A KAATSHEUVELSE HARMONIE „AP0LL0" 75 JAAR. BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F DE 3 GETROUWEN 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 JULI 1960 2 vacatures baart voortdurend zorg, echter konden ook dit jaar weer alle lessen gegeven worden. Op school werd goed gewerkt, de examen resul taten stemden tot tevredenheid. Overgangs-examens. Bevorderd naar klas 5 a h.b.s. I. E. Baayens Heusden; 0 M Bernards Waalwijk; D. P. Dekkers Sprang-Capelle; D. Dooremans La- ge-Zwaluwe; S. H. Harkema Til burg; J. E. Keiluhu Vught; E. M. Kielen 's-Gravenmoer; A. C. Kuijs- ten Waalwijk; W. J. A. Lucas Geer- truidenberg; M. H. J. v. Tilborgh Sprang-Capelle; A. Waarts Sprang- Capelle; L. van Wijk Aalburg; af gewezen 5. Bevorderd naar klas 5 b h.b.s.: M. J. v. d. Beek, Genderen; E. van Bel Waalwijk; P. R. Blom Waalwijk; G. Boers Genderen; A. C. Borstlap 's-Gravenmoer; 4 M. E. T. v. Dalen Sprang-Capelle; S. J. Dercksen Waalwijk; R. H. v. d. Helm Sprang- Capelle; J. C. Hoevenaar Waalwijk; C. A. A. Koekkoek 's-Gravenmoer; A. J. Pols Raamsdonk; H. Pouwels Geertruidenberg; J. K. Quirijns Sprang-Capelle; P. J. Slot Eethen; M. Stein Sprang-Capelle; G. J. Vink Waalwijk; A. A. W. v. Wijk Veen; afgewezen 5. Bevorderd naar klas 5 m.m.s. M. M. de Bree Raamsdonksveer; L. Kaptein Kaatsheuvel; C. T. van Noort Nieuwendijk; L. W. Renzema Sprang-Capelle; E. Sinke, Vught; J. S. Verhoeff, Sprang-Capelle. Afgewezen 2. Bevorderd naar klas 4 m.m.s. E. M. Aanen Wijk en Aalburg; J. L. Bossers Kaatsheuvel; H. P. Gou da Sprang-Capelle; C. E. v. d. Graaff Waalwijk; W. T. de Graaff Vlijmen; S. Hartman Drunen; E. van Heijst Waalwijk; J. M. van der Kolk Ee then; J. Konings Sprang-Capelle; M. J. Mandemakers Sprang-Capelle; A. P. Maijers Sprang-Capelle; C. J. Maijers Sprang-Capelle; G. S. Rempt Sprang-Capelle; M. J. v. Riel Spr.- Capelle; S. A. Schriek Oosterhout; N. C. v. Tilborg Heusden; G. van de Veen Waalwijk; J. A. A. de Visser Sprang-Capelle; A. A. Vos Sprang- Capelle; A. van Vuuren Sprang-Ca pelle; afgewezen 2. Bevorderd naar klas 4 h.b.s. J. W. Bertens Waalwijk; A. P. Driesprong Drimmelen; P. W. van Eersel 's-Gravenmoer; A. L. Elsman Sprang-Capelle; J. de Geus 's-Gra venmoer; C. P. de Haan Meeuwen; J. Hagens Lage Zwaluwe; P. Melsen 's-Gravenmoer; C. A. van Mersber- gen Heusden; M. B. Nieuwkoop Heusden; A. P. v. Oversteeg Raams donksveer; P. M. J. Rosenbrand Sprang-Capelle; P. A. W. Scheffe- laar-Klots Den Bosch; J. A. Schild 's-Gravenmoer; A. J. Vos Heusden; J. v. d. Vlies Tilburg; F. D. v. Wijk Waalwijk; J. Balder Den Bosch; G. J. Bretveld Den Bosch; P. J. Dek kers Sprang-Capelle; J. J. van der Dussen Dongen; 4 J. T. van Houwe- lingen Tilburg 4 P. M. Kaptein Kaatsheuvel; 4 W. A. Kuijsten Spr.- Capelle; J. Ploeg Tilburg; C. de Rooij Waalwijk; H. T. Schaaf Waal wijk; 4 E. Sprangers Sprang-Capel le; 4 G. H. Sprengers, Heusden; C. A. M. Versteeg Sprang-Capelle; J. B. de Vos Tilburg; A. van Wijlen Sprang-Capelle; afgewezen 16; her examen 1. Bevorderd naar klas 3 h.b.s. A. Aanen Wijk en Aalburg; J. van Beek Raamsdonksveer; A. G. van Dommelen Kaatsheuvel; G. Gerlach Sprang-Capelle; J. v. d. Gugten 's Gravenmoer; W. Harkema Tilburg; J. C. R. Hus Heusden; G. J. C. v. d. Hoven Waalwijk; G. M. J. Nieuwen - huijzen Sprang-Capelle; A. Pol Waalwijk; C. D. Schouten Waalwijk; A. Soeters Waalwijk; P. J. F. Tas- seron Drunen; J. P. van Vugt Geer truidenberg; G. van Zeist Sprang- Capelle; J. M. Boezer Sprang-Ca pelle; 4 J. van Buuren Meeuwen; 4 C. L. Dam Den Bosch; 4 H. M. Dercksen Waalwijk; 4 H. G. Goppel Geertruidenberg; 4 D. J. Koekkoek 's-Gravenmoer; V. C. Lasthuis Dus sen; K. Maijers Kaatsheuvel; 4 E. Morelissen Veen; D. van Peer Spr.- Capelle; 4 M. P. van Prooyen Spr.- Capelle; J. H. Quirijns Sprang-Ca pelle; A. P. de Raat Sprang-Capelle; L. Trouwborst Sprang-Capelle; J. C. Vos Sprang-Capelle; 4 M. Wildeman Waalwijk; 4 E. M. Winkelman Spr.- Capelle; E. J. de Wijs Waalwijk; af gewezen 18. Bevorderd naar klas 3 m.m.s.: H. M. Brouwers Meeuwen; B. L. Kleinloog Sprang-Capelle; A. E. M. Langhout Heusden; B. D. Pieterse Dongen; W. Quirijns Waalwijk; G. E. v. d. Veen Waalwijk; A. v. Vuu ren Sprang-Capelle; E. H. Wolff Sprang-Capelle; afgewezen 2; her examen 2. Bevorderd naar klas II A. H. van Beek Waalwijk; L. H. Bulten Den Bosch; J. W. van Her wijnen Waalwijk; J. Kaptein Kaats heuvel; J. L. van de Linde Sprang- Capelle; R. F. Marlisa Waalwijk; D. Nederveen Dussen; J. J. van Noordennen Meeuwen; J. J. Osté Waalwijk; K. P. A. Paulides Sprang- Capelle; A. A. Pruijssers Sprang- Capelle; P. J. Reuvers Waalwijk; K. A. P. de Rooij Waalwijk; J. de Rooij Waalwijk; H. J. Schaaf Waalwijk; A. A. yan der Schans Sprang-Capel le; G. Sinke, Vught; J. Treffers Waalwijk; A. C. J. Versteeg Sprang- Capelle; A. Vos Sprang-Capelle; J. B. R. P. Verhoeven Waalwijk; E. Branderhorst Eethen; C. J. Dank Raamsdonksveer; W. de Graaff Ba- biloniënbroek; G. H. Koops Dussen; J. A. Mandemakers Sprang-Capelle; W. H. Morelissen Veen; J. Oerle- mans- Sprang-Capelle; M. A. Ro senbrand Sprang-Capelle; M. H. J. Rijkers- Waalwijk; J. E. Samuëls Tilburg; A. J. Schouten Sprang-Ca pelle; A. P. Snijders Sprang-Capelle; P. H. Stam 's-Gravenmoer; I. L. Stieltjes Drunen; J. P. R. Tasseron Drunen; L. Thur Genderen; H. J. van Tilborgh Sprang-Capelle; H. J. de Waal Oud-Heusden; L. van Wij len Sprang-Capelle; E. Bernards Waalwijk; W. F. van Dorp, Geer truidenberg; E. J. Faro Waalwijk; H. A. van Heijst Waalwijk; M. van Hummel Vught; A. de Jong Waal wijk; H. S. Kreiter Drimmelen; A. C. Licher Raamsdonksveer; B. v. d. Linde Vught; M. C. Mangindaan Drunen; M. E. C. Molenbrugge Dru nen; G. J. W. Ophorst Waalwijk; J. de Rooij Dussen; A. de Rooij Spr.- Capelle; A. E. Schouten Genderen; P. Spek Oud-Heusden; M. Verlee Waalwijk; W. A. Versteeg Sprang- Capelle; G. Verschoor, Raamsdonk; J. van Wezel Geertruidenberg; afge wezen 14; herexamen 2. Een 4 voor de naam bij de leer lingen van de hbs, zijn meisjes. Verhuizing van Euphonia betekende geboorte van Apollo. De feestelijke klanken van de illustere gouden jubileumviering van de Loon op Zandse harmonie Concordia zijn nog maar nauwe lijks op de zomerwind verwaaid over het Brabantse land, of op nieuw worden in deze gemeente de feestvlaggen uitgestoken en de schallende bazuinen geheven ter viering van een eerbiedwaardig lustrum. En ditmaal dan in het gemeentcdeel Kaatsheuvel, waar de harmonie Apollo haar 75-jarig bestaan gaat herdenken. En Kaats heuvel zou haar glanzende reputatie op het gebied van feestvieren tekort doen, wanneer zij niet op een even grootse en luisterrijke wijze als Loon op Zand dat gedaan heeft, de jubileumviering van een van haar belangrijkste verenigingen gestalte zou geven. Het royaal opgezette feestprogramma laat er dan ook geen enkele twij fel bestaan dat het van 16 t/m 24 juli goed toeven zal zijn in Kaatsheuvel, dat in deze periode aan jong en oud een keur van attracties en evenementen zal bieden en waar men dan de beste harmoniemuziek kan beluisteren die ons land te bieden heeft. Als jubileum in een jubileum mag dan worden aangemerkt het feit dat Apollo thans ook 45 jaar thuis is in café W. Smit aan de Markt. Apollo zat om 4 uur 's nachts aan borreltjes van Euphonia. Bij de herdenking van een zo eer biedwaardig jubileum, past ook in vogelvlucht een terugblik op deze driekwart eeuw Kaatsheuvels ver enigingsleven. En wanneer we dan teruggaan naar de geboorte van Apollo, dan moeten we de mytholo gie even geweld aandoen, want vol gens de boeken mag Apollo dan ge boren zijn uit Zeus en Leto, voor de Kaatsheuvelse Apollo ligt de afstam ming iets anders. Hij of eigenlijk: zij werd in 1895 geboren uit een verhuizing van de toen reeds be staande harmonie Euphonia, die thuis was in café Mombers, maar plotseling haar zinnen zette op café v. Leeuwen. En zoals dat in de beste families wel eens kan voorkomen, bracht ook deze verhuizing verschil van mening en ten slotte een split sing teweeg. De Euphonianen kozen café v. Leeuwen en de „revolutio naire" Appolonianen kozen voor ca fé Mombers en richtten daar in de bovenzaal een repetitielokaal in. Dat gebeurde in oktober 1885. En dat Apollo de zaken direct energiek en met enthousiasme aanpakte, bleek wel uit het feit dat reeds op 13 de cember 1885 het eerste concert kon worden gegeven met tweedehands instrumenten, welke men van een harmonie in Boxtel had overgeno men. Wie de oprichters van Apollo zijn geweest is niet meer met absolute zekerheid te zeggen, maar volgens oude schrifturen zijn hier zeker bij geweest: M. v. Riel, de Gebr. Hol- lant, C. Brands (de enige oprichter die nog in leven is), J. en C. Mus ters, de heren Gubbens, de heren Cornelissen, de heren Mombers, de heren v. d. Heijden, M. Zacht, P. v. Dongen en de heren Kessels en Vrinten. Zeker is dat het eerste be stuur bestond uit de heren: J. Mus ters, W. Brands, J. Esders, J. Hol- lants, J. Mombers, A. Schalken, A. Snoeren en J. Vrinten. PRIJZEN Apollo diende zich al direct aan als een harmonie die haar partijtje mee kon blazen en met trots mag het dan ook wijzen op de volgende erelijst van prijzen: 1887 1ste prijs te Nijmegen; 1892 1ste prijs te Vlaardingen; 1893 1ste prijs te Til burg; 1894 1ste prijs te Eindhoven; 1904 2de prijs te Tilburg (een 1ste prijs werd op dit concours niet toe gekend); 1907 1ste prijs in de 1ste afd. te Zeist. Daarna werd uitgeko men in de afd. Uitmuntendheid, waarin te Scheveningen en te Eind hoven twee tweede prijzen werden behaald. In 1921 trad Apollo uit de Nederlandse Federatie en behaalde in datzelfde jaar een 1ste prijs te Rotterdam met 310 punten en een lste en ereprijs in Raamsdonksveer met 365 punten. De grote instruc teur uit deze beginperiode was de heer A. Groot, die een bijzonder gunstige invloed op de verdere ont wikkeling van Apollo heeft gehad. De heer Groot begon zijn taak bij Apollo rond 1905 en werkte als in structeur tot 1914. Na een afwezig heid van vijftien jaar keerde hij in 1929 weer terug bij Apollo tot 1933. De indrukwekkende prijzenlijst van Apollo kan verder worden aan gevuld met de volgende prestaties: 1928 lste prijs in ereafd. te Tilburg; 1935 lste prijs in superieure afd. te Wijk; 1939 lste prijs in superieure afd. te Oss onder instructeur-direc teur P. Bisselink; 1946 lste prijs in afd. uitmuntendheid te Nijmegen; 1947, toen Apollo weer was terug gekeerd in de Ned. Federatie, lste prijs in ere-afd. te Geertruidenberg; 1952 lste prijs in ere-afd. te Heesch; 1956 lste prijs in ere-afd. te Oister- wijk onder dirigent A. Molenschot; 1957 lste prijs in de ere-afd. te Bergeijk, hetgeen tevens de promo tie betekende naar de Vaandel-afd. van de Ned. Federatie. DIRIGENTEN Deze gestadige groei naar een ho mogeen en bekwaam ensemble is uiteraard alleen mogelijk geweest door de toewijding van alle leden, maar vooral toch ook omdat men telkens kon beschikken over bekwa me en talentvolle dirigenten en mu sici. In de afgelopen 75 jaar hebben de navolgende dirigenten de leiding gehad van Apollo: J. Kessels, J. Aarts, C. Hesselberth, P. Bisselink, N. Steffen en A. Molenschot. Zon der aan de andere heren ook maar enigszins tekort te willen doen, mo gen wehier de naam P. Bisselink, die een bekende en goede klank heeft in de wereld der harmonie muziek, extra onderstrepen. De heer Bisselink was afkomstig uit Zeddam en componeerde reeds op 14-jarige leeftijd. Hij kwam als onderwijzer naar Kaatsheuvel en na eerst muzi kant bij Apollo te zijn geweest, werd hij later op grond van zijn be kwaamheid en bijzonder talent be last met het directeurschap. Zijn eerste compositie voor harmoniege zelschap was getiteld „Madeliefjes- wals" en zijn eerste mars gaf hij de naam „Groet aan Kaatsheuvel". De heer Bisselink werd op 16 dec. 1908 benoemd tot dirigent van Apollo en bekleedde deze functie tot 1950. Hij werd opgevolgd door de heer N. Steffen uit Nijmegen, die in decem ber 1951 weer werd opgevolgd door de huidige directeur, de heer A. Mo lenschot. In de 75 jaren van haar bestaan heeft Apollo ook steeds weer kun nen beschikken over muzikanten die door hun opvallende bekwaam heid steunpilaren van het korps zijn geweest. Om hier enkele namen te noemen; C. Brands, solo-clarinettist, de Gebr. Hollants, J. Berzeveld, lste piston, M. Zacht, piston, Chr. van Rooy, piston, C. de Vries, althoorn en bugel, C. Kroot, clarinet, P. van Dongen en M. Vrinten, die behalve een uitstekend piccolo-fluittist ook een voortreffelijk humorist was en als zodanig voor menige vrolijke noot gezorgd heeft. In dit verband mogen zeker niet worden vergeten de instructeurs die voor de muzikale vorming en ont wikkeling van Apollo van grote be tekenis zijn geweest. Het zijn de heren Roeien, J. Kessels, A. Groot en Louis de Moré. MOEILIJKE TIJDEN Het is in deze 75 jaar voor Apollo uiteraard niet altijd voorspoed en zon geweest. Men heeft ook moei lijke tijden en inzinkingen gekend. Voor 't eerst rond 1909, maar dank zij vooral de heer Bisselink konden deze alle worden overwonnen. Een andere moeilijke tijd waren de jaren van de eerste wereldoorlog toen het gehele verenigingsleven tengevolge van de mobilisatie vastliep. Dit was nog te meer jammer omdat in de voorgaande jaren Apollo een be langrijke groei van het ledental had mogen noteren. Een moeilijke perio de waren ook de dertiger jaren toen het crisisspook in vele gezinnen de armoede over de drempel bracht. Het waren de jaren van de minima le verdiensten en uiteraard had dit ook een nadelige invloed op 't ver enigingsleven. Stil vielen de activi teiten van Apollo ook tijdens de be zettingsjaren 19401945, omdat men principieel weigerde zich aan te sluiten bij de Duitse Kultuurkamer. Uit deze donkere tijden is Apollo echter ongeschonden en nog sterker te voorschijn gekomen en thans ken merkt het korps zich door een ster ke onderlinge samenhang en een ge zonde verenigingsgeest. Men mag dan ook met recht zeggen dat Apol lo een vitale en prettige vrienden kring is. VERHUIZING Tot de mensen die Apollo altijd een bijzonder warm hart hebben toegedragen en daarvan ook blijk hebben gegeven, behoren ook de ei genaars van de café's waar Apollo in de loop der jaren thuis is geweest. Dat was op de eerste plaats de fa milie Mombers, die zich vooral ver diensten heeft verworven door het aanschaffen van instrumenten voor de harmonie, welke later door Apol lo werden overgenomen. Ook Fons Snoeren, die later het café Mombers overnam, heeft zeer veel voor de vereniging gedaan. Hij was 'n royaal en warmvoelend mens en ook voor de leden die slecht bij kas waren was er bij Fons Snoeren altijd een borreltje. In 1915 verhuisde Apollo naar café Jan Smit aan de Markt waar zij nu nog thuis is, zodat we mogen spreken van een 45-jarig Apollo-Smit jubileum. Jan Smit heeft grote verdiensten door 't gra tis beschikbaar stellen van lokali teiten aan Apollo. Zijn zoon W. Smit maakte Apollo nog meer verknocht aan het clublokaal, door de bouw van een geheel nieuwe zaal. STATIEDAGEN Veel grootser dan thans werden vroeger de statiedagen gevierd. De archiefstukken van Apollo geven daarvan een fleurig en tintelend beeld. De statiedagen hadden altijd plaats op maandag. Begonnen werd met een H. Mis, waarna men tegen 12 uur door de straten trok, waarbij het vaak onvermijdelijk was dat Apollo en Euphonia elkaar ontmoet ten. In een vrolijke en sportieve 154). o Waldl Rierenfotzrl schonk on middellijk een glaasje rum in en begon de inhoud daarvan tussen Piet's tanden te gieten. Met het zelfde geestrijke vocht begon hij ook Piet's polsen te wrijven, het geen wij onder deze omstandig heden kunnen billijken, alhoewel dit toch eigenlijk een gruwelijke verspilling is van het kostelijke vocht. Polsen wrijven kun je per slot van rekening ook wel met gewoon water doen. Intussen was Rexl trouw verder gegaan injet zijn graafwerk, en dat had suc ces opgeleverd ook, want daar kwam Karei Kleuntjes reeds on der het natte, witte goedje uit. Toen mocht ook deze eenvoudige sportsman een in- en uitwendige behandeling met rum ondergaan. Intussen was Rexl op de sneeuw gaan liggen kijken naar 't kun dige EHBO-werk van zijn haas. „Moet je niet verder graven, Rexl?" vroeg Waldl. „Waf!" blafte Rexl, hetgeen zoveel zeg gen wilde als „Natuurlijk niet!" „Hm...", gromde Waldl. „Als Rexl, mijn trouwe viervoeter, niet verder zoekt, dan ligt er nie mand meer. We zullen de red dingsexpeditie dus maar als ge ëindigd beschouwen. Maar hoe krijg ik deze twee slachtoffers van de witte dood nu naar de stad?" Het antwoord op deze vraag kwam er echter al aanrij den in de persoon van een goede, oude bekende, n.l. opperwacht meester Zwiebelmann. Deze zat in een fraai arreslee, die gesierd was met van die echte, volkse Slavonische motieyen en hij men de een voor zijn jaren nog zeer actief knolletje. „Ho, knol! Ho!" riep opperwachtmeester Zwie belmann... Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 21). De boer gromde wat binnens monds. Veel vriendelijks scheen het niet te zijn, want zijn gezicht stond gramstorig. Hij draaide het stuk papier in zijn grove knuis ten en wilde het de waard toe reiken met een: „Lees dit eens." De herbergier nam het papier echter niet aan. „Ik wil het wel geloven, man, en ik lees niet erg best." De Schrale ging staan. „Mag ik het papier even zien? Ik kan goed lezen." De boer reikte hem het docu ment aan en Hein las hardop wat het behelsde. „Dat is wel in orde, vriend. Dit stuk papier is geld waard, 't Is 'n hele duit die je kunt beuren. Ja, ja, Karei van Egmont meent het best met jullie boeren." De boer mopperde. „Je hebt goed praten, man, maar ik heb nog niks. Waarom is die kerel hier dan niet om ons te betalen?" „Vriend, je moet geduld heb ben. Je hoeft voor dat geld toch ook geen brood te kopen. Je zult het nog wel een dag of wat zon der kunnen stellen. Aan de ande re kant, ik geef toe, je hebt de spullen geleverd en wilt nu ook wel eens het geld zien. Maar zo'n betaalmeester heeft natuurlijk 'n hele boel te doen en ja, hij heeft misschien ook wel eens een wat schrale kas... Ik zou met een dag hier maar eens terug komen." Hein ging weer bij de Buik zit ten. Zijn ogen schitterden van plezier. „Wat zeg je, Buikje, zul len we hier maar niet een paar extra glazen op drinken?" IX. DE DEBACLE Op een avond waren ze in de gelagkamer van Freerk verga derd. Het was drie weken gele den, dat de verzorgers van het Gelderse leger hun eerste tocht hadden ondernomen. Dirk had 'n deel van de buit verkocht en de mannen deelden nu de gelden. De bult had een prima boekhouding gevoerd, daarover waren ze het eens en de opbrengst van de goe deren viel hen niet tegen. Hein en de Hertog meenden, dat ze vanuit Groningen hoog stens nog een paar tochten kon den ondernemen; daarop zouden ze moeten verhuizen naar een ander operatiegebied, want de boeren zouden vandaag of mor gen merken dat ze beduveld wer den. Ze waren het daar allen mee eens. Het zou evenwel niet meer nodig zijn om naar een ander vei lig gebied uit te zien, want de eerstvolgende tocht zou helaas de laatste zijn. Het scheen een mooie dag te zullen worden toen ze de volgen de morgen uitrukten. De Olden- burger stapte fier over de klei wegen en de Baron draafde vro lijk naast hem. Maar tegen de middag begon het te regenen en het werd de hele dag niet meer droog. Of het kwam door 't drui lerige weer of door een andere oorzaak, maar de boeren waren deze dag erg weerbarstig en bij velen was zo goed als geen kor rel graan meer in de schuren te vinden. Het was al laat op de dag, voor de Hertog van oordeel was, dat men "genoeg foerage had verzameld. Toen de terugtocht weder was aanvaard, was 't weer uitgespro ken slecht geworden. De regen werd heviger, terwijl er een hal ve stormwind opstak. De man nen zaten alle met natte kleding huiverig in de wagen. Het begon reeds te schemeren toen het gezelschap zich nog op een afstand van ongeveer tien kilometer van Groningen bevond. Een paar dorpen moesten nog ge passeerd worden voor men de hoofdplaats van Stad en Lande had bereikt. Men naderde nu 't eerste dorp en was nog een honderd vijf tig meter van de naaste huizen van het nest verwijderd, toen de Her tog plotseling het paard inhield. „Mannen, wat is dat daarginds op de weg? Dat deugt niet." Een paar mannen sprongen van de wagen en allen tuurden in de richting van het dorpje. Voor zover ze konden onderscheiden in het wazige, schemerige licht, bevond zich daarginds een groep van personen, die met allerhande tuig waren gewapend, voorname lijk met zeisen en hooivorken. „Ik geloof, dat de heren ons opwachten", zei de Hertog. „We gaan voorlopig niet verder. Wat zeg jij er van, Hein?" „Het lijkt mij ook, dat die ben de ons staat op te wachten", zo meende deze. „Ja we hebben daar vorige week ook een en ander weggehaald. Ze zullen wel eens geld willen zien. Stom van die lummels om daar op de weg te gaan staan. Zouden we de wagen niet kunnen wenden?" „Dat zal moeilijk gaan tussen die waterlossingen. Maar laten we het proberen. Let goed op of die kerels ook nader komen en houdt de bus en de pistolen maar klaar", zei de Hertog. „Als ze nader komen, kunnen we ze even ophouden met de vuurwapenen, maar we moeten geen gevecht aangaan", meende de Schrale. „D'r zijn te veel van die kerels." De boeren daar in de verte be merkten, dat men bezig was de wagen te doen keren. Ze stieten een krijgsgehuil uit en kwamen nader. „Schieten!" commandeerde de Hertog. „En dan vluchten." De bende in de verte bleef be sluiteloos staan, maar de Olden- burger was zo geschrokken van het schieten, dat hij met de wa gen achter zich op hol sloeg in de richting van het dorp. De Baron rende met een wild gehuil voor en naast het paard. De boeren aan de ingang van het dorp trachtten het paard op te vangen. Wellicht waren zij van oordeel, dat er zich nog mannen in de wagen hadden verborgen. Intussen maakte dit incident, dat het enige tijd duurde, voor dat de boeren een werkelijke ver volging inzetten. De Schrale en de Hertog en de andere mannen hadden een mooie voorsprong ge kregen, nu ze in alle richtingen over de velden waren gevlucht. De invallende duisternis zou hen aanstonds redden. Helaas, het was het noodlot, dat de Buik in handen van zijn vervolgers viel. Zijn korte beent jes konden het zware lichaam niet snel genoeg over de drassige landen verplaatsen. Het viel de Schrale niet moei lijk om zijn voorsprong op zijn vervolgers te behouden. Hij had nog slechts een duizend meter gelopen, toen hij hijgen achter zich hoorde, waarop de Baron zich naast hem voegde, een ge grom van tevredenheid uitsto tend. (Wordt vervolgd) OPVSIQmT STUOtO AVAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2