wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Westerse belangen in Afrika De wereldmissie-toto f 175.000 aan prijzen Binnen- en Buitenland Van Maaren's Bril PRAKTISCH GEEN WERKLOOSHEID MEER IN GEWEST WAALWIJK Willem van Oranje- College - Waalwijk MAANDAG 11 JULI 1960 83e JAARGANG No. 55 Afrika wordt een steeds be langrijker werelddeel, niet alleen economisch maar daardoor voor al ook politiek. Het is thans al- lerwege in beroering. Zowel Ara bische als negerbevolking strij den om zelfstandigheid en er ont slaan steeds meer onafhankelijke republieken. Een onafhankelijk heid echter, die feitelijk alleen nog in naam en in politicis tot stand kan komen, want econo misch zijn deze nieuwe republie ken nog geheel afhankelijk van investeringen uit andere landen. Er zijn. bodemschatten, grote mogelijkheden voor plantaardige grondstoffen en voor landbouw- produklen, maar voor de ontwik keling van dit alles zijn grote ka pitalen nodig en ook technische hulp van de rijke en meer ont wikkelde landen. Er zijn grote economische be langen bij betrokken en dus is er een harde en vaak felle poli tieke strijd tussen de machten, die hierin een rol spelen of wil len spelen. Dat zijn enerzijds de naar markten en grondstoffen zoekende landen, te onderschei den in die van west en oost, an derzijds de inheemse volkeren, die zich temidden van de poli tiek verdeelde wereld een plaats trachten te. zoeken. Het lijkt mis schien wel eens alsof deze laatste hierbij de eerste viool spelen, doch in wezen is in Afrika een strijd aan de gang tussen de lan den van het westen en van het communistische oosten 0111 eco nomische èn politieke macht in dit werelddeel. We zien hoe Frankrijk zich uitput om zijn zeer grote belan gen in Afrika zo goed mogelijk te behouden en te ontwikkelen. We zien ook de om maclit strijdende Arabische volkeren, aangevoerd door Egypte, trachten hun in-, vloed te versterken en uit te brei den. We zien liet communisti sche blok pogingen doen om de westelijke jiosities in Afrika te ondergraven en in de nieuwe re publieken vaste voet te verkrij gen. Overal is Afrika in een pas begonnen nieuwe ontwikkeling, met alle gevaren daaraan verbon den van opstanden, revoluties en zelfs oorlogen. In dit verband wekt de hetze tegen de apartheidspolitiek van Zuid-A frika grote bezorgdheid ten ojizichte van de westerse be langen. Zuid-Afrika is het enige land in dit werelddeel dat volle dig en volmondig het westers en democratisch belang vertegen woordigt en aanhangt. Een sterk en welgevestigd steunpunt, dat als onderdeel van het Britse ge menebest een uiterst belangrijke factor vormt in Afrika. Met de hetze, die ook in de westerse landen tegen de door de regering van Zuid-Afrika nood zakelijk geachte apartheidspoli tiek wordt bedreven, ondergra- En die goed bedoelende wester- igen hun eigen posities. Hun posities tegenover het in opmars /J'nde communisme zowel als de CvConomische belangen van hot westen, waar ook zij het van moeten hebben. Zo juist hebben ruim twintig Afrikaanse repu blieken besloten een boycot-actie tegenover Zuid-Afrika toe te pas sen. Het kan niet anders of de Zuid-Afrikaanse bedrijven zullen hier een zeker nadeel van gaan ondervinden. Maar ook in ver schillende westerse landen gin gen stemmen op om goederen uit Zuid-Afrika te boycotten. Wij willen daartegen toch dringend waarschuwen. Bezwaren tegen de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek zijn begrijpelijk, ook al oordelen ve len zonder de ware achtergrond te kennen, evenmin als de eigen lijke betekenis er van. Maar door de uit senlimentsoverwegingen ontstane bezwaren aan te dikken door het propageren van een eco nomische boycot van dat wester se land, zijn deze democraten be zig hun éigen belangen terdege te schaden. o Verzwakking van Zuid-Afrika betekent tevens steun verlenen aan de krachten en machten, die er op uit zijn posities van het westen, waar ook ter wereld, te verzwakken. Dal betekent de weg helpen bereiden voor het com munisme. En we zijn er van overtuigd, dat de protesterenden tegen de apartheidspolitiek dat juist niet bedoelen en wensen. Hun verwijten vloeien juist voort uit menselijke sociale overwegin gen, uit gevoelens van vrijheid en democratie. Maar bij de ach terdeur staat 't communistische blok op de loer om de verzwakte positie van de (westelijke) bewo ner in te nemen. Voor ons aller bestaanszeker heid wordt Afrika een steeds be langrijker werelddeel. Wanneer deze volkeren tot verdere econo mische ontwikkeling komen, vor men zij een steeds onmisbaarder afzetgebied en leveringsgebied voor het westen. Maar dan die nen we er toch wel allereerst te gen te waken, dat het enige nog betrouwbare steunpunt in dit werelddeel niet wordt benadeeld en zijn kracht mede door 't wes ten zou worden ondergraven. We dienen in deze meer te letten op de grote lijn en het eigen senti ment daarbij ten achter te stel len. Ook de situatie in Zuid-Af rika maakt een ontwikkeling door, waarvan we de afloop aan de bewoners zelf dienen over te laten. Dat waarborgt de beste op lossing. H. v. W. TOTO-PRIJS VAN f 50.000 EN INZET VAN f2.-. Een paar dagen lang heeft de Tweede Kamer gediscussieerd over de wijzigingen in de Loterijwet, spe ciaal wat de voetbal-toto betreft. Er is heel veel gedebatteerd en er zijn van alle zijden tal van moties in gediend, door mr. Vrolijk van de P. v. d. A., mr. Blaisse van de K.V.P., Berkhout van de V.V.D., die allen beoogden de mogelijkheden te ver ruimen. Minister Beermans heeft met kracht zijn wetsontwerp verdedigd en gezegd dat hij indien het ontwerp verworpen werd, hij het systeem van vergunningen zou toepassen, zodat ook de K.V.P.-toto een onzeker be staan zou krijgen. Mr. Romme bepleitte een hogere prijs en twee toto's, een voor de sport en een voor charitatieve doeleinden. Minister Beermans bracht tenslot te de prijs op f 50.000, met een in zet van f 2. - inplaats van f 1. - Donderdagavond werd de stem ming gehouden en 't wetsontwerp aangenomen met 76-68 stemmen. Dit zijn de belangrijkste wijzigin gen 1. De maximumprijs is door de minister zelf van 25.000 op 50.000 gulden gebracht. 2. De maximuminzet is door een amendement Berkhouwer (VVD) - Blaisse (KVP) van één op twee gul den gebracht. 3. Weliswaar komt er maar één toto, doch het zal straks - door verschillend gekleurde formulieren De juiste Bril gezien pasvorm, model, en soliditeit, komt STEEDS van Brillenspecialist van Maar en De Bril die heerlijk zit, keurig staat enniet duur is is ALTIJD een Draag daarom als zovelen een Van Maaren's Bril VAN MA AREN wordt steeds nagebootst! Dat is wel een goed teken! Een bewijs voor J.... daèr is 't goed! D&ar moet ik zijn! vooi persoonlijk naar het oproerige gebied vertrokken om daar nog meer mensen op te halen. Volgens laatste berichten wordt de toestand steeds erger; de in landse militairen hebben het heft geheel in handen. De blanke vrouwen en kinderen zijn uit Thysvillc naar Leopoldstad over gebracht, waar zij met de blan ken uit Leopoldstad per boot naar Brazaville worden overge bracht. Hier komen vliegtuigen van de Sabena ze ophalen. Men hoort veel van aanranden en moleste ren. maar nog niet van moorden. In België is men zeer ongerust. VIJF BETOGERS IN ITALIË GEDOOD. In het Italiaanse rode bolwerk Reggio in Emilia is het gisteren tot ernstige botsingen gekomen lussen de politie en linkse beto gers. Minstens 5 demonstranten werden doodgeschoten, terwijl er zowel onder de betogers als onder de politie vele gewonden vielen. De betogers hadden barricaden van stoelen en tafels opgeworpen tijdens een door de communisten geleide staking van 12 uur tegen de „fascistische dreiging" in de Italiaanse politiek. De politie, in jeeps en vrachtwagens gezeten, brak door de barricaden heen, na de betogers met traangasgrana ten te hebben bestookt. Ook in andere Italiaanse ste den deden zich ongeregeldheden voor, waarbij mensen werden gewond. In Rome werd een mis lukte aanslag gepleegd op de links georiënteerde auteur en schilder Carlo Levi. Toenemende vraag bij schoenen en leder en metaal - mogelijk worden aan te geven aan wie men zijn kwartje(s) ten goede wil laten komen, aan de sport of aan charitatieve doeleinden. HOORT PREMIE TOT SALARIS Het Brabants Orkest heeft het college van rijksbcmiddelaars meegedeeld, dat met de leden 'n regeling getroffen is over een premieverlening bij een door hen aangegane verplichting. Het or kest heeft hierbij aan het college de beoordeling willen overlaten of een dergelijke premie al of niet tot het salaris van de leden gerekend moet worden. Dit laatste is, volgens de voor zitter, de heer J. Teijssen, het kernpunt, waarom de kwestie van het al of niet uitbetalen van meer salaris draait. Bij de beant woording van de vragen, die het Tweede Kamerlid v. d. Ivieft over deze kwestie had gesteld, is staatssecretaris Scholten niet op dit kernpunt ingegaan. Het Bra bants Orkest echter wil hierover juist een uitspraak hebben. REGERING ZET REM AAN Industrie de dupe Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goed keuring van de beschikking van de minister en de staatssecretaris van financiën, houdende regelen inzake de vervroegde afschrij ving en de investeringsaftrek. De regering heeft gemeend niet langer te mogen wachten met de remmen iets aan te zetten. De investeringen worden dras tisch verlaagd, wat blijkt uit het volgende: Bij de thans goed te keuren be schikking wordt de mogelijkheid van vervroegde afschrijving op de volgende wijze beperkt: In beginsel is voor alle be drijfsmiddelen het percentage van de vervroegde afschrijving verlaagd tot maximaal 8 1/3 pro cent per jaar van de aanschaf- fings- of voortbrengingskosten. Voor de categorieën personen auto's en kantoorinventarissen echter is die mogelijkheid thans geheel vervallen. Voor alle ge bouwen is de vervroegde af schrijving beperkt tot maximaal 6 procent per jaar. De regering heeft gemeend ten aanzien van de gebouwen niet te kunnen vol staan met een temporisering van maximaal 8 1/3 procent per jaar omdat de investeringsbereidheid in belangrijke mate tot uiting komt in de sector van de bouw nijverheid. De investeringsaftrek is bij de genoemde beschikking van twee maal 8 pet. teruggebracht tot 2 maal 5 pet. Het gezamenlijk effect van de maatregelen, uitgedrukt in meer opbrengst van inkomstenbelas ting en vennootschapsbelasting, wordt on batenbasis als volgt ge raamd: "375 miljoen voor 1961 en 350 miljoen voor 1962. LEDERWARENBEURS De 13e zomervakbeurs van koffers en lederwaren is dins dagochtend in het RAI-gebouw door mr. F. van Wijck, wethou der voor Economische Zaken van Amsterdam, geopend. Ter gele genheid van de opening gaf de heer F. Löwenstein, voorzitter van de Stichting Nederlandse Le- derwarenbeurs, een terugblik op het jaar 1959, dat voor de leder- warenindustrie over het alge meen gunstig was te noemen. De gezamenlijke omzet was 7 pet. hoger dan in 1958 en bedroeg 70 miljoen gulden. De export be droeg in 1959 10y2 miljoen gul den, wat neerkomt op 15 pet. van de totale produktie. Ook mr. van Wijck liet zich zeer optimistisch uit over de vooruitzichten van deze nog jonge Nederlandse in dustrie. Het belangrijkste nieuws van de vakbeurs is wel dat de lichte tinten, die enige seizoenen mode waren, bij de damestassen plaats maken voor donkere kleuren: overwegend licht- en donker bruin en veel zwart. Ook de z.g. „laktassen", die enige tijd van 't toneel waren verdwenen, dienen zich weer aan. Bijzonder veel aandacht heb ben de tas-ontwerpers besteed aan de garnering van de sluiting en de beugel. Men ziet ze inge legd met fijne steentjes en kraal tjes. De beurs duurt tot en met 8 juli a.s. BELGEN VLUCHTEN VOOR MUITENDE TROEPEN IN KONGO. Een massale vlucht van de Bel gen uit Kongo dreigt. De soldaten- muiterij begint een paniek los te slaan onder de honderdduizend in Kongo achtergebleven Belgen. Have loze vluchtelingen stromen sinds don derdag de Kongolese hoofdstad bin nen uit het oproerige gebied ten zui den daarvan, waar de muitende in landse troepen in de grote legerbasis Thysstad heer en meester zijn. Konvooien Belgische vrouwen en kinderen hebben met behulp van de Neder-Kongolese provinciale vice- premier Gaston Diomi Leopoldstad kunnen bereiken. Ze zijn voorlopig ondergebracht op schepen en in kloosters. De splinternieuwe Belgi sche ambassade organiseert nieuwe reddingspogingen en ambassadeur Van den Bosch is met een autokon- De werkloosheid in het gewest Waalwijk heeft in de afgelopen maand een nieuw dieptepunt bereikt. Bedroeg het aantal werklozen over mei in dit gewest nog 151, per einde juni kon een aantal van 123 worden genoteerd, waarvan dan nog 70 in de categorie „minder geschikten". Van deze 123 werklozen zijn er 71 af komstig uit het rayon Waalwijk, 36 uit het rayon Dongen en 16 uit het rayon Almkerk. Het gewest Waal wijk bood per einde juni dan ook weer het meest gunstige beeld (5 pro mille) in de totale Brabantse werk loosheid (10 p.m.). Het landelijke cijfer was 12 p.m. Voor diverse rayons van het gewest werden de vol gende pro millages genoteerd rayon Waalwijk 7 p.m., rayon Alkmerk 6 p.m. en rayon Dongen 2 p.m. Het hoogste Brabantse cijfer lag in Ber gen op Zoom en Helmond met 18 p.m. Volkomen in tegenstelling met het aanbodcijfer was per einde juni het vraagcijfer. Een onderzoek, inge steld door het Gew. Arbeidsbureau Waalwijk, heeft namelijk uitgewezen dat de werkelijke behoefte aan ar beidskrachten aanmerkelijk groter was dan het cijfer over mei (743) aangaf. De totale vraag in het ge west bedroeg per einde juni namelijk 931, waarvan 531 (einde mei 462) in de schoen- en lederindustrie en 185 (einde mei 120) in de metaal sector. Van deze totale vraag noteer de het rayon Waalwijk er 603 (478 einde mei), Almkerk 86 (33) en Don gen 242 (232). De vraag in de schoen- en lederindustrie bedroeg in het rayon Waalwijk 369 (319) en in het rayon Dongen 152 (143), waar bij dan wel aangetekend moet wor den dat een groot deel daarvan be trekking had op jeugdige werkkrach ten - in het rayon Waalwijk 205 van de 369 en in het rayon Dongen 60 van de 152. Vdh de vraag in dè metaalsector lagen er 123 in het rayon Waalwijk, 31 in het rayon Almkerk en 31 in het rayon Dongen. In de bouwnijverheid steeg de vraag van 48 naar 56. Ten aanzien van de werktijdver korting kan worden opgemerkt, dat deze over de maand juni weer be langrijk minder was dan over mei. Juiste cijfers waren hierover nog niet beschikbaar. De vakantiewerkers-actie heeft in het gewest Waalwijk een goed ver loop. Hiervoor waren 60 a 70 aan vragen binnengekomen, waar tegen over een aanbod stond van 30 a 40 mannelijke en vrouwelijke arbeids krachten. Tot 12 sept. a.s. zal iedere Neder lander in de gelegenheid zijn om deel te nemen aan de Wereldmissie-toto die op 18 sept. a.s. een prijzenpot van f 175.000.- zal verdelen in vijf hoofdprijzen van f 35.000. - De Wereldmissie-toto is tot stand gekomen dank zij een samenwerking tussen missie-instituten, religieuze en niet-religieuze, in Nederland. Wan neer alle IV2 miljoen loten verkocht zullen zijn, zal men de beschikking hebben over f 1.200.000.-, het grootste bedrag dat ooit in Neder land voor de missie op tafel kwam. De prijs van een lot-formulier be draagt f 1. - Er bestaat goede hoop dat alle lo ten verkocht zullen worden, want er hebben zich 2.700.000 verkopers voor de 1,5 miljoen loten gemeld. DRUKKERIJEN Het voornaamste object van deze Wereldmissie-toto is het stichten van een drietal drukkerijen: een voor Ki- palapala in Tanganyika, een voor Nyassaland en een voor een nader aan te wijzen gebied in Afrika, India of Curacao. In Afrika zijn katholie ke drukkerijen bijzonder hard nodig, omdat de negers, die op de missie scholen lezen hebben geleerd, bijna geen katholieke lectuur tot hun be schikking hebben, maar zoveel te meer communistische en andere niet- katholieke. Er is vooral behoefte aan katholieke dag- en weekbladen. Om dat de leeshonger in Afrika zeer groot is, kunnen de drukkerijen strikt zakelijk worden opgezet en het geld van de Wereldmissie-toto zal wel licht dan ook als lening worden ver strekt. De opbrengst van deze We reldmissie-toto zal dan ook meer dan eens kunnen worden gebruikt, terwijl de door de drukkerijen gemaakte winsten kunnen worden gebruikt voor het steunen van andere missie-acti viteiten. Andere objecten voor deze We reldmissie-toto zijn: de opleiding van missionarissen, de bouw van se minaria en ziekenhuizen en het be strijden van de honger in de wereld door de mensen overal de middelen te geven hun eigen brood te verdie nen. De Wereldmissie-toto richt zich dus op een groot een prachtig werk, dat elke katholieke Nederlander met kracht zal willen steunen. Prot. Chr. H.B.S. A. en B. en M.M.S. Aan het jaarverslag over 1959 ont lenen wij 't volgende Het aantal leerlingen steeg van 271 per 1 januari 1959 tot 285 per 31 december 1959. Het tijdens de vorige ledenverga dering terloops behandelde voorstel tot wijziging van 4e schoolgeldrege ling kreeg in de vergadering van 4 juni 1959 definitieve vorm door de afschaffing van het progressief ta rief en de vaststelling van een alge meen tarief van f 10 per leerling, ten behoeve van onze Vereniging, terwijl op ons verzoek het Rijksschoolgeld voortaan door de Belastingdienst zal worden geïncasseerd. In de Commissie van Advies had den per 31 december 1959 zitting: Ds. L. Schellevis, predikant te Waalwijk; Mevrouw Slot te Eethen; J. Waverijn, notaris te Sprang-Ca- pelle; P. J. Koekoek, arts te 's-Gra- venmoer. Het Bestuur werd gevormd door: Ds. J. Vink Waalwijk voorzitter; H. Kerst Sprang-Capelle 2e voorzit ter; C. P. v. d. Hoven Waalwijk se cretaris-penningmeester; H. van de Veen Waalwijk 2e secr.-penningm.; A. J. Bouman Waspik; J. W. Nieu- wenhuizen Sprang-Capelle; Ds. J. Vreugdenhill Den Bosch; Burgemees ter W. van Dijk Wijk en Aalburg; A. Rijke Heusden. Met ingang van 1 sept. 1959 werd op verzoek eervol ontslag verleend aan mevr. J. J. Fijan-Kerst, Ir. E. B. Mandemakers en Drs. A. H. Syswer- da. Met ingang van 1 sept. 1959 wer den benoemd B. C. Klein tot leraar wiskunde; H. Montagne tot leraar frans; mevr. Montagne-Fischer tot lerares frans. Leerlingen. Op 1 jan. 1959 telde de school 271 leerlingen. Hiervan waren afkomstig uit Waalwijk 45, Sprang-Capelle 79, Drimmelen 3, 's-Gravenmoer 12, 's Hertogenbosch 14, Tilburg 11, Ho ge- en Lage Zwaluwe 2, Drunen 3, Dussen 6, Oosterhout 1, Veen 6, Heusden 11, Geertruidenberg 9, An- del 1, Nieuwendijk 2, Eethen 25, Kaatsheuvel 8, Raamsdonk 10, Don gen 4, Vught 10, Wijk en Aalburg 7, Vlijmen 1, Waspik 1. Op 31 dec. 1959 telde de school 285 leerlingen. Hiervan kwamen uit Waalwijk 54, Sprang-Capelle 77, Eethen 20, Heusden 15, 's-Hertogen- bosch 14, 's-Gravenmoer 13, Raams donk 11, Drunen 10, Geertruiden berg 10, Vught 9, Kaatsheuvel 9, Tilburg 8, Dussen 7, Veen 6, Wijk en Aalburg 5, Dongen 3, Hoge en Lage Zwaluwe 4, Made en Drimme len 3, Almkerk 2, Andel 1, Bruchem en Kerkwijk 1, Oosterhout 1, Vlij men 1, Waspik 1. Eindexamens: Het eindexamen h.b.s. A vond plaats op 15, 16, 17, 18 en 19 juni 1959; van de 21 kandidaten trok er zich één terug, twee werden afge wezen, terwijl er 18 slaagden. Het eindexamen h.b.s. B vond plaats op 2 en 3 juli 1959; van de 8 kandidaten zijn er 2 afgewezen, zo dat er 6 slaagden. vrijdag KUNT U IN DEZE KRANT LEZEN WAT GAAT doen! Diversen. Dank zij de subsidie der gemeen ten konden verschillende kulturele aktiviteiten daaruit bekostigd wor den. Vanwege de stichting „Het Schoolconcert" werden verschillende uitvoeringen gegeven. Het Kon. Instituut voor de Tropen bracht ons dit jaar ook weer in de gelegenheid enkele lezingen te hou den. Lezingen werden gehouden over Nieuw Guinea, Canada, India, Per- zië, velen met lichtbeelden toegelicht. Bezoeken werden gebracht aan de luchtbasis Soesterberg, Woensdrecht en legerplaats Vught, haven van Rot terdam enz. Besprekingen met docenten, ouder avonden e.d. werden geregeld ge houden. Dit jaar telde de m.m.s. per 15 sept. in klas 2 m 13 leerlingen, 3 m 22, 4 m 8 en 5 m 5, in totaal 48 leer lingen. Verbreiding van kennis en be tekenis van dit schooltype blijft nog steeds nodig. Het vervullen van de De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Abonnement 22 cent par week per kwartaal f 2.88 f 3.10 franoo p.p. Adverteatiaprija 10 omU per mm. Contract-adverteutiee speciaal tarierf. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Telegram-adres „Ech®" VUGHTERSTRAAT 25 DEN BOSCH MARKT 32, TILBURG Nwe Ginnekenstraat 23 BREDA

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1