FILMJOURNAAL Musis Sacrum SUNIL $kuin me*en zor^er z$n BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F Luxor WITTER DAN DE WITSTE DUIF r SUNIL WAST STRALEND WIT DE 3 GETROUWEN N.V. CONDOR bouwde prachtig fabriekspand in Waalwijk-Zuid V- DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 JULI 1960 2 1 Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus min der I U en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte duif verliest het van uw stralend witte wasl Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH 22). De arrestatie van de Buik deed bij de achtervolgers een vreugde- gehuil opgaan. De Schrale hoor de dit en hij begreep, dat een der kameraden in handen der boeren was gevallen. De ingevallen duis ternis belette hem oin van dit to neel nog iets te zien, maar Hein vermoedde zwaar, dat de Buik 't slachtoffer wel zou zijn, Hij vloekte binnensmonds doch voelde zich onmachtig om op dit ogenblik iets voor zijn vriend te kunnen ondernemen. Hij achtte zich nu voorlopig wel veilig en hield zijn pas in. Een onbestem de drang dreef hem weer in de richting van het dorp. Hein meende een fluitsein te horen. Hij bleef staan en luister de scherp. Toen hoorde hij zijn naam roepen. Het was de stem van de Hertog. De Schrale ant woordde en bleef afwachten. Hij begreep wel aan de kwispelende staart van de Baron dat 'n vriend naderde. Al spoedig kwam nu uit de duisternis de gestalte van de Hertog op hem af. „Dat staat er maar slecht voor, Hein." .„Ja, jongen, het is met deze onderneming afgelopen. Jammer, het liep zo mooi. We hadden eer der moeten verhuizen. ,Maar het geeft niets om er over te jamme ren. Zeg, hebben ze een van de vrienden te pakken?" „Ja, de Buik." „Ik was er al bang voor." „Maar Hein, we moeten uitzoe ken, waar ze hem jiaar toe bren gen. Misschien kunnen we hem nog helpen. Ze zullen hem op de pijnbank leggen om alles uit hem te halen. En dan zijn we er alle maal gloeiend bij, ook Freerk en Dirk." „Ik ben blij dat je zo spreekt, Hertog. Het is precies gelijk je zegt. Het was reeds mijn plan om uit te vissen, waarheen ze de ar me Buik gaan slepen. Ik ver moed, dat ze hem vannacht in de toren stoppen. Er staat daar in ny, maar kan toch niet verhinderen dat Johnny onder zijn handen sterft De door domme negerhaat bezeten Ray beschuldigt Luther dan van moord op zijn broer. De chef-chirurg van het ziekenhuis, dr. Wharton (Stephen McNally), verdedigt zijn assistent door dik en dun, maar kan zonder meer geen gevolg geven aan diens verzoek om door een autopsie te bewijzen dat Johnny toch gestor ven zou zijn. Zij weten echter John ny's vrouw Edie (Linda Darnell), die van hem gescheiden is, over te halen toestemming te geven tot de autopsie. Inmiddels heeft Ray zijn bende in beweging weten te zetten om de negerwijk te bestormen. Er ontstaat een vreselijk gevecht tus sen negers en blanken, waarin de laatsten het onderspit delven. De autopsie wijst uit dat de diagnose van dr. Brooks juist geweest is. Ray weet aan zijn bewakers te ontsnap pen en begeeft zich gewapend met een revolver naar Whartons huis om daar Brooks neer te schieten. Dankzij Edie wordt Brooks echter slechts licht gewond. Door uitput ting valt Ray hulpeloos op de grond en terwijl de politiesirenes loeien, verbindt dr. Brooks zijn ergste te genstander. Tien jaar Waalwijk brachten bedrijl tot bloei PIGMADERM nieuwbouw 155). De opper klakte met zijn tong en riep: „Ho! Daar is wat ge beurd De brave hit stopte zo snel mogelijk en Zwiebelmann Waldl! riep hij vrolijk. „Ik was juist op mijn ronde en dacht, kom, laat ik eens gaan kijken of er nog nare dingen zijn gebeurd niet die lawine van vannacht." „Die bennen d'r ook gebeurd", antwoordde Waldl. „Mijn trou we Rexl heeft twee slachtoffers onder de sneeuw vandaan ge haald. Je weet het, Rexl heeft een fijne neus voor zulke dingen. Ik snap alleen niet hoe die lui zo hoog in de bergen verzeild zijn geraakt want ze zien er helemaal niet als bergtoeristen uit. Kijk maar, ze hebben gewone, Ameri kaanse pakken aan." De op perwachtmeester begaf zich naar de twee liggende gestalten, doch nauwelijks had hij een blik ge worpen op het gelaat van briga dier Piet of hij slaakte een opge wonden kreet. „Da... dat is ni... mijn vriend en collega uit 't bui tenland!" riep hij. „Dat is briga dier Piet! Vooruit, Waldl, help me dadelijk ze in de slee te zet ten! Ze moeten zo snel mogelijk naar het ziekenhuis! Goeie help, daarvoor mag ik toch zeker wel een glaasje rum hebben, niet?" „Niks er van", gromde Waldl. „De rum is voor slachtoffers en niet voor agenten." Desondanks hielp de stoere berggids enkele handjes en even later was de slee al onderweg. De dikke opper liet de zweep knallen, het paardje hinnikte blij, de belletjes rinkel den vrolijk en in pijlsnelle vaart gleed de slee door de prachtige besneeuwde bossen van Slavo- nië... dat gehucht zo'n oud, half ver gaan bouwwerk." „Laten we in de richting van het dorp gaan. De boeren daar zijn natuurlijk van oordeel, dat we reeds mijlen ver weg zijn en de hele nacht zullen doorlopen. Ze zoeken ons niet meer." De beide mannen en de Baron verplaatsten zich behoedzaam in de richting van het dorp. Toen het sein tot de vlucht ge geven was, had ook Buikje zo snel zijn korte beentjes hem kon den dragen, zich over de lande rijen voortgespoed. Maar zijn ge zette lichaam dwong hem al spoe dig vaart te minderen. Dit zou hem noodlottig worden. Een aan tal boeren vervolgde hem hard nekkig als een troep wolven eén gewond hert. Steeds kleiner werd de afstand, die hem scheidde van zijn achtervolgers. En toen hij struikelde, ter aarde viel en zich uitgeput weer oprichtte, werd hij door de boeren bij zijn kraag ge grepen. Een woest vreugdegehuil steeg op. Ze namen hem tussen zich in en er werd rechtsomkeer ge maakt. De richting van het dorp werd ingeslagen. De arme Buik werd allerlei lie felijks naar het hoofd geslingerd en hij had heel wat duwen en stompen in ontvangst te nemen. Men schold hem voor rover en misdadiger, men zou hem mor gen de duimschroeven aanleggen om uit hem te halen, wie zijn me deplichtigen waren voor hij voor zijn roverijen zou worden opge hangen. De kleine man zei niets terug. Hij was afgemat en zeer terneer geslagen. Hij begreep dat hij ver loren was als er geen wonder ge beurde. Maar wat zou er kunnen gebeuren? Zijn vrienden waren naar alle richtingen gevloden en wat zouden die ook moeten be ginnen tegen de overmacht. In 't dorp werd de stoet door een grote menigte opgewacht. Men toonde zich erg vijandig tegen de arme Buik. Hij werd met drek en zelfs met stenen gegooid. Een man, die naar het scheen de rol van dorpsrechter vervulde, gaf, nadat het publiek lang ge noeg de arme gevangene had op genomen en uitgescholden, op dracht deze op te bergen in de krocht onder in de toren. Morgen zou men hem naar de stad ver voeren. De Buik werd nu over 't kerk hof naar de oude toren gebracht en in een hok gestopt. De deur werd daarop met veel geweld ge sloten en de gevangene hoorde, dat de boeren zich daarna verwij derden. De Buik was eerst te erg ver suft om zijn gevangenis op te ne men. Het was daarin ook al te donker om veel te onderscheiden. Toen hij enigszins was bijgeko men, ging hij het hol eens inspec teren. Door tasten vond hij een bank waar hij z'n moede lichaam) op neerplantte. Hij was koud en huiverde in zijn door de regen doorweekte kleding. Een tijdlang zat hij met het hoofd in de han den te zuchten. Sombere gedach ten vervulden zijn brein; hij zag geen uitkomst meer. Morgen zou men trachten van hem gewaar te worden wie zijn kameraden wa ren. Neen, nooit zou Buikje zijn vrienden verraden. Maar men zou hem op de pijnbank leggen, als hij weigerde. En zou hij bij machte zijn om in z'n weigering te volharden, als zijn lichaam ge radbraakt werd? De Buik sidder de en kreunde van angst en el lende. Zou er dan helemaal geen kans zijn om te ontsnappen? Alles om de Buik was diepe nacht, alleen een getraliede ope ning in de buitenmuur gaf een donkergrijze schemering. De gevangene begaf zich naar dit lucht- en lichtgat De ijzeren staven waren van voldoende dik te en nog stevig. De muur van de toren bleek zeer dik te zijn, maar de zacht gebakken stenen waren half vergaan. Toch maakte de Buik zich geen illusies, dat hier voor hem een kans tot ontsnap pen zou kunnen bestaan. De nacht was donker. Uit de zwarte lucht daalde zonder op houden de regen neer. De natte takken van de bomen om de be graafplaats werden door de har de wind heen en weer gezwiept. Onder die bomen liepen twee mannen heen en weer, beiden 'n kaarslantaarn met zich dragende. Op de schouder droegen ze een hellebaard. Deze mannen waren als bewakers van de toren met zijn gevangene daar geplaatst, maar het was hen ontgaan, dat twee mannen met een hond hen reeds van dichtbij bespied had den en de bouwvallige toren aan een onderzoek hadden onderwor pen. (Wordt vervolgd) aandacht van burgemeester Hoef nagel gebracht. NOODVOORZIENINGEN Om toch enige armslag te krijgen heeft het gemeentebestuur van Vlij men gezocht naar noodoplossingen ten aanzien van de huisvesting van een aantal gemeentelijke diensten. Reeds eerder werden in de oude noodpastorie naast 't gemeentehuis enkele diensten ondergebracht, maar binnenkort zal hierin de administra tie van de ruilverkaveling Vlijmen- Heusden worden ondergebracht, die tijdelijk onderdak zal vinden in het oude Wit-Gele Kruisgebouw. Thans is er door b w naar een nieuwe noodoplossing gezocht en men heeft deze gevonden in de oude ambtswoning, die dateert uit het be gin van de vorige eeuw en die zo ongeveer voor alles heeft dienst ge daan. Wanneer burgemeester Hoef nagel in sept. a.s. zijn nieuwe ambts woning gaat betrekken, zullen en kele gemeentelijke diensten in de oude ambtswoning worden onderge bracht. Zo kan Vlijmen natuurlijk nog wel ettelijke jaren doorsukkelen, maar een huisvesting in te kleine, sombere en vervallen lokalen lijkt ons de arbeidslust en -prestatie niet ten goede komen. Men krijgt soms de indruk dat de overheid met haar ver van Den Haag verwijderde trou we ambtenaren niet zo heel veel op heeft. Het eerste wat men van een werkgever mag verwachten is toch wel dat hij zijn personeel 'n mens waardige en prettige arbeidsomge- ving biedt. Met wat minder miljoe nen over de balk zou dit ook voor 't Vlijmense gemeentepersoneel te verwezenlijken zijn. Men is in Vlijmen niet ontevre den, maar als men het wel zou zijn, zou dat niemand mogen verwonde ren, want voor het gemeenteperso neel is het in Vlijmen echt geen „goed werken". „GEEN UITWEG' De rassenhaat is in Amerika een nog altijd even trieste als onmense lijke realiteit. Deze film geeft daar van een aangrijpend en schokkend beeld. De jonge negerdokter Luther Brooks (Sydney Poitier), die als enige kleurling aan het gemeentezieken huis is verbonden, krijgt op zekere dag twee gewonde gevangenen te behandelen, de gebroeders Biddle. Johnny is er het ergste aan toe, ter wijl Ray (Richard Widmark) min der zwaar gewond is. Luther con centreert al zijn aandacht op John- V.V»" Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. HET KONINKRIJK DER HUMOR Deze film geeft een overzicht van de ontwikkeling der filmkomedie, beginnende bij Mark Sennett's eer ste poging tot de meer volmaakte komedies van Hal Roach in 1928, toen reeds het einde van de „stom me" periode in zicht was. We zien in deze film alle groten uit het „stomme" tijdperk bijeen: Ben Tur- pin, Laurel en Hardy, De Keystone Cops, Charlie Chase en vele ande ren en natuurlijk ook de drie ko mieken, die men als de ware genie- en der humor beschouwt: Charlie Chaplin, Buster Keaton en Harry Langdon. „Het Koninkrijk der Hu mor" is verdeeld in 7 delen en elk van deze delen is een kostelijk sou venir uit die al weer zo ver achter ons liggende tijd. Vooral de oude ren, die deze periode nog gekend hebben, maar ook de jongeren zul len zich in dit „koninkrijk" best ver maken. „AL CAPONE, DICTATOR VAN DE ONDERWERELD" Fel, hard en meedogenloos is dit filmverhaal over Amerika's gang sterkoning Al Capone, die per week bijna twee miljoen dollar verdiende aan misdaad en zonde, maar die ten slotte aan zijn eigen rattenleven is ten onder gegaan. Het filmverhaal vertelt hoe Al Capone een mees terlijke rol van Rod Steiger in 1920 in dienst trad als uitsmijter van een speelhol in Chicago. Hij maakt direct al kennis met politie- sergeant Schaeffer, die Al's doods vijand zal worden. Het verhaal laat verder zien hoe Al Capone door moord en een niets en niemand ont ziende terreur de macht in de on derwereld in handen krijgt. Met het geld dat hij uit afpersingen ver krijgt koopt hij alles en iedereen en hij schrikt niet terug voor een mas saslachting onder degenen die hem durven weerstaan. Ten slotte komt hij ten val en weet Schaeffer hem te arresteren wegens een enorme belastingontduiking.' Hij wordt ver oordeeld tot 11 jaar gevangenisstraf in Alcatraz, Amerika's strengste ge vangenis. Hier rekenen andere ge vangenen, wier familieleden Al Ca pone heeft laten vermoorden, met hem af. Wel wordt hij na 7 jaar op vrije voeten gesteld, maar op 25 jan. 1947 overlijdt hij, geestelijk en lichamelijk gebroken. Een knap geregisseerde film met een voortreffelijke authentieke do cumentatie. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang voor strikt 18-jarigen. „LIBE, JAZZ UND ÜBERMUT" Een Duits muzikaal niemendalle tje met Peter Alexander, Bibi Johns, Rudolf Platte en Grethe Weiser in de hoofdrollen. Het ver haal speelt zich af op een internaat voor wezen met muzikale talenten, waarvoor een Amerikaan van Duit se afkomst zijn geld bij testament beschikbaar heeft gesteld. Directri ce is Clothilde Himmerreich (Gre the Weiser), die de regenten van 't internaat twee bekende revue sterren een rad voor de ogen tracht te draaien met betrekking tot de muzikale vorderingen van haar pupillen. Als de regenten besluiten om het internaat eens te gaan in specteren is Leiden natuurlijk in last, maar dankzij de medewerking van de zanglerares Britta Johnson (Bibi Johns) en de bandleider Peter Hagen (Peter Alexander) komt al les op zijn pootjes terecht. Een vrolijke en pittige film met tal van top-schlagers. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. Wanneer aan het einde van deze maand de N.V. Condor Import-Ex port haar nieuwe fabriekspand aan de Tuinstraat in Waalwijk-Zuid zal hebben betrokken, zal daarmee het tweede Waal wij kse lustrum van dit bedrijf op vorstelijke wijze zijn be kroond. Het was namelijk in 1950 dat de heer J. G. Kuijpers zijn in 1946 opgerichte N.V. Condor van Breda naar Waalwijk overbracht, omdat Waalwijk voor een toeleve ringsbedrijf van de schoen- en le- derwarenindustrie zoveel gunstiger perspectieven bood. Veel meer dan een veelbelovende toekomst had Waalwijk aan dit jonge bedrijf toen overigens niet te bieden, want het pand Grotestraat 110a, waarin de N.V. huisvesting vond, was bepaald niet spectaculair te noemen en vol deed in geen enkel opzicht aan de eisen welke aan een modern be drijfspand mogen worden gesteld. Wel wist men er van lieverlee wat ruimte bij te krijgen, maar 't bleef behelpen zowel wat de kantoorruim te als de zo. belangrijke magazijn ruimte betreft. Deze gebrekkige omstandigheden zijn voor de energie en het enthou siasme van de directie en voor de voortreffelijke teamgeest van het personeel toch geen beletsel geweest om het bedrijf in tien jaar uit te bouwen tot een vooraanstaand toe leveringsbedrijf van de schoen- en lederwarenindustrie. Veel eerder waren zij een stimulans om 't werk met verdubbelde toewijding en zorg aan te pakken en zowel voor direc tie als personeel mag het een trotse voldoening zijn dat na tien jaar be helpen en woekeren met ruimte het zeer fraaie en moderne fabrieks pand in Waalwijk-zuid kan worden betrokken. GROEI De N.V. Condor startte in 1946 met 3 man personeel en thans telt het bedrijf 20 personeelsleden. Veel- zeggender dan deze personeelsgroei is echter het feit dat de N.V. Condor de vertegenwoordiging heeft van de grootste looierijen uit Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Amerika en van een grote looierij in Duitsland. Er gaan in dit bedrijf niet alleen enor me hoeveelheden zwart leer om, maar uiteraard ook het gekleurde modeleer. Verder heeft het bedrijf belangrijke omzetten in zooileder, terwijl een belangrijk facet ook wordt gevormd door de agentuur van de Continental Gummiwerke AG. in Hannover (rubberhakken en rubberzoolplaten). Ook op 't ge bied van textielen voor de schoen industrie heeft de N.V. Condor zich een belangrijke plaats weten te ver overen. Als niet onbelangrijke agen tuur mogen we ook noemen die van schuimplastic voor de schoenindus trie van de I.K.I. uit Voorburg. „Er is voor ons alle reden tot gro te voldoening", zo vertelde ons de adjunct-directeur, de heer H. S. Goïnga, die enkele jaren geleden uit Indonesië terugkeerde en bij de N.V. Condor in dienst trad. „Iets waarvan ik nooit spijt heb gehad, want het is een dynamisch bedrijf dat wordt gedragen door een voor treffelijke teamgeest". Het in ge bruik nemen betekent voor het be drijf het begin van een nieuwe pe riode. „Deze nieuwbouw biedt ons nog groter mogelijkheden om aan de wensen van de industrie tege moet te komen, o.a. door grotere voorraadvorming", aldus de heer Goïnga. Zo somber als het was in 't oude fabriekspand van de N.V. Condor, zo zonnig, fris en prettig is het in 't moderne nieuwe pand aan de Tuin straat, dat werd ontworpen door ar chitect Bogaert van 't Architecten bureau Oomes Bogaert uit Breda en op fraaie wijze werd uitgevoerd door het Waal wij kse aannemersbe drijf F. Couwenbergh. Het pand, dat geen bovenbouw heeft en dat op valt door zijn prettige en doelmati ge indeling, is ideaal gelegen aan de zuidelijke entrée van Waalwijk. Langs de zuidzijde zal de Zanddonk- weg komen te liggen, die in de toe komst een verbinding zal vormen met de St. Antoniusparochie. Aan de zuidzijde van het gebouw liggen 4 kantoorlokalen, een spreek kamer, toiletten, garderobe, 'n klei ne kantine en een ruimte voor de centrale verwarmingsinstallatie. Aan de westzijde bevinden zich de kamers van de directie en de ruime showroom. In totaal beslaan de kan toren en gangen een oppervlakte van 500 m2. De rest van de bedrijfs- oppervlakte (700 m2) wordt ingeno men door het magazijn met aan de ideale noordzijde (constant licht) de 27 meter lange sorteertafel. Uitbreidingsmogelijkheden heeft de N.V. Condor voor de toekomst voldoende want aan de oostzijde be schikt zij nog over 'n royale strook grond, terwijl zij daar tevens nog optie heeft op 2000 m2. Met deze nieuwbouw is het indus triële areaal in Waalwijk-zuid weer een fraai en modern facet rijker ge worden. COPYR GHT STun<» AVAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 20