vorig jaar hebben zelfs 650 mensen de tocht naar Brielle gemaakt. Het bestuur van de bedevaart rekent ook dit jaar weer op een grote opkomst. Men kan zich tot zon dag 3 juli a.s. (uiterlijk 's mid dags 4 uur) opgeven bij de heer A. Aquina, Mgr. Völkerstraat.22 te Kaatsheuvel of ook bij het al gemeen correspondentieadres, de heer J. v. d. Hart, Kruisstraat 48 te Tilburg, tel. 24235 te Tilburg. Nieuwkuijk 111111 n- Haarsteeg Haarsteeg—Heusden 0—0 Wij geloven zeker dat de spe lers van Haarsteegs le elftal er geen spijt van zullen hebben dat het nederlaagtournooi ten einde is. Dit is ook verklaarbaar, want voetballen onder weersomstan digheden zoals nu het geval was, is zeer zeker geen pretje. Maar de ontmoeting tegen Heusden stond nu eenmaal op het pro- ramma en ondanks de hitte tra- en de elf van Haarsteeg aan te en het le elftal van Heusden om et tournooi te besluiten. Beslo ten is het inderdaad, maar niet zoals onder normale omstandig heden het geval zou zijn geweest. Dan zou ook Heusden zich wel meer hebben ingespannen om 'n gooi te doen naar de le prijs, maar ook zij ondervonden de loodzware last van de tempera tuur en deden het daarom maar kalmpjes aan. Toch had de stand niet dubbelblank behoeven te blijven, want scoringskansen zijn er zeer zeker aan beide kanten geweest. Zo kreeg de linksbinnen van Haarsteeg, v. Helvoirt, in de beginperiode reeds een geheide kans om zijn club de leiding te bezorgen, maar met een vrij doel voor zich faalde hij nog. Ook linksbuiten v. d. Heijden werd eenmaal fraai door Huub Kivits elanceerd, maar ook zijn schot racht geen succes. Aan de an dere kant stelden de gebr. v. d. Oever eveneens alles in het werk om doelman Beekman tot capitu latie te dwingen, maar zoals al tijd het geval is, vormde hij voor Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 18). VIII. FOERAGEREN Het was een paar maanden la ter. De Schrale, de Buik en de Ba ron bevonden zich in een kroeg aan de Heereweg te Groningen. De Baron had zich best gehou den en was in schitterende con ditie. Zijn haar was glanzend, de zieke plekken aan zijn hals wa ren genezen en de ribben waren reeds onder een laagje vlees ver dwenen. Hij lag aan de voeten van de Schrale en zijn schran dere ogen namen nauwkeurig al les op wat er rondom; hem ge beurde. Ze waren een tijd lang de enige bezoekers in de gelagkamer. Tot de deur geopend werd en er een viertal personen binnentrad. De Schrale en de Buik schrokken op want zij die binnenkwamen, be hoorden tot de legergroep, waar uit ze waren gevlucht. Hun eer ste gedachte was, dat het gehele vendel in de buurt zou liggen en het verblijf in deze omgeving dus zeer gevaarlijk voor hen zou kun nen worden. De vier personen, die binnen waren gekomen, bestonden uit drie mannen en een vrouw. De beide getrouwen herkenden hen onmiddellijk. Daar was om te beginnen de Hertog, een jonge kerel van om streeks vijfentwintig jaar. De Schrale en z'n vriend kenden hem als een der onrustigste en avontuurlijkste leden van 't Gel derse vendel. Hoe hij eigenlijk heette, wist niemand. Men wist alleen, dat deze zwartharige man uit het zuiden afkomstig was, in het Bourgondische leger had ge diend, maar om een liefdesdrama waarbij hij iemand zou hebben doodgeschoten, was gevlucht. Hij had daarop onderdak gezocht in het leger van Karei van Eg- mond. De jonge vrouw, die zich bij de drie mannen bevond, was Rooie Mien. Nummer drie was een gewel dig grote kerel, sterk gebouwd. Het was schele Dirk. Hij was minstens dertig jaar oud. In te genstelling met de Hertog was hij weinig schrander. De vierde man was van iets hogere leeftijd. Deze had reeds een veelbewogen leven achter de rug. Hij miste een oor, dat hem vanwege zijn goede burgerzin op last van de justitie was afgesne den. Hij luisterde naar de naam Eenoor. De drie mannen zagen er sjo fel uit. Zelfs de Hertog die steeds had gepoogd te zorgen dat zijn uiterlijk er keurig uit zag, droeg kleren, die bijna geheel waren versleten. De Hertog had direct reeds de beide vrienden als oude beken den ontdekt. Hij schoof een stoel naar hun tafeltje: „Blij, dat ik jullie weer zie. Hoe gaat het?" „Leven van de ene dag in de andere. Vandaag niets, morgen dubbel. Maar vertel eens, ligt de hele troep hier in de buurt? Dan moeten we zo gauw mogelijk de plaat poetsen", sprak de Schrale. „Wees gerust, ze zijn hier vor vandaan. Wij zijn ook gedrost. Niets te eten de laatste tijd. Kle ren kreeg je niet meer. Ze maak ten je van alles wijs maar je ont- In ons vorig nummer hebben wij uitvoerig weergegeven de ei sen die Burgemeester en wethou ders van Waalwijk aan een cultu reel centrum in Waalwijk stellen en hoe de omgeving daarvan in stedebouwkundig opzicht er uit zal moeten zien. Zij hebben deze eisen uitvoerig uiteengezet in een rapport, dat aan de raadsleden ter rustige oriëntering en over weging vóór de bespreking toe gezonden is, alsook aan de pers voor de nodige publicatie. Hierboven laten we nu nog een situatietekening volgen, welke duidelijk te zien geeft hoe men ving niets. En wat is er nog bij de boeren en burgers te halen Het is ellende, armoede, overal waar je komt. Maar nou is het voor ons ook hongerlijden ge worden. We zullen wel van de rechte weg moeten afdwalen, Schrale, als we de kop boven wa ter willen houden." „Hebben jullie honger?" „We hebben de laatste tijd tou- jours honger." De Schrale wenkte de waard en verzocht hem om de nieuw- gekomenen brood en vlees en kaas te brengen. „En wat wensen jullie te drinken?" De Hertog zag de Schrale ver wonderd aan. „Jij schijnt in goeden doen te zijn Hein" schert ste hij. De magere glimlachte. „Men is toch verplicht om oude vrienden te helpen, meen ik." „Gelijk heb je, maar men moet ook maar kunnen." De dikke waard kwam met de eetwaar aandragen. Een tafel werd bij die, waaraan de Schrale en de Buik zaten, bijgeschoven. De Hertog riep zijn gezelschap om ook aan te zitten. „Jullie ou de vrienden gaan je buiken vul len. En geef de waard op wat je verlzlari riq zich de ligging van het Cultureel Centrum heeft gedacht, hoe men de toegangen er heen heeft ge projecteerd en hoe men de om geving met winkelgalerij en flats een representatief aanzien wil geven. De doorbraken zijn als volgt gedacht: In de Grotestraat, waar thans het huis van Keetels staat. Dit wordt een doorbraak in de zin, dat hier geen verkeersweg is ge projecteerd, maar hier komt een betegeld wandelpad naast de win kelgalerij die daarnaast is ont worpen. Bij 2 ziet men in de Juliana- er bij wilt drinken." „Ja, wij hebben een erfenis gehad en me dunkt, we willen nu vandaag ook jullie in ons ge luk laten delen. Jullie zult eten en drinken tot je niet meer kunt. Wat zeg jij er van, Buikje?" Het dikke mannetje lachte glunder. „Ik ben het geheel eens met mijn vriend. Schone dame en gij dappere mannen-broeders, drink je glazen leeg en laat ze op nieuw weer vullen." De Buik gaf het voorbeeld. Hij ledigde zijn kroes van een halve liter aan één stuk. Het werd een gezellige middag daar in de kroeg „De Zwarte Hengst" aan de Heereweg onder Groningen. Er werd flink gegeten maar nog veel meer gedronken. Toen het gezelschap terdege had gebanketteerd en reeds flink opgewonden was, fluisterde de Hertog de Schrale iets in 't oor. Ze stonden beiden op en namen weer plaats aan een tafel in de hoek van het vertrek. „We zijn nog vrijwel nuchter, laten we daarom eens praten" zei de Hertog op zachte toon. „Schrale, wat ons betreft, er moet wat gebeuren, wij zitten vrijwel aan de grond. Als we als straat de ingang van de straat tussen de huizen van de heren Vincent Weijers en Spierings, waarlangs .flats zijn geprojec teerd. Bij 3 is de doorbraak in de Sta- tinsstraat (Rleijn-Tummers). Bij 4 is de doorbraak in de Mr. v. Coothstraat ter hoogte van de huizen, thans bewoond door Pul lens en H. v. Helvoirt. Verder ziet men op deze teke ning duidelijk de plaats voor het cultureel centrum met directe omgeving, aanplant enz. Er is nog een stuk uitgespaard voor enig openbaar gebouw. een hongerige bende rondbede- len, worden we binnen enkele dagen opgepakt. De Schrale knikte begrijpend. De Hertog ging voort: „Nu loop ik al enkele dagen met een plan rond. En nu ik jou hier vind wil ik graag eens weten wat jij er van denkt. Jij bent ook geen stommeling, ik beschouw je als een sluwe vos." „Zeer vereerd", zei de Schrale. „Nou ja. ik zeg precies hoe ik er over denk. Ik denk er niet aan en behoef ook niet te proberen om je te lijmen. Jullie hebt, zo 't schijnt, op het ogenblik een rui me zakcent, maar het zal jullie toch ook welkom zijn, als er zo nu en dan een rijkelijke aanvul ling komt." Hein knikte. „Juist. En laat ik nu van wal steken. Ik vertrouw je en mocht je niet mee willen doen, even goe de vrienden." „Kijk, je weet dat ik vaak voor de troep heb gefourageerd. Dat komt er op neer, dat de boeren werden beduveld. Welnu, ik zal kort zijn. Je begrijpt me. Ik zou willen foerageren, maar dan zon der de bloederige Gelderse over heerser. (Wordt vervolgd) (20 of 36 opnamen) reeds vanaf f. 59.50 Schapenmarkt 26-28 's- Hertogenbosch HET SCHOOLBEZOEK IN NIEUW KUIJK VÓÓR 50 JAAR. Na de komst van de Zusters in Nieuw kuijk, nu ruim 50 jaar geleden, begon men met een eerste en tweede leerjaar op de school, waarvoor zich toen 36 leerlingen meldden. Tot die tijd gingen de Nieuw- kuijkse meisjes naar de openbare school. Velen gingen ook naar Drunen om daar op de Zusterschool hun wijsheid op te doen. Dit was iedere dag een flinke wan deling. Blijkbaar vonden de meeste meis jes dit wandelen geen bezwaar. Er werd zelfs vaak niet de kortste weg genomen, maar een omweg gemaakt langs de Kuijk- se molen, over 't Semke en zo naar de school. Was je te laat, dan had je altijd Grotestraat CULT. CBNTQUM Julianas traot Onder auspiciën van de jeugdcommissie van RKC werden zondag 26 juni de voet-, balwedstrijden om de Pastoor Ras-beker gespeeld, een jaarlijks sportevenement, dat steeds en ook nu weer, grote belangstel ling trok, al was deze belangstelling van wege het warme weer, dit jaar misschien iets minder dan vorige jaren. Zoals vorige jaren had RKC haar terrein hiervoor wel willend beschikbaar gesteld. De wedstrijden werden namens de jeugdcommissie ge opend door Broeder Sidonius, die allen welkom heette en er op vertrouwde dat de wedstrijden sportief zouden verlopen. Hier na gingen de vlaggen van de deelnemende verenigingen aan de daarvoor bestemde masten omhoog, hetgeen het geheel al di rect een feestelijk aan zien gaf. Er werd in twee poules gespeeld, n.l. Poule A en Poule B. In Poule A was de uitslag RKDVC Drunen- V.V. Dongen, Don gen 0-1; RKC-WSC, beiden Waalwijk, 3-0; V.V. Dongen-RKC 3-2; WSC- RKDVC 1-2; VV Dongen-WSC 3-0; RKC-RKDVC 2-0. Poule B Baronie, Breda - Blauw Geel, Veghel 0-1; Longa, Tilburg - Mulo, Hel mond 1-2; Blauw Geel - Longa 0-2; Mu lo - Baronie 0-0; Baronie - Longa 1-0; Blauw Geel - Mulo 0-2. De einduitslag was als volgtf le prijs Mulo, winnaar van de Pastoor Ras-beker, benevens een eerste prijs. j 2e prijs V.V. Dongen (voetbal). 3e prijs Baronie (pyramide met voetbal len). 4e prijs RKC (beker). 5e prijs Longa; 6e prijs RKDVC; 7e prijs Blauw Geel; 8e prijs WSC. Deze laat ste vier verenigingen ontvingen ieder een vaantje. Op advies van de scheidsrechters ontving VV Blauw Geel uit Veghel de spor-. tiviteitsprijs. De finale wedstrijden werden opgeluis terd door de jeugddrumband Ons Genoe gen, een wel zeer sympathieke geste van deze vereniging. Na afloop werden de prijzen door Pas toor Ras persoonlijk uitgereikt, wat niet alleen door de deelnemende verenigingen, doch ook door het organiserende RKC op zeer hoge prijs werd gesteld. Het was wederom Broeder Sidonius, die het tournooi, dat in alle opzichten zeer ge slaagd genoemd mag worden, sloot met een bijzonder woord van dank aan Pastoor Ras, voor zijn aanwezigheid, aan RKC voor het beschikbaar stellen van het fraaie terrein en aan alle deelnemende verenigingen voor hun fair en sportief spel. wel een smoesje bij de hand de pastoor was te lang doorgegaan met de katechis- musles. Destijds gaf de pastoor katechis- musles in de kerk of als het koud was in de sacristie bij de warmte van een „bron* olie-kacheltje" Na tien uur vonden de Nieuwkuijkse schonen de schoolpoorten in Drunen onherroepelijk op slot. Maar dit werd dan door hen niet zo tragisch geno men. Men trok dan gezamenlijk naar 't café van Cis de Rooij, waar Cis het buiten gesloten gezelschap ontving met„vat maar een stok kaarten, dan zal ik om 12 uur wel een bakske koffie zetten". Moest anders de middagboterham droog gegeten worden, nu kreeg je er een gratis bakske van Cis bij. Cis gaf dit bakske graag cadeau Het was wat men tegen woordig „klantenbinding" zou noemen, want de meeste vaders gingen als het Waal- winkels a woonlager» woningen in <2 lagan in 5 lagen openbaar gebouw. wijkse markt was, bij haar even „aanleg gen". Een andere sensatie was wanneer het „leerke van de klomp" stuk ging (of met opzet stuk gemaakt). Het hele gezelschap trok dan naar de eerste de beste schoen maker, die bij zijn werkstoel schoenen zat te maken, om het mankement te laten ver helpen. De volgende dag werd van moe der een „rooi koolke" afgeschooid. Dit werd dan naar de schoenmaker gebracht, om hem voor de verrichte prestatie te lo nen. Ook op de terugweg van school werd zo lang mogelijk getreuzeld, want thuisgeko men, moest de boerendochter meestal „de koei gaan hoeden", een werkje wat men erg vervelend vond. Had men op school goed zijn best gedaan, dan kreeg je wel eens van thuis een presentje mee voor de Zusters: 'n peperkoekje. Met de komst der Zusters in Nieuw kuijk is hier overal een eind aan gekomen en is ook hier sinds die tijd een enorme verbetering tot stand gekomen. BOND VAN HARMONIEËN DE LANGSTRAAT. De datum van het bondsfestival is vast gesteld op 17 juli a.s. en zal georganiseerd worden door de harmonie De Eendracht alhier. Na afloop optreden der gezelschap-, pen wordt een bal champétre gehouden. De heer C. Nieuwland zal voor de jury rapporten zorgen. De voorzitter de heer Croes, zal zich bij de komende jaarver gadering niet meer als voorzitter herkies baar stellen.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2