waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Assurantiën op elk gebied BINNEN- EN BUITENLAND Bouw van „CULTUREEL CENTRUMsluitstuk van complex van belangrijke voorzieningen W. TIMMERMANS ZONEN i Gemeenteraad Waalwijk STASSAR BRILLEN STASSAR SERVICE WAALWIJK De juiste Bril Van Maaren's Bril MAANDAG 4 JCfkl 1980 JAATOANO No. 83 M« JAAHOANO No. 83 „Als wy eensgezind streven naar de realisering van dit be langrijke project en ons daar geheel achter stellen dan zullen we met de bouw van het cultureel centrum iets groots tot stand brengen als sluitstuk van een complex van voorzie ningen om het woon- en leefklimaat in onze gemeente te ver beteren", aldus burgemeester J. Teyssen by de behandeling van de belangrijke aangelegenheid, die samen met het ontwerp van een nieuw stadscentrum in de raad van donderdagavond werd behandeld. Ofschoon er vanzelfsprekend diverse vragen en opmerkingen werden gemaakt, stemden alle leden met veel lof met de plan nen voor 't cultureel centrum in, waarmede het gemeentebe stuur werd gemachtigd volgende stappen te ondernemen om tot realisering van de groots opgezette plannen te komen. Alvorens dit hoofdthema in behandeling kwam, deelde de voorzitter mede, dat in de Staats courant van 23 juni 1.1. een publi catie is verschenen omtrent de verleende goedkeuring van een besluit van de raad van Waal wijk tot onteigening van perce len grond voor het partieel uit breidingsplan „Kloosterweg". Het voorstel tot wijziging der precarioverordening had de vol ledige instemming van de heer v. d. Hoven. Hij vroeg echter of er rekening gehouden zal worden met het tijdstip van aanbrengen van luifels e.d., waarop de heer Meijs aansloot en voorstelde, dat de winkeliers zelf bij de gemeen te kennis zullen moeten geven, wanneer zij zonneschermen etc. aanbrengen of verwijderen, het laatste bijv. tijdens de winter maanden. De voorzitter had te gen het voorstel van de heer Meijs geen bezwaar. Het voorstel tot wijziging van de rechten was door b. en w. juist gedaan om een drietal onderdelen van de verordening nader .in beschou wing te nemen om onbillijkheden te voorkomen. Momenteei was er nog geen regelmaat in de opna me van de voorwerpen, die onder de verordening vallen, doch het kwam de voorzitter het beste voor, de opname te laten geschie den in de zomermaanden. De heer v. d. Hoven stelde voor met een zekere sanctie voor te schrijven, dat opgave bij de ge meente moet worden gedaan, in dien het voorstel van de heer Meijs door b. en w. werd overge nomen. De heer Meijs kreeg van de voorzitter een bevestigend ant woord, dat men van heffing van precariorechten zal worden vrij gesteld gedurende de maanden dat de betreffende voorwerpen worden weegenomen. De heer v. Oss uitte bedenkingen tegen de practische uitvoerbaarheid van de verordening, vooral als het strijdpunten betrof of een be paald voorwerp -al of niet onder de verordening zou vallen. De voorzitter zag dit niet zo zwaar in, omdat te werk moest worden gegaan naar de bedoeling van de verordening. De heer Duijvelaar informeerde naar de hoogte van de luifels, terwijl de heer Derck- sen meende dat er sprake was van een te sterke degressie in de tarieven. Bij nadere toelichting van de voorzitter konden alle raadsleden met het voorstel van b. en w. instemmen. De raad stemde zonder op- of aanmerking in met de teruggaaf van verlotsrecht; met beschik baarstelling van een crediet voor het aanbrengen van centrale te- levisiemasten op gemeentelijke woningblokken in Baardwijk; met het verlenen van medewer king voor 't beschikbaar stellen van een 3-tal lokalen ten behoe ve van het kleuteronderwijs in Baardwijk: met de aanschaffing van gordijnen ten behoeve van de St. Petrusscholen en de ver nieuwing van vloeren van de St. Antoniusschool. Het voorstel tot het weigeren van medewerking voor het in richten van een administratiebu reau ten behoeve van een aantal r.k. bijzondere scholen werd van de agenda afgevoerd, omdat de betreifende schoolbesturen het verzoek hadden ingetrokken. Eindelijk „Eindelijk... ligt hier dan het programma van eisen voor de bouw van een cultureel centrum" zei de heer Meijs. Hij bedoelde dit niet als een verwijt aan het ge meentebestuur, waarvan hij over tuigd was, dat alles was gedaan, om de voorbereidingen zo vlot mogelijk te doen verlopen. Hij juichte het plan toe, mede ook met het oog op de entourage. Het programma zelf zag hij meer als een kennisgeving van de moge lijkheden die door de bouw van een cultureel centrum geschapen worden. Spreker meende, dat het gewenst zou zijn de culturele raad een rapport te laten opstel len betreffende het cultureel cen trum. De suggestie van een open bare leeszaal en een muziek school in het cultureel centrum onder te brengen achtte hij niet gewenst. Of het aantal winkels in de winkelgalerij ontworpen aan de toegangsweg Grotestraat-Cul tureel Centrum vlot verhuurd zullen zijn, zal t.z.t. bekeken moe ten worden. Overigens wilde de heer Meijs gaarne zijn stem aan het voorstel geven. De heer v. d. Hoven vond het plan een mooie centrumvorming. Hij miste in de toelichting de naam van wie het voorlopig ont werp is. Van verschillende ruim ten was in de toelichting zelfs de grootte reeds aangegeven, maar van het toneel (podium) was nog geen enkele omschrijving. Zijn alleen de „insteekhavens" par keerplaatsen, of wordt er ook parkeerrruimte aangebracht op de strook grond tussen de Mr. v. Coothstraat en het „centrum"? „Het programma van eisen zit keurig in elkaar", meende de heer Kemperman. Hij stelde voor op dit plan, zoals het nu op tafel lag, niet te beknibbelen. „Dan maar liever wachten, tot het zo uitge voerd kan worden." Ook de heer Dercksen betuigde zijn instemming met de royale opzet. „Wat is de bedoeling van de gemeente? Zoekt u een exploi tant voor bioscoop, foyer, etc.?" Spreker vroeg een juiste situe ring van een doorbraak naar de Mr. v. Coothstraat, waarop de voorzitter aan de hand van een in de raadszaal opgehangen schets- plan nadere uitleg gaf. Het ontwerp is van het Bureau Kuiper. Er is bij het ontwerp ge streefd naar een harmonische ontwikkeling van het centrum. De heer v. Seters vond 't plan groots opgezet. Hij vroeg zich echter af welke kosten dit plan zal meebrengen. Er zullen ge bouwen moeten verdwijnen en ook dat zal geld vergen. „Is het wel mogelijk om een bioscoop in het centrum te vestigen?" Spre ker vond de plaatsruimte voor 625 personen niet voldoende. De heer Brouwer achtte het cultureel centrum van groot be lang voor plaats en streek. Hij merkte op dat het programma in een „rouwuitvoering" was ver schenen en naar aanleiding hier van meende hij, dat er nog menig traantje gelaten zal worden, al vorens het plan is gerealiseerd. De heer Mombers zei, dat er offers gebracht zullen moeten worden. Hij had aanvankelijk ge meend, dat het centrum in vol komen rustige omgeving gepland zou zijn. Hij vroeg nu inkapse- BETERE BRILLEN BETERE SERVICE ling van de grote zaal om storen de geluiden van buitenaf te voor komen. Over het uitzicht naar de Mr. v. Coothstraat toonde hij zich niet erg enthousiast. Was de parkeerruimte rond het centrum uitsluitend bestemd voor de be zoekers? En zou de winkelgalerij geen storend element zijn in deze omgeving, vooral gezien de nood zakelijke aan- en afvoer bij de winkelpanden. De heer Duijvelaar vond het ontwerp prachtig. iMaar de ge voerde besprekingen weken z.i. af van het „programma van eisen". Hij had graag een advies van de culturele raad gezien. Drie fasen Inhakend op de uitlating van de heer Meijs („Eindelijk...") vroeg de voorzitter de spre kers beantwoordend aandacht voor het feit, dat Ged. Staten op 20 mei 1959. dus ruim een jaar geleden, goedkeuring hebben ver leend voor een krediet van 30.000.om de voorbereidin gen voor de plannen van een cul tureel centrum mogelijk te ma ken. Eerst toen kon het gemeen tebestuur zich bezig gaan hou den met zaken die hierop betrek king hebben en hadden. Er is toen gebleken, dat het plan niet los te maken is van de topografie van de omgeving. Het college heeft daarom gemeend de sugges tie van een cultureel centrum te moeten verbinden met de omge ving. B. en w. is daarop in con tact getreden met het Bureau Kuijper om alle aspecten in be schouwing te nemen en is daar bij tot de conclusie gekomen, dat twee belangrijke zaken gelijktij dig aan de orde moesten komen, n.l. de stichting van een cultureel centrum en de creatie van een ge heel nieuw stadscentrum, dat door de ligging in het hart van de plaats zo bijzonder aangewe zen was. „Het is de bedoeling van b. en w. vandaag de instemming van de raad te verwerven voor het programma van eisen, doch niet voor het stedebouwkundig aspect." Voor dit laatste punt zal t.z.t. een voorstel aan de raad worden gedaan. „B. en w. hebben het juist geacht van het begin af aan de raad in te schakelen in de plannen". De voorzitter noemde dan drie fasen om tot realisering van de plannen te komen, n.l. vaststelling van het programma van eisen, daarna het maken van een schetsplan met kostenraming en tenslotte vaststelling van het definitieve plan. „Het plan zal voor nu en voor de verre toekomst dominerend zijn voor de gemeente". De zaal zal geschikt moeten zijn voor al le culturele manifestaties. „Als u het plan aanvaardt, betekent dit, dat we hierop verder kunnen werken." B. en w. streven er naar een conceptie te laten voorberei den, die reëel is, ook financiepl „Ik ben het er mee eens dat er* aan dit plan niet geknibbeld mag worden. De conceptie mag niet worden aangetast en de za len mogen^ niet kleiner gemaakt worden. Wel moeten we er voor ken voor 't publiek dat de voor stellingen e.d. bezoekt. De par keerplaatsen zijn voor iedereen vrij. Er is nu al gebrek aan par keerruimte en dit zal in de toe komst met het toenemend ver keer nog erger worden. „Zelf seen pet op" Ten aanzien van de exploitatie van het gebouw zei de voorzit ter: „B. en w. zetten zelf de pet niet op". Maar t.z.t. zal voor de expliotatie een oplossing gevon den moeten worden. Het gemeen tebestuur heeft gemeend eerst de raad van de plannen in kennis te moeten stellen, alvorens de cul turele raad hierbij in te schake len. Hierna kan de culturele raad zich met het plan bezig houden. Omtrent de grootte van het po dium stelde de voorzitter, dat vandaag niet over technische ei sen gesproken moest worden. Bij een volledig ontwerp kunnen de ze misschien anders komen te liggen. „Als we eensgezind stre ven naar realisering van dit be langrijk project vooral met het oog op de rijksgoedkeuring en de financieringsmiddelen zullen we iets groots tot stand brengen voor de gemeente als sluitstuk van een complex van belangrijke voorzieningen, als zwembad, recreatieoord, sport velden etc., om het woon- en leef klimaat in de gemeente te verbe teren." De heer Meijs merkte in twee de instantie nog op, dat in het project een gebouw in de Grote straat was gehalveerd. Hij stelde voor het gehele gebouw hierin te betrekken. De heer Kemperman verzocht een architect of bureau met het project te belasten, die met deze materie voldoende op de hoogte is. De heer Dercksen meende, dat de gemeente zelf niet verantwoordelijk mocht zijn voor de programma's die geboden zul len worden. De heer v. Seters merkte op, dat er bij de bespreking van dit vérstrekkende plan geen publieke belangstelling op de tribune aan wezig was. Moest hij hieruit op maken, dat er van de zijde van het publiek geen belangstelling voor een cultureel centrum be stond? De kunstkring en de to- hoeden, dat we in uitvoering het geval niet te kostbaar maken. Als het globale schetsplan en de kostenraming gereed zijn, zal er meer tijd geboden worden om een en ander te bestuderen." Betref fende een eventuele leeszaal of muziekschool merkte de voorzit ter op: „Als wij alle voorzienin gen van culturele aard in het cul tureel centrum moesten onder brengen, dan zouden we tot een conceptie komen, dat aan verwe zenlijking niet te denken viel. Bovendien kunnen deze instellin gen hoe belangrijk ook veel doelmatiger, eenvoudiger en ook goedkoper in een ander gebouw worden gehuisvest. Voorbeelden als Etten-Leur en Cuyk waren met Waalwijk niet te vergelij ken, aangezien genoemde ge meenten als kerngebieden zijn aangewezen en daar zijn de cul turele centra tot stand gekomen met steun van de overheid, ter wijl een dergelijk centrum in Waalwijk uitsluitend door de ge meente zelf kan worden gefinan cierd. Ten aanzien van een bios coop meende de voorzitter, dat er naast de culturele gebeurtenis sen nog voldoende tijd en ruimte voor bioscoopvoorstellingen over zal blijven. „Inderdaad zullen er gebouwen moeten verdwijnen, maar dit is altijd zo bij verande ringen in bebouwde gedeelten. En vanzelf zal dit ook kosten met zich brengen. Maar daar staat te genover dat er 120 wooneenheden gecreëerd worden .Zodoende wor den de kosten van doorbraken slechts een fractie in het kader van het grote plan." De voorzitter meende, dat de „verkeershinder" nooit zo groot zal zijn, dat deze storend zal wer- neel verenigingen ondervinden veel moeilijkheden bij het trek ken van belangstelling. Het speet hem werkelijk, dat de arbeiders te weinig belangstelling toonden voor de culturele gebeurtenissen. Toch wilde hij graag zijn mede werking geven aan de verbete ring van de culturele accomoda te. De heer v. d. Hoven zou niet nader ingaan op de technische vraagstukken, doch het was hem wel opgevallen, dat de verbin dingsstraat Mr. v. Coothstraat— Stationsstraat volgens 't schets plan precies langs de cantine van rimtur geprojecteerd is. Ten oosten van deze cantine is een flat met drie verdiepingen ge pland, waardoor alle mogelijkhe den tot verdere uitbreidingen voor Timtur daar onmogelijk ge maakt wordt. De heer Mombers verzocht om voldoende garages bij de 120 wooneenheden. De voorzitter zegde toe, dat tijdens besprekingen van b. en w. met de stedebouwkundige, ge noemde punten nader bekeken zullen worden. Over de beheers vorm van het gebouw zal men zich diepgrondig beraden. Naar aanlediding van de opmerking van de heer v. Seters betreffende het behoefte-element, beaamde de voorzitter, dat de belangstel ling voor de culturele evenemen ten niet altijd even groot is. „Ik geloof tocR, dat we ons moeten realiseren, dat de belangstelling voor een groot gedeelte afhanke lijk is van de mogelijkheden om het culturele leven tot bloei en ontplooiing te brengen. De erva ring elders bewijst dit, doch eerst moet de accomodatie wor den geschapen". De voorzitter zei, dat er nu nog geen kostenra ming te geven was. „We zullen echter nooit komen tot een slui tende exploitatie. Er zal altijd sprake zijn van een nadelig sal do". Na deze langdurige beschou wingen ging de raad akkoord met het programma van eisen voor een cultureel centrum. De volgende agendapunten werden vlot afgehandeld, nl. aan koop van grond ten oosten van de Burg. Smeelelaan; aankoop van een strook grond aan de Tweede Zeine te Baardwijk; aan koop van grond in de Buitenpol der van Waalwijk voor uitvoe ring van de havenplannen; rui ing en verkoop van grondstro- ken tussen de Grotestraat en de Molenstraat te Besoijen; voorlo pige goedkeuring van een plan tot onteigening van grond ten posten van de Burg. Smeelelaan; intrekking van een raadsbesluit tot verkoop van industrieterrein aan de Eerste Zeine; verkoop van een strook grond aan de Loeffstraat; verkoop van een strook grond aan de Juliana- straat; verkoop van bouwterrein aan de Burg. Smeelelaan aan de heer Suoss; verkoop van bouw terrein ten zuiden van de Eer ste Zeine in Baardwijk aan de Gebr. v. d. Merwe en Kramer; verkoop van bouwterrein aan de Forestierlaan aan Mr. Hoek; verkoop van bouwterrein aan de Burg. v. Heijstlaan aan de heer van Brunschot. Het voorstel tot verkoop van grond aan de Burg. v. d. Klok- kenlaan werd op verzoek van de heer van Alphen aangehouden. Goedkeuring werd verleend aan verkoop van industrieterrein aan de Elzenweg voor fabrieks- uitbreiding van de fa. Rouwmaat en voor de bouw van een be drijfsruimte met kantoor voor de fa. J. Wildeman Co. Toen het voorstel tot vaststel ling van een verordening hou dende algemene voorwaarden voor uitgifte in erfpacht van in dustrieterrein ter sprake kwam, vroeg de heer Dercksen of hier over in besloten vergadering na dere mededelingen konden wor den gedaan. Spreker was bang, dat bij aanneming van het voor stel niemand meer geïnteres seerd zou zijn om grond te ko pen. Hij leidde uit net voorstel af, dat onderhandelingen over verkoop van industrieterreinen aan de haven mislukt waren. Naar aanleiding van de te-leur- stellende uitlatingen van de heer Dercksen, schetste de voorzit ter in grote lijnen de betekenis van de verordening, die gezien moest worden als een samenvat ting van bepalingen nlus (in de gen van ijzondere aard bij voorkomende evallen van uitgifte in erfpacht, igen'lijk is er dus niets nieuws, ting van bepalingen plus (i praktijk) met bepalingen d( er ly betoogde de voorzitter. B en W hebben er steeds naar gestreefd candidaten voor industrieterrei nen vrij te laten of zij de betref fende terreinen wilde krijgen via koop of via erfpacht. In finanti- ëel opzicht maakt dit voor de ge meente geen veschil. Wel gaf de gezien pasvorm, model, en soliditeit, komt STEEDS van Brillenspecialist van Maaren De Bril die heerlijk zit, keurig staat enniet duur is is ALTIJD een Draag daarom als zovelen een Van Maaren's Bril 1 VAN MAAREN wordt steeds nagebootst! Dat is wel een goed teken! Een bewijs voor iJdèèr is 't goed! D&ar moet ik zijn! voorzitter toe, dat er verschil was in liquiditeit, echter niet in rentabiliteit. Wat de liquiditeit betreft waren de mogelijkheden bij de gemeente ruimer dan bij particuliere ondernemingen. De raad nam vervolgens een voorstel aan tot uitgifte in erf pacht van industrieterrein aan de Elzenweg voor de bouw van een industriehal voor de fa. Roestenberg en uitgifte in erf pacht van industrieterrein aan de oostzijde van de haven aan de fa. Coppens. Rij het voorstel tot uitgifte in erfpacht van industrieterrein aan de oostzijde van de haven aan de firma Appels Internatio naal Transportbedrijf en Brand- stoffenhandel, vroeg de heer Meys of een andere candidaat voor dit terrein zich had terug getrokken, terwijl de heer Mom bers zijn instemming betuigde met het voorstel en tevens vroeg of hier geen bezwaren konden worden gemaakt tegen de aan wezigheid van tanks en benzine pompen. De voorzitter zei, dat ier geen bezwaren hoefden wor den gemaakt. De gemeente- en bedrijfsreke- ning over 1957 en beslissing om trent goedkeuring rekening 1957 van ae gem. instellingvoor maatschappelijke zorg werden voorlopig vastgesteld. Tot slot ging de raad akkoord met wijziging der tarievenveror- dening voor levering van gas, water en elektriciteit; het De- schikbaarstellen van een krediet van f 10.000.voor uitbreiding van net kantoor van de centrale administratie der gemeentebe drijven; wijziging der premie- spaarregeing voor het gemeente- personeel en wijziging der rechts positieregelingen voor het ge- meentepersoneel. ALWEER EEN REL I De chef van de Amerikaanse ma rine heeft een tweedaags bezoek ge bracht aan onze marine. Hij heeft daarbij gezegd dat de Nederlandse marine en ook de Karei Doorman absoluut noodzakelijk zijn in ver band met de gehele maritieme ver dediging en de bescherming der han delsvloot Hij zei daarbij dat de Ne derlanders de beste zeevaarders wa ren en liet zich in een persgesprek ontvallen, of liever, gaf als zijn me ning te kennen, dat Amerika moge lijk wel belangstelling had voor een marine-basis in Hollandia op Nieuw- Guineal Daar heeft men de poppen aan 't dansen; het P.v.d.A.-Kamerlid de Kadt heeft ellenlange vragen gericht tot de regering. Djakarta heeft op heldering gevraagd in Washington over deze uitlating en de secretaris generaal der Verenigde Naties heeft al spoedig verklaard, dat Amerika er niet aan denkt! Gelukkig maar; stelt U ook eens voor dat Amerika een basis zou ves tigen op Ned. Nieuw-Guinea, om zo nodig het opdringd communisme van Kroetsjef en Soekamo binnen de perken te houden. Ja, dat zou heel erg zijn voor de wereld van 't Wes ten. MINISTER LUNS IS „BIJZON DER TEVREDEN" OVER Z'N REIS NAAR ZUID-SLAVIË. De minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. Luns, is op Schiphol te ruggekeerd van zijn officiële bezoek aan Zuid-Slavië, dat 6 dagen in be slag heeft genomen. De minister ver klaarde, dat de besprekingen met de Zuidslavische minister van buiten landse zaken, Popovic, in een uiterst prettige sfeer zijn verlopen. Hij heeft tevens een conferentie van een uur gehad met president Tito, in diens buitenverblijf op het eiland Brini. Punten die besproken zijn waren de internationale situatie na de mis lukte topconferentie van Parijs en de betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Slavië. Er is overleg gepleegd over de handel tussen beide landen en over de belangen van de K.L.M. De mi nister kon zich over deze besprekin gen niet verder uitlaten Hij was zeer tevreden. VERLAGING VAN DOUANE RECHTEN IN EEG. Met ingang van 1 dezer zijn, over eenkomstig de bepalingen en het tijd schema van het verdrag van Rome de tussen de lidstaten van de Europe se Economische Gemeenschap gel dende douanerechten met tien pet. verlaagd. Het betreft hier de tweede normale verlaging, welke ingevolge de besluiten van de raad van minis ters inzake de versnelde tenuitvoer legging van het verdrag nog voor 31 december van het lopende jaar door een nieuwe verlaging met tien pet. gevolgd zal worden. De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielan HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167- 2002. Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Telegram-adres „Echo" VUGHTERSTEAAT 25 DEN BOSCH MARKT 32. TILBURG Nwe Ginnekenstraat 23 BREDA

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1