wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Ondervindt industrialisatie moeilijkheden Moeder babyderm Binnen- en Buitenland VERHOOGD KIJK- en DUBBEL LUISTERGELD Vlijmen krijgt voorlopig geen nieuw raadhuis, maar het huidige schept steeds grote ruimteproblemen NIET ALLES GOUD WAT BLINKT BISSCHOP VRAAGT VURIG GEBED EN EENHEID SOCIALE PROBLEMEN TREDEN OP VOORGROND U hoeft geen angst te hebben voor Brandend maagzuur Als maar Rennies bij de hand hebt. Vaka^Isesenol gsgas*ariideerd Kijk uit en luister goed Voor hef tere Baby-huidje KONGO VRAAGT TROEPEN AAN VERENIGDE STATEN Eerste brief van Mgr. Bekkers Gemeentelijke diensten naar oude ambtswoning VRIJDAG 15 JULI 1960 83e JAARGANG No. 56 teho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielcn HoofdredacteurJAN i IELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 -2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002. Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 f 3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tariai. Telegram-adrc# „lid»" In Nederland voltrekken zich gro te veranderingen. Op het platteland verheffen zich in plaats van de oude vertrouwde kerktorens immer meer de rijzige fabrieksschoorstenen, bood schappers van een indrukwekkende industrialisatie. Een industrialisatie, welke noodzakelijk is. Door een sterke vermindering van de werkge legenheid in de landbouw moet een deel der agrarische bevolking in an dere beroepen werk vinden. De ge legenheid daartoe moet worden ge boden op die plaatsen waar zij het meest nodig is en die daartoe ook de mogelijkheden geven. Bovendien kwam ook van de zijde van de industrie een roep om meer uitbreidingsmogelijkheden. Dit jaar viert men het jubileumjaar van het Nederlandse industrialisatiestreven Tien jaren geleden trad de door prof. v. d. Brink, toenmalig minister van economische zaken, ingediende nota in werking, die de geschiedenis zal ingaan als Nederlands eerste indu strialisatienota. Maar is dit jubileum tegelijk in alle opzichten een rede tot feestvieren? Eigen land. Inderdaad, men is er in geslaagd de Nederlandse industrie op een breed fundament te gronden en te gelijk ontzag en hoogachting te kwe ken in het buitenland. Zowel de kwa liteit als de kwantiteit steeg in be langrijke mate. In een toekomstig Europa zal Nederland een belang rijke plaats innemen. Maar de indu strialisatie heeft niet alleen een be langrijke invloed op de exportpositie van Nederland ten opzichte van het buitenland. De problemen die men aanvankelijk moest oplossen waren van economische aard, maar deze economisch inderdaad geslaagd te noemen industrialisatie heeft grote sociale binnenlandse moeilijkheden jieegebracht. En is ook daarvoor een juiste oplossing gevonden? Rivaliteit. De aanwijzing van kerngemeenten heeft tot gevolg gehad, dat andere vooruitstrevende en naburige ge meenschappen met een zekere jaloe zie naar de nu grote buurman opkij- Dan dooft U 't vuur in 'n oogwenw, stilt U de snerpende pijn nog vóór ze goed kan doorzetten. Steek daarom altijd 'n paar Ren nies bij U Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, dood gewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere Rennies-op- lossing Uw maag bereikt, is de brand op slag gedoofd. ken, die voorwaarden mag stellen en maatregelen nemen, welke zij zelf niet kunnen uitvoeren. De gezonde rivaliteit, welke altijd tussen dorpen en steden onderling heerst, kan ge makkelijk aanwakkeren tot een on gezonde vijandschap. Binnen de gemeenten, die indu strieën aantrekken en deze ook ont vangen, kunnen zich dergelijke moei lijkheden, zij het met een ander ac cent, eveneens voordoen. De agrarische bevolkingsgroep, die altijd de toon heeft aangegeven, ziet zich opeens uit haar belangrijke rol in het stadsbestuur en verenigingsle ven verdrongen door de nieuwelingen die in de industrie hun gemeenschap hebben. De fabriek komt met een eigen to neelvereniging, een fanfare en ande re initiatieven, welke sterk ingrijpen in het dagelijks leven van de werk nemer en daardoor ook in de dorps gemeenschap, waar zij sterk met de traditionele ontspanningsmiddelen concurreren. -En de burgemeester moet maar zien hoe dit alles in juiste banen te leiden. Krijgt hij daarbij niet te weinig steun van bovenaf? Risico. Er is nog een gevaarlijk aspect van de industrialisatie-bevordering. Soms krijgt men de indruk, dat door de gemakkelijke vestigingsvoorwaar den en de vele faciliteiten, welke worden geboden, zich zwakker be drijven gaan vestigen dan eigenlijk wel wenselijk is. Zij kunnen door de gemakkelijker regelingen en de sub- Verslaap hem niet,die stralen de morgen van elke nieuwe vakantiedag; neem zo'n handig reiswekkertje mee, maar dan een, waar u van op aan kunt; die vindt u alléén bij de vak man... uw eigen horloger. wereldmerk voor reiswekkers t sidieverlening minder kosten maken en komen daardoor als bijen af op de op een presenteerblaadje aangebo den honing. Maar wat gebeurt er wanneer later blijkt dat zij het, wan neer zij door de vestigingsperiode heen zijn, in de concurrentiestrijd niet kunnen bolwerken? Wanneer zij fail liet gaan, ontstaat een gevaarlijke si tuatie door de plotseling gekomen werkloosheid, juist daar waar men die met alle kracht wilde bestrijden. Voorzichtigheid. De Nederlandse industrialisatie van de laatste jaren is een uitermate be langrijke ontwikkeling voor alle be volkingslagen, zowel op het platte land als in de grote steden. De ge volgen zijn overal ingrijpend. Om al die gevolgen in de hand te houden is voorzichtigheid geboden. Juist om dat nu in de practijk is gebleken, dat het in sommige gevallen niet alle maal naar wens is verlopen. Natuurlijk mogen de moeilijkheden welke zich voordoen of hebben voor gedaan geen aanleiding zijn het in dustrialisatiebeleid dóór een afkeu rende bril te bezien. Dat zou van een niet op zijn plaats zijnde kortzich tigheid getuigen. Het zijn problemen, welke nu eenmaal behoren bij het overgangstijdperk dat we nu beleven. Noodzakelijk is een juiste houding, maar vooral een aanpak met de juis te maatregelen, opdat een gezond, blijvend samenleven op het platte land gewaarborgd wordt. (nadruk verboden). Per 1 juli 1960 is van kracht geworden de „luistergeldbeschik king 1960", waarbij een nieuwe regeling is vastgesteld voor de betaling van luister- en kijk-geld. Zoals was te voorzien, heeft deze nieuwe regeling bij de luisteraars geen gunstig onthaal ge vonden en wel door de onverwachte offers die velen zich zullen moeten getroosten. ambtenaren van de buitendienst op te geven. Staat een dezer heren op een gegeven ogenblik voor uw neus, dan is het öf alsnog betalen óf een pro ces-verbaal. Zoals bekend is, staat op elke luistervergunning aangegeven in welk tijdvak deze kaart moest worden in gediend. Voorheen was men verplicht iedere maand een radiozegel ter waar de van f 1. - te plakken. Dit tijd vak valt voor iedereen tussen de 5de dag t.m. de 22ste dag van een maand. Men ging met de volgeplakte kaart naar een postkantoor en ontving te gelijk een nieuwe voor het volgende jaar. Dit plakken van zegels is nu afge lopen; op een overgangstijd na. De vergunningen welke in het tijd vak van 5 juli 1960 tot en met 22 juli 1960 moeten worden ingeleverd, hebben dus betrekking op het afge lopen jaar. Nu moet voortaan het luistergeld vooruit betaald worden voor een geheel jaar tegelijk. Hieruit volgt, dat hij die in genoemd tijdvak moet inleveren, op het postkantoor te horen zal krijgen, dat hij ook nog eens een zegel van f 12. - zal moe ten kopen, te plakken op de in te leveren kaart.. 2 x 12 is 24- Degenen, die gewoon zijn geweest tegelijk 12 zegels te kopen voor de afgelopen kaart, moeten dus behalve dat bedrag van f 12.- nog eens POEDER-ZALF OLIE ZEEP f 12. - neertellen voor het komende jaartijdvak, dat is f 24. - ineens. Dat is een heel bedrag, en indien hierop niet gerekend wordt, is het, zoals wij reeds vernamen uit bij ons ingekomen brieven, „een rib uit je lijf". De postambtenaar neemt de luis tervergunning niet aan, als niet te vens daarop het zegel van f 12.- voor het komende tijdvak geplakt wordt. Betaalt u niet in het vastgestelde tijdvak, dan dient de kaart na afloop van dat tijdvak aangetekend te wor den opgezonden naar Den Haag, maarook weer met het radio zegel van f 12.- er bij opgeplakt. Doet u dit niet, dan bent u in over treding en is de kans op een proces verbaal heel groot. De P.T.T. heeft immers alleen maar even de namen en adressen van die nalatigen aan de U kent de wet! Een beroep op onwetendheid zal niet veel uitmaken, want pers en ra dio hebben de nieuwe regeling reeds geruimen tijd geleden bekend ge maakt en bovendien „na afkondiging van een wet, wordt iedere Nederlan der geacht deze te kennen". Dat is natuurlijk lang niet altijd het geval, want de meesten nemen van derge lijke wetten bitter weinig notitie, maar dat kost uiteindelijk geld! Nog een voorbeeld. Moet iemand in februari 1961 de luisterkaart in leveren, volgeplakt met radiozegels, dan moet hij er op rekenen, dat er bovendien nog een zegel ter waarde van f 12. - geplakt zal moeten wor den, anders is het mis. Zij echter die in juli 1960 moeten inleveren staan al direct voor de grote uitgave van f 12.- naast de volgeplakte kaart. Reken er dus maar op het bedrag gereed te houden. En in de toekomst? Zijn de huidige vergunningen in 't voorgeschreven tijdvak ingeleverd, dan is het plakken van radiozegels afgelopen. Men ontvangt dan voor 't komende luisterjaar een ponsgiro- luisterkaart. De als eerste in ons voorbeeld aangehaalde luisteraar zal dus zo omstreeks juni 1961 zo'n stortingsbiljet ontvangen. Binnen 't daarop vermeld tijdvak zal hij dan moeten storten. Voor de radio is de luisterbijdrage behandhaafd op f 12 per jaar, in tegenstelling tot het kijk geld voor de televisie bezitters. Het kijkgeld is van 1 juli 1960 af verhoogd van f 30. - tot f 36.- per jaar, te betalen in twee termijnen van f 18. - per ponskaart, zoals tol nu toe het geval is. Ook hier weer een overgangstijd. Nemen we een „kijker" die in november 1960 het kijkgeld voor het dan komende half jaar zal moeten voldoen. Deze krijgt niet toegezonden een girobiljet groot f 18. - maar groot f 20. - dus hij moet f2.- meer betalen, omdat de verhoging is ingegaan op 1 juli 1960, derhalve zal hij de maanden juli, au gustus, september en oktober 1960 moeten inhalen, door betaling van 50 cent per maand extra. DE TOESTAND IN KONGO. De toestand in Kongo wordt steeds verwarder en gevaarlijker; nu komen uit tal van plaatsen berichten dat ook daar de militairen een waar schrikbewind uitoefenen en 't is geen wonder dat alle Europeanen inder haast de vlucht nemen. Stanleystad is op 't ogenblik dat wij dit schrijven het middelpunt der beroering, waar hier ook de inlandse bevolking aan 't plunderen is gegaan in de woningen der blanken. Van alle kanten wordt hulp gebo den, Nederlandse, Italiaanse, Ameri kaanse vliegtuigen helpen mee de ge vluchte blanken naar veiliger oord over te brengen en gelukkig dat de Belgische regering para-troepen heeft gezonden om de blanken te bescher men en te zorgen dat zij niet gehin derd worden wanneer deze 't land willen verlaten. Op verschillende plaatsen hebben zij blanken moeten ontzetten, die in gebouwen waren op gesloten of op andere plaatsen om singeld. De nieuwe Kongolese staat is be zig te bezwijken onder zijn chaos. De premier van Katanga, Moise Tsombe, heeft dit deel van Kongo maandag avond tot aparte, onafhankelijke staat uitgeroepen. Loemoemba, premier van de centrale Kongolese regering in Leopoldstad, was kort tevoren in alle haast met een aantal van zijn mi nisters en adviseurs in een vliegtuig gestapt en naar Elisabethstad gevlo gen, de hoofdstad van Katanga, de rijkste provincie van Kongo. Bij zijn aankomst daar werd hij op het vliegveld opgewacht door drie mi nisters van Tsombe, met de bood schap, dat het hoge gezelschap uit Leopoldstad maar weer zo gauw mogelijk in het vliegtuig moest stap- oen en Katanga onmiddellijk moest verlaten. De massa-vlucht van Europeanen duurt onverminderd voort. Van de 80.000 Belgen in Kongo hebben reeds meer dan 15.000 de vlucht ge nomen over de grenzen. Ofschoon de toestand verwarder is dan ooit en men niet beschikt over min of meer nauwkeuriger gegevens, neemt men aan, dat tot nu toe minstens 15 Eu ropeanen, onder wie een Italiaan, door straatgeweld het leven hebben verloren. Premier Loemoemba heeft de UNO gevraagd technische advi seurs te sturen om de losgeslagen in heemse troepen en politie-eenheden weer in het gareel te brengen. der-Kongo, vooral in de haven stad Matadi, tussen Kongolese muiters en Belgische matrozen. De voortvarende Bomboko nam dit initiatief samen met vice-pre mier Gizenga, terwijl premier Loemoemba en president Kasa- voeboe in het uitgestrekte Kongo nog spoorloos waren, na hun mislukte vlucht naar het afge scheurde Katanga, waar ze niet verder kwamen dan het vliegveld van Elizabethstad. Buiten Loe moemba om besloot Bomboko, die steeds meer de leiding der re gering neemt. Het verzoek om troepen uit Amerika verwekte in Brusselse regeringskringen sensatie en verbijstering. Minister-president Eyskens zei openhartig: „lk be grijp niet, wat de Belgische mi nisters op die conferentie deden." Met spanning wacht men dan ook op hun terugkomst in Brus sel, wellicht woensdag. Washing ton, dat het Kongolese verzoek kreeg via zijn ambassadeur in Leopoldstad, gaf het inmiddels door aan de Verenigde Naties in New York. SENAAT WENST NIEUWE BESLISSING IJ-TUNNEL De Eerste Kamer wil, dat de regering Amsterdam alsnog toe stemming geeft om de IJ-tunnel te bouwen. Dat blijkt uit de mo tie, die door de senaat aan het slot van het debat over Verkeer en Waterstaat met 36 tegen 16 stemmen werd aangenomen. In j deze motie, ingediend door ir. Vos PvdA. mr. Kropman, KVP en mr. de Wilde, VVD, wordt de regering gevraagd haar afwijzen de beslissing „opnieuw in over weging te nemen." Minister Korthals had voor dien al verklaard, dat de rege ring niet bereid is op haar be slissing terug te komen. Zoals 't nu lijkt, zal zij dus ook tie uit spraak van de Eerste Kamer naast zich neerleggen. De minis ter van Verkeer en Waterstaat deed enkel wat vage beloften. ITij verklaarde onder hoongelach, dat de regering zeker bereid is met Amsterdam te blijven spre ken en dat de hoofdstad ook al tijd voorstellen kan blijven doen. RUSSEN SCHOTEN OP 1 JULI VERMIST VLIEGTUIG NEER. Een Kongolese noodkreet om 3000 man Amerikaanse troepen voor het herstel van de ordeheeft de Kongolese chaos lot een we reldprobleem gemaakt. Na een mysterieuze conferentie in Leo poldstad van enkele Kongolese regeringsleden, sainen met de Amerikaanse ambassadeur en de Belgische minister De Schrijver en Ganshof van der Meersch, heetf de jonge Kongolese minis ter van buitenlandse zaken, Jus tin Bomboko (31) dit verzoek ge richt tot Washington. Het be sluit is gevallen na heftige Bel- gisch-Kongolese botsingen in Ne- De Sovjet-Unie heeft het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig waar naar tot vorige week donderdag in de Barentszee is gezocht, op 1 juli neer geschoten boven sovjet-gebied in zee bij Archangel, zo is maandag in Moskou bekend gemaakt. Twee van de zes bemanningsleden zijn door de Russen gered en gearresteerd. Russische protestnota's zijn over handigd aan de ambassadeurs van Amerika, Engeland, waar de neer geschoten RB-47 was opgestegen, en Noorwegen. Het toestel schond de Russische grens volgens deze nota's op 22 km ten noorden van Kaap Sveloenof, terwijl het vloog in de richting van de Poolhaven Archan gel. De Amerikaanse onderminister van defensie heeft verklaard, er ze ker van te zijn dat het vermiste vlieg tuig geen opzettelijke poging heeft gedaan boven Russisch gebied te vliegen. Hij zei, dat na het incident met de U-2 de opdracht was gegeven de verkenningsvluchten boven de Sovjet-Unie te staken. De nieuwe bisschop van het bis dom 's-Hertogenbosch heeft zich voor de eerste maal tot zijn diocesa- nen gewend door middel van een brief, welke j.l. zondag in alle ker ken van het bisdom is voorgelezen. Mgr. Bekkers begint zijn herder lijk schrijven met de volgende woorden: „Nu ik mij voor de eerste maal als bisschop tot u mag richten, beleef ik opnieuw de gevoelens, die mij op de morgen van mijn bis schopswijding overweldigd hebben". Dringende vragen Verder zegt mgr. Bekkers in zijn brief: „De grote waardigheid en zware opdracht van het bisschopsambt zijn werkelijk gebonden aan een mens, die zich van zwakheid en onvermo gen volledig bewust is. Ik wil daar om bij het begin van mijn episco paat twee dringende vragen stellen, van man tot man en van hart tot hart, vurig gebed en eenheid". „Wat is een bruggenbouwer zon der medewerkers van hoog tot laag? Wat kunnen die werkers zonder hun bouwheer? Zo kan het gelovige volk niets zonder de bisschop, want zon der hem heeft het geen priesters, geen sacramenten, geen lering en geen leiding. En de bisschop kan niets zonder het gelovige volk, noch in geestelijk, noch in materieel op zicht. Want zonder dat volk wordt de schepping niet ontplooid, is er geen beleving van Christus' Blijde Boodschap, zijn er geen roepingen, is er geen apostolaat en kan de Kerk niet in de wereld staan. Wij kunnen dus niet zonder elkaar en wij moeten dus één zijn! Ik weet dat ik niet tevergeefs een beroep op u doe, want in de afgelopen drie ja ren, waarin ik de zwaarte van het ambt ruimschoots heb leren kennen, zijn mij uw aanhankelijkheid, vriendschap en goede wil tot mee werken overtuigend gebleken". „Nog getuigen veel kerken en kerktorens van een samenleving, die tot Christus is gewend, maar het is niet gemakkelijk nog ergens een plekje te vinden waar geen rokende schoorstenen zichtbaar zijn. Overal doorsnijden zij de horizon als sym bolen van een weergaloze evolutie, die ons gewest van aanzicht heeft veranderd. Geweldige veranderin gen van denken en leven, ook van godsdienstig leven, zijn er het ge volg van. De Kerk mag er niet bui ten blijven staan, wil zij niet onver staanbaar zijn. De zorg hiervoor is kopzorg geworden. De uiterst ge wichtige en complexe opdracht van aanpassing en herziening van vor men, patronen en maatstaven, zal veel studie, bezinning en ook expe riment vragen. Over deze zorg hoop ik met u regelmatig contact te hou den". De gemeente Vlijmen is in het be zit van een statig gemeentehuis, dat herinneringen oproept aan de fraaie en trotse „buitens" zoals die tegen het einde van de vorige eeuw wer den gebouwd. Het dateert uit het jaar 1870 en gedurende verreweg 't grootste deel "Van zijn 90-jarig be staan heeft het ruimschoots huisves ting kunnen bieden aan de gemeen telijke diensten. Vijf en twintig jaar geleden ech ter kwam aan die royale huisvesting plotseling 'n einde, want toen werd Vlijmen vergroot tot groot-Vlijmen door de samensmelting van Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk. En daar mee kwamen ook meteen ruimte problemen over de drempel van het Vlijmense gemeentehuis, dat ge bouwd was voor een bevolking van drie- a vierduizend zielen. De ruimteproblemen namen voor in de jaren na de tweede wereld oorlog een griezelige omvang aan, want Vlijmen herbouwde niet alleen wat door de oorlog vernield was, 't zocht ook expansie, ontwierp uit breidingsplannen en trachtte indus trie tot zich te trekken. Momenteel behoort Vlijmen tot de Langstraatse gemeenten die energiek en voortva rend werken aan een nieuwe toe komst en aansluiting zoeken bij de snelle Brabantse industriële ontwik keling. Het inwonertal is gestegen tot bijna 10.000 en het spreekt van zelf dat er in het huidige stadium ook heel wat meer op het gemeente huis omgaat dan een dertig jaar ge leden. NIJPEND In ruimtelijk opzicht mag men op het Vlijmense gemeentehuis spre ken van een noodtoestand. Op het secretarie zit men bijna als de be kende haringen in de bekende ton; de raadzaal is veel te klein en het publiek moet zich met een beschei den staanplaatsje langs de wand te- Toenadering De nieuwe bisschop van het Bos sche diocees noemt in zijn brief en kele categorieën, waaraan hij zijn aandacht zal wijden, zoals de grote re jeugd en de ouders: „Ik heb diep respect voor ontelbare gehuwden, die een mooi huwelijk beleven en van wie zovelen in deze tijd, om welke reden ook, moeten worstelen. Ik heb zorg voor vele gehuwden die het moeilijk hebben en voor wie een christelijke levensopdracht zwaar is. En zullen wij ons niet steeds meer bewust moeten worden, dat samen met de bisschop en de priesters, de leken echt de Kerk zijn? Dat mag geen fraaie theorie blijven. Wij zul len moeten zoeken naar mogelijk heden om een levend contact en werkelijke samenwerking van bis schop, priesters en leken tot stand te brengen". Mgr. Bekkers doet ook een beroep op de priesters en reli gieuzen in zijn bisdom. En hij zegt verder: „Met grote genegenheid denk ik ook aan de velen, die weliswaar niet tot de Moederkerk behoren, maar die met ons oprecht geloven in Je zus Christus. Hoewel ik weet dat er nog veel is dat ons scheidt, hoop ik, dat deze christenen zich met ons in gebed tot de Heer willen wenden, om van Hem de groei te vragen van de toenadering tot elkaar en van ons samen tot Hem". vreden stellen: de werkkamer van burgemeester Hoefnagel is niet gro ter dan een spreekkamertje en ge meentesecretaris Achten moet zijn werk doen in een vertrek dat aar zelt tussen voorgeborgte en ves tiaire. Na de oorlog, onder burgemeester v. Hout, zijn de ruimtelijke gemeen tehuisproblemen direct aangepakt. Door de Leidse architect ir. van der Laan werd een fraai ontwerp voor een nieuw gemeentehuis gemaakt, dat zou worden gerealiseerd ter af ronding van het Plein. Dit plan zal echter voorlopig wel in portefeuille blijven, want de rioleringswerk zaamheden hebben zo'n bres in de gemeentefinanciën geslagen, dat er voorlopig niet aan de bouw van een nieuw gemeentehuis behoeft te wor den gedacht. Van o verheidszij de heeft men dit duidelijk onder de

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 19